Hutbe "začinjene" politikom

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#1 Hutbe "začinjene" politikom

Post by Downunda »

Današnja hutba, tj. obavještenje koje je morao pročitati svaki imam (ili skoro svaki - da ne govorim napamet), je bilo sve osim sadržaja koji je primjeren na hutbama!
Na hutbi se govorilo o:
"zaključcima vanredne sjednice svih muftija u BiH u Zenici, 9.februara"!
(najviše je bilo riječi o SDP-u, bošnjačkim političarima, zakonima u PS u BiH - skoro isti sadržaj kao na vjestima, i da li je u današnje vrijeme normalno da se u Božijoj kući govori o politici i to u najgorem kontekstu).

Ne znam zašto se ljudi boje da pričaju o ovome poslije džume (mislim na mlađu raju, koja kafeniše poslije džume), a svi se nekako pozivamo na "slobodu izražavanja i mišljenja".

Ako je neko bio na džumi, i slušao obavijest koja je bila pročitana, volio bih da sa njim/njima razmjenim mišljenje!
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#2

Post by elSaik »

Ja sam se jednom iživcirao na džumi zbog toga što je su u hutbi napadnuti SDP i njegovi glasači. Od tada više nisam odlazio u tu džamiju na džumu.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#3

Post by newone »

pa ima vjernika i vjernika. neki odu u dzamiju radi iskrene vjere u Boga, a neki na politicko-informativni kurs. Dobro je dok jos ima dzamija i hutbi koje okupljaju iskrene vjernike. Na vjerniku je da se opredjeli.
bibliotekar
Posts: 126
Joined: 19/02/2007 23:21

#4

Post by bibliotekar »

ev vaka ti je situacija....

ako si musliman..i bio na dzumi... i siguran si u to da je pogresno to sto je imam govorio na hutbi, onda fino mores poslije dzume prici imamu i pricat sa njim zasto, kako, kuda, gdje...


u slucaju da nisi musliman, nisi bio na dzumi onda bolje da usutis, jer nes ti odredjivat sta ce se na hutbi pricat....


tacka!
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#5

Post by travar »

bibliotekar wrote:ev vaka ti je situacija....

ako si musliman..i bio na dzumi... i siguran si u to da je pogresno to sto je imam govorio na hutbi, onda fino mores poslije dzume prici imamu i pricat sa njim zasto, kako, kuda, gdje...


u slucaju da nisi musliman, nisi bio na dzumi onda bolje da usutis, jer nes ti odredjivat sta ce se na hutbi pricat....


tacka!
+1
User avatar
LSD
Posts: 27288
Joined: 24/07/2007 08:26

#6

Post by LSD »

Dobra tema...ovo je stara boljka IZ BiH,u kojoj imami po dzamijama dobiju na pismeno sta trebaju da citaju i pricaju na dzumama i to je vec traje duze vrijeme.
Bilo je dosta imama koji nisu to praktikovali i koji su pricali samo i iskljucivo o islamskim temama ali su vremenom smjenjivani..pa ih je danas sve manje i manje...dakle i u IZ BiH se traze politicki podobni imami...nista cudno s obzirom da je sam Reis efendija vise politicar nego vjerski poglavar.
enssa
Posts: 62
Joined: 31/05/2006 13:25

#7

Post by enssa »

znaci jos ima udbasa po dzumama
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#8

Post by Downunda »

bibliotekar wrote:ev vaka ti je situacija....

ako si musliman..i bio na dzumi... i siguran si u to da je pogresno to sto je imam govorio na hutbi, onda fino mores poslije dzume prici imamu i pricat sa njim zasto, kako, kuda, gdje...


u slucaju da nisi musliman, nisi bio na dzumi onda bolje da usutis, jer nes ti odredjivat sta ce se na hutbi pricat....


tacka!
Prije svega zavidim ti na načinu izražavanja. Zaista.
A i drago mi je da vidim različita mišljenja.

Volio ih da znam ko to od hiljada i hiljada džematlija po našim džamijama priđe poslije džume imamu i kaže mu kako se " ne slaže" sa sadržajem hutbe?
Možda ti?

