Islamofobija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
786
Posts: 48
Joined: 21/03/2008 23:44

#201 Re: Islamofobija

Post by 786 »

jah,
u vama prepoznah mnogo mržnje prema muslimanima koji iznose istinu na vidjelo, a to je činjenica da većina ljudi na zemlji žive kao nevjernici. Zbog tzv. merhameta, ustvari ne znanja o vjeri, tzv. muslimani, one koje je Allah nazvao nevjernicima, nazivaju vjernicima. Zašto??? Zato što nisu wehabije??? ili šta već... isto ste mala djeca.
Ja se uopšte ne zanosim time da sam učen, ne dao mi Allah, ja sam običan mu'min, Allahov rob koji prenosi istinu. Ja uopšte nemam namjeru da se svidim bilo kome od vas, tako da me ne interesuje vaša reakcija.
Ja sam iznio Islamski stav po pitanju nevjernika, stav koji se temelji na Kura'nu i Sunnetu a vi filozofirate...dajte dokaz pa bujrum...onda možemo diskutovati...

I ko ono reče...99% siromašnih u Saudiji... :thumbup:

dobar ti je taj vic, a ako nisi vidio ovo nije tema ...naj vic...
786
Posts: 48
Joined: 21/03/2008 23:44

#202 Re: Islamofobija

Post by 786 »

JThomas wrote:znači, tebi je zlo od 80% svih ljudi na svijetu, tebi je jedino bitno što nisu muslimani, i zato ti je od njih zlo...

odoh da povratim...
Nikada nisam rekao da među nevjernicima nema dobrih ljudi niti da su svi vjernici sjajni i vrijedni spomena. Ja tvrdim da među nevjernicima ima ljudi koji se itekako mogu pohvaliti lijepim ponašanjem, dobrim djelima i uopšte dobrim ljudskim osobinama koje npr. fale velikom broju vjernika. Niti sam rekao da su svi nevjernici islamofobični, ne dao mi Allah, tada bih potvorio veliku većinu. Ja kažem da bi ljudi imali totalno pozitivniju sliku kada bi se pravoj ulemi dalo više prostora u medijima. Vi imate predrasude o islamu i to vas čini islamofobičnima. Zašto? Zato što je malo ljudi koji pljuju po islamu, vrijeđaju njegove propise i njegove sljedbenike, upoznato sa suštinom onoga što je islam donio sa sobom.
Ovo i nije tema u kojoj se ljudi mogu pozivati u islam. Ovo je jednostavno tema u kojoj svako iznosi svoj stav po pitanju islamofobije. Ako vam se ne gode moji stavovi i ako nemate dokaze koji nisu zasnovani na strastima. Možemo pričati i o tome da i ja griješim, a sve dok na ovakav način obezvređujete ono šta je Allah rekao o nevjernicima, ne zaslužujete ni trunku poštovanja.
btw. Iran je nevjrenička država...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#203 Re: Islamofobija

Post by JThomas »

786 wrote:
JThomas wrote:znači, tebi je zlo od 80% svih ljudi na svijetu, tebi je jedino bitno što nisu muslimani, i zato ti je od njih zlo...

odoh da povratim...
Nikada nisam rekao da među nevjernicima nema dobrih ljudi niti da su svi vjernici sjajni i vrijedni spomena. Ja tvrdim da među nevjernicima ima ljudi koji se itekako mogu pohvaliti lijepim ponašanjem, dobrim djelima i uopšte dobrim ljudskim osobinama koje npr. fale velikom broju vjernika. Niti sam rekao da su svi nevjernici islamofobični, ne dao mi Allah, tada bih potvorio veliku većinu. Ja kažem da bi ljudi imali totalno pozitivniju sliku kada bi se pravoj ulemi dalo više prostora u medijima. Vi imate predrasude o islamu i to vas čini islamofobičnima. Zašto? Zato što je malo ljudi koji pljuju po islamu, vrijeđaju njegove propise i njegove sljedbenike, upoznato sa suštinom onoga što je islam donio sa sobom.
Ovo i nije tema u kojoj se ljudi mogu pozivati u islam. Ovo je jednostavno tema u kojoj svako iznosi svoj stav po pitanju islamofobije. Ako vam se ne gode moji stavovi i ako nemate dokaze koji nisu zasnovani na strastima. Možemo pričati i o tome da i ja griješim, a sve dok na ovakav način obezvređujete ono šta je Allah rekao o nevjernicima, ne zaslužujete ni trunku poštovanja.
btw. Iran je nevjrenička država...
ja sam prokomentarisao to što si ti napisao, ja ne mogu znati šta si ti mislio...a to što si napisao bilo je ODVRATNO. ako si zaboravio šta je to bilo, vrati se pa vidi.

ja po islamu ne pljujem i nemam predrasuda, a mislim da i znam o njemu više od dosta vjernika. osuđujem samo konkretne ljude i stavove.
786
Posts: 48
Joined: 21/03/2008 23:44

