KAKVA JE SVRHA DIJALOGA IZMEĐU KRŠĆANA I MUSLIMANA?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#26

Post by simi5 »

Evo najiskrenije, jedan je Bog i istih su deset zapovesti po Judeo-Hrišćansko-Islamskoj monoteističkoj osnovi. Sve ostalo je rekao Borhes u svojoj pričici Teolozi.

Ne mogu sad da prekucavam celu priču, ako neko baš želi skeniraću pa ću mu poslati. Sve u svemu dva teologa su vodila dugu i tešku debatu pred Inkvizicijom.
Aurelijano je uspeo da dokaže da je Jovan šizmatik zbog čega je Jovan spaljen. Bila je to pirova pobeda posle koje Aurelijano nikako više nije mogao da nađe duševni mir. Na kraju je postradao u požaru izazvanom udarom groma. Kada se našao na onom svetu shvatio je (citat):

"Tačnije rečeno Aurelijanoje u raju shvatioda su on i Jovan (pravovernik i jeretik, onaj koji je mrzeo i omrznuti, tužilac i optuženi) u božijij svesti bili jedna ličnost."

U tom smislu ne upuštam se preduboko u teološke rasprave mada hrišćansku teologiju pomalo poznajem.
Mislim da je Bogu sitničarenje oko marama, beskvasnog hleba i šarenih jaja poslednja stvar na koju gleda kad vidi čoveka.
User avatar
black
Posts: 17122
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#27

Post by black »

Zahtjev mudrosti trenutka jeste dijalog i tolerancija. Jer, svijet je podjeljen na sve moguće načine, ali se mora zajedno živjeti i tragati za onim što nas spaja. Nijedan pojedinac ne može računati da je su njegovi pogledi sveobuhvatni. Stoga su dijalog i tolerancija moćne brane vladavini jednostranosti i strastima za vlašću.
Na žalost, u nas postoji samo za i protiv, a za ono između malo ko mari. Kao posljedica podjela nestaje zajedničkog polja razumjevanja, a način izražavanja otežava usaglašenost i razumjevanje.
Niche je davno upozorio: ”Vrijednost svih bolesnih stanja jeste što ono pokazuje stanja koja su normalna, ali koja bi se teško vidjela u normalnim prilikama.”

Mudra je osoba koja život posmatra sa pozicija vječitosti, odnosno neprekidnosti, i koja ne pokušava da mijenja realnost putem beskorisne čeznje za vlašću, ili zbog zavisti i ljubomore.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#28

Post by FFK as Lucy01 »

"Kako ljudska vrsta evoluira u duhovnom smislu, sigurniji sam da put istinske religioznosti ne lezi u strahu od zivota, strahu od smrti ili slijepoj vjeri, nego u teznji za racionalnim znanjem."


Albert Einstein
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#29

Post by NKVD »

Iako pozdravljam temu i većinu visprenih stavova ja bih postavio podpitanje - kakva je svrha dijaloga između ateiste i vjernika! Tu se tek teško nalazi zajednički jezik. Pa onda zbunjeni ateista preispituje svoja krvna zrnca da bi se primakao dijalogu. Na to ga tjeraju, u protivnom ispada iz igre.

Mislim, viđali smo vezanje zastava i slične paravane kriminalu i zločinima nacionalista. Ali, ako nisi u ekumenskom vijeću što vlada mrakom - za tebe dijaloga nema. Ako pozicija ikebane i sitan honorar za takvu uslugu ne računamo kao partnerski odnos.

Jesu li interpretatori vjere (sveštenici ovi i oni) spremni pustiti da neko drugi pali i gasi svjetlo u ovaj našoj krčmi? Pardon, crkvi. Nacija = vjeroispovjest! O meni razgovaraju reis i kardinal i mitropolit. I njihovi civilni isprdci. I ko je u pravu, pitaju se!!! Tamni vilajet, srednji vijek...
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#30

Post by Gaia »

bitke koje se vode o religioznim perspektivama su nista drugo do primjeri projeciranja naseg osobnog emotivnog repertoara na Boga (ljubav, energija, visa svijest…, kako god). cini se kao da privrzenici drugacijih gledista optuzuju druge za napadanje Boga. samo sto Njega ne mogu uvrijediti misli ili emocije covjeka – i suvise su ogranicene da bi ikada usle u univerzalnu konverzaciju.
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#31

Post by simi5 »

FFK as Lucy01 wrote:Kako ljudska vrsta evoluira u duhovnom smislu, sigurniji sam da put istinske religioznosti ne lezi u strahu od zivota, strahu od smrti ili slijepoj vjeri, nego u teznji za racionalnim znanjem.

