Inteligentan Dizajn - Dokaz da Kreator postoji

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#1 Inteligentan Dizajn - Dokaz da Kreator postoji

Post by xyz2007 »

Kad se osvrnemo oko sebe pa pogledamo prirodu, nebo, rijeke, spektrum svih boja, jezera, travu, pahulje, snijeg, kisu, dugu, cvijece, planete, svemir.. zivotinje, tropske ribe....

vidim umjetnost, vidim inteligenciju, vidim dizajn. Vidim da je kreirano sve sa razlogom i uzrokom i da sve ima neki red i da se taj red ponavlja.

Pogledajte video:
http://www.youtube.com/watch?v=M-olnvSWtTk

Zivotinje koje nemaju inteligenciju a postupaju inteligentno.

Znaci te zivotinje su kreirane skupa sa tim osobinama koje ne poticu direktno od njih samih.

Ove zivotinje su samo neke od neogranicenog broja drugih koje imaju isto tako jedinstvene karakteristike.

Te karakteristike nisu slucajnost.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2 Re: Inteligentan Dizajn - Dokaz da Kreator postoji

Post by mIRCerka »

xyz2007 wrote:Kad se osvrnemo oko sebe pa pogledamo prirodu, nebo, rijeke, spektrum svih boja, jezera, travu, pahulje, snijeg, kisu, dugu, cvijece, planete, svemir.. zivotinje, tropske ribe....

vidim umjetnost, vidim inteligenciju, vidim dizajn. Vidim da je kreirano sve sa razlogom i uzrokom i da sve ima neki red i da se taj red ponavlja.

Pogledajte video:
http://www.youtube.com/watch?v=M-olnvSWtTk

Zivotinje koje nemaju inteligenciju a postupaju inteligentno.

Znaci te zivotinje su kreirane skupa sa tim osobinama koje ne poticu direktno od njih samih.

Ove zivotinje su samo neke od neogranicenog broja drugih koje imaju isto tako jedinstvene karakteristike.

Te karakteristike nisu slucajnost.
Jedna od definicija inteligencije je sposobnost snalazenja u novim situacijama.
Toliko o svemu tome...
pride, zar se u bilo kojoj religiji trazi dokaz postojanja Boga?
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#3

Post by luciferino »

A ja pogledam ljudsku rasu i tu svaka inteligencija prestaje.
User avatar
univerzalac
Posts: 266
Joined: 27/06/2007 18:00
Location: Nedođija

#4

Post by univerzalac »

Dobar video klip... 8-)
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#5 Re: Inteligentan Dizajn - Dokaz da Kreator postoji

Post by Vertigo »

mIRCerka wrote: ....pride, zar se u bilo kojoj religiji trazi dokaz postojanja Boga?
vrlo cesto pitanje koristeno na forumu.

Kako vi to mislite da vjerujuci vjeruju :roll: ??????
...samo su dokazi malo drugaciji nego u matematici.
to_the_roots
Posts: 159
Joined: 27/05/2005 16:47

#6

Post by to_the_roots »

luciferino wrote:A ja pogledam ljudsku rasu i tu svaka inteligencija prestaje.
eh... istina, gorka istina. :-) ako nas je napravijjo po svom nalicju, kakav ON tek mora biti??

a o "inteligentnom dizajnu" mislim isto toliko koliko i o... legaliziranju stranke pedofila. recimo.
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#7

Post by walkabout »

Malo sam zbunjen, logika me ubi:

Ako je inteligentan dizajn dokaz da Kreator postoji, onda se namece da je
neinteligentan dizajn dokaz da Kreator ne postoji !?

Am I missing something? :-?
:oops:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#8

Post by encian »

walkabout wrote:Malo sam zbunjen, logika me ubi:

Ako je inteligentan dizajn dokaz da Kreator postoji, onda se namece da je
neinteligentan dizajn dokaz da Kreator ne postoji !?

