Ateizam kao religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

PITARKA_SA

#151 Re: Ateizam kao religija

Post by PITARKA_SA » 22/04/2008 16:32

ate wrote:
xyz2007 wrote: Ateisti s druge strane kategoricki negiraju postojanje Kreatora bez ikakvog dokaza i nisu produhovljeni, cak stavise duhovnost je u kontradikciji sa ateizmom.
Pa ono sto se tvrdi bez dokaza moze se bez dokaza i opovrgnuti :D
sve oko tebe je bog :D to ti je dokaz.

omar little

#152 Re: Re:

Post by omar little » 22/04/2008 17:41

xyz2007 wrote: Ovaj komentar koji pominje ateizam u istoj liniji sa darvinizmom i logikom kao i drugim naucnim spoznajama puno govori kojim sve sredstvima se ljudi sluze sluze da opravdaju i potvrde svoja licna ubjedjenja.
Kao sto to, recimo rade zagovornici Inteligentong Dizajna?!

Osim toga mnogi ateisti pred samu smrt se odlucuju da postanu vjernici i jako su hitri da pocnu vjerovati i moliti se Kreatoru u vremena velike patnje i krize kroz koju prolaze u zivotu.

Na osnovu toga bi smo mogli zakljuciti da su ateisti vjernici koji negiraju Kreatora a kojem se mole u periodima krize. :)
Na osnovu chega? Imash li neki link ili izvor informacije za ovaj podatak? Neko je radio istrazivanje i pratio ljude koji se smatraju ateistima u njihovim momentima pred smrt?
Darvinova Teorija je samo teorija o zivim bicima ali ne i dokaz o ne postojanja Kreatora.
- Hitler je koristio Darvinovu teoriju da eliminise jednu kategoriju ljudi
( sebi uzeo za pravo da odigra ulogu Kreatora pa da izbrise za zemlje totalno ljude za koje je on sam subjektivno procjenio da su - slabiji i losi po Njemacku. A pri tom genocidu se oslanjao na nauku i koristio naucne teorije da potvrdi svoja ateisticka uvjerenja ).
- Da je Darvin znao da ce radi njegove Teorije Hitler napraviti genocid vjerovatno je ne bi objavio.

Tako je Hitler iskoristio darvinovu teoriju da napravi genocid. Hitler je bio rodjenjem katolik ali po licnom vjerovanju ateista.

Nisam sigurna da razumijem ovu tvoju izjavu. Da li ti govoris da je ateizam kriv za Hitlera i genocid ili Darvin? Ili i jedno i drugo? Posto je Hitler kako ti kazes, "iskoristio", Darvinov naucni rad da li ti zelis reci da zbog toga Darvinova teorija nekako gubi na vjerodostojnosti ili vrijednosti?! Zelis li reci da bi mi trebali prestati uciti Darvina u skolama, da se ne bi Hitler ponovio?!?

Ovo meni sve tukne na onog Weikart-a...

baz

#153 Re: Ateizam kao religija

Post by baz » 23/04/2008 01:35

xyz2007 wrote:
kao da se ateizam zasniva samo na darvinizmu. Ateizam bazira na dokazima i logici... Nije nama darwin svetac. Kasniji naucnici su doradili njegove teze a neke dokazali kao pogresne.
Ovaj komentar koji pominje ateizam u istoj liniji sa darvinizmom i logikom kao i drugim naucnim spoznajama puno govori kojim sve sredstvima se ljudi sluze sluze da opravdaju i potvrde svoja licna ubjedjenja.

Cinjenice:
- Ateizam nije nauka vec vjerovanje. - Ateizam se ne zasniva na Logici.
- Ateisticka vjerovanja nisu logicka vec subjektivna i licna.
- Ateizam se ne zasniva na naucnoj teoriji Darvinizma vec je Darvinova teorija iskoristena od strane ateista da bi se potvrdila njihova licna vjerovanja.
- I da ne postoji Darvinova Teorija bilo bi ateista.
- Ateizam negira Kreatora ali nema dokaz da on ne postoji.
- Ateizam je s toga vjerovanje da Kreator NE postoji.
- Licno vjerovanje nije naucni dokaz.