#204 Re: Islamofobija

Post by 786 »

JThomas wrote:
786 wrote:
JThomas wrote:znači, tebi je zlo od 80% svih ljudi na svijetu, tebi je jedino bitno što nisu muslimani, i zato ti je od njih zlo...

odoh da povratim...
Nikada nisam rekao da među nevjernicima nema dobrih ljudi niti da su svi vjernici sjajni i vrijedni spomena. Ja tvrdim da među nevjernicima ima ljudi koji se itekako mogu pohvaliti lijepim ponašanjem, dobrim djelima i uopšte dobrim ljudskim osobinama koje npr. fale velikom broju vjernika. Niti sam rekao da su svi nevjernici islamofobični, ne dao mi Allah, tada bih potvorio veliku većinu. Ja kažem da bi ljudi imali totalno pozitivniju sliku kada bi se pravoj ulemi dalo više prostora u medijima. Vi imate predrasude o islamu i to vas čini islamofobičnima. Zašto? Zato što je malo ljudi koji pljuju po islamu, vrijeđaju njegove propise i njegove sljedbenike, upoznato sa suštinom onoga što je islam donio sa sobom.
Ovo i nije tema u kojoj se ljudi mogu pozivati u islam. Ovo je jednostavno tema u kojoj svako iznosi svoj stav po pitanju islamofobije. Ako vam se ne gode moji stavovi i ako nemate dokaze koji nisu zasnovani na strastima. Možemo pričati i o tome da i ja griješim, a sve dok na ovakav način obezvređujete ono šta je Allah rekao o nevjernicima, ne zaslužujete ni trunku poštovanja.
btw. Iran je nevjrenička država...
ja sam prokomentarisao to što si ti napisao, ja ne mogu znati šta si ti mislio...a to što si napisao bilo je ODVRATNO. ako si zaboravio šta je to bilo, vrati se pa vidi.

ja po islamu ne pljujem i nemam predrasuda, a mislim da i znam o njemu više od dosta vjernika. osuđujem samo konkretne ljude i stavove.
Možda i jesam malo pretjerao, što baš i nije ogledalo jednog muslimana, ali me ubiše priče onih koji veze nemaju o nečemu a slomiše se kako bi druge osporili u tvrdnji da je neko drugi gori ili lošiji. Po meni je nevjerstvo u Boga najlošija osobina svakog čovjeka i do kabura ću, ako Bog da, mrziti njihovu nevjeru. Ne znam da li je iko od prisutnih čuo za mržnju i ljubav u ime Allaha??? Allah nije objavio da budemo mekušci koji će se izvinjavati ljudima kada nas gaze...
Rekao je Uzvišeni:
"Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi su sljedbenici strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom; vidiš ih kako ruku' i sedždu čine, želeći Allahovu nagradu i zadovoljstvo - na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tlo. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda učvrsti, i on ojača, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajući divljenje sijača - da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela čine Allah obećava oprost i nagradu veliku."
(Al-Fath)
User avatar
LadyBear
Posts: 324
Joined: 15/03/2008 17:56

#205 Re: Islamofobija

Post by LadyBear »

