bahai???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#51

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:sto volim kad cafiri nama tolerantin muminima zakucaju dobro :D
ma ti samo volis kad teyze malo zakuca, priznaj slobodno :D :D :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#52

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:sto volim kad cafiri nama tolerantin muminima zakucaju dobro :D
ma ti samo volis kad teyze malo zakuca, priznaj slobodno :D :D :D
teyze ti nikad ne promasis :D :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#53

Post by Bosanac sa dna kace »

evo imam pitanje za @bahajca, kako, kad i na osnovu cega je sracunat bahaijski kalendar?
bahajac
Posts: 23
Joined: 26/07/2007 12:15

#54

Post by bahajac »

Bosanac sa dna kace wrote:evo imam pitanje za @bahajca, kako, kad i na osnovu cega je sracunat bahaijski kalendar?
Super pitanje! Ovaj put cu se potruditi da ne citiram jer vidim da se neki ljute zbog toga. ;-)
Ovako, kao i svaka druga nova, nezavisna religija tako i Baha'i vjera ima svoj kalendar. Ono sto je zanimljivo i drugacije u nasoj vjeri je da je taj kalendar podjeljen u 19 mjeseci (gdje ime svakog mjeseca predstavlja jedan od Bozijih atributa) sa po 19 dana i plus jos 4 medjukalendarska dana (odnosno 5 dana u prestupnoj godini) koji se svecano obiljezavaju pred kraj Baha'i godine.
Inace, Baha'i nova godina (Navruz) se slavi na prvi dan proljeca (21. marta).
Kalendar je uspostavio nas poslanik Baha'u'llah za njegovog zivota. Momentalno je 164 godina B.E. (Bahai ere) jer kalendar pocinje da se racuna od 21.03.1844. godine na osnovu Baha'i dispenzacije.
Brojevi 9 i 19 imaju veliku vaznost u Baha'i vjeri a o njihovoj simbolici mogu drugi put ako vas interesuje.
Srdacan pozdrav! :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#55

Post by Bosanac sa dna kace »

pa de nam sad dvije-tri o borjevima 9 i 19 :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#56

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:pa de nam sad dvije-tri o borjevima 9 i 19 :)
i mene zanima :D :D imam li ja specijalan status ako sam se rodila 19 septembra :D :D u 9 sati i 19 minuta :D :D

ja ovo ozbiljno :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#57

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:pa de nam sad dvije-tri o borjevima 9 i 19 :)
i mene zanima :D :D imam li ja specijalan status ako sam se rodila 19 septembra :D :D u 9 sati i 19 minuta :D :D

ja ovo ozbiljno :)
da neces bit novi poslanik? :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#58

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:
danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:pa de nam sad dvije-tri o borjevima 9 i 19 :)
i mene zanima :D :D imam li ja specijalan status ako sam se rodila 19 septembra :D :D u 9 sati i 19 minuta :D :D

ja ovo ozbiljno :)
da neces bit novi poslanik? :D
moram ti reci da sam se razocarala kad mi rekose da je sva ona prica sa kuranom i brojem 19 prenapuhana... :( :roll:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#59

Post by Bosanac sa dna kace »

ja zaboravio u vezi cega bjese ta prica? :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#60

Post by _BosanaC »

Jel' mi se cini ili ovaj @bahajac zabusava s odgovorima? :oops: :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#61

Post by forUMASH »

Bosanac sa dna kace wrote:ja zaboravio u vezi cega bjese ta prica? :roll:
.....u vezi marketinga..... :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#62

Post by Bosanac sa dna kace »

forUMASH wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ja zaboravio u vezi cega bjese ta prica? :roll:
.....u vezi marketinga..... :D
koga, cega??? :shock:
bahajac
Posts: 23
Joined: 26/07/2007 12:15

#63

Post by bahajac »

Bosanac sa dna kace wrote:pa de nam sad dvije-tri o borjevima 9 i 19 :)
OK. U arapskom jeziku postoji Abdzad sistem koji svakom slovu/rijeci daje odredjenu numericku vrijednost. Arapska rijec "baha" znaci "slava" i ima numericku vrijednost broja 9. Devet je najveci jednocifreni broj i time predstavlja cjelovitost, potpunost, savrsenstvo. Baha'iji smatraju da je njihova vjera ispunjenje ciklusa prorocanstava o cjelovitoj, konacnoj religiji za cijelo covjecanstvo. Po tradiciji (Hadisu) smatra se da ce onaj Obecani objaviti 100 ime Bozije (Boziji atribut, kojih u Kur'anu ima 99) i da ce po tome biti prepoznat i priznat. Bab (1819-1850, a znaci kapija/prolaz), prorok-navjestitelj u Baha'i vjeri, je tvrdio da je to ime "Baha", odnosno "slava", on je takodjer navjestio da ce se njegov nasljednik Baha'u'llah pojaviti 9 godina nakon njega a da ce svoju misiju objaviti nakon 19 godina. Inace, simbol Baha'i religije je devetokraka zvijezda.
19 je broj prvih Baha'ija (Bab i njegovih 18 sljedbenika). Vahid (na arapskom = jedinstvo) ima simbolicku vrijednost broja 19 po Abdzad sistemu, a Baha'iji imaju zadacu da ujedine sve religije i sve ljude na Zemlji. Smatra se da postoji 19 velikih religija. Po Baha'i kalendaru ima 19 mjeseci po 19 dana, itd.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#64

