Sto su to tzv. muslimanska imena?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#201

Post by ja71 »

stvarno je to zalosno.
Malo malo pa se pojavi nekakav "cisti".
a ima ih raznih i svuda.

cak i da igra nekakvu ulogu iznenadio bi se kako vec posle 3-4 generacije ostane malo od tog "cistog porijekla". Izuzev ako nisu vazda isli u Tursku da se zene.

A da ne pricamo o tome kako su Turci nekada bili Azijati (ko Kinezi npr.) pa su mijesanjem sa Evropskim narodima izgubili takve osobine. uostalom kao i vecina drugih Evropskih naroda.
Sto ih opet ni boljim ni losijim ne cini.

O cemu previse "cistoce" dovodi moze se vidjeti na primjeru Islanda: svako je u toj drzavi svakome rodjak pa imaju problema da se zene. A gdje se rodbina pocne mejduosbno udavati i zeniti velika je vjerovatnoca da se rode nenormalna djeca.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#202

Post by Kwaheri »

neka ba..fali nam ovih osvjestenih bosnjaka.. bosnjastvo iznad svega...
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#203

Post by ja71 »

IstinaBoli wrote:
_BosanaC wrote:Hico bi iznenadjen bio koliko u ovoj drzavi Arijevaca zivi...
Mislim Bosanac da ti je sala neumjesna i niska...Mislim sta sam ja to ruzno rekao i u cemu je problem , u onome "roda plemenitog" , stavio sam pod znake navodnika a mislim da je u svijetu sasvim normalno to reci kad se odnosi na clanove obitelji neke porodice sa "titulom", nisam ja to izmislio!?...mislim da bi te prijavio moderaciji za ovu uvredu ali bojim se da si to ti , pa mozes i da vrijedjas!! Porediti ovo sto ja govorim , sa ratnim zlocincima Boze sacuvaj!

A takodje i ovog sto spominje ovu drugu spodobu i sto se rastao sa mozgom!
MOzda nisi imao namjeru....
ali je interesantno i ja sam istu asocijaciju kao i @_Bosanac dobio
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#204

Post by ja71 »

ljeposava wrote:
ja71 wrote:
IstinaBoli wrote: Ne mozes ni osporiti...

To je tvoj problem sto tako malo znas o porodicnom stablu...moje prezime je ostalo nepromijenjeno do dana danasnjeg i dan-danas postoji u Turskoj a tako je specificno da ljudi lome jezik u BiH da ga izgovore a jos imam i porodicno stablo unazad 400 godina i puteve roda moga , od kuda dodjose i kako dodjose u Bosnu ...
Da li Radovan Karadzic ima Tursko prezime ?
Nema Radovan, ali ima Nikola Tesla ;-)
Kara na turskom znaci crno.
Ako se varam garant imamo eksperata ovdje za Turski.

Sta znaci Tesla ?
IstinaBoli
Posts: 54
Joined: 10/05/2007 13:38

#205

Post by IstinaBoli »

Oprostite molim Vas , ovde Turska noga nije krocila , po Vama svi smo mi potomci onih iz Raške...O Raška majko , sto nas ostavi , primi nas u njedra svoja!????????????????????????????????????????????????????? Kakva propaganda, a oni to rade odlicno...Ma neka...Nego "Kazujmo o Njegošu" i stidimo se ko smo nekad bili...Što je ljude stid Turske!? Kad Srbi u BiH vole Srbiju , Hrvati u BiH vole Hrvatsku , zasto se onda Muslimani stide Turske...Kao nekog vrijedja kad mu neko kaze da je Turcin , meni bas imponuje!!! Ako nista onda ono ekonomski!
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#206

Post by ja71 »

IstinaBoli wrote:Oprostite molim Vas , ovde Turska noga nije krocila , po Vama svi smo mi potomci onih iz Raške...O Raška majko , sto nas ostavi , primi nas u njedra svoja!????????????????????????????????????????????????????? Kakva propaganda, a oni to rade odlicno...Ma neka...Nego "Kazujmo o Njegošu" i stidimo se ko smo nekad bili...Što je ljude stid Turske!? Kad Srbi u BiH vole Srbiju , Hrvati u BiH vole Hrvatsku , zasto se onda Muslimani stide Turske...Kao nekog vrijedja kad mu neko kaze da je Turcin , meni bas imponuje!!! Ako nista onda ono ekonomski!
pogresno si razumio:
niko ovdje nije Tursku ili Turke kritikovao.
Kritikovao se pristup tome kako je biti Turcin nesto bolje.