Am I missing something? :-?
:oops:
uvod u logiku i filozofiju. :oops:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#9

Post by luciferino »

walkabout wrote:Malo sam zbunjen, logika me ubi:

Ako je inteligentan dizajn dokaz da Kreator postoji, onda se namece da je
neinteligentan dizajn dokaz da Kreator ne postoji !?

Am I missing something? :-?
:oops:
Kriva logika čini mi se. A ako je kreator inteligentan, ne mora biti i dobronamjeran. Kao što rekoh, ljudska rasa je najbolji primjer gdje svaka "inteligencija" prestaje. Zašto bi neko stvorio nešto ovako gadno i pokvareno kao što su ljudi? Jedino ako je i sam malciozan i voli gledati kako se mučimo, paliti nas kao što dečki nekada povećalom spaljuju mrave.

Inteligentni dizajn=nastojanje uvlačenja religije u nauku na mala vrata. :oops:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#10

Post by dr.gog »

...jel složeno il se samo od sebe složilo,ako je složeno,koje složio?Ko je složio onog koji je složio?Ako se složilo samo,na koji se fol samo od sebe poredalo po onoj slici koju vidimo? :-) ........ :D , ako se ne varam, ima tu materijala za dijalog konstruktivni- na pretek...
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#11

Post by travar »

luciferino wrote:
walkabout wrote:Malo sam zbunjen, logika me ubi:

Ako je inteligentan dizajn dokaz da Kreator postoji, onda se namece da je
neinteligentan dizajn dokaz da Kreator ne postoji !?

Am I missing something? :-?
:oops:
Kriva logika čini mi se. A ako je kreator inteligentan, ne mora biti i dobronamjeran. Kao što rekoh, ljudska rasa je najbolji primjer gdje svaka "inteligencija" prestaje. Zašto bi neko stvorio nešto ovako gadno i pokvareno kao što su ljudi? Jedino ako je i sam malciozan i voli gledati kako se mučimo, paliti nas kao što dečki nekada povećalom spaljuju mrave.

Inteligentni dizajn=nastojanje uvlačenja religije u nauku na mala vrata. :oops:
Tebe (ne mislim lično na tebe) niko nije stvorio gadnog/pokvarenog, naprotiv, svi ljudi su stvoreni/rođeni nevini/savršeni, to što je neko gadan i pokvaren je njegov izbor, ili splet okolnosti pod kojima odrasta, ali opet na kraju, čovjek je stvorenje sa mogućnošću izbora!
Uostalom Božije poimanje inteligencije nije isto što i ljudsko!
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#12

Post by luciferino »

@travar
Jako lijepo zvuči kada kažeš kako se svi rađamo savršeni i nevini, ali priznaješ da smo i kvarljiva roba. Kvarljivost nam je urođena jer da nismo potencijalno kvarljivi, mogućnost izbora ne bi imala nikakav smisao. Nismo molili da nas stvara, mogućnost izbora tada za nas nije postojala, ali bačeni smo u svijet, primorani smo da biramo čitavog života, i onda još postoji mogućnost vječnog podgrijavanja u paklenim kotlovima (a ovo sve govorim pod uslovom da je inteligentni tvorac Bog monoteističkih religija). Ako inteligentni tvorac postoji, svijet je njegova laboratorija, a mi smo dragi moj pokusni kunići.

Dalje ne rađaju se SVI fizički savršeni, postoje i deformisani i retardirani, a te deformacije su rezultat greške u genetičkom kodu. Kako pristalice inteligentnog dizajna pojašnjavaju ovu greškicu? Nemojte mi samo reći da inteligentni tvorac preko djece kažnjava roditelje.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#13

Post by travar »

luciferino wrote:@travar
Jako lijepo zvuči kada kažeš kako se svi rađamo savršeni i nevini, ali priznaješ da smo i kvarljiva roba. Kvarljivost nam je urođena jer da nismo potencijalno kvarljivi, mogućnost izbora ne bi imala nikakav smisao. Nismo molili da nas stvara, mogućnost izbora tada za nas nije postojala, ali bačeni smo u svijet, primorani smo da biramo čitavog života, i onda još postoji mogućnost vječnog podgrijavanja u paklenim kotlovima (a ovo sve govorim pod uslovom da je inteligentni tvorac Bog monoteističkih religija). Ako inteligentni tvorac postoji, svijet je njegova laboratorija, a mi smo dragi moj pokusni kunići.

