Da li su sve religije u suštini iste?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

civico

Post by civico » 02/02/2008 11:02

IZVANZEMALJAC wrote: Pa sami presudite ko je šta mjenjo i dodavo a ko ima istinu.
Mislim da je to jako težak zadatak. Moderne, popularne religije su rezultat pogrešnih prevoda izvora i namjernih izmjena (kako ko) kada su u pitanju najstarije, najvažnije priče - priče o nastanku.

Sumerska religija se kao jedna od najstarijih može uzeti kao referenca i sve je fino uklesano u kamen ;)

Priče iz te religije/mitologije se mogu naći i u grčkoj mitologiji(npr. Prometheus, 12 bogova, itd.) i u starom zavjetu (Gilgameš, Babilonska kula, Potop i jos mnoge druge), kuranu, itd. Drugim riječima, jasno sve ukazuje na jedan zajednički izvor. Mogu se naći i analize kako su nastale modifikacije pogrešnim prevodima zbog višeznačnosti pojedinih riječi, pa je od prevodioca a ne od Boga ovisilo kako će priča da izgleda :)

IZVANZEMALJAC

Post by IZVANZEMALJAC » 02/02/2008 12:15

civico wrote:
IZVANZEMALJAC wrote: Pa sami presudite ko je šta mjenjo i dodavo a ko ima istinu.
Mislim da je to jako težak zadatak. Moderne, popularne religije su rezultat pogrešnih prevoda izvora i namjernih izmjena (kako ko) kada su u pitanju najstarije, najvažnije priče - priče o nastanku.

Sumerska religija se kao jedna od najstarijih može uzeti kao referenca i sve je fino uklesano u kamen ;)

Priče iz te religije/mitologije se mogu naći i u grčkoj mitologiji(npr. Prometheus, 12 bogova, itd.) i u starom zavjetu (Gilgameš, Babilonska kula, Potop i jos mnoge druge), kuranu, itd. Drugim riječima, jasno sve ukazuje na jedan zajednički izvor. Mogu se naći i analize kako su nastale modifikacije pogrešnim prevodima zbog višeznačnosti pojedinih riječi, pa je od prevodioca a ne od Boga ovisilo kako će priča da izgleda :)
Pa mi muslimani vjerujemo da je u određena doba Bog poslao svakom narodu, plemenu njihovog poslanika da jim prenese Božju rječ na njihovom jeziku. Zato nama nije ni čudno kad se nešto tako nađe.
Što se tiče prevoda i priče Kuran je i dan danas u orginalnom jeziku i uči se u orginalu. Prjevodi se smatraju samo interpretacijama i koriste se samo za početno upoznavanje sa Kuranom, Islamom.

civico

Post by civico » 02/02/2008 16:29

Jeste on originalan od svog postanka do danas, ali su prilikom njegovog kreiranja uključene pogrešno prevedene priče, neke potpuno izostavljene, što je Imho gore. Važi i za druge svete knjige. Vrijedi i tvrdnja da su neke priče vraćene u tačniju varijantu naspram starijih knjiga.

IZVANZEMALJAC

Post by IZVANZEMALJAC » 02/02/2008 19:31

civico wrote:Jeste on originalan od svog postanka do danas, ali su prilikom njegovog kreiranja uključene pogrešno prevedene priče, neke potpuno izostavljene, što je Imho gore. Važi i za druge svete knjige. Vrijedi i tvrdnja da su neke priče vraćene u tačniju varijantu naspram starijih knjiga.
Kuran je pisan u arabskom i nije se tu imali šta prevoditi. Znači prilikom skupljanja tekstova su se koristili orginalni zapisi, koji su bili pisani uz Muhamedovu prisutnost i za to su morali postojati svjedoci (Barem dva svjedoka osim kod jednom slučaja ali i za to ima objašnjenje). Kada su se svi tekstovi iskupili onda su jih dali provjeriti sa strane više ljudi koji su Kuran znali na pamet od prvog do zadnjeg slova. Znači napisan je u orginalnom jeziku u kojim je objavljen uz dokaze i svjedoke. Prevodilo se tek kasnije na razne jezike ali to nije Kuran to su interpretaci (jer je nemoguč tačan prjevod) i ko god uči Kuran uči ga u orginalu. Znači u orginalu nema grešaka.

