ISLAM: pokreti tijela u namazu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#76

Post by KOGOD KADGOD »

Latinica wrote:
vazda problemi wrote: ...
Boze sacuvaj. :(

KG KG stidim se u njegovo ime.
ne znam sta bi sa tim postom - mogao je neko nesto nauciti - meni nije naudio... ljudi treba da znaju kako da se postave u svakom slucaju - da ih ne navuce tako nesto da i sami pocnu uzvracati...

opomena da shvati da ovo citaju stotine ljudi svaki dan, a ne samo oni koji komentarisu - bi bila dovoljna sto se mene tice - ali nam je moderator bez premca, on zna bolje kako postupati - i kada opomenuti a kada nesto ukloniti, dovoljno dugo ima posla sa nama svakakvima....

hvala, barem znam da nisam jedina koja se sokira kada vjernik sebi dozvoli tako nesto,

mir Boziji, On je Milostiv i On (i samo ON) zna srca... da nije Njegove Milosti nista zivo na Zemlji ne bi ostalo...
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#77

Post by Arminovski »

vazda problemi wrote:KGKG je obicni lazov, Iblisov, Sejtanov vojnik, koji mjesa zlo i dobro, a cijelu stvar naziva dobrom i to potura kao neki dokaz...Jer dusa ljudska genelrano nije sklona zlu, ali ako pomijesas zlo s malo dobra i onda to tako serviras, mnogi ljudi ce skrenuti s pravog puta...To je upravo sto ovaj lazov KGKG radi...
Mozda su te ucili perzijski ali te niko nije naucio kulturi... Kad vec nije niko drugi onda se nadam da zoom hoce...
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#78

Post by Latina »

Arminovski wrote:
vazda problemi wrote:...
Mozda su te ucili perzijski ali te niko nije naucio kulturi... Kad vec nije niko drugi onda se nadam da zoom hoce...
Slazem se s prvim dijelom citata, sto se tice drugog dijela, nisam bas sigurna da je ban rjesenje. Ako barem ne pokusas razgovarati, kako se bilo sta moze promijeniti ?
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#79

Post by vazda problemi »

I Iblis priznaje Allaha, ali radi sve da navede na stranputicu ljude...
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#80

Post by Abu FEED el-Castro »

Evo ja imam i novih zaključaka :D Izgleda zapravo da su @digitalac i @KGKG u nekakvoj direktnoj ili indirektnoj vezi, jer kao sto je vise nego očito cijelo vrijeme samo jedno drugom nabacuju lopte otvarajuci skoro pa istovremeno bezbroj identičnih i poluidentičnih tema, a nije mi jasno sta je cilj, jer kao sto je poznato na ovom, ili drugim forumima misljenja se rijetko prihvataju (prije nikako), o čem je vec otvarana tema. Dakle svako ostaje na svom manje vise... ne sto bih ja ili neko to zelio ili ne, nego jer je jednostavno tako nekako.

Digitalac to ti je previse providno, posebno jer ja mislim da te niko ni u sta ne tjera, ni tebe niti ti ovog kolegu KGKG. Niti po pitanju partikularija niti generalija, kome se nesta ne svidja on naravno ne mora da bude u tome, ali nije ni ukusno ni nekome to nabijati na nos. Tvoja pitanja nisu pitanja. Nemoras biti ni musliman ako ti to neces, i ako te to nervira, samo nemoras svoje frustracije liječit stalnim otvaranjem tema koje imaju istu polaznu tačku i imaju isto teziste... to je jeftino i bezveze :-? :sad:

"Reci istina dolazi od tvoga gospodara, pa ko hoce neka vjeruje, a ko hoce neka nevjeruje" - sloboda zagarantovana od Gospodara svjetova koju ti niko ne moze oduzet, a islam prije svega jer jednostavno je tako koncipiran. Naravno postoje posljedice za ovu drugu vrstu, sloboda te vrste nije apsolutna i ide nastavak ajeta: "Mi smo nevjernicima strasnu patnju pripremili..." Nemoj da me neko pogresno shvati, niti zelim da nekoga anatemisem i proglasavam niti vjernikom niti nevjernikom, uopste me ne interesuje ko si i sta si, niti sta te to tjera da se tako ponasas.



Naravno KGKG, buduci da je u svojih famoznih 20 godina (aman zaman) otkrila toplu vodu, ona ima pravo da ganja ljude i uvjerava ih u svoje pronalaske koje muslimani nisu (sto je evidentno po njoj činjenica) bili u stanju da otkriju ni iz daleka ni za 70x20 godina. I sto reko zoom, ima pravo na diskusiju i na plasiranje svojih ideja u koje se prethodno sama morala ubijedit, posebice ako nigdje drugo i ne nalazi medij za takvo sto. A nase pravo je da nam ta topla voda bude hladna.

Mir svima
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#81

Post by Abu FEED el-Castro »

@Vazda problemi, mislim da nema potrebe niti je u redu da je anatemises niti da se nerviras, dovoljno je pojasniti ono sto vidis da je pogresno, da je u sukobu sa islamom, naravno sa argumentima. Opasne su to riječi, jer ko zna, ja niti zelim niti imam pravo da ulazim u nečije srce. Mozda je ona dobronamjerna ali je jednostavno isprovocirana i isfrustrirana tokom dugog niza od 20 godina ( :D ) i dozivjela stvari koje su je odvele po odredjenim pitanjima u nesto sto u najmanju ruku mozemo nazvati pogresnim. Mozda je to zabluda, no ona niti niko ne treba da ti bude bitna. A ako te to tjesi ipak je ona ovdje (sa tim idejama) daaaleki outsider... :D

Njonjica mi ova gore dala neki link o zenama u afganistanu, :? :? :? nista mi nije jasno, a prije ce biti da ti njonjice nisi stosta skontala, barem kad se radi o mojim postovima. Nebitno...


Al u globalu, meni je pravo bezveze kad se na forumu javljaju isfrustrirani ljudi koje strasno nervira (i takvi ulijecu, naroguseni i zapjenjeni) neka stvar koja ih se zapravo ni po kom osnovu ne tiče. Pokusavam da nadjem adekvatan primjer, no evo ugrubo isto da mene nervira Eminem i neka ili neke njegove pjesme, i sad ja upadam "sto on ovo sto on ovo, pa to nije pa to nemoze". Jednostavno ne slusam tog tipa i ne interesuje me (svakako pod pretpostavkom da me niko na to ne prisiljava), a to sto se ne svidja meni na taj način nije moj problem nego onoga ko ga slusa... bezbeze primjer ali to je negdje to.. :-?

