Umori me...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

lolita_xx

Post by lolita_xx » 22/07/2007 20:10

haram je imati seksualne odnose prije braka...samo da vas upozorim...

lady midnight

Post by lady midnight » 22/07/2007 20:16

lolita_xx wrote:haram je imati seksualne odnose prije braka...samo da vas upozorim...
sreca pa na sax-u ima podforum LJ&S :oops: :oops: :oops: za one koji nece, ne znaju, ne umiju... da grijeshe u stvarnom zhivotu :oops: :oops: :oops:

lolita_xx

Post by lolita_xx » 22/07/2007 20:18

lady midnight wrote:
lolita_xx wrote:haram je imati seksualne odnose prije braka...samo da vas upozorim...
sreca pa na sax-u ima podforum LJ&S :oops: :oops: :oops: za one koji nece, ne znaju, ne umiju... da grijeshe u stvarnom zhivotu :oops: :oops: :oops:
svejedno su grijesnici :D

encian

Post by encian » 25/07/2007 10:45

@fenjer:

super sto si naveo te izvore konkretno o cupanju obrva. ja sam ih iscitala svojevremeno, ali zaboravila sam odakle. zakljucila sam da su vise-manje kontradiktorni, pa se na kraju opet svede na tvoj razum, logiku i situaciju.

@lady midnight, ima li u tom citatu sto si navela (koji mi se skroy svidja :)) referenci na ajete i hadise?

fenjer

Post by fenjer » 26/07/2007 02:33

encian wrote:@fenjer:

super sto si naveo te izvore konkretno o cupanju obrva. ja sam ih iscitala svojevremeno, ali zaboravila sam odakle. zakljucila sam da su vise-manje kontradiktorni, pa se na kraju opet svede na tvoj razum, logiku i situaciju.
Hadis je vjerodostojan, kao sto si mogla procitati zabiljezen je u nekoliko hadiskih zbirki. Te islamska ulema je jednoglasna o zabrani en-nems, sto oznacava cupanje dlaka iz obrva da bi se poravnale ili da bi ih se na poseban nacin oblikovalo.
Razlog mog citiranja je da se ne ismijavaju Poslanikovi s.a.v.s propisi, jer njihovo poricanje vodi ka kufru (nevjerstvu). Stoga uvijek treba provjerit ono sto cujemo i potraziti adekvatno pojasnjenje.

Do koga dopre neki moj hadis pa posumnja u njega, taj sumnja u Allaha, Njegova Poslanika i onog ko je taj hadis prenio. (Taberani)

Kada Allah i Poslanik Njegov nesto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svom nahodjenju postupe. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne poslusa, taj je sigurno skrenu s pravog puta. (El-Azhab, 36).

Medju vama i nama je Allahova Knjiga pa sto u njoj nadjemo od dozvoljenih stvari mi ih smatramo dozvoljenim, a sto u njoj nadjemo od zabranjenih stvari mi ih smatramo zabranjenim. Znajte da sve ono sto vam Allahov Poslanik zabrani isto je kao da vam je i Allah zabranio (Ebu Davud, Ibn Madze, Bejheki)

Bea_Trix
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

Post by Bea_Trix » 26/07/2007 02:49

Ahmmed wrote:Znao sam ja da je čupanje obrva, ključ opstanka islama i muslimana.....Elhamdulillah, muslimani riješili sve brige ovoga svijeta, konačno nestalo gladi, jer svi muslimani koji su dužni davat zekat, to i čine,diktature svrgnute, riješeno palestinsko pitanje, Iračka demokracija cvjeta, Iran uspostavio diplomatske odnose sa SAD, na principima uvažavanja i partnerstva,muslimanska djeca se obrazju u tolikoj mjeri, da je nepismenost manja nego u Norveškoj i Švedskoj.....Muslimani, zahvaljujući svome obrazovanju, resursima, pravednim vladarima, postali faktor vrijedan poštovanja, procvjetala nauka, kultura, umjetnost.....Bombaši samoubice-daleka prošlost, na čijem se primjeru uči šta islam NIJE, ma ljepota.....

Konačno i kozmetičarka Biba došla na svoje: Sad , kolajli, po šerijatu, obrve čupa sarajevskim hanumama.....

