Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#19726 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

hadzinicasa wrote: 10/05/2021 09:53
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 01:44 IZ u offside

malo je on iskrenuo rijeci Ef. Camdzica koje se mogu dvojako interpretirati, pogotovo u ovome "objava rata Allahu"... ali to je Fatmir.
Sto se same teme tice, imala je IZ jos gafova - tipa parafraziram "ne priznaje se hadzdz ako nije u organizaciji IZ", jednako je za kurbane i nastavi niz... (zapravo za sve gdje iko treba dati novac i za sta). Licno smatram da novac od vitri i zekata ne zavrsava tamo gdje je namijenjen nego da se od svih kategorija daje samo jednoj "i onima koji ga skupljaju", mazanje ociju podjelom par iftara ne priznajem.

A svak' nek radi onako kako smatra da treba.

Poenta je da ne mozes reci da je jedino ispravno uplatiti na racun IZ. Gdje ces bola to izjaviti ?
Na sta su spali, to je tuzno....a tek koliki je to teret na sudnjem danu...uhhh
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19727 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 11:26
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 09:53
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 01:44 IZ u offside

malo je on iskrenuo rijeci Ef. Camdzica koje se mogu dvojako interpretirati, pogotovo u ovome "objava rata Allahu"... ali to je Fatmir.
Sto se same teme tice, imala je IZ jos gafova - tipa parafraziram "ne priznaje se hadzdz ako nije u organizaciji IZ", jednako je za kurbane i nastavi niz... (zapravo za sve gdje iko treba dati novac i za sta). Licno smatram da novac od vitri i zekata ne zavrsava tamo gdje je namijenjen nego da se od svih kategorija daje samo jednoj "i onima koji ga skupljaju", mazanje ociju podjelom par iftara ne priznajem.

A svak' nek radi onako kako smatra da treba.

Poenta je da ne mozes reci da je jedino ispravno uplatiti na racun IZ. Gdje ces bola to izjaviti ?
Na sta su spali, to je tuzno....a tek koliki je to teret na sudnjem danu...uhhh
ne znam, ja radim onako kako mislim da treba, ono sto je u islamu jedna od najljepsih stvari jeste da izmedju covjeka i Allaha nema posrednika i nema interpretacija Bozje rijeci. a mi ne znamo, On zna.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#19728 Re: Ramazan, opet ;)

Post by stakasa »

skafiskafsnjak wrote: 09/05/2021 21:10
vazi wrote: 09/05/2021 21:08 Ovdje iftar 20:48, elhamdulilah .
3 min nakon mene... Joj Allahu dragi, prezderoh se...doner nakav :D
Gdje ces doner, cistis organizam citav dan i onda krhanija donerom...
Mislio sam jedan dan oprobat i stati na tri hurme. Casa vode, tri hurme, oprat zube i lec
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#19729 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

stakasa wrote: 10/05/2021 11:58
skafiskafsnjak wrote: 09/05/2021 21:10
vazi wrote: 09/05/2021 21:08 Ovdje iftar 20:48, elhamdulilah .
3 min nakon mene... Joj Allahu dragi, prezderoh se...doner nakav :D
Gdje ces doner, cistis organizam citav dan i onda krhanija donerom...
Mislio sam jedan dan oprobat i stati na tri hurme. Casa vode, tri hurme, oprat zube i lec
Nekog izbora nemam... Ili mcdonalds ili to :D
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#19730 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tesla Edison »

Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.
aduriz
Posts: 8
Joined: 30/10/2016 15:52

#19731 Re: Ramazan, opet ;)

Post by aduriz »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:02
stakasa wrote: 10/05/2021 11:58
skafiskafsnjak wrote: 09/05/2021 21:10

3 min nakon mene... Joj Allahu dragi, prezderoh se...doner nakav :D
Gdje ces doner, cistis organizam citav dan i onda krhanija donerom...
Mislio sam jedan dan oprobat i stati na tri hurme. Casa vode, tri hurme, oprat zube i lec
Nekog izbora nemam... Ili mcdonalds ili to :D
Gdje su ascinice :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19732 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.
nisam citala saopcenje, samo pogledala ovaj video a citala sam prepisku koja je prethodila videu.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19733 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:02
stakasa wrote: 10/05/2021 11:58
skafiskafsnjak wrote: 09/05/2021 21:10

