ISLAM: pokreti tijela u namazu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 12:17

KOGOD KADGOD wrote:
DZUM'A (petak) namaz se spominje u 62:9.

Kakvim glasom uciti na namazu (bez obzira na rekat, da li se klanja sam ili u dzematu):

Ne budite preglasni u svojim molitvama, niti cete ih izgovarati u tajnosti; odrzavajte osrednji ton (glasa) [17:110].
ev ga oba ajeta ; 62. sura 9. ajet, sura Dzuma:
9. O vjernici, kada se u petak na molitvu pozove, kupoprodaju ostavite i pođite molitvu obaviti; to vam je bolje, neka znate!
ev ga i ajet iz 17. sure , sura al- Isra, nocno putovanje;
110. Reci: "Zovite: ’Allah’, ili zovite: ’Milostivi’, a kako god Ga budete zvali, Njegova su imena najljepša. Ne izgovaraj na sav glas Kur’an kad molitvu obavljaš, a i ne prigušuj ga; traži sredinu između toga"

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 20/01/2007 12:30

Bosanac sa dna kace wrote: da , da da, svakako, sve je to tacno sto ti govoris, al molim lijepo da mi pokazes u ajet u Kuranu gdje to sve tako na tenane objasnjeno!
Ja nisam svjesna postojanja tog ajeta.

Mogu li sada ja tebi postaviti pitanje ?

Cinis li nesto lose ( sebi ili drugima ) uzimanjem abdesta ( ciscenjem tijela prije molitve ) ???

Pazi da ti zbog insistiranja na detaljima ne promakne sustina.

pozz

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 12:35

KOGOD KADGOD wrote:Jednostavno izdvojite sve osim "farza" - i sto ostane - to vam je abdest i namaz Ibrahima i Muhammeda, [Boziji Mir sa svim Poslanicima i Vijesnicima] - u skladu sa osnovama Ibrahimovog namaza i "KLJUCA" i slavljenja Boga usavrsenog namaza Qur'ana - takav je moj abdest i namaz, kao i svih onih koji se drze Bozije Objave kao jedinog izvora VJERSKIH propisa i zakona.

Svi drugi izvori informacije se koriste samo u svrhe historijskog interesovanja i proucavanja razvoja jedne drustvene zajednice koja je potpuno reformisana Bozijom Objavom - a ne kao izvor VJERSKIH obreda, propisa i zakona...
zaboravi ti za vadzib!
no nejse daklem imamo samo farze da obavljamo! eh jos kad bi nam to mogla ajetom potkrijepit, al brez kilometarskih postova molim lijepo!

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 12:39

Latinica wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: da , da da, svakako, sve je to tacno sto ti govoris, al molim lijepo da mi pokazes u ajet u Kuranu gdje to sve tako na tenane objasnjeno!
Ja nisam svjesna postojanja tog ajeta.

Mogu li sada ja tebi postaviti pitanje ?

Cinis li nesto lose ( sebi ili drugima ) uzimanjem abdesta ( ciscenjem tijela prije molitve ) ???

Pazi da ti zbog insistiranja na detaljima ne promakne sustina.

pozz
vidis ne cinim nista lose uzimanjem abdesta, al eto hocu da znam kako da ga ga uzmem, da mi bude pirmljen kod Uzvisnog Boga, pa sto smo rijesili da su nam svi hadisi batal, onda da vidimo u Kuranu dje pise da trebamo to sve tako na tenano da otegnemo!

Latina

Post by Latina » 20/01/2007 13:18

Bosanac sa dna kace wrote: vidis ne cinim nista lose uzimanjem abdesta, al eto hocu da znam kako da ga ga uzmem, da mi bude pirmljen kod Uzvisnog Boga, pa sto smo rijesili da su nam svi hadisi batal, onda da vidimo u Kuranu dje pise da trebamo to sve tako na tenano da otegnemo!
To da li ce ti/nam nesto kod Istinitog biti primljeno, mi to ne znamo. Niko od nas ljudi. Al ono sto znamo je da se dobro vraca dobrim.

I nema tu otezanja. Probaj uzeti abdest i vidjeces da ti je za to potrebno nekoliko minuta. Manje od 5.

Ne nerviraj se bezze.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 14:27

Latinica wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: vidis ne cinim nista lose uzimanjem abdesta, al eto hocu da znam kako da ga ga uzmem, da mi bude pirmljen kod Uzvisnog Boga, pa sto smo rijesili da su nam svi hadisi batal, onda da vidimo u Kuranu dje pise da trebamo to sve tako na tenano da otegnemo!
To da li ce ti/nam nesto kod Istinitog biti primljeno, mi to ne znamo. Niko od nas ljudi. Al ono sto znamo je da se dobro vraca dobrim.

I nema tu otezanja. Probaj uzeti abdest i vidjeces da ti je za to potrebno nekoliko minuta. Manje od 5.