NIN

Post by NIN » 02/02/2008 23:03

IZVANZEMALJAC wrote:Kuran je pisan u arabskom i nije se tu imali šta prevoditi. Znači prilikom skupljanja tekstova su se koristili orginalni zapisi, koji su bili pisani uz Muhamedovu prisutnost i za to su morali postojati svjedoci (Barem dva svjedoka osim kod jednom slučaja ali i za to ima objašnjenje).
Jesi li ti svjedok i ko ti garantuje vjerodostojnost toga sto govoris?

IZVANZEMALJAC

Post by IZVANZEMALJAC » 02/02/2008 23:24

NIN wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:Kuran je pisan u arabskom i nije se tu imali šta prevoditi. Znači prilikom skupljanja tekstova su se koristili orginalni zapisi, koji su bili pisani uz Muhamedovu prisutnost i za to su morali postojati svjedoci (Barem dva svjedoka osim kod jednom slučaja ali i za to ima objašnjenje).
Jesi li ti svjedok i ko ti garantuje vjerodostojnost toga sto govoris?
Pa bio sam tamo prije malo više od 1600 godina i snimijo sam sve kako su skupljali tekstove a imam i intervjue sa svjedocima. Uskoro u KINU blizu vas.
Vjerodostojnos mi garantuje činjenica ko je iskupijo sve zapise i na kakav način su ti zapisi autentikovani. Činjenica je da za to postoje dokazi. Činjenica je da niko nije imao neke snove na putu koji su mu govorili da promjeni ovo ili ono pa da mu život bude lakši i manje komplikovan.
Činjenica je da Allah kaže da če sačuvati Kuran u orginalu (da če ga sačuvati brez ikakvog mjenjanja, dodavanja i sličnih stvari).

NIN

Post by NIN » 02/02/2008 23:37

IZVANZEMALJAC wrote:Pa bio sam tamo prije malo više od 1600 godina i snimijo sam sve kako su skupljali tekstove a imam i intervjue sa svjedocima. Uskoro u KINU blizu vas.
Vjerodostojnos mi garantuje činjenica ko je iskupijo sve zapise i na kakav način su ti zapisi autentikovani. Činjenica je da za to postoje dokazi. Činjenica je da niko nije imao neke snove na putu koji su mu govorili da promjeni ovo ili ono pa da mu život bude lakši i manje komplikovan.
Činjenica je da Allah kaže da če sačuvati Kuran u orginalu (da če ga sačuvati brez ikakvog mjenjanja, dodavanja i sličnih stvari).
:(

Shoshana

Post by Shoshana » 02/02/2008 23:45

NIN wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:Pa bio sam tamo prije malo više od 1600 godina i snimijo sam sve kako su skupljali tekstove a imam i intervjue sa svjedocima. Uskoro u KINU blizu vas.
NIN, vec na jednoj temi spomenuh... Unatoc svim Izvanzemaljcevim pokusajima da te uvjeri u neispravnost onoga sto tvrdi, savremeni historicari religije se slazu da Kuran (osim onih tackica koje su u Arapsko pismo uvedene kasnije) nije izmijenjen do danasnjeg dana.

O ostalom ne bih. :oops:

NIN

Post by NIN » 02/02/2008 23:52

Shoshana wrote:
NIN wrote:
NIN, vec na jednoj temi spomenuh... Unatoc svim Izvanzemaljcevim pokusajima da te uvjeri u neispravnost onoga sto tvrdi, savremeni historicari religije se slazu da Kuran (osim onih tackica koje su u Arapsko pismo uvedene kasnije) nije izmijenjen do danasnjeg dana.

