Religija i Vegetarijanstvo

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ljljubavv

Post by ljljubavv » 17/05/2007 18:07

Bosanac sa dna kace wrote:postovana pise u zbirci hadisa Rijadus-salihin (Vrtovi poboznjaka) da je psece meso kao i svinjece haram
...kad hoces da se cjepidlacimo, cjepidlacit cemo se.
nego ne rece nam nesto ovim roditeljima sto su kao vegetarijanski funadmentalisti zlostavljali vlastito dijete. ides iz jedne krajnosti u drugu.
znaci samo svinjsko i psece su haram. Ostalo je ok, ljudsko, macije, misije...?

lisabonne

Post by lisabonne » 17/05/2007 18:16

Haram meso u islamu:

Meso životinja koje je zaklao nemusliman

Meso životinja mesoždera - (npr. lavovi, tigrovi, hijene, orlovi, zmije)

Meso životinja: magaraca, majmuna, slonova, pasa,

i normalno svinjetina

ljljubavv

Post by ljljubavv » 17/05/2007 18:18

To su za mene ludi fanatici. Ja pisem o vegeterijanstvu, a ne o veganima. Tu postoji velika razlika. Mlijeko i mlijecni proizvodi su veoma vazni, posebno za djecu. Znam mnogo parova vegeterijanaca cija su djeca potpuno zdrava i mnogo ljudi koji su od rodjenja vegeterijanci, a sada imaju od 20 do 30 god, neki i vise, i veoma zdravo tijelo. Taj par fanatika nije bas povezan sa ovom temom. Jos jednom ponavljam, mlijecni proizvodi su jako vazni za rast i razvoj.

ljljubavv

Post by ljljubavv » 17/05/2007 18:23

lisabonne wrote:Haram meso u islamu:

i normalno svinjetina
Bas si lijepo to objasnio. A zar mislis da u klaonicama iz kojih ti dobijas meso rade samo muslimani? Eto sad si sam sebi dokazao da meso koje jedes nije 100 % halal.

lisabonne

Post by lisabonne » 17/05/2007 18:25

ljljubavv wrote:

i normalno svinjetina
Bas si lijepo to objasnio. A zar mislis da u klaonicama iz kojih ti dobijas meso rade samo muslimani? Eto sad si sam sebi dokazao da meso koje jedes nije 100 % halal.
Ja niti sam rekla gdje i kako nabavljam meso,niti sam rekla da uopste slijedim islam

samo sam ti rekla islamska pravila oko mesa,sta je zabranjeno jesti,sta dozvoljeno

lisabonne

Post by lisabonne » 17/05/2007 18:26

i samo za info,u Bosni ima masa halal-mesnica

NIN

Post by NIN » 17/05/2007 19:25

i normalno svinjetina
lisabonne wrote:i samo za info,u Bosni ima masa halal-mesnica
Vjerujem da je porijeklo svih suhomesnatih proizvoda cisto u svom tom tehnoloskom lancu od krave do police...! Garant su i masine u pogonima pravili muslimani koji klanjaju pet vakata :-) :-) ...

..., ali samo vjerujem...

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 17/05/2007 20:51

lisabonne wrote:
ljljubavv wrote:

i normalno svinjetina
Ja niti sam rekla gdje i kako nabavljam meso,niti sam rekla da uopste slijedim islam

samo sam ti rekla islamska pravila oko mesa,sta je zabranjeno jesti,sta dozvoljeno
a ko si sad pa ti da izmisljas prvila islama po pitanju konzumacije hrane