786 wrote:
LadyBear wrote:
786 wrote:Ja ne sudim, jer sud pripada samo Allahu Uzvišenom.
Možda sam malo pretjerao, ali udavi me "njihovo" nametanje sekularizma i ljudskih prava, dok na drugoj strani osporavaju sve što ima veze sa muslimanima i islamom. Neka se niko ne ljuti, ja ne vrijeđam nikoga, ali imam puno pravo da kažem šta mislim kada su u pitanju zaostaci iz bivše nam države. Što se tiće očeva, znam o čemu govorim. I moj je otac obožavalac tite i njegovog vremena, a to uvjerenje je pokušao prenjeti i na mene, međutim, hvala Allahu Uzvišenom koji mi otvori oči i uputi srce na put onih koje je uputio u jedinu ispravnu vjeru Islam. Tek tada sam uvidio kakva bi fula bila da sam ostao na onome na čemu je on. Život sa idealima bez budućnosti...život zasnovan na prošlosti i nekim tzv."lijepim vremenima", koje su opet bile lijepe samo onima koji su odbacili svoju vjeru i prodali je za dinare i dirheme.
Imam i ja fobiju... kjafirofobija.... 8
dino_sara wrote:EEEE ovo vec ima smisla i te kako. U ovom postu se skroz slazem sa tobom kada je rijec o zapadu i tim jadnim nam ljudskim pravima. I naravno slazem se za nasu vjeru da je jedina ne uprljana ljudskom rukom
Mozda bi vi trebali shvatiti da ta ljudska prava vaze i za vas, kao i za sve ostale. Znaci vi uopste niste izvan tih ljudskih prava.
Postavimo stvari ovako...
Tebi su ljudi nametnuli ili ustupili tzv. ljudska prava. Naravno, ako su ona u skladu sa tvojom vizijom života ti se pridržavaš istih i u poštivanje istih pozivaš. Onda, odjednom dođe neka od životinja, recimo majmun, i nametne ti majmunska prava koja je pomješao sa ljudskim kako bi zbunio i ljude i majmune, tj. da se ne zna ni koja su majmunska a koja ljudska...Kako bi ti reagovao...ja čisto sumnjam da bi pustio majmuna da kolo vodi. Prije bi se sa majmunima u koštac uhvatio, ako ništa da ne iznevjeriš onoga koji ti je dobro mislio kada ti je tvoja prava propisao...zar ne???
Vi imate pravo da budete vjernici muslimani, kao sto neko drugi ima pravo da bude ateista.
Ali to pravo vjernicima nije dato od ljudi, nego od Boga...
Kada je rijec o zapadu, pa odakle tolika imigracija na zapad kada je zapad toliko los? Koliko se kod poteze teza o islamofobiji koja u nekom smijeru i postoji, kao sto postoje i mnoge druge fobije, na zapadu je ipak lakse i sigurnije biti musliman nego u vecini maticnih zemalja, iz kojih mnogi muslimani koji zive na zapadu dolaze.
Kojem zapadu??? i o kojim muslimanskim zemljama govori??? Možda o zemljama koje je taj isti zapad pokrao i porobio??? Zemlje koji i dan danas plaču zbog najvećeg holokausta u povijesti čovječanstva???
Zašto se recimo ne zapitaš, kako to da zemlje koje se deklarišu kao islamske poput Američkog saveznika a islamskog izdajnika S. Arabije, uživaju najveće svjetske blagodati??? Zašto iz nje niko ne bježi??? A da ne spominjem ostale zemlje poput UAE, Katra, Omana itd...
Cudno mi je da mnogi nece da vide svoju stranu i svoju fobiju prema necemu sto je drugacije, prije nego sto kritikuju drugoga. Nerazumijem kako 786@ moze da kritikuje bilo koga za islamofobiju, a sam je fobican prema svemu sto nema dodira sa Islamom?
786 nema fobija osim kako sam već naveo...KJAFIROFOBIJE...zlo mi je od kjafira...
Ljudska prava na neki nacin mozes izjednaciti sa tolerancijom. To je znaci kada svako moze da zivi svoj vlastiti zivot kako njemu odgovara bio vjernik ili nevjernik, a uz to tolerise i nepetlja se u zivote drugih ljudi. Da nije ljudskih prava stalno bi dolazilo do tenzija, ratova, osvajanja itd.

Ti ocito nastavljas da ljude dijelis na vjernike i nevjrenike, i smatras da su vjernici vrijedniji od nevjernika, sto je potpuno pogresno, i sa tvoje strane pokazujes netoleranjicu prema istim onima od kojih ti trazis, da te postuju kao muslimana. Onda kada shvatis da je Bog stvorio sve ljude na ovoj planeti, samo malo razlicite (sto je on sam i izabrao), i da je svima dao izbor i pravo na svoj zivot, mozda tek tada mozes da kritikujes drugoga za fobiju. Znaci tebi je Bog dao pravo da budes vjernik musliman, isto onoliko koliko je nekome drugome dao pravo da bude nevjernik ili katolik itd.

Da se razumijemo ja sam totalno protiv onoga sto se desava u Iraku i Avganistanu, ali spomenimo i Sudan mislim da svi znamo sta se tamo desilo. Necu da se petljam u kulturu zivljenja u S. Arabiji, ali iskreno receno ta zemlja nema nikakve blagodati, bar po mome misljenju. Jeli blagodati biti licemjeran i na jednoj strani dokazivati kako su oni naj muslimani gdje se sprovodi Serijat, a na drugoj strani pokazivati svoje bogatstvo i WC'e od zlata, i naravno da nezaboravim spomenuti njihovu suradnju sa posebno Bushovom administracijom. Blagodat sigurno nisu jedino pare, blagodat je onda kada ti svoj zivot mozes slobodno da zivis i da ga sam uredujes. Reci ti meni zasto narod iz Iraka i Avganistana vecinom nebjeze u Katar i S. Arabiju, vecina ih je ipak izabralo zapad? Zasto Bosanski muslimani nisu izbjegli u S. Arabiju ili Katar?

Objasni ko su i sta su kjafiri, iako vec znam ko se sve podrazumjeva pod tim?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#206 Re: Islamofobija

Post by HAVANA »

[quote="786"] Po meni je nevjerstvo u Boga najlošija osobina svakog čovjeka i do kabura ću, ako Bog da, mrziti njihovu nevjeru. Ne znam da li je iko od prisutnih čuo za mržnju i ljubav u ime Allaha??? Allah nije objavio da budemo mekušci koji će se izvinjavati ljudima kada nas gaze...





I ti se čudiš što neko ima fobiju od Islama.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#207 Re: Islamofobija

Post by dr.gog »

786 wrote:jah,
u vama prepoznah mnogo mržnje prema muslimanima koji iznose istinu na vidjelo,..................... Allahov rob koji prenosi istinu. Ja uopšte nemam namjeru da se svidim bilo kome od vas, tako da me ne interesuje vaša reakcija.

