Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Makk
Posts: 39
Joined: 05/06/2004 16:43

#1 Ramazan......

Post by Makk »

Samo da napomenem.....


Ramazan samo što nije :)

Već u četvrtak, 11.08. prva mubarek-večer!

Lejletul Regaib!


I eto i 5.oktobra, prvog dana ramazana :)
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#2

Post by love »

Valja docekati 5 oktobar.Uvijek se radujem Ramazanu ovako kad je blizu :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3

Post by Bosanac sa dna kace »

Hvala na podsjetniku.....Da te Allah nagradi....
Ramazan ide ramazanu se radujem.... :) :) :)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#4

Post by Kwaheri »

183. O vjernici! Propisuje vam se post, kao sto je propisan onima prije vas, da biste se grijeha klonili,

184. i to neznatan broj dana; a onome od vas koji bude bolestan ili na putu – isti broj drugih dana. Onima koji ga jedva podnose – otkup je da jednog siromaha nahrane. A ko drage volje da vise, za njega je bolje. A bolje vam je, neka znate, da postite.

185. U mjesecu ramazanu pocelo je objavljivanje Kur’ana, koji putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanje dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuce, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti, - Allah zeli da vam olaksa, a ne da poteskoce imate -, da odredeni broj dana ispunite, i da Allaha velicate zato sto vam je ukazao na pravi put, i da zahvalni budete.

186. A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na pravom putu.

...jel pocelo odbrojavanje...gdje nam je ragib?

:) 24
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#5

Post by ziggy »

Jedva cekam Ramazan!Sve ima tako posebnu car,sve je ljepse,veselije i vjerujte mi da mi bude jako zao kad mu dodje kraj.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#6

Post by avicena »

Zajednički iftari, kandilji, mukabele, teravije, vazovi.....duhovni preporod...

Image
Image
Image
Image

I usput....

Tuzla, 2002.Ramazan. Možda se neko i prepozna
bjacinjo
Posts: 97
Joined: 29/08/2005 01:57

#7

Post by bjacinjo »

Esselamu alejkum

preporucujem knjigu "vrijednosti Ramazana"

ja sam je posudila rodici..sutra mi je insa-Allah donosi da je OPET procitam uoci Ramazana insa-Allah

jedva cekam :-D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#8

Post by hananah »

a kad je bajram, mislim zbog slobodnih dana :) fakat volim bajram :)
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#9

Post by orbit »

jel mozemo na klopu i mi sto ne slavimo ili bi pokvarili mozda omladinu pa bolje ne ?
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#10

Post by avicena »

orbit wrote:
jel mozemo na klopu i mi sto ne slavimo ili bi pokvarili mozda omladinu pa bolje ne ?
Bujrum! Ako je neko podložan kvarenju (tvoja formulacija), on će se pokvariti i bez tvog uticaja. Znači, bujrum, ko zna možda se ti popraviš! ;-)
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#11

Post by orbit »

avicena wrote:Bujrum! Ako je neko podlo¾an kvarenju (tvoja formulacija), on æe se pokvariti i bez tvog uticaja. Znaèi, bujrum, ko zna mo¾da se ti popravi¹!
imas pravo sto se kvarenja tice, ali eto ima ih u svim religijama koji se drze: cuvaj se svoga jer ce te oni kad tad pokvariti - onako sektaski.


samo bi ja bez pepsija - ako moze :D

a ako su i ovo slike s ramazana, ne sumnjam da bi me popravio :D :

OBRISATO !!! :zzzz:
Last edited by orbit on 10/09/2005 17:31, edited 1 time in total.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#12

Post by avicena »

orbit wrote:
avicena wrote:Bujrum! Ako je neko podložan kvarenju (tvoja formulacija), on će se pokvariti i bez tvog uticaja. Znači, bujrum, ko zna možda se ti popraviš!
imas pravo sto se kvarenja tice, ali eto ima ih u svim religijama koji se drze: cuvaj se svoga jer ce te oni kad tad pokvariti - onako sektaski.


samo bi ja bez pepsija - ako moze :D
Znaš šta, šejtan, sotona je vrlo lukav. Vjerujući to znaju. Ne preza od toga da i ljude koristi u toj svojoj misiji (....minel džineti ve nas) pa opreza nikad dosta.