salposar

Post by salposar » 17/05/2007 21:24

ljljubavv wrote:To su za mene ludi fanatici. Ja pisem o vegeterijanstvu, a ne o veganima. Tu postoji velika razlika. Mlijeko i mlijecni proizvodi su veoma vazni, posebno za djecu. Znam mnogo parova vegeterijanaca cija su djeca potpuno zdrava i mnogo ljudi koji su od rodjenja vegeterijanci, a sada imaju od 20 do 30 god, neki i vise, i veoma zdravo tijelo. Taj par fanatika nije bas povezan sa ovom temom. Jos jednom ponavljam, mlijecni proizvodi su jako vazni za rast i razvoj.
Postirao sam onaj clanak samo da pokazem da ima i druga strana price.Isto kao sto niko normalan nece pojesti svog kucnog ljubimca ,niko razuman nece izgladniti svoje dijete samo zato sto mu neka ideologija nalaze da bude vegetarijanac ili vegan.Razlika izmedju vegana i vegetarijanaca jeste velika kada znas da vegani ne konzumiraju bilo kakve zivotinjske proizvode iz samilosti prema zivotinjama a vegetarijanci ipak pristaju na odredjenu dozu zlostavljanja zivotinja u svrhu dobivanja hrane.Kako ti mislis da ljudi dobiju mlijeko i mlijecne proizvode?Sigurno ne od krava koje slobodno trckaraju po livadama i onda svrate par puta dnevno do mljekare gdje im ljudi tepaju i pjevaju dok ih muzu.Vegani su ljudi koji mnogo vise brinu o zivotinjama nego ti..Ako si toliko zabrinuta za dobrobit zivotinja logicno bi bilo da postanes vegan a ne vegetarijanac.

Mislim da je rasprava o tome ko ima zdravije tijelo ,vegetarijanac ili mesojed uzaludna .Bilo koja krajnost je stetna.

ljudi se danas uglavnom nehumano ponasaju prema zivotinjama i ove slike koje si poslala zaista jesu neugodne.Ali ja se vracam na ono pitanje zasto se ti toliko trudis da nas ubjedis u vegetarijanstvo kada je ocigledno da se ne radi o tvojoj brizi za zivotinje
(jer bi inace bila vegan)?da li je istina da tvoja religija ne priznaje ni vegetarijansku hranu ukoliko ta hrana nije prethodno ponudjena (ili prinesena kao zrtva ?) bozanstvu na oltaru?Ako uspijes nekoga nagovoriti na vegetarijanstvo ,namece se logicno pitanje da li ce tvoja slijedeca tema na forumu glasiti : Vegetarijanstvo i ponuda hrane bozanstvu.
Zelim reci da postoje argumenti koji idu u prilog vegetarijanstvu i za mene su oni jaki sve dok mi ne pokusavas upakovati neku new-age religiju zajedno sa tim.Na kraju krajeva i covjek koji je osnovao tvoju religiju nije bio vegetarijanac pa ne vidim razloga zasto se neko trudi biti veci katolik od pape.( duzno postovanje i katolicima i papi).
Koliko poznajem tvoju religiju , zabranjeno vam je jesti i jaja.Zasto? Ne moras ubiti kokos zbog jajeta.

sa dobrom namjerom ,
pozdrav

ljljubavv

Post by ljljubavv » 18/05/2007 00:37

salposar wrote:
ljljubavv wrote:To su za mene ludi fanatici. Ja pisem o vegeterijanstvu, a ne o veganima. Tu postoji velika razlika. Mlijeko i mlijecni proizvodi su veoma vazni, posebno za djecu. Znam mnogo parova vegeterijanaca cija su djeca potpuno zdrava i mnogo ljudi koji su od rodjenja vegeterijanci, a sada imaju od 20 do 30 god, neki i vise, i veoma zdravo tijelo. Taj par fanatika nije bas povezan sa ovom temom. Jos jednom ponavljam, mlijecni proizvodi su jako vazni za rast i razvoj.
Postirao sam onaj clanak samo da pokazem da ima i druga strana price.Isto kao sto niko normalan nece pojesti svog kucnog ljubimca ,niko razuman nece izgladniti svoje dijete samo zato sto mu neka ideologija nalaze da bude vegetarijanac ili vegan.Razlika izmedju vegana i vegetarijanaca jeste velika kada znas da vegani ne konzumiraju bilo kakve zivotinjske proizvode iz samilosti prema zivotinjama a vegetarijanci ipak pristaju na odredjenu dozu zlostavljanja zivotinja u svrhu dobivanja hrane.Kako ti mislis da ljudi dobiju mlijeko i mlijecne proizvode?Sigurno ne od krava koje slobodno trckaraju po livadama i onda svrate par puta dnevno do mljekare gdje im ljudi tepaju i pjevaju dok ih muzu.Vegani su ljudi koji mnogo vise brinu o zivotinjama nego ti..Ako si toliko zabrinuta za dobrobit zivotinja logicno bi bilo da postanes vegan a ne vegetarijanac.