...zao mi je djece koja ce biti ucena od ovakvih!

:( :( :(

IZVANZEMALJAC

Post by IZVANZEMALJAC » 03/02/2008 01:16

NIN wrote:
Shoshana wrote:
NIN wrote: :(

Meni je žalije onih koji se uče od tebe ali samo ako se od tebe mogu i imaju nešto naučiti.

Shoshana

Post by Shoshana » 03/02/2008 01:21

IZVANZEMALJAC wrote:
NIN wrote:
Shoshana wrote: NIN, vec na jednoj temi spomenuh... Unatoc svim Izvanzemaljcevim pokusajima da te uvjeri u neispravnost onoga sto tvrdi, savremeni historicari religije se slazu da Kuran (osim onih tackica koje su u Arapsko pismo uvedene kasnije) nije izmijenjen do danasnjeg dana.

Meni je žalije onih koji se uče od tebe ali samo ako se od tebe mogu i imaju nešto naučiti.
Od NIN-a se moze sto-sta nauciti, ko je voljan da uci. Ko ne prihvata kritiku na racun svog neznanja - ko misli da sve vec zna .... grijesi u sve i jednoj ideologiji i religiji za koju sam ja ikad cula.

IZVANZEMALJAC

Post by IZVANZEMALJAC » 03/02/2008 20:36

Shoshana wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:
NIN wrote: ...zao mi je djece koja ce biti ucena od ovakvih!

Od NIN-a se moze sto-sta nauciti, ko je voljan da uci. Ko ne prihvata kritiku na racun svog neznanja - ko misli da sve vec zna .... grijesi u sve i jednoj ideologiji i religiji za koju sam ja ikad cula.
Ja nisam nikad rekao da znam sve niti ču ikad znati sve. Niti sam sveznalica, niti genij a neki misle da su obadvoje.

mostary

Post by mostary » 04/02/2008 15:01

vako, sto se tice izvora vjera (monoteističkih) je jedan, Bog, Jedan Jedini, koji nema druga niti druge svoje, nito oca ni sina. Ta sustina je ista. Medjutim, sta se desilo, od Adema a.s. i Have, 10 vjekova nije bilo sirka (pripisivanja uz Boga drugih bozanstava), zatim bili su potomci Adema, koji su poducavali svoju djeci ispravnom vjerovanju, kao skole i slicno. Zatim, ti ljudi koji su ih poducavali su bili postovani i uceni. Dolazi sejtan (dzavo) koji navodi na lose i na nevjerovanje, pa je ovoj generaciji koja je dosla poslije tih ucenjaka (iskrenih vjernika) savjetovao da se okupljaju na mjestima gdje su ih oni poducavali, a nakon te generacije, dosli su drugi koji su napravili kipove u liku tih ucenih ljudi, da bi naredne generacije dolazile na to mjesti i pocele obozavati te kipove, tj. ucinili su širk, pripisali Allahu druga.

Nakon toga, Allah iz svoje milosti ljudima salje poslanika Nuha a.s., koji upozorava svoj narod da ne obozava kipove, objavom im govori da su to kipovi ucenih ljudi iz proslosti, ali vecina nije htijela da poslusa, pa su unisteni Velikim potopom.
Samo oni koji su povjerovali Nuhu su bili spaseni (negdje se kaze 12, negdje do 80 sto nije puno bitno - a cak Nuhov sin je odbio da povjeruje i bio je potopljen)
Zatim je proslo neko vrijeme kad su ispravno vjerovali, par generacija, da bi se opet pojavio sirk ....... i slicni grijesi, poput homoseksualizma (narod Luta), zakidanja kod mjerenja i varanja drugih, ubijanja i td. Svima su bili poslani poslanici, koji su upozorili i pozivali svoje narode...