Niko nikog ovdje ili negdje okolo ne primorava niti na namaz na arapskom, niti na namaz ikako, niti na hadise niti na ovo niti na ono. Niko nikog na kraju krajeva ne prisiljava na islam! Ne valja ti nesto - ma razguuuuuli, bio to ja, ili peti ili deseti... idi gdje mislis da ti je bolje (na ovom ili na onom svijetu)
Neki kao da očekuju da će ih kad se pojave sa nekim njihovim nedoumicama ili frustracijama (opet moram ponoviti ovu riječi) neko ovdje nesto moljakati, umiljavati im se ili sta ja znam vec. Eh to je fakat zabluda :-?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#82

Post by njonjica »

Abu FEED el-Castro wrote:@Vazda problemi, mislim da nema potrebe niti je u redu da je anatemises niti da se nerviras, dovoljno je pojasniti ono sto vidis da je pogresno, da je u sukobu sa islamom, naravno sa argumentima. Opasne su to riječi, jer ko zna, ja niti zelim niti imam pravo da ulazim u nečije srce. Mozda je ona dobronamjerna ali je jednostavno isprovocirana i isfrustrirana tokom dugog niza od 20 godina ( :D ) i dozivjela stvari koje su je odvele po odredjenim pitanjima u nesto sto u najmanju ruku mozemo nazvati pogresnim. Mozda je to zabluda, no ona niti niko ne treba da ti bude bitna. A ako te to tjesi ipak je ona ovdje (sa tim idejama) daaaleki outsider... :D

Njonjica mi ova gore dala neki link o zenama u afganistanu, :? :? :? nista mi nije jasno, a prije ce biti da ti njonjice nisi stosta skontala, barem kad se radi o mojim postovima. Nebitno...


Al u globalu, meni je pravo bezveze kad se na forumu javljaju isfrustrirani ljudi koje strasno nervira (i takvi ulijecu, naroguseni i zapjenjeni) neka stvar koja ih se zapravo ni po kom osnovu ne tiče. Pokusavam da nadjem adekvatan primjer, no evo ugrubo isto da mene nervira Eminem i neka ili neke njegove pjesme, i sad ja upadam "sto on ovo sto on ovo, pa to nije pa to nemoze". Jednostavno ne slusam tog tipa i ne interesuje me (svakako pod pretpostavkom da me niko na to ne prisiljava), a to sto se ne svidja meni na taj način nije moj problem nego onoga ko ga slusa... bezbeze primjer ali to je negdje to.. :-?

Niko nikog ovdje ili negdje okolo ne primorava niti na namaz na arapskom, niti na namaz ikako, niti na hadise niti na ovo niti na ono. Niko nikog na kraju krajeva ne prisiljava na islam! Ne valja ti nesto - ma razguuuuuli, bio to ja, ili peti ili deseti... idi gdje mislis da ti je bolje (na ovom ili na onom svijetu)
Neki kao da očekuju da će ih kad se pojave sa nekim njihovim nedoumicama ili frustracijama (opet moram ponoviti ovu riječi) neko ovdje nesto moljakati, umiljavati im se ili sta ja znam vec. Eh to je fakat zabluda :-?
Neise, bez zelje za "nadmudrivanjem" (i potpuno se u boldiranom slazem sa tobom) link je o zenama u Afganistanu za vrijeme vlasti talibana, koji se (i jos uvijek hoce, bar tako "kazu" u onom dijelu u kojem su jos uvijek na vlasti) zalazu za drzavu sa Serijetskim propisima. Mislila sam da ti kao vrsni poznavalac tih zakona imas neki komentar vezano za to....
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#83

Post by vazda problemi »

Abu FEED el-Castro (citat):
@Vazda problemi, mislim da nema potrebe niti je u redu da je anatemises niti da se nerviras, dovoljno je pojasniti ono sto vidis da je pogresno, da je u sukobu sa islamom, naravno sa argumentima. Opasne su to riječi, jer ko zna, ja niti zelim niti imam pravo da ulazim u nečije srce. Mozda je ona dobronamjerna ali je jednostavno isprovocirana i isfrustrirana tokom dugog niza od 20 godina ( Very Happy ) i dozivjela stvari koje su je odvele po odredjenim pitanjima u nesto sto u najmanju ruku mozemo nazvati pogresnim. Mozda je to zabluda, no ona niti niko ne treba da ti bude bitna. A ako te to tjesi ipak je ona ovdje (sa tim idejama) daaaleki outsider... Very Happy

Njonjica mi ova gore dala neki link o zenama u afganistanu, Confused Confused Confused nista mi nije jasno, a prije ce biti da ti njonjice nisi stosta skontala, barem kad se radi o mojim postovima. Nebitno...


Al u globalu, meni je pravo bezveze kad se na forumu javljaju isfrustrirani ljudi koje strasno nervira (i takvi ulijecu, naroguseni i zapjenjeni) neka stvar koja ih se zapravo ni po kom osnovu ne tiče. Pokusavam da nadjem adekvatan primjer, no evo ugrubo isto da mene nervira Eminem i neka ili neke njegove pjesme, i sad ja upadam "sto on ovo sto on ovo, pa to nije pa to nemoze". Jednostavno ne slusam tog tipa i ne interesuje me (svakako pod pretpostavkom da me niko na to ne prisiljava), a to sto se ne svidja meni na taj način nije moj problem nego onoga ko ga slusa... bezbeze primjer ali to je negdje to.. Confused

Niko nikog ovdje ili negdje okolo ne primorava niti na namaz na arapskom, niti na namaz ikako, niti na hadise niti na ovo niti na ono. Niko nikog na kraju krajeva ne prisiljava na islam! Ne valja ti nesto - ma razguuuuuli, bio to ja, ili peti ili deseti... idi gdje mislis da ti je bolje (na ovom ili na onom svijetu)
Neki kao da očekuju da će ih kad se pojave sa nekim njihovim nedoumicama ili frustracijama (opet moram ponoviti ovu riječi) neko ovdje nesto moljakati, umiljavati im se ili sta ja znam vec. Eh to je fakat zabluda Confused
Vecinom si u pravu...Sto se tice vecine stvari u zivotu, na sve sam miran, niti se zanimam mnogo...Dakle mozes mi posvat majku, mozes pricat da sa ovakav, onakav, meni ce to sve biti smjesno...Sve mozes...Samo se nemoj igrat sa Allahom i Kur'anom lazuci i iskrivljavati i izvrtati ono sto se kriviti i izvrtati ne moze...

Hoces da izvrces Bibliju, bilo sta drugo...Meni je totalno svjedeno...Ali ako vec pocnes korisitit ajete Kur'anske kao potporu za neke svoje stavove, jasno izvrcuci njihovo znacenje i lazuci na Allaha, tu ne mogu nikako ostati miran...

Sto se tice zooma, ja nikog nisam uvrijedio...Laganje je ljudska osobina, nazalost ruzna ali prisutna...Kada nekoga vise puta uhvatis u lazi onda ga nazoves lazovom...Sektastvo je takodje osobina, a ne uvreda za covjeka...