Ja sam iznio Islamski stav po pitanju nevjernika, stav koji se temelji na Kura'nu i Sunnetu a vi filozofirate...dajte dokaz pa bujrum...onda možemo diskutovati...

.
Ja te ne mrzim,kao što ne mrzim bilo koga jer ne mogu,a ne mogu -jer vjerujem u Svevišnjeg.
Nema blagosti u tvojim pisanjima već nečeg zlokobnog :(

I ti si kao,iznoseći stavove koje iznosiš-predstavnik Islama...možda ..u drugom nekom adetu..ovdje to još ne vidjeh ni kod mnogo učenijih imama..takvu..nemam fakat riječi..

I de mi objasni ,kako se može mrziti u Božje ime?


A sad ovako,čisto forumski..
Nema vrijeđanja.

Nema Tekfirenja i bljuvanja po šiitima,te teme ostavite za Islambosnu.com :) .

Korištenje uljudnih argumenata je jedini način da se ostane u raspravi,posebno na ovom podforumu.

Svako komentarisanje i dalja rasprava po ovim pitanjima znači automatski ban.

spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#208 Re: Islamofobija

Post by spekulant »

da se vratimo na temu.. da li postoji islamofobija?
ja mislim da postoji.. dok god postoje ljudi koji misle da su muslimani grupa naoruzanih nasilnika koji zele da drugima namecu neka svoja pravila i koji predstavljaju opasnost za zapadnu civilizaciju, postoji i islamofobija. a takvi ljudi nazalost postoje. i takvo razmisljanje se kosi sa svim ljudskim pravima i sadrzi u sebi elemente fasizma.

znaci tvrdnja da islamofobija ne postoji nije tacna, a tvrdnju da je ona opravdana ne zelim ni komentarisati.. s druge strane, muslimani trebaju prestati svaku kritiku islama oznacavati kao islamofobija.. ako covjek dobro posmatra moze jasno zakljuciti da li se radi samo o kritici islama ili o pravoj islamofobiji. islamofobija je kada iz necijeg govora, djela, ponasanja itd mozemo zakljuciti da mrzi muslimane i da ih dozivljava kao prijetnju. i to je za svaku vrstu osude.

btw, da ja ne zivim u sarajevu i da u zivotu nisam imao puno kontakta sa muslimanima, i procitam ono sto je 786 pisao, mozda bih i ja bio islamofob. srecom pa poznajem puno pametnih, kulturnih i finih muslimana, pa mi njegovi postovi nista ne znace..
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#209 Re: Islamofobija

Post by Pietje_Bel »

786 wrote:jah,
u vama prepoznah mnogo mržnje prema muslimanima koji iznose istinu na vidjelo, a to je činjenica da većina ljudi na zemlji žive kao nevjernici. Zbog tzv. merhameta, ustvari ne znanja o vjeri, tzv. muslimani, one koje je Allah nazvao nevjernicima, nazivaju vjernicima. Zašto??? Zato što nisu wehabije??? ili šta već... isto ste mala djeca.
Ja se uopšte ne zanosim time da sam učen, ne dao mi Allah, ja sam običan mu'min, Allahov rob koji prenosi istinu. Ja uopšte nemam namjeru da se svidim bilo kome od vas, tako da me ne interesuje vaša reakcija.
Ja sam iznio Islamski stav po pitanju nevjernika, stav koji se temelji na Kura'nu i Sunnetu a vi filozofirate...dajte dokaz pa bujrum...onda možemo diskutovati...

I ko ono reče...99% siromašnih u Saudiji... :thumbup:

dobar ti je taj vic, a ako nisi vidio ovo nije tema ...naj vic...
Ti si neki vehabija ili sta? Takvih poput tebe ja se bojim... :)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#210 Re: Islamofobija

Post by JThomas »

kažem ti, on je sveostalofob...i izgleda, ponosi se tom činjenicom, kao, "on će uvijek mrziti nevjernike".
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#211 Re: Islamofobija

Post by dino_sara »

spekulant wrote:da se vratimo na temu.. da li postoji islamofobija?
ja mislim da postoji.. dok god postoje ljudi koji misle da su muslimani grupa naoruzanih nasilnika koji zele da drugima namecu neka svoja pravila i koji predstavljaju opasnost za zapadnu civilizaciju, postoji i islamofobija. a takvi ljudi nazalost postoje. i takvo razmisljanje se kosi sa svim ljudskim pravima i sadrzi u sebi elemente fasizma.

znaci tvrdnja da islamofobija ne postoji nije tacna, a tvrdnju da je ona opravdana ne zelim ni komentarisati.. s druge strane, muslimani trebaju prestati svaku kritiku islama oznacavati kao islamofobija.. ako covjek dobro posmatra moze jasno zakljuciti da li se radi samo o kritici islama ili o pravoj islamofobiji. islamofobija je kada iz necijeg govora, djela, ponasanja itd mozemo zakljuciti da mrzi muslimane i da ih dozivljava kao prijetnju. i to je za svaku vrstu osude.

