Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#19776 Re: Ramazan, opet ;)

Post by sha_ba »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 17:24 @hadzinicasa zakuhane 8)
Bit će nešto od tebe :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#19777 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

sha_ba wrote: 10/05/2021 18:37
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 17:24 @hadzinicasa zakuhane 8)
Bit će nešto od tebe :mrgreen:
Reci ba masala :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19778 Re: Ramazan, opet ;)

Post by kiligonzales »

Vala fali ce mi... jos 3 dana samo...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45439
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#19779 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Chmoljo »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 17:24 @hadzinicasa zakuhane 8)
Jesi pipo, jel mekano?


:mrgreen:
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#19780 Re: Ramazan, opet ;)

Post by sha_ba »

Masala :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#19781 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

Chmoljo wrote: 10/05/2021 18:49
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 17:24 @hadzinicasa zakuhane 8)
Jesi pipo, jel mekano?


:mrgreen:

Haahahahah tamam ! :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19782 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Bloo »

:shock:
I Chmoljo pite razvlaci, a ja ne znam ni.tijesto.zakuhat....
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19783 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 19:06
Chmoljo wrote: 10/05/2021 18:49
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 17:24 @hadzinicasa zakuhane 8)
Jesi pipo, jel mekano?


:mrgreen:

Haahahahah tamam ! :-D
Ko zna, zna :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#19784 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

hadzinicasa wrote: 10/05/2021 19:19
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 19:06
Chmoljo wrote: 10/05/2021 18:49

Jesi pipo, jel mekano?


:mrgreen:

Haahahahah tamam ! :-D
Ko zna, zna :D
Nakon iftara se javim 😂😂😂
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19785 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

A usitnilo... jos 3 iftara... :cry:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#19786 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

Sta ja znam...radujem se Bajramu...a i sto idem dole aBd :D
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19787 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

hadzinicasa wrote: 10/05/2021 19:40 A usitnilo... jos 3 iftara... :cry:
Još 2 ?
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19788 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 19:55 Sta ja znam...radujem se Bajramu...a i sto idem dole aBd :D
:thumbup:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19789 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

sha_ba wrote: 10/05/2021 18:56 Masala :mrgreen:
:kiss:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#19790 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

:mrgreen:

Image
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#19791 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Big Boy »

hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:57
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:51
Nisam ni mislio.

Mislio sam ljudi koji su njoj, da li su to zaista vjernici, pripadnici islama ili ne? Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
nije ovo tema - trebalo bi otvoriti novu, ali jesi li ti ozbiljan?
stvarno mislis da ce neko odgovoriti? decenijama to rade, zaboravila sam kako se zove onaj efendija sto je istupio iz struktura IZ jer je vidio sta se radi... pa nikom nista.
nije alarmantno da su rekli da hadzdz ne vrijedi ako nije u njihovoj organizaciji!? HEJ! da kurban ne vrijedi ako nije kod njih uplacen... pa sta ce ti vise. IZ se postavlja kao sudija necijeg nijeta ili sevapa. a o transparentnosti utroska sredstava da ne pricamo. eno je li se momak javio iz jedne od kategorija na koju bi se trebao (u)trositi novac od zekata i vitri... nikad dinara nije vidio. sta ti treba vise? i nije to od jucer, to traje zadnjih 30 godina. vidis s kakvim se bahatim autoritetom postavljaju, kao ko si ti da propitujes.... a ako igdje nema bahatosti i autoriteta to je u islamu.

neces ni ti niti iko od nas dobiti odgovor. jedino ove spinove. jer islam je ono sto oni kazu da jeste. i hadzdz i kurban i vitre i zekat.
IZ meni sve više izgleda kao ustroj neke crkve. Možda još ne izlažu zlato i bogatstvo u džamijama ali je upitno šta sve imaju u svojim džepovima. Čast izuzecima naravno.

Prvi put mi je zagrebalo uši kad je tadašnji reis Cerić stao u odbranu, tada osumnjičenog a kasnije i osuđenog, pedofila iz Gluhe Bukovice.
"Ostavite, molim vas, Islamsku zajednicu na miru. Ne volite vi više muslimansku djecu od nas muslimana. Iznosite laži, klevete. Vi niste musliman i ne znate šta je to biti musliman. Ne možete N. T. voljeti više od mene", objasnio je reis advokatu Tomiću."

