Ljudska Prava i Islam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#26

Post by pisko »

Naravno, nemam aspiracije za konstantno umno briljiranje, tako da se ponekad malo i glupiram zbog razbijanja monotonije.
Nemoj KG biti tako ukocena jer nasuprot tebi, a mozda i u istom safu, su ljudi s mahanama i vrlinama.Dakle, na 'malu patkicu' o zehri, sto u neobaveznim diskusijama nije zabranjeno, dobio sam krasnu i poucu pricu, na cemu zahvaljujem.No, moja neispravna primjedba nije se odnosila na samu temu, tako da te je je lamentiranje nad mojim neznanjem ponovo odvuklo daleko od biti komunikacije.
Zbog toga je tvoj tekstualni dodatak o dzihadu bio sasvim neprilican i arogantan.U takvom nastupu naravno da nisi ni razaznala odgovor ne pitanje o kojem 'tupis danima'.Nemas ti meni sta solit o dzihadu jer po svemu sto si do sada napisala i izjavila, jednostavno tome nisi dorasla.
Hajde, priznaj zabludu o hadisima pa da i sama pocnes pravit hairli korake - a sve sto te o dzihadu interesuje a nisi znala, ja ti mogu srociti u dvije recenice, koje opet ako budes ostala u sadasnjem umnom vakumu neces razumjeti...
graciella
Posts: 59
Joined: 05/06/2006 21:21

#27

Post by graciella »

pisko wrote:Naravno, nemam aspiracije za konstantno umno briljiranje, tako da se ponekad malo i glupiram zbog razbijanja monotonije.
Nemoj KG biti tako ukocena jer nasuprot tebi, a mozda i u istom safu, su ljudi s mahanama i vrlinama.Dakle, na 'malu patkicu' o zehri, sto u neobaveznim diskusijama nije zabranjeno, dobio sam krasnu i poucu pricu, na cemu zahvaljujem.No, moja neispravna primjedba nije se odnosila na samu temu, tako da te je je lamentiranje nad mojim neznanjem ponovo odvuklo daleko od biti komunikacije.
Zbog toga je tvoj tekstualni dodatak o dzihadu bio sasvim neprilican i arogantan.U takvom nastupu naravno da nisi ni razaznala odgovor ne pitanje o kojem 'tupis danima'.Nemas ti meni sta solit o dzihadu jer po svemu sto si do sada napisala i izjavila, jednostavno tome nisi dorasla.
Hajde, priznaj zabludu o hadisima pa da i sama pocnes pravit hairli korake - a sve sto te o dzihadu interesuje a nisi znala, ja ti mogu srociti u dvije recenice, koje opet ako budes ostala u sadasnjem umnom vakumu neces razumjeti...
Takav se obicno bezargumentiran odgovor na iznesena razmisljanja daje kada se nema sto odgovoriti.
Hmmm.... Malo je mozda izvan konteksta ali mi recimo od toliko bizarnih stvari u Bibliji i Kur-anu nikada nece biti jasno kako mi zene mozemo da vjerujume i stujemo nesto u cemu imamo vise nego ocigledno podredjenu ulogu.
Recimo da prilikom raspodjela nasljedstva zena dobija upola manje nego njena braca po Kur-anu ili da se dovoljava muskarcu da ima vise zena ili da po Bibliji (a nisam sigurna jel to u Kur-anu isto stoji.) Bog je prvo stvorio covjeka, zivotinje, pa onda od rebra covjecega zenu da mu radi i nadje se kao pomoc.
:-)
Mislim zaista fakat diskriminacija na racun ljepsega spola kako u jednoj tako i u drugoj knjizi.
:-)
Sva sreca sto je danas 2/3 svijeta civilizovano pa se dosta stvari koje idu na stetu zena ne upotrijebljavaju u real world. :-D
User avatar
black
Posts: 17165
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#28

Post by black »