Ja ovdje samo navodim cinjenicno stanje...Vodimo diskusiju i konstatujemo cinjenicno stanje...KGKG je konstovala da sam ja bolestan, da imam psihickih problema, itd...Koliko to ima veze s cinjenicama, moze se zakljuciti iz njenih ranijih postova gdje konstantno iznosi lazi...Zasto ih ne bi iznijela i u ovom slucaju...

To ti je ono...

Osoba 1 je lazov...Osoba 1 tvrdi da je Osoba 2 bolesna...Posto je Osoba 1 lazov, Osoba 2 nije bolesna...
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#84

Post by Abu FEED el-Castro »

Aha, pa sta se tu ima reci?!! Ti ljudi su nama svima (kazem s pravom NAMA SVIMA), bez obzira da li bili vjernici, praktikanti, ili ljudi koji samo od islama imaju ime, učinili medvjedju uslugu i zlo :sad:

Nije mi opet bas najbolje jasno sta me pitas, ali milim da je stvar u asocijacijama na spomen serijata. Tebi su to očigledno talibani, koji bi po meni pak jedino mogli biti asocijacija za hibridni serijat i veliku nepravdu prema članovima svoje zajednice.

No u kontekstu u kojem smo ranije govorili islamska drzava je vrijeme u kojem je zivio Poslanik a.s. koji je zapravo na taj način pokazao sta je islam, dakle serijat kao isparavan sistem vrijednosti, pravde, istine itd. Ali i kao teoretska smisao jer si ti zapravo to prva spomenula. Ostavi sad na stranu krive interpretacije, pogresnu i nakaradnu praksu, a takvih primjera hvala Bogu ne fali..

Mada kad smo eto vec i kod tih talibana, mislim da i kod njih zasigurno ima stvari koje su dobre i gdje su uradili pozitivne stvari, naravno shodno podneblju u kojem zive. Samo sto tih losih ima dosta vise, ili su bar vise medijski eksploatisane i isturane..
A i nepravedno je praviti ikakvo poredjenja izmedju dvije lose i negativne stvari, npr. i Saddam je definitivno po svima bio veliko zlo, no ako njega i njegov grozni rezim i zivot obicnog iračanina uporedimo sa onim sad dolazimo do apsurdnog zaključka da je Saddam eto bio dobar :-) :?

Odosmo mi daleko, temu vec podavno zabacismo... :razz:

Njonjice pozdrav, selam, mir :)
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#85

Post by Abu FEED el-Castro »

Vazda problemi. Razumijem tvoj motiv i to mi je sasvim ok, no zapravo način na koji to ispoljavas praktično ide na ruku likovima poput KGKG. Jer, kao sto vidis ovdje ima dosta ljudi koji ni izdaleko pojma nemaju o nekim dosta specifičnim stvarim - sto je i normalno. Oni su kao takvi samo nijemi posmatrači koji laički nisu u stanju razlučiti ko sad tu govori istinu a ko je u krivu, ili ko laze itd. Jedini parametar koji im ostaje je način na koji neko iznosi svoju argumentaciju. I onda kad vide da je neko (pa makar i pojavno) fin, etičan, umjeren (opet makar naizgled), pluralističan, argumentativan (??) itd. a drugi neko, da je nasrtljiv, neobazriv, bezobziran itd. takav posmatrač automatski prelazi na stranu onog prvog, uprkos mozda činjenici da je on u krivu. Tako to ide i u zivotu. To je s jedne strane.
A s druge strane nemoj sebi nikad dozvolit da nekog proglasavas nevjernikom, ako nista a ono zbog hadisa koji veli: Kada neki musliman proglasi nevjernikom drugog, jedan od njih je zacijelo nevjernik!! Ne rizikuj.

A i s trece strane, nije ni kod kog sve fula, pa i kod samog Iblisa kojeg ti spomenu garant bi navukli neku stvar da valja :D i najveci zlikovci u povijesti su imali i nekih stvari koje su pozitivne, ili su makar pozitivne u komparaciji sa drugim, opceprihvacenim ili vladajucim... Pa ako ima Iblis valjda ima i jos kogod i kakogod.. :D
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#86

Post by Razmjeran »

Da spustimo loptu na zemlju i okupimo se oko Istine,oko svete knjige Kur'an,oko Muhammeda s.a.w.s. kao i ostalih poslanika i ranije objavljenih knjiga.Zaobidjimo vesvese sejtanove,zajedno sa fitnama i pokusajmo naci zajednicki dijalog.Poenta i jeste sto su svi ljudi razliciti,a one koji imaju volju kroz ucenje,znanje,potrebu za Istinom,u momentima uleti sejtan i svojim bajanjem na ono dobro,ubaci fitnu u koju covjek povjeruje ili je odbaci.Nezamislivo je da covjek negrijesi ali smo mi tu,da jedni druge upozoravamo.Drzimo se za Allahovo dz.s. uze i nepustajmo ga.Recimo sami sebi koliko god znamo da to nije dovoljno i da trazimo jos vece znanje od Gospodara.
Neomalavazavajmo drugog i ne hvalimo sami sebe,da bi se iskupili,ali isto tako upozorimo na greske i govorimo (Istinu)Svi smo mi ovde u neku ruku u pravu,pa makar od 100 recenice u jednoj,ali dajmo do znanja i sebi i drugim,da je kroz ovu diskusiju sejtan se nasmijao,posijao sta je posijao i smijem nam se.Razmislimo samo da neko od nas nije upravu i da vuce nekom(greskom) i druge kroz ovaj dijalog da mu povjeruju.Em sto cemo tim djelom biti sami sebi grijesni em sto cemo povest i drugog sa nama zajedno.A zasto da pratimo stope sejtanove,jer on zna da ide u Dzehenem i da se zakleo Gospodaru da ce povuci za sobom sve ljude u propast (osim) onih koji su Bogu pokorni.Stoga odbacimo lose,razmislimo o dobrom...
Sve sekte odbacimo,od ovih kuranija,vehabija,sija i ostanimo kao Sunniti.
Kao sto je neko naveo gore,sve diraj (iako nebi trebao)cak i najmilije ali nediraj u Allaha dz.s. u svetu knjigu Kur'an i u Muhammeda a.s. kao i ostale Bozije poslanike.Napomena Muslimani ce se podjeliti na 73 sekte,jedna od njih je na pravom putu,pa daj da budemo u toj jednoj koja vodi Allahovoj milosti,njegovom Dzenetu,Firdevsu i mjestu pa makar i blizu zvanom El-Vesile.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#87

Post by njonjica »

Abu FEED el-Castro wrote:Aha, pa sta se tu ima reci?!! Ti ljudi su nama svima (kazem s pravom NAMA SVIMA), bez obzira da li bili vjernici, praktikanti, ili ljudi koji samo od islama imaju ime, učinili medvjedju uslugu i zlo :sad:

Nije mi opet bas najbolje jasno sta me pitas, ali milim da je stvar u asocijacijama na spomen serijata. Tebi su to očigledno talibani, koji bi po meni pak jedino mogli biti asocijacija za hibridni serijat i veliku nepravdu prema članovima svoje zajednice.

