Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#21351 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

Bloo wrote: 04/05/2022 02:00 I samo i ja da kazem zadnju na ovu.temu:
Nemojte se vas dvojica nikada baviti da'wom (jesam li.dobro napisal, a?). Uspjeli li ste mi dodatno zgaditi organiziranu religiju. :|

Allahmanet vam.onako razgovorno.
(Da, ironija).
Ne znam, ja samo znam jedno da očekujem jednog dana da ti ovdje pred svima nama proučiš šehadet jer obično takvi koji se toliko otimaju kao što je nekada Ebu Sufjan pa Halid ibnu Velid pa hz. Omer koji je opasao sablju da smakne Poslanika a.s. i da ih ne nabrajam sve jer je duža lista poslije šehadeta nije bilo gorljivijih muslimana. A ne ličiš mi nikako na Ebu Leheba koji je ostao ćafir zbog svoje oholosti i tvrdoglavosti. :mrgreen:

Rekoh i ja zadnju na temu. :mrgreen:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#21352 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tvrtko II Kotromanić »

nova_pruga wrote: 03/05/2022 22:39
Tvrtko II Kotromanić wrote: 03/05/2022 20:59

prica mi jedan stariji clan porodice, bio medreslija i kao softa jedne godine (to je bilo 60tih) dok je imao praksu u jednoj seoskom dzematu, selo oko B.Broda, jedan stariji dzematlija ga je kritikovao sto uci kulhvallahu umjesto kl(ć)ufuvallahu

neznanje naseg naroda o sopstvenoj vjeri, vjerskoj praksi, razlozima koji stoje iza halala i harama, ahlaku i haman svemu ostalom je da Bog sacuva, s tim da eto zaista pozitivno ima medju mladjim generacijama i vise znanja sa naravno i mnogo dostupnijih izvora ali svakako i vise interesa za zaista ucenje o samoj vjeri kako bi se ista i bolje razumjela i znala
Stariji ljudi često umjesto K govore Ć. To je nastalo još u ranom turskom dobu na ovim prostorima. Naime, kada se naš narod navikavao na arapske riječi, neposredno nakon primanja islama i napuštanja bogumilstva, bilo im je teško "lomiti jezik" pa su umjesto K i KJ izgovarali Ć (rekaat-reKJat-reĆat, iKindija-iĆindija,...). To je vremenom ostalo uvriježeno kod našeg naroda i tek u moderno doba, kada je sve više školovanih i učenih (islamske tematike i teologije) počelo dolaziti na naše prostore, to je počelo isčezavati.

Zbog toga imamo danas situacija da poneki stariji džematlija i dalje izgovara neispravno, jer jednostavno tako je naučio. Kad čovjek od malena nauči pogrešno, teško se to ispravlja u starosti.

Naravno, ništa od toga nije namjerno, bitno je kako je on to u srcu izgovorio, tako da inšaAllah, biće im to sve primljeno kao da su ispravno izgovarali. Zato sa takvim (starijim) ljudima treba fino, dati do znanja da uvažavaš primjedbu, kao da su oni u pravu, a ti u krivu. Biće im drago, a ispravljati ih, ili nedaj Bože raspravljati se, ne vrijedi. U godinama su i sve da im je i jasno da je pogrešno, do kuće će vjerovatno zaboraviti i da su te sreli :).
apsolutno :thumbup:

sve je tacno sto si napisao osim za bogumilstvo :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#21353 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 04/05/2022 02:00 I samo i ja da kazem zadnju na ovu.temu:
Nemojte se vas dvojica nikada baviti da'wom (jesam li.dobro napisal, a?). Uspjeli li ste mi dodatno zgaditi organiziranu religiju. :|

Allahmanet vam.onako razgovorno.
(Da, ironija).
Eh, koji sam peh...a taman te "ah" bio krenuo.

Ne sirim nikome Islam, Islam je danas svedski sto, neka se posluzi ko zeli, pa i ti, bujrum, a ja kao musliman, bosnjak i sarajlija imam pravo da s vremena na vrijeme dovedem nase teme na dnevni red, pa i na bajram da dovedem topic o cestitanju bajrama.

