Transformacija Islama - Ministarstvo za religiju Turske

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#1 Transformacija Islama - Ministarstvo za religiju Turske

Post by paratrooper »

Last edited by paratrooper on 29/02/2008 07:54, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2

Post by Bosanac sa dna kace »

o cemu je ovjde rijec? :D :-)
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#3

Post by WizzardFromBOZ »

Bosanac sa dna kace wrote:o cemu je ovjde rijec? :D :-)
uci, rekao je poslanik. :D
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#4

Post by travar »

Bože sačuvaj :-?
Ma dobro, turci odavno nisu baš priseban narod, barem što se tiče njihovih političkih odluka!
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#5

Post by Rottweiler »

Jel mopze nki englez da nam ovo u kratkim crtama prevede, da vidimo sta su turci ovaj put izmislili.
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#6

Post by Krugman »

Svaka im cast - odavno vec potrebno da se vjera izbije iz saka ludjaka i kretena.
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#7

Post by paratrooper »

Rottweiler wrote:Jel mopze nki englez da nam ovo u kratkim crtama prevede, da vidimo sta su turci ovaj put izmislili.
Transformacija islama , poput onog sto se desavalo sa reformacijom katolicizma u njemackoj, kada su se njemci odvojili od zaostalog juga.

Sada se i Turci oslobdjaju arapskog interpretiranja i transformiraju islam shodno vremenu u kojem zive.
php()
Posts: 30
Joined: 26/01/2008 22:09
Location: www.trijumf.co.nr
Contact:

#8

Post by php() »

"Danas sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam Islam bude vjera. (Kur'an; El Maide, 3)

Ako se Turcima (pojedinim) to ne sviđa eto ima religija kakvih hoce nek prihvataju mimo Islama!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9

Post by Bosanac sa dna kace »

ovako kako ih ja skonta, nis posebno,
da se strucno izrazim: samo ce ubuduce samnjit broj daif hadisa i to je to :-)
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#10

Post by Sezam »

Bosanac sa dna kace wrote:ovako kako ih ja skonta, nis posebno,
da se strucno izrazim: samo ce ubuduce samnjit broj daif hadisa i to je to :-)
Nisi ti to skonto kako treba...

Turci (napokon) reformisu Islam. Izmedju ostalog kaze se da ce izbaciti gomilu zakona koji u sushtini nisu religijski, vec prakticni, povezani sa vremenom u kojem su nastali (kao npr da zena ne smije putovati sama, bez pratnje muskog rodjaka)...isto tako kazhu da je ocigledno da je dosta stvari u kuranu dodano naknadno i da nemaju nikave veze sa Muhamedom...a trenutno Turci treniraju 450 zhena hodza...mashala...

A mislim da ovo ne treba posebnoi prevoditi, sve je jasno (konacno)...

The argument is that Islamic tradition has been gradually hijacked by various - often conservative - cultures, seeking to use the religion for various forms of social control.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11

Post by Bosanac sa dna kace »

Sezam wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ovako kako ih ja skonta, nis posebno,
da se strucno izrazim: samo ce ubuduce samnjit broj daif hadisa i to je to :-)
Nisi ti to skonto kako treba...

Turci (napokon) reformisu Islam. Izmedju ostalog kaze se da ce izbaciti gomilu zakona koji u sushtini nisu religijski, vec prakticni, povezani sa vremenom u kojem su nastali (kao npr da zena ne smije putovati sama, bez pratnje muskog rodjaka)...isto tako kazhu da je ocigledno da je dosta stvari u kuranu dodano naknadno i da nemaju nikave veze sa Muhamedom...a trenutno Turci treniraju 450 zhena hodza...mashala...

A mislim da ovo ne treba posebnoi prevoditi, sve je jasno (konacno)...