Ja da budem iskren (do danas i ne bih prišao), a i hvala Bogu dragom, nije bilo ni potrebe za tim.Ali da budem iskren stvarno mi bi mi bilo nezgodno prići imamu i "žaliti" se na sadržaj hutbe; najiskrenije!

Treće: "..... onda bolje da ušutiš...." i najbolje ocrtava koliko si ti (mada po načinu izražavanja mogu zakjučiti da si poprilično nezreo) tolerantan prema ljudima koji imaju različito mišjenje:
a Islam jeste (između ostalog) tolerancija i uvažavanje različitosti, pa s'toga nije pristojno ni lijepo reći "...onda bolje da ušutiš..." ili "...nećeš ti određivati...." i slično.

Fino što si se javio, još jednom :-D
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#9

Post by travar »

A jeste zapeli za čoeka ko mutav na telefon, pa popustite ga pobogu da dahne!
Tema o šljukastim prezlama, odmah se Reis spominje! :x
I iskreno rečeno dosta mi je ovih tema, te reis, te saudijska, te vjeronauka u vrtovima :D, samo sami sebe bezze brukamo/te, nije ni čudo što svašta pričaju i misle o nama!
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#10

Post by bice_bice »

travar wrote:A jeste zapeli za čoeka ko mutav na telefon, pa popustite ga pobogu da dahne!
Tema o šljukastim prezlama, odmah se Reis spominje! :x
I iskreno rečeno dosta mi je ovih tema, te reis, te saudijska, te vjeronauka u vrtovima :D, samo sami sebe bezze brukamo/te, nije ni čudo što svašta pričaju i misle o nama!
tko, svega ti?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#11

Post by tranquil »

bibliotekar wrote:ev vaka ti je situacija....

ako si musliman..i bio na dzumi... i siguran si u to da je pogresno to sto je imam govorio na hutbi, onda fino mores poslije dzume prici imamu i pricat sa njim zasto, kako, kuda, gdje...


u slucaju da nisi musliman, nisi bio na dzumi onda bolje da usutis, jer nes ti odredjivat sta ce se na hutbi pricat....


tacka!
ev vaka ti je situacija....

ako si član SDP-a..i bio na sastancima lokalne organizacije... i siguran si u to da je pogresno to sto je SDP stavio u saopćenje, onda fino mores prići predsjedniku lokalnog ogranka i pricat sa njim zasto, kako, kuda, gdje...


u slucaju da nisi SDP-ovac, nisi bio na sastancima, onda bolje da usutis, jer nes ti odredjivat sta ce se pisati u saopćenjima....


tacka!

:D:D:D:D

Evo čekam da ti neki SDP-ovac odgovori nešto u ovakvom fazonu. Ja nisam SDP-ovac i mislim da niko, niti SDP niti vjerski službenici nisu iznad kritike javnosti. Pogotovo ako je njihovo djelovanje javno i njihovi komentari utiču na mišljenje mase i tiču se šireg kruga ljudi od registriranih članova tih organizacija.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#12

Post by StLouis »

s cim sve narodu ne sole pamet :roll:
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#13

Post by vedderedi »

Ovo danas je zaista bilo nevjerovatno, koristit mimber za onakve stvari.
Pitam se da li reis zna sta znaci biti munafik?
Zatvara oci na Avazovo kasapljenje Bosne pred Milosevicevim tajkunima, a Oslobodjenje (vec drugi put zaredom) napada zbog objavljivanja obavjestenja SDP-a.
Govori o slobodi vjere i o tome kako se ovo sa maloljetnicima ne bi desavalo da su vjerski obrazovani, a otkako su hodze i popovi pustili jezike slilo se svo zlo ovog svijeta na nas. Zasto u prethodnom sistemu nismo imali ovoliku stopu kriminala, ovoliko raslojavanje bogatih i siromasnih? Zasto u onom sistemu penzioneri nisu rovili po kontejnerima? U onom sistemu u kojem djeca nisu imala vjeronauku u skoli!
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#14