Možel' mineralna? Tuzlanski kiseljak. 8-)
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#13

Post by orbit »

avicena wrote:Zna¹ ¹ta, ¹ejtan, sotona je vrlo lukav. Vjerujuæi to znaju. Ne preza od toga da i ljude koristi u toj svojoj misiji (....minel d¾ineti ve nas) pa opreza nikad dosta.

Mo¾el' mineralna? Tuzlanski kiseljak. 8-)
moze i sarajevski :D

ma vjerujuci bi trebali znati da je valjda njihov bog u koga vjeruju jaci od sotone, pa ce ih zastititi...
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#14

Post by avicena »

ma vjerujuci bi trebali znaci da je valjda njihov bog u koga vjeruju jaci od sotone, pa ce ih zastititi...
Jeste jači svakako, ali Bog nikoga ne tjera silom da ga poštuje. Želim reći da ne treba zanemariti šejtanovu lukavštinu koja nema veze sa Božijom svemoći.

Ne znam šta si ti ovo našao, ja govorim o IFTARU.

okro-tuzla.org/images/ fotoalbum/ramazan2002/i...

edit: Čini mi se da si pomiješao ove fotografije.

.......ceuln.usj.edu.lb/imag/actus/iftar9.jpg
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#15

Post by orbit »

avicena wrote:Ne znam ¹ta si ti ovo na¹ao, ja govorim o IFTARU.

edit: Èini mi se da si pomije¹ao ove fotografije.

.......ceuln.usj.edu.lb/imag/actus/iftar9.jpg
pa da ti si skinuo s te stranice i na ovoj slici pise IFTAR - iftar5:

Image

nego jesu ovo libanonke - nisu lose...
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#16

Post by avicena »

orbit wrote:

nego jesu ovo libanonke - nisu lose...
Postoji jedan lijep običaj da se na te zajedničke iftare pozivaju i osobe koje nisu muslimani, poznanici i prijatelji....da podijele sa nama taj lijepi trenutak i ugođaj.....sjećaš se onog iftara u Banja Luci oko kojeg se bila digla prašina.....ja sam prisustvovao iftarima koje su za nas muslimane spremili nemuslimani što se isto može nazvati lijepom gestom....zbog toga i govorimo o posebnom duhovnom stanju u Ramazanu...
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#17

Post by love »

Dobro je pozivati i nemuslimane na iftar(i ako nije veliki obicaj),sta znas tako ih mozes privuci istini...jer tad se i uci iz Kur'anai sve to :).Prije nego sto se jede uvijek se prouci dova :)
Last edited by love on 10/09/2005 12:23, edited 1 time in total.
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#18

Post by love »

orbit wrote:
avicena wrote:Bujrum! Ako je neko podložan kvarenju (tvoja formulacija), on će se pokvariti i bez tvog uticaja. Znači, bujrum, ko zna možda se ti popraviš!
imas pravo sto se kvarenja tice, ali eto ima ih u svim religijama koji se drze: cuvaj se svoga jer ce te oni kad tad pokvariti - onako sektaski.


samo bi ja bez pepsija - ako moze :D

a ako su i ovo slike s ramazana, ne sumnjam da bi me popravio :D :
To ti nisu slike sa iftara
zabrinut
Posts: 74
Joined: 07/10/2003 00:00

#19

Post by zabrinut »