Dalje ne rađaju se SVI fizički savršeni, postoje i deformisani i retardirani, a te deformacije su rezultat greške u genetičkom kodu. Kako pristalice inteligentnog dizajna pojašnjavaju ovu greškicu? Nemojte mi samo reći da inteligentni tvorac preko djece kažnjava roditelje.
Vidish, to je jedna od razlika između onih koji vjeruju i onih koji na sve načine pokušavaju naći grešku u stvorenom!
Oni koji vjeruju, nikad ne dovode u pitanje Njegove planove, nego jednostavno trebaju biti zahvalni što imaju priliku da žive!
On je Stvoritelj i On ima puno pravo da radi šta hoće, i ko smo mi da to osporavamo!
Što se tiče podgrijavanja, već sam rekao, dali će neko biti podgrijavan ili ne to ovisi samo o njemu i njegovom načinu života!

Chernobil nije njegova greška, već posve naša! (samo dajem primjer)
Što se tiče tih tzv greški u kodu, da, sa naučne strane to jesu greške, sa religijskog stanovišta to nisu/nemogu biti greške jer On je stvorio to dijete, a On ne pravi greške, već je to dio Njegovog plana, koji postoji za svakog od nas!
Kad bi se svi rađali savršeni, u savršenom svijetu, gdje je onda izazov!
Ovaj svijet je samo test za budući, bolji i vječni!
Problem je u tome, što svi očekuju savršen svijet, i u trenutku kad nešto nije kako njima odgovara, onda svu krivicu svaljuju na Boga, u kojeg, dok im je bilo sve udure nisu ni vjerovali!
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#14

Post by luciferino »

Sve to stoji sa religijskog aspekta, ali teorija Inteligentnog dizajna se prodaje kao "NAUČNA" teorija, prema tome greške u kodu se pikaju kao naučne. Ako postoje greške, onda nije savršeno, a ta "umjetnost" o kojoj momak iz prvog posta piše je upitna. Dobro su mi poznati argumenti neupitnosti Božije volje i namjere i tu ti nemam ništa reći. Ovdje govorimo o Inteligentnom dizajnu, a sami pobornici se trude da ne prikažu inteligentnog tvorca kao Boga jer znaju šta bi takvo nešto izazvalo.

Nisam ovdje da dokazujem (ne)postojanje Boga, nego samo ukazujem na falinke ID teorije veličine crne rupe.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15

Post by Truba »

kako meni neke stvari smetaju kod ovih turbo vjernika

prvo pitanje kad smo se spremali za krizmu od 250 pitanja koja si morao znati da bi izašao pred biskupa jeste:

šta znači vjerovati?


držati za istinu kad ti neko nešto kaže (TOČKA)

nema tu dokaza... zato se zove VJERA


nema tu znanstvenih dokaza jer je riječ o vjeri a ne znanosti
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#16

Post by travar »

komi wrote:kako meni neke stvari smetaju kod ovih turbo vjernika

prvo pitanje kad smo se spremali za krizmu od 250 pitanja koja si morao znati da bi izašao pred biskupa jeste:

šta znači vjerovati?


držati za istinu kad ti neko nešto kaže (TOČKA)

nema tu dokaza... zato se zove VJERA


nema tu znanstvenih dokaza jer je riječ o vjeri a ne znanosti
+1

Ali postoje ljudi koji traže dokaze, a zbog njih postoje oni koji pokušavaju uzalud da te dokaze predstave, ali očito bezuspješno!
Uostalom, ova tema je davno ispala iz šina: odličan klip za one koji traže dokaze i pored svega, iako čisto sumnjam de će i ovo pomoći!
rina*
Posts: 257
Joined: 07/05/2007 10:48