"Pozivam ih, ako imaju nekih sumnji da nas, Islamsku zajednicu, najprije obavijeste! Prije nego ljude poput Duška Tomića koji ne razumije bosansko selo, tradiciju. Duško Tomić nije musliman... Mi kao zajednica moramo shvatiti da unutar sebe možemo rješavati vlastite probleme", rekao je reis."
Meni je sve ovo bilo prosto nevjerovatno. Tad sam osjetio da, ako neko ko je na čelu IZ ovako misli i govori, ja ne mogu biti dio takve zajednice.
Eldin Hadžovic
Šokantno: Pedofilija u redovima Islamske zajednice
DANI, BR.600, 12.12.2008.g

I slijepa i gluha Bukovica
Pred Opcinskim sudom u Travniku se protiv Rešada Omerhodžica, imama iz Gluhe Bukovice, vodi proces zbog
seksualnog zlostavljanja desetogodišnjih djevojcica
"Ovdje se hodža ušejtanio, nek' vam je Allah na pomoci"

"Ta moja curica, moja unuka, to je bio maksum božiji. Treci razred, ni deset godina nije imala. Ima tome i tri
godine. Subota je bila, spremali smo se da legnemo, a ona jednako govori - sutra je džamija, sutra je džamija.
Nikad se nije tako ponašala, voljela je ici u mekteb na vjersku poduku. Rekoh - pa nek' je džamija. - Joj, veli ona,
svašta nam hodža tamo radi, ne bih ja sutra u džamiju", prica nena Sala Music iz Gluhe Bukovice. "Pa šta vam
radi?, pitala sam je, a ona mi kaže - izvodi nas, nano, u kancelariju i svašta nam bezobrazno radi. Ma, kako vas
izvodi!?, pitam je, a sve ne mogu da vjerujem šta mi dijete prica. Izvodi nas, kaže, dok druga djeca uce dove, i
tjera nas..."

Gospode, uvecaj mi znanje

Djevojcica je lijepa, dugokosa, bistrog pogleda, izrazito visoka za svoje godine, a prije malo više od mjesec dana
napunila je 13 godina. Živi u selu Gluha Bukovica kod Travnika s majkom i nanom. Oca Nihada, koji je zajedno s
još 20 boraca iz sela poginuo u ratnim borbama za Vlašic, nije upamtila, od njega joj je ostalo samo prezime. Dok
nena Sala prica svoju užasnu ispovijest, djevojcica sjedi pored svoje majke, tek se povremeno ukljucujuci u
razgovor. Policijski inspektori Ivica Jerkovic i Munib Ridic su u Policijskoj upravi Travnik 17. 3. 2005. zabilježili
izjavu Saline unuke, tada desetogodišnje N.T.:
"Trenutno idem u osnovnu školu u Gluhoj Bukovici, u treci razred. Tamo je organizirana mektebska
škola koju redovno pohadam još od vremena kad nisam ni išla u školu, a nastava je bila organizirana subotom,
nedjeljom i utorkom i odvijala se u ucionici koja se nalazi u sastavu džamije. Na nastavi bude puna ucionica. Muškarci sjede u prednjim klupama, a mi, djevojcice, u zadnjim. Nastavu nam drži imam Rešad
Omerhodžic. Prije nekih godinu dana efendija mi je dao da ucim Sufaru, i to u njegovoj kancelariji, a sa mnom
je bila (drugarica) V.L. Dok smo mi ucile, efendija je zadužio Zelkaida Latovica da se s djecom koja su
ostala u ucionici uci sura. Pošto je Zelkaid ostao u ucionici, efendija je došao do mene i V., kojoj je tada
rekao da ga uhvati jednom rukom za njegovu ruku, a drugom izmedu prepona za spolni organ preko hlaca,
uzimajuci njenu ruku i stavljajuci je na svoju cunu, govoreci da ga drži koliko ima snage. Meni je rekao da
zažmirim i da u sebi ucim jedno sure, odnosno izgovaram rijeci na arapskom Rabi zilni ilmen nura (Netacno
zabilježena fonetska transkripcija kur'anskog ajeta, pravilno bi bilo: Rabbi zidni ilma, što znaci: Gospodaru,
uvecaj mi znanje; prim. aut.). Vidjela sam, prije nego što cu zažmiriti, da je efendija sjedio na stolici. V. ga je
jednom rukom držala za ruku, a drugom za spolni organ preko hlaca, dok je efendija ucio nešto na arapskom,
držeci u drugoj ruci neki list papira. Sve je to trajalo nekih pet minuta, nakon cega je na njegovu naredbu da ga
pusti, V. to i ucinila. Kad je V. završila, isto sam i ja morala ponoviti, a ona je tada ponavljala rijeci koje sam
izgovarala ja dok sam žmirila. Dok smo V. i ja radile sve to, stajale smo, a efendija je uvijek sjedio na stolici. To
se ponavljalo svaki put kada smo išle u mekteb, ali sa mnom nije bila nijedna od mojih drugarica. Efendija mi je
zaprijetio da ne smijem nikom kazati šta radimo i rekao da cemo, ako ikome kažem, to još i više raditi. Ja sam
odlucila da sve to ispricam svojoj majci jer to više nisam mogla da radim i bilo me je strah. Otad više ne pohadam
mektebsku nastavu. Znam da je efendija u svoju kancelariju vodio još S.H., M.M., A.S. i M.S. i isto su bile same s
efendijom. S njima nisam razgovarala o tome šta rade s efendijom niti sam im govorila šta sam ja morala raditi s
njim."
Nakon ispovijesti unuke, nena Sala je pokušala alarmirati clanove džematskog odbora o jezivim dogadanjima u
džamiji, ali je naišla na neobjašnjiv zid šutnje - u njenu pricu niko nije bio spreman povjerovati a, što je još gore,
ogromna vecina džemata stala je a priori na stranu efendije Omerhodžica. "Nema šta mi nisu govorili, to pas s
maslom ne bi pojeo. A, zar bih ja to mogla izmisliti za svoje dijete, pa za koji bih interes tako djetetu život
upropastila?", kaže Sala.

