Zemlje sa najvećim brojem ateista

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#26 Re: Zemlje sa najvećim brojem ateista

Post by klixober »

arctic wrote:Zemlje sa najvećim brojem ateista

Komparativna analiza, koju su na temelju nalaza nekoliko istraživanja napravili profesori Pippa Norris sa Harvarda i Ronald Inglehart sa Mičigenskog univerziteta, pokazala je da samo mali procent Evropljana vjeruje u Boga. Švedska je zemlja koja broji najmanje vjernika, a čak 85% ateista.

Najveće iznenađenje tokom analize raznih istraživanja za istražitelje bio je Izrael koji se nalazi na 19. mjestu popisa zemalja sa najmanje vjernika. Naime, 37% stanovništva u Izraelu izjasnilo se kao ateisti. SAD se nalazi na 44. mjestu sa 9% ljudi koji ne vjeruju u Boga.

U našoj zemlji zabilježen je procenat od 6,4% onih koji ne vjeruju u Boga.

Ova studija je pokazala vezu između velikog broja ateista i zdravstvenog stanja u državi kao i broja godišnjih samoubistva, kriminaliteta, siromaštva, stanja obrazovnog sistema i jednakosti među spolovima.

Nacije koje su okarakterisane kao dobrostojeće imaju najveći broj ateista. U evropskim zemljama zabilježen je porast ateizma.

Deset zemalja sa najvećim brojem nevjernika:

1. Švedska (85% ateista)
2. Vijetnam
3. Danska
4. Norveška
5. Japan
6. Češka Republika
7. Finska
8. Francuska
9. Južna Koreja
10. Estonija


Kako biste ovo komentirali?
Ubili su boga u Vijetnamcima.
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#27

Post by Blueboy- »

Ova lista navedini zemalja je i tacna a i netacna. Neznam kako ko tumaci ateiste, po meni su to ljudi koji ni na koji nacin ne vjeruju u boga, ne posjecuju bogomolje, ne drze tradiciju vjere i onoga sto je propisano u vjerskim pismima/knjigama.

Danska je vidim na trecem mjestu, po ovome zemlja gotov pa sva ateisticka. Tacno je to kad danca pitate za vjeru da vam u vecini slucajeva odgovori da ne vjeruje. Ali danska je zemlja gdje i danas postoji ministarstvo crkava, gdje se sa plate svakog dobrovoljno odbije 2 posto za crkve. Danci pa gotov 80 % vjencana svoja organizuju u crkvi, znam jednog danca u ovo 15 godina koji nije krstio djete u crkvi i koji se nije vjenco u crkvi. Ovde je bozic najveci praznik u godini, proslava i docek istog pocinje polovinom novembra, proslava uskrsta se ne razlikuje od katolnickog u bosni.

Ako je Danska po vakom ateisticka onda je ti svaka druga zemlja.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#28

Post by Prozor »

Koliki li bi bio procenat u Jugi da je ovo mjereno 90´? :D

Uostalom, iznenadjuje me odsustvo Albanije.
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#29

Post by vesela »

ma lijepa moja Svedska!

http://www.ateism.se/faq.html

tradicija postoji, vjencanje u crkvi, krstenje djeteta...i nema busanja i pompe, jer to je nesto sto svi rade...jedino tako tradicija moze imati znacaj i da se odrzi...jako mali procenat Sveda ide redovno u crkvu i zivi po 'Bozijim zakonima'
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#30

Post by cHupjahalic@ »

Blueboy- wrote:Ova lista navedini zemalja je i tacna a i netacna. Neznam kako ko tumaci ateiste, po meni su to ljudi koji ni na koji nacin ne vjeruju u boga, ne posjecuju bogomolje, ne drze tradiciju vjere i onoga sto je propisano u vjerskim pismima/knjigama.

Danska je vidim na trecem mjestu, po ovome zemlja gotov pa sva ateisticka. Tacno je to kad danca pitate za vjeru da vam u vecini slucajeva odgovori da ne vjeruje. Ali danska je zemlja gdje i danas postoji ministarstvo crkava, gdje se sa plate svakog dobrovoljno odbije 2 posto za crkve. Danci pa gotov 80 % vjencana svoja organizuju u crkvi, znam jednog danca u ovo 15 godina koji nije krstio djete u crkvi i koji se nije vjenco u crkvi. Ovde je bozic najveci praznik u godini, proslava i docek istog pocinje polovinom novembra, proslava uskrsta se ne razlikuje od katolnickog u bosni.

Ako je Danska po vakom ateisticka onda je ti svaka druga zemlja.
ovo se moze isto reci i o Norveskoj (vjerujem ista prica i za Svedsku).

svi imaju milion pitanja o religiji, o predrasudama da ne pisem sada, u bolnicama se na dan svete Lucije obavezno obuce par radnika pa prave krugove kao andjeli, pred Bozic dosta radnika izadje u hodnik u bolnici pa se mole itd itd (vidjala to svake godine).

njihov odgovor je da to ima veze sa njihovom tradicijom, a kad ja kazem da ja slavim Bajram jer je to dio mene, mog identita i moje tradicije, e to je vec druga prica.

oni ne idu svake nedjelje u crkvu ali pridrzavaju se puno puno drugih stvari vezanih za religiju.

ako cemo ici po tim nekim mjerilima koja su mi poznata onda mogu komotno reci da smo mi vece ateiste nego oni (rat je ucinio svoje, ali mozemo opet reci da je ostalo kod nas i dan danas dosta ljudi sa istim razmisljanjem kao prije).
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#31

Post by cHupjahalic@ »

vesela wrote:ma lijepa moja Svedska!