#17

Post by rina* »

Razumijem da ljudi kontstantno traze dokaz bozijeg postojanja, jer nakraju, tesko je danas slijepo vjerovati u nesto :D
Ovo uvlacenje religije u nauku i nije neka fora :zzzz:
silence_is_sexy
Posts: 508
Joined: 01/10/2002 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by silence_is_sexy »

Inteligentan Dizajn - Dokaz da Kreator postoji
Kreator - njemacki trash metal bend postoji od 1982... za ostalo nisam siguran...
User avatar
univerzalac
Posts: 266
Joined: 27/06/2007 18:00
Location: Nedođija

#19

Post by univerzalac »

Postoji slijepo vjerovanje...tu spadaju obične bogomoljke koje srcem vjeruju...a manje razumom! Kombinacija je ubitačna...i blago takvima ljudima! 8-)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#20 Re: Inteligentan Dizajn - Dokaz da Kreator postoji

Post by FFK as Lucy01 »

xyz2007 wrote:Kad se osvrnemo oko sebe pa pogledamo prirodu, nebo, rijeke, spektrum svih boja, jezera, travu, pahulje, snijeg, kisu, dugu, cvijece, planete, svemir.. zivotinje, tropske ribe....

vidim umjetnost, vidim inteligenciju, vidim dizajn. Vidim da je kreirano sve sa razlogom i uzrokom i da sve ima neki red i da se taj red ponavlja.

Pogledajte video:
http://www.youtube.com/watch?v=M-olnvSWtTk

Zivotinje koje nemaju inteligenciju a postupaju inteligentno.

Znaci te zivotinje su kreirane skupa sa tim osobinama koje ne poticu direktno od njih samih.

Ove zivotinje su samo neke od neogranicenog broja drugih koje imaju isto tako jedinstvene karakteristike.

Te karakteristike nisu slucajnost.
Ma nisu, kakvi, neko ih je kreirao... :roll:

Bez namjere da ulazim u to sta ko izabere da vjeruje (osnovno ljudsko pravo-914 clanova People's Temple Christian Church od kojih 276 djece, odlucili da popiju coolaid pomijesan sa cijanidom zbog svojih vjerovanja :shock: ), cinjenica je da ne postoji nijedan naucni dokaz koji bi makar potkrijepio ID. Nijedan. Opet ponavljam, ostavljena je sloboda da vjeruje ko sta hoce, ali pisati ovde gdje svako cita, da postoje dokazi o Inteligentnom Dizajnu, je jednostavno, laganje.....

Nametanje ID kao alternativne teorije Darvinovoj teoriji kreacije, nema niti je ikada imalo ikakve veze sa naukom, ali ima i te kakve veze sa politikom. Pristalice ID nastoje po svaku cijenu da prestave ID kao naucnu teoriju, a da pri tome ne mogu naci jednog (1) kredibilnog naucnika koji bi podrzao istu....sto dovodi i do mog pitanja pristalicama ove teroije: kako to da hocete da uvedete ovu teoriju kao naucnu, a nemate niti studije, niti empirijske dokaze, niti godine i godine rada na dokazima, niti jednog "naucnika" koji bi ovo podrzao?
User avatar
Pakleni
Posts: 89
Joined: 21/01/2008 01:31

#21

Post by Pakleni »

problem je sto nauka sama po sebi pobija religiju, tj da je prepuna gresaka. Nenamjerno ponistava sve sto u nekoj vjeri stoji kao tacno.

Zato valjda i imaju tu stalnu potrebu da vjerom pobiju nauku (:S) pa zato i cesto dolaze sa vrlo upitnim argumentima i dokazima koji uopste i nisu dokazi. Iako im vjera fino govori da vjeruju i ne pitaju zasto i kako ,da ne traze dokaze nego da vjeruju.

