Zašto je religija sveta krava?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#76

Post by kub lajkan »

bosmen wrote:
amrica wrote:kao prvo, rijec LIK nisam upotrijebila u negativnom kontekstu, nego kao osoba, licnost, lice....
Kao drugo, od kad je dobar dan dan nevjernicki pozdrav. Kako si dosao do tog zakljucka? I kako uopce objanjavas tu sintagmu nevjernicki pozdrav? Pozeljeti nekome dobar dan je akt protiv Boga?
I pitao si ako ja udjem u neku instituciju, i kazem dobar dan, sta bude? Svasta, pojedinci me isto gledaju kao vanzemaljca i cak me ignoriraju, neki kazu selam, neki dobar dan, nebitno, zavrsimo posao, ja postujem njihov selam ili faljen Isus ili pomoz' Bog (ovo dvoje zadnje hipiteticki jer toga nema u Sarajevu), oni postuju moj dobar dan, svrha je ista, ako su ljudi normalni i postuju tudje misljenje, ali govorimo ovdje o ljudima koji misle da imaju iskljucivo pravo da namecu vjerske pozdrave kao jedine ispravne, kao mjerilo vjere i njima niko ne smije nista drugacije odgovoriti. To je tema topica, zasto je vjera sveta krava? Zasto ja ne smijem da odgovorim sa dobar dan na selam? Zvanicni jezik koji se uci u Bih se zove bosankso srpsko hrvatski i ja imam pravo da odgovorim na jeziku kojim govorim.
A sta ako ja udjem negdje i kazem bon jour ili good morning (afternoon) ili bon giorno ili gut tag ili con nichi wa?
Traba da ocekujem da ce mi odgovoriti na istom jeziku?

Skrecem sa teme, ali osobe koje najvise upotrebljavaju selame, Bozje (Allahovo) ime, dzenet, sevape i sl. su profesionalni prosjaci. Trebam vjerovati da su svi oni veliki vjernici? Cak ne vjerujem ni da su svi muslimani.
Napalamudi ti nama svasta nesta ali jos nikad ne odgovori meni na moja pitanja.Zaista ih nemam namjeru ponovo postirati,ako imas namjeru vrati se ,procitaj i odgovori konkretnombez palamudjenja.Inace cu shvatiti da izbjegavas da odgovoris jer si se saplela u vlastite nelogisnosti.
To sto sam rekao da je Dobar dan nevjernicki pozdrav sam vec objasnio, i nigdje nisam rekao da je akt protiv Boga.Ali ako trazis da neko postuje tvoj pozdrav ma kakav on bio, onda imas obavezu i da ti njegov cijenis,ma kakav on bio.Svi mi koji zivimo ovdje veoma dobro znamo kako funkcionisu takve stvari kod nas.Samo tvoje tendenciozno potenciranje na tome i iznosenje tog slucaja za primjer govori o tebi vise nego o njemu.Svi smo mi dolazili bezbroj puta u slicnu situaciju na bilo koji nacin, i, za sebe kazem, nikad nikom nisam ni na koji nacin zbrusio nesto sto njemu nece odgovarati.A koja si ti LIKUŠA(bez uvrede, osoba, licnost, lice :D ) govori to što se dicis time
Pa ja ti natenane odgovorio a ti trazis jope'... :D

Nije valjda da ne skonta poentu?
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#77

Post by Bea_Trix »

sad je vec hebo lud zbunjenog :D:D :-) :-)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#78

Post by Ahmmed »

dawn_upon_dawn wrote:sad je vec hebo lud zbunjenog :D:D :-) :-)
a zar je nekad drugačije bilo? :D :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#79

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:@danas, mozda sve to zato sto su ljudi (politicari, drzavnici, kraljevi, prosjaci, komsije) vidjeli sta sve moze da se pokrene i uradi uime religije, krstaski ratovi, genocidi, onda "sirenje" vjere macem i tako to... pa su eto... oprezni? ili imaju sa nekim religijskim institucijama i drzavama (evo prvi vatikan) dilove i finansijske veze i ugovore? lobiji? moze svasta biti, ali htjeli mi to ili ne, religija ima ogromnu moc i ljudi koji uredjuju drzavu to znaju.