Njonjice pozdrav, selam, mir :)
Drago mi je, u necem se slozismo; i serijat je dakle podlozan inim interpretacijama i kojekakvim tumacenjima kao i bilo sta drugo na svijetu.
Ako odes u Afganistan (ti ili bilo ko :-) ) i kazes im da su u krivu, proglasit ce te neznalicom ili jos nesto gore....licemjerom!
Buduci da je na ovom podforumu aspiranata vise nego samih praktikanata bilo bi (mozda) dobro napisati gdje su talibani pronasli temelj tumacenja nekog "svog" serijata i kako bi u stvari trebalo "izgledati" serijatsko politicko uredjenje?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#88

Post by njonjica »

A to sto odosmo off topic, pa nije nam prvi (a ni zadnji) put :-)
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#89

Post by black »

opet obmana opsirinim pisanjem koje nista ne govori..dok ne napises ajet u kom se kaze KAKO se klanja ja cu ponavljati pitanje...pusti mi shuplju.. vidite sami..pitam te ovde i zelim odgovor..

@krakanko ne budi dosljedan svom nicku..prvo procitaj sve sto sam pisao...btw nisu vazne korice vec ono sto je izmedju njih..kao sto ni ushi nisu vazne vec ono sto je izmedju njih.. 8-)
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#90

Post by black »

Namaz
I molitvu obavljate i zekat dajite.....Bekare : 110
..oni koji molitvu obavljaju i dio od onoga što im Mi dajemo udjeljuju..Enfal : 2 – 4
(ima josh ajeta)

Namasko vrijeme
..jer vjernicima je propisano da u određeno vrijeme molitvu obavljaju. Nisa : 103
Obavljaj propise molitve kad Sunce s polovine neba krene, pa do noćne tmine, i molitvu u zoru .....Isra : 78 i 79
I obavljajte molitvu početkom i krajem dana, i u prvim časovima noći..Hud : 114
(itd)
Kiraet – Učenje Kur'ana
..a vi iz Kur’ana učite ono što je lahko...Muzemmil : 20
(itd)

evo da nisam nepotpun..ja znam sta ti pricas...i sve to..naravno govorim o farzu sto je i sustina a sve ostalo je nebitno..i sama znas ali neces da priznas da nema ajeta u kojem se objasnjava sta se i kad i u kom namazu uci..kako ga poceti..sta kad stojis kad si na rukuu itd. nema objasnjene ni forme..nema recimo kako ce klanjati neko ko ima slomljenu nogu itd. i jos puno drugih situacija..po misljenju koje ti zastupas svaki covjek bi trebao da je sa svojim znanjem na nivou mudztehida da bi mogao da izvuce samo iz Kur'ana sve ono sto mu je potrebno da bi praktikovao obrede i zivio zivot u skladu sa njim itd itd.
Abu FEED el-Castro je dosta toga dobrog rekao..
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#91

Post by KOGOD KADGOD »

Abu FEED el-Castro wrote:Evo ja imam i novih zaključaka :D Izgleda zapravo da su @digitalac i @KGKG u nekakvoj direktnoj ili indirektnoj vezi, jer kao sto je vise nego očito cijelo vrijeme samo jedno drugom nabacuju lopte otvarajuci skoro pa istovremeno bezbroj identičnih i poluidentičnih tema, a nije mi jasno sta je cilj, jer kao sto je poznato na ovom, ili drugim forumima misljenja se rijetko prihvataju (prije nikako), o čem je vec otvarana tema. Dakle svako ostaje na svom manje vise... ne sto bih ja ili neko to zelio ili ne, nego jer je jednostavno tako nekako.

Digitalac to ti je previse providno, posebno jer ja mislim da te niko ni u sta ne tjera, ni tebe niti ti ovog kolegu KGKG. Niti po pitanju partikularija niti generalija, kome se nesta ne svidja on naravno ne mora da bude u tome, ali nije ni ukusno ni nekome to nabijati na nos. Tvoja pitanja nisu pitanja. Nemoras biti ni musliman ako ti to neces, i ako te to nervira, samo nemoras svoje frustracije liječit stalnim otvaranjem tema koje imaju istu polaznu tačku i imaju isto teziste... to je jeftino i bezveze :-? :sad:

"Reci istina dolazi od tvoga gospodara, pa ko hoce neka vjeruje, a ko hoce neka nevjeruje" - sloboda zagarantovana od Gospodara svjetova koju ti niko ne moze oduzet, a islam prije svega jer jednostavno je tako koncipiran. Naravno postoje posljedice za ovu drugu vrstu, sloboda te vrste nije apsolutna i ide nastavak ajeta: "Mi smo nevjernicima strasnu patnju pripremili..." Nemoj da me neko pogresno shvati, niti zelim da nekoga anatemisem i proglasavam niti vjernikom niti nevjernikom, uopste me ne interesuje ko si i sta si, niti sta te to tjera da se tako ponasas.



Naravno KGKG, buduci da je u svojih famoznih 20 godina (aman zaman) otkrila toplu vodu, ona ima pravo da ganja ljude i uvjerava ih u svoje pronalaske koje muslimani nisu (sto je evidentno po njoj činjenica) bili u stanju da otkriju ni iz daleka ni za 70x20 godina. I sto reko zoom, ima pravo na diskusiju i na plasiranje svojih ideja u koje se prethodno sama morala ubijedit, posebice ako nigdje drugo i ne nalazi medij za takvo sto. A nase pravo je da nam ta topla voda bude hladna.

Mir svima
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hej, @digital, de se ba javi pa da se barem upoznamo i stvarno "dogovorimo" kako cemo, ovaj mi dade ideju :lol: :lol: :lol:

salim se, nek si ti ziv i zdrav, ovi su paranoidni toliko haman su "nagazili" negdje...

malo sale nije na odmet, kad se stvari pocnu preoziljno shvatati i zamisljati kojekakve "konspiracije" - ocito nije zdravo -

sve ovo vrijeme nudim da se slozimo da se razilazimo u misljenjima - ne ubjedjujem nikog niti me treba ubjedjivati - svako sebi, ako se ne mozete sloziti oko jedne zajednicke stvari - onda nista ne mijenjate - tako je vec stoljecima iz istih razloga...,

neko ce uvidjeti da to nikud ne vodi - ocito ne starija generacija - ali Bog upucuje koga On hoce i ko trazi Istinu i samo istinu

"Ko god da si, gdje god da si, dodji, dodji..." (Rumi) - to je vjera i pokorenje Bogu u sustini...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#92

Post by KOGOD KADGOD »

Abu FEED el-Castro wrote:@Vazda problemi, mislim da nema potrebe niti je u redu da je anatemises niti da se nerviras, dovoljno je pojasniti ono sto vidis da je pogresno, da je u sukobu sa islamom, naravno sa argumentima. Opasne su to riječi, jer ko zna, ja niti zelim niti imam pravo da ulazim u nečije srce. Mozda je ona dobronamjerna ali je jednostavno isprovocirana i isfrustrirana tokom dugog niza od 20 godina ( :D ) i dozivjela stvari koje su je odvele po odredjenim pitanjima u nesto sto u najmanju ruku mozemo nazvati pogresnim. Mozda je to zabluda, no ona niti niko ne treba da ti bude bitna. A ako te to tjesi ipak je ona ovdje (sa tim idejama) daaaleki outsider... :D

Njonjica mi ova gore dala neki link o zenama u afganistanu, :? :? :? nista mi nije jasno, a prije ce biti da ti njonjice nisi stosta skontala, barem kad se radi o mojim postovima. Nebitno...