Mislim da je rasprava o tome ko ima zdravije tijelo ,vegetarijanac ili mesojed uzaludna .Bilo koja krajnost je stetna.

ljudi se danas uglavnom nehumano ponasaju prema zivotinjama i ove slike koje si poslala zaista jesu neugodne.Ali ja se vracam na ono pitanje zasto se ti toliko trudis da nas ubjedis u vegetarijanstvo kada je ocigledno da se ne radi o tvojoj brizi za zivotinje
(jer bi inace bila vegan)?da li je istina da tvoja religija ne priznaje ni vegetarijansku hranu ukoliko ta hrana nije prethodno ponudjena (ili prinesena kao zrtva ?) bozanstvu na oltaru?Ako uspijes nekoga nagovoriti na vegetarijanstvo ,namece se logicno pitanje da li ce tvoja slijedeca tema na forumu glasiti : Vegetarijanstvo i ponuda hrane bozanstvu.
Zelim reci da postoje argumenti koji idu u prilog vegetarijanstvu i za mene su oni jaki sve dok mi ne pokusavas upakovati neku new-age religiju zajedno sa tim.Na kraju krajeva i covjek koji je osnovao tvoju religiju nije bio vegetarijanac pa ne vidim razloga zasto se neko trudi biti veci katolik od pape.( duzno postovanje i katolicima i papi).
Koliko poznajem tvoju religiju , zabranjeno vam je jesti i jaja.Zasto? Ne moras ubiti kokos zbog jajeta.

sa dobrom namjerom ,
pozdrav
Mucenje zivotinja u mlijecnoj industriji je jednako kao i u klaonicama, ali nisam htjela da pokrecem i tu temu. Moja zelja je da prestane ubijanje neduznih zivotinja i pocne humanije ponasanje prema njima. Bog nam je dao zivotinje da se brinemo o njima a one da nam koriste tako sto ce nam davati mlijeko i vunu, ali ih ne smijemo muciti i ubijati. Trebamo se lijepo ponasati prema njima, jer su i one Bozija kreacija i zbog toga ih trebamo postovati. Ja licno kupujem mlijeko i mlijecne proizvode od odredjenih osoba koje se lijepo brinu o svojim kravama. Veliki korak bi bio kada bi ljudi prvo prestali jesti meso, na taj nacin bi se razvila samilost i sve ostalo bi bilo kako treba. Jaja ne jedem zato sto je to potencijalno pile.
Najiskrenije ovdje se radi o mojoj brizi i za zivotinje i za druga ziva bica. Bilo bi mi drago kada bih uspjela nekoga zainteresovati za vegeterijanstvo i nemam namjeru da mjenjam temu cak i ako bude bilo takvih osoba. Ne pokusavam upakovati nikakve new age religije, zelim samo inspirisati ljude da udju dublje u religiju koju slijede. Najljepse je ispod povrsine i nije namjenjeno svakome. Zato su veoma rijetke osobe koje se interesuju ozbiljnije o Bogu i Njegovim zakonima.
Covjek koji je "moju" religiju osnovao bio je vegeterijanac, ili ne mislimo na istu osobu. Mada sve religije originalno poticu od Boga.
hvala za dobre namjere
:) sve najbolje

forUMASH

Post by forUMASH » 18/05/2007 00:43

Image

....kad lav prestane jesti meso, prestacu i ja.... :oops:

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 18/05/2007 01:39

Vjerujem da je porijeklo svih suhomesnatih proizvoda cisto u svom tom tehnoloskom lancu od krave do police...! Garant su i masine u pogonima pravili muslimani koji klanjaju pet vakata Roll Roll ...

A kakve veze imaju masine sa halal hranom ?