The argument is that Islamic tradition has been gradually hijacked by various - often conservative - cultures, seeking to use the religion for various forms of social control.
dali su banalan primjer putovanja zene, ali su spomenuli i ubistva iz casti od kojih ce haman najprije i krenut.
sto se tice njehovog reformisanja islama, to pokusavaju od 1923, pa im nije uspjelo....
a sto se tice ''zena hodza''. sta ti dodju zenske medrese?
php()
Posts: 30
Joined: 26/01/2008 22:09
Location: www.trijumf.co.nr
Contact:

#12

Post by php() »

Bosanac sa dna kace wrote:
Sezam wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ovako kako ih ja skonta, nis posebno,
da se strucno izrazim: samo ce ubuduce samnjit broj daif hadisa i to je to :-)
Nisi ti to skonto kako treba...

Turci (napokon) reformisu Islam. Izmedju ostalog kaze se da ce izbaciti gomilu zakona koji u sushtini nisu religijski, vec prakticni, povezani sa vremenom u kojem su nastali (kao npr da zena ne smije putovati sama, bez pratnje muskog rodjaka)...isto tako kazhu da je ocigledno da je dosta stvari u kuranu dodano naknadno i da nemaju nikave veze sa Muhamedom...a trenutno Turci treniraju 450 zhena hodza...mashala...

A mislim da ovo ne treba posebnoi prevoditi, sve je jasno (konacno)...

The argument is that Islamic tradition has been gradually hijacked by various - often conservative - cultures, seeking to use the religion for various forms of social control.
dali su banalan primjer putovanja zene, ali su spomenuli i ubistva iz casti od kojih ce haman najprije i krenut.
sto se tice njehovog reformisanja islama, to pokusavaju od 1923, pa im nije uspjelo....
a sto se tice ''zena hodza''. sta ti dodju zenske medrese?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :zzzz: :zzzz: :zzzz:

1. Vezano za putovanje žene: Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Nije dozvoljeno ženi, koja vjeruje u Allaha i Sudnji dan, krenuti na put od jednog dana i noći (dužine dana i noći), bez mahrema rođaka za koga se ne može udati." Hadis je Muttefekun alejhi (biljeze ga Buharija i Muslim)

2. Vezano za "ocigledno da je dosta stvari u kuranu": Mi smo Kur'an objavili i mi ćemo ga čuvati (Kur'an,15:9). Ja bi da mi neko nave nesto iz Kur'ana sto je dodato od strane ljudi, ako nije belaj :)

3. Žena može biti imam (čitaj hodža) ali samo ženama - nek me neko ispravi ako griješim.

:zzzz: :zzzz: :zzzz:
ek
Posts: 206
Joined: 09/09/2006 20:27

#13

Post by ek »

Sezam wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ovako kako ih ja skonta, nis posebno,
da se strucno izrazim: samo ce ubuduce samnjit broj daif hadisa i to je to :-)
Nisi ti to skonto kako treba...

Turci (napokon) reformisu Islam. Izmedju ostalog kaze se da ce izbaciti gomilu zakona koji u sushtini nisu religijski, vec prakticni, povezani sa vremenom u kojem su nastali (kao npr da zena ne smije putovati sama, bez pratnje muskog rodjaka)...isto tako kazhu da je ocigledno da je dosta stvari u kuranu dodano naknadno i da nemaju nikave veze sa Muhamedom...a trenutno Turci treniraju 450 zhena hodza...mashala...

A mislim da ovo ne treba posebnoi prevoditi, sve je jasno (konacno)...

The argument is that Islamic tradition has been gradually hijacked by various - often conservative - cultures, seeking to use the religion for various forms of social control.
Ma gdje se u ovom tekstu spominje da su dodate stvari u Kur'anu jer koliko ja vidim ovdje se samo spominje hadis i njegovo tumačenje.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#14

Post by Bosanac sa dna kace »

samo da vas podsjetim da su Turci vec pokusali ''reformisat'' islam uvodjenjem ezana na turskom, ucenjem Kurana na turskom na namazu, pa im nije uspjelo....
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#15

Post by gospodar kuglastih munja »

Pogresno se interpretira naslov "transformacija " Islama.

