Umori me...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

šcki

Post by šcki » 22/07/2007 14:18

kub lajkan wrote:
šcki wrote:Vjera nije misljenje niti rezultat razmisljanja!!
Je li onda glupo zakljuciti da ti za vjeru ne treba mozak?

"Kakav je stvarno uzajamni odnos vjere i razuma:

Vjera je usmjeritelj razumu u svim stvarima u kojima bi razum zalutao,u kojima je nemocan da spozna realnost i istinitost na polju:
-vjerovanja
-etičkih principa,opcih i pojedinacnih
-normiranja univerzalnih zakonskih odredbi koje su iste,bilo kada i u bilo kojoj sredini da se primjenjuju

Priroda i kosmos:nebo,Zemlja,planine,mora,zvijezde,mjesecevi,sunca,materija,energija,morske dubine i svemirska prostranstva....sve to je ostavljeno covjeku da vlastitim sredstvima istrazuje dok ne otkrije Boziju zakonitost u prirodi,njene tajne i bozansku kreaciju koja prozima svaku stvar.Covjekovu aktivnost u tom pogledu vjera ne zabranjuje,pod uslovom da je dobronamjerna."

šcki

Post by šcki » 22/07/2007 14:21

encian wrote:
šcki wrote:"Kur'an je objavljen,a da se o tome nije trazilo misljenje covjeka.Uzvisen je Allah od toga da trazi savjet od stvorenja.
Svoju objavu Uzviseni nije poslao da bi covjek istrazivao i o njoj donosio pozitivan ili negativan sud,prihvatljiv ili odrican,i svako ko tako misli nije svjestan Bozijeg umijeca,od cega je on Uzvisen i Cist.Ona je ljudima data da je slijede skruseno i odano,bez ustezanja ili sumnje."

Vjera nije misljenje niti rezultat razmisljanja!!

"i reci:Istina dolazi od Allaha,Gospodara vasega,pa ko hoce-neka vjeruje,a ko hoce-neka ne vjeruje!"

"Stupnjevi intelektualne razvijenoisti nisu kod svih ljudi jednaki,a kad bi razum bio u stanju da nadomjesti Objavu,prema cijem bi se razumu orijentisali??Ciji bi to razum bio mjerodavan za sve ljude????
Zbog toga razum ne treba da zalazi u fundamentalna pitanje vjere."

Od muslimana islam trazi da jasne ajete prihvati u njihovoj sveukupnosti i da ih do kraja slijedi...u manje jasnim ajetima stvar se prepusta Allahu i Njegovom poslaniku...."

("Islam i razum"-Dr Abdulhalim Mahmud)
pa uz duzno postovanje scki, nisu tema fundamenti vjere: treba li vjerovati ili treba li se moliti. ja samo pitala umara li ovoliko naglabanje o stvarima koje nisu spomenute u Knjizi: duga kosa kod muskaraca i slicne nebuloze. al hajde dobro, barem mogu reci da cvrsto vjerujem da u ovakve stvari treba sumnjati i traziti logiku u njima, a ne povoditi im se kao da su direktne zapovijedi.

ja kad se sjetim sebe, pocela sam vjerovati upravo jer sam razmislila. ovako razvijen mozak nam ne bi bio dat da Bog nije htio da ga koristimo i da spoznamo Njega.

opet da kazem, meni je vjera logicna. zato sam u njoj.[/quote
"Slijedite a ne izmisljajte,bice vam dovoljno"-hadis

"Prvi zahtjev u islamu jeste onaj koji je uzet iz samog njegovog naziva a to je:iskrena predanosta Allahu,podredjenost Njegovoj odredbi,prepustanje vodsta isljucivo Njemu i Njegovim normama u oblasti metafizike i etike.

Ako kojim slucajem vjernik narusi ove proncipe i vodstvo prepusti razumu,makar imao namjeru da na taj nacin dodje do istog cilja datog u vjeri,on vise nije iskreno odan Bogu,jer umjesto Njegove upute,on se predaje uputi razuma,cineci to u slavu vlastitog ega,sto je jedan vid samoisticanja odnosno intelektualne uobrazenosti!!"