Musa (Mojsije) a.s. je poslan izraelcanima, jevrejima koje je egipatski Faraon tlacio i ugnjetavao (a Musa je odrastao na faraonovom dvoru), pa je trazio od faraona da oslobodi jevreje - da ih pusti, donio mu jasne dokaze poslanstva (9 Musaovih cuda), porazio njegove madzionicare i td, izasao s narodom, prosao kroz more (jos jedno cudo) koje je potopilo faraona injegovu vojsku, medjutim ubrzo poslije toga njegov narod, dok je Musa bio na Sinaju i primao Objavu, poceo je obozavati zlatno tele. (mnogi jevreji obozavaju i danas zlato i novac).,,, i td....

nakon toga ponovo Allah salje Isa a.s. jevrejima, izgubljenim ovcama Izraela, sa cudima od Boga, (izleci gubavca, slijepac progleda, ozivi covjeka koji je umro i sl. s Bozijom dozvolom), nikad nije rakao za sebe da je Boziji sin, niti da se treba on (Isus) obozavati, vec je trazio da se obozava Njegov Otac - Bog, stvoritelj nebesa i zemlje, a vecina njegove generacije je ispravno vjerovala u njegovo poslanstvo, medjutim tad je Rim bio na vlasti koji su imali mnostvo bozanstava, a dosta naroda bilo prihvatalo Isa kao poslanika, pa su htijeli da povezu svoje vjerovanje u bozanstva s ovim novim, itd.... da bi na kraju na crkvenom koncilu, od 72 biblije, prihvatili samo 4, koje su smatrali ispravnim, a ostale su spalili (Biblija po Barnabi sacuvana od unistenja koja govori o poslanstvu Isusa), tako su izmislili uskrsnuce, dali Isusu Bozije atribute, proglasili ga Sinom, pridodali Duha i tako otisli od monoteizma.

Ponovo poslat poslanik, Muhammed s.a.v.s. , poslijednji u nizu, poslat svim ljudima, sa zakonom i moralom, da ukaze na greske ljudi, da ispravi krivo vjerovanje, da se ljudi ne uzdizu kao bozanstvo, a da se ne spustaju ispod nivoa zivotinja, vjera sredine, bez pretjerivanja i popustanja, objavljen mu Kur'an, kao nedostizno cudo (mudziza), a istorija potvrdjuje da su mnogi pokusali nesto slicno napisat pa nisu uspijeli, sacuvan od svih iskrivljavanja, ubacivanja, izbacivanja, pamcen napamet od strane mnogih ljudi, jedina Knjiga koja se napamet uci.

Pa ima li onog ko bi pouku primio

sibelius

Post by sibelius » 04/02/2008 19:08

NIN wrote:
Shoshana wrote:
NIN wrote: :(

kako tebe zamišljam ti vjerovatno i neces imati djece...mislim zene uopste :lol: :lol:

zeza naravno :) slazem se s tobom, ali si toliko gorljiv da si gori i od vjerskog dogmatičara...i previse si dajes za pravo da ismijavas djelo kakvo je kur'an a da ga uopste i ne poznajes, a kamoli da poznajes sistem tumacenja...

19 ili 7 dana u bibliji i kur'anu mogu biti milijarde godina recene prilagodjeno ....eto prva sumnja da se i teorija evolucije moze tretirati kroz vjerske knjige

OHLADITE GLAVE :)
Last edited by sibelius on 04/02/2008 19:35, edited 1 time in total.

dr.gog

Post by dr.gog » 04/02/2008 19:20

sibeliuse cijenjeni,samo polako....s "čobanima" posebno..pa stvarno..

sibelius

Post by sibelius » 04/02/2008 19:36

dr.gog wrote:sibeliuse cijenjeni,samo polako....s "čobanima" posebno..pa stvarno..
izvinjavam se...ispravljeno :)

Felicita

Post by Felicita » 04/02/2008 20:09

necu da ulazim u diskusiju ko je od koga prepisivao, jer mislim da to ustvari nije bit teme. Al mogu samo komentirati na slicnost religija je upravo u tome da je religija vjera u nesto vise od ovog zemaljskog.