Ahmmed wrote: ne začatavaj :D Sreća tvoja pa Bog dž.š. ima savršen smisao za humor, inače.... :D
you know, Ahmmed, sometimes I just love you :D :)

i oprositite zbog zachatavanja.

please proceed.

danas

Post by danas » 26/07/2007 03:53

aXmu svi vole, odabi od njega :D
ovo ja zachatavam :D crko od dosade a mrsko mi gledat TV... :roll:

Kwaheri

Post by Kwaheri » 26/07/2007 10:00

danas wrote:aXmu svi vole, odabi od njega :D
:thumbup: :)

Sarafcina

Post by Sarafcina » 26/07/2007 10:06

fenjer wrote:
encian wrote:@fenjer:

Hadis je vjerodostojan, kao sto si mogla procitati zabiljezen je u nekoliko hadiskih zbirki. Te islamska ulema je jednoglasna o zabrani en-nems, sto oznacava cupanje dlaka iz obrva da bi se poravnale ili da bi ih se na poseban nacin oblikovalo. Razlog mog citiranja je da se ne ismijavaju Poslanikovi s.a.v.s propisi, jer njihovo poricanje vodi ka kufru (nevjerstvu). Stoga uvijek treba provjerit ono sto cujemo i potraziti adekvatno pojasnjenje.

Do koga dopre neki moj hadis pa posumnja u njega, taj sumnja u Allaha, Njegova Poslanika i onog ko je taj hadis prenio. (Taberani)

Kada Allah i Poslanik Njegov nesto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svom nahodjenju postupe. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne poslusa, taj je sigurno skrenu s pravog puta. (El-Azhab, 36).

Medju vama i nama je Allahova Knjiga pa sto u njoj nadjemo od dozvoljenih stvari mi ih smatramo dozvoljenim, a sto u njoj nadjemo od zabranjenih stvari mi ih smatramo zabranjenim. Znajte da sve ono sto vam Allahov Poslanik zabrani isto je kao da vam je i Allah zabranio (Ebu Davud, Ibn Madze, Bejheki)

imas li dokaz da je ulema jedinstvena?
ono, ne velim da nije, ali kada to "jedinstvo" dolazi iz vehabijskih izvora... nekako mi je uvijek suhveli. Jednostavno u njihovim izvorima, jedinstvno je cesto samo njihova interpretacija.
A, s obzirom da vehabije imaju i jednu lijepu istoriju, moze se reci, cudnih tumacenja i uzimanja hadisa koji imaju veze sa zenama... ja bih volio da vidim neki nezavisan izvor (narocito zato sto sam o tom cupanju cuo samo iz vehabijske literature). sve osim boldiranog dijela.... ne diskutujem.

Kwaheri

Post by Kwaheri » 26/07/2007 10:39

...kad bi bilo prilike da bude sve potamam, pa da, kako ahmo rece, nems bude problem... ejvala nam :roll:

Palestinci se ubijaju između sebe, muslimani se lažu, varaju, kradu, ubijaju...

Zar da od drugih tražite da dobra djela čine, a da pri tome sebe zaboravljate, vi koji Knjigu učite? Zar se opametiti nećete?
Zar naređujete ljudima dobročinstvo, a zaboravljate duše svoje, a vi čitate Knjigu?
Ne jedite imovinu jedan drugoga na nepošten način i ne parničite se zbog nje pred sudijama da biste na grješan način i svjesno dio tuđe imovine pojeli!
"Nezamislivo je da vjernik ubije vjernika, to se može dogoditi samo - nehotice.
i puno toga josh...

vazniji je tuđi hakk, nems se ne tiče ničijeg hakka... ako neko postupa po hadisu za koji zna... elhamdulillah, ali treba imati na umu, da ima ljudi kojima "ruznoca" izaziva razne komplkse... ako ce nekome to sto ima neke cudne obrve izazivati ruzna osjećanja...komplekse...ja bih se upitala sta je prece... i da ne zaboravim "Allah je Lijep i voli ljepotu..." :)

Bea_Trix
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

Post by Bea_Trix » 26/07/2007 11:57

zena wrote:
OK... :? :roll: :zzzz:

danas

Post by danas » 26/07/2007 11:59

dawn_upon_dawn wrote:
zena wrote:
sala bona :lol: :lol: :lol: :lol: razvukose aXmu na 100 strana :-) :D

Bea_Trix

Post by Bea_Trix » 26/07/2007 12:07

danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote:
zena wrote: :thumbup: :)
hajmo jos :D pa kad dodje ima sta vidjeti :) :D:D:D:D sad se ja salim :D:D

danas

Post by danas » 26/07/2007 12:11

dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote: OK... :? :roll: :zzzz:
ja ne mogu vise, umorila sam se :D :D (ovo je prilog na datu temu, da ne bude da zachatavam :D )

