Bajram u Bosni 20.12,u Saudiji 19.12?!?!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#51

Post by deset_u_pola »

venera888 wrote:i mi ako Bog da Bajramujemo u srijedu
Zna li neko hoće li biti negdje Bajram namaz u srijedu?
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#52

Post by pun_mjesec »

deset_u_pola wrote:
venera888 wrote:i mi ako Bog da Bajramujemo u srijedu
Zna li neko hoće li biti negdje Bajram namaz u srijedu?
bice u saudiji i okolo. trebas samo poraniti, mozda i stignes
deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#53

Post by deset_u_pola »

pun_mjesec wrote:
deset_u_pola wrote:
venera888 wrote:i mi ako Bog da Bajramujemo u srijedu
Zna li neko hoće li biti negdje Bajram namaz u srijedu?
bice u saudiji i okolo. trebas samo poraniti, mozda i stignes
Ma baš si mi pametan... A nadasve i smješan.

Naravno, mislio sam na Sarajevo.
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#54

Post by venera888 »

deset_u_pola wrote:
venera888 wrote:i mi ako Bog da Bajramujemo u srijedu
Zna li neko hoće li biti negdje Bajram namaz u srijedu?

hoce sigurno u mnogim,,,koliko sam ja cula

sve u svemu nevjernici nam se smiju govore vidite neznaju ni kad im je praznik,nemogu u tome da se sloze a kamo li u necemu vecem
Last edited by venera888 on 18/12/2007 10:17, edited 2 times in total.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#55

Post by atko »

@Hantraga vrlo fino si to pokuso da objasnis svaka cast!

Ali nekima to ne vrijedi pricati, i kad vidim svu ovu hampu koja se digne oko toga kad je koji bajram malo me bude sramota .

Predlazem da Islamske zemlje (bogate) bace za na kafu jednu milijardicu nekoj zapadnajckoj naucnoj instituciji i neka nam oni proracunaju lunarni kalendar da se vise ne blamiramo :-) :-) :-)
deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#56

Post by deset_u_pola »

venera888 wrote:
deset_u_pola wrote:
venera888 wrote:i mi ako Bog da Bajramujemo u srijedu
Zna li neko hoće li biti negdje Bajram namaz u srijedu?

hoce sigurno u mnogim,,,koliko sam ja cula

sve u svemu nevjernici nam se smiju govore vidite neznaju ni kad im je praznik,nemogu u tome da se sloze a kamo li u necemu vecem :-) :D
Ma sredit će se i ovo, samo polako.

Ako saznaš za neku džamiju u Sarajevo gdje se Bajram namaz klanja u srijedu, javi nam.
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#57

Post by venera888 »

vjerovatno ni jedna dzamija u Sarajevu nece(ako IZ u zadnjem ne promjeni datum) javno sa imamom i sve to, ali posto znam da mnogi znaju za ovu frku,mnogima je rodbina na hadzu i culi su vec da je bajram sutra..mnogi ce sutra slaviti zajedno s hadzijama,,i onda ljudi mogu da klanjaju u dzamiji bez imama,,niko im to ne zabranjuje
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#58

Post by Skoro »

Arefan je danas a kod nas bajram prekosutra?! Pa ima li iko vise pametan ovdje? Sve je ovo postalo toliko smjesno da ne ovaj bajram vise ne interesuje! Nasa IZ jednostavno NECE da se koriguje, hoce ljudi u INAT kontra da rade i to je dzaba. Arefat je DANAS, ne bitno je vise kako se do toga doslo jesu li dva covjeka vidjela, tri, osamdeset tri ili NIKO, bitno je da nasa IZ u BiH NECE pomjeriti dan bajrama i hoce NAMJERNO da ga ostavi 2 dana nakon Arefata! Hoce valjda neku silu da demonstriraju, sta li? Da pokazu da su oni nesto pametni?!? Koji su to debili! :x
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#59

Post by venera888 »

da danas je dan Arefata,i to mozete gledati direktno na arapskim kanalima,,,sutra ce iz Saudije biti uzivo iz Mekke....a mi slavimo Bajram prekosutra :roll:
muhomlat
Posts: 15
Joined: 27/02/2007 00:12
Location: bih

#60

Post by muhomlat »