Post by MUNAFIK »

vedderedi wrote:Ovo danas je zaista bilo nevjerovatno, koristit mimber za onakve stvari.
Pitam se da li reis zna sta znaci biti munafik?
Zatvara oci na Avazovo kasapljenje Bosne pred Milosevicevim tajkunima, a Oslobodjenje (vec drugi put zaredom) napada zbog objavljivanja obavjestenja SDP-a.
Govori o slobodi vjere i o tome kako se ovo sa maloljetnicima ne bi desavalo da su vjerski obrazovani, a otkako su hodze i popovi pustili jezike slilo se svo zlo ovog svijeta na nas. Zasto u prethodnom sistemu nismo imali ovoliku stopu kriminala, ovoliko raslojavanje bogatih i siromasnih? Zasto u onom sistemu penzioneri nisu rovili po kontejnerima? U onom sistemu u kojem djeca nisu imala vjeronauku u skoli!



Eto sada nikome nije jasno radi cega se kritikovao SDP.... ma dajteee....
ako taj SDP moze da napadne IZ onda svakako i IZ moze da se brani.... i to je to, a sad sto bi pojedini zelili da necija na silu bude zadnja. e to ne moze vise... ta vremena su prosla.....

i ljudi vise je dosadilo ovo... pa skoro na svim temama se zavrsi sa reisom, dzamijama, ezanima, vjeronaukom... eto to su sva zla koja su nas dovela do ovoga sranj... u kojem smo.... budimo malo iskreniji i pustimo se suplje...
rmesa
Posts: 631
Joined: 14/02/2007 23:15
Location: Sarajevo

#15

Post by rmesa »

Nije sve tako crno u jednoj dzamiji nakon klanjanja dzume je brat koji je uzeo ime -DZUMA- primio javno Islam .

Inace taj covjek je Sarajlija koji zivi u Srbiji a radi kao naucnik kako slanu morsku vodu pretvoriti u pitku.Radio je u Dubaiju kao naucnik 25 godina i kroz licna naucna dostignjuca spoznao postojanje Allaha dz.s .Bar toliko mogu prenjet a naj vjerojatnije da ce sutra novine pisati o tome.
ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#16

Post by ulpinian »

MUNAFIK wrote:
vedderedi wrote:Ovo danas je zaista bilo nevjerovatno, koristit mimber za onakve stvari.
Pitam se da li reis zna sta znaci biti munafik?
Zatvara oci na Avazovo kasapljenje Bosne pred Milosevicevim tajkunima, a Oslobodjenje (vec drugi put zaredom) napada zbog objavljivanja obavjestenja SDP-a.
Govori o slobodi vjere i o tome kako se ovo sa maloljetnicima ne bi desavalo da su vjerski obrazovani, a otkako su hodze i popovi pustili jezike slilo se svo zlo ovog svijeta na nas. Zasto u prethodnom sistemu nismo imali ovoliku stopu kriminala, ovoliko raslojavanje bogatih i siromasnih? Zasto u onom sistemu penzioneri nisu rovili po kontejnerima? U onom sistemu u kojem djeca nisu imala vjeronauku u skoli!
Ma ovo je SDP-ov forum. Ako si vjernik, onda šuti! Ako te napadaju, ti šuti... ako počneš da se braniš, onda želiš radikalizaciju. A i ovi SDP-ovci, da su imali vjeronauku u vrićima, danas ne bi ovako zborili...




Eto sada nikome nije jasno radi cega se kritikovao SDP.... ma dajteee....
ako taj SDP moze da napadne IZ onda svakako i IZ moze da se brani.... i to je to, a sad sto bi pojedini zelili da necija na silu bude zadnja. e to ne moze vise... ta vremena su prosla.....

i ljudi vise je dosadilo ovo... pa skoro na svim temama se zavrsi sa reisom, dzamijama, ezanima, vjeronaukom... eto to su sva zla koja su nas dovela do ovoga sranj... u kojem smo.... budimo malo iskreniji i pustimo se suplje...
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#17