Bea_Trix

Post by Bea_Trix » 26/07/2007 12:21

danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote: sala bona :lol: :lol: :lol: :lol: razvukose aXmu na 100 strana :-) :D
ja ne mogu vise, umorila sam se :D :D (ovo je prilog na datu temu, da ne bude da zachatavam :D )
evo i mog priloga :D da barem imamo onaj post sa beskrajnim quotovima :D sto je jako lijepa odlika zachatavanja :D:D:D odoh sad, u skokovima :D:D:D

Kwaheri

Post by Kwaheri » 26/07/2007 12:29

dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote: hajmo jos :D pa kad dodje ima sta vidjeti :) :D:D:D:D sad se ja salim :D:D
evo i mog priloga :D da barem imamo onaj post sa beskrajnim quotovima :D sto je jako lijepa odlika zachatavanja :D:D:D odoh sad, u skokovima :D:D:D
nego...ja se ne salim...odabijTTe od ahme :oops:

Bea_Trix

Post by Bea_Trix » 26/07/2007 12:31

zena wrote:
dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote: ja ne mogu vise, umorila sam se :D :D (ovo je prilog na datu temu, da ne bude da zachatavam :D )
nego...ja se ne salim...odabijTTe od ahme :oops:
:oops: :oops: :oops: pa sta ja se slazem sa premisom :-) :-) :lol: :lol:

ijao sta ucinih, samo htjela pozdraviti covjeka :D:D :lol: :lol: 8-)

Kwaheri

Post by Kwaheri » 26/07/2007 12:37

:D :D

... ovo je samo ples za prizivanje kishe :)

ahmi selam aljec i merhaba :)

Altsa

Post by Altsa » 26/07/2007 12:55

Image

RELIGIJA JE OPIJUM ZA NAROD :D

Kwaheri

Post by Kwaheri » 26/07/2007 12:57

Altsa wrote:Image

"Religija je uzdah potlačenog stvora, osjećaj okrutnog svijeta, duša bezdušnih okolnosti. :D
:D :D :D :oops:

lady midnight

Post by lady midnight » 26/07/2007 13:30

encian wrote: @lady midnight, ima li u tom citatu sto si navela (koji mi se skroy svidja :)) referenci na ajete i hadise?
ono ti je tekst huseina djoze, koji sam ja stavila ne da bih neshto dokazivala (ne pada mi na pamet bilo kome dokazivati shta je ispravno, a shta ne kad se radi o lichnim vjerskim ubjedjenjima), nego chistoda bih ukazala na to kako i koliko fundamentalno se mishljenja vjerskih autoriteta mogu razilaziti, a pogotovo po pitanju odnosa vjere i razuma.
u tekstu ima referenci na kur'anske ajete (iako nisu direktno citirani kako bi trebalo); djozo se u ovakvim tekstovima inache manje drzhao hadisa - neki njegovi stavovi prema hadisima su mu ionako donijeli problema u nashoj sredini, mada po mom mishljenju neopravdano, jer se u svojim fetvama koristio hadisima na sasvim klasichan nachin.
inache se jako drzhao linije muhammada 'abduha, koji je naglashavao neophodnost idzhtihada i ulogu razuma u poimanju objave; djozini tekstovi o ovim temama su maltene reprodukcije abduhovog tefsira (pa mu chak jedan nash alim onako diskretno prebaci da je djozo ustvari muqallid abduhove shkole ;)). a abduh kao izvrstan poznavalac arapskog jezika, gramatike i stilistike te tradicionalnih islamskih disciplina je svoje stavove gradio na detaljnim analizama Kur'ana i hadisa. konkretno u ovom tekstu djozo nije dublje ulazio u legitimaciju svojih stavova kroz ajete, ali jeste u svojim drugim radovima.
mi toga chesto nismo ni svjesni, ali upravo ovakve diskusije koje se danas chesto vode (kako vidim i ovdje :D) - kao shto je odnos razuma i spoznaje - su u islamskim debatama i pochele sa abduhovim uchenjem, i njegovom reinterpretacijom nekih tradicionalnih stavova, odnosno kroz njega su dobile svoju sofisticiranu, "modernistichku" notu. kod nas su najvishe popularisane prvenstveno od strane djoze, mada su do nas doprle josh mnogo ranije, recimo kroz reisa chaushevica i neke ostale azharovce.