Nauka ide dalje, ljudi idu dalje, a vec odavno je nauka pobila aktuelne vjere. Ni stalno "tumacenje" vjere nece moci dugo drzati autenticnom. Samo jos strah drzi vjeru zivom, al ni to nece vjecno, napredujemo dalje...

Onaj koji stvarno vjeruje u sve to, on nema potrebu redovno da trazi neke dokaze i neka nadnaravna cuda. Dok, po mom misljenju, ovim kojim je vjera iz ovih ili oni razloga poljuljana ,braneci se pokusava na sve moguce nacine da ubjedi druge(a prije toga i samog sebe) u ispravnost njegovih vjerovanja.

sasvim prirodna ljudska reakcija, odbrambeni mehanizam koji pokusava da se odbrani na sve nacine (pa zato nekad to izgleda kao plivanje po suhom)


to je moje licno shvatanje zasto je neko ubjedjen da su ovakve stvari "cisti dokazi" u 21. stoljecu
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#22

Post by luciferino »

Naša vlastita tijela potvrđuju mušičavost i nesposobnost stvoritelja. Kao embriji, imamo repove, škrge i cijeli kaput majmunskog krzna. Srećom, većina nas izgubi te očaravajuće dodatke prije rođenja. Taj čudan slijed morfologije bez muke je protumačen evolucijskim i genetičkim terminima, no potpuna je tajna ako smo proizvod inteligentnog dizajna.

Muškarci imaju mokraćovod koji ide ravno kroz prostatu. Prostata ima tendenciju povećanja tijekom života. U skladu s tim, većina muškaraca starijih od 60 godina može svjedočiti da u najmanju ruku jedan dizajn na Božjoj zelenoj zemlji teško da je poželjan. Ženska zdjelica nije tako inteligentno dizajnirana kao što bi mogla biti da pomogne u čudu rođenja. Zbog toga svake godine stotine tisuća žena podnosi produženi i komplicirani porod koji završava kao kila poznata kao porođajna fistula.

Žene u svijetu u razvoju, koje pate od takvog stanja, postaju nesposobne da zadrže mokraću, a njihovi muževi ih često napuštaju i protjerane su iz svojih zajednica. Populacijski fond Ujedinjenih naroda procjenjuje da više od dva milijuna žena živi danas s fistulom. No, fistula se liječi jednostavnim kiruškim zahvatom, a ne molitvom.

Dok mnogi vjernici izgledaju uvjereni da molitva može izliječiti mnoge bolesti (usprkos onome što pokazuju najbolja znanstvena istraživanja), čudno je da se uvijek vjeruje da molitva pomaže za bolesti i ozljede koje se same iscjeljuju. Nitko, na primjer, ne očekuje da će amputiranom ponovno izrasti ud koji nedostaje. Zašto ne? Kod salamandera se to događa rutinski, pretpostavljamo bez molitve. Ako Bog odgovara na molitve - ikada - zašto ne bi povremeno iscijelio amputiranog?

Primjeri neinteligentnog dizajna u prirodi su tako brojni da bi se cijela knjiga mogla napisati jednostavno nabrajanjem. Ja ću sebi dopustiti samo još jedan primjer. Ljudski dišni i probavni trakt dijele malu cijev uz ždrijelo. Samo u Sjedinjenim Državama taj “inteligentni” dizajn dopremi svake godine desetke tisuća djece na hitnu pomoć. Njih nekoliko stotina se uguši. Mnogi drugi poslije pate od nepopravljive ozljede mozga.