Ne nerviraj se bezze.
vidis, neki nam ovdje vaze da mi abdest uzimamo pogresno ne samo 500 godina vec tako rec od samog Poslanika a.s.
eh sad mene intresuje akko se to tacno uzima abdest posto vidim da je moj pogresan! :roll:

SeadBiH

Post by SeadBiH » 20/01/2007 14:33

Dzaba ti je trazit odgovor na tako jednostavno pitanje, jer ti se nece dati jednostavan odgovor. Jednostavno ne stoji nigdje u Kur'anu detaljno kako se obavlja namaz, niti stoje mnoge druge stvari koje su osnovne za jednog muslimana. Muhammed s.a.w.s je pojasnio ljudima kako trebaju postupat u raznim prilikama i zbog toga je primao objavu i uputu 23 godine. Kur'an nije spusten za jedan dan nego je citavo drustvo postepeno primalo razne objave iz Kur'ana da bi se obnovili isto tako su pojedinci se prilagodjavali vjeri postepeno. Ignorisanje hadisa i zapostavljanje osnovnih principa ove vjere nije nista drugo nego sektastvo, a sekta quranisti kako vec svi dobro znamo su se pojavili iz Amerike. Svak nek procjeni da li su upravu onih 99,9 posto muslimana ili par hiljada novih "sljedbenika" Kur'ana koji zapostavljaju Hadise! Ali oni nisu ni sljedbenici Kur'ana jer zapostavljaju i djelove Kur'ana koje nemogu objasnit, a veliki dio je objasnio Poslanik s.a.w.s. u Hadisima!

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 14:37

SeadBiH wrote:Dzaba ti je trazit odgovor na tako jednostavno pitanje, jer ti se nece dati jednostavan odgovor. Jednostavno ne stoji nigdje u Kur'anu detaljno kako se obavlja namaz, niti stoje mnoge druge stvari koje su osnovne za jednog muslimana. Muhammed s.a.w.s je pojasnio ljudima kako trebaju postupat u raznim prilikama i zbog toga je primao objavu i uputu 23 godine. Kur'an nije spusten za jedan dan nego je citavo drustvo postepeno primalo razne objave iz Kur'ana da bi se obnovili isto tako su pojedinci se prilagodjavali vjeri postepeno. Ignorisanje hadisa i zapostavljanje osnovnih principa ove vjere nije nista drugo nego sektastvo, a sekta quranisti kako vec svi dobro znamo su se pojavili iz Amerike. Svak nek procjeni da li su upravu onih 99,9 posto muslimana ili par hiljada novih "sljedbenika" Kur'ana koji zapostavljaju Hadise! Ali oni nisu ni sljedbenici Kur'ana jer zapostavljaju i djelove Kur'ana koje nemogu objasnit, a veliki dio je objasnio Poslanik s.a.w.s. u Hadisima!
e pa upravo ja to nastojim rec korz svoja pitanja, jel genrelane nredeb su u ajetima a objasnjenja tih naredbi u hadisima i sunetu!

SeadBiH

Post by SeadBiH » 20/01/2007 14:43

Namaz je posebna vrsta ibadeta. Kao takav, namaz je stub, temelj i osnova islama. To je prvi farz (stroga obaveza), posle ocitavanja Allahove dz.s. jednoce i priznavanje Muhammeda a.s. kao Allahovog poslanika (Kelimei-sehadet).

Namaz su klanjali svi Boziji poslanici od Adema do Muhammeda a.s..

Svrha namaza je da nas duhovno priblizi Allahu i da u nasoj svijesti ozivljava i jaca misao o Njemu. Vjernik se pomocu namaza uzdize svome Gospodaru, pa Ga spominje, moli i doziva. Kaze Uzviseni Allah:

"Ja sam uistinu Allah, drugog boga, osim Mene nema; zato se samo Meni klanjaj i namaz obavljaj - da bi ti uvjek na umu bio." (Ta Ha - 13)

Da bi prikazao vjerniku koliko je namaz potreban i koristan covjeku, Allah dz.s. ga je u Kur'anu spomenuo na preko stotinu mjesta. Kaze Allah dz.s.:

"Reci (Muhammede) mojim vjernicima neka klanjaju namaz."

(Ibrahim - 31)

"Redovno namaz obavljajte, narucito onaj krajem dana, i pred Allahom ponizno stojte." (El-Bekare - 238)

Namaz je najbolji lijek za brige, strah i nemir koji snadu covjeka. Kaze Uzviseni Allah:

"Covjek je, uistinu, stvoren malodusan; kada ga nevolje snadu - brizan je, a kada mu je dobro - nepristupacan je, osim vjernika, koji namaz svoj budu na vrijeme obavljali." (El-Me'aridz - 19-23)

U sunnetu ima mnogo hadisa u kojima Muhammed a.s. nas upucuje na obavljanje namaza i njihovu vaznost i vrijednost. Muhammed a.s. je rekao:

"Islam se gradi na pet temelja: obozavanje samo Jednog Allaha, obavljanju namaza, davanju zekata, postu ramazana i obavljanju hadzdza." (Muslim)

"Sta mislite, kada bi pred vratima jednog od vas bila rijeka, u kojoj bi se on pet puta dnevno kupao, da li bi imalo prljavstine ostalo na njemu? 'Ne bi,' odgovorise prisutni, a Resulullah a.s. dodade: To je primjer pet dnevnih namaza kojima Allah brise pocinjene grijehe." (El-Buhari)

Enes r.a. kaze: 'Opsta oporuka Allahovog poslanika a.s. na samrti je bila :

"Pazite na namaz i ono sto je u vasem vlasnistvu." S tim rijecima su prsa Allahovog Poslanika a.s. zahroptala na samrti, i gotovo da ih nije prestajao izgovarati.' (Ahmed, En-Nesai i Ibn Madze)

http://www.islamvjera.se/Uvjetizaklanjanjenamaza.htm

SeadBiH

Post by SeadBiH » 20/01/2007 14:46

Rijec hadis ima isto jezicko znacenje kao i sunnet.