“Ni jevreji ni kršćani neće biti tobom zadovoljni sve dok ne prihvatiš njihovu vjeru. Reci: ‘Allahov je put jedini Pravi put!’ A ako bi se ti poveo za željama njihovim, nakon Objave koja ti dolazi, od Allaha te niko ne bi mogao zaštititi niti odbraniti” (el-Bekara, 120)
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#21354 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Tvrtko II Kotromanić »

vatrogasac wrote: 03/05/2022 23:52
nova_pruga wrote: 03/05/2022 22:39
Stariji ljudi često umjesto K govore Ć. To je nastalo još u ranom turskom dobu na ovim prostorima. Naime, kada se naš narod navikavao na arapske riječi, neposredno nakon primanja islama i napuštanja bogumilstva, bilo im je teško "lomiti jezik" pa su umjesto K i KJ izgovarali Ć (rekaat-reKJat-reĆat, iKindija-iĆindija,...). To je vremenom ostalo uvriježeno kod našeg naroda i tek u moderno doba, kada je sve više školovanih i učenih (islamske tematike i teologije) počelo dolaziti na naše prostore, to je počelo isčezavati.
U tome je kvaka što arapski alfabet ima dva glasa K koja su slična, ali opet prilićno različita pa su naši ljudi glas ق koji se izgovara iz dubine grla izgovarali kao K, a nešto mekši koji je bliže jeziku ك izgovarali kao Ć da bi razlika bila primjetnija. Pa je onda Ajetul-Kursija bila Ćursi dova, Kaba - Ćaba, Zekat -Zećat, Mubarek - Mubareć itd..itd da je ostalo i u bajramskoj čestitci Bajram mubarećola, a što je iskrivljeni oblik od Bajram mubarek olsun. Neko isto smatra vjerskim pozdravima Merhaba ili Sabahajrola ili Akšamhajrola dok je jedino selam islamski pozdrav, a ovo su ostali kao tradicionalni kod bosanskih muslimana i ne mislim da i Bajram mubarećola ili Akšam hajrola treba protjerati iz tradicije, ali nije loše znati koji su ispravni, a koje iskrivljeni oblici u upotrebi, a kod Allaha se djela cijene po nijjetu. Na njemačkom Bajram se kaže Zuckerfest i ne bih ni to odbio kao čestitku. :mrgreen: Mislim samo da ne treba na silu neispravno (bez značenja na bilo kojem jeziku) vraćati u upotrebu ako smo već naučili ispravno.

Naučite čestitati Bajram na brojnim stranim jezicima
a vidis kako je zanimljivo, imamo "problem" kod distinkcije kaf i kef a 3 razlicita slova h mozemo izgovarati kako treba :D

a sto se tice cestitki, ja bas miksam, nekad Bajrambarecola, nekad Bajram mubarek, nekad vala i puni naziv BSMO :lol: :lol: pa sam tako istog stava da, ne mislim da to ide tako striktno niti da ga se alaselamet treba protjerati iz tradicije.
Neke druge nase tradicije mi nisu bas po PS-u :-) ali to je vec produkt naseg generalnog neznanja o vjeri kao i naravno, kao sto svaki narod ima, miks lokalnih vjerovanja/tradicije od kojih neki sezu do ne samo predislamskih nego i do predkrscanskih vremena, ali to nije tema danasnjeg programa :lol:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#21355 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 04/05/2022 08:59

a vidis kako je zanimljivo, imamo "problem" kod distinkcije kaf i kef a 3 razlicita slova h mozemo izgovarati kako treba :D
E možda je to taj razlog jer mijenjanjem izgovora mijenja se i značenje pa u suri Felek imamo taj primjer gdje grleno H u khaleka znači stvoriti, a ono naše klasično H ako se upotrijebi reče mi neko da znači obrijati. Nisam ganjao po Muftiću. Pa umjesto da je Bog stvorio Zemlju, neko izgovori da je obrijao. :mrgreen:

Rekoh li ja Bajram mubarećola? :mrgreen:

@hadzinicasa , bamja je bila med medeni. Sjetih se tek na pola sahana da i uslikam ostatak. :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#21356 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

vatrogasac wrote: 04/05/2022 09:18

@hadzinicasa , bamja je bila med medeni. Sjetih se tek na pola sahana da i uslikam ostatak. :mrgreen:
vjerujem ti. poklonjenoj se bamiji u saft ne gleda, nego se poljubi ruka koja je dok posti vjerovatno kuhala i spremala svu tu hranu da nahrani druge postace, dakle dupli sevap :D

i jos bamiju, dakle trostruki sevap :srce:
no_sikiriki
Posts: 17243
Joined: 11/12/2012 13:21

#21357 Re: Ramazan, opet ;)

Post by no_sikiriki »

vatrogasac wrote: 04/05/2022 09:18
Tvrtko II Kotromanić wrote: 04/05/2022 08:59

a vidis kako je zanimljivo, imamo "problem" kod distinkcije kaf i kef a 3 razlicita slova h mozemo izgovarati kako treba :D
E možda je to taj razlog jer mijenjanjem izgovora mijenja se i značenje pa u suri Felek imamo taj primjer gdje grleno H u khaleka znači stvoriti, a ono naše klasično H ako se upotrijebi reče mi neko da znači obrijati. Nisam ganjao po Muftiću. Pa umjesto da je Bog stvorio Zemlju, neko izgovori da je obrijao. :mrgreen:

Rekoh li ja Bajram mubarećola? :mrgreen:

@hadzinicasa , bamja je bila med medeni. Sjetih se tek na pola sahana da i uslikam ostatak. :mrgreen:
Koristiš li ga inače? Je li se teško snaći kad je onako opsežan?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#21358 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

no_sikiriki wrote: 04/05/2022 11:31
vatrogasac wrote: 04/05/2022 09:18

E možda je to taj razlog jer mijenjanjem izgovora mijenja se i značenje pa u suri Felek imamo taj primjer gdje grleno H u khaleka znači stvoriti, a ono naše klasično H ako se upotrijebi reče mi neko da znači obrijati. Nisam ganjao po Muftiću. Pa umjesto da je Bog stvorio Zemlju, neko izgovori da je obrijao. :mrgreen:

Rekoh li ja Bajram mubarećola? :mrgreen:

@hadzinicasa , bamja je bila med medeni. Sjetih se tek na pola sahana da i uslikam ostatak. :mrgreen:
Koristiš li ga inače? Je li se teško snaći kad je onako opsežan?
Ma i nije i jest. Tu su tri konsonanta i ko je prošao babove u gramatici nije mu u većini slučajeva problem prepoznati i značenje, ali onda slijede druge muke i kada sve riječi pronađeš, kako doći do smislene rečenice jer recimo u novinama nema vokala, a pred tobom nije prosta nego složena rečenica. :mrgreen: Slično njemačkom jer nemaš pojma dok ne dođeš do posljednje riječi u rečenici. Ogromna je razlika između morfologije i sintakse, da li samo trebaš jednu riječ ili ganjaš smisao teksta. Odlična ilustracija za to je ova serija o Ahmed ibn Hanbelu što je bila na Face tv kako su mu' tezilije znale zloupotrijebiti te finese i u morfologiji.
no_sikiriki
Posts: 17243
Joined: 11/12/2012 13:21

#21359 Re: Ramazan, opet ;)

Post by no_sikiriki »

vatrogasac wrote: 04/05/2022 12:48
no_sikiriki wrote: 04/05/2022 11:31

Koristiš li ga inače? Je li se teško snaći kad je onako opsežan?
Ma i nije i jest. Tu su tri konsonanta i ko je prošao babove u gramatici nije mu u većini slučajeva problem prepoznati i značenje, ali onda slijede druge muke i kada sve riječi pronađeš, kako doći do smislene rečenice jer recimo u novinama nema vokala, a pred tobom nije prosta nego složena rečenica. :mrgreen: Slično njemačkom jer nemaš pojma dok ne dođeš do posljednje riječi u rečenici. Ogromna je razlika između morfologije i sintakse, da li samo trebaš jednu riječ ili ganjaš smisao teksta. Odlična ilustracija za to je ova serija o Ahmed ibn Hanbelu što je bila na Face tv kako su mu' tezilije znale zloupotrijebiti te finese i u morfologiji.
Razumijem. Ne bavim se ja arapskim, više me interesovalo u kojoj mjeri ljudi koriste rječnik i da li je dovoljno "praktičan".
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#21360 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