DRAGI MOJI RAMAZANI

Ramazan se primakao i samo sto nije usao u nasu avliju, a ja ponovo nepripremljen za njega. Kako brzo prodje taj mjesec da i ne znas kako ga prihvatiti docekati i u njemu uzivati, a da ti ne izmakne i ostavi te zalosna.
Kada ramazan prodje i kada ga na Bajram ispracamo, sve smo nekako kao ponosni sto docekasmo jos jedan Bajram, a u isto vrijeme tuzni zbog odlaska ramazana u kojem ne stigosmo se sjetiti svih onih sto ih ne bijase ovog ramazana medju zivima.
Miris ramazana me posebno ranjava i vraca u moje djetinjstvo kada sam iscekivao ezan za iftar u avliji, na basci, puticu, kojim sam hitio kuci noseci u bardaku taze vodu, kojom ce se moji omrsiti.
Posebno mi je ostala moja rahmetli nana u sjecanju jer sam uvijek cekao njen lokum iz kutije rahatluka, kocku secera ili dvije tri kocke od napolitanke.
Majka je praveci pitu iza ikindije namaza obrezivala jufke sa sinije i od ostatka tijesta pravila male pitice nama djeci. Manja djeca su te pitice jela cim se je pitica na platni ispekla, a mi veci smo to cuvali za iftara i nosili zamotane u krpi i dobro cuvali u dzepu.
Kako je samo mirisala nasa mahala pred aksam. Miris brasnom i uljem uprzene corbe, zatim opojni miris zaljevene sarme, poljevene paprikovim zaljevom. Pred sami aksam se je sladunjavo sirio miris havlapite, zaljevene jabukovim pekmezom.
Za nas djecu je posebno veselje bila ramazanska sofra. Babo je diktirao kakav ce biti iftar, jer je volio lijepo pojesti, a to "lijepo" je pocinjalo rascinjenom corbom, koja je morala biti gusta i sa povrcem ili tiritom, a zaprzena uljnom zaprskom pomijesanom sa brasnom. Morala je tu biti slana i slatka pita, zatim kompot i za babu kiselo mlijeko, u koje se obavezno udrobila kukuruzna proha.
Poslije iftara je uslijedilo izapiranje usta koje je pocinjala od najmanjeg djeteta, a zavrasavalo sa starjesinom kuce, a to je bio uvijek nas babo.
Lijepo je to bilo djetinjstvo sa ramazonom kao carem svih mjeseci u mojoj mladosti .
Puno smo se veselili kada smo bili pozivani na iftare u komsiluk, nasoj rodbini i prijateljima. I mi djeca smo tada imali svoju sofru, djeciju sofru.
Nase pune stomacice je teravija spasavala, gdje smo nakon 33 rekata vec bili spremni jos jesti.
Teravija je bila za nas zanimljiva jer smo kao djeca uzivali u vragolijama omladinaca, koji su htjeli da pokazu da imaju viska hormona i adrenalina pa su safove znali nekada potpuno oboriti, ljuljajuci ih . Mujezin je tada zaustavljao teraviju i najzagrijanije izgonio u zimsku noc na hladjenje.
Sjecajuci se mladosti i ranog djetinjstva insanu ostaju samo uzdasi za mladoscu, propustenom vremenu, koje je u nepovrat otislo, izgubljenim prijateljima i umrlim roditeljima.

Zato je ovaj ramazan mnogome tuzan i sjetan. Tuzan je jer nemamo vise koga nazvati telefonom pred ramazan, malo imamo koga obici, nemamo kome cestitati Bajram i koga poljubiti u ruku. Boze, oprosti nasim dobrim roditeljima i smiluj im se i podari im dzennetske basce.

Upamet!

(Iz knjige "Mirisi iz nanine sehare", Nijaza SALKICA
|||||
Posts: 112
Joined: 12/04/2005 18:04

#20

Post by ||||| »

Mislim da su ove slike sto je postavio "orbit" neprimjerene ovoj temi, bilo bi dobro da se izbrsu, jer im mjesto nije ni sekunde. orbit malo vise postovanja prema ovoj temi, ako nemas nista pametno reci postupci su ti grozni, ovo je daleko od pameti.
APELUJEM da se slike(golotinja) izbrise.....
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#21

Post by orbit »

||||| wrote:Mislim da su ove slike sto je postavio "orbit" neprimjerene ovoj temi, bilo bi dobro da se izbrsu, jer im mjesto nije ni sekunde. orbit malo vise postovanja prema ovoj temi, ako nemas nista pametno reci postupci su ti grozni, ovo je daleko od pameti.
APELUJEM da se slike(golotinja) izbrise.....
OBRISATO ! :D

nije to golotinja, nego slike s iste stranice odakle je i avicena postavljao gore.