Sunnet je nerazdvojiva cjelina od Kur'an, jer je sunnet Poslanika a.s. tumac Kur'ana, Kur'anskih ajeta, pravila, propisa, zabrana i odobrenja koje se u Njemu nalaze. U nastavku ovog teksta, sa navedenim Kur'anskim ajetima, vidicemo koju vaznost pridaje Allah dz.s. u vezi poslusnosti Poslaniku u svemu onome sto on kaze, uradi, naredi, odobri ili presutno odobri.

Kaze Allah dz.s. u vezi gore navedenog sljedece:

"Reci (o Muhammede): 'Ako Allaha volite, mene slijedite i vas ce Allah voljeti i grijehe vam oprostiti - a Allah prasta i Samilostan je." (Ali-Imran 31)

Dalje, odgovara Allah dz.s. u vezi optuzivanja Poslanika a.s. od strane nevjernika da on prica po hiru svome sljedece:

"On (Poslanik) ne govori po hiru svome, to je, zaista Objava koja mu se objavljuje." (En-Nedzim - 3-4)

U sljedecem ajetu Allah dz.s, upozoravajuci one koji se suprostavljaju Poslaniku i njegovim naredbama i koji zapostavljaju njegov sunnet, kaze:

"Neka se pripaze oni koji postupaju suprotno naredenju Poslanikovom, da ih iskusenje kakvo ne stigne ili da ih patnja bolna ne snade."

(En-Nur - 63)

"I kao Kur'an, sve dio po dio ga objavljujemo da bi ga ti (Muhammede) ljudima malo po malo kazivao i prema potrebi ga objavljujemo."

(El-Isra' - 106)

Mislim da su ovi ajeti sasvim jasni i poricu svaku vrstu negiranja Poslanikovog Sunneta!

Sto se tice hadisa koji govore o vaznosti primjene sunneta nalazimo u sljedeca dva hadisa:

1.Hadis

Prenosi Irbad ibn Sarije r.a., da je Poslanik a.s. rekao:

"Oporucujem vam bogobojaznost i strahopostovanje prema Uzvisenom Allahu, poslusnost i pokornost, pa makar vam naredbodavac (zapovjednik) bio rob. Zaista, onaj koji od vas bude zivio poslije mene, bit ce svjedok mnogih razilazenja. Tada se drzite mog sunneta i sunneta ispravnih upucenih halifa poslije mene. Drzite ga se cvrsto kao kad nesto ocnjacima zagrizete. Cuvajte se novine u vjeri, jer zaista je svaka novotarija bid'at, svaki bid'at je zabluda."

(Ebu-Davud i Tirmizi)

2.Hadis

Prenosi Mikdam ibn M'adi Jekrib, r.a. da je Allahov Poslanik a.s. rekao :

"Zaista mi je dat Kur'an i jos nesto slicno njemu(hadis). Bojim se da neki covjek, naslonjen na postelju (u udobnosti) kaze: 'Drzite se (samo) ovog Kur'ana. Ono sto je u njemu nadete da je halal, smatrajte to halalom, a ono sto u njemu nadete da je (spomenuto kao) haram, smatrajta to haramom i uzmite ga kao takvog. Zaista, ono sto zabrani Allahov Poslanik, isto je kao i ono sto zabrani Allah." (Biljezi Ebu-Davud i Tirmizi)

SeadBiH

Post by SeadBiH » 20/01/2007 15:10

Ako quranisi smatraju da je isto Kur'an izmjenjen kako onda tumacite ove ajete:

"Mi zaista Kur'an objavljujemo i sigurno cemo Mi nad njim bdjeti."

(El-Hidzr - 9)

Kaze Allah dz.s pri kraju objave Kur'ana svom Poslaniku:

"Danas sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera." (El-Maida - 3)

Razmjeran

Post by Razmjeran » 20/01/2007 18:41

SubhanAllah
Dzaba je Seade i brate sa dna kace pricat sa njom o tome.Jos nije dala odgovor,jer nepostoji i do Sudnjeg dana ga nece dati u vezi klanjanja Namaza.Mene je zaista strah za ovu sestru KG...Reci da je Kur'an ispravljan a i u samom Kur'anu,stoji da ce biti cuvan i nepromjenjen do Sudnjeg dana,kao sto je ahbab iznad naveo ajetom da nad njim bdiju,nije dovoljno za njen razum.Nisam dzaba rekao da su zene vojska sejtanova,aludirajuci bas na ovu KG...,koja u svom nehatu je otisla toliko daleko sa svojim Sejtanom,da bulazni,prica,nevjeruje istinsku u svetu knjigu Kur'an.
Sestro jedno pitanje,te tvrdnje koje iznozis u tvoj svojoj sekti,dali mislis kako bi bile kaznjene po Serijatu npr u Arabiji,da je Kur'an izmjenjen,da u njemu stoji kako doslovice kako se Klanja,Hadza obavlja,Umra itd itd(po tvom rezonu tumacenja)
Boze me ti sacuvaj...
KG...evo jos jedno pitanje od mene,dali si pokrivena,Samija,Hidzab itd i sta si jos za 20 godina (istrazivanja) novotarija unijela u svoje srce. :-)