Albert Einstein
Sa ovim Ajnštajnovim stavom ne slaže se iskustvo sveta koji je u 20. veku doživeo najveća krvoprolića i najveću degradaciju vere.

Mene zanima odavno da li je nestanak vere učinio ljude neosetljivim na tuđu patnju, ili je masovna patnja ubijala veru? Da li poznavanje tuđe vere čoveka čini tolerantnim ili netolerantnim? A da li je možda velika ponuda različitih verovanja u stvari ubija osećaj da je bilo koja vera prava?

Živim u okruženju koje slovi kao hrišćansko ali moje iskustvo je da 85% ljudi nisu pročitali Novi Zavet, 95% nije pročitalo Stari Zavet a možda je 1% pročitalo nešto iz Kur'ana, zen budizma, hinduizma. Zato svi imaju prilično dobre ideje o kabali, lunarnim horoskopima, kineskoj astrilogiji, ...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#32

Post by FFK as Lucy01 »

simi5 wrote:
FFK as Lucy01 wrote:Kako ljudska vrsta evoluira u duhovnom smislu, sigurniji sam da put istinske religioznosti ne lezi u strahu od zivota, strahu od smrti ili slijepoj vjeri, nego u teznji za racionalnim znanjem.

Albert Einstein
Sa ovim Ajnštajnovim stavom ne slaže se iskustvo sveta koji je u 20. veku doživeo najveća krvoprolića i najveću degradaciju vere.


Jesi li siguran da se ova krvoprolica ne desavaju zbog prevlasti nad energetskim izvorima, (neravnopravnog)rasporeda dobara na svijetu, tehnoloskog napretka u izradi smrtonosnijeg oruzja u smislu masovnog ubijanja???? Ja mislim da je religija, naprotiv, dozivjela procvat u nekim dijelovima svijeta-pogledaj New Born Christians ovde po Americi ili bombashe-samoubice u Islamskom svijetu???? To nije nedostatak vjere, prije bi se reklo da je nedostatak racionalnog razmisljanja :roll:

simi5 wrote: Mene zanima odavno da li je nestanak vere učinio ljude neosetljivim na tuđu patnju, ili je masovna patnja ubijala veru? Da li poznavanje tuđe vere čoveka čini tolerantnim ili netolerantnim? A da li je možda velika ponuda različitih verovanja u stvari ubija osećaj da je bilo koja vera prava?
Mislim, nijedno. Danasnji covjek je daleko od onog od prije 100 godina....a od onog od prije 400-500 godina, svjetlosnim godinama daleko. Strah (fundament svake religije) je manji, jer ljudi danas ne moraju da se boje groma, mogu da kontrolisu vatru, putuju sa kraja na kraj svijeta u relativcno kratkom vremenu itd. itd.. To je i sustina ove Einsteinove izjave.
Nisu ljudi nista losiji ni bolji od onih od prije....samo pametniji i tehnoloski napredniji.....i ono najgore(najbolje)...i dalje ljudi :roll:
A posebno bih mogla pisati o tome koliko se ne moze raspravljati sta su ljudi i kako prije 100-200 godina, i sta i kako su danas. Ne moze prije svega jer je masa faktora umijesana u oblikovanje ljudske svijesti, a pobrojati sve te faktore je vise za doktorsku disertaciju, nego za forum.
simi5 wrote: Živim u okruženju koje slovi kao hrišćansko ali moje iskustvo je da 85% ljudi nisu pročitali Novi Zavet, 95% nije pročitalo Stari Zavet a možda je 1% pročitalo nešto iz Kur'ana, zen budizma, hinduizma. Zato svi imaju prilično dobre ideje o kabali, lunarnim horoskopima, kineskoj astrilogiji, ...