Stvar je najviše u tome da Saudijska Arabija ne treba biti mjerilo ostalim muslimanima. Sve dok živi uljuljkana u svom bogatstvu zasnovanom na nafti. Njima nije problem prilagođavati vjerske praznike od danas do sutra. Nisu u stanju razumjeti da skoro sav ostali islamski svijet živi pod velikim pritiskom modernog društva. Zbog toga se praznici u drugim zemljama fiksiraju na početku godine. Stoga deset dana za objavu vijesti nije dovoljno jer većina muslimana mora planirati godišnje i druge odmore mjesecima unaprijed. A, osim toga, ne rade ni svi muslimani na pijaci, niti u IZ svoje zemlje pa da odsustvo sa posla planiraju dan unaprijed.
Međutim šta je još važnije jeste činjenica da astronomski proračuni danas omogućavaju ljudima da šalju sonde na Mars, Jupiter, ... , pa čak i u rep kometa. To međutim ulemi u Saudiskoj Arabiji nije dovoljno da prihvati taj metod. Što je drugi razlog da ne budu uzor muslimanima svijeta. Naime, njihova ulema (što u prevodu treba da znači učeni ljudi, oliti intelektualci) ne uključuje ni jednog doktora, napr. prirodnih znanosti. Da ne spominjem da je njihova ulema 60-tih, donijela fetvu da je zemlja ravna ploča. Ili da su provjeravali telefon puštajući rukju.
Samo ću jednom pričicom, koja je ja mislim svima poznata, pokušati da prikažem odnos Saudije prema ostatku svijeta ili prema islamskom svijetu nekada. Pa neka svako odluči gdje nas to oni vode: Kada se Ričard Lavljeg Srca uputio na ponovno osvajanje Palestine, razbolio se. Njegovi doktori i sveštenici su ga dugo mučili raznim iscjeljiteljskim metodama, jer su naravno odmah počeli sa eksorcizmom (zaključak: šta se tu ima razmišljati – opsjednut đavolom). Tada, vladar Palestine, Salahudin šalje svoje doktore i tadašnju islamsku ulemu da ga pregledaju. Naravno oni ustanovljavaju, da je uzrok bolesti nedovoljna higijena i pogrešna ishrana. Preporučuju mu voće i ostalu ishranu bogatu vitaminima i daju mu do tada nešto njemu nepoznato, sapun, za ličnu higijenu. Ričard Lavljeg Srca će nakon toga ozdraviti, pa će zbog te Salahudinove geste, a i straha, od tako napredne nacije, odustati od svog pohoda.
Sada se treba osvrnuti na odjeljak iznad pa vidjeti kome je današnja Saudija bliže. Ričardovim ili Salahudinovim učenjacima.
Na kraju zbog ovih a i drugih stvari Saudijske odluke ne cijenim. Politikanti su prema muslimanima ali ne i za muslimane. Pa i ovaj potez pomjeranja bajrama na 19.12. je da ojačaju svoj uticaj među muslimanskim društvom.(Kad svi imaju jedan metod, oni imaju svoj, naravno, najbolji.) (kao da su im Englezi bili učitelji).
Dok istovremeno njihov, a i uticaj svih muslimana u svijetu, vrtoglavo pada. Mada bih se ja ovdje izrazio da propada, jer je po meni davno pao (nulirao se), sad ide u negativnu vrijednost.
Dosta od mene. Meni je bajram kad je najavljen i kada IZ BiH odredi klanjanje bajram namaza.
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#61

Post by venera888 »

pa dobro jeli Arefat brdo iznad Sarajeva ili ?!


de mi reci poznajes li ti uopste razlog obiljezavanja Kurban Bajrama?
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#62

Post by Skoro »

muhomlat wrote:Stvar je najviše u tome da Saudijska Arabija ne treba biti mjerilo ostalim muslimanima. Sve dok živi uljuljkana u svom bogatstvu zasnovanom na nafti. Njima nije problem prilagođavati vjerske praznike od danas do sutra. Nisu u stanju razumjeti da skoro sav ostali islamski svijet živi pod velikim pritiskom modernog društva. Zbog toga se praznici u drugim zemljama fiksiraju na početku godine. .....
Dosta od mene. Meni je bajram kad je najavljen i kada IZ BiH odredi klanjanje bajram namaza.
Ako zemlja iz koje je poslanik ne treba biti mjerilo, barem za odredjivanje kad je bajram, onda neka ide sve u....... nek smo mi najpametniji na svijetu i nek mi u augustu 2006 odredimo kad je arefat u 2007, da mozemo prodati na vakat takvime, pa makar sve puklo :x Sta znaju arapi 'koji samo leze na nafti' kad je mladjak i arefat i bajram, ko da oni znaju sta je lunarni kalendar ili hidzretski... ma hajde :-? Zna Semso iz begove
Last edited by Skoro on 18/12/2007 11:37, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#63

Post by Bosanac sa dna kace »