Vjernici i oni koji to nisu, po Kur'anu, nisu jednaki, ali to je samo na onom svijetu, jer u ovosvjetskom životu islamsko pravo zahtijeva najveću moguću jednakost.U tom smislu, stav Kur'ana izričito je nedvosmislen: "A da hoće Gospodar tvoj, na Zemlji bi svi bili vjernici! Pa zar da ti svijet prisiliš da budu vjernici?" (Kuran, 10:99)Nedvosmislena je Božija poruka ovih ali i drugih Njegovih riječi, ne treba da ljudi ocjenjuju kakvo je čije vjerovanje nastojeći tako zaviriti u tuđu savjest. Umjesto toga, neka se pobrinu za afirmaciju ljudskog života što i jest njihova osnovna zemaljska zadaća.
"...Nek vas mržnja prema nekom narodu ne navede pa da nepravedni budete. Vi pravedno postupajte, to je bogobojaznosti bliže..." (Kur'an) Dakle, bez obzira na različitosti među ljudima, uključujući i religijsku, prava njihova ostaju sveta.
Kur'anska načela nedvojbeno pokazuju da je ljudsko dostojanstvo iznad svih mogućih razlika i podjela među ljudima. Svaki čovjek ima pravo da zahtijeva od drugih da ga poštuju kao ljudsko biće, kao što je i njegova dužnost da poštuje njih kao ljudska bića. Ljudi su jednaki bez obzira na rasu, porijeklo, narodnosti i spol. Ta jednakost je njihovo univerzalno pravo i u tome nema nikakve razlike među ljudima. Stoga je pravo i dužnost svih ljudi da se bore protiv svakog vida diskriminacije na toj osnovi.
graciella
Posts: 59
Joined: 05/06/2006 21:21

#29

Post by graciella »

Ali svete knjige diskriminiraju zenu i njena prava i to je fakt.
Ona j u podredjenoj ulozi u odnosu na muskarca.
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#30

Post by ragib »

graciella wrote:Ali svete knjige diskriminiraju zenu i njena prava i to je fakt.
Ona j u podredjenoj ulozi u odnosu na muskarca.
Zena moze vlastitu platu trositi gdje zeli dok muskarac mora hraniti zenu,djecu itd.
Zena moze vjencani dar traziti koliko zeli.
Ne mora kuhati, peglati itd. po hanefiskom meshebu.
Ne treba mjenjati prezime
..
...
....
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#31

Post by Ahmmed »

amrino wrote:
ragib wrote:
Ahmmed wrote:Zanimljiva tema.....

No,napisat ću nešto što sam na ovom forumu već više puta napisao....

Islam je, u prvom redu, pravda. Moje je mišljenje da je, Sadamovim pogubljenjem, pravda zadovoljena.Kontekst Kurban Bajrama, način izvršenja smrtne kazne, situacija u Iraku,uloga SAD u svemu tome, dakako, doprinosi određenim dilemama. No, kad je pravda u pitnaju, nema dileme. Sadam Husein, zaslužio je kaznu,kojom je kažnjen. Njegova smrt,odnosno razlog zbog kojeg je nastupila i način na koji je nastupila, šerijatski je opravdana,ako govorimo sa stanovišta islama.
Dakle, Sadam Husein je, uz uvažavanje svih okolnosti koje mogu izazvati dilemu, dobio ono što je zaslužio. Smrtnu kaznu!
Da te Allah.dz.s nagradi
Ne! Islam je u prvom redu vjerovanje u Allaha dz.s...
Samo Allah moze da oduzme zivot- o cemu ti pricas? Opravdavas islamom jedan divljacki i barbarski cin koji je otvoreni napad na islam, napad u ono najsvetije...? Ne govori nesto u ime islama i sa stanovista islama jer o tome ocigledno nemas pojma!
Najprije,podrazumijevamo da onaj ko je u islamu, vjeruje u Allaha dž.š. I zbog toga sam i napisao da je islam, u prvom redu,pravda. Koliko islam polaže u pravdu, govori činjenica da je, da bi se na konkretnom primjeru zadovoljila pravda, Allah dž.š. kroz objavu prvih osam ajeta sure Žene, direktno intervenirao,kako bi bila ispravljena nepravda prema jednom Jevreju iz Medine,kojeg je jedan musliman lažno optužio za krađu.Ovi ajeti bivaju objavljeni baš u vrijeme, kada Jevreji sklapaju sporazum sa Kurejšijama, koji su tada mahom bili politeisti i u direktnom sukobu sa malobrojnom muslimanskom zajednicom. No, bez obzira na okolnosti, kontekst teške situacije po muslimane, pravda mora biti zadovoljena, po bilo koju cijenu.....