btw, da ja ne zivim u sarajevu i da u zivotu nisam imao puno kontakta sa muslimanima, i procitam ono sto je 786 pisao, mozda bih i ja bio islamofob. srecom pa poznajem puno pametnih, kulturnih i finih muslimana, pa mi njegovi postovi nista ne znace..
E po prvi put se slazem s tobom ali 100%. Samo opet napominjem ne vjerujem da u nasoj Bosni i Hercegovini ima islamofobije to je ljudi moji americku proizvod pa zar vam moram napominjati 11/9 ili tako njima slicne prevarantske gluposti.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#212 Re: Islamofobija

Post by dr.gog »

dino_sara wrote:
spekulant wrote:da se vratimo na temu.. da li postoji islamofobija?
ja mislim da postoji.. dok god postoje ljudi koji misle da su muslimani grupa naoruzanih nasilnika koji zele da drugima namecu neka svoja pravila i koji predstavljaju opasnost za zapadnu civilizaciju, postoji i islamofobija. a takvi ljudi nazalost postoje. i takvo razmisljanje se kosi sa svim ljudskim pravima i sadrzi u sebi elemente fasizma.

znaci tvrdnja da islamofobija ne postoji nije tacna, a tvrdnju da je ona opravdana ne zelim ni komentarisati.. s druge strane, muslimani trebaju prestati svaku kritiku islama oznacavati kao islamofobija.. ako covjek dobro posmatra moze jasno zakljuciti da li se radi samo o kritici islama ili o pravoj islamofobiji. islamofobija je kada iz necijeg govora, djela, ponasanja itd mozemo zakljuciti da mrzi muslimane i da ih dozivljava kao prijetnju. i to je za svaku vrstu osude.

btw, da ja ne zivim u sarajevu i da u zivotu nisam imao puno kontakta sa muslimanima, i procitam ono sto je 786 pisao, mozda bih i ja bio islamofob. srecom pa poznajem puno pametnih, kulturnih i finih muslimana, pa mi njegovi postovi nista ne znace..
E po prvi put se slazem s tobom ali 100%. Samo opet napominjem ne vjerujem da u nasoj Bosni i Hercegovini ima islamofobije to je ljudi moji americku proizvod pa zar vam moram napominjati 11/9 ili tako njima slicne prevarantske gluposti.
Slazem se i ja sa herr @spekulantom ...a islamofobije itekako ima ,s tim sto bih naznacio da se,po mom,radi o onoj medijsko /senzacionalistickoj islamofobiji naspram raznih vecinom nebitnih stvari i marginalnih pojava.Da ne sirim,vec mjesecima pratim svojevrsnu medijsku histeriju i novinsku militantnost,i s tjeskobom uvidjam kolika je zapravo podloznost medijskih konzumenata.. :roll:

Nevjerovatno se lako i brzo medju dokonim, osiromasenim i izvaranim bosanskim narodom sire dezinformacije, bombasticne price, i razne bljuvotine pune prezira i snishodljivosti, naspram necega sto se u startu povrsno i i na ponizavajuci nacin objasnjava.

Isti sablon vlada kako medju vjerskim misionarima,ljudima koji prebrzo pokusavaju da usvoje i pojme nauk svoje vjere...tako i medju onima koji se ne zele izjasniti ili svrstati ni u jedan svjetonazor
Prvi zele prenijeti ono sto duhom i razumom shvataju kao istinu i svjesno je prihvataju.U svojem radu su gorljivi i predani,vecinom dobronamjerni, mnogo citaju i uce,i spremni su odvojiti dosta svoga vremena, strpljenja i vecine imetka kako bi drugima priblizili nesto sto smatraju dobrim i spasonosnim u ova zaista teska i tuzna vremena, kad je puka lijepa rijec najdragocjenija.
No primjetih da mnogi u tome zure, bivaju neobzirni prema nesigurnosti ili ljutnji sugovornika, ne trude se postaviti u polozaj ljudi koji usljed rezigniranosti zlom i prevarama imaju veliku dozu sumnjicavosti i opreza i koriste sve svoje znanje i razum prilikom procjenjivanja cinjenica.