Kwaheri

Post by Kwaheri » 26/07/2007 13:53

lady midnight wrote:
encian wrote: @lady midnight, ima li u tom citatu sto si navela (koji mi se skroy svidja :)) referenci na ajete i hadise?
ono ti je tekst huseina djoze, koji sam ja stavila ne da bih neshto dokazivala (ne pada mi na pamet bilo kome dokazivati shta je ispravno, a shta ne kad se radi o lichnim vjerskim ubjedjenjima), nego chistoda bih ukazala na to kako i koliko fundamentalno se mishljenja vjerskih autoriteta mogu razilaziti, a pogotovo po pitanju odnosa vjere i razuma.
u tekstu ima referenci na kur'anske ajete (iako nisu direktno citirani kako bi trebalo); djozo se u ovakvim tekstovima inache manje drzhao hadisa - neki njegovi stavovi prema hadisima su mu ionako donijeli problema u nashoj sredini, mada po mom mishljenju neopravdano, jer se u svojim fetvama koristio hadisima na sasvim klasichan nachin.
inache se jako drzhao linije muhammada 'abduha, koji je naglashavao neophodnost idzhtihada i ulogu razuma u poimanju objave; djozini tekstovi o ovim temama su maltene reprodukcije abduhovog tefsira (pa mu chak jedan nash alim onako diskretno prebaci da je djozo ustvari muqallid abduhove shkole ;)). a abduh kao izvrstan poznavalac arapskog jezika, gramatike i stilistike te tradicionalnih islamskih disciplina je svoje stavove gradio na detaljnim analizama Kur'ana i hadisa. konkretno u ovom tekstu djozo nije dublje ulazio u legitimaciju svojih stavova kroz ajete, ali jeste u svojim drugim radovima.
mi toga chesto nismo ni svjesni, ali upravo ovakve diskusije koje se danas chesto vode (kako vidim i ovdje :D) - kao shto je odnos razuma i spoznaje - su u islamskim debatama i pochele sa abduhovim uchenjem, i njegovom reinterpretacijom nekih tradicionalnih stavova, odnosno kroz njega su dobile svoju sofisticiranu, "modernistichku" notu. kod nas su najvishe popularisane prvenstveno od strane djoze, mada su do nas doprle josh mnogo ranije, recimo kroz reisa chaushevica i neke ostale azharovce.
e aferim cura :thumbup:

fenjer

Post by fenjer » 27/07/2007 01:12

Sarafcina wrote:
imas li dokaz da je ulema jedinstvena?
ono, ne velim da nije, ali kada to "jedinstvo" dolazi iz vehabijskih izvora... nekako mi je uvijek suhveli. Jednostavno u njihovim izvorima, jedinstvno je cesto samo njihova interpretacija.
A, s obzirom da vehabije imaju i jednu lijepu istoriju, moze se reci, cudnih tumacenja i uzimanja hadisa koji imaju veze sa zenama... ja bih volio da vidim neki nezavisan izvor (narocito zato sto sam o tom cupanju cuo samo iz vehabijske literature). sve osim boldiranog dijela.... ne diskutujem.

Kao prvo, ja sebe ne ubrajem u tkz vehabije.
Drugo zar ti nisam naveo vec jasne dokaze? . Ovo jedinstvo ne dolazi iz vehabiskih izvora, vec od priznate Islamske uleme.
Uostalom zasto ne postavis pitanje u preporodu Zijad ef Ljevakovicu ili Muharem ef Omerdicu? Ili ga postavi ulemi koja je za tebe autoritet, garantujem ti da ces svugdje dobit isti odgovor.Hoces li onda bit zadovoljan?
Stvar je u tome sto kod nas Bosnjackih muslimana kao i kod mnogih nasih imama, hadiska nauka nesto novije, u smislu obrazovanja na fin-u, tek nekih 90 godina je pocela da se razvija i da se vise uci, poducava. Ovo kad kazem, govorim jer mi je poznato stanje.
Rezultat svega je da pojedini muslimani kad cuju neki hadis, imaju obicaj da opozivaju na nakve prioritete te postavljaju svakojaka pitanja, naravno sve je to uredu ako covjek ima s tim cilj da dodje do istine.
Sve sto nam je Poslanik s.a.v.s govorio i naredio je i itekako bitno, pa ukoliko neki od nas nemaju to jos u svojoj praksi, iz ovog ili onog razloga, to naravno ne treba i ne smije da bude razlog da se isto pobija. Postavlja se onda pitanje, protiv cega se takva osoba bori i sta joj je krajni cilj? Istina ili zabluda,nesvjesno ili svjesno?
Jeli se ja i ti trebamo citavog zivota da bavimo samo nekim tkz prioritetima? Trebamo, ali nista manje ne smijemo zapostavljat sto je od nase vjere, posebno kad je rijec o propisima.
Opozivati se vjecno na jedinstvo ummeta kojeg vec poodavno nema ili na neke prioritetnije stvari, iz gore navedenih razloga, ne da je samo pogresno vec cak moze da vodi ka zabludi.
Zar nam nije prece da se trudimo da sto vise spoznamo nashu vjeru, da izgradjujemo svoju licnost, svojih najblizih, pa ako dodjemo do tog, mozda da nesto prenesemo i na svog komsiju. Zar ovo nije prioritet?