Zoya wrote: 03/05/2022 16:08 Bajram Mubarek, dragi narode ❤️
Allah razi olsun draga @Zoya ; bajram Mubarek olsun 😘

Šta ima kod tebe, jesi li bolje ? ❤️
noviclan
Posts: 10941
Joined: 31/10/2013 06:48

#21361 Re: Ramazan, opet ;)

Post by noviclan »

Kad sest dana postiti
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#21362 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

noviclan wrote: 05/05/2022 18:58 Kad sest dana postiti
Od danas pa dalje.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#21363 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

nova_pruga wrote: 07/05/2022 15:55
skafiskafsnjak wrote: 05/05/2022 18:58

Od danas pa dalje.
I ne mora dan za danom. Čisto da se napomene :)
Naravno. Iako, vecina ce mozda dan za danom... Dok je organizam u tom ritmu :mrgreen:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#21364 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

skafiskafsnjak wrote: 07/05/2022 16:16
nova_pruga wrote: 07/05/2022 15:55

I ne mora dan za danom. Čisto da se napomene :)
Naravno. Iako, vecina ce mozda dan za danom... Dok je organizam u tom ritmu :mrgreen:
Ja sam Bh dan za danom i zadovoljstvo je pravo, bas ko da sam Bh kompletirala Ramazan. Prije sam vikend po vikend al eto čini mi se da je dan za dan veće zadovoljstvo.
Amin da Kabul bude i meni i svima aBd.
Veliki mahsuz selam dzematu :thumbup:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#21365 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skafiskafsnjak »

Image
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#21366 Re: Ramazan, opet ;)

Post by sikstinajn »

...
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#21367 Re: Ramazan, opet ;)

Post by pijo_zoljo »

za 141 dan aBd
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#21368 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#21369 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

Dr hafiz : “ Sutra (ponedjeljak 23. januar), ako Bog da, nastupa sveti mjesec redžeb. O njegovom značaju i najboljim ibadetima koje se mogu učiniti tokom redžeba vidi u priloženom videu. Kada se ugleda mlađak od redžeba, ili početkom redžeba, lijepo je proučiti dovu: "Gospodaru naš, podari nam Svoj blagoslov u redžebu i ša'banu i daj nam da dočekamo ramazan." Amin.“
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#21370 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

O nafila namazu u ovoj Mubarek noći

immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#21371 Re: Ramazan, opet ;)

Post by immuno »

Sitni, Sitni lete dani..
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#21372 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skupljac_zeljeza »

Image
HelaS
Posts: 5654
Joined: 22/09/2018 13:21

#21373 Re: Ramazan, opet ;)

Post by HelaS »

skupljac_zeljeza wrote: 21/02/2023 22:51 Image
U kakvoj je vezi ovaj tekst (ne znam naziv ovog nečeg), sa Ramazanom :?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#21374 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Snake Eyes »

skupljac_zeljeza wrote: 21/02/2023 22:51 Image
Priča je besmislena.
HelaS
Posts: 5654
Joined: 22/09/2018 13:21

#21375 Re: Ramazan, opet ;)

Post by HelaS »

Snake Eyes wrote: 22/02/2023 06:35
Priča je besmislena.
I ne samo to, na sličan način ljudima se pokazuju neke "mudrosti", ili kako je neko nekog zajebao, ili idilične životne situacije, kako nešto treba činiti ili ne treba, i to sve prikazano ovakvim kratkim tekstovima, kao da su ljudi u svijesti trogodišnjeg djeteta, pa ne mogu shvatiti drugačiji način životnog pravila i vjerskog putokaza :-)
Post Reply