Onaj koji se cvrsto, i bez rizika, zeli pridrzavati propisa halal hrane, pazi i na porijeklo i proces proizvodnje i suhomesnatih proizvoda, i jede od onih proizvodjaca koji imaju Halal certifikat

Shoshana

Post by Shoshana » 18/05/2007 02:14

Mene zivo zanima da li znas sta jedu telad dok ti pijes njihovo mlijeko? :oops:

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 18/05/2007 02:27

Shoshana wrote:Mene zivo zanima da li znas sta jedu telad dok ti pijes njihovo mlijeko? :oops:
Nit znam, nit me zanima, nit je propisano da me zanima :oops:

Shoshana

Post by Shoshana » 18/05/2007 02:29

Danko_Bananko wrote:
Shoshana wrote:Mene zivo zanima da li znas sta jedu telad dok ti pijes njihovo mlijeko? :oops:
:lol: :lol:

Ama nisam tebe ni pitala :-)

Nego borca za zivotinjska prava :D Ne jede meso, al' joj to nimalo ne smeta da otima od usta teletu :oops:

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 18/05/2007 02:31

Shoshana wrote:
Danko_Bananko wrote:

Nego borca za zivotinjska prava :D Ne jede meso, al' joj to nimalo ne smeta da otima od usta teletu :oops:
Aha, moze onda :lol:

NIN

Post by NIN » 18/05/2007 02:41

Danko_Bananko wrote:
Vjerujem da je porijeklo svih suhomesnatih proizvoda cisto u svom tom tehnoloskom lancu od krave do police...! Garant su i masine u pogonima pravili muslimani koji klanjaju pet vakata Roll Roll ...

Onaj koji se cvrsto, i bez rizika, zeli pridrzavati propisa halal hrane, pazi i na porijeklo i proces proizvodnje i suhomesnatih proizvoda, i jede od onih proizvodjaca koji imaju Halal certifikat
Mislis li bas da je 100% halal sadrzaj jedne pastete ili hrenovke sa police u somousluzi? I, da li si ikada pomislio na to da li je bas cijeli proces pratio taj propisani nazovi zakon o halal hrani? Vjerujem da jesi ali sam prilicno siguran da nisi dovoljno.

Bivsi kolega je tehnolog i bio je zaposlen bas u mesnoj industriji u nekoliko kompanija. Ja sam primjer 100%-tnog apstinenta od SVIH suhomesnatih proizvoda (osim domace radinosti) nakon detaljnih objasnjenja mog kolege o cijelom tom procesu koji prodje jedna krava ili pile - od livade do konzerve na mom stolu. Ukratko - dusu ispovracati!

Certifikati koje ti spominjes NISTA ne dokazuju i ne umanjuju odvratnost i istinsku STETNOST sadrzaja kojim se gozbis kada konzumiras konzervirano meso! Mogu napomenuti i to da ne budes previse siguran da buckuris i hemijska bomba sto jedes nije svinjetina a mozebit' i nesto drugo! Ako si upoznat sta je termin INDUSTRIJA bit ceti mnogo jasnije da NE POSTOJI halal i nehalal industrija, narocito ako je vezano za konzervirane mesne proizvode i geografski polozaj gdje zivimo.

Ovo je dobronamjeran savjet tebi i svima koji drze do ishrane, bilo da su vjernici ili ne.

Pozdrav...

Saray_Di

Post by Saray_Di » 18/05/2007 02:57

e tobejarabi stvarno... :) :D

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/05/2007 10:02

Shoshana wrote:
Danko_Bananko wrote:

njega priupitaj za bebe :D ;)

salposar

Post by salposar » 18/05/2007 12:37

ljljubavv wrote:
salposar wrote:

sa dobrom namjerom ,
pozdrav
Mucenje zivotinja u mlijecnoj industriji je jednako kao i u klaonicama, ali nisam htjela da pokrecem i tu temu. Moja zelja je da prestane ubijanje neduznih zivotinja i pocne humanije ponasanje prema njima. Bog nam je dao zivotinje da se brinemo o njima a one da nam koriste tako sto ce nam davati mlijeko i vunu, ali ih ne smijemo muciti i ubijati. Trebamo se lijepo ponasati prema njima, jer su i one Bozija kreacija i zbog toga ih trebamo postovati. Ja licno kupujem mlijeko i mlijecne proizvode od odredjenih osoba koje se lijepo brinu o svojim kravama. Veliki korak bi bio kada bi ljudi prvo prestali jesti meso, na taj nacin bi se razvila samilost i sve ostalo bi bilo kako treba. Jaja ne jedem zato sto je to potencijalno pile.
Najiskrenije ovdje se radi o mojoj brizi i za zivotinje i za druga ziva bica. Bilo bi mi drago kada bih uspjela nekoga zainteresovati za vegeterijanstvo i nemam namjeru da mjenjam temu cak i ako bude bilo takvih osoba. Ne pokusavam upakovati nikakve new age religije, zelim samo inspirisati ljude da udju dublje u religiju koju slijede. Najljepse je ispod povrsine i nije namjenjeno svakome. Zato su veoma rijetke osobe koje se interesuju ozbiljnije o Bogu i Njegovim zakonima.
Covjek koji je "moju" religiju osnovao bio je vegeterijanac, ili ne mislimo na istu osobu. Mada sve religije originalno poticu od Boga.
hvala za dobre namjere
:) sve najbolje
Hvala i tebi sto se brines za sva bozija stvorenja ali jos uvijek izbjegavas odgovoriti na moje pitanje. Prema ucenju tvoje religije svaka hrana ,pa i vegetarijanska je grijeh ako se prethodno ne ponudi bozanstvu na oltaru. Zasto nas onda nagovaras na vegetarijanstvo kada je ono prema tvojoj religiji grijeh? Ocekujes da ce muslimani nuditi bozanstvima hranu na oltaru?
Kazes da ne propovijedas nikakvu religiju (bila ona new age ili ne), pa zar nisu teme o karmi i reinkarnaciji na ovom forumu tvoje. Ocigledno se iza price o vegetarijanstvu krije jos toga.

Ponavljam, najbolje ces pokazati svoju brigu prema zivotinjama ako postanes vegan.

Jaje je potencijalno pile samo ako je oplodjeno tako da ta prica ne pije vode. Zasto ne jedete gljive i luk? Luk je potencijalna sogan-dolma? Meni ovo pomalo lici na fanatizam a i ti si se slozila da ne treba biti ludi fanatik.

Covjek o kome govorim je Bhaktivinod Thakur. On je jeo meso.

Ne razumijem sta znaci ono boldirano.

Svako dobro

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 18/05/2007 22:13

Sarafcina wrote:
Shoshana wrote:
Danko_Bananko wrote: Nit znam, nit me zanima, nit je propisano da me zanima :oops:

njega priupitaj za bebe :D ;)
:D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 18/05/2007 22:17

NIN wrote:
Danko_Bananko wrote:

Mislis li bas da je 100% halal sadrzaj jedne pastete ili hrenovke sa police u somousluzi? I, da li si ikada pomislio na to da li je bas cijeli proces pratio taj propisani nazovi zakon o halal hrani? Vjerujem da jesi ali sam prilicno siguran da nisi dovoljno.

Bivsi kolega je tehnolog i bio je zaposlen bas u mesnoj industriji u nekoliko kompanija. Ja sam primjer 100%-tnog apstinenta od SVIH suhomesnatih proizvoda (osim domace radinosti) nakon detaljnih objasnjenja mog kolege o cijelom tom procesu koji prodje jedna krava ili pile - od livade do konzerve na mom stolu. Ukratko - dusu ispovracati!

Certifikati koje ti spominjes NISTA ne dokazuju i ne umanjuju odvratnost i istinsku STETNOST sadrzaja kojim se gozbis kada konzumiras konzervirano meso! Mogu napomenuti i to da ne budes previse siguran da buckuris i hemijska bomba sto jedes nije svinjetina a mozebit' i nesto drugo! Ako si upoznat sta je termin INDUSTRIJA bit ceti mnogo jasnije da NE POSTOJI halal i nehalal industrija, narocito ako je vezano za konzervirane mesne proizvode i geografski polozaj gdje zivimo.

Ovo je dobronamjeran savjet tebi i svima koji drze do ishrane, bilo da su vjernici ili ne.

Pozdrav...
Ovdje pricamo o tome da li su ti proizvodi ispravni sa vjerske strane, tj. da li mogu biti smatrani ispravnim kada je rijec o islamskim propisima. Kada nadlezna institucija koja vodi racuna o tome, potvrdi da je hrana proizvedena na nacin koji nije u suprotnosti sa islamskim propisima, ja nemam razloga sumnjati u to.

