BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#51

Post by StLouis »

SRETAN BAJRAM!! :)
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#52

Post by dacina_curica »

Bajram Mubarek Olsun svima koji slave :)
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#53

Post by schevar »

BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN :kiss:
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#54

Post by amalka »

Bajram Serif Mubarek Olsun svim onima koji mu se raduju :)
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#55

Post by lys »

Izgleda da je samo u Francuskoj odluceno da je Bajram tek sutra... :-?
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#56

Post by Citizen-X »

Bosancima i Hercegovcima, svim dobrim ljudima ma gdje bili, zelim od srca da ove dane kao i druge u toku godine provedu uz nadu za bolje sutra i bolju nafaku uz puno RADA REDA I TRUDA,

da im dragi Bog podari srecu zdravlje sretnu porodicu, zdravo okruzenje, da dragi Bog pomogne nama samima kad sami sebi nismo u stanju - Boze budi nam svjetlo da sami sebi ne budemo, da nam oprosti grijehe da nam primi ono malo dobroga i pokaze nam put dobra uz mnogo truda...

Bajram mubarec olsun svima koji vjeruju u dobro i put dobra i boljega.....
User avatar
Patron of Formello
Posts: 758
Joined: 18/10/2006 08:39
Location: SFRJ

#57

Post by Patron of Formello »

Bajram Serif Mubarek Olsun. :)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#58

Post by horns&drums »

Bajram bareciua svima koji slave.

Ma bjez´ ba, sad sam cestitao jednom irancu Bajram, kaze on meni ``Ne postujem ti ja to`` , gleda me kao da sam ga uvrijedio. A ja dobri bosanac, ono hocu da kulturan ispadnem...

O tempora, o mores!
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#59

Post by RIZVA »

Bajram serif mubarek olsun svim muslimanima vjernicima, da Allah dz.s. primi ramazan,post i sva ostala dobra djela amin
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#60

Post by SaraLe »

Svima koji slave :kiss:
boracha
Posts: 1353
Joined: 29/10/2006 05:18

#61

Post by boracha »

Image
User avatar
ja_sarajevo
Posts: 390
Joined: 25/05/2003 00:00
Location: Sarajevo

#62

Post by ja_sarajevo »

Bajram Barecula !! :-D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#63

Post by pitt »

Bajram Serif Mubarek Olsun!

Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18055
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#64

Post by GandalfSivi »

Bajram Barecula i od mene...
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#65

Post by valterbranisarajevo »

Svima koj slave Bajram barećula, mnogo zdravlja, sreće, i lijepih trenutaka provedenih uz mile i drage osobe, a sve ostalo dolazi samo po sebi :)


I kao poklon jedna topla bosanska, bajramska priča:



Bajram


“Isklofo sam ćilim, još ću obrisat karnišu i neću ništa više, pa taman da je Bajram sutra ujutro”, kaže otac, pehlivaneći na drvenoj štokrli.


“ Nije sutra ujutro, al jeste prekosutra. zato stavi još zavjesu, nek se otegne do Bajrama”, odgovara mu mama iz druge sobe, gdje na bračnom krevetu prevrće jufke za baklavu.

Otac gunđajući uzima zavjesu (najrađe bi šta opsovao, ali ramazan je), propinje se na prste i žabicama hvata krajeve čipkane zavjese.

Sutradan, mi djeca, pastom roza boje, laštimo mesingane šteke i ukrasno suđe od bakra. Mama zadovoljna kako joj se razabrao tirit, slaže baklavu, zalijeva je agdom i naglas govori: “ Vidi je, ušećerila se ko staklo.

Noć uoči Bajrama sve je spremno: kuća miriše na šerbe od iskuhanog cimeta i karanfilića, bamiju, dolmu i pite, a na ofingerima vise besprijekorno ispeglane košulje.

Ujutro, prije nego otac i braća u novim odijelima i bijelim košuljama odu na Bajram-namaz, mama će staviti janjetinu u rernu a se peče i čekati ih da se vrate sa vrelom paklamom. kao i obično, nas troje ćemo se posvađati oko toga ko će sa paklame uzeti “kapu”, onda će je mama podijeliti na troje i svi ćemo sjesti na sofru.

Dok otac i braća prepričavaju vaz, mama, u dugoj haljini i papučama, ukrašenim “zlatnim” vezom, šetka po kuhinji.
Na staklene tanjuriće vadi baklavu i, kako koji spusti pred nas , kaže: “ Vidi je, ko staklo. Ne bih se postidjela carska svita u kuću da mi dođe.”

Smirili smo i baklavu, pa je red da idemo čestitati bajram rodbini i komšijama. Stariji brat se nešto kofrči, neće s nama. Veli, kasnije će sam. Mlađi brat ne obazire se na to. Uzima iz špajza praznu teglu, za petobanke i dinare kojim ćemo je napuniti. nagovaram ga da poklopac izbušimo ekserom, kao kad u tegli držimo leptirove. Smije se, kaže da sam glupača i da je za pare samo važno da, tamo gdje se drže, ne bude nikakvih rupa.