http://www.ateism.se/faq.html

tradicija postoji, vjencanje u crkvi, krstenje djeteta...i nema busanja i pompe, jer to je nesto sto svi rade...jedino tako tradicija moze imati znacaj i da se odrzi...jako mali procenat Sveda ide redovno u crkvu i zivi po 'Bozijim zakonima'
ovo sto si napisala i jeste tacno a i nije.
ista je prica i sa Norveskom ali se oni i te kako zamaraju sta ostali rade, kojoj vjeri pripadaju i slicno.
ja (pisem iz licnog iskustva) ama bas NIKADA nisam u svojoj familiji pricala o vjeri, ovdje kad sam dosla bombardovana sam sa pitanjima.

jedan od razloga je vjerovatno sto su imali manji kontakt sa ljudima druge vjere, oni pokusavaju pokazati svoje razumijevanje i sl., ali ako oni slave Bozic radi odrzavanja tradicije onda trebaju imati i puno razumijevanje zasto ostali slave Bajram i druge vazne dane.

ne znam na koji su nacin dosli do ovog zakljucka ali ja mislim da lista nije tacna.

preko 90 % ih se vjenca u crkvi, moje skolstvo odlucuje kako ministarstvo obrazovanja tako i crkveno ministarstvo (sve ide preko njih) i da sad ne nabrajam.

ja se samo pitam: kakve veze imaju dzamije, crkve sa obrazovanjem?
kod nas toga nema, a kako je krenulo mozda se i kod nas uvede... ovdje je to davnih dana uvedeno, sto i dosta dosta studenata koji sa mnom studiraju priznaju i ne vide nikakvu logiku u tome,a l` eto...
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#32

Post by vesela »

chupka,

na istoj smo talasnoj duzini...tema je zemlje sa najvise ateista i ja rekoh da Svedi ne zive po Bozijim zakonima niti su redovni u crkvama na molitvama...drze do tradicije, jer je dio njih i to im je lijepo!...i nema zgrazavanja nad ljudima koji ne idu u crkvu, niti "posebnog pohvaljivanja" onih sto su redovni u crkvi...to je nesto sto ja cijenim kod njih!

zadnjih nekoliko godina se puno Sveda ispisuje iz crkvenih knjiga...razlog je nezadovoljstvo i visoki procenti placanja za sahranu, koju svi imamo u deklaraciji, pa bio ga Sved, Arap ili Bosanac...

sve ovo je vezano za licni stav prema vjerskoj instituciji i ne moze biti pokazatelj da li je neko vjernik ili ateista...mislim da je tesko dobiti realnu sliku, a statistika je, kao sto znas, tacan zbir netacnih podataka!

i, naravno, dzamije i crkve nemaju nikakve veze sa obrazovanjem, to ovdje funkcionise bez problema, to znam, sama znas zasto.

P.S.
donese li sta iz bosne?...makar sahane? :D
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#33

Post by venera888 »

Blueboy- wrote:Ova lista navedini zemalja je i tacna a i netacna. Neznam kako ko tumaci ateiste, po meni su to ljudi koji ni na koji nacin ne vjeruju u boga, ne posjecuju bogomolje, ne drze tradiciju vjere i onoga sto je propisano u vjerskim pismima/knjigama.

Danska je vidim na trecem mjestu, po ovome zemlja gotov pa sva ateisticka. Tacno je to kad danca pitate za vjeru da vam u vecini slucajeva odgovori da ne vjeruje. Ali danska je zemlja gdje i danas postoji ministarstvo crkava, gdje se sa plate svakog dobrovoljno odbije 2 posto za crkve. Danci pa gotov 80 % vjencana svoja organizuju u crkvi, znam jednog danca u ovo 15 godina koji nije krstio djete u crkvi i koji se nije vjenco u crkvi. Ovde je bozic najveci praznik u godini, proslava i docek istog pocinje polovinom novembra, proslava uskrsta se ne razlikuje od katolnickog u bosni.

Ako je Danska po vakom ateisticka onda je ti svaka druga zemlja.

Ma Skandinavci vjeruju ali to ne pokazuju na tradicionalan nacin(dolazeci u crkvu redovno itd).Ovdje u SWE vecina ih ide u crkvu za Bozic i sl,i npr kad se dogode neke katastrofe...npr kad je bio onaj tsunami u Tajlandu gdje mnogo Svedjana izgubilo zivote na vijestima su javljali kako su crkve pune,i kako moraju ostati otvorene tokom citave noci-to je obicno kod njih

Ovdje u SWE takodjer postoji "Bible belt",t.j gdje su ljudi ekstra pobozni-a to je kod nas Småland,Jönköping...tamo je najveca stranka Krscanski demokrati,obicno grad Jönköping zovu "Svedski Jeruzalim"
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#34

Post by danas »

meldina sreco, jes' to ti :? :? :D :D
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#35

Post by Blueboy- »

na istoj smo talasnoj duzini...tema je zemlje sa najvise ateista i ja rekoh da Svedi ne zive po Bozijim zakonima niti su redovni u crkvama na molitvama...drze do tradicije, jer je dio njih i to im je lijepo!...
Pa koja to zemlja od evropski zivi po bozijem/religiskom zakonu (osim vatikan). Nijedna evropska zemlja ne nalaze ustavom da je ateisticka, vec imaju ministartva za pitanje krscanske tradicije i odrzavanje vjere/crkve, to znaci drzava/ustav nije ateisticki. Ljudi koji odrzavaju vjeru kroz tradiciju, krscenje, vjencanje i drugi obicaji nisu i nemogu biti ateisti.

!...i nema zgrazavanja nad ljudima koji ne idu u crkvu, niti "posebnog pohvaljivanja" onih sto su redovni u crkvi...to je nesto sto ja cijenim kod njih!
Ovo nema asulutno nikakve veze sa temom
Post Reply