njonjica

Post by njonjica » 20/01/2007 19:01

Razmjeran wrote:SubhanAllah
Dzaba je Seade i brate sa dna kace pricat sa njom o tome.Jos nije dala odgovor,jer nepostoji i do Sudnjeg dana ga nece dati u vezi klanjanja Namaza.Mene je zaista strah za ovu sestru KG...Reci da je Kur'an ispravljan a i u samom Kur'anu,stoji da ce biti cuvan i nepromjenjen do Sudnjeg dana,kao sto je ahbab iznad naveo ajetom da nad njim bdiju,nije dovoljno za njen razum.Nisam dzaba rekao da su zene vojska sejtanova,aludirajuci bas na ovu KG...,koja u svom nehatu je otisla toliko daleko sa svojim Sejtanom,da bulazni,prica,nevjeruje istinsku u svetu knjigu Kur'an.
Sestro jedno pitanje,te tvrdnje koje iznozis u tvoj svojoj sekti,dali mislis kako bi bile kaznjene po Serijatu npr u Arabiji,da je Kur'an izmjenjen,da u njemu stoji kako doslovice kako se Klanja,Hadza obavlja,Umra itd itd(po tvom rezonu tumacenja)
Boze me ti sacuvaj...
KG...evo jos jedno pitanje od mene,dali si pokrivena,Samija,Hidzab itd i sta si jos za 20 godina (istrazivanja) novotarija unijela u svoje srce. :-)
@Razmjeran, ne vuci me za tastaturu, zivota ti tvog..... :oops:

Razmjeran

Post by Razmjeran » 20/01/2007 19:02

KOGOD KADGOD wrote:
Razmjeran wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Tri znaka su licemjera,kad govori laze,kad obeca ne ispuni obecanje,kad mu se nesto povjeri on to iznevjeri
Navedi ajet u Kur'anu a citiracu tvoje rijeci :

pa NAVEDENI su AJETI pobogu, zar vam je mrsko procitati Mushaf??? :?

Ovo sto si napisao, kao sto i sam znas, NIJE ajet nego jedan od mnogih hadisa (necu ti navesti broj i volumen bas zato sto ne znas o cemu pricas, - a ako ti je mrsko pogledati u Qur'an - kako ces tek naci vremena i volje da potrazis odakle si taj hadis "citirao"):

Tri znaka su licemjera,kad govori laze,kad obeca ne ispuni obecanje,kad mu se nesto povjeri on to iznevjeri

Pogledaj pocetak sure El-Baqarah - i naci ces sta Bog kaze o licemjerima...

Ne osjecam ni potrebu, ni duznost da odgovorim na ovu uvredu, ali radi svoh onih koji prate ovu besmislenu "raspravu" izmedju osobe koja ocajnicki pokusava da izgleda "ucena" i "u pravu" makar, u nedostatku argumenata, spala na vrijedjanje i navodjenje prica ciju autenticnost ne mogu nikad dokazati (dok meni nije stalo KO je "u pravu" nego STA je ispravno) - tako da ovo ne vidim kao "uvredu" nego PRILIKU da ljudi imaju OCIT PRIMJER pogresnog vladanja i neispravnog postupanja stoga navodim slijedece:

-Niti lazem jer nemam potrebe (laze onaj koji se boji nekoga ili necijeg zuluma, dok strahujem samo Bozijeg Nezadovoljstva),
-niti obecavam sto ne mogu ispuniti (cak ni svojoj djeci koja znaju da ako im se nesto obecalo to ce se odrzati bez obzira ako su i, hipoteticno govoreci, neposlusni, za tu neposlusnost ima drugih mjera, obecanje nema veze sa tom neposlusnoscu) a kamoli nekome drugom,
-niti pronevjeravam - kroz moje je ruke proslo vise novaca nego sto su mnogi ikad vidjeli a koji mi je povjeravan, i u mome umu i srcu ima najskrivenijih tajni koje su mi povjerene bas stoga sto dalje ne idu ni pod kakvim uslovima (makar ta osoba sama nekome poslije isto rekla - od mene se sigurno cuti nece).

- tako da, ako sam u bilo cemu "licemjer" - mogu to reci, OTVORENO, da jesam samo prema sebi, jer bih da ucinim i primjenim sve sto znam - a ne mogu, i krivica je samo moja i samo Bog moze da mi oprosti sto Ga ne mogu slaviti i hvaliti koliko je On toga Dostojan, sto Njegovim stvorenjima ne mogu onoliko pomoci kolko bih htjela - makar cio zivot na sedzdi celom provela zahvaljujuci a rukama samo dijelila drugima kojima je potrebno - opet nije dostojno Njegove Velicine i Milosti...

