U Vatikanu se raspravlja o ukidanju celibata!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 25/11/2006 14:24

stickitout wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: haj ne hlupaj ko maksim po diviziji, procitaj temu od pocetka, protestanti ne sljive papu nimalo, grko-katolici ga priznaju ako za svog vodju al su opet poseban odred...
Nema potrebe za uvrede.

Protestanti "ne sljive" VISE papu. Prije su ga smatrali glavnim autoritetom kao i ostali katolici jer su i SAMI BILI KATOLICI.

Kada su se pojavili odredjeni REFORMATORI (da ne nabrajam) oko 17-og vijeka, koji su radi svojih uvjerenja i smatrani hereticima (izmedju ostalog i neispravnost celibata), od tada pripadnici tog ogranka (tj.istomisljenjici onih reformatora) sebe nazivaju
protestantima i PAPU NE SMATRAJU SVOJIM AUTORITETOM.

Irci su protestanti dok su Britanci katolici, i zato se vodi dugogodisnja bitka oko britanskog autoriteta nad Irskom.
Procitaj ti malo vise o SVEMU a ne samo ovu stranicu "od pocetka"...

Takodje, MORMONI, LUTERANI i mnoge "sekte" katolicizma koje imaju svoje razlike u misljenjima sa opcim katolicizmom dok sebe smatraju katolicima.

Kao Shije i Sunnije u Islamu, pa opet Sunni imaju Hanefi, Shafi, Maliki, Hanbali (i druge manje) mezhebe "skole misljenja" a isto i Shije imaju svoje "mezhebe"...
De malo o budizmu, pravoslavlju, hare krisna i ostalim da saznamo jos koju pametnu :D

Ovo podebljano je obratno da si ziva i zdrava i ne Britanci nego Englezi, kraljica ima telefonsku vezu sa bogom kod protestanata a kod katolika papa :oops:, druga stvar, konflikt je samo u sjevernoj Irskoj a Republika Irska je cidto katolicka.

I dobro ti je rekao, ne lupaj ko maksim po diviziji, bez uvrede :oops:
U pravu si, to je bio lapsus s moje strane. Hvala na ispravci

Vi haman, pa ne podnosite da iko ista zna ili sazna?
Ako se greskom izrazi netacno zar se ne moze lijepo "ispraviti" pa da, ako je covjek pogrijesio u izrazavanju ima priliku i da se ispravi?

Ako se ne moze na FORUMU iznijeti svoje misljenje bez da ga podju vrijedjati - gdje se moze?

Nije vazno... Stici ce i civilizovana razmjena misljenja medju nas narod prije ili kasnije.

stickitout

Post by stickitout » 25/11/2006 14:36

Mislim da je civilizovano drzati se svoga, postovati tudje, ne praviti kvotacije na svoja misljenja, ne biti svakom loncu poklopac, ne nalaziti sve kao uvrijedljivo i prije svega ne nametati svoju inteligenciju javnom mjenju ako isto to ne trazi 8-)

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 25/11/2006 14:43

stickitout wrote:Mislim da je civilizovano drzati se svoga, postovati tudje, ne praviti kvotacije na svoja misljenja, ne biti svakom loncu poklopac, ne nalaziti sve kao uvrijedljivo i prije svega ne nametati svoju inteligenciju javnom mjenju ako isto to ne trazi 8-)
ako pogledas svoje postove, vidjeces da si i sam vecinu svojih "kriterija" civilizovanosti vec prekrsio.

samim tim sto se misljenje iznosi na forum "trazi" se misljenje drugih

znaci odgovoriti nije "nametanje" nego jednostavno razmjena misljenja

:-D

Sensei

Post by Sensei » 25/11/2006 14:51

Image

stickitout

Post by stickitout » 25/11/2006 14:58

KOGOD KADGOD wrote:
stickitout wrote:Mislim da je civilizovano drzati se svoga, postovati tudje, ne praviti kvotacije na svoja misljenja, ne biti svakom loncu poklopac, ne nalaziti sve kao uvrijedljivo i prije svega ne nametati svoju inteligenciju javnom mjenju ako isto to ne trazi 8-)
ako pogledas svoje postove, vidjeces da si i sam vecinu svojih "kriterija" civilizovanosti vec prekrsio.