ja sam zaista za istinsku slobodu 'vjere' jer me zaista ne zanima ko sta vjeruje... imam prijatelja i 'vakih i 'nakih, i ne gledam ih kroz to... ali me neke propovijedi i prakse zanimaju... a pogotovo me zanimaju dupli standardi, od kojih se jezim... po kojima je mnogo sto sta ok, dok god se moze pomesti pod tepih vjere...

dacu ti primjer -- kod mene u bostonu je bio oveci skandal u kome je katolicka crkva igrala glavnu ulogu. to make a long story short, svecenici su godinama zlostavljali djecu seksualno i iako je 'organizacija' (citaj -- crkva) to znala, godinama nije nista poduzela protiv toga, ni protiv svojih, haj da ih nazovem 'uposlenika'... koji su bili premjestani iz parisije u parisiju, ostavljajuci trag seksualno zlostavljane i istraumirane djece... da bi ih na kraju opalili sa rico zakonima (koji se inace najcesce koriste u sudskim procesima sa organizovanim kriminalom -- citaj, mafijom). i onda -- gle cuda -- bostonska dioklecija proglasi bankrot, jer eto, nema para da isplati tolike odstete. i na kraju -- manje-vise -- nikom nista... (mislim da je jedino zloglasni otac geoghan zavrsio u zatvori, ali to je bilo prije rico sudjenja -- ali morala bih sad provjeriti)...

e, sad, zamisli da se to desilo u BILO KOJOJ drugoj organizaciji, skoli, ustanovi, sportskom timu... da se ispostavilo da su uposlenici sistematski cinili zlocine, a da je organizacija to znala i ne samo da nije kaznjavala nego je i prikirivala te time i omogucavala dalji zlocin... ti mi reci, sta mislis da bi se desilo sa nekim nesretnim vrticem ili izvidjacima u kojima je jedan ucitelj silovao dijete a da ne govorim da se ispostavilo da je uprava to znala i prikrivala te omogucavala dalja silovanja...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#80

Post by Ahmmed »

„U vjeri nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude!“ (El-Bekare: 256).


A sad, Allahimanet :) :D
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#81

Post by kub lajkan »

Ahmmed wrote:„U vjeri nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude!“ (El-Bekare: 256).
Praksa ovo narocito dobro potvrdjuje... :oops:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#82

Post by danas »

kub lajkan wrote:
Ahmmed wrote:?U vjeri nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude!? (El-Bekare: 256).
Praksa ovo narocito dobro potvrdjuje... :oops:
a ja cu po N-ti jubilarni put ponoviti -- kloni se od M92 i slicnih...
koji do 1992-e nisu znali sa koliko se prtiju krsti i na koju se stranu okrene kad se klanja...
a sad...
znas i sam...
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#83

Post by kub lajkan »

bosmen wrote:Mislim da ipak ti nisi skontao da u biti dosta slicno govorimo.
Nigdje nisam rekao da mu je trebala uzvratiti Selam,
Ako ga vec nikome ne uzvraca ne treba ni njemu.Postujem,
Zar nisi i sam rekao kako kod nas postoji ta neka sredina i normalan nacin da se to uzvrati na sasvim solidan nacin
Ali ako ce mu odbrusiti Dobar dan i biti ponosna na to onda zaista ne znam sta bih rekao na to.

Mislim ipak da si ti mene shvatio, i moram ti reci da sam i ja tebe, i budi siguran da imajuci takvo razmisljanje, ni ti ni ja ne bi smo dosli u slicnu situaciju kao doticna LIKUSA.Jer ipak postujemo ono drugo, ma sta ono bilo
Ne znam sta da ti vise kazem. Valjda ce nekad doci vrijeme da ljudi nece odmah nakon pozdrava postati natakareni...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#84

Post by Ahmmed »

kub lajkan wrote:
Ahmmed wrote:„U vjeri nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude!“ (El-Bekare: 256).
Praksa ovo narocito dobro potvrdjuje... :oops:
I te kako je praksa potvrđivala i potvrđuje ovu Kur ansku istinu....Dokaz za to si ti....
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#85

