Meditacija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#76

Post by pesak »

....
Last edited by pesak on 28/10/2007 22:12, edited 1 time in total.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#77

Post by pesak »

....
Last edited by pesak on 28/10/2007 22:09, edited 1 time in total.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#78

Post by pesak »

....
Last edited by pesak on 28/10/2007 22:07, edited 1 time in total.
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#79

Post by Wednesday »

ima li u sarajevu neki kurs meditacije?
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#80

Post by pesak »

Pa ne znam za Sarajevo, evo ti link za Hrvatsku, pa pitaj..

http://www.tm-savez.hr/sto_je_tm.php
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#81

Post by pesak »

pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#82 zabuna

Post by pesak »

Recent studies have shown that performing intensive meditation for long periods can help to improve attention. They also showed meditation reduces emotional or mental pressure and makes it easier to deal with difficult activities.

Meditation is a kind of guided thought. People who meditate often spend months or years in training. But an American study found that people can get the same helpful effects in five days if they use a process called integrative mind-body meditation. The process combines rest, controlled breathing, mental imagery and mindfulness training. In earlier studies, such activities have been shown to improve attention, emotion, and social behaviors.


Researchers at the University of Oregon developed integrative mind-body training. The researchers taught it to forty university students in China. They compared the results of the training to the results of deep rest in another group of students.

The study found that the students in the trained group performed better than the others on measures like attention and emotion. The researchers also measured levels of the natural hormone cortisol. Cortisol has been called the worry hormone. The body produces it when we are afraid. The study found cortisol levels were much lower in the mind-body trained group than in the other group.

Michael Posner is an expert on attention at the University of Oregon. He helped to write a report on the study. Professor Posner says he was surprised by the findings. He says he thought they might have resulted from where the study was carried out. He says many people in China are already believers in intensive meditation. But he says Chinese university students have concerns about traditional Chinese medicine.

The report on the gains of short-term mind-body training is published in Proceedings of the National Academy of Science.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#83

Post by pesak »

Sunjata je budistički termin za ništavilo, prazninu. Sunjata je zapravo neizrecivo iskustvo jer oni koji je dostignu ne mogu prepričati to iskustvo. To je iskustvo koje se ne može prepričati, prenijeti nekome drugome, već samo doživjeti. Ono otvara posve novo iskustvo percepcije "ja sam ja", koje nakon postizanja Sunjate više nikada nije isto, postizanje dubokog iskustva povezanosti sa svime na posve nov način, spoznaja da je Vaše Ja samo Zgusnuta Praznina, a da je Božanska Praznina Univerzuma samo razrijeđeno Ja.
Šesti Patrijarh Zena je rekao za Sunjata stanje svijesti: "Drvo spoznaje nije nikakvo drvo, niti je naš Duh ormar sa ogledalima. Kada je sve postojeće oduvijek bilo Apsolutna Praznina, na čemu će se prašina nakupiti ?"

Postoji SUNJATA , SUNJA meditacija. Jedina vrsta meditacije posle koje se sve smiruje, svaka tenzija, pogotovu svest o sebi koja se nalazi negde u predelu srca . Doduse, ne znam da li je jedina ili ne, ali u svakom slucaju deluje neverovatno smirujuce. Posle nje se ne osecas ni toliko vazan, niti nesto mnogo odgovoran u svom zivotu. Shvatis i osetis da si samo zrno peska.. :D da si deo kosmosa i da je kosmos deo tebe. Ova vrsta meditacije je neophodna zbog boljeg pogleda na sve probleme, na citav svet. Konkretno, vrlo mi smiruje bol u predelu srca....
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#84

Post by pesak »

Ljudi, ako neko naleti na link za sunja-meditaciju, neka okaci. Please.
Ovo je potpuno fenomenalno. :-D
Evo vam jedan link, ali , tip je mnogo brz za moj pojam, a i dobro naplacuje. :-) Bila sam kod njega, u Beogradu, ali izgleda da se preselio u Zagreb...ne znam. Razvio covek porodicni biznis. Ali dobro, i to je potrebno.
Mozda su ga u Beogradu proganjali pravoslavni neandertalci, pa morao da se preseli...ko zna.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#85

Post by pesak »

pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#86

Post by pesak »