Sam čin vješanja jednog čovjeka, nije ugodan i može se označiti barbarskim... No, činjenica da Šerijatsko pravo poznaje smrtnu kaznu, jeste , jednostavno činjenica....I nije, jednostavno, tačno, da samo Allah dž.š. može da oduzme život....Volio bih, kada bismo živjeli u idealnom svijetu, volio bih da samo Allah dž.š.oduzima živote, ali nije tako....No, potrebno je solidno poznavati šerijatsko pravo, a mislim da ga u tolikoj mjeri poznajem, da mogu ustvrditi da ta vrsta prava ostavlja mogućnost izvršenja smrtne kazne, za određene vrste prijestupa....A zna se i koje....Isto tako, islam ostavlja mogućnost za "Oko za oko, zub za zub"...Za navednoe, nema ni kazne, ni nagrade od Allaha dž.š....to je,zapravom, dozvoljena mogućnost..Nagrada je za one koji oproste, u praštanju je vrlina i veličina...Ali, ni to nije tema ove emisije..
I na kraju, uz sav trud, ne mogu da vidim kako je vješanje Sadama Huseina, napad na islam??Pogotovo, napad na ono najsvetije????Ili, možda za tebe,životi stotina hiljada ubijenih Kurda,za što je najdirektnije odgovoran sadam Husein,nisu " ono najsvetije" ????

Pravda je ,u islamu, suština istinske vjere. I te istinske vjere, nema bez pravde i pravičnosti...A , moramo se složiti, da je pravedno, da Sadam Husein bude kažnjen za ono što je učinio stotinama hiljada ljudi u Iraku...

Bez obzira, ponavljam, na kontekst situacije, ulogu Amerike, podijeljenost samih Iračana, itd,itd....
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#32

Post by biscanka84 »

graciella wrote:Ali svete knjige diskriminiraju zenu i njena prava i to je fakt.
Ona j u podredjenoj ulozi u odnosu na muskarca.
i opet su zene te koje vecinom njeguju islam u porodici? jesmo lude :oops:

prema islamu:

"Dzennet je ispod majcinih nogu"

rekao je Muhammed a.s:
"Majka je tri puta preca od oca"

Znas li da su muslimanke studirale na unierzitetu jos dok je crkva diskutovala da li zensko bice ima dusu ili ne??
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#33

Post by encian »

ode ova diskusija preko sadama. procitah ovo vase o zenama muslimankama, i imam da vam kazem nesto sto ce vam mozda biti interesantno. trenutno se nalazim u japanu i okruzena sam muslimanima iz skoro svake zemlje svijeta. zene muslimanke u japan nisu dosle da se skoluju, dosle su kao supruge muskaraca koji su dosli da se skoluju. interesantno je da sve te zene uglavnom imaju najmanje diplomu fakulteta, a dosta njih i magistarski rad i doktorat. medjutim ono sto je istina jeste da te zene ne rade niti u japanu niti u zemljama iz kojih su dosle, a neko je debelo platio za njihovo obrazovanje. sto se mene tice, meni je to cisto bacanje para. ako neko nece da radi (ili ne moze zbog drzavnih zakona) onda nek se obrazuje kuci na svoju ruku. ono sto me stvarno frapiralo jeste jednakost zena i muskaraca u iranu. iranci masovno ostavljaju islam cim predju granicu. ali zene u iranu imaju ista prava kao muskarci, moraju da rade, dobivaju istu platu kao muskarci (cime se ni amerika ni evropa ne bi mogle pohvaliti), i nijedan se muskarac ne buni oko toga. s druge strane progovorite sa egipcaninom. na iftaru prije par mjeseci zamalo nisu dozivjeli srcani kad je ovo malo bosanaca iftarilo skupa :lol:

ja sam muslimanka, ali mislim da ne znam ni o historiji ni o Kur'anu dovoljno da argumentovano govorim. ono sto sam shvatila jeste da je islam razlicit pojam od serijata, a da je isti razlicit pojam od pravde. para mi usi navedeni stav u prvom dijelu diskusije koji navodi da ako vam neko ubije zenu, mozete i vi ubiti njegovu. nije li to ubijanje nevinog? molim nekoga ko dobro poznaje ovu problematiku da mi odgovori, jer ne bih rekla da imam prava da ubijem cetnikovu sestru ako mi ona nista nije napravila.

o smrtnoj kazni: hajmo biti prakticni: ja bih radije da zlocinci sjede i pate cijeli zivot kaznjeni svojom savjescu. ali budimo realni, mnogo njih to ne radi. ako vec ne radi, onda samo sjede i trose pare nas koji placamo porez. e pa onda ako je vec ubio hilajde, moze i on preko reda gore. svejedno, ja ne bih mogla niti koga osuditi niti koga pogubiti, pa nisam mozda ni mjerodavna da pricam o ovome.
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#34

Post by biscanka84 »

. s druge strane progovorite sa egipcaninom. na iftaru prije par mjeseci zamalo nisu dozivjeli srcani kad je ovo malo bosanaca iftarilo skupa
sto? :?
iranci masovno ostavljaju islam cim predju granicu
tacno,ali kakve to veze ima s ovom temom?
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#35

Post by amrino »

Radi se o tome da je islam jako jednostavan samo sto mi komplikujemo stvari. Zakljucke ne mozeno donositi procitavsi jedan ajet iz Kur'ana i potpuno ga izvlaciti iz konteksta. Kur' an nije kao npr. Biblija pisan hronoloski, nego su sure rasporedjene prema mjestu njihovog objavljivanja (dijelimo ih na mekanske i medinske). Na kraju Kur'ana nemamo "sadrzaj" pa da okrenemmo tu i tu stranu ako nas nesto zanima. Npr. alkohol se u Kur'anu pominje 4 puta, na 4 razlicita mjesta. Prvo se govori o njegovim ljekovitim svojstvima, a tek u zadnjoj suri je on najstrozije zabranjen i to ne samo onome ko ga pije nego i onome ko ga kupuje, prodaje, proizvodi...slicno je i sa onom "oko za oko- zub za zub"...to se spominje na pocetku a poslije se govori o tome da ako neko ubije jednog nevinog covjeka kao da je ubio cijeli svijet, kako pravi musliman treba da oprosti...Jako opasno je izvlaciti stvari iz konteksta, JAKO opasno.