Post by kub lajkan »

danas wrote:
kub lajkan wrote:
Ahmmed wrote:?U vjeri nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude!? (El-Bekare: 256).
Praksa ovo narocito dobro potvrdjuje... :oops:
a ja cu po N-ti jubilarni put ponoviti -- kloni se od M92 i slicnih...
koji do 1992-e nisu znali sa koliko se prtiju krsti i na koju se stranu okrene kad se klanja...
a sad...
znas i sam...
Ma jes' to al'... za'ebato kad... "ima neka krvna veza" :D ... nekad se to ne da presjec' tek tako... ocekuje se od tebe da budes fino i kulturno dijete, k'o sto si uvijek i bio... da shvatis da nova pravila i za tebe vaze... valjda kontas... za'ebato...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#86

Post by Ahmmed »

zoom66 wrote:izvinjajem se, shta je tema? unaprijed za'valjivam...;) :oops: :D
tema je:"Zašto je religija sveta krava"? :D :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#87

Post by danas »

zoom66 wrote:izvinjajem se, shta je tema? unaprijed za'valjivam...;) :oops: :D
ja bih objasnila al' mi se ne biva zaValjenom :oops: :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#88

Post by Ahmmed »

danas wrote:
zoom66 wrote:izvinjajem se, shta je tema? unaprijed za'valjivam...;) :oops: :D
ja bih objasnila al' mi se ne biva zaValjenom :oops: :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Opet mi potičeš radikalizam. Raznijet ću se...od smijeha :lol: :lol:
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#89

Post by kub lajkan »

bosmen wrote:Vidis da si me shvatio :)
Samo postovat ono drugo....Mislim da nije tesko toliko.....
Ma stipu fraze. Do '92. to je i funkcionisalo. Danas je to samo suplja prica...
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#90

Post by kub lajkan »

kub lajkan wrote:
bosmen wrote:Vidis da si me shvatio :)
Samo postovat ono drugo....Mislim da nije tesko toliko.....
Ma stipu fraze. Do '92. to je i funkcionisalo. Danas je to samo suplja prica...
p.s. nisam mislio na danas... :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#91

Post by Ahmmed »

danas wrote:
zoom66 wrote:izvinjajem se, shta je tema? unaprijed za'valjivam...;) :oops: :D
ja bih objasnila al' mi se ne biva zaValjenom :oops: :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Opet mi potičeš radikalizam. Raznijet ću se...od smijeha :lol: :lol:
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#92

Post by kub lajkan »

bosmen wrote:
kub lajkan wrote:
kub lajkan wrote: Ma stipu fraze. Do '92. to je i funkcionisalo. Danas je to samo suplja prica...
p.s. nisam mislio na danas... :D
Nego na danas :D
Ne, nego na danas... :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#93

Post by Ahmmed »

.....E, sad fakat odoh :) Halalite,ne zamjerite, braćo i sestre vjernici i ateisti :D
Last edited by Ahmmed on 30/08/2007 02:48, edited 1 time in total.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#94

Post by Bea_Trix »

danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote:@danas, mozda sve to zato sto su ljudi (politicari, drzavnici, kraljevi, prosjaci, komsije) vidjeli sta sve moze da se pokrene i uradi uime religije, krstaski ratovi, genocidi, onda "sirenje" vjere macem i tako to... pa su eto... oprezni? ili imaju sa nekim religijskim institucijama i drzavama (evo prvi vatikan) dilove i finansijske veze i ugovore? lobiji? moze svasta biti, ali htjeli mi to ili ne, religija ima ogromnu moc i ljudi koji uredjuju drzavu to znaju.

ja sam zaista za istinsku slobodu 'vjere' jer me zaista ne zanima ko sta vjeruje... imam prijatelja i 'vakih i 'nakih, i ne gledam ih kroz to... ali me neke propovijedi i prakse zanimaju... a pogotovo me zanimaju dupli standardi, od kojih se jezim... po kojima je mnogo sto sta ok, dok god se moze pomesti pod tepih vjere...

dacu ti primjer -- kod mene u bostonu je bio oveci skandal u kome je katolicka crkva igrala glavnu ulogu. to make a long story short, svecenici su godinama zlostavljali djecu seksualno i iako je 'organizacija' (citaj -- crkva) to znala, godinama nije nista poduzela protiv toga, ni protiv svojih, haj da ih nazovem 'uposlenika'... koji su bili premjestani iz parisije u parisiju, ostavljajuci trag seksualno zlostavljane i istraumirane djece... da bi ih na kraju opalili sa rico zakonima (koji se inace najcesce koriste u sudskim procesima sa organizovanim kriminalom -- citaj, mafijom). i onda -- gle cuda -- bostonska dioklecija proglasi bankrot, jer eto, nema para da isplati tolike odstete. i na kraju -- manje-vise -- nikom nista... (mislim da je jedino zloglasni otac geoghan zavrsio u zatvori, ali to je bilo prije rico sudjenja -- ali morala bih sad provjeriti)...