Naravno ulema se ne slaze po svakom pitanju, ima pitanja gdje ima prostora za idztihad, i ako su ona rijetka. Kad su stvari jasne, ne opoziva se na pravo idztihad-a, to obicno rade osobe zbog nedostatka argumenata, ili pak sto jednostavno (iz nekog razloga vjerovatno) ne zele da prihvate ono sto im se predoci. Svaki od uvazenih alima je govorio ukoliko dodje neki hadis koji se protivi njegovom misljenju da se onda sa njegovom misljenjem treba omlatit o zid. To nam ukazuje na to da trebamo uzimat znanje odakle isti ti alimi uzimaju, te ukoliko nam je danas vise cinjenica poznato po nekom pitanju, onda smo obavezni to da prihvatimo.
Husein-ef. Đozo je markantna licnost medju bosnjackom ulemom 20. vijeka. Studirao je na cuvenom Al-Azharu, prije drugog svjetskog rata, a radio i djelovao u izuzetno teskim okolnostima Titove komunisticke Jugoslavije. Napisao je vise djela od kojih je najpoznatije Fetve. Ne treba takodje zaboravit da na razmisljanja u fetvama rahmetli ef. Doze su uticale mnogobrojne drustvene prilike tog vakta. Rahmetli ef. Dozo poticao je ucenike na razmisljanje i svako predavanje pocinjao pitanjem: Jeste li nesto razmisljali o onome o cemu smo prosli put govorili? Danas je fino vidjeti, da je ef.Dozo ostavio iza sebe mnogobrojne uvazene ucenike koji itekako razmisljaju i raspolazu s obilatim znanjem, te isto koriste, i na osnovu njega daju fetve u shodne danasnjem vaktu. Takodje fetve o osnovama vjerovanja su u svakom dobu iste.

Receno je:'Primjer onoga ko pohlepno trazi dunjaluk je kao primjer covjeka koji pije morsku vodu- sto je vise pije, sve je vise zedan.
zena wrote: vazniji je tuđi hakk, nems se ne tiče ničijeg hakka... ako neko postupa po hadisu za koji zna... elhamdulillah, ali treba imati na umu, da ima ljudi kojima "ruznoca" izaziva razne komplkse... ako ce nekome to sto ima neke cudne obrve izazivati ruzna osjećanja...komplekse...ja bih se upitala sta je prece... i da ne zaboravim "Allah je Lijep i voli ljepotu..."
U ovom kontestu kojem pises rijeci koje nam je Poslanik s.a.v.s prenio Allah je Lijep i voli ljepotu nadam se da nemaju i da ti nije bio cilj da ti sluze kao argumentiranje prethodnog dijela komentara u vezi obrva. Za koje postoji takodje predaja od Poslanika s.a.v.s da je rekao:Allah je prokleo zene koje cupaju obrve i koje traze da im se cupaju . I to ne treba zaboravit. I ovo je vazno, da nije ne bi Poslanik s.a.v.s to rekao.

Razlog mog komentara a prije sam ga naveo, je da se ne ismijavaju Poslanikovi s.a.v.s propisi, hocel to neko primijenit ili ne ja u to ne ulazim, sto rece ahmmed: (negdje u postu o tetoviranju) ako je to jedino brate sto te muci hoces li uci u dzennet ili ne, blago se tebi.
Nista od ovih stvari nije sporno ali treba prihvatit propis onakim kakav jest i ne smije se pobijat odredba Allahovog Poslanika. Koliko ce ko od nas primijenit od njega, nema potrebe da u to ulazimo, kao sto nema potrebe da to opravdavamo svakojakim razlozima, sve je to ustvari shodno nasem stepenu imana (vjerovanje).

Ljepota nije zabranjena!

Hvala Allahu kada nije zabranio da covjek zeni lijepu zenu. Po prirodi stvari svaki muskarac voli lijepu, zgodnu i srcu dragu zenu. Ako ne ozeni takvu cijeli ce zivot u dusi osjecat prazninu. Ali, ako ozeni lijepu i zgodnu zenu, osjecat ce se sretnijim, jacim i ponosnijim. Zbog toga Islam i nije zabranio motiv ljepote vec ga samo uvjetovao vjerom. Uz vjeru ljepota ima smisla. Bez vjere ona moze biti velikom kusnjom, kaznom i nesrecom. Svjedoci smo nesrece brakova u kojima je ljepota bila glavni motiv ulaska u brak.