Post by travar »

vedderedi wrote:Ovo danas je zaista bilo nevjerovatno, koristit mimber za onakve stvari.
Pitam se da li reis zna sta znaci biti munafik?
Zatvara oci na Avazovo kasapljenje Bosne pred Milosevicevim tajkunima, a Oslobodjenje (vec drugi put zaredom) napada zbog objavljivanja obavjestenja SDP-a.
Govori o slobodi vjere i o tome kako se ovo sa maloljetnicima ne bi desavalo da su vjerski obrazovani, a otkako su hodze i popovi pustili jezike slilo se svo zlo ovog svijeta na nas. Zasto u prethodnom sistemu nismo imali ovoliku stopu kriminala, ovoliko raslojavanje bogatih i siromasnih? Zasto u onom sistemu penzioneri nisu rovili po kontejnerima? U onom sistemu u kojem djeca nisu imala vjeronauku u skoli!
Poslije tog sistema je došla '92, ako je bio tako savršen, što ga više nema!
djeca nisu imala vjeronauku jer niko nije smio reci da je te i te vjere, a nedo Bog da ide na vjeronauku!
A SDP je samo tračak tog sistema , koji se eto našo da vodi neku nebuloznu politiku!
Phuuuj
sl@ven
Posts: 220
Joined: 06/11/2005 17:44

#18

Post by sl@ven »

djeca nisu imala vjeronauku jer niko nije smio reci da je te i te vjere, a nedo Bog da ide na vjeronauku!
samo da napisem da ovo nije istina...

ja sam isao na vjeronauku za vrijeme onog sistema. u crkvu. pa eto znam iz licnog primjera. cisto da se zna..

moze se cak reci da sam daleko daleko vise tada bio u "bozijoj kuci" nego sto sam sad... :D
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#19

Post by elSaik »

travar wrote: Poslije tog sistema je došla '92, ako je bio tako savršen, što ga više nema!
djeca nisu imala vjeronauku jer niko nije smio reci da je te i te vjere, a nedo
Pa ukidoše ga oni koji dođoše na vlast 92. i ostadoše do danas. :D

I glupost je to što pišeš. Tadašnji vjernici su bili veći vjernici nego ovi danas. Tad vjernici nisu bili vjernici samo da bi se domogli pozicije preko stranke. Nisu se na džumama dijelili savjeti za koga treba odnosno ne treba glasati itd...
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#20

Post by Rottweiler »

Nemam pojma o cemu su pametovale efendije sa mimbera, ali jedno je FAKT, vjera i politika se u Islamu nerazdvajaju koliko to nama odgovaralo ili ne. Vjera (ali u pravom smislu rijeci) treba da bude vodilja politici. Reis kao vrhovni poglavar (nemislim na naseg nego opcenito) treba da kritikuje vlast i da se bori za prave i moralne vrijednosti. Nametanje hudbi je (nazalost) poznato u islamskom svijetu, samo u Turskoj se skoro 90% hudbi odrzi dirigovano. Dzuma namaz je farz iz razloga hudbe. Za vrijeme te hudbe bi se Imam trebao osvrnuti na desavanja u nasem vaktu i ocvrstiti Iman u vjernicima. Kritikovati i prozivati sve negativce, ali bas sve. Kod nas je to kako citam iz vasih postova izgleda kritikovanje jedne strabne samo zbog toga sto su ta strana, a ne sto su negativci.
Svemu ovom je doprinjeo najvise slavni otac svih Turaka :D Kemala Ataturk, koji je ukinuo hilafet, zabranio je arapsko pismo, zabranio je ulemi da izucava i siri Islam u pravom svijetlu. Prvi i najveci munafik u novijoj povijesti emaneta. Od tog dana se muslimani i islamski svijet lagano ali sigurno unazadjuju svaki dan najmanje 10 godina za ostatkom svijeta.
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#21

Post by Downunda »