..isto sljepilo cesto primjetih i kod suprotne strane,pri cemu se vrijedja i unizava svaka duhovna rasprava i aspekt dijaloga koji nije pogodan u smislu sekularizma.Kolicina cinizma i ironiziranja je pri tom zastrasujuca...i tako se ovaj pojam islamofobije potencira maskirajuci sustinu nesporazuma/..nedostatak strpljenja i blagosti u dijalogu uz istovremenu nelogicnu nepopustljivost u stavovima.Ne mislim da ima fobijekao takve u njenom medicinskom smislu...vec nerazumjevanja...nasi stari bi rekli nema se sabura, nema se trpljivosti..
Law_and_Order
Posts: 66
Joined: 27/06/2008 03:15

#213 Re: Islamofobija

Post by Law_and_Order »

Dva svijeta

Dva stava

Dvije Kulture

jedan covjek

jedan konflikt

...sa samim sobom

Ja tvrdim da među nevjernicima ima ljudi koji se itekako mogu pohvaliti lijepim ponašanjem, dobrim djelima i uopšte dobrim ljudskim osobinama koje npr. fale velikom broju vjernika. Niti sam rekao da su svi nevjernici islamofobični, ne dao mi Allah, tada bih potvorio veliku većinu.

VERSUS

Po meni je nevjerstvo u Boga najlošija osobina svakog čovjeka i do kabura ću, ako Bog da, mrziti njihovu nevjeru.

=
...u vama prepoznah mnogo mržnje...
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#214 Re: Islamofobija

Post by dino_sara »

Ja nejvecu fobiju imam od Amerike. Kako se zove ta fobija???? :? :-? :)
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#215 Re: Islamofobija

Post by IZVANZEMALJAC »

S vremena na vreme nekima treba strah iz takvog ili drugačieg razloga. Od 11. Septembra je to Islam. Naj više po zasluzi amera koji su tražili novu metu jer brez mete vojna mašinerija ne radi. Prije su to bili CRVENI iz Sovjetskog Saveza a na samom početku domorodci ili Indijanci. Uvjek jih je bio strah ne civiliziranih hordi koje prjete njihovom načinu života. To znači da rade šta jim je volja jer oni naj bolje znaju.
User avatar
amko_sa
Posts: 58
Joined: 17/03/2007 13:11
Location: Sarajevo
Contact:

#216 Re: Islamofobija

Post by amko_sa »

Islamofobija je nastala iz nerazumjevanja islama a sad zasto ???

Islam zabranjuje alkohol --- nezamislivo u "modernom drustvu"
Islam zabranjuje blud --- nezamislivo u "modernom drustvu"
Islam zabranjuje pohlepu --- nezamislivo u "modernom drustvu"
Islam zabranjuje neprirodne stvari kao npr. tkz. Gay tipove --- nezamislivo u "modernom drustvu" a izgleda da ce biti i u Sarajevu

Ovo je samo mali dijelic onoga sto je zabranjeno i sto bi srusilo danasnje "moderno drustvo" kad bi se primjenjivalo.
To je ta opasnost i toga se sve svijetske glavonje boje i drze Islam na distanci.Medjutim mislim da se netrebaju bojati jer svaki covjek dodje u iskusenje da nesto od ovoga uradi i velika vecina to i uradi ali na svoju stetu i ubjedjeni su da zive u "modernom evropskom drustvu" ili da su bar blize njemu.

Biti musliman je jako tesko u danasnjem drustvu nisam ni ja za pohvalu ali se trudim jer zelim znati sve o svojoj vjeri i nastojim biti bolji.Ovako ja shvatam stvari u svijetu i kod nas--Muslimani su razjedinjeni upravo zbog toga sto izgleda da ih poprilican broj nemoze odoljeti nekim iskusenjima ili jednostavno ne zele da uce.Da bi muslimani bili jaki unutar jedne drzave oni moraju biti zaista pravi muslimani i na djelu i tek se tada osjeti jacina i cistoca pravih vjernika.

Islam trazi od covjeka da uci, da je cist svaki dan, da odgaja svoju djecu po islamskom moralu, da zivi prirodno kao humano bice odnosno kao covjek.Sve ovo je istinska sreca odnosno pravi izvor srece sto dokazuje da jedino Allah dz.š. zna sta je DOBRO za nas jer nas je stvorio i najbolje nas poznaje bolje od nas samih.Nista od onog sto nam je zabranjeno nije na nasu stetu u bilo kojem smislu nego bas suprotno sve je za nasu srecu i blagostanje.

E sad se pitamo zasto je tako malo istinskih vjernika ?
Razlog je jednostavan i opet od Boga.Data nam je slobodna volja odnosno dali da idemo pravo ili lijevo i desno.Skloni smo da se osilimo kad nam je dobro i da zaboravljamo i da pri najmanjim iskusenjima odemo lijevo i desno odnosno sa pravog puta.Iskusenja su veca sto covjek vise zna a imamo i iskusenja u siromastvu, nesreci itd.

Ako kroz sva iskusenja prodjemo kao ljudi humana bica onda smo na pravom putu.To zna biti tesko ali pravi musliman mora stisnuti zube i ostati dosljedan Islamu i svemu onom sto Islam od njega trazi.

Sve ovo o cemu sam pricao kosi se sa evropskim nacimom ili americkim shvatanja srece, pravog nacina zivota ili vam nacina zivota "moderne evrope".
Mi smo jedino kao muslimani duzni uciti o onome sto je evropa postigla u tehnoloskom smislu i u raznim naukama odnosno sticati pozitivno znanje a sve sto je negativno odbaciti.Cini mi se da je kod nas vecina onog sto preuzimamo od Evrope suprotno od toga.