I ja zivim u slicnom okruzenju, ali kod mene je suprotna situacija; ljudi su u stanju da citiraju cijele pasuse iz Biblije, ali mnogo ih nikada nije ni vidjelo kako Qur'an izgleda (a kamo da znaju sta pise unutra), ili na cemu se zasniva Budizam,.....ali sumnjam da ih to cini boljim ljudima, suosjecajnijim od onih koji se furaju na Kabalu ili Kineski horoskop...ili onih koji se uopste ne furaju na religiju :D
Covjek kad shvati da mu je prvo najpreci drugi covjek, covjek koji je tik do njega, a ne neki imaginarni lik koji plasi vjecnom vatrom i patnjom ako ne uradimo tacno onako kako je "propisano"....mozda dozivi renesansu i bez religije...
madona
Posts: 352
Joined: 01/10/2004 22:36
Location: USA

#33

Post by madona »

Ljudi moji, sve su religije u sutini iste...samo ljudi ne vide. Svi su ljudi u sustini isti....samo ljudi ne razumiju. Pjesma Imagine by Joh Lennon bi trebalo da je himna svake drzave, himna planete. Sve organizovane religije bi trebalo ukinuti jer samo izazvivaju mrznju onih koji su "razliciti". Ali, puno ce jos vremena proci i krvi se proliti dok ljudi to shvate. Pravim vjernicima ne treba dzamija ili crkva da se mole Bogu. Mogu mu se moliti uvijek i svugdje. Pravi vjernici ne vrijedjaju i ne napadaju nikoga. Pravi vjernici razgovaraju sa drugim covjekom jer je - covjek, ne zato sto je iste vjere. Tuzno je da ovakva tema uopste i postoji....ali nije ni cudo poslije onog uzasnog rata....sta se sve prezivjelo....
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#34

Post by district-beg »

madona wrote:Ljudi moji, sve su religije u sutini iste...samo ljudi ne vide. Svi su ljudi u sustini isti....samo ljudi ne razumiju. Pjesma Imagine by Joh Lennon bi trebalo da je himna svake drzave, himna planete. Sve organizovane religije bi trebalo ukinuti jer samo izazvivaju mrznju onih koji su "razliciti". Ali, puno ce jos vremena proci i krvi se proliti dok ljudi to shvate. Pravim vjernicima ne treba dzamija ili crkva da se mole Bogu. Mogu mu se moliti uvijek i svugdje. Pravi vjernici ne vrijedjaju i ne napadaju nikoga. Pravi vjernici razgovaraju sa drugim covjekom jer je - covjek, ne zato sto je iste vjere. Tuzno je da ovakva tema uopste i postoji....ali nije ni cudo poslije onog uzasnog rata....sta se sve prezivjelo....
pa dobro, ima ispravnosti u ovome, ali,hmmm...bas da sve religije treba ukinuti...da sve dzamije i crkve treba ukinuti...da religije pozivaju na mrznju...eh, to si vala mogla i izbaciti...nadji mi dio u Kur'anu ili Bibliji koji poziva na mrznju!
madona
Posts: 352
Joined: 01/10/2004 22:36
Location: USA

#35

Post by madona »

Nema, Beze, u svetim knjigama nigdje mrznje, samo se pise o ljubavi...o tome i pricam...sto se onda ljudi mrze kada nigdje ne pise? Valjda zato sto iskrivljuju sta je napisano i vjeruju u nekakve svoje ublahe. I vjeru prilagode svojim interesima bilo to novcani, naftni, zemljisni, odbrambeni......I dodju do toga da vise ne mogu ni pricati jedni sa drugima, zato imamo ovu temu na forumu.
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#36

Post by district-beg »

madona wrote:Nema, Beze, u svetim knjigama nigdje mrznje, samo se pise o ljubavi...o tome i pricam...sto se onda ljudi mrze kada nigdje ne pise? Valjda zato sto iskrivljuju sta je napisano i vjeruju u nekakve svoje ublahe. I vjeru prilagode svojim interesima bilo to novcani, naftni, zemljisni, odbrambeni......I dodju do toga da vise ne mogu ni pricati jedni sa drugima, zato imamo ovu temu na forumu.
he, ali onda ne govorimo o vjrernicima...onaj koji vjeruje nece mrziti, krasti, ubiti, zaviditi itd. dakle, te ljude nije vjera natjerala na to, oni su iz drugih razloga(politickih, ekonomskih, ideoloskih...) takvi...
eh, da smo mi bogdo svi vjernici...
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#37