i...Ahmede...
Allah dž.š. kroz objavu prvih osam ajeta sure Žene, direktno intervenirao,kako bi bila ispravljena nepravda prema jednom Jevreju iz Medine,kojeg je jedan musliman lažno optužio za krađu.Ovi ajeti bivaju objavljeni baš u vrijeme, kada Jevreji sklapaju sporazum sa Kurejšijama, koji su tada mahom bili politeisti i u direktnom sukobu sa malobrojnom muslimanskom zajednicom. No, bez obzira na okolnosti, kontekst teške situacije po muslimane, pravda mora biti zadovoljena, po bilo koju cijenu.....
Genijalan si primjer dao...Muslimani su Jevrejina htjeli ubiti jer su svi dokazi upucivali na to da je on krivac- a PRAVDU je zadovoljio Allah dz.s!
Ko smo to mi pa da sebi dopustamo da izigravamo pravednike?
Sto se serijata tice...mislis da ga se i oni u cijim zemljama je taj zakon na snazi pridrzavaju? Evo ti samo primjer...dolaskom islama zena je dobila svoja osnovna ljudska prava, do tada je vise sluzila kao komad namjestaja,...postala je ravnopravna sa muskarcima (a sada se u Saudijskoj Arabiji raspravlja da li treba da ima licnu kartu...to se mozda zove serijat ali sa islamom nema nikakve veze..
Islam jeste najbolji ali mi nismo...
Selam svima!
graciella
Posts: 59
Joined: 05/06/2006 21:21

#36

Post by graciella »

biscanka84 wrote:
graciella wrote:Ali svete knjige diskriminiraju zenu i njena prava i to je fakt.
Ona j u podredjenoj ulozi u odnosu na muskarca.
i opet su zene te koje vecinom njeguju islam u porodici? jesmo lude :oops:

prema islamu:

"Dzennet je ispod majcinih nogu"

rekao je Muhammed a.s:
"Majka je tri puta preca od oca"
Zena je po serijatskom pravu gdje je ono zazivjelo obicna nula. Jadne one koje moraju da zive u takvim drustvima. I jadan njihov zivot.
One imaju isto toliko prava koliko i duznosti samo muzevi imaju prednost pred njima za jedan stepen&" (K.2.228).
Muskarci u prednosti :-)

Zatim muskarac ima pravo na cetiri zene (a moze imati i vise i to se ne ogranicava), a žena pravo samo na jednog muza.
"Alah vam naređuje, da od dece važe - muškom pripadne toliko koliko dvema ženskima" (K. 4.11).
Opet muskarac :-)

Navedite dva svedoka vaša, a ako nema dvojice muškaraca, onda jednog muškarca i dve žene". (K. 2.282).
Jedan muskarac izgleda vrijedi kao dvije zene.


biscanka84 wrote: Znas li da su muslimanke studirale na unierzitetu jos dok je crkva diskutovala da li zensko bice ima dusu ili ne??
Ono sto znam je da je krscanstvo vec postojalo par stotina prije nego sto ce novoj religiji islamu dusa biti uopce utisnuta.
I meni je kristalno jasno bez obzira na cinjenicu da i u jednoj i drugoj svetoj knjizi postoji teska diskriminacija zena, gdje je ona u stvari bila veca.
Mislim logicno, povijesno, a i cinjenicno gledano tvoja izjava je totalni promasaj.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#37

Post by amrino »

graciella wrote:
biscanka84 wrote:
graciella wrote:Ali svete knjige diskriminiraju zenu i njena prava i to je fakt.
Ona j u podredjenoj ulozi u odnosu na muskarca.
i opet su zene te koje vecinom njeguju islam u porodici? jesmo lude :oops:

prema islamu:

"Dzennet je ispod majcinih nogu"

rekao je Muhammed a.s:
"Majka je tri puta preca od oca"
Zena je po serijatskom pravu gdje je ono zazivjelo obicna nula. Jadne one koje moraju da zive u takvim drustvima. I jadan njihov zivot.
One imaju isto toliko prava koliko i duznosti samo muzevi imaju prednost pred njima za jedan stepen&" (K.2.228).
Muskarci u prednosti :-)

Zatim muskarac ima pravo na cetiri zene (a moze imati i vise i to se ne ogranicava), a žena pravo samo na jednog muza.
"Alah vam naređuje, da od dece važe - muškom pripadne toliko koliko dvema ženskima" (K. 4.11).
Opet muskarac :-)