Al u globalu, meni je pravo bezveze kad se na forumu javljaju isfrustrirani ljudi koje strasno nervira (i takvi ulijecu, naroguseni i zapjenjeni) neka stvar koja ih se zapravo ni po kom osnovu ne tiče. Pokusavam da nadjem adekvatan primjer, no evo ugrubo isto da mene nervira Eminem i neka ili neke njegove pjesme, i sad ja upadam "sto on ovo sto on ovo, pa to nije pa to nemoze". Jednostavno ne slusam tog tipa i ne interesuje me (svakako pod pretpostavkom da me niko na to ne prisiljava), a to sto se ne svidja meni na taj način nije moj problem nego onoga ko ga slusa... bezbeze primjer ali to je negdje to.. :-?

Niko nikog ovdje ili negdje okolo ne primorava niti na namaz na arapskom, niti na namaz ikako, niti na hadise niti na ovo niti na ono. Niko nikog na kraju krajeva ne prisiljava na islam! Ne valja ti nesto - ma razguuuuuli, bio to ja, ili peti ili deseti... idi gdje mislis da ti je bolje (na ovom ili na onom svijetu)
Neki kao da očekuju da će ih kad se pojave sa nekim njihovim nedoumicama ili frustracijama (opet moram ponoviti ovu riječi) neko ovdje nesto moljakati, umiljavati im se ili sta ja znam vec. Eh to je fakat zabluda :-?

eto, vidis da se mozemo sloziti u nekim stvarima? nema prisile u vjeri, i ne "MORA" se nista :-D

hvala Bogu da ti je podario "kocnice" (napokon) pa (za razliku od zapjenjenog) shvatas da se ne moras sloziti, niti te ko tjera da uopste citas moje postove - to sam vam davno rekla - ako vas nervira ili vec sta god - zaobidjite, preskocite, dajte svoje misljenje kao da mojih i nema - ne stavljam ih iskljucivo "vama" na razmatranje :D (hajde da se i ja iskezim da vidis kako ruzno izgleda)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#93

Post by KOGOD KADGOD »

vazda problemi wrote:
Abu FEED el-Castro (citat):
@Vazda problemi, mislim da nema potrebe niti je u redu da je anatemises niti da se nerviras, dovoljno je pojasniti ono sto vidis da je pogresno, da je u sukobu sa islamom, naravno sa argumentima. Opasne su to riječi, jer ko zna, ja niti zelim niti imam pravo da ulazim u nečije srce. Mozda je ona dobronamjerna ali je jednostavno isprovocirana i isfrustrirana tokom dugog niza od 20 godina ( Very Happy ) i dozivjela stvari koje su je odvele po odredjenim pitanjima u nesto sto u najmanju ruku mozemo nazvati pogresnim. Mozda je to zabluda, no ona niti niko ne treba da ti bude bitna. A ako te to tjesi ipak je ona ovdje (sa tim idejama) daaaleki outsider... Very Happy

Njonjica mi ova gore dala neki link o zenama u afganistanu, Confused Confused Confused nista mi nije jasno, a prije ce biti da ti njonjice nisi stosta skontala, barem kad se radi o mojim postovima. Nebitno...


Al u globalu, meni je pravo bezveze kad se na forumu javljaju isfrustrirani ljudi koje strasno nervira (i takvi ulijecu, naroguseni i zapjenjeni) neka stvar koja ih se zapravo ni po kom osnovu ne tiče. Pokusavam da nadjem adekvatan primjer, no evo ugrubo isto da mene nervira Eminem i neka ili neke njegove pjesme, i sad ja upadam "sto on ovo sto on ovo, pa to nije pa to nemoze". Jednostavno ne slusam tog tipa i ne interesuje me (svakako pod pretpostavkom da me niko na to ne prisiljava), a to sto se ne svidja meni na taj način nije moj problem nego onoga ko ga slusa... bezbeze primjer ali to je negdje to.. Confused

Niko nikog ovdje ili negdje okolo ne primorava niti na namaz na arapskom, niti na namaz ikako, niti na hadise niti na ovo niti na ono. Niko nikog na kraju krajeva ne prisiljava na islam! Ne valja ti nesto - ma razguuuuuli, bio to ja, ili peti ili deseti... idi gdje mislis da ti je bolje (na ovom ili na onom svijetu)
Neki kao da očekuju da će ih kad se pojave sa nekim njihovim nedoumicama ili frustracijama (opet moram ponoviti ovu riječi) neko ovdje nesto moljakati, umiljavati im se ili sta ja znam vec. Eh to je fakat zabluda Confused
Vecinom si u pravu...Sto se tice vecine stvari u zivotu, na sve sam miran, niti se zanimam mnogo...Dakle mozes mi posvat majku, mozes pricat da sa ovakav, onakav, meni ce to sve biti smjesno...Sve mozes...Samo se nemoj igrat sa Allahom i Kur'anom lazuci i iskrivljavati i izvrtati ono sto se kriviti i izvrtati ne moze...

Hoces da izvrces Bibliju, bilo sta drugo...Meni je totalno svjedeno...Ali ako vec pocnes korisitit ajete Kur'anske kao potporu za neke svoje stavove, jasno izvrcuci njihovo znacenje i lazuci na Allaha, tu ne mogu nikako ostati miran...

Sto se tice zooma, ja nikog nisam uvrijedio...Laganje je ljudska osobina, nazalost ruzna ali prisutna...Kada nekoga vise puta uhvatis u lazi onda ga nazoves lazovom...Sektastvo je takodje osobina, a ne uvreda za covjeka...

Ja ovdje samo navodim cinjenicno stanje...Vodimo diskusiju i konstatujemo cinjenicno stanje...KGKG je konstovala da sam ja bolestan, da imam psihickih problema, itd...Koliko to ima veze s cinjenicama, moze se zakljuciti iz njenih ranijih postova gdje konstantno iznosi lazi...Zasto ih ne bi iznijela i u ovom slucaju...

To ti je ono...