Post by Gaia »

kad unaprijedimo sposobnost racionalnog razmisljanja i kad budemo mogli osjecati iz vise humane oktave, tada cemo moci razaznati visu istinu. sve dok u ime Boga ubijamo jedni druge, krecemo se protiv esencije bozanskog izvora. slijepa vjera, bez saosjecanja i empatije, je ta koja nam daje fanaticizam najgore vrste. Doslo je vrijeme da se na vjeri poradi znanjem i duhovnim jedinstvom. pustimo se doktrina!

niko nije urodjeno vise ili manje duhovan od drugih, jer, duhovnost je dio ljudskog genoma –obuhvata duhovnu DNA, iako jos nije izolirana- a ne rezultat onoga sto radimo. jedni svoju zivotnu teznju mogu svjesno centrirati na duhovne domene i aktivnosti, dok drugi teze “dobrom zivotu”. svako ima svoj cilj koji ne mozemo znati bez pristupa holografskoj istoriji njihove Duse; stoga, suditi o drugima je protivno duhovnom zakonu.

duhovna esencija prozima i onog koji se prepoznaje i javno izjasnjava kao ateist. zvjezdana noc moze oduseviti takvu osobu dovoljno da bi otvorila njenu svijest kosmickom protoku, isto kao i molitva.

beskrajne rasprave o Krscanstvu protiv Islama, Bogu protiv nauke ili kreaciji protiv inteligentnog dizajna su nista drugo do impotentna odvracanja od onog sto je vazno za nase duhovno budjenje. mozda je to razlog zbog kojeg nam je danas toliko potreban zenski glas. od osnovne nam je vaznosti centrirati se na povecavanje “dozivljaja” bozanskog u nasim zivotima, bez da ga rijecima ubijamo ili mrznjom zagadjujemo. kad bi mogli dodirnuti neprikosnovenost zivota na nacin na koji to svaka majka cini, bili bi spremni dozvoliti drugima da se, na svoj nacin, vezu sa bozanskim izvorom, a da ih se pri tome ne omalovazava niti nastoji dokazati da su na krivom putu. jedinstvo duha je zajednicko svim velikim duhovnim tradicijama.

niko ne zeli biti ocito cudan ili osjecati nelagodu duhovnosti koja je izvan odobravanja kolektivnog razumijevanja. svakako smo naslijedili zastrasujuci psihogenetski otisak svih onih koji su spaljeni na lomaci, kao i druge posljedice vidljivih duhovnih kvaliteta. uvijek je tako bilo kad god smo se nasli na pomolu necega sasvim novog. Skoro sve kulture strahuju od misljenja i suda drugih. ne strahuj.

na isti nacin putem kojeg se religije razvijaju u nove; odvajajuci se od starog i preuredjivanjem ono sto smatraju istinitim, moramo biti spremni da masovno uradimo isto – sada smo spremni za taj korak. vrijeme je da kazemo NE konceptima tipa nevjernik i grijesnik, heretik i disident, iskljucen i proklet. vrijeme je da oslobodimo nase misli i dozvolimo vizionarima cistog srca da govore o bozanstvu - ne samo uceni, vec i oni koji vole i koji su voljeni.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#38

Post by tempora »

FFK as Lucy01 wrote:
simi5 wrote:
FFK as Lucy01 wrote:Kako ljudska vrsta evoluira u duhovnom smislu, sigurniji sam da put istinske religioznosti ne lezi u strahu od zivota, strahu od smrti ili slijepoj vjeri, nego u teznji za racionalnim znanjem.

Albert Einstein
Sa ovim Ajnštajnovim stavom ne slaže se iskustvo sveta koji je u 20. veku doživeo najveća krvoprolića i najveću degradaciju vere.


Jesi li siguran da se ova krvoprolica ne desavaju zbog prevlasti nad energetskim izvorima, (neravnopravnog)rasporeda dobara na svijetu, tehnoloskog napretka u izradi smrtonosnijeg oruzja u smislu masovnog ubijanja???? Ja mislim da je religija, naprotiv, dozivjela procvat u nekim dijelovima svijeta-pogledaj New Born Christians ovde po Americi ili bombashe-samoubice u Islamskom svijetu???? To nije nedostatak vjere, prije bi se reklo da je nedostatak racionalnog razmisljanja :roll:

simi5 wrote: Mene zanima odavno da li je nestanak vere učinio ljude neosetljivim na tuđu patnju, ili je masovna patnja ubijala veru? Da li poznavanje tuđe vere čoveka čini tolerantnim ili netolerantnim? A da li je možda velika ponuda različitih verovanja u stvari ubija osećaj da je bilo koja vera prava?
Mislim, nijedno. Danasnji covjek je daleko od onog od prije 100 godina....a od onog od prije 400-500 godina, svjetlosnim godinama daleko. Strah (fundament svake religije) je manji, jer ljudi danas ne moraju da se boje groma, mogu da kontrolisu vatru, putuju sa kraja na kraj svijeta u relativcno kratkom vremenu itd. itd.. To je i sustina ove Einsteinove izjave.
Nisu ljudi nista losiji ni bolji od onih od prije....samo pametniji i tehnoloski napredniji.....i ono najgore(najbolje)...i dalje ljudi :roll:
A posebno bih mogla pisati o tome koliko se ne moze raspravljati sta su ljudi i kako prije 100-200 godina, i sta i kako su danas. Ne moze prije svega jer je masa faktora umijesana u oblikovanje ljudske svijesti, a pobrojati sve te faktore je vise za doktorsku disertaciju, nego za forum.
simi5 wrote: Živim u okruženju koje slovi kao hrišćansko ali moje iskustvo je da 85% ljudi nisu pročitali Novi Zavet, 95% nije pročitalo Stari Zavet a možda je 1% pročitalo nešto iz Kur'ana, zen budizma, hinduizma. Zato svi imaju prilično dobre ideje o kabali, lunarnim horoskopima, kineskoj astrilogiji, ...

I ja zivim u slicnom okruzenju, ali kod mene je suprotna situacija; ljudi su u stanju da citiraju cijele pasuse iz Biblije, ali mnogo ih nikada nije ni vidjelo kako Qur'an izgleda (a kamo da znaju sta pise unutra), ili na cemu se zasniva Budizam,.....ali sumnjam da ih to cini boljim ljudima, suosjecajnijim od onih koji se furaju na Kabalu ili Kineski horoskop...ili onih koji se uopste ne furaju na religiju :D
Covjek kad shvati da mu je prvo najpreci drugi covjek, covjek koji je tik do njega, a ne neki imaginarni lik koji plasi vjecnom vatrom i patnjom ako ne uradimo tacno onako kako je "propisano"....mozda dozivi renesansu i bez religije...
Veoma dobar dokumentarac o usponu i padu americke firme Enron pokazuje kako se stvaraju i brane ovozemaljski bogovi.:s Da nije zastrasujuce,bilo bi fascinantno.
User avatar
black
Posts: 17122
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#39

Post by black »

O Ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da bi ste se upoznali ... (Kur'an 49:13)

Ovovremeni potomci Ademovi ne prepoznavaju se kao djeca jednog praoca, niti kao baštinici primordijalne zajedničke duhovne sadržajnosti i poštovaoci jednog te istog Boga – Stvoritelja.
A što biva kad se čovjek iščaši iz svoje zavičajnosti, u ovom slučaju “primordijalne ademovske tradicije”, uruši prag suživota sa svijetom koji ga okružuje?
Tada se neminovno multipliciraju njegove kušnje navirući kroz “izgubljenu mjeru, vjeru, tradiciju i ravnotežu onoga što jest i onoga što nije”, a džinovski narastaju i ljudska stradanja.

Današnji tzv. zaštitnici civilizacije i čuvari mira, sve što čine, čine to iz čistog egoizma i želje za moći, vlastitih interesa koji se javljaju u vidu imperijalizma, totalitarizma i vjere koja podstiče na narušavanje jedinstva među sljedbenicima božanske vjere.
I sve dok ovakvi dominiraju, teško da se može govoriti o pravom dijalogu, a iz stanja kada nedostaje dijalog rađa se nesporazum iz koga nastaju i međusobna zatiranja.

Frei sein ist nichts, frei werden ist alles."Biti slobodan nije ništa, postati slobodan jest sve", kaže jedan njemački mislilac.
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#40

Post by simi5 »

Možda nije savršeno u temi ali ova priča mi nekako ipak pripada diskusiji. To je mala zen priča. U zenu se od čoveka traži da istovremeno koristi sva svoja čula, inteligenciju, intuiciju i asocijacije da bi došao da prepoznavanja ideja. Priča glasi ovako:

Šest u Jednom

Yung-Šoan upita jednom zen-majstora Hung-Ena:
- Kako mogu steci iskustvo vidjenja svoje prave prirode?
- Ona je poput kućice sa šest otvorenih prozora i jednim mladunčetom majmuna unutra! Ako ga neko začikava s istočne strane, kad majmunče odgovori iznutra zvuk će dolaziti sa svih šest prozora.

