Umjetnost u islamu?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Loading...
Posts: 129
Joined: 13/06/2006 08:34
Location: Za kompjuterom

#1 Umjetnost u islamu?

Post by Loading... »

Jeli ima neki pravac u umjetnosti koji je zabranjen islamom?
bibliotekar
Posts: 126
Joined: 19/02/2007 23:21

#2

Post by bibliotekar »

kiparstvo
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#3

Post by danas »

bibliotekar wrote:kiparstvo
ne znam za ovo. kiparstvo kao kiparstvo postoji, ali ono sto se ne pravi su ljudske figure u cilju izbjegavanja idolopoklonstva. znaci, kiparstvo kao kiparstvo nije zabranjeno, ali je limitirano u obliku. i ne znam da je ijedan umjetnicki 'pravac' zabranjen ikako, od muzike do poezije, od grncarstva do arhitekture...
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#4

Post by digger »

Sve sto je idolatry.

XXX umjetnost na stranu, evo novih pitanja: Sta se sve smatra idolima u islamu? Da li tu spadaju slike i kipovi, da li su to arheoloski ostatci, da li je isto razlog da se zbrise svaki ostatak paganizma u S.A., itd. I cemu 'strah' od kulturne bastine i zaostavstine? Procitajte donje da vam bude jasnije.


http://www.theage.com.au/news/world/dev ... 15213.html

Developers and purists erase Mecca's history
By Laith Abou-Ragheb
Mecca, Saudi Arabia
July 11, 2005

Some of Islam's historic sites in Mecca, possibly including a home of the Prophet Mohammed, are under threat from Saudi real estate developers and Wahhabi Muslims who view them as promoting idolatry.

Sami Angawi, an expert on the region's Islamic architecture, said 1,400-year-old buildings from the early Islamic period risk being demolished to make way for high rise towers for Muslims flocking to perform the annual pilgrimage to Islam's holiest city.

"We are witnessing now the last few moments of the history of Mecca," Angawi told Reuters. "Its layers of history are being bulldozed for a parking lot," he added.

Angawi estimated that over the past 50 years at least 300 historical buildings had been levelled in Mecca and Medina, another Muslim holy city containing the prophet's tomb....

____________________

http://news.independent.co.uk/world/mid ... 304029.ece

The destruction of Mecca: Saudi hardliners are wiping out their own heritage
Published: 06 August 2005

Historic Mecca, the cradle of Islam, is being buried in an unprecedented onslaught by religious zealots.

Almost all of the rich and multi-layered history of the holy city is gone. The Washington-based Gulf Institute estimates that 95 per cent of millennium-old buildings have been demolished in the past two decades.

Now the klix birthplace of the Prophet Mohamed is facing the bulldozers, with the connivance of Saudi religious authorities whose hardline interpretation of Islam is compelling them to wipe out their own heritage...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#5

Post by danas »

pa vehabijsko i talibansko tumacenje islamskih zakona -- koliko god meni bilo ogavno -- mislim da nije ono sto se moze uzeti kao mainstream islam ili kao bilo kakva referenca glede ove teme.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#6

Post by digger »

danas wrote:pa vehabijsko i talibansko tumacenje islamskih zakona -- koliko god meni bilo ogavno -- mislim da nije ono sto se moze uzeti kao mainstream islam ili kao bilo kakva referenca glede ove teme.
Prije i u vrijeme Muhameda, Meka je bila vazna tacka na karavanskim putevima kao i centar paganske kulture. Kazu da je Meka vrvila od idola koji su bili dio beduinske tradicije, i koji su medju zadnjim prihvatili islam.

Pisanja kao u prilozenim linkovima vezana za razaranje antikviteta vjerovatno indiciraju da su te vrijednosti nevazne za islam. Arheoloska istrazivanja u S.A. se ne ohrabruju niti finansiraju.

Zato i ne vidim nista drugo nego link izmedju fizickog svijeta (idoli, slike) i religije. A posto je sve pocelo u S.A., i posto su oni oduvijek bili centar islama—sa pravom ili ne—ne vidim da su ova rusenja samo akcije nesavijesnih pojedinaca.

(edit: arheoloska)
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#7

Post by Abu FEED el-Castro »

Diggera za šejha !