Sorry ako mislis da sam malo fulila temu :cry: no cinilo mi se povezano jer
glede tih naglabanja o ovom i onom i to je naravno stvar znanja il neznanja...zna se sta je fazr,sta hadis,sta haram itd....i naravno,da li ce neko slijediti ono sto zna ili nece,ili ce sam izmisljati sta treba sta ne!I normalno zna se sta je bitno sta nebitno,(duga kosa ili dobro djelo!)bar zdravom razumu!:)
Po'drav:)

encian

Post by encian » 22/07/2007 14:52

šcki wrote:

Ako kojim slucajem vjernik narusi ove proncipe i vodstvo prepusti razumu,makar imao namjeru da na taj nacin dodje do istog cilja datog u vjeri,on vise nije iskreno odan Bogu,jer umjesto Njegove upute,on se predaje uputi razuma,cineci to u slavu vlastitog ega,sto je jedan vid samoisticanja odnosno intelektualne uobrazenosti!!"

moje se bice toliko ovome protivi da bih se sad prevrtala u placu i agoniji po podu. Bog mi ne dozvoljava da koristim razum u spoznaji njega?! kakva ironija! kako ce islam prihvatiti oni koji nisu rodjeni u njemu? prije nego ga prihvate srcem, sigurno ce dobro produmati o njemu, koliko je logican i stvaran. kako da vidimo Bozije u kretanju planeta ako neko nije upotrijebio razum da otkrije taj zakon?

a sto se tice, "slijedite, ne izmisljajte", stvarno ne mogu da vjerujem da je to Poslanik pbuh rekao. znas li ti da je islamski svijet u perodu od 10 do 15 stoljeca koristio matematicke tehnike pri oslikavanju dzamijskih kupola koje je zapad otkrio tek 1970tih? sta da slijedimo? to znanje? nismo, jer nam je trebao jedan amer i jedan zuti da nam kazu da smo to nekad znali. Poslanika? u cemu? u tome kakav je bio covjek ili kako se cesljao?

vodstvo prepustiti razumu? ne, budimo ovce. onda zato sto nista ne razmisljamo po mogucnosti pitajmo "ucene" pa da nam kazu da je prokleta zena koja cupa obrve.

opet se ja sekiram. (ima li gdje smajli koji place?)

danas

Post by danas » 22/07/2007 15:50

ne sekiraj se...

a boga vec zanima sta jedes i kako se oblacis, pa mislim da je logicno i da se brine oko frizure i obrva :)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 16:13

encian wrote:
šcki wrote:

moje se bice toliko ovome protivi da bih se sad prevrtala u placu i agoniji po podu. Bog mi ne dozvoljava da koristim razum u spoznaji njega?! kakva ironija! kako ce islam prihvatiti oni koji nisu rodjeni u njemu? prije nego ga prihvate srcem, sigurno ce dobro produmati o njemu, koliko je logican i stvaran. kako da vidimo Bozije u kretanju planeta ako neko nije upotrijebio razum da otkrije taj zakon?

a sto se tice, "slijedite, ne izmisljajte", stvarno ne mogu da vjerujem da je to Poslanik pbuh rekao. znas li ti da je islamski svijet u perodu od 10 do 15 stoljeca koristio matematicke tehnike pri oslikavanju dzamijskih kupola koje je zapad otkrio tek 1970tih? sta da slijedimo? to znanje? nismo, jer nam je trebao jedan amer i jedan zuti da nam kazu da smo to nekad znali. Poslanika? u cemu? u tome kakav je bio covjek ili kako se cesljao?

vodstvo prepustiti razumu? ne, budimo ovce. onda zato sto nista ne razmisljamo po mogucnosti pitajmo "ucene" pa da nam kazu da je prokleta zena koja cupa obrve.

Upravo tako, encian.....

U Kur anu Bog dž.š. na mnogo mjesta kao sinonim za termin "ljudi", upotrebljava termin " razumom obadeni".....

I , zaista, ne sekiraj se .......

lady midnight

Post by lady midnight » 22/07/2007 16:18

"Da bi se izbjeglo zatvaranje islamske misli u okoštane, prevaziđene i zastarjele ranije oblike da bi joj se osigurala odgovarajuća promjena, uspostavljena je veoma važna ustanova, idžtihad, koja će budno, prateći razvoj na osnovu naučnih dostignuća, razraživati islamsku misao i pronalaziti nove savremenije oblike njene praktične primjene.

Ku'ran je u stvari otvorio period u kojem glavnu riječ ima razum, odnosno nauka. Strogo je zabranio stajanje i tapkanje na jednom mjestu. U mnogobrojnim ajetima upozorava se na opasnost taklida, oponašanja i pozivanja na ranije generacije. Svaka generacija ima svoju istorijsku misiju koju mora izvršiti i za koju je odgovorna i pred Bogom i pred istorijom. (Tilke ummetun kad halet leha ma kesebet ve lekum ma kesebtum...). Svaka generacija, svaka zajednica, i svaki narod mora dati u razvoju ljudske misli svoj vlastiti doprinos. Kur'an se osobito oštro obara na one koji se pozivaju na pređe i željeli bi da parazitski žive na njihov račun. Za one koji ne razmišljaju, ne istražuju i ne uče, kaže da su se spustili na razinu životinje, čak su još gori od nje (bel hum edallu). Ne smije se nikada stati. Život se mora uvijek pokretati naprijed i obnavljati. To je osnovna misao Kur'ana, koja jasno izbija iz velikog broja ajeta! Nju je najbolje izrazio Muhammed a. s. kada je rekao da se u svakom stoljeću mora pojaviti obnovitelj koji će osloboditi islamsku misao od prevaziđenih formi, stranih i njoj tuđih elemenata i dati joj novu interpretaciju i novu odgovarajuću primjenu.

