Koncentracija u namazu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
howyesno
Posts: 291
Joined: 20/12/2006 18:55
Location: Sarajevo

#1 Koncentracija u namazu

Post by howyesno »

Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#2 Re: Koncentracija u namazu

Post by Ahmmed »

howyesno wrote:Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
ne se puno sekirati zbog toga :)
gold'n'brown
Posts: 1612
Joined: 20/02/2007 16:20

#3

Post by gold'n'brown »

Postoji ona prica kada je Poslanik a.s. rekao: ko potpuno koncentrisan klanja dva rekata dobit ce jedno njegovo dzube. I javi se hazreti Alija, klanjao i na kraju rekao (parafraziram): Cijelo vrijeme sam Poslanice bio koncentrisan, al na kraju sam pomislio hoces li mi dati crno ili bijelo :) Treba nastojati se maksimalno koncentrisati, ali vidimo da ni ashabi nisu bili u mogucnosti 100% se koncentrisati.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#4

Post by Kwaheri »

:)
namaz te cuva... meni vrijedi, to da ucim dijelove Kur'ana kojima znam prijevod ;)

..ali kao sto Ahmmed rece, ne se puno brinuti... :)
Joško
Posts: 92
Joined: 09/06/2007 22:17
Location: Novi Grad

#5 Re: Koncentracija u namazu

Post by Joško »

howyesno wrote:Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
Sjetiš se kako si prevario curu...
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#6 Re: Koncentracija u namazu

Post by salihh »

howyesno wrote:Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
trebas se truditi oko te koncentracije, ali znaj da namaz moze trajati samo jedan trenutak... pitanje je koji je to trenutak...
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#7

Post by karanana »

Za vrijeme teravije mi se to posebno desava, cak i zaboravim koji je rekijat i jeli se ide na sedzdu ili ne.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#8

Post by a.basko »

ahmo...je li zabranjeno zazmiriti na kijamu? :roll:
howyesno
Posts: 291
Joined: 20/12/2006 18:55
Location: Sarajevo

#9 Re: Koncentracija u namazu

Post by howyesno »

Joško wrote:
howyesno wrote:Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
Sjetiš se kako si prevario curu...
ako nemas nista pametnije reci nisi trebao ni ovo...za tebe ocito vazi ona izreka - zlatna sutna!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#10

Post by Ahmmed »

a.basko wrote:ahmo...je li zabranjeno zazmiriti na kijamu? :roll:

Nisam se bavio tim detaljima....No, ako se i zažmiri, ne vidim problem :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#11

Post by Ahmmed »

karanana wrote:Za vrijeme teravije mi se to posebno desava, cak i zaboravim koji je rekijat i jeli se ide na sedzdu ili ne.
Lijepi rat :D Osam rekata i haj zdravo :D
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#12

Post by Abu FEED el-Castro »

Lijepa tema... :)
Čudo neko ne zakuha i ne uprska kako to obično biva... :roll:





Obično je ovdje za očekivat da dušmani hitno ulete i da nam svesrdno pomognu i kažu kako bi to trebalo... :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#13

Post by Leonid Breznjev »

ne prizivaj hi, haman da jos nisu primjetili... :D :D
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#14

Post by Motokultivator »

Eh da, postoji jedna prica iz doba kada je Omer pravedni bio halifa r.a.

Kaze doso mu neki, beduin i kaze, O halifa ja sam izgubio stvari, pa mi reci gdje su. A on zacudjeno odgovara, pa kako cu ti ja rec, ot kud ja znam gdje su tvoje stvari. A ovaj opet, pa ti si halifa veliki, ako ti ne znas ko ce znat.
I onda slijedi naravno ko od svih mudrih, trik iz rukava. Kaze njemu Omer r.a.: Sad idi kuci i cijelu noc zikri, pa mi dodji ujutro. I ovaj ode, i samo sto je sjeo da zikri, sjeti se gdje je ostavio stvari, a zatim ode kode halife i isprica mu. Halifa mu na to kaze: To sejtan nije mogo da gleda da ti zikris cijelu noc, pa ti je odma reko gdje si izgubio stvari, zato sada, u zahvalu Uzvisenom idi kuci i zikri cijelu noc.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#15 Re: Koncentracija u namazu

Post by KOGOD KADGOD »

howyesno wrote:Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
Srz molitve je khushu tj. koncentracija.
Mada se s vremenom dodalo mnogo vise rekata nego je odredjeno (FARDZ, obavezno) cinjenica je da je Bog odredio BALANSIRAN broj rekata koji prozima dan i koje je moguce obaviti sa zadovoljavajucom koncentracijom.