:roll:
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#8

Post by black »

Preporučio bih Titusa Burckhardta "Sveta umjetnost na Istoku i Zapadu" (Sacred Art in East and West), koje sadrži veliki broj divnih poglavlja o metafizici i estetice hinduizma, budizma, taoizma, kršćanstva i islama, kao i i njegovu široku i impresivnu monografiju "Umjetnost islama" (Art of Islam). Čovjek kome dugujemo veliku zahvalnost za razumijevanje islamske umjetnosti. Uglavnom preko njegovih djela i praktičnih nastojanja, po prvi put je islamska umjetnost predstavljena kao islamska umjetnost. Javljali su se prigovori da taj pojam ne naglašava postojanje npr. perzijske umjetnosti, marokanske umjetnosti i indijske umjetnosti. Istina je da regionalne umjetnosti postoje ali su sve uključene u veći svjetopogled, onaj islamske umjetnosti. Sve umjetnosti koje poluči islamski svijet, od jačanja islama pa sve do otprilike prije 150 godina kada zapadna civilizacija započinje svoj prodor, bijahu stvarno islamske umjetnosti, formirane islamskim svjetopogledom a vlastite zasebne sadržaje derivirajući iz islamske civilizacije.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#9

Post by digger »

Abu FEED el-Castro wrote:Diggera za šejha !
:roll:
Nemere jer kod vas nejma idola.

Za uzvrat, evo ti nesto sa teme "Zasto se molimo na Arapskom:"
vazda_problemi wrote:97. Beduini su najveći nevjernici i najgori licemjeri, i razumljivo je što ne poznaju propise koje Allah Svome Poslaniku objavljuje. A Allah sve zna i mudar je.
Sto meni na jasan nacin pokazuje da su Beduini bili i ostali nesto sto Muhamed nije volio; neka drugorazredna klasa arapa. Nisu zivjeli u vecim naseljima nego su se stalno kretali, pa ih je bilo tesko kontrolisati. Koliko su njihovo protivljenje islamu uticalo da ih Muhamed ovako tretira, to upravo istrazujem i javicu ti se.

Jer znam da ti je istina vaznija od svega. :D
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#10

Post by black »

tebi je vaznije od svega da mlatis praznu slamu i prepucavas se oko necega bez stvarnog interesovanja za ono o cemu se pise jer si pun predrasuda i islamofobije, eto u prethodnom postu sam napisao nesto sto zaista vrijedi procitati i sto je vezano za umjetnost
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#11

Post by digger »

black wrote:tebi je vaznije od svega da mlatis praznu slamu i prepucavas se oko necega bez stvarnog interesovanja za ono o cemu se pise jer si pun predrasuda i islamofobije, eto u prethodnom postu sam napisao nesto sto zaista vrijedi procitati i sto je vezano za umjetnost
Po cemu ti to zakljucujes? I ko ti kaze da ja tvoj link necu slijediti?

Tema je oko islamske umjetnosti.

Ja tesko nalazim na primjere te umjetnosti koju eto 'cuvari islama' zele da prekopaju buldozerima. Time ce unistiti i ono sto je vuklo korijene iz tradicija prije dolaska Islama.

Moj post je vise nego jasan i samo odrazava cinjenice kroz dnevne vijesti: Zasto se tradicije ne cuvaju? Cemu razoriti tragove istorije, arheologije, starih tradicija i svega sto je svakoj danasnjoj kulturi jedan od osnovnih zadataka da sacuva—ne unisti?

Pa i ti se sigurno drzis odredjenih tradicija koje cuvas unutar familije i koje je tvoja familija cuvala. Siguran sam da ni oni a ni ti nisi skupio stare familijarne fotografije i spalio ih!?!

Znas da sam u pravu. Istina boli, ali zato nemoj pucati na nosioca poruke.

A taj izraz 'lupas' serviraj svojima u familiji. Valjda za bolje od tebe nisu ni culi. :-)
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#12

Post by black »

ovo je prvi i zadnju put da pominjes moju familiju!
naoBlacen
Posts: 62
Joined: 22/02/2007 11:28

#13 Re: Umjetnost u islamu?

Post by naoBlacen »

Loading... wrote:Jeli ima neki pravac u umjetnosti koji je zabranjen islamom?
nema
naoBlacen
Posts: 62
Joined: 22/02/2007 11:28

#14

Post by naoBlacen »

digger wrote:
black wrote:tebi je vaznije od svega da mlatis praznu slamu i prepucavas se oko necega bez stvarnog interesovanja za ono o cemu se pise jer si pun predrasuda i islamofobije, eto u prethodnom postu sam napisao nesto sto zaista vrijedi procitati i sto je vezano za umjetnost
Po cemu ti to zakljucujes? I ko ti kaze da ja tvoj link necu slijediti?