Divlji u Srcu
Posts: 68
Joined: 22/10/2006 12:07

#87

Post by Divlji u Srcu »

encian wrote:malo sam prodrijela u meditaciju na vjezbama joge. iako vise ne vjezbam jogu, jos uvijek mediritam, i svjesna sam sta to radi mome tijelu i duhu. a poznajem covjeka koji je bio na maharadzijevom univerzitetu meditacije (ako kome znaci) i ima licencu za drzanje kurseva. najsretniji, najzdraviji, najsmireniji i najbolji covjek kojeg sam ikad upoznala.
Medtirati treba, mada ne pretjerivati.
madona
Posts: 352
Joined: 01/10/2004 22:36
Location: USA

#88

Post by madona »

pesak, probaj meditaciju sa svjetloscu, kako je objasnjava Gary Spivey. Otidji na njegov web site. Bolja je od TM-a i mantri.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#89

Post by pesak »

Sto se mene tice, ja vec imam svoje plavo svetlo koje se nekad javlja posle meditacije. To je jedno divno plavo svetlo koje me nekako zaceljuje i koje moze da predstavlja i ljubav. Samo treba dosta dugo meditirati ...a ja pravim stalno prekide.
Pojavi se u predelu cela i nekako se rasiri oko mene, zaceljujuci mi rane i puneci me dobrom energijom, ljubavlju. Tu nesto manjkam. Posle meditacije sam puna razumevanja i saosecanja prema drugima.

Malo mi je glupo da pricam samo ja o iskustvima meditacije.

Nesto ne volim da budem vezana za neke ucitelje i gurue.
Ali, dobro, zanimljivo je.
madona
Posts: 352
Joined: 01/10/2004 22:36
Location: USA

#90

Post by madona »

Plava boja je vezana za petu cakru - vrat. Inace, to jeste svjetlost na koju se meditira u bolesti. Plava svjetlost lijeci i sama "nalazi" dijelove tijela koji su bolesni, tu se koncentrise i "dopunjava" energiju. To je divno da si sama dosla dotle i shvatila sta plava svjetlost znaci.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#91

Post by pesak »

OK. Samo mislim da je plava boja vezana za agja -cakru, koja se nalazi u visini cela, ali dobro.
Last edited by pesak on 02/01/2008 15:29, edited 1 time in total.
User avatar
mama32
Posts: 259
Joined: 27/10/2004 10:33
Location: Sweden
Contact:

#92

Post by mama32 »

Easy Meditations - e-knjiga na engleskom

table of contents:

1. Chapter 1 - What is Meditation?

2. Chapter 2 - How Do I Start Meditating?

3. Chapter 3 - Different Types of Meditation

4. Chapter 4 - Breathing Meditation

5. Chapter 5 - Walking Meditation

6. Chapter 6 - Healing Meditation

7. Chapter 7 - Zen Meditation

8. Chapter 8 - Guided Meditation

9. Chapter 9 - Chakra Meditation

10. Chapter 10 - Christian Meditation

11. Chapter 11 - Japa Meditation

12. Chapter 12 - New Age Meditation

13. Chapter 13 - Meditation Resources

Easy Meditations

Posjetite i Zakonprivlacnosti.com gdje izmedju ostalog mozete čitati i o m e d i t a c i j i.

Iz ličnog iskustva znam da su meditacija i tehnike disanja vrlo učinkoviti i svako ih može primjenjivati. Svako može pronaći vrstu meditacije koja njemu odgovara. Meditacija je nešto što se ne sukobljava sa religijom mada je mnogi pripisuju budizmu. Meditacija je samo jedan od mnogih načina priblizavanja izvoru kreacije, koji neki zovu Bogom, Spiritom, Budhom, Isusom, Allahom, Shivom.. Ljudi imaju neodoljivu potrebu da imenuju stvari, a istina je u svima nama, u stvari, ista... I istina je u .. tišini.
Zato, koncentrišite se i zaronite u carstvo spiritualnosti za vlastito dobro.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#93

Post by pesak »

Velika mudrost

Najvece dostignuce jeste nesebicnost.
Najveca vrednost jeste ovladati samim sobom.
Najveci kvalitet je nastojati da sluzimo drugima.
Najvece pravilo jeste neprekidna svesnost.
Najveci lek jeste praznina svih stvari.
Najvece delo je ne suprotstavljati se toku ovoga sveta.
Najveci podvig jeste preobraziti strasti.
Najveci dar jeste neprijanjanje.
Najvece dobro jeste smiren um.
Najvece strpljenje jeste poniznost.
Najveci napor je ne brinuti se za rezultat.
Najveca meditacija jeste um koji sve napusti.
Najveca mudrost je prozreti privid.