Isto vazi i za nas Bosnjake ili bilo koju drugu naciju:
isticanje "cistoce porijekla" nije nista drugo nego rasizam.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#207

Post by _BosanaC »

ja71 wrote:
IstinaBoli wrote:Oprostite molim Vas , ovde Turska noga nije krocila , po Vama svi smo mi potomci onih iz Raške...O Raška majko , sto nas ostavi , primi nas u njedra svoja!????????????????????????????????????????????????????? Kakva propaganda, a oni to rade odlicno...Ma neka...Nego "Kazujmo o Njegošu" i stidimo se ko smo nekad bili...Što je ljude stid Turske!? Kad Srbi u BiH vole Srbiju , Hrvati u BiH vole Hrvatsku , zasto se onda Muslimani stide Turske...Kao nekog vrijedja kad mu neko kaze da je Turcin , meni bas imponuje!!! Ako nista onda ono ekonomski!
pogresno si razumio:
niko ovdje nije Tursku ili Turke kritikovao.
Kritikovao se pristup tome kako je biti Turcin nesto bolje.

Isto vazi i za nas Bosnjake ili bilo koju drugu naciju:
isticanje "cistoce porijekla" nije nista drugo nego rasizam.
Upravo je to razlog zasto sam reagovao... I to je ono sto ja licno ne odobravam kod bilo koga i ne vidim opravdanje za tako nesto... Ali kad procitah zadnji post odustao sam od bilo kakvog pravdanja.
IstinaBoli
Posts: 54
Joined: 10/05/2007 13:38

#208

Post by IstinaBoli »

_BosanaC wrote:
ja71 wrote:
IstinaBoli wrote:Oprostite molim Vas , ovde Turska noga nije krocila , po Vama svi smo mi potomci onih iz Raške...O Raška majko , sto nas ostavi , primi nas u njedra svoja!????????????????????????????????????????????????????? Kakva propaganda, a oni to rade odlicno...Ma neka...Nego "Kazujmo o Njegošu" i stidimo se ko smo nekad bili...Što je ljude stid Turske!? Kad Srbi u BiH vole Srbiju , Hrvati u BiH vole Hrvatsku , zasto se onda Muslimani stide Turske...Kao nekog vrijedja kad mu neko kaze da je Turcin , meni bas imponuje!!! Ako nista onda ono ekonomski!
pogresno si razumio:
niko ovdje nije Tursku ili Turke kritikovao.
Kritikovao se pristup tome kako je biti Turcin nesto bolje.

Isto vazi i za nas Bosnjake ili bilo koju drugu naciju:
isticanje "cistoce porijekla" nije nista drugo nego rasizam.
Upravo je to razlog zasto sam reagovao... I to je ono sto ja licno ne odobravam kod bilo koga i ne vidim opravdanje za tako nesto... Ali kad procitah zadnji post odustao sam od bilo kakvog pravdanja.
Mislim da sam pogresno shvacen, to "roda plemenitog" je vise liricki receno a ne zbog nekakvog dokazivanja cistoce kako vi rekoste...Ja sam samo iznio ono sto znam , ono sto se prenosilo sa koljena na koljeno u mojoj porodici...A meni se ljudi samo dijele na dobre i lose!!!

Nisam ekspert za jezike pa tako ni za nas Bosanski tako da ces @ja71 ostati uskracen za odgovor o Tesli , blago receno , nemam pojma!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#209

Post by _BosanaC »

Ako sam te pogresno shvatio ja ti se ovim putem i izvinjavam.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#210

Post by ja71 »

Sta cojk i sta nece procitati:

prvo se trebamo stiditi sto smo Slaveni a djeci ne nadijevamo slavenska imena
sad smo opet turci pa na to trebamo biti ponosni.

Eto sta ti je pluralizam misljenja
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#211

Post by ja71 »

IstinaBoli wrote:
_BosanaC wrote:
ja71 wrote: pogresno si razumio:
niko ovdje nije Tursku ili Turke kritikovao.
Kritikovao se pristup tome kako je biti Turcin nesto bolje.

Isto vazi i za nas Bosnjake ili bilo koju drugu naciju:
isticanje "cistoce porijekla" nije nista drugo nego rasizam.
Upravo je to razlog zasto sam reagovao... I to je ono sto ja licno ne odobravam kod bilo koga i ne vidim opravdanje za tako nesto... Ali kad procitah zadnji post odustao sam od bilo kakvog pravdanja.
Mislim da sam pogresno shvacen, to "roda plemenitog" je vise liricki receno a ne zbog nekakvog dokazivanja cistoce kako vi rekoste...Ja sam samo iznio ono sto znam , ono sto se prenosilo sa koljena na koljeno u mojoj porodici...A meni se ljudi samo dijele na dobre i lose!!!