Rottweiler wrote:Nemam pojma o cemu su pametovale efendije sa mimbera, ali jedno je FAKT, vjera i politika se u Islamu nerazdvajaju koliko to nama odgovaralo ili ne. Vjera (ali u pravom smislu rijeci) treba da bude vodilja politici. Reis kao vrhovni poglavar (nemislim na naseg nego opcenito) treba da kritikuje vlast i da se bori za prave i moralne vrijednosti. Nametanje hudbi je (nazalost) poznato u islamskom svijetu, samo u Turskoj se skoro 90% hudbi odrzi dirigovano. Dzuma namaz je farz iz razloga hudbe. Za vrijeme te hudbe bi se Imam trebao osvrnuti na desavanja u nasem vaktu i ocvrstiti Iman u vjernicima. Kritikovati i prozivati sve negativce, ali bas sve. Kod nas je to kako citam iz vasih postova izgleda kritikovanje jedne strabne samo zbog toga sto su ta strana, a ne sto su negativci.
Svemu ovom je doprinjeo najvise slavni otac svih Turaka :D Kemala Ataturk, koji je ukinuo hilafet, zabranio je arapsko pismo, zabranio je ulemi da izucava i siri Islam u pravom svijetlu. Prvi i najveci munafik u novijoj povijesti emaneta. Od tog dana se muslimani i islamski svijet lagano ali sigurno unazadjuju svaki dan najmanje 10 godina za ostatkom svijeta.
Vrlo dobro Rottweiller.
Znamo baš kao što kažeš, svidjelo se nama ili ne, teško je odvojiti Islam od politike (mada je to tipično za zemlje totalitarističkog režima, kao što je npr. Iran), i kako se sada tu uklapa pojam sekularizma, bar kod nas?

Sa jedne strane se Islam ne može odvojiti od politike, a sa druge strane "po Ustavu" se mora odvojiti, jer smo sekularna zemlja.

I slažem se i ponavljam da trebamo razgovarati sa malo više poštovanja i uvažavanja, iako smo različiti mišljenja.
User avatar
@burek
Posts: 9
Joined: 07/08/2007 13:49

#22 Islam u BiH, jaci nego ikad do sada.

Post by @burek »

Zasto je uvijek "problem i opasnost" za drustvo kada se spominju osnovna prava bosnjaka muslimana, kada se govori o obnovi njihove duhovne nadogradnje, kada se obnavljaju porusene dzamije, kada djeca idu u mejtef, kada se ovo kada se ono....-nema tome kraja.

E sve ovo navedeno se u bilo kojem drugom slucaju, kada se spominju prava drugih konfesija, nebi komentarisalo jer zapravo to ja ko biva normalno i neproblematicno, sasvim savrseno i OK, bez ikakvih sumnji "bezopasno", i tako dalje i tako sire.

Izumljen je jos novi naziv: ISLAMOFOBIJA, a nigdje jos nema: pravoslavofobija, krscanofobija i sl.

Pa imali jos ikakva crna lista a da muslimani nisu prvi.

E pa draga gospodo, kojima je Islam trn u oku i zbog kojeg ste instruisani da o tome lajete, znajte da su vam ovo poslednji trzaji i koliko se god naprezali, slicno kao na WC solji kad sjedite, necete slomiti otpor i duh bosnjaka muslimana u BiH. Opstali smo u ratu, izgleda da nas jos teze ceka u miru.

Vrtici u kojima se planira, akobogda, uvesti vjeronauka za bosnjake, u vasim ocima je kao kamp za obuku terorista, i to je vas mentalni problem jer nemate osobinu postivanja vrijednosti drugih naroda.
Jucerasnja Reisova Hutba je poruka "opreza" za muslimane i vrijeme je da se prvi put imenuju oni koji intezivno zagovaraju podrivanje Islama u BiH. Da su kojim slucajem stranke SDA ili SBiH poricala prava muslimana, jucerasnja hutba i mjera opreza bi se odnosila na njih.

I na kraju, ipak hvala svim "islamofobistima" jer zbog njih samih i straha kojeg obasipaju, kako mojoj malenkosti-tako i sviju nas, je ojacana potreba islamskog opredjeljenja i djelovanja, kao nikad do sada.
averoes
Posts: 19
Joined: 15/02/2008 19:39

#23

Post by averoes »

Molim vas, moze li neko da predlozi bar 5 tema o kojima bi imami trebali da govore na hutbama.
Ovdje je evidentno da ateisti ne mogu da se pomire sa situacijom da vjernici uzivaju slobode koje im se zakonom garantuju. Agresivni ateisti su naucili da oni odredjuju granice slobode vjernicima.
Pa o cemu bi jedam imam trebao da govori ako ne o problemu da se ateisti javno zalazu i cak organiziraju sa ciljem da se vjernicima uskrate njihova zakonska prava. Zar ne smatramo vrlinom svako nastojanje da se stiti zakon.
Manje je vazno da li imami o tome govore samoinicijativno ili po instrukcijama svoje Zajednice. Sam naziv Islamska zajednica govori da su se organizirali u zajednicu da stite prava muslimana. IZ nije svetinja, ona nije vezana za onaj svijet nego za ovaj i osnovana je iz prakticnih razloga kako bi muslimani kroz nju realizirali svoje interse na ovom svijetu.
Velika je greska porediti Islamsku zajednicu i Crkvu. Ni nalik. Dolazi se do potpuno pogresnih zakljucaka.
ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#24 Re: Islam u BiH, jaci nego ikad do sada.