3 min nakon mene... Joj Allahu dragi, prezderoh se...doner nakav :D
Gdje ces doner, cistis organizam citav dan i onda krhanija donerom...
Mislio sam jedan dan oprobat i stati na tri hurme. Casa vode, tri hurme, oprat zube i lec
Nekog izbora nemam... Ili mcdonalds ili to :D
pa ponesi ziv bio od kuce :) kad god bi me "hvatao" iftar na poslu, ja bi sebi ponesi <3 a bio je vremena kad sam radila (u jednoj medjunarodnoj org) svi smo nosili, pa bi se onda okupili u konferencijskoj i postavili sofru i zajedno jeli i dijelili sta je ko ponio
to je bilo bas lijepo.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#19734 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.

E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#19735 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:11
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:02
stakasa wrote: 10/05/2021 11:58

Gdje ces doner, cistis organizam citav dan i onda krhanija donerom...
Mislio sam jedan dan oprobat i stati na tri hurme. Casa vode, tri hurme, oprat zube i lec
Nekog izbora nemam... Ili mcdonalds ili to :D
pa ponesi ziv bio od kuce :) kad god bi me "hvatao" iftar na poslu, ja bi sebi ponesi <3 a bio je vremena kad sam radila (u jednoj medjunarodnoj org) svi smo nosili, pa bi se onda okupili u konferencijskoj i postavili sofru i zajedno jeli i dijelili sta je ko ponio
to je bilo bas lijepo.
Nezz sta da ti kazem :roll:
Nema sofre u mene...na krilo i jedi :D
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#19736 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tesla Edison »

hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:09
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.
nisam citala saopcenje, samo pogledala ovaj video a citala sam prepisku koja je prethodila videu.
Evo saopštenja:
U saopćenju koje je poslala Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta IZ u BiH se tvrdi da "Alispahić u javnost mjesecima iznosi bezočne laži, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta", te dostavlja zvanični iznos prosječnih plata najviših funkcionera u Rijasetu


Nakon jučerašnjeg teksta objavljenog na ** No links ** Portalu, tačnije video snimaka Fatmira Alispahića pod naslovom "Gdje se troši 14 miliona KM od opljačkanog zekata, vitara i kurbana?! Izračunao i plate uposlenika u Rijasetu...", reagirao je Rijaset Islamske zajednice u BiH.


U saopćenju koje je poslala Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta IZ u BiH se tvrdi da "Alispahić u javnost mjesecima iznosi bezočne laži, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta", te dostavlja zvanični iznos prosječnih plata najviših funkcionera u Rijasetu.


Reagiranje u cjelosti prenosimo u nastavku:



Već mjesecima Fatmir Alispahić, preko društvenih mreža, širi bezočne laži protiv institucije Islamske zajednice i njenih autoriteta. Posebno brutalno i na krajnje vulgaran, neprimjeren i uvredljiv način iznosi laži na račun vrhovnog vjerskog autoriteta Islamske zajednice, reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovića.




Fatmir Alispahić ne radi ovaj prljavi posao iz neznanja ili zato što ne raspolaže pravim informacijama. Naprotiv, on podatke kojima raspolaže vješto miješa s onim lažnim, izmišljenim i falsificiranim, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta.


Pripadnicima Islamske zajednice kao i njenom rukovodstvu jasno je da Fatmir Alispahić pokušava omalovažiti sve njih zajedno, optužujući najviše organe Islamske zajednice koje njeni pripadnici biraju i kojima ovi organi za svoj rad i ukupno djelovanje Islamske zajednice podnose redovne, detaljne i cjelovite izvještaje.