Poslanik s.a.v.s. je rekao: "Allah je lijep i voli ljepotu".
Zasto bi je vjernik izbjegavao?! Od Dzabira b. Abdullaha se prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao; Ako neko od vas zeli da zaprosi zenu pa mu bude omoguceno da vidi ono sto ce ga potaknuti na brak s njom (dakle njen izgled) neka to i ucini.
Dzabir r.a. kaze: Zaprosio sam zenu pa sam potajno gledao u nju i u ono sto me je potaknulo na brak s njom (izgled i pokrete tijela) i ozenio sam je. ( Ebu Davud)
Najvaznije je shvatiti da vjera ne iskljucuje ljepotu, niti obrnuto.

One koji vole da se o vjernicama sire
bestidne glasine - ceka teska kazna,
i na ovom i na onom svijetu. Allah sve
zna, a vi ne znate."
(el-Nur: 19.)

Imam Ahmed rhm., kaze: "Pricao nam je Muhammed b. Bukejr, pricao nam je Mejmun b. Musa el-Mer'ijj, pricao nam je Muhammed b. Abbad el-Mahzumijj, od Sevbana r.a., a on od Poslanika s.a.w.s., da je rekao: "Nemojte uznemiravati Allahove robove; nemojte ih brukati, i nemojte im mahane istrazivati! Ko bude mahane istrazivao svom bratu-muslimanu, Allah ce njegove mahane istraziti, sve dok ga, u njegovoj kuci, ne zastidi i obruka!" (Sejh Su'ajb el-Arna'ut kaze da je ovaj hadis: Sahih ligajrihi, a ovaj lanac - hasen. Medzme'uz-Zeva'id, 8/164., br.13093
.)

Hafiz Ibnul-Kajjim el-Dzevzijje rhm., u djelu "Medaridzul-Salikin", (1/113.), kaze: "Veliki grijesi poput: licemjerstva(el-rija'), umisljenosti(el-'udzb), oholosti(el-kibur), divljenja(el-fahr), uzdizanja(el-hujela'), gubljenja nade u Allahovu milost(el-kunut min rahmetillah), pesimizam po pitanju Allahova oprosta(el-je'es min revhillah), sigurnost od Allahove kazne(el-emn min mekrillah), sreca i veselje kada je u pitanju vrijedjanje muslimana(ezal-muslimin), radost kada ih pogodi nesreca(el-shematah bimusibetihim), zelja za sirenjem bestidnih glasina o njima, zavidjeti im na blagodatima koje im je Allah ds.s., dao, zeleci da to nestane od njih – kao i sve ono sto iz navedenog proizilazi – je na vecem stepenu tahrima i zabrane nego li zinaluk, pijenje alkohola i ostali spoljni veliki grijesi!

Poslanik s.a.w.s., kaze: „Allahov Poslanik Nuh, kada mu je dosao smrtni cas, rece svome sinu: Ostavljam ti u amanet dvije stvari, a dvije ti zabranjujem: Od tebe trazim la ilahe illallah – jer kad bi se svih sedam nebesa, i svih sedam zemalja stavile na jedan tas, a la ilahe illallah na drugi tas – prevagle bi rijeci la ilahe illallah; kada bi svih sedam nebesa i seda zemalja bile jedna halka/krug – rijeci la ilahe illalah i subhanallahi ve bihamdihi bi je prekinule; ove riječi su molitva svakog zivog stvora, i zbog njih Allah dz.s., hrani stvorenja. Zabranjujem ti sirk/idolopoklonstvo i kibur/oholost. Bi receno: Allahov Poslanice, sirk nam je jasan, ali u cemu se ogleda kibur/oholost? Rekose: Jel' kibur kada neko ima dobre cipele s jakim kopcama? Rece: Ne. Jel' kibur kada neko obuce dobru narukvicu? Rece: Ne. Jel' kibur kada neko ima bijesnu jahalicu? Rece: Ne. Jel' kibur kada neko ima dosta drustva s kojima se druzi? Rece: Ne. Rekose: Pa dobro Poslanice, sta je to kibur? Rece: pobijanje istine i potcjenjivanje ljudi.“ (Musned Ahmed b. Hanbel, br.6583.)