Ne radi se o transformaciji ili izmjeni same ideologije vec o regulisanju same politike Islama u Turskoj, njen odnos prema drzavi. Vjerovatno se pokusava Islam staviti pod drzavnu kontrolu, kao sto i treba da bude, jer je Islam po svojoj naravi takav da u principu ne priznaje postojanje drzave i ima namjeru da je stavi pod svoju kontrolu. Takva je jednostavno narav samog Islama koji sebe predstavlja kao cjelokupan sustav.

Najnoviji primjer u npr. samoj BiH je uzurpacija i napad na drzavu od strane IZ I Cerica na uvodjenje vjeronauke u vrtice. IZ ne priznaje skolski sistem BiH i zeli uvesti svoj, mada u svom sistemu imaju i vjersko obrazovanje, od mejtafa pa do medrese.

Zapazite takodje da sve religije, pa i Islam o kojem diskutujemo, buja, raste, siri se u vremenima kriza, u vremenima slabljenja drzavce, sto je najociglednije upravo kod nas. Nasi muslimanski politicari su vrlo olako dozvolili da se ukine gradjanska drzava BiH, a zamjeni je ndefinisana drzava dva entiteta, koja su svaki na svoj nacin pod jakokm kontrolom klera svih boja.
Religije se hrane ljudskim nevoljama, iskoristavaju svaki pogresan korak, svaku krizu da nametnu sebe kao toboznji spasioci. A ne zaboravite da Kuran pocinje sa "robe moj". Mozda je to samo metaforija, ali pretocena u religiju i politiku Islama to u pravom smislu znaci robovlasnicko drustvo, drustvo bez osnovnig gradjanskih prava. O polozaju i pravima zena da i ne govorimo.
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#16

Post by lady midnight »

gospodar kuglastih munja wrote:Pogresno se interpretira naslov "transformacija " Islama.

Ne radi se o transformaciji ili izmjeni same ideologije vec o regulisanju same politike Islama u Turskoj, njen odnos prema drzavi. Vjerovatno se pokusava Islam staviti pod drzavnu kontrolu, kao sto i treba da bude, jer je Islam po svojoj naravi takav da u principu ne priznaje postojanje drzave i ima namjeru da je stavi pod svoju kontrolu. Takva je jednostavno narav samog Islama koji sebe predstavlja kao cjelokupan sustav.

Najnoviji primjer u npr. samoj BiH je uzurpacija i napad na drzavu od strane IZ I Cerica na uvodjenje vjeronauke u vrtice. IZ ne priznaje skolski sistem BiH i zeli uvesti svoj, mada u svom sistemu imaju i vjersko obrazovanje, od mejtafa pa do medrese.

Zapazite takodje da sve religije, pa i Islam o kojem diskutujemo, buja, raste, siri se u vremenima kriza, u vremenima slabljenja drzavce, sto je najociglednije upravo kod nas. Nasi muslimanski politicari su vrlo olako dozvolili da se ukine gradjanska drzava BiH, a zamjeni je ndefinisana drzava dva entiteta, koja su svaki na svoj nacin pod jakokm kontrolom klera svih boja.
Religije se hrane ljudskim nevoljama, iskoristavaju svaki pogresan korak, svaku krizu da nametnu sebe kao toboznji spasioci. A ne zaboravite da Kuran pocinje sa "robe moj". Mozda je to samo metaforija, ali pretocena u religiju i politiku Islama to u pravom smislu znaci robovlasnicko drustvo, drustvo bez osnovnig gradjanskih prava. O polozaju i pravima zena da i ne govorimo.

mene samo interesuje otkud ti uzimash svoje informacije :-):-)

chuj islam negira drzhavu :-) shta je sa svim onim razradjenim aparaturama u velikim islamskim drzhavama :-) dovedenih do perfekcije u osmanskoj birokratiji :-)

chuj POKUSHAJ turske da vjeru stavi pod kontrolu drzhave :-) turska drzhava kontrolira vjeru vec vishe od 80 godina :-)

chuj Kur'an pochinje sa "robe moj"... :-)

gospodaru kuglastih munja... svaka chast za pokushaje, jer polazim od toga da se iskreno trudish, ali ti zaista pojma nemash o chemu prichash.