To se ne može sakriti
Advija Music, majka djevojcice N.T., objašnjava: "U selu svak' svakoga zna, te se stvari ne mogu sakriti. I ja sam
sigurna da o ovome svi sve znaju, ali šute. Štite hodžu. Cak pouzdano znam da je otac jedne od djevojcica, kad mu je ispricala šta se u džamiji dešava, istukao svoju kcerku, zaprijetivši joj da nikome ne kazuje šta je bilo. Mi nismo ni htjeli tužiti hodžu, dok on nas nije tužio za klevetu zato što smo pricali u selu šta se dogodilo. Pa, gdje to ima?
Ja sam htjela saznati šta mi se od djeteta radi. Mislili smo to medu nama riješiti, ali sam, nakon jednog sastanka s
predstavnicima džematskog odbora, shvatila da od toga nema ništa. S nama se u selu više rijetko ko hoce družiti, a ako i pocnemo pricati o svojoj muci, svi se okrenu, niko nece da nas sluša."

No, nije samo Advijina kcerka svjedocila o efendijinim "aktivnostima". Pet dana nakon što je N.T. dala iskaz pred
policajcima PU Travnik, inspektor Jasmin Hrustic je zabilježio još jedno svjedocenje o morbidnom cinu, ovoga
puta desetogodišnje S.H.:
"Efendija Rešad je imao obicaj da tokom nastave iz vjeronauke ostavi Zelkaida Latovica da uci djecu, a on odvede
u svoju kancelariju po dvoje djece. To je objašnjavao rijecima da ne smetamo jedni drugima. Mislim da su se u
kancelariji imali obicaj zadržati desetak minuta. Mene je Rešad-efendija prvi put odveo u kancelariju kada sam
bila treci razred i otad me je odvodio tri puta. Jednom sam bila s (drugaricom) M.A., a tri puta s M.M. Sva cetiri
puta mi je efendija davao da ucim dovu zatvorenih ociju, a oci mi je zatvarao on svojom rukom. Još napominjem
da je meni, kad sam bila u kancelariji s M., efendija stiskao koljena jer sam mu se ja požalila da me je strah, a on
je to ucinio, kako mi je objasnio, da me oslobodi straha. Jedne subote, prije nekoliko mjeseci, A. i ja smo izašle iz
džamije i stale smo kod vode u selu i tada mi je ona rekla da nece više da ide u džamiju jer je Rešad-efendija, dok
je bila kod njega u kancelariji, pritiskao rukama u predjelu prepona. Nakon što mi je ispricala, A. mi je i na sebi
pokazala kako joj je to radio."
Salih Hadžic, otac S.H., saznao je za ova dešavanja od komšije. "Pitao me je znam li da hodža na casovima
vjeronauke izvodi djecu u zasebnu prostoriju, gdje ih tjera da ga drže za spolni organ. Bio sam šokiran. Nisam
mogao povjerovati ocima i ušima. Pitao sam svoje dijete. Kaže - izvodio nas je, babo", prica Salih kroz suze i
nastavlja: "Izvodio nas je, kaže. Dijete je to, ne umije ona ni ispricati, a mislim da nije ni razumjela šta joj se
dešavalo. Ispricala mi je da hodža pita djecu je li nekog strah i da je ona rekla da nju jest. On ju je onda odveo i
dirao po koljenima. Od nje je tražio da šuti. A, kad je to puklo, kad se proculo, vecina roditelja je zaprijetila djeci
da niko ne smije rijec progovoriti. Umalo tu nije pala mrtva glava."

Hajde, bolan, efendija...
Obje djevojcice su u svojim svjedocenjima poimence navele sve drugarice koje je, prema njihovim tvrdnjama,
efendija izvodio u zasebnu prostoriju u džamiji, ali su samo dvije porodice ostale pri svojim optužbama protiv
imama Omerhodžica, dok su roditelji ostalih, iako su u jednom trenutku bili voljni, odustali i odlucili da cijelu
stvar prepuste zaboravu. "Pet familija je povuklo optužbe, ostali smo samo Advija i ja. Ja se ne stidim i ne bojim
nikoga i hocu cijeli svijet da sazna šta mi se dogodilo. Ko se boji da istinu govori? Ja sam ga molio kao covjeka -
hajde, bolan, efendija, uzmi dvojicu ljudi koju ti hoceš, uzet cu i ja dvojicu neutralnih iz sela i djecu cemo dovesti
i ti s njima riješi to, ako istinu govoriš. Nije smio, covjece, a 55 mu je godina!"
Zaborav bi definitivno mogao biti i drugo ime Gluhe Bukovice. Samo mjesto ima oko hiljadu stanovnika koji se
uglavnom bave stocarstvom jer surovi Vlašic i ne dozvoljava bilo kakvu drugu djelatnost. Salih Hadžic skoro i da
ne živi u selu jer radi u Sarajevu kao deminer. Njegovo mršavo tijelo, kao i ispijeno lice govore sami za sebe:
"Vjeruj mi", kaže, "najbolje se osjecam kad udem u minsko polje. Jedino tada ni o cemu ne razmišljam, jedino
tada mogu zaboraviti na belaj koji svakodnevno proživljavam."