"Elif, Laam, Miim. Dzaalike-l-kitabi laa rejbe fiih. Hudalli-l-muttaqiin....

"Ovo je Knjiga u koje nema nikakve sumnje. Uputa onima koji su Bogobojazni"..... ..... " ima onih koji, kada su sa vjernicima, kazu: "mi vjerujemo" a kada se vrate svojim istomisljenicima kazu: "mi smo s vama, mi smo ih samo zavaravali", - a oni su samo sebe zavaravali a da to i ne znaju".....

Ovo je tipican primjer danasnjih tradicionalista - zacas nekoga nazovu "munafiqom" (licemjerom), "kjaafirom" (nevjernikom), "mutraadom" (otpadnikom) - sve sto je Bog ZABRANIO da se cini (a i mnogi hadisi u koje "vjeruju") - dok im Bozija Rijec o vjernicima koji su jedni prema drugima mislostivi, koji jedni druge pomazu, koji kada nesto cuju treba da provjere a ne da objerucke prihvate i dalje prenose, koji se uzdrzavaju od ogovaranja vjernika kao od jedenja posmrtnih ostataka mrtvog brata svoga - nista ne znaci...

"Poste" - a istovremeno druge ogovaraju

"klanjaju" a najmanje se Bogu obracaju vec misle na to ko kako stoji, gdje ruke drzi, ko im je sta rekao, sta ce mu odgovoriti, sta su mu "trebali" reci, pa kad se sjete da su na namazu, usput i Boga "zamole" da tog i tog kazni (umjesto da traze oprosta za SVE vjernike ne bi li i sami bili ukljuceni u sve one kojima se prasta)

"vjeruju u Qur'an" a vise slijede rekla-kazala i na najvaznije Qur'anske savjete i propise ne obracaju paznju i zanemaruju ih i zamjenjuju "hadisima" koji, ko biva, "bolje" izrazavaju sta Bog kazuje nego On Sam 9"Kada bi sva mora bila mastilo da se ispisu Rijeci Gospodara Tvoga - mora bi se isusila ali se Rijeci Gospodara Tvoga ne bi iscrpile").

I jos druge nazivaju "licemjerima".... I to ljude koje ne poznaju ni jedan procenat, (sta tek govore o onima koje "poznaju"?) - koje nikada nisu vidjeli, o kojima "znaju" samo nesto malo sto je izneseno od stavova - koji su njima "novi" - dok su u svijetu (arapskim zemljama i drugim, sa vecinom muslimanskim populacijama) ti stavovi poznati od kako i Posljednja Objava.

S moje strane - halal bilo i molim Boga da i On porosti - ali da li ce i kako On tretirati takvo ponasanje "vjernika' to je do njega i samo On odlucuje - a On je Milostiv bez granica, i nadam se da ce svima Svoju Milost i oprost podariti, jer im ne treba, po mom misljenju, veca kazna nego da im se tako ruzne stvari uopste "motaju" po glavi....

Mir Boziji.

Hvala Bogu dragom,kad njegovom voljom,Kjafir sam sebe opisuje.
Ako nisi Licemjer navedi kako se u Ku'ranu klanja evo po 100 te put pitamo.
Navedi ajet,kopiraj,radi sta hoces samo napisi ovde i potkrijepi ne moje rjeci nego sviju ovde,koji uporno govore da u Kur'anu nigdje nema opisano detaljno kako se klanja

O Boze!Ocisti nam srca od zla,a nasa djela svih losim primjesa,nase jezike od lazi,nase oci od nevaljaluka,jer samo Ti zaista znas,sta se skriva u ljudskim dusama.Amin!!!

Razmjeran

Post by Razmjeran » 20/01/2007 19:11

njonjica wrote:
Razmjeran wrote:SubhanAllah
Boze me ti sacuvaj...
@Razmjeran, ne vuci me za tastaturu, zivota ti tvog..... :oops:

Nesrdi se sestro,povukao bi te najradije dobrim djelima u Dzenet kao i sebe i sve nas ovde,da se neponavljam kao i ranije,vojnik je onaj sto slusa naredbu (Komadanta),koji se nepita hoceli napast ili nece,znaci slusa direktivu,pa stoga tu recenicu protumaci u pozitivnom smislu,u znaku kome biti poslusan a kome ne.Helem nejse,necu te vise vuci za tastaturu i nepecaj se svaki put na ovu recenicu,jer zaobidji nekad mamac,jer i ovaj forum kao i ovaj zivot je samo "Test" i prolazan za onaj svijet.

Da ti utjesim dusu uz salu,mozda sam mislio na Tranvestite :D ,jer se danas nezna,koje zena a ko muskarac :D

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 20/01/2007 19:22

psihoanaliza KG KG :D

Ja evo vidim odavno da se na religijske (islamske) teme ponajvise javlja ova KG KG. Ne bih o samoj temi nego o onome iza teme, ili izmedju redova. Zapravo čitajući postove dotične, pokusavam da shvatim iz koje provinijencije dolazi, odnosno koji su motivi za uvijek detaljno iznosenje (ekscentričnih, neutemeljenih, poluargumentovanih) stavova, upadno odbacivanje hadisa i sl. Nije mi bilo jasno isprva odakle tolika energija i motivacija za toliko opsezna piskaranja za koje vjerovatno vecina i ne nadje vremena da pročita. Odakle onda njoj snaga da sve to napise, ponavlja, presipa, preformuliSAVA itd.