e, sad, zamisli da se to desilo u BILO KOJOJ drugoj organizaciji, skoli, ustanovi, sportskom timu... da se ispostavilo da su uposlenici sistematski cinili zlocine, a da je organizacija to znala i ne samo da nije kaznjavala nego je i prikirivala te time i omogucavala dalji zlocin... ti mi reci, sta mislis da bi se desilo sa nekim nesretnim vrticem ili izvidjacima u kojima je jedan ucitelj silovao dijete a da ne govorim da se ispostavilo da je uprava to znala i prikrivala te omogucavala dalja silovanja...
a taj potez sa bankrotom je ofirni, dobro poznati potez kad se zelis izvuci elegantno iz tuzbe, pa ti lijepo to savjetuje advokat. i oni povuku taj potez i nikom nista - to je ono najgore na zapadu za mene, svi znaju sta je, a svi se prave ludi.
tacno, to bi bio linc (opravdani) da je bilo koja druga institucija u pitanju osim crkve. jedno je razdvojiti crkvu od svjetovne vlasti, a drugo je dokazati da, prakticki, crkva PODLIJEZE svjetovnoj vlasti i njenim zakonima, pa i njeni svecenici, odnosno "sveti ljudi, oci" . takvo nesto bi govorilo mnogo vise nego sto oni zele. a sve ih crkva drzi u saci. mentalno i financijski.

mislim da smo konacno dosli do onoga o cemu je ova tema trebala biti: o tome koliko je religija opravdanje za nanosenje zla ili bilo kakve vrste stete, koliko je imuna. (mada ja jesam htjela ovdje iznijeti konkretan problem trenutno u bosni, kako je medju mladim ljudima i sta to znaci). ali to je u biti to: religija je za mnoge carobna formula za opravdanje svega i svacega. ne znam je li to zloupotreba. vjerujem da jeste. ali jedno je jasno, ako imas dovoljno mocnu (citaj: bogati) instituciju iza sebe ( a ovdje rizicno izjednacavam crkvu i mafiju) mozes proci sa bilo cim. i to je sva istina. zvuci banalno, ali imaju monopol, nad dusama i nad novcem.
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#95

Post by lady midnight »

evo ja cu se malo zapitati, a zashto je to tako da religija svugdje u svijetu postaje sve snazhnija i sve uticajnija? tachno je da na mnogo mjesta nikad nije ni gubila svoj uticaj, ali se ipak da primijetiti da postaje sve snazhijim faktorom u podruchju politike (vidi pod amerika), a onda i u podruchju ekonomije (vidi pod religious merchandising, sherijatske banke i sl.).

ima za to mnogo razloga - od psiholoshkih, pa do socijalnih, ekonomskih i kulturoloshkih. nimalo ne iznenadjuje, recimo, da se postmoderna kritika modernog drushtva u kojem je pojedinac izloliran i otudjen, porodice atomizirane, sistem vrijednosti koji je na okupu drzhao kolektive skoro unishten, dakle da se ta kritika chesto podudara sa kritichkim osvrtima religioznih intelektualaca o procesu modernizacije i njenim posljedicama. interesantno je da se prvi chesto prihvataju od strane istih pojedinaca koje ove druge automatski diskvalifikuju samo zato shto pishu na vjerskoj osnovi (lichno sam vishe puta dozhivjela takve paradokse).

ali situacija nije tako jednostavna kao shto se na prvi pogled chini. u isto vrijeme dok posmatramo porast prisustva religije u sferama u kojima je zadnjih 200ak godina bila marginalizirana, da se primijetiti jedan drugi trend, a to je opadanje uticaja tradicionalnih vjerskih zajednica na rachun fundamentalsitichkih grupa (pod ovim jako kontraverznim pa iskreno govoreci i nedovoljno preciznim pojmom ovdje cu ubrojati grupe koji etabliranim, godinama i vijekovima razvijanim vjerskim tradicijama, osporavaju pravo na vjerodostojnost i zagovaraju povratak "izvorima", iako se mozhda chesto oko ovih zadnjih ni sami ne mogu slozhiti, ali to je druga tema). dakle, tradicija i fundamentalizam su u sukobu, kako u islamskim zajednicama, tako i u krishcanskim, u hinduistichkim, u jevrejskim...