Atisha
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#94

Post by pesak »

Meditacija je vrlo moćna disciplina. Ovu vježbu koncentracije i umirivanja svijesti koriste mnogi uspješni ljudi, a posebno preporucuju spiritualisti koji se bave tehnikama samounapredjenja, hipnozom, pa cak i oni koji se profesionalno bave crnom i bijelom magijom.

Meditacija se može primjeniti na gotovo svaki aspekt života. Djeca je koriste potpuno prirodno i nesvjesno. Jeste li ikad primjetili dijete dok se igra , potpuno zaokupljeno igrom i igrackama, i sasvim nesvjesno okoline?
Meditacija zahtijeva upravo ovakvu vrstu zaokupljenosti i apsorpcije.

Naucna istraživanja konstantno pokazuju mnogostruke koristi meditacije , npr. :

- usporavanje procesa starenja
- umirenje bolova
- umanjena potreba za snom
- snižavanje nivoa kolesterola
- poboljšanje cirkulacije krvi do mozga što nas cini pametnijima
- poboljšanje memorije
- i još mnoge druge beneficije…

Svako ko svakodnevno meditira znatno unapredjuje svoj emocionalni, mentalni, fizicki i spiritualni život.

Razumijevanje meditacije

Umirivanje svijesti (duše) kroz meditaciju nam omogucava uspostavljanje veze sa samim centrom svoga bica, unoseci mir i zadovoljstvo.

Meditacijom pronalazimo hrabrost da se oslobodimo dimenzije prošlosti i buducnosti, i da, otklanjajujuci svoje strahove, živimo samo u sadašnjosti.

Meditacija je, dakle, nacin opuštanja, “hladjenja” i uspostavljanja veze sa vjecitom stranom svoga postojanja. Vrhunac meditacije je stanje zvano samadhi i tada je svijest potpuno spojena sa svijetom savršene svjetlosti. Meditacija donosi jasno?u i uvid u svakodnevni život, pomaže da lakše odredimo ono što je, zaista, pravo za nas i nama važno.
Meditacija cini covjeka sretnim i vedrim, i dakako, zdravijim. Takodje nas osnažuje da svakodnevno postižemo bolje rezultate povezujuci nas sa moci Univerzuma.

Oblici meditacije
Postoje mnoge forme meditacije, na primjer, chakra, yantra i mantra meditacija.
Premda svi ovi oblici variraju, sve tehnike koriste koncentraciju kao metod zaustavljanja misli.

Kako meditirati?

Ucenje meditacije može biti zabavno i uzbudljivo, ali uvijek treba imati na umu 3 važna faktora:

(1) Držanje (poza) - treba uvijek sjediti uspravno

(2) Disanje - nakon što se tijelo potpuno opusti i disanje treba biti usporeno, ujednaceno i dijafragmaticno. Kontrolom disanja direktno uticemo na automatske procese u našem tijelu, kao što je imunitet i cirkulacija.

(3) Stav - trudi se da budeš opušten i pun samopouzdanja prije pocetka meditacije i ne brini da li ?eš to obaviti baš po uputstvu. Čini najbolje što možeš i vremenom ceš otkriti metodu koja je najbolja za tebe.

Kao pocetnik primjetit ćeš da ne možeš da umiriš misli i da one nastavljaju svoju šetnju s jednog mjesta na drugo. Pokušaj odvratiti pažnju od toga i vracaj se svojoj meditaciji, držeci na umu njen objekt (bilo da je to mantra ili vježba vizualizacije - o objema ce kasnije biti rijeci).

Evo nekih osnovnih tehnika meditacije.