Pripadnicima Islamske zajednice također je potpuno jasno da on ovaj posao obavlja po narudžbi onih kojima je cilj da oslabe Islamsku zajednicu i naruše povjerenje njenih pripadnika, ali i šire bosanskohercegovačke javnosti, u institucije Zajednice, njene organe i rukovodstvo. Alispahić to radi za potrebe onih koji protiv ove zemlje i našeg naroda vode specijalni rat kao nastavak agresije čija je posebna meta bila upravo Islamska zajednica. On svoju podlu zadaću obavlja iz bolesne mržnje prema svemu što je islamsko i muslimansko.


Nismo se do sada osvrtali na bedastoće Fatmira Alispahića jer nisu zavređivale našu pažnju niti su za njihove naručioce imale kakvog učinka. Međutim, kako su ovih dana neki bh portali preuzeli i objavili ponovljene neistinite konstrukcije Fatmira Alispahića, dužni smo, zbog javnosti, da reagiramo i ukažemo na činjenice koje potpuno demontiraju Alispahićeve laži.





Godišnji plan rada, finansijski plan i budžet, godišnje izvještaje Rijaseta, Reisu-l-uleme, Vijeća muftija i Ustavnog suda, utvrđuje Sabor IZ kojeg čine 86 uglednih predstavnika muslimana-članova IZ-e koji imaju izborni legitimitet. Sabornici, među kojima su ugledni poslovni ljudi, finansijski stručnjaci kao i univerzitetski profesori finansijske struke, usvajaju budžet i finansijski izvještaj sa detaljnim stavkama prihodovne i rashodovne strane.


Sredstva Bejtu-l-mala, u koji se sliva prihod od zekata i sadekatu-l-fitra, raspoređuje Vijeće muftija kao najviši vjerski organ IZ, gdje sjede svi muftije na čelu s Reisu-l-ulemom.


Fatmir Alispahić pokušava da svojim lažima i konstrukcijama dezavuiše ali i optuži sve članove Sabora, sve muftije i Reisu-l-ulemu, svojom tobožnjom brigom za Zajednicu.


Posljednje laži Fatmira Alispahića koje se odnose na sredstva zekata i sadekatu-l-fitra i na sračunato-krivo prikazivanje plaća u Rijasetu, izmišljene su s ciljem da se ova akcija minira upravo u posljednjim danima mjeseca ramazana.


Ne želimo da polemiziramo s plagijatima Fatmira Alispahića, ali da bismo javnosti ukazali na njih, ovom prilikom ćemo navesti jednu ilustraciju njegovih laži kojima vrvi svaki njegov uradak u kojem zlobno, perfidno, bolesno i potpuno neosnovano, lažno i iskrivljeno iskaljuje svoju mržnju prema Islamskoj zajednici dok obavlja posao za svoje naručioce.


Kao primjer jedne od brojnih laži i zlonamjernih konstrukcija jest tvrdnja da neki direktori u Rijasetu imaju platu preko četiri hiljade KM. Istina je da svi direktori uprava - članovi Rijaseta, kao najviše pozicionirani funkcioneri u Rijasetu imaju platu 2.300,00 KM.





Poštujući članove i pripadnike IZ-e, ovom prilikom ih također podsjećamo, da Rijaset IZ-e ima Pravilnik o platama koji je, po uzoru na najsavremenije institucije u modernom svijetu, uredio ovu materiju.


Svako radno mjesto je bodovano sukladno obimu i složenosti poslova i zadataka kao i odgovornosti koje ovi zadaci nose. Visina plata se obračunava na temelju osnovice, koju za svaku poslovnu godinu utvrđuje Rijaset svojom odlukom, sukladno usvojenom budžetu.