Najvise me nervira kad se neki domaci pametnjakovici pokusavaju kao ukopiti u evropski nacin zivota kao da nase nane i djedovi nisu znali zivjeti bez raznih uticaja sa vana i televizije.Danas je tesko prezivjeti a da nismo konstantno u pokretu i potrazi za novcem da bi prehranili svoju porodicu ali mislim da bi povremeno trebali zastati, uzeti abdest i sasvim mirno klanjati u nekoj od dzamija.Prva dobrobit toga bila bi oprali smo se zatim malo odmorili malo razmislili i skontali da smo zivi i da nam u onoj frci zivot prolijece uzasno brzo i besmisleno.Poslije toga vec bi bili bolji od "evropskog modernog covjeka" jer smo pored potrebe da prezivimo ispunili i duhovnu potrebu bez koje smo samo ljustura.Evropa i Amerika je stvorena na takvom drustvu i tu ima jako pozitivnih stvari kao sto je tehnologija nauka ali su u duhovnom i moralnom pogledu u velikoj krizi a da nisu ni svjesni toga.I povelik broj danasnjih muslimana je u istoj situaciji ali ako vec nosimo muslimanska imena onda bi trebalo procitati nesto o svojoj vjeri iz Kurana a isto tako o lijepom ponasanju iz Hadisa pa tek onda ako neko ima zelju diskutovati o Islamu.Islam je previse normalan, skroman i lijep u odnosu na trenutne vrijednosti koje Evropa i Amerika cijeni i zato se boje Islama i njegovog sirenja.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#217 Re: Islamofobija

Post by JThomas »

to baš i nije objašnjenje.

sve to osim alkohola zabranjeno je i u kršćanstvu.

lično kao nereligiozan, mislim da islamofobija (kao realan fenomen) ima mnogo više sa kulturom naroda koji čine većinu muslimana, nego sa slovom knjige...meni je sve to prilično slično, i osnovne poruke su sve tu negdje. praksa je nešto drugo.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#218 Re: Islamofobija

Post by spekulant »

@amko_sa:

"Ovo je samo mali dijelic onoga sto je zabranjeno i sto bi srusilo danasnje "moderno drustvo" kad bi se primjenjivalo." molim? kako nesto sto je zabranjeno u islamu ili bilo kojoj religiji moze srusiti danasnje moderno drustvo? u tim modernim drustvima svako ima pravo na izbor. i niko tebi ne osporava pravo da ne pijes, ne bludis, ne budes pohlepan ili ne budes gay! ili mozda pod "primjenjivalo" mislis da se te zabrane trebaju nametnuti cijelom drustvu? onda time opravdavas strahove islamofobije!

"Biti musliman je jako tesko u danasnjem drustvu nisam ni ja za pohvalu ali se trudim jer zelim znati sve o svojoj vjeri i nastojim biti bolji."
zasto je jako tesko? pricas o nekim iskusenjima. niko tebi ne namece ta iskusenja. ako neki musliman ne moze da se suzdrzi da ne cugne ili da ga ne umoci prije braka, onda je to do te osobe, a ne do zapadnog drustva (ja ih ne krivim, za razliku od milostivog allaha, koji najbolje zna :-D ). no nemoj kriviti moderno drustvo za iskusenja jer moderno drustvo nema ama bas nikakve koristi od nametanja bilo kakvih iskusenja ikome. naravno dajem trivijalne primjere, pretpostavljam da pod iskusenjima mislis nesto duhovnije, ali analogijom to opet izadje na isto: niko ama bas niko u tom modernom drustvu ne sjedi i izmislja kojekakva iskusenja za tebe i druge muslimane. niti ljudi na zapadu svrsavaju na pomisao da ces ti piti alkohol ili bludniciti. znaci to sa iskusenjima mora svaki musliman rascistiti sa sobom, i ta prica nema apsolutno nikakve veze sa islamofobijom.

"Najvise me nervira kad se neki domaci pametnjakovici pokusavaju kao ukopiti u evropski nacin zivota kao da nase nane i djedovi nisu znali zivjeti bez raznih uticaja sa vana i televizije" - da nase pranane i pradjedovi nisu primali uticaje sa vana, ti danas ne bi bio musliman :wink:
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#219 Re: Islamofobija

Post by IZVANZEMALJAC »

spekulant wrote:@amko_sa:

"Ovo je samo mali dijelic onoga sto je zabranjeno i sto bi srusilo danasnje "moderno drustvo" kad bi se primjenjivalo." molim? kako nesto sto je zabranjeno u islamu ili bilo kojoj religiji moze srusiti danasnje moderno drustvo? u tim modernim drustvima svako ima pravo na izbor. i niko tebi ne osporava pravo da ne pijes, ne bludis, ne budes pohlepan ili ne budes gay! ili mozda pod "primjenjivalo" mislis da se te zabrane trebaju nametnuti cijelom drustvu? onda time opravdavas strahove islamofobije!