Osim toga mnogi ateisti pred samu smrt se odlucuju da postanu vjernici i jako su hitri da pocnu vjerovati i moliti se Kreatoru u vremena velike patnje i krize kroz koju prolaze u zivotu.

Na osnovu toga bi smo mogli zakljuciti da su ateisti vjernici koji negiraju Kreatora a kojem se mole u periodima krize. :)

- Darvinova Teorija je samo teorija o zivim bicima ali ne i dokaz o ne postojanja Kreatora.
- Hitler je koristio Darvinovu teoriju da eliminise jednu kategoriju ljudi
( sebi uzeo za pravo da odigra ulogu Kreatora pa da izbrise za zemlje totalno ljude za koje je on sam subjektivno procjenio da su - slabiji i losi po Njemacku. A pri tom genocidu se oslanjao na nauku i koristio naucne teorije da potvrdi svoja ateisticka uvjerenja ).
- Da je Darvin znao da ce radi njegove Teorije Hitler napraviti genocid vjerovatno je ne bi objavio.

Tako je Hitler iskoristio darvinovu teoriju da napravi genocid. Hitler je bio rodjenjem katolik ali po licnom vjerovanju ateista.
Ateizam nije nauka a nije ni vjerovanje ali nije sigurno bez logike.Samo religiozan covjek moze vjerovati a logiku ima svaki covjek.
Darvin je postavio temelje teorije u to vrijeme koja i dan danas zivi.Ateizam je postojao i postojace i bez Darvina.
Darvinova teorija postoji i postoje vjernici.
Ateizam nema dokaze da kreator ne postoji , ti vjerovatno imas.
Ko ti je rekao da je licno vjerovanje naucni dokaz (razmisli o svom ).

A ovo ti se moram nasmijati :lol: :lol: :lol: ti kao vjerujes da ces kao heroj umirati :lol: :lol: :lol: a ko se to ne boji smrti? Koje gluposti!!!
P.s.r.m ti se na zakljucke.

sebi uzeo za pravo da ODIGRA ULOGU KREATORA pa da izbrise za zemlje totalno ljude za koje je on sam subjektivno procjenio da su - slabiji i losi po Njemacku. A pri tom genocidu se oslanjao na nauku i koristio naucne teorije da potvrdi svoja ATEISTICKA UVJERENJA. I ti si jos ubijedjen da je on ateista.
Da nije religiozno nastrojen ne bi to nikada uradio.

Tako je bog iskoristio religiju da napravi genocid.Bog se nikada nije rodio ali po licnom vjerovanju je bog.

Borg-Resistence is FUTILE

#154 Re: Ateizam kao religija

Post by Borg-Resistence is FUTILE » 23/04/2008 18:42

pike wrote:
El_comadante wrote:
pike wrote:Ne moze ateizam biti religija. Ateizam je samo rijec koja na zalost moze dati pogresn dojam mnogima. Religija je institucija sa svojim vrhovnim vodjama, nesto poput korporacije, imate recimo papu koji je kao CEO zatim imate kardinale koji su kao regionalni direktori.... itd. Religija takodje ima striktna pravila, recimo ima pravila koja nalazu sta da se radi na odredjen dan u godini u odredjeno vrijeme na odredjenom mjestu, vrlo specificno. Takodje svaka religija posjeduje svetu knjigu iz koje vade direktive za svoje vjernike. Religija takodje posjeduje zgrade, (crkve, dzamije, sinagoge...itd) pratece objekte, zemlju, skole...mogao bi jos nabrajati do sutra....

Sve ovo ateizam nema te kao takva ne moze biti religija.