Nisam ekspert za jezike pa tako ni za nas Bosanski tako da ces @ja71 ostati uskracen za odgovor o Tesli , blago receno , nemam pojma!
bolje bi ti bilo da si umjesto tih prica sacuvao jezik.

ako nista bar ono ekonomski :D

. . . . . .

Sala
IstinaBoli
Posts: 54
Joined: 10/05/2007 13:38

#212

Post by IstinaBoli »

ja71 wrote:
IstinaBoli wrote:
_BosanaC wrote: Upravo je to razlog zasto sam reagovao... I to je ono sto ja licno ne odobravam kod bilo koga i ne vidim opravdanje za tako nesto... Ali kad procitah zadnji post odustao sam od bilo kakvog pravdanja.
Mislim da sam pogresno shvacen, to "roda plemenitog" je vise liricki receno a ne zbog nekakvog dokazivanja cistoce kako vi rekoste...Ja sam samo iznio ono sto znam , ono sto se prenosilo sa koljena na koljeno u mojoj porodici...A meni se ljudi samo dijele na dobre i lose!!!

Nisam ekspert za jezike pa tako ni za nas Bosanski tako da ces @ja71 ostati uskracen za odgovor o Tesli , blago receno , nemam pojma!
bolje bi ti bilo da si umjesto tih prica sacuvao jezik.

ako nista bar ono ekonomski :D

. . . . . .

Sala
Pa pokusavam da naucim...ne samo Turski , vec i druge jezike...Zasad mi je Engleski dovoljan kad odem "vani"!! :D

I ja nikog ne ubjedjujem ni u sta , samo sam rekao da svako ima pravo da daje imena djeci kakva hoce a na kraju i da djeca promijene ta imena ako im se ne svidjaju , i da slobodno svako osjeca pripadnost onome sta zeli i da se isto tako naziva...Pa ako zeli da bude Papuanac u BiH onda neka bude ali nek ne namece to drugima kao sto ni ja ne zelim da meni neko nesto namece!!! Za primjer velicine i uzor covjeka uvijek cu prije uzeti momka Srbina iz Trebinja koji je branio prijatelja Muslimana u ratu i pri tome izgubio
zivot , nego nekog pripadnika svog naroda bez obzira na njegove karakterne osobine samo zato sto je pripadnik istog naroda...Ja ljude dijelim na dobre i lose!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#213

Post by danas »

zena wrote:
ljeposava wrote:
nerko13 wrote:po cemu vidis da sam iskompleksiran? ne shvatam tvoje argumente, a pri tome ne vjerujem da sam glup, da bih mogao takvo sto shvatiti... nadam se samo da si procitala moj tekst do kraja, kako bi mogla povezati neke stvari i vidjeti koju teoriju ja zastupam.. u svakom slucaju, ponovo cu reci, da bi imena trebala ipak biti prilagodjena nekoj sredini, a na kraju krajeva, moze svako birati ime svog djeteta.. i ako na kraju krajeva i to ne usije, kada mala/mali napune 18 godina mogu izabrati sta zele.... a moj izbor imena, prepusti meni..sapunice ili ne-sapunice, okruzenje u kojem zivim ili nesto drugo, to neka bude moj problem :-D
Sto mi se pravdas da si glup kad ti ni pola rijeci nisam rekla? Navodis me sam da te tako smatram ili imas potrebu da se meni pravdas?
A sad mi reci kome se ti prilagodjavas? Narodu? Da zivis medju Kadaifom, Hanifom, Mukelefom, bil se tvoje dijete zvalo ,umjesto Emili, Hafuna?
Sta fali Hanifi? :)

ili Zineti, Hatipaši?
ja glasam za gradimiru i zivadinku :-) :-) :-) :D
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#214

Post by Maksim »

Istino, ne znam sto slijedis, no ako tvrdis da si ti podrijetlom od nekog brkatog koji je bio metar i zilet kao i svi drugi brkati a imao onol´ku titulu, ne moras od momka iz Trebinja, koji je po ovom danasnjem tumacenju Bosnjak, Muslimana sa velikim M.
Ja ti ne vjerujem ni rijec, jer sve to krajnije romanticarski opisujes sa dodatnom nebulozom da su ti tvoji kao skoro 400 godina zivjeli iz poslovnih razloga u BiH i bili nedodirljivi kao neki bogovi na planinama poput Zeusa i njegovog kruga. No, ne interesuje me tvoja obiteljska proslost pa zivio. Velikosrpski i velikohrvatski ideolozi jedva cekaju da se pojave takvi kao ti pa da mogu opravdavati neke svoje ideje.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#215