"Biti musliman je jako tesko u danasnjem drustvu nisam ni ja za pohvalu ali se trudim jer zelim znati sve o svojoj vjeri i nastojim biti bolji."
zasto je jako tesko? pricas o nekim iskusenjima. niko tebi ne namece ta iskusenja. ako neki musliman ne moze da se suzdrzi da ne cugne ili da ga ne umoci prije braka, onda je to do te osobe, a ne do zapadnog drustva (ja ih ne krivim, za razliku od milostivog allaha, koji najbolje zna :-D ). no nemoj kriviti moderno drustvo za iskusenja jer moderno drustvo nema ama bas nikakve koristi od nametanja bilo kakvih iskusenja ikome. naravno dajem trivijalne primjere, pretpostavljam da pod iskusenjima mislis nesto duhovnije, ali analogijom to opet izadje na isto: niko ama bas niko u tom modernom drustvu ne sjedi i izmislja kojekakva iskusenja za tebe i druge muslimane. niti ljudi na zapadu svrsavaju na pomisao da ces ti piti alkohol ili bludniciti. znaci to sa iskusenjima mora svaki musliman rascistiti sa sobom, i ta prica nema apsolutno nikakve veze sa islamofobijom.

"Najvise me nervira kad se neki domaci pametnjakovici pokusavaju kao ukopiti u evropski nacin zivota kao da nase nane i djedovi nisu znali zivjeti bez raznih uticaja sa vana i televizije" - da nase pranane i pradjedovi nisu primali uticaje sa vana, ti danas ne bi bio musliman :wink:
Da svi imaju pravo na izbor koji jim je priučen. Moderni svjet je kapitalizam koji ulaže sva sredstva da ti kupiš nešto što ti ne treba ili več imaš. Ulažu se pare u studije kako da ti "izbereš" neki produkt. Sisata plavuša reklamira sve živo samo da ti privuče pozornost.
Pa teško je biti pravi musliman. Zanima me u kojoj firmi če ti dati slobodan sve i jedan petak ili da klanjaš svaki vakat dok si na poslu. Koja zapadna zemlja koja je "sekularna" če ti dati slobodno za Bajram, za Božič nije problem iako je država odvojena od crkve.
Postoje več sada zabrane u modernome društvu kao ubistvo, pedofilija... Uvjek su postojale neke norme u društvu. Šta se toleriše a šta ne. Islam je ostao onakav kakav je bio ne važno na pitanje dok se zapad mjenja. Svaki dan ljudi imaju više prava možeš varati ženu sa koliko god hočeš osoba ženskih ili muških i zakon te neče progoniti ali ako hočeš da oženiš 2 onda to nije uredu. Nekima smeta ona Islamska nepromljenivost jer sad mogu na zapadu da rade skoro sve. U Islamu zločin ne ne zastari dok na zapadu sačekaš koju godinu i izvučeš se. Ima toga puno.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#220 Re: Islamofobija

Post by spekulant »

@izvanzemaljac

ne razumijem svrhu tvog i amkovog posta. jer zelite reci da je islamofobija opravdana? jer zelite reci da u zapadnom svijetu nema mjesta muslimanima, i da u islamu nema mjesta nikakvim zapadnim vrijednostima? kao da navodite razloge zasto se te dvije strane moraju sukobiti :cry:
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#221 Re: Islamofobija

Post by IZVANZEMALJAC »

spekulant wrote:@izvanzemaljac

ne razumijem svrhu tvog i amkovog posta. jer zelite reci da je islamofobija opravdana? jer zelite reci da u zapadnom svijetu nema mjesta muslimanima, i da u islamu nema mjesta nikakvim zapadnim vrijednostima? kao da navodite razloge zasto se te dvije strane moraju sukobiti :cry:
Pogrešno si me svatio a i ja sam malo sišo sa teme.
Islamofobija nije opravdana kao i svaka druga fobija je to običajno ne utemeljen strah nečega ne poznatoga. Tako zvani zapadni svijet nebi bio ovakav kakav je da nije bilo Islama i muslimana. Do Renesanse nebi došlo da muslimanski učenjaci nisu prjevodili grčka, perzijska, indijska, kinezka... djela. Da nisu sami uradili puno na raznim područjima moderna znanost nebi bila danas ono što jest. Ima mjesta za razne vrjednosti ali svima je jasno da se Islam neče mjenjati. Jedine strane koje se sukobljavaju su znanje i neznanje. :)
User avatar
amko_sa
Posts: 58
Joined: 17/03/2007 13:11
Location: Sarajevo
Contact:

#222 Re: Islamofobija

Post by amko_sa »

Evo jednog jako zanimljivog teksta O obrazovanju (Autor: Muhamed Asad)

Procitajte dohvaca se i ove teme i nadam se da znate nesto o autoru a ako ne toplo preporucujem knjige koje je izdao.
Post Reply