Ih evo ja sad krenuh njenim stopama, ali mislim da sam nasao zakljucak u kojem nema fule: naime ista nije nasla razumijevanje u svom zivotu i zivotnom putu, ne istomisljenika, nego ni onih koji je vise mogu trpit i slusat to, uz svo postovanje, često baljezganje, pa sad ona i ne nalazi medij gdje bi se ispucavala do evo ovaj jadni forum, koji ipak trpi sve, pa procito ko ne procito, daj nek se REKNE..

eto toliko od mene :-? :( :D 8)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 20/01/2007 19:38

A i kad smo vec kod hadisa da i ja dvije-tri, ha red je :D

Uprkos kritikama od kojih su neke na mjestu a neke ne, ipak je koncenzus ummeta da je sunnet temelj islama bez kojeg Kur'an ne moze. Dakle u praksi (iako su sve temeljne istine vjere dosle u Knjizi..). KG KG namjerno zaobilazi tu cinjenicu i kamuflira praksu muslimana. Jer unatoč mnogim razlilazenjima u detaljima izmedju raznih skola i pravaca, ipak se tu radi - o detaljima i sekundarijama. Globalna slika islama je kod svih muslimana ista, čak i kod šija i sunija i to je ono sto islam potencira i sto je nuzno. S te strane gledajuci i upravo vizavi ove teme bitan je hadis koji veli: Nece se moj ummet sloziti na zabludi.
Eto tako i npr. namaz, kao sto rekoh uprkos detaljisanjima i razmimoilazenjima, i one, hajmo reci najudaljenije skole gaje apsolutno istu sliku tog imperativa. Tako i kod sija i kod sunija, kod mutezila, hanefija, sufija, helem sve sto se moze od muslimana nabrojat bez obzira o vrsti razlika medji njima, necemo naci nikog da klanja recimo podne 7 rekata, ili jedan, ili da se nesto zakuje za zid i to zove "slobodnim namazom" :-? . Zna se da je farza 4 i tačka. A to nije doslo iz Kur'ana...

Dakle da sumiram, temeljne istine vjere dolaze tevaturom, odnosno Kur'anom (ali ne samo Njim) tj. predajama za koje je nemoguce da su se ikad u kojem svom dijelu mogle izmijeniti. Dok za praksu, koja je u islamu takodjer dosta bitna (i nema onog, svako se moli Bogu kako on hoce, bitna je samo dusa i srce, bla bla bla...), tu je sunnet koji dolazi kroz hadis neosporan. Poslanik a.s. veli: Preuzmite od mene svoje obrede. Sunnet, hadis su direktni tumači Kur'ana.
KG KG pusti demagogiju i mijesanje tema, institucijalizacija o kojoj govoris, profesionalizacija su skroz druga tema i imali bi i o tome stosta no helem sad...

A evo da ti to sve argumentiram Kur'anom, samo tebi, jer opet samo ti ne priznajes nista osim njega sto je i patetično i smijesno. Dakle kaze Kur'an:
"Reci: Ako Allaha volite MENE SLIJEDITE, i On će vas zavoliti i grijehe vam vaše oprostiti..." Slijediti Poslanika, sto je kao sto vidis imperativ slovom Kur'ana, ne znači hodati za njim putem i drzati se njegovih skuta, pitati ga za fizičke relacije Mekka-Medina, Mekka-Taif i sl, nego slijediti njegovu praksu, odnosno pojasnjenje onoga sto je Bog preko njega ljudima i poslao, dakle sunnet koji uzimamo upravo iz - hadisa...

A o kritici hadisa i terminologiji istog svakako ne bih, ne mislim da si tomu dorasla, a s druge strane nisu ovo mjesta gdje bi se raspravljalo to tako specifičnim i uskim temama, iako nije ni to isključeno ali eto...

Pozdrav

njonjica

Post by njonjica » 20/01/2007 19:39

Razmjeran wrote: Nesrdi se sestro,povukao bi te najradije dobrim djelima u Dzenet kao i sebe i sve nas ovde,da se neponavljam kao i ranije,vojnik je onaj sto slusa naredbu (Komadanta),koji se nepita hoceli napast ili nece,znaci slusa direktivu,pa stoga tu recenicu protumaci u pozitivnom smislu,u znaku kome biti poslusan a kome ne.Helem nejse,necu te vise vuci za tastaturu i nepecaj se svaki put na ovu recenicu,jer zaobidji nekad mamac,jer i ovaj forum kao i ovaj zivot je samo "Test" i prolazan za onaj svijet.