PS: Hitler je bio katolik, a i katolicka crkva umjesana u cijelu pricu. Nemojmo zaboraviti Stepinaca, Njemacke katolike, Cetnike pa i handzar diviziju, takodje vjernici nikako da priznaju da su komunisti i red army usli u berlin dok su oni suradjivali sa fasistima a sad se prave kao da je fasisticki pokret ustvari bio ateisticki :lol: zalosno.
svako ko se neponaša u skladu sa religijom automatski ispada iz religije i postaje ateista ili kako se nazovu. btw komunizam, nacizam, fašizam je jedno te isto ime za ateizam
Mrski komunisti su se borili protiv Hitlera, fasizma i nacizma dok je crkva uveliko saradjivala sa hitlerom. :oops:

Molim vas da razgraničite koja crkva.
Nisu sve sarađivale sa tom ideologijom.
Hvala unaprijed.
Borg

baz

#155 Re: Ateizam kao religija

Post by baz » 25/04/2008 17:47

Borg :"Molim vas da razgraničite koja crkva.
Hvala unaprijed."
Katolicka crkva,djamija sa Hitlerovom ideologijom,
Ortodoxna crkva sa Staljinovom ideologijom.
Vjeruj mi da bi sutra ponovo dizali ruku u zrak i
ljubili cipele diktatorima bez ikakvog problema.

Borg-Resistence is FUTILE

#156 Re: Ateizam kao religija

Post by Borg-Resistence is FUTILE » 25/04/2008 21:56

baz wrote:Molim vas da razgraničite koja crkva.
Hvala unaprijed.
Borg
Katolicka crkva,djamija sa Hitlerovom ideologijom,
Ortodoxna crkva sa Staljinovom ideologijom.
Vjeruj mi da bi sutra ponovo dizali ruku u zrak i
ljubili cipele diktatorima bez ikakvog problema.

OK, da se zna.
Ja lično sam protestant.
I zato molim da se razgraniči.

Ali, isto tako se mora uzeti u obzir da nisu svi iz te grupacije podržavali tu saradnju.
Tako da generalne izjave tog tipa dovode samo do podizanja tenzija, te dozvoljavaju uvrijeđenoj grupi da uradi isto, i onda sve jovo nanovo, ukrug.
Bilo bi dobro kada bi imali malo takta za specifičan dijalog.

tranquil

#157 Re: Ateizam kao religija

Post by tranquil » 25/04/2008 22:51

The Cult wrote:Bezbozan insan je slican hajvanu,recimo mazgi,
nista ga ne razlikuje od hajvana,jede,spava,pisa,"oplodjava se"....itd...nicega duhovnog u njima...
mazga ne moze nista zato,ali insan moze jer mu je Stvoritelj dao razum (koji ipak ne koristi)...ali pricace njegove ruke i noge o tome zasto nije bio zahvalan i pokoran!!

izvinjavam se mazgama za poredjenje sa ateistima...
Čovječe, kad pomislim da možda živiš u mom gradu, da se možda srećem s tobom, da te možda poznajem, povraća mi se.

Molim upravu foruma da banira "ovo". Hvala.

dr.gog

#158 Re: Ateizam kao religija

Post by dr.gog » 25/04/2008 22:55

Ostavih ga,ničim izazvan,u citatu cijenjenog Tranquila,fino ograđenog,u smislu opomene.
Ta zar ne bi nijedne blage riječi za tek 27 ili 28 -i post poBogu čovječe? :(

dr.gog

#159 Re: Ateizam kao religija

Post by dr.gog » 25/04/2008 23:00

Baz, opomena pred ban.Nemoj vrijeđat sugovornike bez obzira koliko ti išli na živce.Jednostavno i odmjereno je fer.Ok?...Ok. :) Hvala.

The Cult

#160 Re: Ateizam kao religija

Post by The Cult » 26/04/2008 00:26

tranquil wrote:
nista ga ne razlikuje od hajvana,jede,spava,pisa,"oplodjava se"....itd...nicega duhovnog u njima...
mazga ne moze nista zato,ali insan moze jer mu je Stvoritelj dao razum (koji ipak ne koristi)...ali pricace njegove ruke i noge o tome zasto nije bio zahvalan i pokoran!!

Čovječe, kad pomislim da možda živiš u mom gradu, da se možda srećem s tobom, da te možda poznajem, povraća mi se.

zasto ba odmah prosis za ban....ovo je samo bio komentar,mozda malo radikalniji :x stav,ali bas odmah za ban..ne znam :?
ne smeta meni ni ban ako se admin odluci za to,ali valjda postoji neka tolerancija majka mu stara...