Bas me cudi onda da se na moj nivo "spustas" :oops: :zzzz:
Radje cu ostati necivilizovan po tvojim kriterijima nego postati introvertni egocentrik koji stoji tik s' bozije lijeve strane i prosipa "cinjenice" :oops:

Omakne se i pokoji lapsus :D

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 25/11/2006 17:56

stickitout wrote:
KOGOD KADGOD wrote:

Radje cu ostati necivilizovan po tvojim kriterijima nego postati introvertni egocentrik koji stoji tik s' bozije lijeve strane i prosipa "cinjenice" :oops:

"Uvredljivo" mi nije nista, ali "neprikladno i nepotrebno" je samo koriscenje izraza koji se obicno koriste pri primitivnim svadjama sa nekim ko je "s tobom ovce cuv'o". Osobi, koju se tek "srelo" i koju se ne poznaje ni povrsno, nije uljudno reci da "lupa k'o Maksim po diviziji" na osnovu JEDNE, dobronamjerne, izjave.
Da si nekog sreo u avionu, sjedite jedan do drugog "slucajem" okolnosti, zapocnete onako, reda radi, razgovor, i ti ne sto kazes a on ti "iz vedra neba" kaze "haj, ne lupaj ko..." Ti, sokiran, probas objasniti sta si mislio time reci a on te, nakon pet minuta sto te "poznaje" vec "dijagnozira" (na sto neki specijalista psihijatar ili psiholog ne bi) da si "introvertni egocentrik". St bi to o njemu mislio?

Na tvoj nivo se NE "spustam" jer iznad njega nisam. Svi smo mi "u pet deka"...

A sto ces "radje ostati necivilizovan" NIJE po MOJIM kriterijima nego po TVOJIM koje si naveo kao tvoje misljenje toga sta "je civilizovano". :zzzz:

Ne osjecam potrebu da iz samoljubivog razloga "pravdam" sebe ili svoje izjave, jer sta ti kazes O MENI nema vaznosti za mene, ali ima vaznosti za one koji ovo prate, osjecam da njima "dugujem" objasnjenje.
Dakle,

Da sam "introvertna" ne bih ovdje bila, medju ljudima zajednickih interesa, pokusavajuci da shvatim stavove drugih i podijelim svoja misljenja sa njima.

Da sam "egocentrik", ja bih mislila "dosta mi je ovo sto znam i najvaznije je da JA od toga imam koristi a ostale ko "sljivi".
Da zaista jesam takva, rekla bih: "neka i oni provedu godine (koje sam ja vec provela, i provodim) sami trazeci cinjenice za koje sam provela i suvise vremena nalazeci ih, iako ih mogu nesebicno podijeliti s drugima i time im "sacuvati" dosta vremena istrazivanja."

Ali, hvala Bogu, tako niti mislim niti govorim, i hazur sam da koliko znam (sto zaista njie puno u odnosu na mnoge druge) i kako umijem, doprinijeti koliko-toliko ovom Forumu.

Posto smo razmjenjivali misljenja i informacije o CELIBATU i mogucnosti UKIDANJA istog, smatram da nema smisla dalje komentarisati na bilo sta sto meni licno, @stickitout, uputis.
Tako da mozes da me "definises" kako hoces, da "potcjenjujes" moje namjere - svejedno je i meni a i ostalima koji su ovdje, kao i ja, radi debate i informacije o mogucim razlozima UKIDANJA CELIBATA.

Mir s tobom. :)

stickitout

Post by stickitout » 25/11/2006 18:06

KOGOD KADGOD wrote:
stickitout wrote:
KOGOD KADGOD wrote: ako pogledas svoje postove, vidjeces da si i sam vecinu svojih "kriterija" civilizovanosti vec prekrsio.