Žalimo što neki mediji, objavljivanjem neprovjerenih, a zapravo lažnih i zlonamjernih informacija unose nemir među muslimane u ovim mubarek danima mjeseca ramazana. Nadamo se da će ubuduće pokazati više profesionalnosti u svom poslu i respekta prema instituciji Islamske zajednice i njenim pripadnicima - navodi se u reagiranju Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19737 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:16
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:11
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:02

Nekog izbora nemam... Ili mcdonalds ili to :D
pa ponesi ziv bio od kuce :) kad god bi me "hvatao" iftar na poslu, ja bi sebi ponesi <3 a bio je vremena kad sam radila (u jednoj medjunarodnoj org) svi smo nosili, pa bi se onda okupili u konferencijskoj i postavili sofru i zajedno jeli i dijelili sta je ko ponio
to je bilo bas lijepo.
Nezz sta da ti kazem :roll:
Nema sofre u mene...na krilo i jedi :D
pa ponesi pa na krilo i jedi
:chmoljava:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19738 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:18

Evo saopštenja:
ovo je isto kao kad kaze SDA da su napadi na Sebiju zapravo napadi neistomisljenika i podrivanje institucija, a ne potkazivanje masovnog ubojice.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#19739 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tesla Edison »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:15
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.

E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu..
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#19740 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:27
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:15
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.

E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu..
Ne bih bas tako rekao... Nije IZ Islam, bar ne nuzno, iako bi trebala biti.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19741 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:40
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:27
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:15


E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu..
Ne bih bas tako rekao... Nije IZ Islam, bar ne nuzno, iako bi trebala biti.
pa bravo.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#19742 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tesla Edison »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:40
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:27
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:15


E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu..
Ne bih bas tako rekao... Nije IZ Islam, bar ne nuzno, iako bi trebala biti.
Nisam ni mislio.

Mislio sam ljudi koji su njoj, da li su to zaista vjernici, pripadnici islama ili ne? Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45227
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#19743 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Chmoljo »

Ccc, kakva vam je sad ovo priča.

A fino sam vam rekao ne stavljajte jaja u topu...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#19744 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tesla Edison »

Chmoljo wrote: 10/05/2021 12:52 Ccc, kakva vam je sad ovo priča.

A fino sam vam rekao ne stavljajte jaja u topu...
Vrlo ozbiljna Chmoljo. Ozbiljne tvrdnje su iznesene i nije ovo za zanemariti. Ne bi smjelo biti. Kao što sam rekao, nije više samo stvar novca, ovo je postalo mnogo dublje i ozbiljnije (kao u izreci: "Poslije ovoga neko mora ići u zatvor"). IZ pod je hitno, još jučer, morala argumentovano oglasiti povodom ovih tvrdnji. Ja kao vjernik sam duboko potresen i uznemiren. Ne Fatmirovom pričom, nego šutnjom IZ-a.
Last edited by Tesla Edison on 10/05/2021 12:57, edited 1 time in total.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19745 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:51
Nisam ni mislio.

Mislio sam ljudi koji su njoj, da li su to zaista vjernici, pripadnici islama ili ne? Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
nije ovo tema - trebalo bi otvoriti novu, ali jesi li ti ozbiljan?
stvarno mislis da ce neko odgovoriti? decenijama to rade, zaboravila sam kako se zove onaj efendija sto je istupio iz struktura IZ jer je vidio sta se radi... pa nikom nista.
nije alarmantno da su rekli da hadzdz ne vrijedi ako nije u njihovoj organizaciji!? HEJ! da kurban ne vrijedi ako nije kod njih uplacen... pa sta ce ti vise. IZ se postavlja kao sudija necijeg nijeta ili sevapa. a o transparentnosti utroska sredstava da ne pricamo. eno je li se momak javio iz jedne od kategorija na koju bi se trebao (u)trositi novac od zekata i vitri... nikad dinara nije vidio. sta ti treba vise? i nije to od jucer, to traje zadnjih 30 godina. vidis s kakvim se bahatim autoritetom postavljaju, kao ko si ti da propitujes.... a ako igdje nema bahatosti i autoriteta to je u islamu.

neces ni ti niti iko od nas dobiti odgovor. jedino ove spinove. jer islam je ono sto oni kazu da jeste. i hadzdz i kurban i vitre i zekat.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45227
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#19746 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Chmoljo »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:57
Chmoljo wrote: 10/05/2021 12:52 Ccc, kakva vam je sad ovo priča.