Trebale su skoro dvije godine da optužnica protiv Rešada Omerhodžica napokon bude podignuta i potvrdena na
Opcinskom sudu Travnik, i to tek nakon što je efendija - kojega zastupa poznati travnicki advokat Adil Lozo, koji
i inace zastupa Islamsku zajednicu i koji se "proslavio" braneci optuženika za ratne zlocine protiv civilnog
stanovništva Abduladhima Maktoufa - protiv roditelja nesretne djece podnio krivicnu prijavu za klevetu, tražeci
od njih po deset hiljada maraka odštete za nanošenje duševne boli! No, kako sada stvari stoje, proces koji se protiv Omerhodžica vodi ne ide nikuda, a posebno ne u korist tužitelja, da ne kažemo djece, koja se u procesu ne tretiraju kao oštecene strane, vec kao svjedoci?!

Duško Tomic, generalni sekretar Djecije ambasade Medaši i pravni zastupnik porodica Music i Hadžic, odgovorno
tvrdi da je sutkinja Suada Kahric, kojoj je proces povjeren, ucinila sve da se "stavi na raspolaganje Islamskoj
zajednici" te da "za nju djeca nisu ni svjedoci nego okrivljeni", a tome u prilog navodi nekoliko cinjenica. Kao
prvo, iz pisma koje je sutkinja Kahric uputila predsjedniku Opcinskog suda vidi se, zakljucuje Tomic, ko je stvarni
gazda u sudu - nakon što je predsjednik Suda Goran Dujic od Kahriceve tražio dodatna pojašnjenja u vezi s ovim
slucajem, od nje je dobio otresit pismeni odgovor u kome ona kaže da "detalje ovog postupka ne može iznositi, jer
je doneseno rješenje da se javnost iskljuci iz postupka". "Gdje to ima - pa, predsjednik Suda nije nikakva javnost
nego predsjednik Suda!", kaže Tomic. Da stvar bude skandaloznija, sutkinja Kahric predsjednika Suda moli da je
zaštiti "od osobe koja se potpisuje kao Salih Hadžic jer ovaj covjek nema nikakve veze s postupkom"?!

Dijete
Salih je pisao ombudsmanima, VSTV-u, medijima, ali mu pomoc niodakle nije ponudena. Novinari banjalucke
Alternativne televizije su iz Gluhe Bukovice ispraceni "s noge na nogu", a osim jednog apela Duška Tomica u
dnevnom listu San, objavljenog u septembru ove godine, niko se ni iz medija nije zainteresirao za ovaj slucaj.
Kaže: "Hiljadu sam puta došao u situaciju da nocu ne mogu da spavam, a vjerujte da mi je dolazilo i da uzmem
pušku, da ubijem covjeka, pa nek' bude sa mnom šta ce biti, ja s ovim svakako ne mogu da živim. Ali, šta sam
onda napravio - djecu cu osirotiti, a od cega ce oni živjeti?!"
Salih zakljucuje: "Mi sad cekamo normalnu reakciju države, ali je nema."
Kako bez strucne pomoci ispitati dijete, trinaestogodišnju N.T., cije smo stravicno svjedocenje citirali na pocetku
ovoga teksta? Teško ili, bolje - nikako. Njena mati Advija kaže da se ona sada sasvim normalno ponaša, mada ju
je povremeno strah da sama izade u toalet, i da ju je strah mraka. Naocita djevojcica je, ipak - a to se da primijetiti
- van svake sumnje dovoljno hrabra da, mirnim i pribranim glasom, ponovo isprica o užasima koji su joj se
dogodili u sobici na spratu seoske džamije. Ona još cuva "zapis" koji joj je efendija Omerhodžic napravio
nacrtavši njenu ruku na listu papira i okruživši crtež nerazumljivim simbolima koji podsjecaju, ali koji to nisu
nužno, na arapsko pismo. Na vrhu je latinicom napisano njeno ime. N.T. kaže da joj je hodža napravio taj zapis da
"može imati momka kojeg hoce", ali, ako kome kaže šta su radili u kancelariji, da ce joj "od tog zapisa umrijeti
majka".
Ne silimo je da govori, tek, pitamo je kako se ponaša kad vidi efendiju. Ona kaže: "Pa, nije mi prijatno kad ga
vidim i ne volim ni da ga sretnem. Ali, ne voli ni on mene da sretne. Naprimjer, kad me vidi da idem putem, on se
skloni ustranu. Jednom je, kad sam naišla i kad nije imao kuda, skocio preko ograde, samo da me ne sretne."