P.S ne znas ti mene tj. ja tebe 100%...sto je dobro tako jer i meni se povraca od mekusaca...
:dance:

Pakleni

#161 Re: Ateizam kao religija

Post by Pakleni » 26/04/2008 00:57

dalo bi se diskutovati ko je ovdje "veca mazga". Da ti je "kreator" podario bar malo razuma, nebi vrijedjao. Osim toga nismo mi, ateisti, ti koji vjeruju slijepo i licna ubjedjenja smatramo cvrstim i neoborivim dokazima.

Uvijek otvoreni za sve dok se poklapa sa dokazima ili logikom (pa cak i oboje). Ali vjeri nije mjesto medju naukom, koliko god ljudi pokusavali da rastezu rijeci i recenice iz vjerskih knjiga (poznato kao ponovno tumacenje).

i lik ne "prosi" za ban, u pravu je, ovdje smo da diskutujemo, a svoj primitivni radikalizam prosipaj van ovog foruma...

Tesssa

#162 Re: Ateizam kao religija

Post by Tesssa » 26/04/2008 20:26

kad mi vec editujes post onda stavi da si ga editovao, a ne kao da sam ja to napisala ;-)

Vrlo dobro znam ko i sta mi je na avataru, nikad ne koristim stvari, niti rijeci kojima ne znam znacenje ;-)

dupli standardi ovdje mi stvarno nisu jasni, niti ce ikada biti :roll:

i...D.Tesssa znaci sta?

The Cult

#163 Re: Ateizam kao religija

Post by The Cult » 26/04/2008 21:08

ok,shvatio sam,uspjeo sam ovo malo razuma aktivirati i
smirio sam "strasti i duhovne extaze"....
prazan sam kao eter u ovoj prostoriji....

P.S istina je vec recena.....djaba nekima insan govorio...i sve dokaze da im das oni bi opet negirali....ali kada neko nece sam sebe da spasi treba ga i ostaviti u tmini...

pitala me jednom davno uciteljica od cega je nastao covjek,a ja kazem da ga je Bog stvorio,a skoro cijeli razred u smijeh,a ja,dijete od 7 godina pocrvenih u licu...kao da sam na optuzenickoj klupi...hajd neise,kaze ona meni da je nastao od majmuna,a ja pomislih u sebi da je bas ona i mozda najbolji dokaz tj. primjer za svoju teoriju...a kada pitah naglas ko je onda majmuna stvorio...tajac....ne znadose mi odgovoriti...
moze mislim insan negirati neke cinjenice....ali negirati postojanje Stvoritelja je odraz najvece drskosti...ali na Dan Velikoga Suda ce se promijeniti mnoge uloge...

pike

#164 Re: Ateizam kao religija

Post by pike » 26/04/2008 21:35

The Cult wrote:ok,shvatio sam,uspjeo sam ovo malo razuma aktivirati i
smirio sam "strasti i duhovne extaze"....
prazan sam kao eter u ovoj prostoriji....

P.S istina je vec recena.....djaba nekima insan govorio...i sve dokaze da im das oni bi opet negirali....ali kada neko nece sam sebe da spasi treba ga i ostaviti u tmini...

pitala me jednom davno uciteljica od cega je nastao covjek,a ja kazem da ga je Bog stvorio,a skoro cijeli razred u smijeh,a ja,dijete od 7 godina pocrvenih u licu...kao da sam na optuzenickoj klupi...hajd neise,kaze ona meni da je nastao od majmuna,a ja pomislih u sebi da je bas ona i mozda najbolji dokaz tj. primjer za svoju teoriju...a kada pitah naglas ko je onda majmuna stvorio...tajac....ne znadose mi odgovoriti...
moze mislim insan negirati neke cinjenice....ali negirati postojanje Stvoritelja je odraz najvece drskosti...ali na Dan Velikoga Suda ce se promijeniti mnoge uloge...

Cuj covjek nasto od majmuna :lol: Ti mora da si lufto sa biologije, dobro nema veze ni ne ocekuje se od tipova kao ti nista bolje.