A fino sam vam rekao ne stavljajte jaja u topu...
Vrlo ozbiljna Chmoljo. Ozbiljne tvrdnje su iznesene i nije ovo za zanemariti. Ne bi smjelo biti. Kao što sam rekao, nije više samo stvar novca, ovo je postalo mnogo dublje i ozbiljnije (kao u izreci: "Poslije ovoga neko mora ići u zatvor"). IZ pod je hitno, još jučer, morala argumentovano oglasiti povodom ovih tvrdnji. Ja kao vjernik sam duboko potresen i uznemiren. Ne Fatmirovom pričom, nego šutnjom IZ-a.
Nije tema.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19747 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:57
Chmoljo wrote: 10/05/2021 12:52 Ccc, kakva vam je sad ovo priča.

A fino sam vam rekao ne stavljajte jaja u topu...
Vrlo ozbiljna Chmoljo. Ozbiljne tvrdnje su iznesene i nije ovo za zanemariti. Ne bi smjelo biti. Kao što sam rekao, nije više samo stvar novca, ovo je postalo mnogo dublje i ozbiljnije (kao u izreci: "Poslije ovoga neko mora ići u zatvor"). IZ pod je hitno, još jučer, morala argumentovano oglasiti povodom ovih tvrdnji. Ja kao vjernik sam duboko potresen i uznemiren. Ne Fatmirovom pričom, nego šutnjom IZ-a.
ja nisam. meni je odavno sve jasno. jer nije ovo od jucer.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19748 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

Chmoljo wrote: 10/05/2021 12:57
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:57
Chmoljo wrote: 10/05/2021 12:52 Ccc, kakva vam je sad ovo priča.

A fino sam vam rekao ne stavljajte jaja u topu...
Vrlo ozbiljna Chmoljo. Ozbiljne tvrdnje su iznesene i nije ovo za zanemariti. Ne bi smjelo biti. Kao što sam rekao, nije više samo stvar novca, ovo je postalo mnogo dublje i ozbiljnije (kao u izreci: "Poslije ovoga neko mora ići u zatvor"). IZ pod je hitno, još jučer, morala argumentovano oglasiti povodom ovih tvrdnji. Ja kao vjernik sam duboko potresen i uznemiren. Ne Fatmirovom pričom, nego šutnjom IZ-a.
Nije tema.
grejt majnds :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45227
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#19749 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Chmoljo »

:mrgreen:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#19750 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tesla Edison »

hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:57
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:51
Nisam ni mislio.

Mislio sam ljudi koji su njoj, da li su to zaista vjernici, pripadnici islama ili ne? Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
nije ovo tema - trebalo bi otvoriti novu, ali jesi li ti ozbiljan?
stvarno mislis da ce neko odgovoriti? decenijama to rade, zaboravila sam kako se zove onaj efendija sto je istupio iz struktura IZ jer je vidio sta se radi... pa nikom nista.
nije alarmantno da su rekli da hadzdz ne vrijedi ako nije u njihovoj organizaciji!? HEJ! da kurban ne vrijedi ako nije kod njih uplacen... pa sta ce ti vise. IZ se postavlja kao sudija necijeg nijeta ili sevapa. a o transparentnosti utroska sredstava da ne pricamo. eno je li se momak javio iz jedne od kategorija na koju bi se trebao (u)trositi novac od zekata i vitri... nikad dinara nije vidio. sta ti treba vise? i nije to od jucer, to traje zadnjih 30 godina. vidis s kakvim se bahatim autoritetom postavljaju, kao ko si ti da propitujes.... a ako igdje nema bahatosti i autoriteta to je u islamu.

neces ni ti niti iko od nas dobiti odgovor. jedino ove spinove. jer islam je ono sto oni kazu da jeste. i hadzdz i kurban i vitre i zekat.
Sad sam se dobro zamislio. Svjestan sam ja toga svega što si napisala međutim, to sam potiskivao, govorio sam sebi da je to šejtansko. Išao sam onom logikom "ma gdje će efendija, hafiz, muftija, reis,... baviti se tim stvarima. Ako iko vjeruje, oni vjeruju i žive po principima Islama i Šerijata". Strah me da je ovo što si napisala za mene bolno otkriće i bolna istina.

Neću više off topic.
Post Reply