"Uvredljivo" mi nije nista, ali "neprikladno i nepotrebno" je samo koriscenje izraza koji se obicno koriste pri primitivnim svadjama sa nekim ko je "s tobom ovce cuv'o". Osobi, koju se tek "srelo" i koju se ne poznaje ni povrsno, nije uljudno reci da "lupa k'o Maksim po diviziji" na osnovu JEDNE, dobronamjerne, izjave.
Da si nekog sreo u avionu, sjedite jedan do drugog "slucajem" okolnosti, zapocnete onako, reda radi, razgovor, i ti ne sto kazes a on ti "iz vedra neba" kaze "haj, ne lupaj ko..." Ti, sokiran, probas objasniti sta si mislio time reci a on te, nakon pet minuta sto te "poznaje" vec "dijagnozira" (na sto neki specijalista psihijatar ili psiholog ne bi) da si "introvertni egocentrik". St bi to o njemu mislio?

Na tvoj nivo se NE "spustam" jer iznad njega nisam. Svi smo mi "u pet deka"...

A sto ces "radje ostati necivilizovan" NIJE po MOJIM kriterijima nego po TVOJIM koje si naveo kao tvoje misljenje toga sta "je civilizovano". :zzzz:

Ne osjecam potrebu da iz samoljubivog razloga "pravdam" sebe ili svoje izjave, jer sta ti kazes O MENI nema vaznosti za mene, ali ima vaznosti za one koji ovo prate, osjecam da njima "dugujem" objasnjenje.
Dakle,

Da sam "introvertna" ne bih ovdje bila, medju ljudima zajednickih interesa, pokusavajuci da shvatim stavove drugih i podijelim svoja misljenja sa njima.

Da sam "egocentrik", ja bih mislila "dosta mi je ovo sto znam i najvaznije je da JA od toga imam koristi a ostale ko "sljivi".
Da zaista jesam takva, rekla bih: "neka i oni provedu godine (koje sam ja vec provela, i provodim) sami trazeci cinjenice za koje sam provela i suvise vremena nalazeci ih, iako ih mogu nesebicno podijeliti s drugima i time im "sacuvati" dosta vremena istrazivanja."

Ali, hvala Bogu, tako niti mislim niti govorim, i hazur sam da koliko znam (sto zaista njie puno u odnosu na mnoge druge) i kako umijem, doprinijeti koliko-toliko ovom Forumu.

Posto smo razmjenjivali misljenja i informacije o CELIBATU i mogucnosti UKIDANJA istog, smatram da nema smisla dalje komentarisati na bilo sta sto meni licno, @stickitout, uputis.
Tako da mozes da me "definises" kako hoces, da "potcjenjujes" moje namjere - svejedno je i meni a i ostalima koji su ovdje, kao i ja, radi debate i informacije o mogucim razlozima UKIDANJA CELIBATA.

Mir s tobom. :)
Haj, nadam se da ti je lakse sad :oops: Lijepo je vidjet da je neko procitao sve moje poruke za 8 dana forumanja pa sa sigurnoscu moze reci na kom sam stepenu civilizovanosti i nalaziti se u 5 deka sa svima :D Sve je to moglo stati u par recenica, referati su nepotrebni ali sta ces, sto jednostavno kad moze i komplikovano. Dobro je proslo bez lapsusa :D

Gost123

Post by Gost123 » 25/11/2006 18:19

Bosanac sa dna kace wrote: ama grko-katolici su ti sasvim nesto drugo, sasvim druga ekipa u krscanstvu, ko sto su pravoslavni katolici....uglavnom su to Ukrajinnci ili osobe porijekolm iz istocne Evrope... priznaju papu ali su pravoslavnog obreda, i kod njih potoji celibat ali samo za one u manastirima!
nisu oni toliko drugaciji... grko-katolici vjeruju sve sto i rimokatolici, nikakve razlike u dogmama i vjerskim istinama... priznaju papu, pripadaju rimokatolickoj crkvi... ako neki rimokatolik zeli postati grko-katolicki svecenik, to moze... pa prema tome, moze biti ozenjen i zaredjen kao svecenik...
celibat nije pod moranje. ako se ozeni prije nego se zaredi, nema problema. ako se zaredi, ne moze se naknadno ozeniti.

http://www.krizevci.net/hr/html/grkokatolici1.html

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/11/2006 20:22

@gost123 hvala na ljinku!

