Little Mosque on the Prairie

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1 Little Mosque on the Prairie

Post by zlata »

Last edited by zlata on 24/02/2007 20:23, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2

Post by Bosanac sa dna kace »

Samo da ti se zahvalim na linkovima!
super je!
nisam znao kako da je nadjem!
:thumbup: :P
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#3

Post by SeadBiH »

Iako još nije emitirana na CBC-u, "Mala džamija u preriji", humoristička serija o muslimanima koji pokušavaju uspostaviti komunikaciju sa svojim susjedima u fiktivnom kanadskom provincijskom gradiću nazvanom Mercy izazvala je takve kontraverze da je CBC odlučio da je počne prikazivati u novoj godini, umjesto od jeseni kako je bilo planirano.

Naslov je parodija na staru porodičnu seriju "Mala kuća u preriji" baziranu na knjigama Laure Ingalls Wilder. Ali ovdje je "prerija" fiktivni gradić u kanadskoj provinciji Saskatchewan.

Publicitet koji je dobila, čak i prije emitiranja, serija duguje svojoj rediteljici Zarqi Nawaz, kanadskoj muslimanki koja nosi tradicionalni hidžab.
“Klasične serije 'All in the Family' i 'The Jeffersons' prvi put su na američkoj televiziji tretirale problem netolerancije i rasizma, a njihov uspjeh temeljio se na komičnom prikazivanju tih pitanja, a ne na pridikovanju gledaocima", rekla je Nawaz.

"Odrasla sam u džamiji, udala sam se u džamiji, mnogo sam vremena provodila u njoj, džamija je zaista važan dio mog života", rekla je ona. Veliki broj predstavnika medija iz cijelog svijeta okupio se posljednjih sedmica u Torontu kako bi izvještavali o novoj CBC-ovoj komediji.

"Da budem iskrena, mnogi koji pišu o tome još nisu ni vidjeli seriju", izjavila je Nawaz, koja je srce i duša "Male džamije", grickajući jedan od više stotina besplatnih pilećih sendviča koji su dijeljeni na Dundas Squareu kao dio promotivne kampanje. "Mislim da ljudi nagađaju na osnovu naslova i teme da će to biti zaista kontraverzno i politički obojeno. Ali to je samo humoristička serija u kojoj igrom slučaja učestvuju muslimani i cilj joj je da nasmije ljude. Riječ je o odnosima među ljudima i životu u ruralnoj sredini. Ali to je prva komedija takve vrste u Sjevernoj Americi i zato je tako intrigantna."
Između ostalih brojnih svjetskih medija, o ovome su izvještavali CNN i BBC Radio. Paula Zahn je u svojoj emisiji prikazala insert iz serije. Diskusiji o "Maloj džamiji" pridružili su se i New York Times, Associated Press, Houston Chronicle, kao i hiljade američkih blogova.

"Bila je to zanimljiva uloga, jer, priznajmo, nakon 11. septembra svi smo imali neke rasističke misli", rekao je Boyd Banks, jedna od zvijezda serije koji glumi lokalnog primitivca koji je vrlo sumnjičav prema dešavanjima u džamiji u izmišljenom gradiću Mercy. "Znam da sam ih i ja imao. Nisam ponosan na to. Bilo bi lijepo, zar ne, kad bi ova serija razbila neke od predrasuda koje ljudi imaju o muslimanima?"
Usprkos kontraverzama koje je izazvala, djelimično zbog naslova i međunarodnog publiciteta koji je prati, serija posjeduje blagi humor i nudi dobru zabavu, a ne samo direktno suočavanje s predrasudama o muslimanima.
"Mala džamija u preriji je humoristička serija, a ne politička satira", rekla je Nawaz. "Želim da ljudi budu zadovoljni serijom i da prepoznaju slične probleme koji se pojavljuju u životima svih nas. Jednostavno, želim da se ljudi smiju s muslimanima kao što bi to radili s bilo kim drugim i da se osjećaju ugodno radeći to."

Nawaz vjeruje da će humor ukloniti kulturne barijere, posebno u Kanadi, gdje živi oko 800.000 muslimana. "Od 11. septembra sve ono što skoro svakodnevno vidimo u vijestima muslimane prikazuje u kontekstu konflikta. Tako se nastoji stvoriti jednodimenzionalna percepcija jedne vrlo raznolike zajednice", rekla je ona.

"Stvarnost 99% nas je da, bez obzira na vjeru, kulturu ili rasu trošimo mnogo vremena i energije pokušavajući razumjeti svoje porodice, prijatelje, zajednicu i društvo. Iako se serija dešava oko džamije, nikad mi nije bila namjera da 'Mala džamija u preriji' bude serija o muslimanima za muslimansku publiku", rekla je rediteljica Nawaz.

dzemat.org

Prikazivanje prve epizode je izazvalo veliku paznju tako da je rekordnih 2,1 milion gledalaca pratilo premijeru, a reprizu je sutri dan gledalo skoro 900 000 gledalaca. Serija je takodjer izazvala veliki interes sirom svijeta, tako da su se javile TV kuce iz SAD, Bliskog Istoka i mnogih evropskih zemalja zainteresovane da prikazu ovu seriju.
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#4

Post by biscanka84 »

super serija,konacno i nesto dobro da se cuje :-D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5

Post by Bosanac sa dna kace »

a jel zna iko u kolko je sati serija po bosanskom vremenu i kako da ufatim kanal na onoj satelistickoj anteni? koje su mu koordinate? na kom je satelitu? :roll:
Post Reply