Tema je oko islamske umjetnosti.

Ja tesko nalazim na primjere te umjetnosti koju eto 'cuvari islama' zele da prekopaju buldozerima. Time ce unistiti i ono sto je vuklo korijene iz tradicija prije dolaska Islama.

Moj post je vise nego jasan i samo odrazava cinjenice kroz dnevne vijesti: Zasto se tradicije ne cuvaju? Cemu razoriti tragove istorije, Tarheologije, starih tradicija i svega sto je svakoj danasnjoj kulturi jedan od osnovnih zadataka da sacuva—ne unisti?

Pa i ti se sigurno drzis odredjenih tradicija koje cuvas unutar familije i koje je tvoja familija cuvala. Siguran sam da ni oni a ni ti nisi skupio stare familijarne fotografije i spalio ih!?!

Znas da sam u pravu. Istina boli, ali zato nemoj pucati na nosioca poruke.

A taj izraz 'lupas' serviraj svojima u familiji. Valjda za bolje od tebe nisu ni culi. :-)

Da, dobro ti je black rekao. Iz tvojih pretendencioznih postova i smijesnih interpretacija mogu se nazrijeti neke druge stvari i namjere. Da nisi zloban i zlonamjeran mogao bi ti ukazati na neku vrlo korisnu literaturu o islamskoj umjetnosti, ali mi se cini da nema smisla. Na kraju krajeva, svako koga ta oblast zanima potrudit ce se da nadje sam, ne cekajuci objanjenja od forumskih sveznalica.

Glede sklupture, evo jedan link na najomrazeniji Teheran :D u kojem cenzura ili salje ljude u tamnice ili ih spaljuje zive :lol:, pogotovo umjetnike koji se bave sklupturom...

http://www.tehransculpture.org/

Tehran International Sculpture Symposium na kojem ucestvuju i dva bosanskohercegovacka umjetnika, Dalibor Nikolic
i Mensud Keco. Istrazujte malo Iran i iransku (perzijsku) kulturu i umjetnost. To je nepresusna riznica.

Ovim sto vilene zbog vehabija i njihovog tumacenja islama, pri spomenu Irana trenutno im puca srce :lol:
Last edited by naoBlacen on 02/03/2007 21:18, edited 1 time in total.
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#15

Post by adda_sa »

koliko ja znam, zabranjeno je crtati i praviti likove ljudi i zivotinja,sve sto ima dusu,tako nesta, jer se vjeruje da to moze imati za posljedicu obozavanje istih takvih likova sa slika ili kipova..... ima hadis na ovu temu...al ne sjecam se tacno...u smislu, ko nacrta ili napravi neki lik, da ce biti pitan na onom svijetu da ga ozivi, a kad ne bude mogao,taj ce ga lik muciti u dzehenemu!!!
isto tako je zabranjeno drzati na zidu slike ili tapiserije il sta vac, sa likovima ljudi li zivotinja, ili kipove
naoBlacen
Posts: 62
Joined: 22/02/2007 11:28

#16

Post by naoBlacen »

digger wrote:[Zasto se tradicije ne cuvaju? Cemu razoriti tragove istorije, arheologije, starih tradicija i svega sto je svakoj danasnjoj kulturi jedan od osnovnih zadataka da sacuva—ne unisti?
Odlicno pitanje za cionisticki rezim, koji trenutno unistava trece najbitnije mjesto Islama, Al-Aqsa dzamiju u Jerusalemu. Treba li reci da ona ne pripada samo muslimanima, vec cijeloj svjetskoj kulturnoj bastini? Takodje odlicno pitanje za SAD, koji je da govorimo samo o najaktuelnijim zlocinima, unistio ili opljackao (kao i sto su Britanija, Francuska, sve kolonijalne sile cinile tokom povijesti) sve sto se u Iraku od kulturne bastine moglo unistiti i opljackati.
Last edited by naoBlacen on 02/03/2007 21:30, edited 2 times in total.
naoBlacen
Posts: 62
Joined: 22/02/2007 11:28