Skandalozno
Omerhodžic dobio podršku reisa, muftije i nacelnika Travnika
O stravicnim optužbama i mraku koji je obavio Gluhu Bukovicu obaviješten je i Nusret Abdibegovic, muftija
travnicki. Njemu su se pismom obracali roditelji djevojcica, ali i advokat Duško Tomic. Salih Hodžic kaže: "Zvao
sam muftiju travnickog da dode, a on je poslao Omera Meštrovca, koji je glavni imam Islamske zajednice i koji je
ovoga efendiju i primio jer su cak, koliko znam, i neka rodbina. Pozvao sam ga najprije kao predstavnika Islamske
zajednice, a onda i kao covjeka. I porucio sam mu: šta god tvoj zakljucak bude, ja cu ga prihvatiti. Dodi, doci
cemo i mi, dovest cemo djecu i neka dode i efendija. Šta god ti, muftija, zakljuciš, ja cu aminovati. I nece!"
Zauzvrat, 31 predstavnik udruženja imama Ilmije, od kojih su trojica i hafizi, uputili su peticiju bezrezervne
podrške Omerhodžicu, ne dovodeci u sumnju ni u jednom trenutku istinitost njegovih iskaza. Imena potpisnika
ove sramne peticije vrijedi zapamtiti: Omer Meštrovac, Hazim Tarahija, Sulejman Posavljak, Ibrahim Karic, Esad
Puško, Nurija Grabus, Ferhat Fetic, Edin Memic, Mersudin Zolota, Osman Grabus, Salih Ridic, Hidajet Polovina,
Elvir Haskic, Maid Ibrahimovic, Mirsad Kozlic, Ramo Davran, Hasan Gazic, Enver Žužo, Samir Karic, Džemail
Ibranovic, Merzuk Omerdic, Ibrahim Bektaš, Haris Porca, Aljo Cikotic, Mustafa Hodžic, Ismet Bašic, Salih
Arslanovic, Nezir Lepir, Muhamed Omerdic, Muhamed Begovic i Adis Zelkanovic. I to da se zna, efendije su
napisali: "Jedinstveni smo u stajalištu da su iznijete necasne tvrdnje zlonamjerne, a sve u cilju osvete našem kolegi od strane osoba niskog morala."

Da stvar bude gnusnija, u odbranu imama stao je i zvanicni organ Islamske zajednice u BiH - izvršni odbor
Medžlisa Islamske zajednice. U dopisu sudu traže iskljucenje javnosti iz pracenja ovog sudenja, ali ne iz interesa
djece, kako zakonski propisi nalažu, nego iz "interesa Islamske zajednice". Pismo je potpisao predsjednik
Medžlisa IZ-a Travnik Tahir Lendo, koji vec u drugom mandatu obavlja i funkciju nacelnika Opcine!
O svemu je pismeno obaviješten i reisul-ulema Islamske zajednice BiH Mustafa Ceric, ali se nikada nije oglasio.