Tehnika br. 1:

1. Smjesti se udobno i sjedi mirno

2. Zatvori oči

3. Opusti mišiće

4. Diši polako i prirodno

5. Održavaj pasivan stav

6. Misli na nešto što je za tebe lijepo

7. Sjedi mirno još koji trenutak na kraju meditacije, dozvoljavajući povratak misli

Tehnika br. 2 ( kratka tehnika opuštanja skeniranjem* tijela):

1. Udišući zrak, skeniraj lice, vrat, ramena i ruke, registrujući svaku napetost

2. Izdišući, opuštaj mišiće navedenih dijelova, riješi se tenzije

3. Ponovo udišući, skeniraj grudi i stomak, obzervirajući svaku tenziju

4. Izdišući , opuštaj mišiće grudi i stomaka, riješi se tenzije

5. Udišući, skeniraj noge, butine, listove i stope, registruj svaku napetost u ovim dijelovima

6. Izdišući, opuštaj mišiće i osjećaj kako i posljednji tragovi napetosti nestaju iz tvog tijela, uživaj u osjećaju kompletne opuštenosti

Tehnika br. 3 - boje

1. Zatvori oči , uspostavi ujednačeno disanje , udišući na nos, izdišući na usta

2 .Zamisli CRVENU boju. Neka te ispuni cijelog. Zadrži tu boju 3 udisaja i 3 izdisaja.

3. Sad zamisli NARANČASTU boju i zadrži je isto 3 udisaja i 3 izdisaja.

4. Zatim ŽUTU, pa ZELENU. Zadrži obje boje po 3 udisaja i 3 izdisaja.

5. Sljedeća je PLAVA, pa LJUBIČASTA.

6. Poslije ljubičaste je BIJELA. Neka te ova boja (svjetlost) potpuno ispuni.

7. Nakon nekoliko udisaja, vrati se. Zamišljaj sad boje u obrnutom redoslijedu , držeći tempo od po 3 udisaja za svaku boju: BIJELA, LJUBIČASTA, PLAVA, ZELENA, ŽUTA, NARANČASTA, pa CRVENA.

8. Otvori oči, svjež i poletan!

Koristite ove jednostavne tehnike za bolju koncentraciju i uravnoteženost. Bićete iznenadjeni rezultatima!

* skeniranje mislima
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#95

Post by pesak »

http://www.serbian.dhamma.org

Tehnika Vipasana Meditacije

Vipasana znači sagledati stvari onakvima kakve zapravo jesu. Ova tehnika, poreklom iz Indije, je jedna je od najstarijih tehnika meditacije koja je potekla iz te zemlje. Nju je otkrio Buda Gotama pre više od 2,500 godina i počeo da podučava kao univerzalno rešenje za univerzalne probleme – umetnost življenja.

Cilj ove tehnike je da u potpunosti ukloni mentalne nečistoće i time dovede do potpunog oslobođenja od ljudske patnje kroz direktno posmatranje sebe.

Kroz držanje pažnje na povezanosti uma i tela, Vipasana nas uči disciplinovanom posmatranju telesnih senzacija koje nesvesno usmeravaju funkcionisanje našeg uma. Krajnji rezultat praktikovanja ove tehnike je um potpuno oslobođen od nečistoća, um potpuno izbalansiran i ispunjen ljubavlju i saučešćem sa drugim bićima.

Kroz praksu, zakoni prirode koji regulišu naše misli, osećanja, donošenje odluka i telesne senzacije postaju vrlo jasni. Tako, kroz direktno iskustvo naše prirode, mi uviđamo kako napredujemo i nazadujemo, kako sami stvaramo svoju patnju, i kako se od nje oslobađamo. Praktikovanjem Vipasane osoba se oslobađa od iluzije, a život postaje ispunjeniji svesnošću, samokontrolom, i unutrašnjim mirom.

Tradicija
Još od vremena Bude, Vipasanu podučava neprekinuti lanac učitelja. Sadašnji učitelj, gospodin S. N. Goenka, iako poreklom iz Indije, je rođen u Burmi (država Myanmar). Njegov učitelj, Sajađi U Ba Kin (Sayagyi U Ba Khin), ga je obučavao tehnici četrnaest godina, posle čega se gospodin Goenka preselio u Indiju 1969. godine da bi osnovao školu Vipasane. Od tada je na desetine hiljada ljudi primilo ovu tehniku od njega, ljudi svih rasa i religija i na Istoku i na Zapadu. Od 1982. godine, g. Goenka imenuje učitelje-asistente ne bi li se uspešno održao dovoljan broj kurseva za sve zainteresovane.

Seminari
Vipasana se podučava tokom desetodnevnog seminara, što daje dovoljno vremena da učesnici nauče tehniku i iskuse rezultate njene upotrebe. Učesnici se sami obavezuju da poštuju pravila ponašanja da bi se omogućili uslovi za ozbiljan rad.