#17

Post by naoBlacen »

adda_sa wrote:koliko ja znam, zabranjeno je crtati i praviti likove ljudi i zivotinja,sve sto ima dusu,tako nesta, jer se vjeruje da to moze imati za posljedicu obozavanje istih takvih likova sa slika ili kipova..... ima hadis na ovu temu...al ne sjecam se tacno...u smislu, ko nacrta ili napravi neki lik, da ce biti pitan na onom svijetu da ga ozivi, a kad ne bude mogao,taj ce ga lik muciti u dzehenemu!!!
isto tako je zabranjeno drzati na zidu slike ili tapiserije il sta vac, sa likovima ljudi li zivotinja, ili kipove
mani se takvih hadisa.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#18

Post by Latina »

digger wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Diggera za šejha !
:roll:
Nemere jer kod vas nejma idola.
Na svakoj trecoj temi na ovom forumu se ismijava "kao" nekakav nacin izrazavanja koji je "kao" implicitan "nekima".

Na stranu koliko me to zamara, jer je najprizemniji oblik provokacije, nego takav nacin govora ni po cemu ne odvaja jednu religijsku / nacionalnu skupinu Balkana od druge. U odredjenim dijelovima relevantnih nam zajednica ces pronaci isto ili gore bez obzira na to o kojoj se skupini radilo.

Prema tome, pucanj u prazno digger. :wink:


p.s. O pominjanju necije familije ne bih, to vec spada u domen osnovne kulture osobe. Kako cemo o bilo kojoj umjetnosti, kad nema cak ni najbazicnijeg uvazavanja sagovornika ?

:wink:
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#19

Post by ahmed&nedzad »

Što se digger i FairLife nalaprdali na raznim temama o islamu i muslimanima, to je malo kome pošlo za rukom. I opet, svako malo, jave se kad treba. :roll:
naoBlacen
Posts: 62
Joined: 22/02/2007 11:28

#20

Post by naoBlacen »

Takodje, ako saudijski rezim i njegova ideologija koja je unistila brojne islamske spomenike kulture u Arabiji moze biti bilo kakav reprezent Islama, onda to moze biti npr. i Britanija. I to nazalost nije karikiranje :-?
Last edited by naoBlacen on 02/03/2007 22:27, edited 2 times in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#21

Post by danas »

digger wrote:
danas wrote:pa vehabijsko i talibansko tumacenje islamskih zakona -- koliko god meni bilo ogavno -- mislim da nije ono sto se moze uzeti kao mainstream islam ili kao bilo kakva referenca glede ove teme.
Prije i u vrijeme Muhameda, Meka je bila vazna tacka na karavanskim putevima kao i centar paganske kulture. Kazu da je Meka vrvila od idola koji su bili dio beduinske tradicije, i koji su medju zadnjim prihvatili islam.

Pisanja kao u prilozenim linkovima vezana za razaranje antikviteta vjerovatno indiciraju da su te vrijednosti nevazne za islam. Arheoloska istrazivanja u S.A. se ne ohrabruju niti finansiraju.

Zato i ne vidim nista drugo nego link izmedju fizickog svijeta (idoli, slike) i religije. A posto je sve pocelo u S.A., i posto su oni oduvijek bili centar islama—sa pravom ili ne—ne vidim da su ova rusenja samo akcije nesavijesnih pojedinaca.

(edit: arheoloska)
nisam tvrdila da su ovo cinili nesavjesni pojedinci, vec nakaradni rezim za koji ipak smatram da se ne moze uzeti kao polazna osnova u diskusiji o islamskoj umjetnosti. koja je dala neka od naljepsih umjetnickih dostignuca ikada.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#22

Post by digger »

naoBlacen wrote:
digger wrote:[Zasto se tradicije ne cuvaju? Cemu razoriti tragove istorije, arheologije, starih tradicija i svega sto je svakoj danasnjoj kulturi jedan od osnovnih zadataka da sacuva—ne unisti?
Odlicno pitanje za cionisticki rezim, koji trenutno unistava trece najbitnije mjesto Islama, Al-Aqsa dzamiju u Jerusalemu.
:-)
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#23

Post by digger »

danas wrote:nisam tvrdila da su ovo cinili nesavjesni pojedinci, vec nakaradni rezim za koji ipak smatram da se ne moze uzeti kao polazna osnova u diskusiji o islamskoj umjetnosti. koja je dala neka od naljepsih umjetnickih dostignuca ikada.
Nisam ni ja tvrdio da islamska umjetnost ne postoji. I vidio sam velicanstvenu Alhambru. I sto-sta drugog.