@Hantraga sve je to tacno sto ti napisa, ali ima nesto sto se zove astronomija, gdje kazu ima greska od +- 4 minute. daklem bez ikakve muke moze se sve sracunat da bude i vuk sit a i ovce na broju, al eto mnogi nece da se dogovore :-?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#64

Post by atko »

Skoro wrote: Ako zemlja iz koje je poslanik ne treba biti mjerilo, barem za odredjivanje kad je bajram, onda neka ide sve u....... nek smo mi najpametniji na svijetu i nek mi u augustu 2006 odredimo kad je arefat u 2007, da mozemo prodati na vakat takvime, pa makar sve puklo :x Sta znaju arapi 'koji samo leze na nafti' kad je mladjak i arefat i bajram, ko da oni znaju sta je lunarni kalendar ili hidzretski... ma hajde :-? Zna Semso iz begove
Jest vala, zar da vjerujemo vlastiti mozgovima i instrumentima koji u milisekundama izrazavaju tacnost... ma daj sta mi znamo... treba vjerovato Saudiji koja je svakako privatizovala islam, samo je islam tamo islam, mi smo falsifikati... zar da ne vjerujem kralju Saudije... sta znaju glupi instrumenti... vazno je da kralj odluci kad je bajram...

Predlazem da svi vi koji smatrate da samo Saudija ima licencu za islam fino odete u istu i mirna Bosna ;)
Last edited by atko on 18/12/2007 11:48, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#65

Post by mIRCerka »

Malo spustite loptu...redom svi...ili kultrno razgovarajte, ili tema ode...
jer ako bas morate i na ovakvoj temi slati nekoga u PM, onda se ja pitam gdje vam je obraz...
over and out, smatrajte ovo pravoremenim spasavanjem teme...
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#66

Post by venera888 »

atko wrote:
Skoro wrote: Ako zemlja iz koje je poslanik ne treba biti mjerilo, barem za odredjivanje kad je bajram, onda neka ide sve u....... nek smo mi najpametniji na svijetu i nek mi u augustu 2006 odredimo kad je arefat u 2007, da mozemo prodati na vakat takvime, pa makar sve puklo :x Sta znaju arapi 'koji samo leze na nafti' kad je mladjak i arefat i bajram, ko da oni znaju sta je lunarni kalendar ili hidzretski... ma hajde :-? Zna Semso iz begove
Jest vala, zar da vjerujemo vlastiti mozgovima i instrumentima koji u milisekundama izrazavaju tacnost... ma daj sta mi znamo... treba vjerovato Saudiji koja je svakako privatizovala islam, samo je islam tamo islam, mi smo falsifikati... zar da ne vjerujem kralju Saudije... sta znaju glupi instrumenti... vazno je da kralj odluci kad je bajram...

Predlazem da svi vi koji smatrate da samo Saudija ima licencu za islam fino odete u istu i mirna Bosna ;)

pa dobro onda ti idi na hadz na ajvatovicu,blagaj ili negdje drugo a ne u Mekku.Kad klanjas okreci se prema ajvatovici ne prema Kabi
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#67

Post by Skoro »

atko wrote: Jest vala, zar da vjerujemo vlastiti mozgovima i instrumentima koji u milisekundama izrazavaju tacnost... ma daj sta mi znamo... treba vjerovato Saudiji koja je svakako privatizovala islam, samo je islam tamo islam, mi smo falsifikati... zar da ne vjerujem kralju Saudije... sta znaju glupi instrumenti... vazno je da kralj odluci kad je bajram...

Predlazem da svi vi koji smatrate da samo Saudija ima licencu za islam fino odete u istu i mirna Bosna ;)
Kao prvo
Ko je mozak u BiH koji to odredjuje i mjeri? Daj mi njegovo ime?
Kao drugo
Ja sam rekao 'ako nista onda barem bajram', nisi to vidio je li?
Kao trece
Po tebi je Arefat u srijedu? A gdje to?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#68

Post by atko »

Skoro wrote: Kao prvo
Ko je mozak u BiH koji to odredjuje i mjeri? Daj mi njegovo ime?
Kao drugo
Ja sam rekao 'ako nista onda barem bajram', nisi to vidio je li?
Kao trece
Po tebi je Arefat u srijedu? A gdje to?
Prvo- Mozak je svakodijete od 7 godina koje se zna koristiti internetom i koje moze doci do podataka mnogih svijetskih opservatorija... eto npr ja na SUSE linuxu imam program koji mi u task baru pokazuje mjeseceve mjene na bazi astronomskih proracuna... imam softver koji vrsi simulaciju polozaja nebeskih tijela itd itd