-=DoMaGoJ=-

Post by -=DoMaGoJ=- » 27/11/2006 00:00

Grkokatolici su ti katolici grčkog obreda. Pa jedan od najpoznatijih katoličkih kolumnista ovdje u RH je grkokatolik (oženjen je i ima 3 kćerke).

Katolička Crkva vam se ukratko dijeli na Rimokatoličku (latinska crkva) i crkve istočnog obreda (grkokatolici, kaldejci, maroniti, armenska kat. crkva, koptska kat. crkva, itd...). Njih sve veže jedna stvar; priznaju papu.

Još neš. Ovaj posjet pape Turskoj, nije cilj dijalog sa muslimanima, već papa ide u posjet carigradskom patrijarhu (pravoslavcu). Naravno, kad je već u Turskoj susresti će se sa raznim islamskim poglavarima. Crkva već dugo govori kako je najvažniji dijalog sa pravoslavnim crkvama, jer sama KC i pravoslavne crkve su u 98% dogmi iste. Danas su si mnogi biliži katolici sa pravoslavnima nego sa raznim protestantskim crkvama.

Sensei

Post by Sensei » 17/04/2007 20:06

Image
http://www.slobodnadalmacija.hr/2007031 ... .asp[quote]Hrvatski svećenici krše celibat, a za djecu im se brine crkva

Božidar Balenović: Znam puno svećenika koji imaju djecu i žene 'sa strane'. Znaju to biskupi, zna i kardinal Bozanić, ali o tome se ne priča. Kad biskup sazna za svećenika koji ima djevojku i dijete, pozove ga i ponudi mu odlazak u drugu župu ili inozemstvo, uz obećanje kako će se Crkva brinuti za njegovo potomstvo preko raznih fondova. Tako se dogodilo i sa mnom...
Piše Saša JADRIJEVIĆ TOMAS

Iako se očekivalo da će Katolička crkva ublažiti ili ukinuti doktrinu o celibatu, Papa Benedikt XVI. poručio je svim slobodnomislećim svećenicima da Vatikan neće raspravljati, a kamoli ukinuti 'beženstvo'. Njegova nepopustljivost nametnula je pitanje koliko se svećenika zaista suzdržava od putenih užitaka, žena, potomstva, te na koje načine Papa, biskupi i svećenstvo prikrivaju nemoral, licemjerje i dvostruke kriterije u svojim redovima.
Bivši svećenik iz Kloštar Ivanića pokraj Ivanić Grada Božidar Balenović usprotivio se celibatu, kao i licemjerju u redovima svećenika, govoreći za 'Slobodnu' da nije pristao ući u istu ladicu s onima koji imaju djecu i žene, za njih zna i sam crkveni vrh u Hrvatskoj, ali dok šute o svojim seksualnim avanturama i izvanbračnoj djeci, Crkva im dopušta da obavljaju svećeničku službu, te čak preko raznih fondova brinu o njihovu potomstvu.
- Znam jako puno svećenika koji imaju djecu i žene 'sa strane'. Znaju to i sami biskupi, pa i kardinal Bozanić, ali o tome se ne priča. Kad biskup sazna za svećenika koji ima djevojku i dijete, pozove ga i ponudi mu odlazak u drugu župu ili inozemstvo, uz obećanje kako će se Crkva brinuti za njegovo potomstvo preko raznih fondova. Tako se dogodilo i sa mnom. Zaređen sam bio 1984. godine, zaredio me kardinal Kuharić.