Mene isto tako pogadja obrnuto: sta se dogadja sa onim sto nam je proslost ostavila u amanet i zasto to treba zbrisati sa lica zemlje? Interesantno je da niko ovdje ni rijecju nije optuzio akciju unistenja koja se dogodila i dogadja i koju detaljno prenosi stampa.

Neka svako zivi sa svojom savjesti. Moja je neopterecena.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#24

Post by Latina »

digger wrote:Interesantno je da niko ovdje ni rijecju nije optuzio akciju unistenja koja se dogodila i dogadja i koju detaljno prenosi stampa.
Ono sto se podrazumijeva ne mora se isticati, izuzev nekome ko je opterecen predrasudama.

Ali tada je ionako izlisno i pokusavati, te se stoga opet ne mora isticati. :wink:
naoBlacen
Posts: 62
Joined: 22/02/2007 11:28

#25

Post by naoBlacen »

digger wrote:
naoBlacen wrote:
digger wrote:[Zasto se tradicije ne cuvaju? Cemu razoriti tragove istorije, arheologije, starih tradicija i svega sto je svakoj danasnjoj kulturi jedan od osnovnih zadataka da sacuva—ne unisti?
Odlicno pitanje za cionisticki rezim, koji trenutno unistava trece najbitnije mjesto Islama, Al-Aqsa dzamiju u Jerusalemu.
:-)
Nesto ti nije jasno?
PCHR: Stop the destruction of Islamic holy sites in Jerusalem
Report, PCHR, 7 February 2007

Palestinians demonstrate during a protest in the West Bank city of Tulkarem, against Israeli excavations near the Al-Aqsa Mosque, February 7, 2007. (MaanImages/Mouid Ashqar)

PCHR calls upon the international community represented by governments and international organizations, specifically UNESCO, to intervene immediately to put an immediate end to Israeli destruction of Islamic holy sites in occupied Jerusalem, especially around Al-Aqsa Mosque. The Centre appeals to these bodies to take immediate action to stop Israeli excavations, and to provide protection for Palestinians and their rights, especially their cultural and religious rights; and provide protection for Islamic holy sites, which are an important part of human culture and civilization. The destruction of Islamic holy sites constitutes a flagrant violation of International Humanitarian Law and International Law, especially the Fourth Geneva Convention (1949), which prohibits the destruction of civilian properties.

It is noted that Israeli bulldozers started to demolish a hill, a wooden bridge, and two rooms at the foot of the hill, which are property of the Islamic Waqf. The properties lead to the Magharba Gate, one of the gates of Al-Aqsa Mosque that constitutes an integral part of the mosque. The demolition activities directly threaten Al-Aqsa Mosque and its surroundings. It is noted that the Israeli archeological authority announced that it started the destruction activities to establish a bridge connecting Al-Buraq area with Al-Aqsa Mosque. The destruction is a prelude to erecting support pillars for the bridge on the road leading to Magharba gate. At the same time, Israeli occupation forces (IOF) prevented the Islamic Waqf, which supervises Islamic holy sites in occupied Jerusalem, from conducting any renovation activities on the hill, which is a component of Al-Aqsa Mosque.

PCHR warns against the consequences of IOF attacks on Islamic and Christian holy sites in occupied Jerusalem. These attacks include passing legislation to annex the city, ethnic cleansing of the city's Palestinian population, confiscation of Palestinian property, establishing and expanding Jewish settlements, and transgressions against holy sites through demolitions and excavations in Al-Aqsa Mosque. The Centre reminds the international community that similar attacks on the civil, political, and cultural rights led to the eruption of a mass popular uprising in the Occupied Palestinian Territory (OPT) at the end of September 2000.

PCHR calls upon the High Contracting Parties of the Fourth Geneva Convention (1949), which prohibits the destruction of civilian properties including religious and archeological sites that are a component of human culture, to pressure Israeli occupation authorities to immediately stop all actions that threaten Islamic holy sites in occupied Jerusalem. The Centre calls upon UNESCO to fulfill its legal obligation towards the protection of Islamic holy sites from IOF crimes, and to work to stop all forms of demolition and excavations by the Israeli archeological authority.


Ako je potrebno rado cu ti pojasniti.
Last edited by naoBlacen on 03/03/2007 11:56, edited 2 times in total.
Locked