(....)

Postoji, međutim, jedna druga vrsta čuda, koje je mnogo efikasnije - čudo prirode.
Kur'an nas na to čudo stalno upućuje. Razmatrajte i razmišljajte o tome, kako je nastala zemlja, nebesa, kako nastaje izmjena dana i noći, kako su podignute planine a spuštene doline. Putujte po zemlji, otvorite oči i dobro izučavajte istoriju pojedinih naroda da biste vidjeli zašto su neki narodi napredovali, a drugi padali i stradali, kada je jedan narod napredovao, a kada propadao? U vama i van vas postoje znakovi, zar ne vidite?
Sve su to kur'anski imperativi, koji nas upućuju da pomoću nauke otkrivamo čuda u prirodi. Ova čuda mnogo jače govore o Bogu, njegovoj prisutnosti u procesima nego metaforičko čudo, čije je djelovanje bilo ograničeno na određeno vrijeme i na određen broj ljuda. Međutim, prirodno čudo ima tajnu vrijednost i nije vezano za određeni broj ljuidi niti za određeno vrijeme.
U prirodi, ako umijemo s njome da kontaktiramo i ako je shvaćamo i razumijemo, naći ćemo najveća čuda, vrhunac ljepote, sklada, savršenstva. Ona je izvor svega što može biti predmet našeg interesovanja.
Čudo pojavnog svijeta je odraz još večeg čuda, koje se kuje iza njega, koje naslućujemo i osjećamo njegovu prisutnost, ali ga suštinski ne možemo shvatiti.
Takvom čudu se okrenuo Kur'an i u tom pravcu orijentisao ljudski razum.
Ako treba pouke, divljenja, spoznaje ljepote, veličine i savršenstva, onda se to može naći samo u promatranju prirode i njenih pojava.

O mjestu i ulozi razuma i nauke u islamu govori i načelo: Ako dođe u sukob slovo Kur'ana sa činjenicama razuma i nauke, prednost se daje razumu. Tekstu se u tom slučaju daje smisao koji odgovara zahtijevima razuma (...) ".

HUSEIN DJOZO, "Islam i nauka": Glasnik VISa, br. 3-4 (mart-april 1974).

:D:D:D:D:D

šcki

Post by šcki » 22/07/2007 16:18

encian wrote:
šcki wrote:

"slijedite a ne izmiljajte" znaci ne unosite novotarije u vjeru,vec je prihvatite onako kako je Bog propisao!kakve veze matematika ili neko znanje ima s tim?
Uposte ne pricam o tim sitnicama tipa cesljanja ili kose itd...
Procitaj moj prethodni post o odnosu razuma i vjere na strani 1!
Toliko od mene! :)

kub lajkan

Post by kub lajkan » 22/07/2007 16:23

danas wrote:ne sekiraj se...

a boga vec zanima sta jedes i kako se oblacis, pa mislim da je logicno i da se brine oko frizure i obrva :)
To je samo kod all-inclusive aranzmana... :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 16:24

šcki wrote:
encian wrote:
šcki wrote:

"slijedite a ne izmiljajte" znaci ne unosite novotarije u vjeru,vec je prihvatite onako kako je Bog propisao!kakve veze matematika ili neko znanje ima s tim?Uposte ne pricam o tim sitnicama tipa cesljanja ili kose itd...
Procitaj moj prethodni post o odnosu razuma i vjere na strani 1!
Toliko od mene! :)
A što ne bi imalo?Zar se nismo dogovorili da je islam sveukupnost ljudskoga djelovanja, u svim segmentima , pa i u matematici, ili bilo kom drugom konkretnom znanju.... :)