PS: taj ti nick pravo odgovara...

The Cult

#165 Re: Ateizam kao religija

Post by The Cult » 26/04/2008 21:41

Aman aman...sto si ti bistar...ko Miljacka zimi...profulo si do jaja...

a sada bih ja kao treba da se uvrijedim i da zamolim admina da te opomene za ociglednu uvredu...

Budite svi pozdravljeni!! ;-)

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#166 Re: Ateizam kao religija

Post by pape » 26/04/2008 21:45

izvinjavam se mazgama za poredjenje sa ateistima ...
Ako je ovo odraz tvoje produhovljenosti, onda je Stvoritelj bio pijan ko letva kad si mu ti bio na tretmanu. :roll:

The Cult

#167 Re: Ateizam kao religija

Post by The Cult » 26/04/2008 21:51

niko nije perfektan..
a moj post ti je dokaz kako neke strukture naseg jadnog drustva uticu na ostatak orkestra... :roll:

tranquil

#168 Re: Ateizam kao religija

Post by tranquil » 26/04/2008 21:54

The Cult wrote:
tranquil wrote:

zasto ba odmah prosis za ban....ovo je samo bio komentar,mozda malo radikalniji :x stav,ali bas odmah za ban..ne znam :?
ne smeta meni ni ban ako se admin odluci za to,ali valjda postoji neka tolerancija majka mu stara...

P.S ne znas ti mene tj. ja tebe 100%...sto je dobro tako jer i meni se povraca od mekusaca...
:dance:
To nije stav nego vrijeđanje, kao i "mekušac". Nebitno, neću više "prositi" ban, što se mene tiče istresaj svoj primitivizam i hvali se svojim neznanjem i dalje.

Par napomena za razmišljanje:

- danas znamo kako je nastao čovjek, samo treba protegnuti noge do biblioteke ili knjižare ili nekog muzeja prirodnih nauka

- danas znamo kako je nastao i taj famozni "majmun", samo opet treba pročitati ponešto.

- danas ne znamo mnogo stvari. Hoćemo li iza svake nepoznanice stavljati objašnjenje "Bog" kao što smo uvijek radili ? Izgleda da hoćemo. Onda će neko poslije razjasniti i te nepoznanice i šta onda ? Zna se - povlačenje na rezervne pozicije.

- učiteljica ti nema pojma. Najgore u svemu tome je što si zbog loše edukacije stvorio prezir prema nauci. Ali to je tvoj problem.

pape

#169 Re: Ateizam kao religija

Post by pape » 26/04/2008 21:57

The Cult wrote:niko nije perfektan..
a moj post ti je dokaz kako neke strukture naseg jadnog drustva uticu na ostatak orkestra... :roll:
Do vas je, ... pusete u zahrdjale trube, ... :oops:

The Cult

#170 Re: Ateizam kao religija

Post by The Cult » 26/04/2008 22:24

To nije stav nego vrijeđanje, kao i "mekušac". Nebitno, neću više "prositi" ban, što se mene tiče istresaj svoj primitivizam i hvali se svojim neznanjem i dalje.

Par napomena za razmišljanje:

- danas znamo kako je nastao čovjek, samo treba protegnuti noge do biblioteke ili knjižare ili nekog muzeja prirodnih nauka

- danas znamo kako je nastao i taj famozni "majmun", samo opet treba pročitati ponešto.

- danas ne znamo mnogo stvari. Hoćemo li iza svake nepoznanice stavljati objašnjenje "Bog" kao što smo uvijek radili ? Izgleda da hoćemo. Onda će neko poslije razjasniti i te nepoznanice i šta onda ? Zna se - povlačenje na rezervne pozicije.

- učiteljica ti nema pojma. Najgore u svemu tome je što si zbog loše edukacije stvorio prezir prema nauci. Ali to je tvoj problem.[/quote]

neznanje,primitivizam :?: :?: ee moj pametni,kulturni i obrazovni momce...iskoristi pamet pa se malo uputi i drugim smjerom,mozda pomogne...
ne znam imas li zavrsen fakultet,ali nije potrebno pokusavati tim potezima "zadrmati" neistomisljenika,ne znas ko je s druge strane zice...
a uciteljica je bila srpkinja pa nije ni cudo za nju...

pike

#171 Re: Ateizam kao religija

Post by pike » 26/04/2008 22:32

The Cult wrote:Aman aman...sto si ti bistar...ko Miljacka zimi...profulo si do jaja...

a sada bih ja kao treba da se uvrijedim i da zamolim admina da te opomene za ociglednu uvredu...