a libanonke su zgodne, ako ti to smeta onda si mi sumnjiv neki...al ima nas svakakvih...
bjacinjo
Posts: 97
Joined: 29/08/2005 01:57

#22

Post by bjacinjo »

selam


-U islamskoj tradiciji,mjesec ramazan ima posebno mjesto.To je odabrani,mubarek mjesec,mjesec posta,ibadeta,Allahovog blagoslova,milosti,pomilovanja i oprosta.U tom mjesecu Allah Uzviseni je podario ljudima najvecu blagodat i milost.U njemu je pocela objava Kur'ana "koji je uputa ljudima i jasan dokaz Pravog puta i razlikovanja dobra i zla."(Kur'an,el-Bekare,185)
Upravo zbog tog velikog dogadjaja,radi objave posljednje Bozije,dz.s.,Knjige koja oznacava pocetak nove epohe u povijesti ljudskog roda,mjesec ramazan ima toliki znacaj i vaznost.
Jedno od posebnih obiljezja mjeseca ramazana je-post.Post je vrhunski ibadet kojim vjernik ocituje svoj iman i nastoji zasluziti Allahovu milost i zadovoljstvo.To nije puko sustezanje od hrane i pica,vec angazman cijelog bica.
Oci ne gledaju ono sto je haram,usi ne slusaju prezren govor,ruke ne posezu za haramom.Misli su usredsredjene na velicanje Svevisnjeg Allaha i razmisljanje o skladu i savrsenstvu Njegova stvaranja.Jezik opetuje zahvalu Svevisnjem na Njegovim blagodatima zikrom,izgovaranjem dova i ucenjem Kur'ana...Sustezuci se od hrane i pica musliman jaca svoju volju i uci se da bude strpljiv u zivotnim teskocama.Istovremeno,on suosjeca i solidarise se s ljudima kojima su te blagodati uskracene.Ukratko,ramazan je mjesec posta i ibadeta,trijumf duse nad prohtjevima tijela.To je izvanredna prilika svakom vjerniku i vjernici da,osnazivanjem duhovnosti,zadobiju novi elan i snagu i tako olaksaju svoj dunjalucki put i teskoce.

dr.hfz.Safet Halilovic
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#23

Post by orbit »

bjacinjo wrote:trijumf duse nad prohtjevima tijela
ja kad vidim one gore libanonke, meni odmah lakse u dusi...

mislim da bi se i safet slozio (ok mozda ne javno)
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#24

Post by avicena »

orbit wrote:
bjacinjo wrote:trijumf duse nad prohtjevima tijela
ja kad vidim one gore libanonke, meni odmah lakse u dusi...

mislim da bi se i safet slozio (ok mozda ne javno)
Nije valjda da vjeruješ u dušu, kako se to uklapa sad u......
bjacinjo
Posts: 97
Joined: 29/08/2005 01:57

#25

Post by bjacinjo »

orbit wrote:
bjacinjo wrote:trijumf duse nad prohtjevima tijela
ja kad vidim one gore libanonke, meni odmah lakse u dusi...

mislim da bi se i safet slozio (ok mozda ne javno)
selam

nekad ljudi ne vjeruju da postoji nesto dublje ili dalje od onoga sto oni mogu svojim culima dokuciti...ili dokle njihov rezon ide :)

takodjer je jako lakomisleno reci da nesto sto se tebi svidja da pase i drugome...ti mozda volis jabuke toliko da bi i nacetu pojeo..a neko ne bi nacetu takao iako je jednako voli kao i ti :)

dalje..hafiz biti je velika odgovornost...sigurno nisi znao cim tako govoris da hafizi ne smiju gledati u nedozvoljeno jer ZABORAVLJAJU Kur'an ;)
sad bi to jedan lakomislen um shvatio kao teret ili kaznu...ali jedan "produhovljen" covjek to sasvim drugacije gleda...da ne duljim...nadam se da si bit shvatio :)
Post Reply