Lady,a nakon ovog sjajnog citata od uvaženog Husein ef- Đoze, šta drugo reći nego: Allahu Ekber :)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 16:25

kub lajkan wrote:

ne začatavaj :D Sreća tvoja pa Bog dž.š. ima savršen smisao za humor, inače.... :D

kub lajkan

Post by kub lajkan » 22/07/2007 16:38

Ahmmed wrote:
kub lajkan wrote:

ne začatavaj :D Sreća tvoja pa Bog dž.š. ima savršen smisao za humor, inače.... :D
Pa ja i igram na tu kartu... :D
I ne samo smisao za humor, nego i potpuno razumijevanje za rjesavanje cafirskog pitanja na obostrano zadovoljstvo... :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 16:39

kub lajkan wrote:
Ahmmed wrote:
kub lajkan wrote: To je samo kod all-inclusive aranzmana... :D
Pa ja i igram na tu kartu... :D
I ne samo smisao za humor, nego i potpuno razumijevanje za rjesavanje cafirskog pitanja na obostrano zadovoljstvo... :D
Jah :D :P

fenjer

Post by fenjer » 22/07/2007 16:54

Islam je prvobitno vjera dokaza i argumenata.
Kao sto znamo, prva objava Muhammedu s.a.v.s je bila: "Uci, citaj, saznaji novo"! Otkrivaj ono sto ti nije poznato, da bi se uzdigao, jer ljudski rod se razlikuje od zivotinja i drugih stvorenja upravo zbog posjedovanja razuma. "U ime tvoga Gospodara" neka je to ucenje, "koji stvara" (Suratul-`Aleq: 1), i po tome Ga mozemo poznati.
Ovdje se prvobitno misli na znanje vezano za vjeru, pa u drugom planu znanje vezano za korist ovozemaljskog zivota.

Poslanik s.a.v.s je najbolji primjer kako da primijenimo Kur'an u praksi. Te danas alimi (Islamski ucenjaci) kad nesto objasnjavaju uvijek se vracaju na Kur'an i Sunnet (praksa Poslanika s.a.v.s, hadis). Te ovo dvoje je nerazjedinjivo i predstavlja jednu cjelinu.

O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vasim..“ An-Nisa’ 59
Culi smo, ko nam je Gospodar, ko Poslanik s.a.v. i ko su predstavnici nasi u vlasti koji ce svjedociti za nas i mi zanjih i kakvi su propisi i odnosi.Oni koji cuju ne mogu a da ne postupe po onom sto su culi jer bi to bilo ocigledno odstupanje od istine, a za svako odstupanje postoji kazna udaljavanja i kazna kaznjavanja, a posto nemamo opravdanja osudjeni smo da propadnemo na tom ispitu. Iskreni ce reci:

„........Gospodaru nas, Mi smo culi glasnika koji poziva u vjeru: „ Vjeruj te u Gospodara vaseg!’“ Mi smo mu se odazvali. Gospodaru nas, oprosti nam grijehe nase i predji preko hrdjavih postupaka nasih, i ucini da poslije smrti budemo sa onima dobrima.Gospodaru nas, podaj nam ono sto si obecao po Poslanicima Svojim i na sudnjem danu nas ne osramoti! Ti ces, dosita, Svoje obecanje ispuniti! ALi-Imran 193-194

Postivanje i pokornost Allahu dz.s. se veze za postivanje i pokornost Muhammedu a.s. jer u Kur‘anu stoji:
Onaj ko se pokorava Poslaniku, pokorava se i Allahu. (En-Nisa, 80)

Nema mjesta za one koji kazu da je dovoljno biti pokoran samo Allahu dz.s. To je samo ljudska sujeta i nicemu ne vodi. Poslanik je praktican primjer kako se zivi u islamu i samo tako se dolazi do prave srece. Ovaj hadis najrjecitije govori o tome:
Sav moj ummet uci ce u Dzennet, osim onih koji to odbiju.“
A ko je taj koji odbija, Poslanice? Odgovori:
Ko me slijedi, uci ce u Dzennet, a ko mi je neposlusan sam odbija da udje.”

Primjera radi:
U Allahovoj Knjizi nalazis opcenit govor, a na drugim mjestima njegovo pojasnjenje, ili pojasnjenje nadjes u Sunnetu Allahovog Poslanika, s.a.v.s.,. Primjer za to je ajet „Kradljivcu i kradljivici odsijecite ruke.“ Ovaj ajet je opcenit u pogledu odsijecanja ruke, pa ako uzmes suditi po vanjstini ajeta, zapast ces u dvije zabrane. Prva: Odsjeci ces citavu ruku, sto je suprotno Sunnetu. Druga: Odsjeci ces ruku svakom kradljivcu, a za neke vrste kradje se ruka ne sijece.

Allahov Poslanik, a.s, bio je covjek poput drugih ljudi: radovao se stvarima kojima su se i drugi radovali; cudio se onome sto je sve ljude cudilo; tugovao je i zalostan bio kao i ostali ljudi. Allah dz.s za Muhammeda, a.s , kaze: Reci: ,Ja sam,uistinu, covjek poput vas..'' Jedina razlika izmedju Muhammeda, a.s. i nas je to sto je njemu stizala objava od Uzvisenog Allaha. U svemu drugom nalazimo da je isti kao i drugi ljudi.