Allahova plemenitost

Prenosi se da je Allahov Poslanik Musa a.s. , jedne prilike sa svojim narodom, kojeg je bilo 70 hiljada, u pustinji molio Uzvisenog Allaha za kisu, jer su bile velike suse. Medjutim, nebo tada posta jos cisce a Sunce ugrija jos jace. Musa a.s. se zacudi i upita svoga Gospodara za razlog tome. Allah swt mu objavi: " Medju vama je rob koji mi je nepokoran vec 40 godina ." Musa a.s. se obrati tom covjeku koji se nalazio u skupini naroda: " O ti nepokorni robe, koji grijesis prema Allahu dz.s. 40 godina, istupi iz nasih redova jer zbog tebe nam je uskracena kisa ."
Tada grjesni rob pogleda desno i lijevo i nevidje da iko istupi istupi, nakon cega shvati da je on ta trazena osoba, pa rece u sebi: " Ako istupim pred ovim ljudima, bicu osramocen, a ako ostanem medju njima, zbog mene ce im biti uskracena kisa ." Pa uvuce glavu u svoju odjecu, kajuci se za svoja djela, rekavsi: " Boze moj, grjesio sam prema tebi 40 godina, sada Ti dolazim pokoran, pa primi moje pokajanje." Poslije toga se proli obilna kisa. "
Boze moj, zbog cega nam spusti kisu, a niko od nas ne istupi ? rece Musa a.s. . A Allah swt mu objavi:" O Musa, dao sam vam kisu zbog onoga zbog kojeg Sam vam je zabranio. Musa a.s rece: " Boze moj, pokazi mi tog pokornog roba ." . "O Musa, Ja ga nisam osramotio kada Mi je bio nepokoran, pa zar da ga osramotim sada kada Mi je pokoran " -rece Allah dz.s. ."

Prenosi se da je jedan covjek dosao kod Allahovog Poslanika Ibrahima a.s. i zatrazio od njega da mu da sta od hrane. Ibrahim a.s. rece da ce ga nahraniti pod uvjetom da on povjeruje u Alllaha dz.s. Covjek to odbi i ode srdit od Ibrahima a.s. . Uzviseni Allah posla meleka Ibrahimu sa porukom :" O Ibrahime, ja toga covjeka hranim 40 godina a da Ga nisam prisiljavao da Mi se pokori, pa zar ga ti ne mozes nahraniti jedan put " . Ibrahim a.s. ode i potrazi tog covjeka, te ga pozva kuci da mu da hrane. Covjeku bi cudno zasto je se Ibrahim a.s. promjenio, te kad mu Poslanik objasni razlog, covjek primi Islam.
Last edited by fenjer on 27/07/2007 02:50, edited 2 times in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/07/2007 02:22

fenjer wrote:
Sve sto nam je Poslanik s.a.v.s govorio i naredio je i itekako bitno, pa ukoliko neki od nas nemaju to jos u svojoj praksi, iz ovog ili onog razloga, to naravno ne treba i ne smije da bude razlog da se isto pobija. Postavlja se onda pitanje, protiv cega se takva osoba bori i sta joj je krajni cilj? Istina ili zabluda,nesvjesno ili svjesno?
Jeli se ja i ti trebamo citavog zivota da bavimo samo nekim tkz prioritetima? Trebamo, ali ne smijemo takodje nista zapostavljat sto je od nase vjere.
Opozivati se vjecno na jedinstvo ummeta kojeg vec poodavno nema ili na neke prioritetnije stvari, iz gore navedenih razloga, ne da je samo pogresno vec cak moze da vodi ka zabludi.
Zar nam nije prece da se trudimo da sto vise spoznamo nashu vjeru, da izgradjujemo svoju licnost, svojih najblizih, pa ako dodjemo do tog, mozda da nesto prenesemo i na svog komsiju. Zar ovo nije prioritet?
Fenjer, prioriteti postoje, oni nisu takozvani.....Zbog davanja jednake važnosti obrvama,kao i namazu, i Ramazanu,i obrazovanju i borbi protiv gladi, muslimani su danas gdje jesu. Ko hoće da se bavi hadiskom naukom i u segmentu čupanja obrva, bujrum. Ja neću. I ne smatram to pogrešnim činom. Šta više....Slažem se ja da trebamo da se trudimo da što više spoznamo našu vjeru...Ali, zaista, trošiti energiju na priču o čupanju obrva, ja niti hoću , niti imam hala za takve stvari. Davati istu vrijednost priči o čupanju obrva i recimo problemu droge među mladim, vrlo je neislamski....