Tehnika se sastoji od tri elementa. Prvi zahteva abstinenciju od ubijanja, krađe, seksualnih aktivnosti, obmanjivanja, i konzumacije opojnih sredstava. Ova jednostavna moralna osnova služi da se um primiri i dovede u stanje za samoposmatranje.

Sledećim korakom um se izoštrava držanjem pažnje na telesnim senzacijama u nozdrvama dok vazduh ulazi i izlazi neprekidnim prirodnim tokom našeg disanja.

Do četvrtog dana um se dovoljno primiri i fokusira da omogući praktikovanje Vipasane, a to podrazumeva posmatranje telesnih senzacija po celom telu. Uz pravilno razumevanje njihove prirode mi se vremenom odučavamo od loše navike da na te suptilne senzacije reagujemo.

Poslednjeg dana učesnici praktikuju meditaciju nesebične ljubavi kojom se čistota stečena u toku seminara deli sa svim bićima.

Kratak snimak na Engleskom jeziku (5.7 MB) dalje obrazlaže tehniku posmatranja daha i telesnih senzacija Potreban je besplatan Quicktime movie player.

Celokupna praksa je zapravo ništa sem mentalnog treninga. Kao što telesnim vežbama održavamo fizičko zdravlje, Vipasanom razvijamo snagu uma. U duhu dobronamernosti i nesebične ljubavi za druge kojim se ova tehnika širi, Vipasana se ne podučava u komercijalne svrhe već isključivo besplatno. Organizatori, asistenti, a ni učitelj nikada ne primaju novčanu nadoknadu.

Hrana i smeštaj su potpuno besplatni jer su svi troškovi plaćeni donacijama ljudi koji po završetku kursa daju dobrovoljne priloge želeći drugima da pruže mogućnost da takođe iskuse dobrobit ove tehnike.

Naravno, rezultati se u velikoj meri produbljuju kroz vreme i praksu. Nije realno očekivati da se svi problemi mogu rešiti za deset dana. Međutim, za to vreme se mogu naučiti osnovi tehnike da bi se praktikovalo u svakodnevnom životu. Svaki momenat utrošen na vežbu dovodi nas bliže krajnjem cilju a tehnika je dovoljno efikasna da desetodnevna praksa daje očigledne rezultate u svakodnevnom životu.

Svi dobronamerni ljudi mogu da se prijave za kurs Vipasane i da iz sopstvenog iskustva donesu zaključak o dobrobiti tehnike. Tehniku su usled evidentnih rezultata prihvatile i vlade pojedinih zemalja, za više informacija o tome posetite http://www.prison.dhamma.org.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#96

Post by pesak »

pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#97

Post by pesak »

gradjani svijeta
Posts: 180
Joined: 23/01/2007 07:31

#98

Post by gradjani svijeta »

SeadK wrote:
bedifferent12 wrote:da ne bi ulazili u diskusije ko je kada pripadnik koje religije... sta znaci praktikovati, ko podrazumijeva sta pod praktikovanjem, sta znaci ime, sta znaci identitet...


moj prijedlog je upucen svima koji se osjecaju/smatraju oslovljenim!!

Ostalima bujrum budisticke, hindu, jedi i svi drugi oblici meditacije...
Kad kazem praktikovati mislim pratiti to sto te Islam uci, znaci deset komandi (ne ubit, ne ukrast, ne biti ljubomoran na tudje posjedovanje, itd), ici u dzamiju petkom, moliti se bogu pet puta dnevno i sve ostalo sto se ocekuje od nekoga ko se smatra muslimanom.


Hipokracija...mislis hipokrizija???

Ako se neko smatra muslimanom ali neprati ni jednu od ovih stvari onda je to samo fasada i hipokracija.

A ime nista neznaci. Mozes ga promjeniti kad god hoces. A identitet nije nista permanento. Samo skupina ideja i uvjerenja o tome ko smo i sta smo i sta nam je drago a sta nevolimo. A to se nonstop mjenja.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#99

Post by pesak »

catori
Posts: 31
Joined: 15/02/2008 19:43

#100

Post by catori »

Prelijepo ilustrovan video o Meditaciji:

http://www.ivantic.net/Ostale_knjige/Sp ... eality.avi
Post Reply