Osoba 1 je lazov...Osoba 1 tvrdi da je Osoba 2 bolesna...Posto je Osoba 1 lazov, Osoba 2 nije bolesna...
zasto IZVRCES ti rijeci?
i to cesto, kao sa onim da "ne priznajem ni jedan hadis" - zar to nije laganje?
a opet te ne nazivam ruznim imenima, nego jednostavno ponovim svoj stav - ne tebe radi nego radi onih koji citaju i mogu pomisliti da stvarno tako mislim...

rekla sam da si MOZDA bolestan, i to sam i mislila jer jedna normalna osoba se tako ne ponasa - shvatam da ljudi prolaze kroz svasta i da to utice indirektno na njihovo ponasanje u drugim situacijama... svjedok sam bila da se ljudi ispred dzamije nakon Dzume fizicki potuku nakon rasprave o nekakvom hadisu - poslije se ispostavi da pate od PTSD...

trazim neko opravdanje za takvo ponasanje, da ne navuces Boziji gnjev na sebe takvim ispadima - makar to cinio u "Ime Boga" - koliko nevinog naroda gine "u Ime Boga" - sto ne opravdava taj cin

- imam osjecaj da sam ti "pri ruci" da bi me fizicki napao a tako se ne diskutuje niti se tako pokazuje primjer vjernika

- ne zelim da te drugi vide kao nekog nastranog nasilnika koji "u ime vjere" divlja i pjeni

- zato i halalim sve, ali ne mogu uticati na to da si odgovoran pred Bogom za takve napade i gnusne rijeci jer se ne moze zvati lascem kafirom i licemjerom neko ko vjeruje u Qur'an i Boga koji ga je objavio a da se ne nadje pred Bozijim Sudom jer On zna ko Ga vjeruje i kako...

Prouci sam historiju hadisa i Islama opcenito, i to PODROBNO - pa se onda ukljuci u diskusiju o tome jer ovako samo sebe ubjedjujes da si u pravu - a ne trazis da saznas kako je STVARNO bilo.

To sa "submission" sto ponavljas - to je samo jedan sajt na koji sam skoro naisla - prije toga sam provela dugo vremena proucavajuci historiju i razna polja Islama formalno - ali nisam se zaustavila na samo jednom tumacenju jedne islamske edukacione institucije - nego objektivno prilazila svim spisima i drugim univerzitetima do kojih sam mogla doci - a nije ih malo - i uvidjela kada i kako su pocele grupe i sekte - prvo sa malim razlikama a kasnije sve vecim i vecim dok nisu jedni druge "iskljucivali" iz Islama...

Ne trazim da mi vjerujes - zaista mi je svejedno - ali barem proputuj svijeta i prouci i dobro se "potkuj" i shvati razlicita tumacenja - jer sva imaju neku "podlogu" u hadisu ili Qur'anu - pa onda donesi zakljucak sta mislis da je najispravnije - i opet nemoj sebi dozvoliti da spadas tako nisko da odredjujes ko "laze" i ko je "licemjer" jer NE ZNAS srca ljudi - prepusti Bogu Bozije a ti se spusti na zemlju gdje pripadas kao i svi mi...

Zar stvarno vjerujes da se moze nauciti "sve" o necemu, bilo cemu, a da se ne prodje zemalja i zemalja i ne vidi svojim ocima svega i svacega i ne poslusa misljenja od jemenskog seljaka do mekkanskog ucenjaka - i svih izmedju?

Tek bi onda dosao do zakljucka da nista nisi znao iako si se knjiga nacitao - i tek shvatis onda da postoji samo jedno rijesenje za problem sektastva - a to je da se slozimo oko onoga sto jeste sigurno i prepustimo svima da slijede na svoj nacin i kako oni shvataju, bez nametanja, za korist cijelog ummeta i da ne dozvolimo sejtanu prokletom da zavadja oko necega sto je bilo i proslo i niko ne moze dokazati istinitost razlicitih pripovjedanja (svi o istoj temi a svi razliciti i svi pripisani Poslaniku)...

Sto se tice prica sve je to u redu, ali kada se ZAKONI na njima zasnivaju a ignorisu zakoni Qur'ana to nije u redu.

Bar ja tako mislim, a ti zadrzi svoje misljenje, ili pokusaj da bolje provjeris, detaljnije i opsirnije to SVOJE a ne moje misljenje, i barem ces ili potvrditi da si u pravu ili ces shvatiti da ipak znam o cemu govorim...

Meni je svejedno, imam i previse neispunjenih obaveza prema Bogu i covjecanstvu, pocevsi od svoje djece koju podizem da razmisljaju, da pitaju, i pored toga sto ih ucim o vjeri - da kada, s Bozijom pomocu i u zdravlju, odrastu opet provjere za sebe jer je neophodno da se Bogu pokore i da Ga vjeruju SVOJEVOLJNO i jer su sami zakljucili da je to Istina a ne zato sto im roditelji vjeruju i pokoravaju se Bozijim zakonima.

Koliko god da Mu se klanjamo, da Ga slavimo, da Mu zahvaljujemo - nikada necemo ispuniti obaveze koliko je Njega dostojno... I samo od Njegove Milosti ovisimo (osim ako smatras da je tebi zagarantovan Dzennet, blago tebi onda) ja bar mislim da do zadnjeg daha nismo i ne mozemo biti sigurni, tako da ne trebamo Zemljom "oholo" hoditi...

Nemoj, bar ja ne bih, da mi odgovaras na ovaj post, jer ces se beli zakaciti za jednu rijec a ignorisati, kao i obicno, sve ostalo.

Zelim ti svako dobro, vjeruj kako hoces, iznesi svoja misljenja ali nemoj ih nametati na takav nacin - nikud ne idemo tako.

Bog s tobom, i neka si zdrav i ziv i ti i svi tvoji, a Bog je Pravedan i Milostiv, i meni dovoljan...
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#94

Post by vazda problemi »

Ako se obratite arapskom tekstu, vidjecete da Bog kaze
"we minel 'araabi mejjttkhizu maa junfiqu..." (9:97)
i ponovo:
"we minel 'araabi men ju'minu billahi... (9:9Cool

Nema se sta "izvrtati" kada je arapski tekst jasan i odnosi se na arape.

Bog koristi rijec "arapi" i tako se i prevodi - rijec beduin se pominje na drugim mjestima kao "beduini" npr. kada su rekli "aamentu" - mi vjerujemo, Bog je rekao da kazu "aslamtu" -mi smo se pkorili, jer vjera jos nije dotakla njihova srca...

Problem je u tome sto arapima ne odgovara da se zna da se na njih odnosi ovaj ajet i stoga insistiraju na prevodima koje oni finansiraju da se prevede ekvivalentom "beduini" sto NIJE ekvivalent rijeci koju je Bog naveo jasno tj. ARAPI.
Image

Image

Jesil iznijela laz na Allaha?
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#95

Post by Abu FEED el-Castro »

Eh to @Vazda problemi, that's what I'm talkin about :) to je vec argumentacija!