Recimo,da imaš sljedeću situaciju: mlada žena, obrazovana, govori strane jezike, pokrivena, klanja, posti, pazi roditelje , odgovorna je prema prijateljima i uređuje obrve. I sad je treba kasavetiti prokletstvom zbog zadnjeg čina...Ma, pusti, molim te......

fenjer

Post by fenjer » 27/07/2007 03:47

Ahmmed wrote:
fenjer wrote:
Jeli se ja i ti trebamo citavog zivota da bavimo samo nekim tkz prioritetima? Trebamo, ali ne smijemo takodje nista zapostavljat sto je od nase vjere.
Fenjer, prioriteti postoje, oni nisu takozvani.....Zbog davanja jednake važnosti obrvama,kao i namazu, i Ramazanu,i obrazovanju i borbi protiv gladi, muslimani su danas gdje jesu. Ko hoće da se bavi hadiskom naukom i u segmentu čupanja obrva, bujrum. Ja neću. I ne smatram to pogrešnim činom. Šta više....Slažem se ja da trebamo da se trudimo da što više spoznamo našu vjeru...Ali, zaista, trošiti energiju na priču o čupanju obrva, ja niti hoću , niti imam hala za takve stvari. Davati istu vrijednost priči o čupanju obrva i recimo problemu droge među mladim, vrlo je neislamski....

Recimo,da imaš sljedeću situaciju: mlada žena, obrazovana, govori strane jezike, pokrivena, klanja, posti, pazi roditelje , odgovorna je prema prijateljima i uređuje obrve. I sad je treba kasavetiti prokletstvom zbog zadnjeg čina...Ma, pusti, molim te......

Da prioriteti postoje, ali u mom kontekstu pisanja su takozvani.
A ovdje je ni manje ni vise rijec o odredbi Allahovog Poslanika s.a.v.s.

Konkretno ovdje na forumu kad je rijec o modeliranju obrva i jest prioritet o tome govorit, od onog momenta kad neko taj cin pobija. Stanje igra ulogu. Kad neko javno pobija (nesvjesno ili svjesno, ili iz neznanja) nesto od vjere, onda postaje prioritet da se o tome nesto kaze. Ne iz toga razloga da ocrnimo tog koji je pogrijesio, vec da ga ispravimo i ukazemo i drugima na tu gresku.
Kao sto znas u islamu ima razlika izmedju onoga koji javno i tajno grijesi, za razliku od prvog onog koji tajno sgrijesi (a tebi je to poznato) mahanu takvog nam je obaveza prikrit. Prema hadisu: Allah je Pokrivac, voli stid i pokrivanje.(Prenose Ahmed, Ebu Davud i En-Nesai sa ispravnim lancem.)

Zaboravio si jos da je ovo forum, diskusija, u kojoj svako svoj cilj ima, ja sam prenio stav islama po pitanju stanjivanja i oblikovanja obrva samo u kontekstu prethodnog komentara o obrvama, ja nisam posticao na raspravu o tome. . Svi mi imamo propusta i kad bi se svi pozabavili sa svojim propustima, ne bi ni imali vjerovatno vremena da i pogledamo na druge, i nastojim da to i ne radim. Svako svoje stanje najbolje zna. Ali to nam ne daje za pravo da te svoje propuste opravdavamo nijekanjem, pobijanjem ili trazenjem svakojakih razloga. Vjera je jasna i ona se ne moze modifikovati.

I jos, tu mladu zenu o kojoj govoris, ja bi samo pohvalio...

Poslanik s.a.w.s., kaze: „Allahov Poslanik Nuh, kada mu je dosao smrtni cas, rece svome sinu: Ostavljam ti u amanet dvije stvari, a dvije ti zabranjujem: Od tebe trazim la ilahe illallah – jer kad bi se svih sedam nebesa, i svih sedam zemalja stavile na jedan tas, a la ilahe illallah na drugi tas – prevagle bi rijeci la ilahe illallah; kada bi svih sedam nebesa i seda zemalja bile jedna halka/krug – rijeci la ilahe illalah i subhanallahi ve bihamdihi bi je prekinule; ove rijeci su molitva svakog zivog stvora, i zbog njih Allah dz.s., hrani stvorenja. Zabranjujem ti sirk/idolopoklonstvo i kibur/oholost. Bi receno: Allahov Poslanice, sirk nam je jasan, ali u cemu se ogleda kibur/oholost? Rekose: Jel' kibur kada neko ima dobre cipele s jakim kopcama? Rece: Ne. Jel' kibur kada neko obuce dobru narukvicu? Rece: Ne. Jel' kibur kada neko ima bijesnu jahalicu? Rece: Ne. Jel' kibur kada neko ima dosta drustva s kojima se druzi? Rece: Ne. Rekose: Pa dobro Poslanice, sta je to kibur? Rece: pobijanje istine i potcjenjivanje ljudi.“ (Musned Ahmed b. Hanbel, br.6583.)

Post Reply