Post by Bosanac sa dna kace »

evo ja imam jos pitanja u vezi bahaizma;
Zasto je Haifa mejsto hodocasca u Bahaizmu, zato ne neko drugo mjesto?
Da li je svaki bahaija duzan posjetiti to mjesto? :roll:
bahajac
Posts: 23
Joined: 26/07/2007 12:15

#65

Post by bahajac »

Bosanac sa dna kace wrote:evo ja imam jos pitanja u vezi bahaizma;
Zasto je Haifa mejsto hodocasca u Bahaizmu, zato ne neko drugo mjesto?
Da li je svaki bahaija duzan posjetiti to mjesto? :roll:
Haifa, koja se trenutno nalazi u Izralu, je mjesto hodocasca za Baha'ije jer su u Haifi, odnosno u susjednoj Akki, pokopana dva poslanika Bab i Baha'u'llah. Bab, prorok-navjestitelj je pogubljen 1850 u Perziji, a Baha'u'llah je 1853. iz Teherana protjeran prvo u Bagdad (u tadašnje Osmanlijsko carstvo), odatle u Istanbul i na kraju u grad-kaznionicu Aku u Palestini, gdje je 1892. i umro u zatocenistvu. Sahranjen je u blizinu u mjestu Bahdzi koje je mjesto hodocasca za sve Baha'ije. Babovi ostaci su tajnim putem 1899. preneseni iz Perzije u Haifu i pokopani na brdu Karmel gdje se sada i nalazi administrativni cntar Baha'i vjere na cuvenim terasama.
Hodocasce u Baha'i vjeri je, kao i u Islamu, duznost ali nije obaveza.
Pozdrav! :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#66

Post by Bosanac sa dna kace »

a dobro zasto bas to mjesto? zasto ne neko u Perziji, jel ima u nekim spisima da se to izricito kaze? :roll:
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#67

Post by Bea_Trix »

danas wrote: mada mozda nije lose -- a sve u cilju rzumijevanja i tolerancije :D :D :D -- da braca vjernici malo okuse kako je nama hudim navjernicima povazdan :D kad ti se neko ono natakari pa ti objasnjava sta sa tobom ne valja, zasto je tvoj svjetonazor pogresan (i sta je bolje :D ), i sve nazor hoce da te 'izvodi na pravi put'... :D

:wink:
upravo, tako je nama cijeli zivot, a njima samo kad sretnu bahaie ili jehove :D
bahajac
Posts: 23
Joined: 26/07/2007 12:15

#68

Post by bahajac »

Bosanac sa dna kace wrote:a dobro zasto bas to mjesto? zasto ne neko u Perziji, jel ima u nekim spisima da se to izricito kaze? :roll:
Ukratko, zato jer su tamo sahranjeni posmrtni ostaci nasih dvaju poslanika Baba i Baha'u'llaha. I u Iranu su postojali odredjena znacajna mjesta iz Baha'i historije poput rodnih kuca Baba i Baha'u'llaha i sl. ali nakon islamske revolucije 1979. godine u Iranu, mnoga od tih mjesta su sistematski unistena kao posljedica progona Baha'ija od strane rezima. Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.
Habib
Posts: 24
Joined: 14/08/2006 23:59

#69

Post by Habib »

bahajac wrote:... Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.
Kakav odnos imate prema drugoj otpadnickoj sekti iz islama tj prema ahmedijama, prema njihovom poslaniku Gulam Ahmedu i njihovom ucenju?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#70

Post by Bosanac sa dna kace »

mene takodje zanima kakv je njihov odnos prema Jehovinim svjedocima i Mormonima :-)
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#71

Post by forUMASH »

....mene zanima jel' lizu bahajci.... :D

.....vehabije nece da se izjasne.... :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#72

Post by _BosanaC »

Habib wrote:
bahajac wrote:... Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.
Kakav odnos imate prema drugoj otpadnickoj sekti iz islama tj prema ahmedijama, prema njihovom poslaniku Gulam Ahmedu i njihovom ucenju?
Kako Islamski tolerantno slozen upit :oops: :D
bahajac
Posts: 23
Joined: 26/07/2007 12:15

#73

Post by bahajac »

_BosanaC wrote:
Habib wrote:
bahajac wrote:... Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.
Kakav odnos imate prema drugoj otpadnickoj sekti iz islama tj prema ahmedijama, prema njihovom poslaniku Gulam Ahmedu i njihovom ucenju?
Kako Islamski tolerantno slozen upit :oops: :D
Primjetio sam :lol:
bahajac
Posts: 23
Joined: 26/07/2007 12:15

#74

Post by bahajac »

Habib wrote:
bahajac wrote:... Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.
Kakav odnos imate prema drugoj otpadnickoj sekti iz islama tj prema ahmedijama, prema njihovom poslaniku Gulam Ahmedu i njihovom ucenju?
Znas, u pocetku su i krscani bili otpadnicka sekta Judaizma pa vidi ih sad. ;-)
A, pravo da ti kazem, nemam pojma. Baha'iji, u principu, nemaju neki poseban prema bilo kojoj religiji ili sekti. Da ti sada ne ponavljam ono: sve su religije od jednog Boga, sve staze vode jednom cilju, itd. itd. :)
bahajac
Posts: 23
Joined: 26/07/2007 12:15

#75

Post by bahajac »

Bosanac sa dna kace wrote:mene takodje zanima kakv je njihov odnos prema Jehovinim svjedocima i Mormonima :-)
Odgovor je isti kao i ovaj iznad. Upuznao sam neke Mormone i poprilicno sam upoznat s njihovim principima i stavovima. Mogu ti reci da su oni vrlo bliski nasim. Moje licno misljenje i iskustvo je da su to jako fini i posveceni ljudi.
Post Reply