---

shto se tiche reinterpretacije korpusa hadisa, turska jeste sebi zacrtala jedan ambiciozan cilj, ali ochito je da ignorishu chinjenicu da ovo nije poshlo za rukom cijelim zapadnim akademskim zajednicama u zadnjih 100 i kusur godina, koji kroz metode kritike teksta i moderne istoriografije na najvishem struchnom nivou pokushavaju da precizno datiraju hadise... a trebalo bi da podje njihovim "vaizama" koje su "specijalno obuchili" :? :?

uglavnom, zapadni islamolozi i orijentalisti vec dugo vode bitku sa islamskom ulemom po pitanju autenticiteta hadisa. ukratko:
krajem 19. og vijeka jedan od velikana orijentalisitike, ignatz goldziher, prvi je uspostavio tvrdnju da su hadisi vecinom konstruisani i izmishljeni, te da se treba poci od toga da su netachni ukoliko se ne utvrdi suprotno (tradicionalni islamski stav ja chista suprotnost - uz klasichnu kvalifikaciju hadisa, polazi se od toga da su ispravni sve dok se ne utvrdi da nisu). uglavnom goldziher, a u ovome su ga slijedili mnogi, posebno joseph schacht tokom 20.og vijeka (jesu zlocheste ove shvabe :D:D), tvrdio je da su hadisi nastali nekih 200 do 300 godina nakon poslanikove smrti, te da su izmishljani kako je kome odgovaralo. ima josh pobornika ovih teza danas,

ali.... sve ih je manje :D:D zato shto... :D:D
u zadnjih desetak-petnaest godina, moderna zapadna kritika hadisa (recimo harald motzki) je doshla do zakljuchka da goldziher i schacht bash i nisu bili u pravu, te da se dosta hadisa za koje su oni odnosno sljedbenici njihovih teorija tvrdili da su konstruirani nekih par vijekova nakon muhammedove smrti, danas mogu na osnovu analize isnada, te komparacijom tekstova kao i na osnovu izvora koji ovoj dvojici nisu bili dostupni, datirati BAREM na kraj 7.og vijeka -- shto u principu znachi da se tradicionalni stav muslimanske uleme po ovom pitanju chak i za zapadne orijentaliste opet ispostavlja kao jedna sasvim moguca i validna opcija.... ko bi rekao :oops: naravno da ovo ne vazhi za sve, ali vec samo rano datiranje nekih od osporavanih hadisa ostavlja mogucnost da se to uradi i sa dosta ostalih, te nagriza teorije koje gore spomenuh. i naravno da se ovo vrcue debatira.

ako neko hoce radove motzkija i ostalih na ovu temu, bujrum, nek mi se javi na pp :D:D

ali ochito je da je ovaj razvoj promakao turskim autoritetima :zzzz:

medjutim, sve ovo na stranu -- zaista ne znam kako to turske vlasti zamishljaju da ce se njihovi chinovnici moci nositi sa tradicionalnim, od islamske uleme prihvacenim stavovima, sa azharom i svim ostalim autoritetima... mislim, nije sad da turska drzhava medju muslimanima svijeta uzhiva neki ugled kao "islamska" zemlja niti kao tumach islamskih propisa :oops: :oops:
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#17

Post by Taras Buljba »

Kuglasti ...