Kolektivno seksualno zlostavljanje
Novinari Dana, koji su se u Gluhoj Bukovici zatekli baš u vrijeme džume, naišli su na krajnje neprijateljsku
atmosferu - neki od okupljenih mještana nam prije pocetka podnevne molitve sugeriraju da nije pametno da se u
selu zadržavamo, da znaju zašto smo došli te da se, ako se ne udaljimo iz harema džamije, "necemo dobro
provesti". Kao primjer navode sudbinu ekipe banjalucke Alternativne televizije, koja je prije malo više od mjesec
dana pokušala da snimi džamiju i da napravi razgovor s efendijom Omerhodžicem. Reakcija je više slicila lincu, a
mještani se i hvale time - jedan povisok i procelav covjek nam, mašuci rukama, objašnjava kako su novinari
najureni, kako im je kamera išutana te kako su jedva živu glavu izvukli. "Nemojte, momci, da se i vama ista stvar
dogodi. Nema ovdje ništa za vas", rekao je i ušao u džamiju. Na hutbi je imam Omerhodžic govorio o blagodatima
Kurban-bajrama, o znacaju žrtve u islamu, a svoj je govor završio podukom kako se kože zaklanih kurbana trebaju
pokloniti Medresi. Dok s papira cita redovni govor, ruke mu se vidno tresu, nismo uspjeli ustvrditi da li baš zato
što u džamiji, tik ispod njegovog isturenog mjesta, sjedi njemu nepoznato lice, stranac ocigledno.
Po završenoj džumi cekamo efendiju Omerhodžica da izade, tek da porazgovaramo. U džamiji je ostalo tridesetak
vjernika. Naposljetku, džematlije izlaze i suocavaju se s nama:
"Momci, kojim dobrom? Znate da se ovdje ne može ništa snimati?!", govori jedan.
Kazujemo da smo došli u Gluhu Bukovicu jer "ispitujemo slucaj klevete protiv imama Omerhodžica". Izraz na
licima okupljenih - koji su sad vec potpuno okružili novinare Dana - bitno se mijenja, ljudi pocinju govoriti malo
slobodnije, a kad su culi da smo "naši", postali su još otvoreniji. No, i dalje nam ne dozvoljavaju da na bilo koji
nacin pricamo s efendijom, stalno napominjuci da je slucaj "zatvoren za javnost". Niko nece da se predstavi
imenom i prezimenom.
"Ama, da je to istina, mi bismo s hodžom davno završili po kratkom postupku, vjerujte", kaže jedan.
"Tako je, mi to nikad ne bismo dozvolili", odvracaju mnogi.
"Mladicu, ovdje se to nikada nije desilo, zapamti. Pa, ja bih valjda znao. To je sve Sala izmislila kako bi od
mudžahedina dobila onih 50 maraka mjesecno, jer hodža njezinoj unuci nije htio izdati potvrdu da je bila redovna
na vjeronauci. Nejma od toga ništa, nego, haj'te vi odakle ste došli i nemojte se igrati da se vratite pred džamiju,
lijepo smo vas upozorili. Ovo je sve ujdurma koju je izmislio onaj Duško Tomic da se unese razdor u džemat i da
se oljaga Islamska zajednica", kaže najstariji medu njima. Kasnije saznajemo da se zove Salko Hadžic i da je
najstariji clan džematskog odbora, onaj koji se pita i koji može govoriti u ime vecine.
"Tako je", zacu se odobravanje uglas, a jedan mladi covjek, odjeven u prljavu i poderanu radnu trenirku, kaže: "Mi
sad samo cekamo da se na sudu dokaže da efendija nije ništa kriv, pa cemo svakako protjerati ove munafike."
Njegovo ime je Midhet Hadžic i prvi je, kako kaže, rodak Saliha Hadžica. On je medu posljednjima ostao da
porazgovara s nama. Trideset i jedna mu je godina, oženjen je i radi u lokalnoj pilani, koja je, pored uzgajanja
krava i ovaca, jedini izvor prihoda u selu. "Ma, taj moj rodak, taj Salih, to je jedan parazit. Zamisli, molim te, koji
je to bijednik, on nije mogao naci ni poštena posla, nego se zaposlio kao deminer!" Na opasku da je deminiranje
možda najcasniji posao koji je danas u državi moguce raditi te da Salih tako izdržava cetvero djece, samo
odmahuje rukom: "Ma šta ti je, da je on bio sposobniji za nešto drugo, sigurno ne bi bio deminer." Još nam je
rekao da se nece slikati jer nije lijepo obucen. "Slušajte, momci, to su sve gluposti. Pa, kako možete zamisliti da
hodža to s djecom... U njega je žena 'avion', pa nije valjda lud da tako djecu dira?", kaže nam na rastanku.
Zbog ozbiljnosti prijetnje koja nam je upucena, nismo više dolazili pred džamiju. Dok se penjemo strmim
puteljkom izmedu kuca, vidimo glave koje iza cipkanih zavjesa pažljivo prate svaki naš korak. Ili nam se to samo
ucinilo!?
Ako i koga zateknemo na ulici, ne možemo zapoceti nikakav razgovor. Uz kratko "Selam alejk'", svako nam kaže
da "nema vremena i da ne zna ništa". Advokat Tomic nam je ispricao da je prilikom njegove posjete selu, ipak, bio
malo bolje srece: "Sreo sam jednu nenu na ulici, vidim, stigle je godine, jedva hoda. Pitam je - neno, da mi iskreno
kažeš, molim te, valja ti mrijet', šta se ovdje dešava s hodžom? A, ona se triput okrene oko sebe, gleda sluša li je
ko i onda mi tiho, skoro šapcuci na uho, kaže: 'Ovdje se hodža ušejtanio, nek' vam je Allah na pomoci.'"
Ne možemo da se otmemo utisku da je, ako je imam Rešad Omerhodžic zaista pocinio gnusna djela iz optužnice,
zapravo cijelo selo saucesnik u seksualnom zlostavljanju nesretnih djevojcica.