A kod arapa je odlucio najuceniji sejh koj ije pri tome slijep... jer su dosla dva svijedoka i zaklei se da su vidjeli mladjak... opservatorija ih je demantovala ali slijepac je odlucio sta su svijedoci vidjeli ;)

kao drugo i trece pogledaj pod prvo ;)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#69

Post by atko »

http://stardate.org/nightsky/moon/index ... &Submit=Go

Ko zeli koristiti vlastiti mozak ruke oci itd... na gornjem linku moze pogledati mjeseceve mjene i vidjeti da je mladjak u noci sa 10 na 11 i kada se odbroje dani iza toga... bajram pada 20-og.
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#70

Post by salihh »

venera888 wrote:
deset_u_pola wrote:
venera888 wrote:i mi ako Bog da Bajramujemo u srijedu
Zna li neko hoće li biti negdje Bajram namaz u srijedu?

hoce sigurno u mnogim,,,koliko sam ja cula

sve u svemu nevjernici nam se smiju govore vidite neznaju ni kad im je praznik,nemogu u tome da se sloze a kamo li u necemu vecem
venera, moram ti reci da se bezze brines, nijet i djelo je sto se u allaha broji, nece ti, inshallah, nista propasti i post ni bajram namaz u srijedu ni cetvrtak

a brines li se o podsmijehu... obrati paznju da se pise ne znaju, a ne neznaju, ne mogu, a ne nemogu, kamoli a ne kamo li, ...
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#71

Post by salihh »

Skoro wrote:Arefan je danas a kod nas bajram prekosutra?! Pa ima li iko vise pametan ovdje? Sve je ovo postalo toliko smjesno da ne ovaj bajram vise ne interesuje! Nasa IZ jednostavno NECE da se koriguje, hoce ljudi u INAT kontra da rade i to je dzaba. Arefat je DANAS, ne bitno je vise kako se do toga doslo jesu li dva covjeka vidjela, tri, osamdeset tri ili NIKO, bitno je da nasa IZ u BiH NECE pomjeriti dan bajrama i hoce NAMJERNO da ga ostavi 2 dana nakon Arefata! Hoce valjda neku silu da demonstriraju, sta li? Da pokazu da su oni nesto pametni?!? Koji su to debili! :x
bas, u inat tebi :-) :-) :-)
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#72

Post by Skoro »

Ne provaljuj se, Boga ti dragog. Taj mladjak po tvojoj 'pameti' oznacava da je bajram 21 majstore. Pojavljivanje mladjaka 11, tvojom logikom (za koju se nadam da ne slijede i 'nasi iz Begove') znaci da je 12 prvi dan Zulhidzdzeta pa ti onda racunaj. Sva sreca pa se tako ne racuna, ali treba znati
:roll:
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#73

Post by Skoro »

salihh wrote:bas, u inat tebi :-) :-) :-)
U inat sebi majstore, nece mene ljudi proklinjati ovih dana nego njih :roll:
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#74

Post by salihh »

Skoro wrote:
salihh wrote:bas, u inat tebi :-) :-) :-)
U inat sebi majstore, nece mene ljudi proklinjati ovih dana nego njih :roll:
siguran sam da pravi muslimani ne proklinju :-) :D
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#75

Post by venera888 »

salihh wrote:
venera888 wrote:
deset_u_pola wrote: Zna li neko hoće li biti negdje Bajram namaz u srijedu?

hoce sigurno u mnogim,,,koliko sam ja cula

sve u svemu nevjernici nam se smiju govore vidite neznaju ni kad im je praznik,nemogu u tome da se sloze a kamo li u necemu vecem
venera, moram ti reci da se bezze brines, nijet i djelo je sto se u allaha broji, nece ti, inshallah, nista propasti i post ni bajram namaz u srijedu ni cetvrtak

a brines li se o podsmijehu... obrati paznju da se pise ne znaju, a ne neznaju, ne mogu, a ne nemogu, kamoli a ne kamo li, ...
Salihe halali nisam znala da te to toliko brine,,potrudit cu se da pisem sto korektnije :-)

U islamu se ljudi ne gledaju kao ovce koje slijepo slijede svog cobana.Svi mi imamo mozak Bogom dat i mozemo sami saznati istinu,ili je barem provjeriti

S obzirom da je danas dan Arefata,danas se posti...a kad bi sutra postila,postila bi znajuci da su hadzije na Arefatu bili dan ranije i da im je danas Bajram.I ne mozes se tu praviti lud i reci slijedim ucene,kad svojim ocima mozes vidjeti preko televizije ili interneta,uzivo,,ljude na Arefatu.
Locked