Koji si ti to Kur`an chitao ??? :-) :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#18

Post by Bosanac sa dna kace »

lady midnight wrote:medjutim, sve ovo na stranu -- zaista ne znam kako to turske vlasti zamishljaju da ce se njihovi chinovnici moci nositi sa tradicionalnim, od islamske uleme prihvacenim stavovima, sa azharom i svim ostalim autoritetima... mislim, nije sad da turska drzhava medju muslimanima svijeta uzhiva neki ugled kao "islamska" zemlja niti kao tumach islamskih propisa :oops: :oops:
jednostavno je rijeseno: diplome Azhara i bilo koje islamske ustanove, sta bilo da se zavrsi u vezi vjere. sem arapskog jezika, kao jezika van Turske nije priznato
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#19

Post by gospodar kuglastih munja »

Taras Buljba wrote:Kuglasti ...

Koji si ti to Kur`an chitao ??? :-) :-)
Dragi moj Taras Bulja, ja ne pokusavam pisati niti kritikovati ista sto stoji u samom Kuranu. To su Alahove rijeci i samo njegove.
Ja pisem o onom sto Ulema prepravlja , izmislja, kako vode politiku, kakav stav imaju prema drzavi. A ti bi kao osvjesceni i nacitani musliman trebao znati da u Islamu ne postoji pojam drzava niti bilo koji druga forma organizovanog drustva sem Kuce Islama. Za Islam je svaka drzava samo privremeni boravak dok ne ostvare svoj krajnji cilj, Kalifat. Islam uspjesno djeluje do linije koja razdvaja roba i gradjanina i zato su sve drzave gradjanskog tipa smrt za Islam. Zato Ceric voli SDA a mrzi SDP. a i u jednoj i u drugoj partiji sjede Bosnjaci, ali su oni gradjaski orjentisani nepodobni za njega.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#20

Post by Ahmmed »

lady midnight wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:Pogresno se interpretira naslov "transformacija " Islama.

Ne radi se o transformaciji ili izmjeni same ideologije vec o regulisanju same politike Islama u Turskoj, njen odnos prema drzavi. Vjerovatno se pokusava Islam staviti pod drzavnu kontrolu, kao sto i treba da bude, jer je Islam po svojoj naravi takav da u principu ne priznaje postojanje drzave i ima namjeru da je stavi pod svoju kontrolu. Takva je jednostavno narav samog Islama koji sebe predstavlja kao cjelokupan sustav.

Najnoviji primjer u npr. samoj BiH je uzurpacija i napad na drzavu od strane IZ I Cerica na uvodjenje vjeronauke u vrtice. IZ ne priznaje skolski sistem BiH i zeli uvesti svoj, mada u svom sistemu imaju i vjersko obrazovanje, od mejtafa pa do medrese.

Zapazite takodje da sve religije, pa i Islam o kojem diskutujemo, buja, raste, siri se u vremenima kriza, u vremenima slabljenja drzavce, sto je najociglednije upravo kod nas. Nasi muslimanski politicari su vrlo olako dozvolili da se ukine gradjanska drzava BiH, a zamjeni je ndefinisana drzava dva entiteta, koja su svaki na svoj nacin pod jakokm kontrolom klera svih boja.
Religije se hrane ljudskim nevoljama, iskoristavaju svaki pogresan korak, svaku krizu da nametnu sebe kao toboznji spasioci. A ne zaboravite da Kuran pocinje sa "robe moj". Mozda je to samo metaforija, ali pretocena u religiju i politiku Islama to u pravom smislu znaci robovlasnicko drustvo, drustvo bez osnovnig gradjanskih prava. O polozaju i pravima zena da i ne govorimo.

mene samo interesuje otkud ti uzimash svoje informacije :-):-)

chuj islam negira drzhavu :-) shta je sa svim onim razradjenim aparaturama u velikim islamskim drzhavama :-) dovedenih do perfekcije u osmanskoj birokratiji :-)

chuj POKUSHAJ turske da vjeru stavi pod kontrolu drzhave :-) turska drzhava kontrolira vjeru vec vishe od 80 godina :-)

chuj Kur'an pochinje sa "robe moj"... :-)

gospodaru kuglastih munja... svaka chast za pokushaje, jer polazim od toga da se iskreno trudish, ali ti zaista pojma nemash o chemu prichash.