Džemat : Svi smo za hodžu Rešada
Efendija Omerhodžic, pored skoro unisone podrške mještana, uživa i punu podršku Islamske zajednice, pa cak i
svjetovne vlasti iz Travnika. Iz zapisnika sastanka džemata, održanog u martu 2005, jasno se vidi na cijoj su strani
mještani Gluhe Bukovice (zovu li se oni Gluhi Bukovljani?). Glas Ulfeta Musica, jednog od rijetkih mještana, koji
nije "s nokta" odbacio optužbe protiv hodže, tim prije što je on medu prvima, i to iz usta majke jedne od
djevojcica, saznao za grozote koje se dešavaju u imamovoj kancelariji, nadjacan je. Ulfet je na sastanku rekao:
"Prica se da hodža poslije nastave ostavi jednu ili dvije curice u džamiji, u svojoj kancelariji, da onda uzme knjigu
da uci, i da uzme curicu za ruku, uhvati se za spolni organ i govori curici - stisni, pritisni. Tu sam pricu cuo u
svojoj kuci."
Svi su se nakon toga okomili na njega, dok hodža nije došao do rijeci: "Da nisam popio nekoliko apaurina, ne bih
se mogao pojaviti medu vama. Kad su me upoznali s tim slucajem, dospio sam u bolnicu. Moja supruga i ja. To
dijete ne dolazi na nastavu, na uvid ima dnevnik. Od mene je traženo da dam potvrdu za mudžahedine, radi
novcanih nadoknada, ja sam rekao da dijete ne dolazi, pa nešto nije uredu. Ja cu goniti pravdu sa svoje strane. Ne
bih bio faktor podjele jer važnija je zajednica nego hodža."
Sastanku je prisustvovao i muftijin izaslanik Omer Meštrovac, koji je, proucivši suru iz Kur'ana, rekao da "šerijat nalaže da se u vezi sa slucajem trebaju naci cetiri svjedoka", nakon cega je, prema zapisniku, "nastavio vaziti o
jedinstvu u islamu". "Ja sam zadužen od muftije travnickog da pitam da li ste vi za hodžu Rešada", pitao je na
kraju, a u zapisniku nakon toga stoji bilješka: "Svi su u jedan glas viknuli: Jesmo za Rešada! I tako je završio
sastanak."
Izvinjavam se na skretanju sa teme. Ne može normalnom insanu biti svejedno kad čuje ovakve stvari. :roll:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19792 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

I je li hodza osuđen ?

Ja nisam to pratila i ne znam pa zato pitam .

Dobro bi bilo da je bio sudski proces , dobro za sviju da sud dokaze istinu .
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#19793 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Big Boy »

vazi wrote: 10/05/2021 22:06 I je li hodza osuđen ?

Ja nisam to pratila i ne znam pa zato pitam .

Dobro bi bilo da je bio sudski proces , dobro za sviju da sud dokaze istinu .
Vijest stara preko 10 godina je da je nepravomoćno osuđen na 18 mjeseci zatvora.
Općinski sud u Travniku osudio je jučer Rešada Omerhodžića, imama iz sela Gluha Bukovica, na godinu i po dana zbog bludnih radnji nad maloljetnom N.T.

Nepravomoćnom presudom Omerhodžić je osuđen za seksualno zlostavljanje maloljetne polaznice mekteba (vjerske škole) koje se dogodilo prije skoro četiri godine.

Islamska zajednica je odmah nakon izricanja presude suspendirala imama Omerhodžića.

"Imam je suspendovan do pravosnažnosti presude. Imamo puno povjerenje u Kantonalni sud u Travniku koji će kao drugostepeni organ razmatrati ovu presudu", kazao je Mustafa ef. Cerić, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH, na jučerašnjoj vanrednoj konferenciji za medije.

Više puta je ponovio da suspenzijom optuženog imama "IZ pokazuje da poštuje sekularne i nešerijatske sudove u BiH", ali da čeka pravosnažnu presudu, jer su svi nevini dok se ne dokaže suprotno. Cerić smatra da presuda imamu Omerhodžiću neće umanjiti povjerenje u IZ BiH koja je, kako je rekao, posljednih deset godina pod velikim pritiscima islamofobije i govora mržnje, koji se ne može podvesti pod slobodu govora.

Duško Tomić, zastupnik oštećene N.T, na čijem se iskazu temelji optužnica protiv imama Omerhodžića, kazao je kako je zadovoljan presudom iako optuženi nije osuđen na maksimalnu zatvorsku kaznu predviđenu za ovo krivično djelo.

"Imam je osuđen na godinu i po dana zbog bludnih radnji nad maloljetnom djevojčicom. Sud je poslao jasnu poruku svima koji bi mogli pomisliti da učine nešto slično kako to neće proći nekažnjeno. Zadovoljni smo presudom iako je sud izrekao kaznu uzimajući u obzir sve olakotne okolnosti kao što je činjenica da osuđeni ranije nije osuđivan", istakao je Tomić, koji je dodao kako iz Travnika putuje u Brčko na suđenje pravoslavnom svešteniku, također za sekusualno zlostavljanje djece.

Odbrana imama najavila je da će uložiti žalbu Kantonalnom sudu u Travniku, jer smatraju da nije imao pravično suđenje.

"Nismo imali priliku da iznesemo sve dokaze koji idu u korist mog klijenta. Sud je dio suđenja zatvorio za javnost, a dio koji se odnosi na svjedočenje mog branjenika nije. Mislimo da je ovo presuda svim muslimanima i islamu, jer nigdje se ne sudi drugim sveštenicima za slična krivična djela", rekao je imamov advokat Adil Lozo.

Napomenuo je da je u procesu saslušano 19 osoba od čega je pet bilo malodobnih, a da je presuda utemeljena na izjavi samo jedne svjedokinje.

"To znači da ostali iskazi nisu uvaženi i mi očekujemo obrazloženje", kaže Lozo.