Navedite dva svedoka vaša, a ako nema dvojice muškaraca, onda jednog muškarca i dve žene". (K. 2.282).
Jedan muskarac izgleda vrijedi kao dvije zene.


biscanka84 wrote: Znas li da su muslimanke studirale na unierzitetu jos dok je crkva diskutovala da li zensko bice ima dusu ili ne??
Ono sto znam je da je krscanstvo vec postojalo par stotina prije nego sto ce novoj religiji islamu dusa biti uopce utisnuta.
I meni je kristalno jasno bez obzira na cinjenicu da i u jednoj i drugoj svetoj knjizi postoji teska diskriminacija zena, gdje je ona u stvari bila veca.
Mislim logicno, povijesno, a i cinjenicno gledano tvoja izjava je totalni promasaj.
Vadis stvari iz konteksta a tako, ako te ova tema bas zanima, odnosno ako te zanima polozaj zene u islamu, ne mozes doci do istine i do onoga bitnog...
A znas li npr. da islam naredjuje muskarcu da MORA seksualno zadovoljavati zenu i ako to ne uspijeva daje zeni dovoljan razlog za razvod...
"Alah vam naređuje, da od dece važe - muškom pripadne toliko koliko dvema ženskima" (K. 4.11).
Opet muskarac :-)
Ovo se po pravilu primjenjuje iz razloga jer zena kada se uda odlazi kod muza koji za zenu MORA da obezbijedi stan, odjecu, obucu, hranu i sve ostalo sto je zeni potrebno...taj muski, odnosno brat koji dobija vise nasljedstva- za svoju zenu mora to isto da obezbijedi...poenta nije da sve bude ISTO nego da bude fer i pravedno.
Ako te toliko fascinira jednakost objasni zasto se onda zene takmice npr. u razlicitim kategorijama u sportu? Zasto ne u istim? Jer- vidis- ipak nismo iste...
Ono sto znam je da je krscanstvo vec postojalo par stotina prije nego sto ce novoj religiji islamu dusa biti uopce utisnuta
Vidis, nije to bas tako...Pojavom Muhameda a.s nije nastao islam,nego se samo pojavio novi poslanik i nova Bozija objava. Islam je postojao od pocetka svijeta..i prije toga...
Ne donosi zakljucke o vjeri na osnovu ljudi koji je praktikuju- jer ljudi grijese...
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#38

Post by encian »

biscanka84 wrote:
. s druge strane progovorite sa egipcaninom. na iftaru prije par mjeseci zamalo nisu dozivjeli srcani kad je ovo malo bosanaca iftarilo skupa
sto? :?

zato sto egipcani nisu navikli ni na dijalog sa zenom naucnikom istog ranga u istom labu na univerzitetu. poslije iftara mi je jedna egipatska zena objasnjavala kako zene i muskarci treba da budu razdvojeni, a ne da se druze. i uzalud sam pricala kako to u bosni tako ne ide, djaba, ljudi ne mogu da razdvoje tradiciju od islama. najgore je to sto ako ne prihvatite njihove obicaje, niste dobar musliman.


iranci masovno ostavljaju islam cim predju granicu
tacno,ali kakve to veze ima s ovom temom?
ima zato sto se u iranu provodi serijat, islamsko pravo nastalo da bi islamske propise pretocio u djelo, u medjuvremenu totalno politizirano. istovremeno se islam zove vjerom prirode, jer ne propisuje nista sto covjeku nije prirodno. onda ljudi slijedeci serijat dodju u sukob sa zdravom pamecu, i to toliko da odbace i temeljna islamska vjerovanja.