Kojem milosrdnom razlogu to služi? Naravno, možemo smisliti neku milosrdnu svrhu: možda roditelji te djece trebaju dobiti kakvu lekciju, možda je Bog pripremio specijalnu nagradu na nebu za svako dijete koje se uguši poklopcem na bočici. Problem je, naravno, što se takva zamišljanja mogu povezati s bilo čime u svijetu. Koja se strašna nezgoda ne može tumačiti na taj način? I zašto bismo uopće razmišljali na takav način? Zar je imalo moralno misliti na takav način?
http://www.angelfire.com/scary/svetopismo/4004.html
User avatar
zolloo85
Posts: 266
Joined: 21/04/2007 13:01

#23

Post by zolloo85 »

luciferino wrote:
Naša vlastita tijela potvrđuju mušičavost i nesposobnost stvoritelja. Kao embriji, imamo repove, škrge i cijeli kaput majmunskog krzna. Srećom, većina nas izgubi te očaravajuće dodatke prije rođenja. Taj čudan slijed morfologije bez muke je protumačen evolucijskim i genetičkim terminima, no potpuna je tajna ako smo proizvod inteligentnog dizajna.

Muškarci imaju mokraćovod koji ide ravno kroz prostatu. Prostata ima tendenciju povećanja tijekom života. U skladu s tim, većina muškaraca starijih od 60 godina može svjedočiti da u najmanju ruku jedan dizajn na Božjoj zelenoj zemlji teško da je poželjan. Ženska zdjelica nije tako inteligentno dizajnirana kao što bi mogla biti da pomogne u čudu rođenja. Zbog toga svake godine stotine tisuća žena podnosi produženi i komplicirani porod koji završava kao kila poznata kao porođajna fistula.

Žene u svijetu u razvoju, koje pate od takvog stanja, postaju nesposobne da zadrže mokraću, a njihovi muževi ih često napuštaju i protjerane su iz svojih zajednica. Populacijski fond Ujedinjenih naroda procjenjuje da više od dva milijuna žena živi danas s fistulom. No, fistula se liječi jednostavnim kiruškim zahvatom, a ne molitvom.

Dok mnogi vjernici izgledaju uvjereni da molitva može izliječiti mnoge bolesti (usprkos onome što pokazuju najbolja znanstvena istraživanja), čudno je da se uvijek vjeruje da molitva pomaže za bolesti i ozljede koje se same iscjeljuju. Nitko, na primjer, ne očekuje da će amputiranom ponovno izrasti ud koji nedostaje. Zašto ne? Kod salamandera se to događa rutinski, pretpostavljamo bez molitve. Ako Bog odgovara na molitve - ikada - zašto ne bi povremeno iscijelio amputiranog?

Primjeri neinteligentnog dizajna u prirodi su tako brojni da bi se cijela knjiga mogla napisati jednostavno nabrajanjem. Ja ću sebi dopustiti samo još jedan primjer. Ljudski dišni i probavni trakt dijele malu cijev uz ždrijelo. Samo u Sjedinjenim Državama taj “inteligentni” dizajn dopremi svake godine desetke tisuća djece na hitnu pomoć. Njih nekoliko stotina se uguši. Mnogi drugi poslije pate od nepopravljive ozljede mozga.

Kojem milosrdnom razlogu to služi? Naravno, možemo smisliti neku milosrdnu svrhu: možda roditelji te djece trebaju dobiti kakvu lekciju, možda je Bog pripremio specijalnu nagradu na nebu za svako dijete koje se uguši poklopcem na bočici. Problem je, naravno, što se takva zamišljanja mogu povezati s bilo čime u svijetu. Koja se strašna nezgoda ne može tumačiti na taj način? I zašto bismo uopće razmišljali na takav način? Zar je imalo moralno misliti na takav način?
http://www.angelfire.com/scary/svetopismo/4004.html
e vala je dobro usro motku :D
User avatar
zolloo85
Posts: 266
Joined: 21/04/2007 13:01

#24

Post by zolloo85 »

jedan od argumenata a mislim da bi moga biti vezan za prostatu je da po sunetu muškarci trebaju mokriti sjedeći
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#25

Post by luciferino »

Sjedili ne sjedili, isto vam ga dođe...ona raste i raste i jedva čeka da poraste...
Post Reply