Izricanje presude imamu Omerhodžiću proteklo je uz velike mjere osiguranja, jer su mnogi građani Travnika i sela Gluha Bukovica željeli prisustvovati čitanju presude.

Osuđeni imam jučer je medije optužio za njegovu osudu.

"Kunem se u Alaha da nisam kriv i da nisam počinio djelo koje mi se stavlja na teret. Moji problemi nisu počeli prije četiri nego prije dvije godine i o tome ću javno progovoriti. Sada nisam spreman da to učinim, ali vrlo brzo hoću. Mediji su odigrali veoma negativnu ulogu u cijelom ovom slučaju i doprinijeli mojoj osudi" rekao je Omerhodžić.

Prijava protiv imama iz sela Gluha Bukovica podnesena je 2005. godine. U iskazu datom policiji tada desetogodišnja N.T. je navela kako je imam polaznice mekteba odvodio u posebne prostorije i bludničio nad njima.

Nije bilo mjesta za sve u sudnici
Izricanje presude imamu Omerhodžiću bilo je djelimično otvoreno za javnost.

Sudija Suada Kahrić dopustila je ulazak u sudnicu tek nekolicini novinara dok su ostali čekali ispred zgrade suda.

Predsjednik Općinskog suda u Travniku Goran Dujić uskraćivanje prava većini medija da prisustvuju izricanju presude opravdao je nedostatkom prostora u sudnici.

Pouka Islamskoj zajednici
"Islamska zajednica je iz slučaja u Gluhoj Bukovici mnogo naučila i ubuduće će biti budna za slične slučajeve", rekao je reis Cerić.

"Kao čovjek i roditelj žalim zbog ovog slučaja i saosjećam sa svima kojima je nanesen bol, ali ovo je individualna krivnja", rekao je on.

Ocijenio je da Islamska zajednica u ovom slučaju nije uradila dovoljno i da je trebala provesti vlastiti disciplinski postupak.

"Procjena Medžlisa je bila da imamu treba vjerovati, jer ljudi iz Gluhe Bukovice smatraju da je on nevin i da je ova tužba osveta djevojčičinih roditelja za neke druge stvari", kazao je Cerić.

On je rekao da se ne osjeća krivim što je prije nekoliko dana bio u džamiji u Gluhoj Bukovici i klanjao sa osuđenim imamom.

Upitan zašto je ocu zlostavljane djevojčice rekao da se strpi do presude, on je odgovorio da je sreo mnogo ljudi i da je svima "rekao da se sabure do presude", a da oca nije prepoznao.

https://www.nezavisne.com/novosti/bih/I ... luda/36919
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19794 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

Ugodan , prijatan sehur postaci :thumbup:

Kod mene jaja s mladim lukom u perima :)
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#19795 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

vazi wrote: 11/05/2021 03:51 Ugodan , prijatan sehur postaci :thumbup:

Kod mene jaja s mladim lukom u perima :)
Hvala, vazi :kiss:

Kod mene voda i parče baklave :lol: Morala probati kako je ispala. Već sad osjećam žeđ a dan nije ni počeo :-)
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19796 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

Zoya wrote: 11/05/2021 03:59
vazi wrote: 11/05/2021 03:51 Ugodan , prijatan sehur postaci :thumbup:

Kod mene jaja s mladim lukom u perima :)
Hvala, vazi :kiss:

Kod mene voda i parče baklave :lol: Morala probati kako je ispala. Već sad osjećam žeđ a dan nije ni počeo :-)
:kiss:

Mama rahm je govorila mogu se coskovi probati pa de ti još koji cosak :lol: :thumbup:

Uz solju zelenog čaja nema žeđi .
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#19797 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

Haha, pa da. Ja odmah parče, kakvi ćoškovi. :oops:

Što nisi ovo za zeleni čaj prije 28 dana rekla? :-D
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19798 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

Zoya wrote: 11/05/2021 03:59
vazi wrote: 11/05/2021 03:51 Ugodan , prijatan sehur postaci :thumbup:

Kod mene jaja s mladim lukom u perima :)
Hvala, vazi :kiss:

Kod mene voda i parče baklave :lol: Morala probati kako je ispala. Već sad osjećam žeđ a dan nije ni počeo :-)
Edit: ispala je odlična :thumbup: čini mi se da joj je agda taman, ne bih rekla da je preslatka.

Volim smanjit količinu šećera al nije lako ugoditi za baklavu.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#19799 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

Zoya wrote: 11/05/2021 04:07 Haha, pa da. Ja odmah parče, kakvi ćoškovi. :oops:

Što nisi ovo za zeleni čaj prije 28 dana rekla? :-D
:lol: ma šta te briga , odceifi ti :thumbup:

Većina pije kafu , čaj nikom nije interesantan .
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#19800 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

Je li tvoja ili moja dobro ispala? Ili si me sa sarafinom zamijenila? :lol: Ili možda znaš od prije da nema baklave do moje? 8-)
Post Reply