hajdemo o KONTRACEPCIJI. nasi imami bruje da je zabranjena zajedno sa abortusom. e pa nije. od avicene pa do 4 velika hanifa i danasnjih fetvi, zeni se ostavljalo pravo na oboje, abortus do dana kada dusa ulazi u fetus. (kad je taj dan postoje razlicita misljenja). pa tako na primjer taj isti serijat kaze da se abortus moze obaviti 8 sedmica nakon zaceca, jer tada dusa ulazi u tijelo, poslije toga fetus se smatra zivim i abortus se smatra ubistvom. medjutim tu fetva ne staje: ako obavite abortus poslije 8 sedmica morate da platite odredenu svotu novca... zar smo mi muslimani spali na to da kupujemo oduzimanje nevinog djeteta. ma pustimo se serijata i suplje.
graciella
Posts: 59
Joined: 05/06/2006 21:21

#39

Post by graciella »

amrino wrote: Vidis, nije to bas tako...Pojavom Muhameda a.s nije nastao islam,nego se samo pojavio novi poslanik i nova Bozija objava. Islam je postojao od pocetka svijeta..i prije toga...
Pustimo se dogmi u koju vjeruju samo pravovjerni.
Svi mi dobro znamo kada je i kako nastalo krscanstvo, kada i kako islam, a kada i kako recimo budizam ili bilo koja druga religija.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#40

Post by pisko »

amrino (citat):

Vidis, nije to bas tako...Pojavom Muhameda a.s nije nastao islam,nego se samo pojavio novi poslanik i nova Bozija objava. Islam je postojao od pocetka svijeta..i prije toga...


graciela...
Pustimo se dogmi u koju vjeruju samo pravovjerni.
Svi mi dobro znamo kada je i kako nastalo krscanstvo, kada i kako islam, a kada i kako recimo budizam ili bilo koja druga religija.

Nije u pitanju dogma, jer je iskonski islam potvrdjen Kur'anom, posljednjom Bozijom objavom, koja potvrdjuje i zakljucuje sve ranije Objave.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#41

Post by KOGOD KADGOD »

bajazit wrote:za kogod kadgod
nisam ti mislio odgovoriti jer sam rekao sam sebi da se necu vise javljati osim ponekad postati kratki text kao moj odgovor nekim tipusima.moje je misljenje slicno tvom ali sam isto tako shvatio da ljudima a pogotovo onim koji su od djetinjstva skolovani da mrze mumine i muminke je uzalud govoriti i objasnjavati cistocu i savrsenost Allahove dz vjere.
jos jednom ti hvala na pozivu i zamolio bi te bez sarkazma u tvojim buducim replikama.to ipak mislim nije tvoj nivo(ili se mozda varam)a i neprimjetno kvari dusu.
samo ce onaj koji Allahu srca cista dodje spasen biti-kur'an-su'ara,89
Sarkazma?... pojasni, molim te, ako ti se ne da ovako, posalji PM jer zaista ne zelim zvucati "sarkasticno" ni u kom slucaju, - mada sam toliko puta bila vrijedjana i bez potrebe ponizavana od strane onih kojim je uzalud govoriti da im treba dati suptilnu poruku da nemaju prava da se tako obracaju ikome, a narocito vjerniku, da postoje granice strpljenja, ne zato sto se "ne moze" vise podnijeti, nego zato sto se NECE tolerisati tako ponizavajuce, prijetece i superiorno obracanje, koliko god da imam simpatije i razumijevanja za njihovo jednostrano shvatanje...

Nekad je potrebno "spustiti na zemlju" nekog ko sebe smatra toliko iznad ostalih da nema dovoljno senzibiliteta da prihvati da ima ljudi koji su posvetili mnogo vise sebe, svog vremena i svega sto im je Bog podario - Istini, ne onakvoj kakvu bi njihov ego zelio da cuje, nego onakvu kakva JESTE...

Sto vise spoznajemo i saznajemo - to smo vise svjesni kako malo znamo, i sto vise ronimo u moru znanja to je siri horizont onoga sto jos nismo saznali. Onaj koji kaze "znam ja to sve, ali..." (sto cesto cujemo kada s nekim rzmjenjujemo misljenje i pokusamo objasniti neki koncept) u stvari je odraz njegovog neznanja.