Nemoralna igra Crkve

Bio sam župski vikar u Kloštar Ivaniću. Saznali su za moju ljubav koju nisam krio, s mojom sadašnjom ženom Almenkom i poslali su me u Osijek da razmislim o svemu... - priča nam Balenović koji i danas živi u Kloštar Ivaniću, dodajući da nije htio pristati na nemoralnu igru Crkve.
- Ja sam na kraju ispao otpadnik, dok drugi normalno službuju jer, iako se zna da imaju djecu i žene, nisu došli u nemilost pošto šute i lažu o svojem spolnom i emotivnom životu vjernicima i sebi. Crkva na taj način poručuje: dok tajite svoju vezu, bit ćete svećenik, a kad javno izjavite svoju ljubav i priznate dijete, onda ste nepoželjni. Zamislite da sam ja napustio djevojku, svoje dijete i da mi Crkva plaća alimentaciju, a ja i dalje službujem i pravim se da moja žena i dijete ne postoje, kao što to čine drugi svećenici. To bi bio grijeh i prema Bogu, toj ženi, mom djetetu, ali i grijeh prema meni kao osobi... - prepričava nam svoju sudbinu Balenović koji se, unatoč pritiscima iz Crkve i prijetnjama da će ostati bez svega, odlučio 1998. godine na civilni brak.
- Ne mogu se vjenčati u Crkvi, ali zato sam odlučio stupiti u civilni brak jer sam shvatio da volim svoju ženu i da to nije ništa loše. Naprotiv, mislim da bih bio još bolji svećenik nakon tog braka. Prije sam obitelji, muškarce i žene savjetovao o životu, a da nisam puno znao o tome, a danas kada znam puno više, ne mogu obavljati službu. Licemjerno je da ja, koji sam priznao da imam ženu i dijete i oženio se, ne mogu više biti svećenik, a oni svećenici koji imaju izvanbračnu djecu i žene, slobodno rade u Crkvi - kaže Balenović, navodeći da će on i dalje nastaviti borbu s konzervativnim krugovima u Crkvi.
- Ja i ostali svećenici koji imaju žene, djecu ili žele zasnovati obitelj, a da to ne žele skrivati od svoje okoline i ne srame se toga, želimo osnovati udrugu koja bi zastupala naše interese jer smo i dalje zarađeni svećenici, dakle za cijeli život. Postoji nas dvadesetak katoličkih svećenika koji bismo htjeli osnovati takvu udrugu, što je respektabilna brojka i kad Kaptol vidi da smo udruženi, neće nas moći više ignorirati - kaže, vraćajući se u prošlost...