Kod nane i dede jedemo ružicu i baklavu, ali bamije i dolme ne možemo.

“Pa, hajte , uzmite bar zalogaj. Eto, onako bez hljeba”, kaže nana molećivo. Ja uzmem trun, brat nimalo. Nana nas ipak ljubi, a dedo u teglu polagano, kao da u nju stavlja šumske jagode, spušta petobanke i dinare.

“Kako ne možete baklave? “ čudi se dajdžinica, pa pred nas iznosi hurmašice. “Šta, ni hurmašice ne možete? Ma, možete s vodom ! Haj, zalogaj hurmašice, pa gutljaj vode, vidjet ćete da ide”, kaže i stavlja pred nas hurmašice, na kojima su ocrtane linije koje je načinila pritiščući ih na “brdo” i pruža nam viljuškice sa plastičnom drškom, lila boje, što ih tek izvadila iz male kutijice sa pokoopcem od pleksiglasa, nekad davno donesene iz Trsta.

Brat zvecka teglom, gvozdenjaci su je napunili skoro do vrha, i evo nas kod tetke. Nismo joj ni spustili kako treba poljubac na obraz, a već je pred nas naredla baklave, kadaif, ružice, klince-palce.

Hajte, jedite. Pogledajte baklave, nema je bolje u sto mahala”, hvali se.

Ali, ne možemo, već smo jeli kod dajdžinice”, lažemo joj.

Pa ja, dajdžinica je preča od tetke. E kad ste mogli kod nje, možete, vala i kod mene”, govori iznervirano i one baklave viljuškom sjecka na komadiće.

Na silu pojedemo komad-dva i ustajemo, ali nas je strah da će tetka, tazočarana što nismo kod nje jeli, zaboraviti u teglu staviti bajramluk.

No, na vratima ona zavlači ruku u grudnjak i vadi papirnatu hiljadarko. Brat je zagleda, slaže nadvoje, pa načetvoro i stavlja u džep.

Skakućemo do prvog granapa, otvaramo teglu i gvozdenjaci iz nje odlepršaju brže od onih mojih leptirova....



Prekosutra je opet Bajram. Ali, ja već godinama na bajramsko jutro, umjesto na baklavu, pečenje i bamiju idem na mezarove i vodim duge nijeme razgovore.


Ispod bratovog mezara je dedina i nanina kuća. Već dugo, neki drugi ljudi u njoj slave Bajram i nečija tuđa djeca kikoću se po avliji. Dobro znam da to neka druga nana, tetka, dajdžinica, trči za njima sa baklavom i bamijom i nutka ih da jedu.


“Uzmite bar zalogaj. Onako, bez hljeba.”


Snježana Mulić

Oslobođenje
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#66

Post by Bosanac_21 »

BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN!
Da budete zivi i zdravi, da se zabavite u veselju i rahatluku.

Nek' mirisu avlije,
nek se svako raduje,
sirom BOSNE ponosne,
nek' se pjeva Bajram je!

Image
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#67

Post by Ahmmed »

Bajram mubarek....


Da post kabul bude, da dočekujemo, zdravi i u svakom dobru, Bajrame i sve naše blagdane i praznike....
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#68

Post by ja71 »

Bajram Mubarek Olsun
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#69

Post by sarajevoxxxx »

Bajram mubarek olsun
Molim Allaha da nam primi nasa dobra dijela, i da slijedeci ramazan iskoristimo bolje od prethodnog. Amin

BAJRAMSKA PORUKA REISA CERIĆA
Musliman je čovjek koji ne poriče, već jasno i glasno svjedoči da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed, a.s., posljednji Allahov Poslanik....

--- SPAM ---/ba/index.ph ... 3&Itemid=1
privat
Posts: 106
Joined: 13/02/2007 20:51

#70 bajram serif mubarak olson

Post by privat »

Svom pucanstvu muslimanske vjeroispovjesti, sretan BAJRAM! i zelja da svu radost podjelite sa svojima susjedima u veselju, kao sto se to cinilo nekada.
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#71

Post by Princess Fiona »

Sretan Bajram svima koji slave! :)
hejter
Posts: 177
Joined: 04/07/2006 15:59

#72

Post by hejter »

BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN !
peanuth
Posts: 344
Joined: 10/07/2005 13:37
Location: Deutschland

#73

Post by peanuth »

Alah raziula sto bi se kod nas reklo

Takodje svima koji slave bajram, zelim sve najbolje za ove dane.

Bajram Mubarek Olsun
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#74

Post by Dori »

Bajram Serif Mubarek Olsun!
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#75

Post by BSn »

Bajram Serif Mubarek Olsun!
Post Reply