Medju prvim stvarima koje su Poslanika s.a.v.s bacale u tugu, ljutile ga i provocirale, jeste zurba nekih muslimana da o nekim stvarima iznesu svoje misljenje, bez razmisljanja kako bi trebalo ,i, iz tog razloga, donosenje pogresnih zakljucaka i izjava.

Sljedeci dogadjaj to odslikava na najbolji nacin: Od Dzafer. r.a. se prenosi da je kazao: Izasli smo na jedno putovanje. Jednog od nas je pogodio kamen i rasjekao mu glavu. Iza toga on je imao poluciju (izbacivanje sjemena u snu), pa je upitao svoje drugove, Smatrate li da se mogu posluziti olaksicom, pa uzeti tejemumum? Odgovori li su: Ne smatramo da se mozes posluziti olaksicom kada imas vodu! On se okupao i umro.Kada smo dosli Vjerovjesniku, s.a.v.s, o tome je obavijesten, pa je kazao: Ubili su ga, Allah njih ubio! Zasto nisu pitali ako ne znaju? Lijek za nezanje je pitanje! Bilo mu je dovoljno da uzme tejemmum, pa prebaci preko rane komad platna pa po njemu potare (mokrom rukom), mesh ucini, a ostale dijelove tijela opere.

To sto je Resullulah s.a.v.s, svoju tugu izrazio na ovaj nacin i njegovo komentiranje dogadja u ovoj formi, te njegovo proklinjane onoga ko je dao navedenu fetvu (odgovor) rijecima: Ubili su ga, Allah njih ubio!, sve je to prijetnja i prijekor onome ko fetve daje o vjerskim stvarima bez poznavanja stvarnog stanja. Navedene Resulove s.a.v.s, rijeci ukazuju, s jedne strane, da je on bio duboko dirnut i tuzan zbog onog sto se dogodilo, a s druge strane, to je opomena i upozorenje svakome ko ubuduce bude u prilici da daje fetvu bez znanja. neka to razumiju kao upozorenje svi oni koji danas iznose svoja misljenja i govore o vjeskim stvarima bez znanja, bez posjedovanja one neophodne razine znanja i koji se uopce ne boje da onome sto ne znaju dadnu svoj sud, iznesu propis ili pravilo.

Postupanja po vlastitom nahodjenju u primjeni dinskih propisa, zatim oduzimanje zivota muslimanu su znaci stvari koje su Poslanika s.a.v.s,
bacale u tugu
.

Cupanje i modeliranje obrva

Medju pretjerivanja pri uljepsavanju koja su u islamu zabranjena spa­da i en-nems, sto oznacava cupanje dlaka iz obrva da bi se poravnale ili da bi ih se na poseban nacin oblikovalo.
Muhammed - alejhi's-selam - prokleo je i zene koje to cine i one koje se podvrgavaju takvom tretmanu

Hadis je zabiljezio imam Buhari i Muslim u svojim Sahihima, imam Ahmed u svom Musnedu,Ebu Davud, Tirmizi, Nesai i ibn Madze u svojim Sunenima, u kojem se kaze:
Allah je prokleo zene koje cupaju obrve i koje traze da im se cupaju

En-nems je narocito omrazen zato sto je to ustaljena praksa i simbol sumnjivih i porocnih zena.

Prema nekim ucenjacima Ibni Hanbela, ukoliko suprug dopusta, zena moze odstranjivati dlacice sa lica i upotrebljavati puder, kniti jagodice prsta, manikirati nokte i sl. jer to spada u uljepsavanje i kozmetiku. En-Newewi je stroziji jer odstranjivanje dlacica sa lica smatra en-nemsom te stoga zabra­njenim. Suprotno njegovu misljenju, navest cemo, medjutim, izjavu Ebu Da­vuda iz njegova Sunena da je "en-nems cupanje obrva da bi bile tanje", iz cega se moze zakljuciti da odstranjivanje dlacica sa lica ne spada u en-nems.
Et-Taberi je izdvojio rijeci zene Ebu Ishaka koja je dosla hazreti Ai­si, koja je u to vrijeme bila mlada pa je dosta paznje posvecivala svo­me izgledu. Ishakova zena je upitala: - Je li dozvoljeno da zena, radi svoga muza, odstranjuje dlacice sa lica? - Hazreti Aisa je odgovorila: - Odstrani od sebe neprijatnosti koliko god mozes - (Fethu'l-bari, ko­mentar hadisa Ibni Mes'uda iz knjige El-Libas, poglavlje El-Mutene­mmisät).
Last edited by fenjer on 22/07/2007 17:03, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 17:02

fenjer wrote:Islam je prvobitno vjera dokaza i argumenata.
Kao sto znamo, prva objava Muhammedu s.a.v.s je bila: "Uci, citaj, saznaji novo"! Otkrivaj ono sto ti nije poznato, da bi se uzdigao, jer ljudski rod se razlikuje od zivotinja i drugih stvorenja upravo zbog posjedovanja razuma. "U ime tvoga Gospodara" neka je to ucenje, "koji stvara" (Suratul-`Aleq: 1), i po tome Ga mozemo poznati.
Ovdje se prvobitno misli na znanje vezano za vjeru, pa u drugom planu znanje vezano za korist ovozemaljskog zivota.