Budite svi pozdravljeni!! ;-)
Bistar dovoljno da znam da covjek nije posto od majmuna ;-) za razliko od nekih kojima je to glavni argument protiv evolucije :-) ...da je bar tacan pa hajde :oops:

pape

#172 Re: Ateizam kao religija

Post by pape » 26/04/2008 23:22

The Cult wrote:
pike wrote: - učiteljica ti nema pojma. Najgore u svemu tome je što si zbog loše edukacije stvorio prezir prema nauci. Ali to je tvoj problem.
a uciteljica je bila srpkinja pa nije ni cudo za nju...
:-) E pa stvarno, .... ne zasluzujes komentara. :roll:

milivoje

#173 Re: Ateizam kao religija

Post by milivoje » 26/04/2008 23:34

The Cult wrote: pitala me jednom davno uciteljica od cega je nastao covjek,a ja kazem da ga je Bog stvorio,a skoro cijeli razred u smijeh,a ja,dijete od 7 godina pocrvenih u licu...kao da sam na optuzenickoj klupi...hajd neise,kaze ona meni da je nastao od majmuna,a ja pomislih u sebi da je bas ona i mozda najbolji dokaz tj. primjer za svoju teoriju...a kada pitah naglas ko je onda majmuna stvorio...tajac....ne znadose mi odgovoriti...
Staro pitanje ''ko je stariji kokoš ili jaje'' ovdje se moze preformulisati samo u: ''Ko je stvorio Boga''?

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#174 Re: Ateizam kao religija

Post by mIRCerka » 27/04/2008 00:16

Obzirom da je nakon upozorenja moderatora, pa poslije toga i administratora, The Cult nastavio krsiti pravila, isti je neskodljivo uklonjen s ovoga foruma.

Lijep pozdrav, hvala na paznji i drzite se teme.

ragib

#175 Re: Ateizam kao religija

Post by ragib » 27/04/2008 00:39

milivoje wrote:
The Cult wrote: pitala me jednom davno uciteljica od cega je nastao covjek,a ja kazem da ga je Bog stvorio,a skoro cijeli razred u smijeh,a ja,dijete od 7 godina pocrvenih u licu...kao da sam na optuzenickoj klupi...hajd neise,kaze ona meni da je nastao od majmuna,a ja pomislih u sebi da je bas ona i mozda najbolji dokaz tj. primjer za svoju teoriju...a kada pitah naglas ko je onda majmuna stvorio...tajac....ne znadose mi odgovoriti...
Staro pitanje ''ko je stariji kokoš ili jaje'' ovdje se moze preformulisati samo u: ''Ko je stvorio Boga''?
Ta tvoja tvrdnja nalici lutkama koje se pokrecu pomocu zembeka(opruge). Promatra li se u ravni njihovog kretanja, slijedi da se i covjek, koji ih je napravio krece u principu zempeka(opruge). Kada bi, kojim slucajem, bilo moguce njima(lutkama) reci da se on(covjek) krece sam sobom, odgovorile bi da je to nemoguce, jer u njihovom svijetu se sve krece pomocu zembeka. Tako i ti, omedjen i zavodjen sopstvenim svijetom u kome sve sto postoji nuzno pretpostavlja Tvorca, ne uspijevas dokuciti da Bog egzistira sam o sebi.
Kaze Aristotel: stolica je od drveta, drvo od stabla, stablo od sjemenke, a sjeme od sijaca.... da bi na kraju ukazao kako nas ovako redanje uzroka neizostavno dovodi prvom uzroku. Uzroku koji nema potrebe za uzrokom, pokretacu koji ne treba pokretaca, stvaraocu koji nema potrebe za stvaraocem.

Post Reply