Da ti utjesim dusu uz salu,mozda sam mislio na Tranvestite :D ,jer se danas nezna,koje zena a ko muskarac :D
Moram se srditi, jer u Kur'anu pise:

SVI SU LJUDI PRED ALLAHOM JEDNAKI

I koliko mi je poznato, nigdje nije naznaceno da se to odnosi samo na muskarce.
Ti govoris protiv ovoga..... Sjeti se, nije na nama da sudimo, ima Onaj cija je zadnja, mi smo tu da budemo i Volimo, da na Dobro ukazujemo i ne stedimo u razumjevanju drugih.

Ovi napadi na KGKG mi nisu u duhu vjere; ona ima svoje misljenje, a ako nije u pravu.....samo je Jedan Sudija!
A ako jeste, opet, samo je Jedan Sudija i Njegovo je da propise i kaznu i nagradu!
Ako je (a trebalo bi) Islam religija mira, zasto se ovdje haman javno poziva na virtualni linc jednog neistomisljenika? SVAKOM NJEGOVO, a opet, svakom ce od nas po zasluzi, i kazna i nagrada!

Nemojte misliti da cete ovakvim stavom zaraditi sevapa, jer prije i pomisli na sevap, svako od nas mora biti svjestan svog neznanja i svoje grijesnosti u odnosu na Onog u cijoj ruci su nase duse! Svi MI smo toliko nezamislivo mali bez obzira koliko nam je tesko to pojmiti, bez obzira koliko smo uvjereni u svoju velicinu! Samo On zna sta je u nasim srcima; mi to cak ni izreci ne umijemo.....

Ne sudi, jer i tebi (kao i meni, kao i KGKG i ostalim ljudima) bit ce sudjeno i bit ces pitan.....
Last edited by njonjica on 20/01/2007 19:54, edited 1 time in total.

njonjica

Post by njonjica » 20/01/2007 19:43

Abu FEED el-Castro wrote:A i kad smo vec kod hadisa da i ja dvije-tri, ha red je :D

Uprkos kritikama od kojih su neke na mjestu a neke ne, ipak je koncenzus ummeta da je sunnet temelj islama bez kojeg Kur'an ne moze.

Pozdrav
MOLIM????? :shock: :shock:

Ne mogu da vjerujem....evo ova prva recenica me prenerazi...Kur'an ne moze bez "necega"!!!!!!
Znas li ti sta si rekao???
Da Allah ne moze bez nas?????
Svasta! Ne moze Objava bez "necega"??

Razmjeran

Post by Razmjeran » 20/01/2007 20:07

Draga sestro njonjice,ja koliko vidim i koliko pratim sam sebe,niti sam osudio KGKG,niti sam rekao kaznit cu te niti sam kadar tome.Ali moje i svakog insana koji se zatekne u necem u nekom djelu govoru a sto nije prikladno Kur'anu i Islamu,moje je da pokusam objasnit ako se u necemu razilazimo.To sam par puta radio i kad sam vidio da nema fajde,rekao sam da je Licemjer i stojim iza toga.Shvatas...

Jer Hadis upravo kazuje:
Od tri kadije(sudije) u Dzehenem ce 2-ica a 1 u Dzennet.
Sto isto tako govori koliko danas ljudi grijese,pogotovo ovi u sudnicama,sto djele pravdu itd.
Kad uvidim da nije nesto uredu i proturjeci nasoj Svetoj Knjigi Kur'anu kao i ostalim Knjigama Indzil,Tevrat i Zebur,moja duznost je da upozorim na to,pokusam objasnit,a ako neide ni to ukorit,kao sto sam to uradio prema sestri KGKG.
Da ja sestri i bilo kome zelim zlo,nasilje,lose jednostavno bi je pustio da luta u svom vjerovanju i bolilo bi me briga za nju.Sta bi sa tim dobio ?
Jer ja sto zelim sebi,zelim i njoj i svima nama ovde,jer onaj ko nezeli prijatelju dobro,a sebi zeli je objestan i pokvarene cudi,da nas Allah dz.s. sacuva od toga.
Onda druga stvar,riba smrdi od glave.Ako nesto nije u redu treba sprijecit,jer bolje sprijecit nego lijecit.U ovom slucaju je to sa KGKG.
Ako si u drustvu narkomana,ti i sam postajes kao i oni,iako se mozda nedrogiras jer si u tom krugu i prihvatas (njihov govor)...

Hadis kaze:
Na Sudnjem danu skocice covjek covjeku na ledja.A ovaj ga se nemoze sjetiti kao da ga nikad nije vidio.Upitat ce ga,sto skoci na mene,jesam li ti kakav zulum ucinio.On ce odgovoriti.Vidio si me u mom halu(stanju) grijesenju,a nisi me upozoravao i upucivao na pravi put

Poenta je,pokusati objasnit,pomoc bratu sestri ako je nije na pravom putu.

Razmjeran

Post by Razmjeran » 20/01/2007 20:09

njonjica wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:A i kad smo vec kod hadisa da i ja dvije-tri, ha red je :D

Uprkos kritikama od kojih su neke na mjestu a neke ne, ipak je koncenzus ummeta da je sunnet temelj islama bez kojeg Kur'an ne moze.

Pozdrav

Ne mogu da vjerujem....evo ova prva recenica me prenerazi...Kur'an ne moze bez "necega"!!!!!!
Mozda se covjek pogresno izrazio,vjerovatno je htio reci da se Kur'an nemoze prevest i tumacit na pravi nacin bez Suneta Bozijeg poslanika Muhammeda a.s.