Misirlija

Post by Misirlija » 04/02/2008 20:18

Naravno da su sve religije iste, izricite i iskljucive, u istoj kategoriju spada i Ateizam, jer je kao i sve ostale religije cista dogma.
Jedino agnosticizam ima nekog smisla, jer za razliku od onog koji ''vjeruje'' i kome netreba nikakav dokaz da BOG ne postoji, nama nesigurnima treba samo jedan, da postoji.

civico

Post by civico » 06/02/2008 18:17

IZVANZEMALJAC wrote:
Kuran je pisan u arabskom i nije se tu imali šta prevoditi.
Vjerovanje: Bog diktiro.
Realno: Ne znamo.

Vratimo se na vjerovanje. Vamo uklesano u kamen, tamo učili na pamet, obadvoje ostalo orginalno. Problem je samo što je ovo u kamen uklesano najstarije poznato, a u ovom drugom se pojavljuju dokazano pogrešni prevodi ovoga s kamena.

Ovi što su klesali u kamen nisu imali od koga prepisivat. Ovi što su napamet naučili jesu vala. Ko govori istinu ? Kome vjerovat ? Ovi prvi pogrešno uklesali u kamen, a ovi drugi dobili istinitu objavu ? Ili pak hem su ovi pogrešno uklesali u kamen, hem su ovi pogrešne prevode učili na pamet ? Svako za sebe mora da stavi na vagu.

elSaik

Post by elSaik » 06/02/2008 18:24

civico wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:

Vratimo se na vjerovanje. Vamo uklesano u kamen, tamo učili na pamet, obadvoje ostalo orginalno. Problem je samo što je ovo u kamen uklesano najstarije poznato, a u ovom drugom se pojavljuju dokazano pogrešni prevodi ovoga s kamena.

Ovi što su klesali u kamen nisu imali od koga prepisivat. Ovi što su napamet naučili jesu vala. Ko govori istinu ? Kome vjerovat ? Ovi prvi pogrešno uklesali u kamen, a ovi drugi dobili istinitu objavu ? Ili pak hem su ovi pogrešno uklesali u kamen, hem su ovi pogrešne prevode učili na pamet ? Svako za sebe mora da stavi na vagu.
Jevreji su prekršili saveze s Bogom.

Kršćansko vjerovanje je promijenjeno od strane ljudi. Zna se dobro da je Biblija sastavljena od strane ljudi. Dijelovi koji su svećenicima odgovarali su prihvaćeni, dijelovi koji nisu - odbačeni.

civico

Post by civico » 06/02/2008 18:48

elSaik wrote:

Kršćansko vjerovanje je promijenjeno od strane ljudi. Zna se dobro da je Biblija sastavljena od strane ljudi. Dijelovi koji su svećenicima odgovarali su prihvaćeni, dijelovi koji nisu - odbačeni.
Zašto se zaustavljaš (na abrahamovim) ? Ima još puno religija.. nastavi

LSD

Post by LSD » 06/02/2008 18:58

:lol: :D hajd sad ti decko iz predzadnje klupi nastavi dalje :D

civico

Post by civico » 06/02/2008 19:08

:lol: :D

IZVANZEMALJAC

Post by IZVANZEMALJAC » 06/02/2008 21:59

civico wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:

Trebo si reči ne znam.
To je tvoja tvrdnja da ovi što su uklesali u kamen nisu imali od koga prepisati.
Nisu se učili prevodi nego orginal na pamet to što ti kažeš je tvoja tvrdnja.

elSaik

Post by elSaik » 06/02/2008 22:04

civico wrote:
elSaik wrote:

Pa čovječe ti ih prvi spomenu, a ne ja. Čitaš li ti šta pišeš?

Post Reply