---

shto se tiche reinterpretacije korpusa hadisa, turska jeste sebi zacrtala jedan ambiciozan cilj, ali ochito je da ignorishu chinjenicu da ovo nije poshlo za rukom cijelim zapadnim akademskim zajednicama u zadnjih 100 i kusur godina, koji kroz metode kritike teksta i moderne istoriografije na najvishem struchnom nivou pokushavaju da precizno datiraju hadise... a trebalo bi da podje njihovim "vaizama" koje su "specijalno obuchili" :? :?

uglavnom, zapadni islamolozi i orijentalisti vec dugo vode bitku sa islamskom ulemom po pitanju autenticiteta hadisa. ukratko:
krajem 19. og vijeka jedan od velikana orijentalisitike, ignatz goldziher, prvi je uspostavio tvrdnju da su hadisi vecinom konstruisani i izmishljeni, te da se treba poci od toga da su netachni ukoliko se ne utvrdi suprotno (tradicionalni islamski stav ja chista suprotnost - uz klasichnu kvalifikaciju hadisa, polazi se od toga da su ispravni sve dok se ne utvrdi da nisu). uglavnom goldziher, a u ovome su ga slijedili mnogi, posebno joseph schacht tokom 20.og vijeka (jesu zlocheste ove shvabe :D:D), tvrdio je da su hadisi nastali nekih 200 do 300 godina nakon poslanikove smrti, te da su izmishljani kako je kome odgovaralo. ima josh pobornika ovih teza danas,

ali.... sve ih je manje :D:D zato shto... :D:D
u zadnjih desetak-petnaest godina, moderna zapadna kritika hadisa (recimo harald motzki) je doshla do zakljuchka da goldziher i schacht bash i nisu bili u pravu, te da se dosta hadisa za koje su oni odnosno sljedbenici njihovih teorija tvrdili da su konstruirani nekih par vijekova nakon muhammedove smrti, danas mogu na osnovu analize isnada, te komparacijom tekstova kao i na osnovu izvora koji ovoj dvojici nisu bili dostupni, datirati BAREM na kraj 7.og vijeka -- shto u principu znachi da se tradicionalni stav muslimanske uleme po ovom pitanju chak i za zapadne orijentaliste opet ispostavlja kao jedna sasvim moguca i validna opcija.... ko bi rekao :oops: naravno da ovo ne vazhi za sve, ali vec samo rano datiranje nekih od osporavanih hadisa ostavlja mogucnost da se to uradi i sa dosta ostalih, te nagriza teorije koje gore spomenuh. i naravno da se ovo vrcue debatira.

ako neko hoce radove motzkija i ostalih na ovu temu, bujrum, nek mi se javi na pp :D:D

ali ochito je da je ovaj razvoj promakao turskim autoritetima :zzzz:

medjutim, sve ovo na stranu -- zaista ne znam kako to turske vlasti zamishljaju da ce se njihovi chinovnici moci nositi sa tradicionalnim, od islamske uleme prihvacenim stavovima, sa azharom i svim ostalim autoritetima... mislim, nije sad da turska drzhava medju muslimanima svijeta uzhiva neki ugled kao "islamska" zemlja niti kao tumach islamskih propisa :oops: :oops:
:thumbup:

kuglastom će trebati hefta da se oporavi :lol: :lol: :lol:
Emir Džambegović
Posts: 11
Joined: 23/01/2008 08:26
Location: Tuzla
Contact:

#21

Post by Emir Džambegović »