:faraon1: :faraon1: :faraon1:




P.S. Nesto mi u medjuvremenu naumpade kao da mi prodje kroz ekran da neko napisa da KGKG tvrdi kako neka dva ajeta fale ili su viska. Ako je to tačno (a ne znam jer zaista nemam ni vremena ni zivaca da pročitam sve sto napise) to je onda ono sto se u islamskom pravu eksplicitno karakterise kao čin koji izvodi iz milleta. Naravno ako je vlasnik tih riječi svjestan. Toliko..
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#96

Post by Abu FEED el-Castro »

njonjica wrote: Buduci da je na ovom podforumu aspiranata vise nego samih praktikanata bilo bi (mozda) dobro napisati gdje su talibani pronasli temelj tumacenja nekog "svog" serijata i kako bi u stvari trebalo "izgledati" serijatsko politicko uredjenje?
Njonjice mislim da je ovaj prijedlog mnogo vise nego samo dobar i u jednu ruku smatram da bi mogao biti veoma koristan. Mada, poznavajuci samu narav foruma odnosno nekih forumasa mislim da bi u isto vrijeme to bio strasan poligon za zachatavanje, čak vrijedjanje, kvalificiranje ovako ili onako, te da bi zapravo na kraju stete bilo i vise nego li koristi. Ali si me svakako zaintrigirala tom temom za neka druga razmatranja i istrazivanja... :faraon1:

A sto se tiče te teme na forumu (barem) ja takvo sto ne kanim pokretati :-)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#97

Post by KOGOD KADGOD »

vazda problemi wrote:
Ako se obratite arapskom tekstu, vidjecete da Bog kaze
"we minel 'araabi mejjttkhizu maa junfiqu..." (9:97)
i ponovo:
"we minel 'araabi men ju'minu billahi... (9:9Cool

Nema se sta "izvrtati" kada je arapski tekst jasan i odnosi se na arape.

Bog koristi rijec "arapi" i tako se i prevodi - rijec beduin se pominje na drugim mjestima kao "beduini" npr. kada su rekli "aamentu" - mi vjerujemo, Bog je rekao da kazu "aslamtu" -mi smo se pkorili, jer vjera jos nije dotakla njihova srca...

Problem je u tome sto arapima ne odgovara da se zna da se na njih odnosi ovaj ajet i stoga insistiraju na prevodima koje oni finansiraju da se prevede ekvivalentom "beduini" sto NIJE ekvivalent rijeci koju je Bog naveo jasno tj. ARAPI.
Image

Image

Jesil iznijela laz na Allaha?
Pa zar ne vidis i sam sta pise pobogu?

Prijasnja Arabija i njeni zitelji su svi bili "'arabiyya" tj "pustinjski narod" takvo i jeste znacenje "arapi" i kada se Bog obraca "arapima" obraca se ziteljima pustinje a cijela je Arabija u pustinji....

"arapi" kao "pustinjskih narod" OPCENITO jesu bili u zabludi i Bog im je od njih samih podigao Poslanika iz Svoje Milosti...

obraca se arapima kojima je objavljen Qur'an - a u to vrijeme "arap" je bio bilo ko iz tog podrucja (bilo kog plemena) - a koje nisu podnosili jevreji tj. Banu Izraa'iil (koji su sebe smatrali "odabranim" narodom) i zato je Bog i podigao Poslanika koji je od "arapskog" tj pustinjskog naroda (koji je bio u zabludi a medju kojem je tekao klan Isma'ila) i time je Poslanik bio jednak po statusu Banu Izraa'iil-u jer su oba klana potekla od Ibrahima

- do tada su svi Poslanici bili potomci Ishaka

- a Posljednji Poslanik od Isma'ila koji se naselio u pustinji kao sto znas -

dakle nema nista "uvredljivo" u tome sto Bog kaze "arapi" kada se obraca arapima opcenito - svaka zemlja, Arabija takodje, ima ime koje nesto znaci ali je cio svijet zove kako je zovu zitelji a ne prevode znacenje imena te zemlje - beduini su bili dio tog naroda - nisu se beduini zvali "arapi" a arapi nesta drugo - SVI su se zitelji tog podrucja zvali "arapi" a medju sobom su se zvali ovisno o plemenu kojem su pripadali

nisu samo "beduini" bili u zabludi nego svi arapi "pustinjski narod" (osim naravno onih rijetkih koji su bili monoteisti, iako su se i oni zvali "arapi") i njima se i obraca u Qur'anu...

ma hajde, necu se raspravljati s nekim ko ne zna, da nisam tamo bila pet puta do sad, ne bih ni pokusala da ti objasnim...

zato i nema preciznog prevoda na nas jezik - jer ga nije do sada preveo profesionalni prevodilac tj. ekspert u oba jezika a kome je arapski maternji - i nece biti dokle god prevode lingvisticki amateri kojima je "profesija" religija....


da ti Bog oprosti, beli ti je dobar nijjet a od dobrih nijjeta svakakva zla izadju od Afganistana do Arabije (da samo znas sta misle svakodnevni arapi o njihovim "zakonodavcima" koji smiju da kazu samo sto je Kralj odobrio - a on i princevi sta sve rade....,uh.. ma ne znas, covjece, necu da pricam vise, zaista ne znas, i kakav ti je nijjet nek te Bog nagradi - sta da ti kazem) :roll:
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#98

Post by Latina »

Postoji u engleskom jeziku jedna rijec o kojoj razmisljam citajuci postove ovdje.

Rijec je : Self-righteous : convinced of one's own righteousness especially in contrast with the actions and beliefs of others : narrow-mindedly moralistic

Pravovjerni : ubijedjen u vlastitu ispravnost osobito u odnosu na vjerovanje i cinjenje drugih : uskogrudi moralist

Pravovjerni postoje u svim organizovanim religijama, lako ih je prepoznati po srcanosti i "kratkom fitilju", lako ih se i uplasiti, izmedju ostalog sto uvijek tvrdoglavo zastupaju svoju poziciju i potpuno su neosjetljivi na drugaciji stav. Nisu raspolozeni za diskusiju,- izuzev sa defanzivno paranoidne pozicije "branjenja necega od nekoga."

Na Zapadu, Istoku, Sjeveru i Jugu - nista novo.

over&out
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#99

Post by KOGOD KADGOD »

Self-righteousness is, along with your dictionary explanation, more of an attempt to convince oneself of one's own value, even though they are aware of the fact that they are not such.

They think that, if they can convince themselves that they are right, then it "must be obvious" to others of the same opinion (and the fact that God knows the Truth about them is not of importance) - as long as other people can be "convinced" and as long as they can feedback to them the same stuff...

The first, and the hardest, step toward Realization is to cease deceiving oneself...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#100

Post by KOGOD KADGOD »

Abu FEED el-Castro wrote:
njonjica wrote:

KGKG nikada nije rekla da ne treba vjerovati niti jednom hadisu, vec je rekla da NE TREBA GRADITI DRZAVU SLIJEDECI HADISE I KORISTITI IH KAO PRAVNU OSNOVU!!
Upravo se i radi o tome. Zapravo ova sama rečenica najbolje i oslikava neznanje njenog autora, tj elementarno nepoznavanje i činjeničnog stanja, i islamskog prava i nadasve naravno - historije.