Post by ulpinian »

@burek wrote:Zasto je uvijek "problem i opasnost" za drustvo kada se spominju osnovna prava bosnjaka muslimana, kada se govori o obnovi njihove duhovne nadogradnje, kada se obnavljaju porusene dzamije, kada djeca idu u mejtef, kada se ovo kada se ono....-nema tome kraja.

E sve ovo navedeno se u bilo kojem drugom slucaju, kada se spominju prava drugih konfesija, nebi komentarisalo jer zapravo to ja ko biva normalno i neproblematicno, sasvim savrseno i OK, bez ikakvih sumnji "bezopasno", i tako dalje i tako sire.

Izumljen je jos novi naziv: ISLAMOFOBIJA, a nigdje jos nema: pravoslavofobija, krscanofobija i sl.

Pa imali jos ikakva crna lista a da muslimani nisu prvi.

E pa draga gospodo, kojima je Islam trn u oku i zbog kojeg ste instruisani da o tome lajete, znajte da su vam ovo poslednji trzaji i koliko se god naprezali, slicno kao na WC solji kad sjedite, necete slomiti otpor i duh bosnjaka muslimana u BiH. Opstali smo u ratu, izgleda da nas jos teze ceka u miru.

Vrtici u kojima se planira, akobogda, uvesti vjeronauka za bosnjake, u vasim ocima je kao kamp za obuku terorista, i to je vas mentalni problem jer nemate osobinu postivanja vrijednosti drugih naroda.
Jucerasnja Reisova Hutba je poruka "opreza" za muslimane i vrijeme je da se prvi put imenuju oni koji intezivno zagovaraju podrivanje Islama u BiH. Da su kojim slucajem stranke SDA ili SBiH poricala prava muslimana, jucerasnja hutba i mjera opreza bi se odnosila na njih.

I na kraju, ipak hvala svim "islamofobistima" jer zbog njih samih i straha kojeg obasipaju, kako mojoj malenkosti-tako i sviju nas, je ojacana potreba islamskog opredjeljenja i djelovanja, kao nikad do sada.
Bravo majstore! :thumbup:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#25

Post by tranquil »

Ateiste je teže uvrijediti nego teiste, jer nemaju nekih svetinja u onom smislu u kojem ih imaja druga grupa, tako da su često pasivni kada su u pitanju dešavanja oko njih.

I onda kada ateista ustane u odbranu svog, očigledno ugroženog prava (u ovom slučaju prava na mišljenje) onda odmah postaje "agresivni ateista".

A zašto sam agresivan ? Mektebi POSTOJE i niko ih ne poredi sa kampom za obuku terorista - dakle to je laž. Samo želimo da se pored postojećih mekteba ovaj vid nastave ne provodi u javnim školama gdje bi na taj način djeca bila odvojena, čime se dodatno otvaraju vrata za diskriminaciju djece vjerskih manjina.

Laž je prema tome i rečenica da se vjernicima uskraćuje zakonski zagarantovano pravo na vjersku naobrazbu djece, jer to postoji i niko ne osporava.

I da, imami IMAJU pravo da komentariše dešavanja u društvu i rad bilo koje stranke, ali time i ja i bilo ko IMAMO PRAVO da komentarišemo njihov rad, pogotovo ako se tiče cijelog društva a ne samo njihove vjerske zajednice. Komentari tipa "ateisti nemaju pravo da da komentarišu šta se govori na hutbama" mogu nazvati nasrtajem agresivnog teizma da određuje granice slobode mišljenja ljudima koji nisu vjernici.

I nemam ništa protiv prava muslimana sve dok ta prava ne počnu ograničavati moja prava, što se upravo sada događa.
Locked