a poshto ovi zadnji chesto koriste modernu retoriku, simbole pop-kulture, tehnologiju, imaju fleksibilniji sistem organizacije (networks umjesto institucija), uspjeshniji su u online povezivanju :D:D, brzhe pruzhaju ekspres-odgovore na probleme sa kojima se pogotovo mladi ljudi danas suochavaju u svijetu, u stanju su za sekundu organizovati demonstracije koje se doimaju kao masovne, jer znaju kako se to radi ... time su i uspjeshniji u vrbovanju novih pristalica.

e sad, tradicionalne forme vjerske organizacije ne bi ni mogle toliko opstati da nisu nauchile jedno pravilo - a to je mogucnost koegzistencije sa ostalima, drugachijima (koja je varirala u zavisnosti od vremena i prostora, ali je u svojoj pragmatichnoj jezgri ipak bila tu), te prihvacanje stvarnog zhivotnog iskustva vjernika, stapanje tog iskustva sa vjerskim uchenjem... u takvoj okolini mogle su nastati i shiriti se priche i vicevi recimo o nasruddin-hodzhi, i inache popovima i hodzhama, mogao je biti vjernik i postiti Ramazan onaj kojem inache nije bilo mrsko ponekad zaakshamljuchiti uz shljivu i lozu :D, a mogao si biti i nevjernik ako si htio, a bez toga da se iko nadje uvrijedjen ili da neko skache nekome za vrat.
meni je jako interesantno da se svi "pozitivni" primjeri vjernika koji se spominju po stranicama ovog foruma odnose upravo na takve, na nashe "tradicionalne" vjernike za koje je ta tradicija mnogo vishe od chisto vjerskih normi, jer u sebi sadrzhi jedan dodatni kodeks poshtovanja prema drugachijem, uz istovremenu distancu prema tom drugachijem. iste stvari su mi poznate iz tradicionalnih vishereligijskih drushtava u srednjoj aziji i indiji.

medjutim, ovi "moderni" :D tj. fundamentalisti su drugachiji. dosta njih (daleko od toga da su svi) imaju politichke aspiracije, jer su im ideologije u sushtini politichke, negiraju validitet svemu shto se kosi sa njihovim uchenjima, ali na takav nachin da direktno zadiru u intimu i slobodu drugoga, da i ne govorimo o fizichkom i psihichkom nasilju kojem chesto izlazhu svoje neistomishljenike.
takvih ima sve vishe, a ima ih jer u takvim uchenjima vide jedini izlaz iz mnogobrojnih i razlicihitih kriza, a osjecaju se iznevjereni od vlastitih elita, bile one politichke, vjerske ili ekonomske. a kod nas kao faktor ne smijemo zaboraviti ni shta se deshavalo 1992-95, jer su se ljudi ubijali ako vec ne zbog religije kao stvarnog uzroka, a onda chesto uz korishtenje odnosno skrnavljenje vjerskih simbola.

e sad, da ne zaboravimo josh jedan segment: onaj nereligiozne populacije, ili jednostavno govoreci, onaj dio stanovnishtva kojem vjera nije primarni faktor u donoshenju zhivotnih odluka. ja josh uvijek mislim da ce od ovog segmenta zavisiti na koji nachin ce se gornji "sukobi" rijeshiti.
jer ako imamo na pameti, a trebali bi imati, da religija jeste jedan od najvazhnijih motivirajucih faktora za vecinu stanovnishtva na zemaljskoj kugli, onda rjeshenje nije u tome da se svi vjernici trpaju u isti kosh, niti da im se ponavlja koliko su "zatucani" i "glupi", niti da se iz revolta prema ovim zadnjima ((iako revolt , iskreno govoreci, mogu ponekad i shvatiti kada lichno dozhivim klerofashizam u akciji :roll: :roll:) povlache neki vulgarizirani zakljuchci glede religije poput one odavno otrcane marksove "opijumske" teze.
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#96