Bolje je obaviti 4 rekata sa koncentracijom i zanesenoscu, zahvalnoscu i iskrenoscu nego 12 "automatski" - nerealno je ocekivati (za vjernika koji balansira duhovno i matrijalno) toliko dugo duboku koncentraciju - zato nas Bog nije ni obavezao time.

Sejtan, alejhi lanet, od svih svojih mahinacija i negativnih uticaja, najvise voli da ukrade ono jedino sto zaista posjedujemo - VRIJEME, - a od vremena koje nam je odredjeno, "najsladje" mu je poremetiti ono kada smo u svjesnom kontaktu sa Gospodarom (nasim i njegovim).

Meditacija u namazu zapocinje TJELESNIM opustanjem. Dubokim disanjem, opustanjem ramena i narocito misica lica (koji su nesvjesno cesto u grcu). Opustenost tijela utice direktno na elektronske signale koje nas mozak "ispaljuje" konstantno, a ciji su najusporeniji valovi u snu (kada ne sanjamo).

Usporavanjem mozdanih valova dovodimo se u stanje opustenosti koje ne dozvoljava nametanje svih onih misli koje zahtijevaju intenzivniju frekvenciju i aktivnost mozdanih signala.

PREVOD arapskih fraza je neophodno znati i znacenje prevedenog (koje je visestruko i viseslojno) tako da sve fraze izrecene imaju osjecaj nasih rijeci i odraz nasih misli.

Takodje, svakom namazu treba prilaziti kao da nam je posljednji - kada bi znali za sigurno (npr. doktor nam rekao da imamo neku bolest/povredu i da necemo dozivjeti jutro) kakvo bi bilo stanje naseg uma?

Da li bi bilo sta, proslo, sadasnje ili buduce imalo ikakve vaznosti? - Ne, nasli bismo se u stanju utopljenosti u realnost prelaska u novu dimenziju i povratka Izvoru Svjetlosti od kojeg je nasa dusa samo jedna zraka...

Sva nasa osjetila su u stanju jedinstvenosti, odgradjenosti od materijalnog koje u tom momentu nema nikakve vrijednosti, stojimo pocasceni da se obracamo Gospodaru svjetova DIREKTNO, ne preko nekoga ili necega (pokusajmo dobiti samo jedan termin sa pretsjednikom drzave koji je samo obicno ljudsko bice - male sanse), i imamo Njegovu nepodijeljenu paznju...

Nakon kratkog vremena, povracamo se u ovu, fizicku, dimenziju, osvjezeni, osvijesceni i potsjeceni o stvarnim vrijednostima sebe i svega oko nas, - trazeci oprost prastamo drugima, vracamo se u svakodnevnicu za koju znamo da je dio puta koji trebamo proci, i da se od nas ne ocekuje da provedemo cijeli dan u stanju takve produhovljenosti nego da odrzavamo ravnotezu duhovno-materijalno, i kada nismo utopljeni u Njegovom Bicu - zauzeti smo dobrim djelima, potrebnim zivotnim obavezama i najpohvalnije, koristenjem Njegovim stvorenjima...

Do slijedeceg sastanka...
belay_djecko
Posts: 90
Joined: 31/07/2006 07:46

#16 Re: Koncentracija u namazu

Post by belay_djecko »

howyesno wrote:Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
probaj nekad otići na noćni namaz, nema sumnje da je tu koncentracija skoro pa 100%tna. :)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#17 Re: Koncentracija u namazu

Post by KOGOD KADGOD »