Hrvatska starokatolička crkva

- Službovao sam, pokušavao sam biti moderan svećenik, blizak mladima. Izlazio sam s njima, čak i na zabave. Tako sam upoznao svoju sadašnju ženu. U meni se dugo lomilo što napraviti, a onda sam shvatio da je to priroda i da nam kroz celibat nameću ponašanje u neskladu s Biblijom i prirodnim zakonima. Zaključio sam da neću biti nimalo lošiji svećenik ako se oženim. Danas kada pogledam svog sina Andriju koji ima tri i pol godine, vidim da sam dobro postupio - zadovoljno nam priča Balenović, koji danas izdaje svoje vlastite novine 'Otok Ivanić', te se bavi izdavaštvom. Smatra i da Crkva ne ide u korak s vremenom, a o tome najbolje svjedoči izbor konzervativnog pape Ratzingera koji će sve ono napredno što je napravio njegov prethodnik, drži Balenović, poništiti te Crkvu unazaditi. Ističe i da ima želju prijeći u Hrvatsku starokatoličku crkvu, prvenstveno zato što oni nemaju celibat, mogu se ženiti i ne priznaju papu, a priznaju nacionalne biskupe. Do Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj je bilo, kaže Balenović, oko 90 tisuća starokatolika, a danas ih ima oko pet i pol tisuća u dvije župe - Zagrebu i u blizini Našica.
Razgovarali smo i s franjevcem iz Sinja koji također ima 'ženu sa strane' o tome znaju i njegovi kolege svećenici, ali dok javno ne prizna da osim Crkve ljubi i nekog drugog, napominje nam da će sve biti u redu.
- Ne mislim da sam licemjer. Tu ženu volim, ali Crkva je na prvom mjestu, a to zna i ta osoba. Nisam jedini takav... - kratko nam je komentirao naš upit, odbijajući odgovoriti da li i koliko ima djece, navodeći samo da je i njegova nevjenčana supruga prihvatila njegovo svećenstvo, te njegov zahtjev da mu je Crkva uvijek na prvome mjestu.
Katolička teologinja Anna Maria Grunfelder govori kako je poznavala 'osobe koje su u rascjepu između svećenstva i ljubavi prema ženi izabrali ženu i obiteljski život, pa su svoje živote ugradili u koristan rad za društvo, ali i za Crkvu'.
- Nisu svi 'posrnuli' svećenici uspjeli tako korisno 'poraz' pretvoriti u pobjedu: ima i promašenih egzistencija, osoba koje se nisu snašle u svijetu, koje su (p)ostale nesretne i uvukle u nesreću i suprugu i obitelj. Dok crkveno učenje svodi seksualne odnose na puko sredstvo prokreacije, pojedini svećenici, koristeći se njima samo radi užitka, a ne kao izrazom ljubavi, ponekad znaju ubijati taj isti život - uništavajući živote žena s kojima su u seksualnom odnosu i rađajući djecu bez očeva. Time izražavaju doktrinalno nepoštenje. Celibat jest dvoličnost mnogih svećenika koji izvana glume slijepu poslušnost Crkvi, a zapravo žive sasvim drukčijim životom, kaže Grunfelderova, navodeći kako je taj nerazmjer između realnosti i retorike malo nazvati hipokrizijom.

Seksualne navike svećenika

Teologinja Grunfelder navodi nam da su se u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj i u Nizozemskoj udružile žene koje se nalaze u intimnim vezama sa svećenicima, a koje svoje veze moraju tajiti jer se njihov ljubljeni muž ne može ili ne želi opredijeliti, pa vodi dvostruki život. U takvim situacijama, kaže, nema mnogo pomoći niti koristi od crkvenih službi: okretanje glava i prešutno toleriranje je naizgled najdiskretniji način, no koliko to skrivanje stoji unutarnjega mira i samopoštovanja - i žena koje su u vezi s tako neodlučnima, i njihove djece - to samo oni znaju.
Poznata katolička teologinja Anna Maria Grunfelder nam govori da je Richard Sipe, psihijatar, i sam svećenik, dvadeset godina proučavao seksualne navike svećenika, te je došao do zanimljivih rezultata. Naime, nakon godina intervjua, anketa, razgovora i suradnje s drugim stručnjacima, 1990. je objavio svoju studiju 'A Secret World. Sex, Priest and Power' (Tajni svijet. Seks, svećenik, moć) u kojoj tvrdi da je 20 posto svećenika seksualno aktivno sa ženama, a čak 80 posto njih stalno ili povremeno masturbira. A svi oni, naravno, premda žive protiv papina učenja, revno propovijedaju predbračnu čistoću i zalažu se protiv kontracepcije. Na taj način, drži Grunfelderova, svećenici stvaraju slojevitu strukturu prijetvornosti u kojoj živi crkvena hijerarhija, podučavajući svećenike umijeću laganja vjernicima, laicima svih zajednica, svojim poglavarima, svojoj braći i često sebi samima.