Post by lady midnight »

i da pridodam:
svaka religija u sushtini istovremeno sadrzhi potencijal kako za nasilje i netoleranciju, tako i za suprotne pojave.
isto tako postoje mnoge druge charobne formule osim religije koje se isto tako koriste za legitimiranje nepravde: recimo pozivanje na princip slobodnog trzhishta kao "prirodnog principa" kako bi se globalno opravdala nejednakost izmedju onih koji grabe i onih koji su eksploatisani.
za mene je faktor manipulacije kod ove i kod neke religiozne dogme isti.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#97

Post by danas »

lady midnight wrote:i da pridodam:
svaka religija u sushtini istovremeno sadrzhi potencijal kako za nasilje i netoleranciju, tako i za suprotne pojave.
isto tako postoje mnoge druge charobne formule osim religije koje se isto tako koriste za legitimiranje nepravde: recimo pozivanje na princip slobodnog trzhishta kao "prirodnog principa" kako bi se globalno opravdala nejednakost izmedju onih koji grabe i onih koji su eksploatisani.
za mene je faktor manipulacije kod ove i kod neke religiozne dogme isti.
naravno da postoje druge ideologije, neke bolje neke gore... ali faktor manipulacije (ako shvatam sta zelis reci) ni pod razno nije isti. jer iako mnoge ideologije propovjedaju 'apsolutnu istinu', samo religija iza sebe ima apsolutni yet neprovjerivi 'autoritet' svemoguceg i sveznajuceg bica (ni manje ni vise kreatora i gospodara svega), sto je automatski stavlja na posve drugaciju filozofsku, ideolosku, i drustvenu razinu... nego bilo koju man-made ideologiju... jer suprotstaviti se 'mudrosti' koju propagira jedno takvo 'idealno' bice nije bas isto... kao sto je suprotstaviti se recimo 'mudrosti' moje malenkosti :D :D


a da ne govorim o ostalim sitnicama... poput, da se po 'ostalim' ideologijama u slobodnom svijetu danas manje-vise moze bez problema kakiti -- jer sasvim slobodno mozes reci da je ateizam :D piece of shit ako ti se cefne i niko se nece naci smrtno uvrijedjen, izdati fetvu da ti smakne glavu, ili zapaliti nesto 'nako reda radi (abi, this one is for you -- da ne bude da iz PC razloga ne spominjem islam :D ) -- ili o tome da komunista nije oslobodjen obaveznog sluzenja vojske u izraelu, dok hasidim jeste... :wink:


PS a vidim citalo se pomalo bena andersona :D :D :P
stranac_
Posts: 28
Joined: 25/07/2007 11:09

#98

Post by stranac_ »

Kada pozdravom pozdravljeni budete, ljepšim od njega otpozdravite, ili ga uzvratite, jer će Allah za sve obračun tražiti.
Kur'an 4:86
39. A djela nevjernika su kao varka u ravnici u kojoj žedan vidi vodu, ali kad do tog mjesta dođe, ništa ne nađe - a zateći će da ga čeka kraj njega Allahova kazna i On će mu potpuno isplatiti račun njegov jer Allah veoma brzo obračunava -

40. ili su kao tmine nad dubokim morem koje prekrivaju talasi sve jedan za drugim, iznad kojih su oblaci, sve tmine jedna iznad drugih, prst se pred okom ne vidi - a onaj kome Allah ne da svjetlo neće svjetla ni imati.
Kur'an 24:39-40
23. O vjernici, ne prijateljujte ni sa očevima vašim ni sa braćom vašom ako više vole nevjerovanje od vjerovanja. Onaj od vas koji budu s njima prijateljevao, on se doista prema sebi ogriješio.

24. Reci: "Ako su vam očevi vaši, i sinovi vaši, i braća vaša, i žene vaše, i rod vaš, i imanja vaša koja ste stekli, i trgovačka roba za koju strahujete da prođe neće imati, i kuće vaše u kojima se prijatno osjećate - miliji od Allaha i Njegova Posalnika i od borbe na Njegovu putu, onda pričekajte dok Allah Svoju odluku ne donese. A Allah grješnicima neće ukazati na Pravi put."
Kur'an 9:23-24
8. Oni žele utrnuti Allahovo svjetlo ustima svojim, a Allah će učiniti da svjetla Njegova uvijek bude, makar krivo bilo nevjernicima.
Kur'an 61:8
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#99

Post by danas »

i am deeply touched...
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#100

Post by Neelix »

sjo racunovodjeeeee :D :D :D
Post Reply