Latina

Post by Latina » 20/01/2007 21:45

Pusti suplju pricu Razmjeran. ( Uzgred, sta uopste znaci ta rijec ??? )

Ti si jedan od onih koji osobu prvo optuzi, pa onda trazi dokaze. Ne vjerujem takvim likovima.

p.s. negacija se pise odvojeno od glagola

Latina

Post by Latina » 20/01/2007 21:54

Abu FEED el-Castro wrote:psihoanaliza KG KG :D
Ako nemamo validan argument, uvijek mozemo posegnuti za rezervnim "adutom" i obrusiti se na neciju licnost ???

Vrlo nisko.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 20/01/2007 22:38

njonjica wrote:

Pozdrav

Naravno da nemam pojma sta sam rekao, i svesrdno ti hvala sto si mi mene pojasnila i protumačila. :-?
Mozda je greska jedino ono sto sam kazao izmedju ostalog da dosta uskim i specifičnim temama nije bas mjesto medju sirim masama. Zapravo to je ono sto Gazali veli u svom djelu Ildzamul-awam 'an 'ilmil-kelam, no nebitno sad...

I da, Objava ne moze bez nečega - bez OBJAVE. :) Jer ja govorim u kontekstu i zapravo pojasnjenju toga da je i sunnet odnosno hadis (vjerodostojan, razumije se) takodjer od Boga, jer Bog veli: "On ne govori po hiru svome, to je samo objava koja mu se objavljuje". Ovo u prvom redu obuhvaća Kur'an, ali svakako i sunnet, tj. praksu, jer Poslanik a.s. je tu kao tumač. Mnoge stvari nisu ili eksplicitno ili detaljno pojasnjene u Kuranu, odatle i smisao slanja Bozjih poslanika, u ovom zadnjem slučaju trajanje objave 23 godine. Uzviseni je objavu mogao poslati u jednom danu, satu, sekundi...
Istrigla si malo riječi iz konteksta pa ti nije jasan smisao, ja sam se vise obracao KG KG. (Latinice nije nisko, ako je tako dijelom izgledalo nije namjerno, izvinjavam se svakako).
Hvala ti na brizi i opreznosti anyway..

Ne znam koliko poznajete materiju, i jasno mi je da ova moja rečenica nekom laiku (kazem nekom :) ) moze izgledati surovo ili napasno, no zapravo ova sama tema je potvrda tome. Dakle namaz detaljno (zapravo skoro pa nikako) nije pojasnjen u Kur'anu, i ne samo namaz, isto je i sa Hadzom i dr. obligatnim duznostima. Tu je uloga sunneta - prakse Poslanika a.s. Svakako, Kur'an je srz, temelj, Bozija riječ, direktna spona, platforma, a sunnet dolazi kao tumač, pojasnjenje, jurispruditivni okvir u praksi itd.
Ako uzmes da i je i Kur'an i (vjerodostojni) hadis od Boga (prvi i značenjem i izrazom a drugi, po dijelu učenjaka, samo značenjem), onda ti biva jasno da to sto sam rekao nije zapravo nikakva "hereza"...

Oduzih ja.. :)

njonjica

Post by njonjica » 20/01/2007 22:39

Razmjeran wrote:Draga sestro njonjice,ja koliko vidim i koliko pratim sam sebe,niti sam osudio KGKG,niti sam rekao kaznit cu te niti sam kadar tome.Ali moje i svakog insana koji se zatekne u necem u nekom djelu govoru a sto nije prikladno Kur'anu i Islamu,moje je da pokusam objasnit ako se u necemu razilazimo.To sam par puta radio i kad sam vidio da nema fajde,rekao sam da je Licemjer i stojim iza toga.Shvatas...
Nemoj...hej...
Ti si nekog optuzio za licemjerje!!!
Ne pravi se naivan, to je strahovita optuzba i ti to znas bolje od mene....
Optuzba nije savjet, nije pomoc niti objasnjenje. Polako sa kletvama i optuzbama, to su strasne stvari....

Btw, ja sam ti i "varena i pecena" :lol: :lol: na ovom podforumu i vrlo pazljivo citam svaki post.
NIKADA, NITI JEDAN JEDINI PUT KGKG NIJE REKLA NISTA PROTIV KUR'ANA!!
NIKADA!!
Ja ne mogu nego pravo....
KGKG nikada nije rekla da ne treba vjerovati niti jednom hadisu, vec je rekla da NE TREBA GRADITI DRZAVU SLIJEDECI HADISE I KORISTITI IH KAO PRAVNU OSNOVU!! Rekla je da su neki od njih pisani mnogo poslije Muhammedove a.s. smrti, da su ih pisali ljudi ovakvi kakvi smo sami, nesavrseni i skloni greskama. Nakon toga je pocela salva!
Budi posten i priznaj da je ovo istina, a ako nisi siguran onda uzmi i pricitaj sve njene postove (ovako kako sam ja to u zadnjih sat i po uradila) pa ces shvatiti. I zapamti, mi smo duzni govoriti istinu.

Post Reply