NIN

Post by NIN » 19/05/2007 00:31

Danko_Bananko wrote:Ovdje pricamo o tome da li su ti proizvodi ispravni sa vjerske strane, tj. da li mogu biti smatrani ispravnim kada je rijec o islamskim propisima. Kada nadlezna institucija koja vodi racuna o tome, potvrdi da je hrana proizvedena na nacin koji nije u suprotnosti sa islamskim propisima, ja nemam razloga sumnjati u to.
Ispravni ili ne po vjerskim standardima oni su ipak POGUBNI po medicinskim standardima!

Ne bih da sada trazim aditive i stetnosti istih koji su nesumnjivo jako OTROVNIJI i UBITACNIJI od svjezeg svinjskog mesa po kompletan tvoj organizam a koji su ipak odobreni od strane nadleznih.

Zelio sam skrenuti paznju svima koji ovo citaju a vole prezalogajiti hrenovku ili pastetu, bilo da je ona halal - sto bi trebalo znaciti da nema ni trunke svinjskog mesa, da su ti proizvodi PUNI OTROVA i KARCINOGENIH SUPSTANCI koje su odobrene od strane institucije u koju se ti uzdas. Jako me ljuti cinjenica kada se naglasavaju vjerske odredbe a pritom zanemaruju medicinski savjeti cijim zanemarivanjem direktno dovodis u opasnost svoje zdravlje dok, s druge strane konzumiranjem praseceg mesa to radis na indirektan nacin, mada ni govedina nije mnogo daleko od svinjetine po stetnosti na kompletan kardio-vaskularni sustav. Da je bog znao da cemo jednog dana razviti tehnologiju na stupanj na kojem smo danas siguran sam da bi propisao zakon i o konzerviranoj mesnoj hrani!

Poenta je da je 100%-tna pileca ili govedja konzerva MNOGO stetnija od komada svjezeg praseceg odreska!

...a koliko mi je poznato, bog je propisao ljudima zakone i upute da im koriste - izmedju ostalog i zabranu svinjskog mesa kao istinski manje zdravijeg od govedjeg, pileceg i ovcijeg. Ali zanemario je cinjenicu da ce nam tehnoloski napredak donijeti i razvoj organske hemije koja nam pomaze u kratkim periodima vremena a jako odmaze na duzim, sto se imas priliku uvjeriti na specijaliziranim klinikama za raznorazna maligna oboljenja!

A sto se tice industrije, njoj je jedini cilj uzeti pare od potrosaca. Nemoj se zavaravati kojekakvim certifikatima i institucijama. Industrija je biznis a gdje je biznis tu je sigurno samo jedno - tu za tvog boga nema mjesta! ...(bez ljutnje)

Savjet: IZBJEGAVAJTE KONZERVIRANU HRANU, HALAL - NEHALAL VAM DODJE JEDNO TE ISTO! Ne postoje halal-nehalal aditivi!

Pozdrav...

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 19/05/2007 02:26

Poenta je da je 100%-tna pileca ili govedja konzerva MNOGO stetnija od komada svjezeg praseceg odreska!
Samo ti opleti po krmetini, "fala" ti za nju ;)

Normalno je da konzervirana hrana sigurno nije za novorodjenceta, ali jarane ista ti je stvar sa bilo kojim industrijskim proizvodom.
Svi su oni puni dodataka koji nerijetko imaju kancerogene supstance, samo sto nemas jarana da te upozori i na to ;).
Sala, ali to je cinjenica, u oko bi stalo ono sto se nalazi na policama bilo koje trgoveine, a da nije nekim dijelom stetno po zdravlje. Sto se vidi i po ucestalosti nekih bolesti danas, i prije 30-40 godina.
Sto tehnologija vise omogucava proizvodjacima da proizvod naprave brze i jeftinije, to je veca opasnost po zdravlje ljudi koji to konzumiraju.

Al sta ces, nisu jeleni navalili na modernizaciju po bilo koju cijenu, vec mi ljudi, pa nam je papat i takvu hranu, i riskirati kakav cancer, il' k'o Drnovsek na planinu, i papat lisce.

lisabonne

Post by lisabonne » 19/05/2007 02:33

danko bananko,da li si 100 siguran da sve sto pojedes od mesa,da je to na halal nacin zaklato?

Post Reply