Poslanik s.a.v.s je najbolji primjer kako da primijenimo Kur'an u praksi. Te danas alimi (Islamski ucenjaci) kad nesto objasnjavaju uvijek se vracaju na Kur'an i Sunnet (praksa Poslanika s.a.v.s, hadis). Te ovo dvoje je nerazjedinjivo i predstavlja jednu cjelinu.

O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vasim..“ An-Nisa’ 59
Culi smo, ko nam je Gospodar, ko Poslanik s.a.v. i ko su predstavnici nasi u vlasti koji ce svjedociti za nas i mi zanjih i kakvi su propisi i odnosi.Oni koji cuju ne mogu a da ne postupe po onom sto su culi jer bi to bilo ocigledno odstupanje od istine, a za svako odstupanje postoji kazna udaljavanja i kazna kaznjavanja, a posto nemamo opravdanja osudjeni smo da propadnemo na tom ispitu. Iskreni ce reci:

„........Gospodaru nas, Mi smo culi glasnika koji poziva u vjeru: „ Vjeruj te u Gospodara vaseg!’“ Mi smo mu se odazvali. Gospodaru nas, oprosti nam grijehe nase i predji preko hrdjavih postupaka nasih, i ucini da poslije smrti budemo sa onima dobrima.Gospodaru nas, podaj nam ono sto si obecao po Poslanicima Svojim i na sudnjem danu nas ne osramoti! Ti ces, dosita, Svoje obecanje ispuniti! ALi-Imran 193-194

Postivanje i pokornost Allahu dz.s. se veze za postivanje i pokornost Muhammedu a.s. jer u Kur‘anu stoji:
Onaj ko se pokorava Poslaniku, pokorava se i Allahu. (En-Nisa, 80)

Nema mjesta za one koji kazu da je dovoljno biti pokoran samo Allahu dz.s. To je samo ljudska sujeta i nicemu ne vodi. Poslanik je praktican primjer kako se zivi u islamu i samo tako se dolazi do prave srece. Ovaj hadis najrjecitije govori o tome:
Sav moj ummet uci ce u Dzennet, osim onih koji to odbiju.“
A ko je taj koji odbija, Poslanice? Odgovori:
Ko me slijedi, uci ce u Dzennet, a ko mi je neposlusan sam odbija da udje.”

Primjera radi:
U Allahovoj Knjizi nalazis opcenit govor, a na drugim mjestima njegovo pojasnjenje, ili pojasnjenje nadjes u Sunnetu Allahovog Poslanika, s.a.v.s.,. Primjer za to je ajet „Kradljivcu i kradljivici odsijecite ruke.“ Ovaj ajet je opcenit u pogledu odsijecanja ruke, pa ako uzmes suditi po vanjstini ajeta, zapast ces u dvije zabrane. Prva: Odsjeci ces citavu ruku, sto je suprotno Sunnetu. Druga: Odsjeci ces ruku svakom kradljivcu, a za neke vrste kradje se ruka ne sijece.

Allahov Poslanik, a.s, bio je covjek poput drugih ljudi: radovao se stvarima kojima su se i drugi radovali; cudio se onome sto je sve ljude cudilo; tugovao je i zalostan bio kao i ostali ljudi. Allah dz.s za Muhammeda, a.s , kaze: Reci: ,Ja sam,uistinu, covjek poput vas..'' Jedina razlika izmedju Muhammeda, a.s. i nas je to sto je njemu stizala objava od Uzvisenog Allaha. U svemu drugom nalazimo da je isti kao i drugi ljudi.

Medju prvim stvarima koje su Poslanika s.a.v.s bacale u tugu, ljutile ga i provocirale, jeste zurba nekih muslimana da o nekim stvarima iznesu svoje misljenje, bez razmisljanja kako bi trebalo ,i, iz tog razloga, donosenje pogresnih zakljucaka i izjava.