Da ne profulamo temu:
nema ništa sporno oko ovih žena - one su vaizi iliti po bosanski "muallime" koje žene poučavaju njihovim pravima zato što mnoge trpe torture i seksualno uznemiravanje od pripadnika familije
vidi:
"As part of its aggressive programme of renewal, Turkey has given theological training to 450 women, and appointed them as senior imams called "vaizes".
They have been given the task of explaining the original spirit of Islam to remote communities in Turkey's vast interior.
"
Što se tiče samog odjela (a ne ministarstva) rade na, čini se, banalnim stvarima, kao npr. pitanje putovanja žene - da li može sama putovati. Prema hadisu - ne može. Međutim, kao što znamo, na hiljade hadžinica je išlo na hadž bez svojih muževa - pa šta? Dakle, objašnjava se da se zabrana odnosi samo na prijašnje doba, s obzirom da je (kako navodi drugi hadis) Poslanik a.s. rekao da će doći vrijeme kada će žene moći putovati same (ja ne znam za ovaj hadis, ali znam za onaj o tome da će doći vrijeme sigurnosti putovanja be z presretanja hajduka tj straha od nepogode te vrste)


gospodar kuglastih munja@ - samo da znaš debelo si profulao u dvije stvari:
1. to nema veze sa Kur'anom to "robe moj". Hajd fino skini Kur'an sa ormara, otpakuj ga, oslobodi iz peškira i pogledaj u to pismo upućeno čovječanstvu, pardon Sveto pismo. Najprije prouči euzu, a onda kreni fino i vidjećeš da počinje sa "U ime Allaha..." Dalje čitaj fatihu... kakvi robovi, kakvi bakrači. Čak je i riječ rob (arapski 'abd) loše prevedena jer je 'abd neko ko se dovoljno predaje i biva pokoran.
2. "Ja pisem o onom sto Ulema prepravlja , izmislja, kako vode politiku, kakav stav imaju prema drzavi." - eto ti bolje znaš od uleme, ama od svih redom. De, ba malo dođi sebi. Koncept hilafeta je propao daaaavno i nema šanse da se ponovo ostvari. Ima huda konerencija islamskih zemalja i hrpa država koje pretenduju da imaju halifat što se nikad neće desiti. Kakva crna SDA i SDP? Koliko se sjećam neke sam SDP-ovce viđao i u džamiji uz bajram (konkretno u Tuzli, Bešlagić Selima), a skroz je druga stvar što SDP gradi svoj imidž na antagonizmu prema islamu.
Uzmi za primjer samo gospodina "Tito 2.0" znanog kao Željko Komšić - taj bi haman Reisa učio kako se uzima abdest, a građane poziva da ne iskorištavaju svoje vjerska slobode u svom famoznom postu.

Da ti argument ne pije vode (kad spomeneš SDA) treba dodati da po džamijama i po prijemima kod Reisa bude pripadnika svih stranaka i šta? Eto, imamo SDP da spriječi "belu al-kaidu" da pravi "hilafet u pola Europe", ko da je Evropa lepina, a hilafet 10 ćevapa s kajmakom.
Nadam se da ćeš se prestat ponašati naivno...
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#22

Post by Taras Buljba »

gospodar kuglastih munja wrote:
Taras Buljba wrote:Kuglasti ...

Koji si ti to Kur`an chitao ??? :-) :-)
Dragi moj Taras Bulja, ja ne pokusavam pisati niti kritikovati ista sto stoji u samom Kuranu. To su Alahove rijeci i samo njegove.
Ja pisem o onom sto Ulema prepravlja , izmislja, kako vode politiku, kakav stav imaju prema drzavi. A ti bi kao osvjesceni i nacitani musliman trebao znati da u Islamu ne postoji pojam drzava niti bilo koji druga forma organizovanog drustva sem Kuce Islama. Za Islam je svaka drzava samo privremeni boravak dok ne ostvare svoj krajnji cilj, Kalifat. Islam uspjesno djeluje do linije koja razdvaja roba i gradjanina i zato su sve drzave gradjanskog tipa smrt za Islam. Zato Ceric voli SDA a mrzi SDP. a i u jednoj i u drugoj partiji sjede Bosnjaci, ali su oni gradjaski orjentisani nepodobni za njega.

Previshe ti to shvatas crno - bijelo ...