Sudac: Celibat je nasilje nad ljudskom i božanskom prirodom

Poznati svećenik Zlatko Sudac također se više puta usprotivio celibatu, nazvavši ga 'nasiljem nad ljudskom i božanskom prirodom' jer nitko 'ne bi trebao braniti blagoslovljenu ljubav muškarca i žene, pa iako je on odlučio biti svećenik', dodavši još kako je celibat nametnut iz 'ekonomskih i političkih razloga'. Što se tiče njega osobno, Sudac kaže da je za njega 'gotovo', jer se već zavjetovao Bogu.
Najpoznatiji svjetski 'anticelibatlija' je ekskomunicirani zambijski katolički nadbiskup Emmanuel Milingo, koji se oženio Marijom Sung, a posljednjih godina neprestano provocira Vatikan, zaređujući oženjene svećenike. Milinga je inače vjenčao Sun Myung Moon, predvodnik sinkretističke crkve ujedinjenja, što je dodatno uvrijedilo Vatikan.

Godišnje se u svijetu oženi oko 1000 svećenika

Crkvena doktrina celibata uvedena je u Katoličku crkvu u 11. stoljeću, a žestok zagovornik beženstva je bio papa Grgur VII. Sinod u Rimu 1074. godine zabranio je svećeničku ženidbu, zapovijedao je oženjenim svećenicima da napuste svoje žene. Nedugo zatim čak im je bilo zabranjeno da ulaze i u Crkvu, a celibat je, iako je bilo snažnih zahtjeva za njegovim ukidanjem, još jednom potvrđen 1967. papinskom enciklikom 'Sacerdotalis coelibatus'. Procjene nevladinih udruga i udruženja razređenih, oženjenih svećenika govore da se godišnje u svijetu oženi blizu 1000 svećenika, dok se od 1965. godine do danas oženilo između 150 i 200 tisuća katoličkih svećenika.

Đakon Župančić: Crkvi bolje služim oženjen

Javna je tajna da ima mnogo svećenika koji krše celibat, imaju djecu u 'divljim brakovima' i time čine još teži grijeh jer svojim licemjerjem odvraćaju ljude od Boga. Mnogo poštenije su učinili oni koji su izišli iz reda i normalno se oženili. Takvi, ako žele nastaviti svoju službu, imaju mogućnosti služiti u nekoj drugoj kršćanskoj crkvi. Celibat je nametnut radi kontrole svećenstva i imovine, kaže nam Vatroslav Župančić, đakon reformacijske kršćanske Crkve cjelovitog evanđelja iz Zagreba.
- Crkva cjelovitog evanđelja je reformacijska crkva te ima oženjene službenike. Brak službenika mora služiti kao primjer zajednici i vjernicima. Osobno sam sretno oženjen i bolje služim Bogu kao takav nego kad sam bio sam - kaže đakon, dodajući da Sveto pismo ne nameće celibat koji je, drži on, nebiblijska praksa, jer su i apostoli bili oženjeni ljudi, pa i sam apostol Petar za kojega Vatikan tvrdi da je navodni prvi papa. Na nekoliko se mjesta, kaže Župančić, spominje dragovoljna uzdržljivost, ali nikada kao uvjet stupanja u svećeničku službu, jer se čak u poglavlju o nadglednicima, tj. biskupima traži da budu 'jedne žene muževi'.

Kalođera: Crkva se boji gubitka imovine

Poznati ekonomist Dražen Kalođera kaže da su ga posebno zanimali ekonomski međuodnosi u Katoličkoj crkvi, koji su u jako uskoj vezi s celibatom.
- Jedan od glavnih razloga uvođenja celibata je strah Crkve da ne izgubi ili ‘razmrvi’ imovinu, do čega bi moglo doći nasljeđivanjem od legalno priznatih potomaka svećenika. Crkva je savršeno ekonomski postavljena: svaka razina ima svoj neovisni financijski sustav - od župa, biskupija, do Vatikana. Zamislite da se katolički svećenici žene, pa da djeca nasljeđivanjem umanjuju imovinu župa i biskupija. Stoga se vrh crkve boji da bi ukidanje celibata dovelo do raspada postojećih ekonomskih odnosa - kaže Kalođera.
[/quote]

Post Reply