Mi svet percipiramo kroz šest otvora snažno povezanih sa čulima. To su oči, uši, usta, nos, polni i analni otvor. Međutim ono što ćemo shvatiti je posledica mentalnog sklopa posmatrača, a odgovor koji dolazi iz nas ispoljava našu suštinu opet kroz svih šest otvora. Zato na istu pojavu u svojoj okolini svako reaguje u skladu sa svojom prirodom i kroz sve svoje puteve komunikacije.

U tom smislu i ljudi koji su okrenuti duhovnim i humanim vrednostima uvek na svet reaguju humano, a oni koji su nehumani reaguju nehumano. U istim uslovima pošten čovek će priliku da se obogati na nepošten način propustiti sa prezirom, a nepošten će sam težiti da stvori što više takvih prilika sebi. U uslovima stradanja čovekoljubac će se posvetiti zaštiti života drugih, dok će nasilnik pronaći opravdanje za nasilje. Tolerantan čovek vernik će se bez problema sprijateljiti sa inovernikom i neće mu to predstavljati problem, dok će netoilerantan u inoverniku videti izazivača i proizvešće sukobe.

Uz to izrazi volje ogledaće se kroz postupke misli, reči, poglede, grimase, pokrete i sve ostale manifestacije.
Falsh Gordon
Posts: 40
Joined: 03/06/2005 11:10

#41

Post by Falsh Gordon »

Prestati znaci izgubiti!
Smatram da ljudi koji znaju i mogu pisati, to trebaju raditi tako da bih svavakako zamolio citiranu/og da od toga odustane, ako to nije puno sto trazim. ... pa makar kroz blog ... ili kako Lady smatra prihvatljivim.
A sada stav o temi!
Najveci problem dijaloga je klima u kojoj ego pojedinaca cvijeta, te se kao posljedica pojavljuje osobina kod ljudi, da imaju stav o temama o kojima nemaju pojma.
A sto je najgore misle da 'simpaticna fraza' koju su juce culi od taksiste (bez uvrede) odrazava njihov stav i da je opravdano braniti istu.
Nigdje truda, nigdje zalaganja da se prodre dublje i da se formira zivi organizam od prikupljenih iskustava i znanja koji ce u stvarnosti biti odrziv.

Sama odrzivost podrazumjeva suzivot i nenametljive stavove koji ne negiraju nego afirmiraju.
Od kada i gdje pljuvanje znaci ljubav prema suprotnom?!?
Tu je najveci problem jer nije Velik onaj ko je skrusen i pokoran nego je velik onaj kojeg je majka priroda 'kaznila' (po meni "kaznila") potentnim glasnicama-- Galami i bices priznat!!!...bar je tako kod nas ali ni svijet nije daleko!
Ljudi, a posebno oni koji misle da o vjeri nesto znaju, daju sebi za pravo da odlucuju sta je ispravno a sta ne, radeci najgoru stvar samoj vjeri, negiraju je i njenu velicinu uguravaju u, bezmalo agresivne okvire, koji najvise stete onome za sta su se oni spremni zakleti da im je sveto.
Ta slijepoca je posljedica neznanja o sebi, drugima, prirodi, vjeri i generalno svemu ,jer je sve navedeno vise konformisticki pristup pojavama i oblicima.

LJudi trebaju citati i koristiti mozak za procitano i bice nagradjeni ... sve ostalo je siguran put u katastrofu, kako licnu tako i kolektivnu.
Tek nakon puno vremena rada na sebi, njihov dijalog moze uroditi plodom, a sve do tada dijalog je glavinjanje ciji je kolaps neizbjezan.

HVALA!
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#42

Post by polara »

Jedina svrha prava bi bila da skontaju da su i jedni i drugi pre svega ljudi i da svakom svoja vera pomogne da bude bolji covek,ali nazalost to skoro nikada nije tako.
Ja se trudim da budem dobra zena i bez nekakvih crkvenih rituala.Cista mi savest pa ne moram da okajavam grehe. :D :D :D
Post Reply