Svi smo mi jednaki pred Bogom, bez obzira na nase izglede, imanje, broj djece i familije (u cemu neki nalaze razlog za "ponos" i "superiornost") - pred Bogom se samo razlikujemo po CISTOTI NASIH NAMJERA (nijjeta) I ISKRENOSTI NASIH DJELA.

I ja sam cesto pomisljala da "nema svrhe" - neki su jednostavno tolko jednostranog razmisljanja, zatvorena uma - da ne bi priznali da su u krivu makar to ocito vidjeli.

Medjutim, ovo sto ovdje iznosimo @bejazit, nije puko "komentarisanje" na neke bezvrijedne postove - nego prilika da se iznese misljenje i stav koje ce citati i SHVATITI mnogi koji se ne kljucuju u diskusije ili nisu clanovi foruma - jer ih ZANIMAJU razni stavovi i nove ideje i savremena tumacenja, o kojima zele da znaju ali nemaju prilike da ih cuju (ili procitaju) od tradicionalne uleme i slijepo-sledbanika, koja se drzi prevoladavajuceg misljenja - iako su veoma upoznati sa cinjenicama koje ne iznose javno, da ne bi bili prinudjeni da "objasnjavaju" zasto i kako je doslo do toga da su i sami navuceni u hijerarhijalnu instituciju ne puo razlicitoj od Crkve osim dogmatski.

Pitanje zasto se ustrucavaju da proklamiraju Istinu u cjelosti a ne samo djelimicno, je slicno filozofskom pitanju: "znam da odbijas da ubijes covjeka, ali ako ne ubijes jednog - mi cemo ubiti tri na njegovom mjestu", ili "znam da si vegetarijanac i protiv ubijanja zivotinja, ali ako ne pojedes ovo peceno pile - poubijacemo stotinu radi tvog odbijanja".

Otvoreno priznati da je koristenje hadisa i preuvelicavanje njihove vrijednosti i idealiziranja Muhammeda i njegovih sljedbenika - bi znacilo gubljenje statusa medju kolegama, mnogih privilegija, kao i moguce ugrozenje sopstvenog zivota (i zivota porodice) od strane ekstremnih elemenata i njihovih "tjelohranitelja". Malo je onih koji bi rizikovali toliko - oni koji jesu, kroz historiju su redovno "uklanjani" sa scene, od momenta smrti Bozijeg Poslanika, njihov poziv na nerazdvajanje i na pridrzavanje Objave je bio ugusen u glasnom protestu onih gladnih moci i vlasti....

Bog im sada, izumom Interneta, daje priliku da iskazu Istinu u cjelosti - i mnogi koriste tu priliku, ali je tek na pocetku dosezanja sireg kruga ljudi, i trebace vremena, kao i sa svim progresivnim promjenama, da se shvati istiniti Boziji zakon i ljepota Upute koju nam je podario...

Kada pisemo, ne moramo se obracati direktno onome na ciji post komentarisemo, ali mozemo pristupiti temi uopsteno i dati priliku mnogima koji ucitavaju da vide da postoji alternativni pogled na realnost...

Nemoj odustati, jer su nam bas potrebni ljudi objektivih pogleda i objektivnih misljenja koji shvataju stavove drugih, ne smatraju da su "jedini" u pravu, da svaki stav ima vise strana i aspekata i na njih dodaju "ono sto im fali" i sto ispravlja izoblicena shvatanja - najvise se pozivajuci na Bozije Objave i aktuelna naucna sazanja.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#42

Post by pisko »

Kur'an, sunet i hadis - od ovo troje za muslimana nema nista suptilnije.
A ti KOGOD zamoli svog djuvegiju, vejrsku zvijezdu vodilju, da te povremeno izdegeneci, ili ako on nece evo ti prilike sad ce asura, uzmi sebi jedan mac i lanac pa ko sije ozezi - sto po glavi sto po ledjima...
Post Reply