Sljedeci dogadjaj to odslikava na najbolji nacin: Od Dzafer. r.a. se prenosi da je kazao: Izasli smo na jedno putovanje. Jednog od nas je pogodio kamen i rasjekao mu glavu. Iza toga on je imao poluciju (izbacivanje sjemena u snu), pa je upitao svoje drugove, Smatrate li da se mogu posluziti olaksicom, pa uzeti tejemumum? Odgovori li su: Ne smatramo da se mozes posluziti olaksicom kada imas vodu! On se okupao i umro.Kada smo dosli Vjerovjesniku, s.a.v.s, o tome je obavijesten, pa je kazao: Ubili su ga, Allah njih ubio! Zasto nisu pitali ako ne znaju? Lijek za nezanje je pitanje! Bilo mu je dovoljno da uzme tejemmum, pa prebaci preko rane komad platna pa po njemu potare (mokrom rukom), mesh ucini, a ostale dijelove tijela opere.

To sto je Resullulah s.a.v.s, svoju tugu izrazio na ovaj nacin i njegovo komentiranje dogadja u ovoj formi, te njegovo proklinjane onoga ko je dao navedenu fetvu (odgovor) rijecima: Ubili su ga, Allah njih ubio!, sve je to prijetnja i prijekor onome ko fetve daje o vjerskim stvarima bez poznavanja stvarnog stanja. Navedene Resulove s.a.v.s, rijeci ukazuju, s jedne strane, da je on bio duboko dirnut i tuzan zbog onog sto se dogodilo, a s druge strane, to je opomena i upozorenje svakome ko ubuduce bude u prilici da daje fetvu bez znanja. neka to razumiju kao upozorenje svi oni koji danas iznose svoja misljenja i govore o vjeskim stvarima bez znanja, bez posjedovanja one neophodne razine znanja i koji se uopce ne boje da onome sto ne znaju dadnu svoj sud, iznesu propis ili pravilo.

Postupanja po vlastitom nahodjenju u primjeni dinskih propisa, zatim oduzimanje zivota muslimanu su znaci stvari koje su Poslanika s.a.v.s,
bacale u tugu
.

Cupanje i modeliranje obrva

Medju pretjerivanja pri uljepsavanju koja su u islamu zabranjena spa­da i en-nems, sto oznacava cupanje dlaka iz obrva da bi se poravnale ili da bi ih se na poseban nacin oblikovalo.
Muhammed - alejhi's-selam - prokleo je i zene koje to cine i one koje se podvrgavaju takvom tretmanu

Hadis je zabiljezio imam Buhari i Muslim u svojim Sahihima, imam Ahmed u svom Musnedu,Ebu Davud, Tirmizi, Nesai i ibn Madže u svojim Sunenima, u kojem se doslovno kaze:

Allah je prokleo zene koje cupaju obrve i koje traze da im se cupaju

En-nems [/b]je narocito omrazen zato sto je to ustaljena praksa i simbol sumnjivih i porocnih zena.

Prema nekim ucenjacima Ibni Hanbela, ukoliko suprug dopusta, zena moze odstranjivati dlacice sa lica i upotrebljavati puder, kniti jagodice prsta, manikirati nokte i sl. jer to spada u uljepsavanje i kozmetiku. En-Newewi je stroziji jer odstranjivanje dlacica sa lica smatra en-nemsom te stoga zabra­njenim. Suprotno njegovu misljenju, navest cemo, medjutim, izjavu Ebu Da­vuda iz njegova Sunena da je "en-nems cupanje obrva da bi bile tanje", iz cega se moze zakljuciti da odstranjivanje dlacica sa lica ne spada u en-nems.
Et-Taberi je izdvojio rijeci zene Ebu Ishaka koja je dosla hazreti Ai­si, koja je u to vrijeme bila mlada pa je dosta paznje posvecivala svo­me izgledu. Ishakova zena je upitala: - Je li dozvoljeno da zena, radi svoga muza, odstranjuje dlacice sa lica? - Hazreti Aisa je odgovorila: - Odstrani od sebe neprijatnosti koliko god mozes - (Fethu'l-bari, ko­mentar hadisa Ibni Mes'uda iz knjige El-Libas, poglavlje El-Mutene­mmisät).
Znao sam ja da je čupanje obrva, ključ opstanka islama i muslimana.....Elhamdulillah, muslimani riješili sve brige ovoga svijeta, konačno nestalo gladi, jer svi muslimani koji su dužni davat zekat, to i čine,diktature svrgnute, riješeno palestinsko pitanje, Iračka demokracija cvjeta, Iran uspostavio diplomatske odnose sa SAD, na principima uvažavanja i partnerstva,muslimanska djeca se obrazju u tolikoj mjeri, da je nepismenost manja nego u Norveškoj i Švedskoj.....Muslimani, zahvaljujući svome obrazovanju, resursima, pravednim vladarima, postali faktor vrijedan poštovanja, procvjetala nauka, kultura, umjetnost.....Bombaši samoubice-daleka prošlost, na čijem se primjeru uči šta islam NIJE, ma ljepota.....