I drzava (islamska naravno) se gradi, i pravne skole se koriste upravo hadisima. Nakon Kur'ana, najveci izvor i osnova, zatim dolazi (vidim (ne)poznavanje materije pa cu nastaviti) koncenzus, analogija, i sad različito od skole do skole ostalo. No prvo dvoje je kod svih jednako...

Sad vec postaje smijesno... :-? :sad:
Hvala ti @njonjice sto si posvetila vremena mojim postovima (znam da sigurno imas boljih stvari nego da to citas) ali si barem ispravno shvatila i ukratko izrazila moj stav, da te Uzviseni Bog nagradi i na ovom svijetu zdravljem, obiljem i cvrstom vjerom a na onom svim sto pozelis i Njgovim zadovoljstvom. Reci istinu je uzvisen cin vjernika, narocito ako se osobno ne slazes s nekim. Kad me je ispravio neko o originu rijeci "abdest" sjetila sam se da je ispravan origin koji je on naveo, i uprkos svenmu sto mi je do tad ruzno upucivano - priznala sam i zahvalila se na ispravci, bas zato sto nije vazno KO je u pravu nego STA je ispravno.

A jos veca hvala @castro-u sto je svojim odgovorom tebi, kako bi rekli englezi, sam sebi "stopom zacepio usta".

Naime, to sto je rekao da su sve pravne islamske skole zasnovane na HADISU upravo potvrdjuje ono sto od pocetka i pokusavam da objasnim.

Za zivote Poslanika nije bilo grupa i grupica, zakona i zakoncica, raznoraznih suprotnih pravila - jer nije bilo hadisa u znatnom broju, uglavnom sto bi ljudi jedan drugom prenosili ako bi se nasli na hutbi a neko nije bio prisutan pa mu ovaj "preprica" o cemu se govorilo, ili, kao sto se desavalo, ljudi su dolazili iz daljih krajeva da vide Poslanika pa bi se vracali u svoja mjesta i opisivali sta su vidjeli i culi onima koji nisu imali priliku da sami odu.

Nakon njegove smrti, podijelili su se samo oko JEDNE stvari, sto je normalno u svakoj politickoj partiji i vladi kada se mijenja vodja - tj. oko toga ko bi trebao da bude novi vodja.
Velika stvar, ali podjela je bila zasnovana na tome ko ce biti vodja, a ne na nekom VJERSKOM propisu, jer Bog nije objavio o tome ko bi trebao biti vodja niti je Muhammed imenovao "nasljednika" - bas zato sto su vjernici trebali da iznadju sistem izbora baziran na vecini (sto je pomenuto u Objavi), a takodje stoga sto se drustveni poredak mijenjao s vremenima tako da je Gospodar ostavio ljudima i njihovom intelektu da socijalno evouliraju.

Osim tih razlika u misljenju - nije bilo nesloge sto se tice vjerskih zakona i propisa jer su se svi pridrzavali Objave.

Hadisi tj. price i predaje o Poslaniku, o periodu Objave, o protjerivanju vjernika, o bitkama jer su napadani samo radi toga sto vjeruju da je Bog Jedan, o interesantnim zbivanjima i dogadjajima, i tako dalje, je bilo normalno razgovarati, i pozeljno, da bi se prenijela historija na slijedece generacije - da bi bolje cijenili vjeru za koju su mnogi izgubili zivote, i da bi bolje shvatili kolika je Milost Bozija sto je Svoju Objavu prenio covjecanstvu, ne samo arapima nego svim ljudima, za razliku od prijasnjih Objava koje su upucivane Banu Izraa'il (jevrejima) kada bi skrenuli sa puta koji su im Poslanici od Boga prenosili a Vijesnici in ukazivali da se povrate na objavljene Knjige. Stoga su sebe jevreji smatrali "odabranim" narodom i sve ostale ljude smatrali ispod sebe tj. samo su oni ti koji ce prebivati u Raju a SVI ostali ce ispuniti Pakao (sto nas potsjeca na danasnje sekte...)

Tek sa sirenjem raznoraznih konfliktnih hadisa (predaja i prepricavanja) pocele su se zasnivati "pravne skole" svaka slijedeci hadise koji su smatrali "ispravnijim" od nekih drugih.

I svaka se pozivala na: "rekao je Muhammed", i "rekao je Poslanik" i sl.

Sto se vise masta "raspaljivala" i vise pripisivalo Poslaniku - to je nastajalo vise "pravnih skola" - svaka sebe i svoje tumecenje smatrajuci za ispravnom a sve ostale za "neispravnim".

Sve dublje i detaljnije se odlazilo u hadise (koji su u prvih 200 godina samo usmeno prenasani) a sve dalje od Qur'ana...

Kratka historija hadisa je navedena u prikladnom postu. Iako bi to @castro opet "izvrnuo" na "poricanje, odbijanje" itd. hadisa - to nije uopste ispravno shvatanje - @njonjica je bas fino objasnila kako se treba shvatiti ovaj stav - tj. da su hadisi korisni u smislu historijskih prepricavanja zbivanja, opisivanja drustvenog stanja naroda prije i nakon Objave i slicno.
Koristeni kao osnov PRAVNIH odluka su prouzrokovali neopisivu stetu cijelom ummetu.

Dakle, ovdje @castro potvrdjuje da su se muslimani razdijelili samo na osnovu hadisa i to kada su poceli da se koriste kao izvor PRAVNIH tj. zakonskih odluka tj. razdvojili su se na mnoge pravne skole a time razdijelili na mnoge GRUPE svaka slijedeci neku pravnu skolu - direktno OPRECNO Bozijoj Rijeci da se NE razdjeljujemo.

Ovo i pokusavam da objasnim kada me neko pita zasto smatram da samo Qur'an treba da bude osnov vjerskih propisa - a sve ostalo sto nije direktno vezano za vjerske propise Bog nam je ostavio na volju - tj. da sami napredujemo i sami "nadodjemo" na humani i ravnopravni drustveni sistem u kojem ce svi ljudi biti slobodni a kriminal fakticki nepostojeci jer bi svi imali dovoljno - svako bio slobodan da stekne obrazovanje i ima posao, nesposobni bili zbrinuti, izuzetno talentovani imali podrsku da razvijaju svoj talent i da doprinesu sto vise drustvenom napretku kroz razne grane nauke i umjetnosti itd.


Ovo je tema za sebe, ali je cinjenica da, dokle god se ne oslobodimo "hadiskog haosa" u koji je zapao danasnji Islam - Bog nam nece omoguciti da uspostavimo takav jedan pravedan i napredan drustveni sistem - jer "Bog nece promjeniti stanje jednog naroda dok ga oni sami ne promjene".
Post Reply