Ima i drugih boja , samo se trebas malo potruditi :-)
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#23

Post by Rottweiler »

gospodaru kugli, imam osjecaj da ti se je neka kugla otkacila i roknula te opasno u glavu i za sobom ostavilo posljedice - nedaj se :D

kakvi crni turci i korekcije Islama, Suleyman Demirel je vec jednom za vrijeme svog mandata pokrenuo temu o brisanju nekih ajeta iz Kur'ana, ali uzviseni dz.s. kaze:
"Mi smo Kur'an objavili i mi ćemo ga čuvati" (Kur'an,15:9),
pa ko sumnja u Njegovce rijeci nek izvoli, a kako ce zavrsiti ti pokusaji znamo iz historije kako su zavrsavali oni koji su se suprostavili Bogu dz.s., narodi su netsjali.
Kuglaru koji to Islam negira drzavu, ili si ti u nekom svom Islamu ili je ostatak islamskog svijeta paglu, pa nas ti prosvijetli.
Islam, podpomognut Kur'anom i hadisom je sagradio mnoge drzave, drzavnike, Islam je nesto sto ocigledno nemoze da se utufi u tvoju glavu, pa izmisljas gluposti i opterecujes forumase nebulozama.
Kemal Ataturk je svojim reformama unazadio Islam i islamski svijet, ukidanjem hilafeta je pojo jedno veliko govno (sorry ali je bas ovako)
Ova konferencija islamskih zemalja je jedna korisna grupa, koja samo se zabavlja lovom i nicim drugim, a ovo je isti slucaj i sa vecinom arapskih zemalja.
Mi kada bi danas imali halifu, kao instituciju drugacije bi vjetar puhao
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#24

Post by gospodar kuglastih munja »

Kad je Islam toliko nevinasce u odnosu na Republiku Tursku, ko ce mi objasniti zasto se pravi "transformacija" u samoj Turskoj ? Cisto sumnjam da drzava zeli mjenjati ista u samoj Islamskoj ideologiji niti praviti ispravke samog Kurana sto bi bila ludost. Ne , drzava samo pokusava spasiti sebe od politickog djelovanja Islama i pokusaja Uleme da vode drzavnu politiku jer se to kosi sa nacelima gradjanske, sekularne drzave. Ocigledno je da ojacani Islam ima tendenciju vracanja Turske na nizi nivo, ukidanje Republike jer bi tad ulema mogla ravnopravno sa politicarima ucestvovati u kreiranju drzavne politike.

Na kraju krajeva to smo mi u Bosni dozivjeli poslije rata. Pod pritiskom IZ I Cerica, nasi politicari su ukinuli Republiku, uveli vladavinu entiteta a drzava BiH je pod tim pritiskom bila primorana da potpise ugovore i sa Vatikanom i sa SPC o suradnji, odnosno u ucescu religija u drzavnoj politici. Sa IZ je drugacije , jer je ona i organizovana drugacijim principima . Za razliku od Vatikana koji je i sam drzava i stoga priznaje i dozvoljava postojanje drzave i SPC koja je i glavni nosioc drzavnosti same Srbije , Islam i IVZ ne priznaje nikakvu drzavu i smatra djelovanje u Bosni, kao u ostalom u bilo kojoj drugoj drzavi samo privremenim moranjem.

Slican stav i problem postoji u svim drzavama u koje su se u zadnjih 40-50 g. doselili muslimani i vec postali politicki faktor. Nijedna muslimanska zajednica ne iskazuje lojalnost drzavi vec napritiv cine tihi otpor svemu sto nije po mjeri Islama. Tog fenomena nisu imuna ni najbogatija drustva koja tim istim muslimanima garantuju sva gradjanska prava , ali ih oni uporno odbijaju jer njih ne interesuju nikakva druga prava se onih proizislih iz Kurana. A Kuran i drzava nikad nece moci ici pod ruku. Islam nikad nece prihvatiti da s njime vlada i upravlja bilo koja drzava.
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#25

Post by Rottweiler »

izvini pogrijesio sam, nije se jedna kugla otkacila ocigledno je da ih je vise
Post Reply