Konačno i kozmetičarka Biba došla na svoje: Sad , kolajli, po šerijatu, obrve čupa sarajevskim hanumama.....

danas

Post by danas » 22/07/2007 17:10

Ahmmed wrote: Konačno i kozmetičarka Biba došla na svoje: Sad , kolajli, po šerijatu, obrve čupa sarajevskim hanumama.....
mene stra' pitat -- znal' se zvanicni stav po pitanjuu brazilke... :oops: :D :roll: :roll: :roll:

fenjer

Post by fenjer » 22/07/2007 17:12

Ahmmed wrote:
Znao sam ja da je čupanje obrva, ključ opstanka islama i muslimana.....Elhamdulillah, muslimani riješili sve brige ovoga svijeta, konačno nestalo gladi, jer svi muslimani koji su dužni davat zekat, to i čine,diktature svrgnute, riješeno palestinsko pitanje, Iračka demokracija cvjeta, Iran uspostavio diplomatske odnose sa SAD, na principima uvažavanja i partnerstva,muslimanska djeca se obrazju u tolikoj mjeri, da je nepismenost manja nego u Norveškoj i Švedskoj.....Muslimani, zahvaljujući svome obrazovanju, resursima, pravednim vladarima, postali faktor vrijedan poštovanja, procvjetala nauka, kultura, umjetnost.....Bombaši samoubice-daleka prošlost, na čijem se primjeru uči šta islam NIJE, ma ljepota.....

Konačno i kozmetičarka Biba došla na svoje: Sad , kolajli, po šerijatu, obrve čupa sarajevskim hanumama.....

Naravno nije prioritetno pitanje niti ga za takvog uzimam, vec jedino sto sam htio postic ovim komentarom je da prvo provjerimo vijest prije nego je odbacimo ili pak prihvatimo, to sto iz svog nekog licnog ubjedjenja smatramo da nije od vjere ili pak da jest, upravo takav postupak moze dovest do zablude, pa i onda kad se radi o prioritetnim stvarima u vjeri.
A tome nas uci i Poslanik s.a.v.s: Klonite se neprovjerenih vijesti, jer je to najgore sto se moze reci.” (Buhari)
Last edited by fenjer on 22/07/2007 17:19, edited 4 times in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 17:12

danas wrote:
Ahmmed wrote: Konačno i kozmetičarka Biba došla na svoje: Sad , kolajli, po šerijatu, obrve čupa sarajevskim hanumama.....
mene stra' pitat -- znal' se zvanicni stav po pitanjuu brazilke... :oops: :D :roll: :roll: :roll:
Mislim da ima eksperata na ovom forumu i za te vrste dilema :D :D

Shoshana

Post by Shoshana » 22/07/2007 17:12

danas wrote:
Samo ako ces agdom... Sve ostale metode su protiv nasih tradicija :oops:

danas

Post by danas » 22/07/2007 17:13

Shoshana wrote:
danas wrote:
evo ko zna :D :D :lol: :lol: :lol: :P

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 17:16

danas wrote:
Shoshana wrote:
danas wrote: mene stra' pitat -- znal' se zvanicni stav po pitanjuu brazilke... :oops: :D :roll: :roll: :roll:
Čuvena forumska islamistica, iako prikriva stvarne namjere :D :D a glavna joj je maskima: "Odavde do Trsta, neće biti......," ili " Od Londona do Irana, bit će zemlja muslimana" 8-)

danas

Post by danas » 22/07/2007 17:18

Ahmmed wrote:
danas wrote:
Shoshana wrote: Samo ako ces agdom... Sve ostale metode su protiv nasih tradicija :oops:
Čuvena forumska islamistica, iako prikriva stvarne namjere :D :D a glavna joj je maskima: "Odavde do Trsta, neće biti......," ili " Od Londona do Irana, bit će zemlja muslimana" 8-)
shoshka, provaljene smo :D :D cita nas aXmo ko bukvar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Shoshana

Post by Shoshana » 22/07/2007 17:18

O Ahmede, druze vajni, ne odaji tudjih tajni :x
:D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 22/07/2007 17:25

Shoshana wrote:O Ahmede, druze vajni, ne odaji tudjih tajni :x
:D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

abla, ti si već davno okarakterizirana od pojedinaca na ovom forumu, kao fundamentalistica :D

Sogan

Post by Sogan » 22/07/2007 19:20

Vi bas nemate granica :oops: zacatali ste i ovu temu o halal cupanju obrva :roll:

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 22/07/2007 19:33

Sogan wrote:Vi bas nemate granica :oops: zacatali ste i ovu temu o halal cupanju obrva :roll:
kazu da je haram perutanje obrva :shock:

Post Reply