belay_djecko wrote:
howyesno wrote:Cudno je sta sve covjeku pada na um kada stupi u namaz, sjeti stvari kojih se inace nikada nebi sjetio, od jednom sinu, sjetis se nekog propustenog sastanka, obecao si nekoga nazvati ali si zaboravio, izgubio si nesta pa ti od jednom na um palo gdje se nalazi, planiras sutrasnji radni dan i obaveze itd... milion nekih stvari koje ti inace nebi pale na pamet i cudno da bas sve od jednom dolaze...jedna za drugom...a ti se zapravo samo na namaz zeslis skoncentrisati...
Da li se vama ovo desava i kako se vi borite sa datim problemom? da li se koncentrisete na nesta, da li zamisljate nesta ili se maximalno "udubite" u ono sto ucite na namazu?
pomalo me hvata strah - cini mi se da iblis ima puno prostora?!
probaj nekad otići na noćni namaz, nema sumnje da je tu koncentracija skoro pa 100%tna. :)
Stvar i jeste u tome da se osposobimo da se u bilo koje doba i bilo kojim okolnostima mozemo "osloboditi" duhom od tjelesnih poriva a misli su takodje tjelesne funkcije, kao sto je navedeno, elektricni impulsi koje razmjenjuju mozdane celije nekada aktivnije i obimnije a nekada sporije i u stanju smirenosti...

Psihicka i tjelesna "priprema" (sporije i dublje disanje, opustanje ramena i tijela opcenito,- tehnike relaksacije nisu teske za savladati a korisne su ne samo u namazu nego u svim stresnim situacijama) kada pristupimo namazu je "aktivirana" frazoma "Allahu ekber" u stavu rukama podignutim (neko do usiju, do ramena, svejedno) jer time mentalno PREDAJEMO sebe i svo svoje bice Gospodaru dok, ujedno, metaforicno ostavljamo svijet i sve veze i obaveze iza sebe, (poput cipela koje otklonimo da bismo ih kasnije ponovo obuli o njima ne razmisljamo dok na ponovo ne zatrebaju), znajuci da, ako smo zivi nakon namaza imacemo prilku da se suocimo sa njima a ako je sudjeno da nam je taj namaz posljednji - onda nije ni vazno sta bude sa dunjaluckim vezama jer se prekinuti moraju kad-tad.

Weswese tj. "saputanja" sejtana i njegove vojske (dzinni) kao i sopstvenog nefsa (nizeg ega) je lakse savladati ako smo svjesni KAKO se odvija taj proces "saputanja" (tj. mentalnog nametanja nepozeljnih misli). Sto bolje poznajemo neprijatelja i njegove taktike - to se efikasnije protiv njega mozemo boriti.

Svi vjernici "znaju" za sejtana prokletog, za dzinne i nefs kao i meleke i vise stepene nefsa - ali malo ko shvata KAKO oni vrse interakciju sa ljudima, kada im je pristup olaksan a kada otezan, kada smo duhovno jaci a kada slabiji itd. Neophodno je razumjeti kakvim se taktikama i nacinima sluze i kako komuniciraju sa duhovnim dijelom naseg bica - bili mi svjesni toga ili (vecinom) ne.

Sejtan prokleti NIJE ni blizu kako ga pretstavljaju npr. narodni mitovi, sa rogovima i trozubim stapom, ili meleki kao ljudi s krilima a Bozansko Bice (estaghfirullah) kao stari covjek s dugom bijelom bradom koji sjedi na tronu i "posmatra" sta de desava "dolje" (ne postoji ni pravac ni distanca)... Realitet je potpuno izvan slikovnih poimanja i stoga treba moliti za Istinu i znanje potrebno da se dosegne spoznaja a Bog prima molbe pod uslovom da su iskrene, bez sumnje i sa ispravnim nijjetom (jer ako i kada nam se otvore oci i uvid u druge aleme ili dimenzije, izazov nefsa da se pokazujemo drugima kako smo "izuzetni", "pribrani" i slicno moze da unisti ne samo steceno znanje nego sprijeci sticanje daljnjeg)...

Namaz nije CILJ nego sretstvo komunikacije sa Uzvisenim, Dzennet nije CILJ nego sretstvo prebivanja u realmu Gospodara i dimenzija iz kojih smo duhovno potekli, tako je i sa ibadetom, znanjem i imanom opcenito - sretstva sticanja Bozijeg rizaluka a ne sama po sebi cilj.

Najbrzi put prema sticanj khushu (koncentracije) je DOVA tj. moliti Boga da nas osposobi za to stanje i proucavanje Qur'ana u vezi predanosti i iskrenosti kao i tehnika koje se koriste u psihologiji, meditaciji pa i joga vjezbama relaksacije - sva znanja koja su korisna mogu da nam pomognu da bolje shvatimo i uravnotezimo nase bice izmedju duhovnog i tjelesnog. Bog je stvorio sve ukljucujuci znanja i na nama je da ih pronadjemo i proniknemo u dubine spoznaja...
Post Reply