Post by Ahmmed »

Ja glasam za Traktorku i Mašinku :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#216

Post by Ahmmed »

Maksim wrote:Istino, ne znam sto slijedis, no ako tvrdis da si ti podrijetlom od nekog brkatog koji je bio metar i zilet kao i svi drugi brkati a imao onol´ku titulu, ne moras od momka iz Trebinja, koji je po ovom danasnjem tumacenju Bosnjak, Muslimana sa velikim M.
Ja ti ne vjerujem ni rijec, jer sve to krajnije romanticarski opisujes sa dodatnom nebulozom da su ti tvoji kao skoro 400 godina zivjeli iz poslovnih razloga u BiH i bili nedodirljivi kao neki bogovi na planinama poput Zeusa i njegovog kruga. No, ne interesuje me tvoja obiteljska proslost pa zivio. Velikosrpski i velikohrvatski ideolozi jedva cekaju da se pojave takvi kao ti pa da mogu opravdavati neke svoje ideje.

:D Predrasude, pa to ti je :D
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#217

Post by Prozor »

Ma ionako ce ovde za 20 godina vladat Kinezi, bolje je da se pripremimo i krenemo sa Yao-ling... :D :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#218

Post by Ahmmed »

Prozor wrote:Ma ionako ce ovde za 20 godina vladat Kinezi, bolje je da se pripremimo i krenemo sa Yao-ling... :D :D

A Saray-Lee, već se rodio :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#219

Post by Ahmmed »

zena wrote:
Kid_A wrote:Nerku za reisa .

Nidje veze .

Haj wozdra.
cuj njega... a ja? :D :D

Nerko, ove sufije tebe ne razumiju... sad ce tebi vehabija reci... parafrazirao si hadis... i opet netacno... al nejse to... nego Emili, jel to Cola pjeva?
What Does Your Name Mean

EMILY
Gender: Female
Origin: Latin
Meaning: Industrious, Work

Đe se upisuje u vehabije?? Hoćuuuu i jaaaaaa :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#220

Post by _BosanaC »

E moj Ahmo, sta propusti danas :-) :-) :-)

I halale sam pomagao zeni da dijeli :lol: :lol: :lol:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#221

Post by Ahmmed »

_BosanaC wrote:E moj Ahmo, sta propusti danas :-) :-) :-)

I halale sam pomagao zeni da dijeli :lol: :lol: :lol:
Pregledah sve :) Aferim! Vidim, hodžaluk ti dobro ide :D Ima da nam osvjetlaš obraz u Australiji :D Ako te pustimo da odeš!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#222

Post by _BosanaC »

Ahmmed wrote:
_BosanaC wrote:E moj Ahmo, sta propusti danas :-) :-) :-)

I halale sam pomagao zeni da dijeli :lol: :lol: :lol:
Pregledah sve :) Aferim! Vidim, hodžaluk ti dobro ide :D Ima da nam osvjetlaš obraz u Australiji :D Ako te pustimo da odeš!
Jes' ba, jos kad mi otkrise da mi je i ime muslimansko, vela havle :-) :-) Odlucio sam se od sutra ufurati pravo :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#223

Post by Ahmmed »

_BosanaC wrote:
Ahmmed wrote:
_BosanaC wrote:E moj Ahmo, sta propusti danas :-) :-) :-)

I halale sam pomagao zeni da dijeli :lol: :lol: :lol:
Pregledah sve :) Aferim! Vidim, hodžaluk ti dobro ide :D Ima da nam osvjetlaš obraz u Australiji :D Ako te pustimo da odeš!
Jes' ba, jos kad mi otkrise da mi je i ime muslimansko, vela havle :-) :-) Odlucio sam se od sutra ufurati pravo :D

I trebaš :)
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#224

Post by Prozor »

Ahmmed wrote:
zena wrote:
Kid_A wrote:Nerku za reisa .

Nidje veze .

Haj wozdra.
cuj njega... a ja? :D :D

Nerko, ove sufije tebe ne razumiju... sad ce tebi vehabija reci... parafrazirao si hadis... i opet netacno... al nejse to... nego Emili, jel to Cola pjeva?
What Does Your Name Mean

EMILY
Gender: Female
Origin: Latin
Meaning: Industrious, Work

Đe se upisuje u vehabije?? Hoćuuuu i jaaaaaa :D
Pih kasnis, mjesta su sva vec zauzeta moraces cekat da se nova otvore :D Ja sam se na vrijeme prijavio :D :D
Post Reply