Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#14826 Re: Ramazan, opet ;)

Post by m_l »

Svakodobro! wrote:11. Juli (nazalost vidio i prezivio 2 dana Potocara, izgubio sve najblize, ali nesto sto daje snagu je i Ramazan)

"...7 mi godina...Ramazan, već je to bio treći otkako sam prognan sa svog ognjišta. Nana, onako uvijek nasmijana pod šamijom, uvijek me držala u svom "krilu", a najdraže je bilo ono pred mrak, kad svi sjedismo zajedno. Amidža, dedo, majka, babuka, braco, nana i ja. Uvijek se na nešto čekalo. A to čekanje i u meni je budilo nekakav drugačiji osjećaj, nekako kao da sam u tim mometima bio odrasla osoba. To čekanje uvijek je razrahatio ezan s munare Potočarske džamije, možda je čak i bio iz obližnjeg mekteba, toga se baš i ne sjećam dobro! A nakon ezana, ruke u zraku, zahvala Jedinom Stvoritelju! Jedne večeri nana reče "ma snaho draga još je mali on". Znao sam o čemu je riječ, mama je spominjala da počnem s postom. Rekao sam da me probudi ujutru kad ustanu, hocu i ja da jedem s njima i da zapostim i ja. Mama je govorila da sam još mali. No, moja želja je bila velika, pa je pristaala na to! Siromašan sehur, za ono sto mi se servira sada, ali ipak mnogo drazi i hranjiviji nego ovaj sad! Prvi dan nisam ispostio, vec oko podneva, nana rece "hajde sine, rucaj, pa da ti našijemo", kasnije mi objasnila da postim po pola pa tako cu za dva dana imati jedan cjeli, to me jako obradovalo kad mi je rekla da to moze tako! Već slijedece isckeivanje onog ezana je bilo nesto mnogo draže za mene! Osjećao sam neku unutrašnju pobjedu! Našivao sam tako sve do pred kraj Ramazana, a onda sam odluci da ne prekidam...3 dana mog prvog Ramazana su bili nešto najdraže..."

Nane više nema, nema ni dede, babuka je takođe kao šehid preselio, a amidža nedugo posle rata, od tuge za njima! ALI IMAM RAMAZAN. IMAM RAMAZAN ZA SVE NJIH, IMAM RUKE PODIGNUTE PREMA JEDINOM, TO MI JE DOVOLJNA SATISFKACIJA DA SVAKOG RAMAZANA SJETIM SE STA MI JE GOVORILA MOJA LIJEPA NANA!
Tuzno, ali dostojanstveno :thumbup:
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#14827 Re: Ramazan, opet ;)

Post by m_l »

Velkoski wrote:Selam i tebi brate mumine, zapošten još jedan. :-D
Sve ce to Bog dragi pozlatiti. :thumbup:
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#14828 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Op3r4t0r »

ema_ wrote:


Nešto što će svakoga dirnuti :) .
Da Allah dz.s. nagradi i naseg hafiza a i naseg hadziju akobogda.

Jos jedan ramazanski dan je ispred nas. Idem odspavati preostala 2 sata pa valja na posao :).
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#14829 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Maharadza »

Svakodobro! wrote:
MOSALJOZE wrote:
Velkoski wrote:Selam i tebi brate mumine, zapošten još jedan. :-D
Sve hvalospjevke
MašAllah jutros navijački sehur :) HzSa ;)
Elhamdulillah, uvijek. Image

Sent from my LG-D802
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#14830 Re: Ramazan, opet ;)

Post by plemba »

Image
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#14831 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Poezija »

Ogladnilo se. Najteže mi pada ovaj sat pred iftar, minuta kao godina :)
free_spirit
Posts: 330
Joined: 13/06/2013 13:40

#14832 Re: Ramazan, opet ;)

Post by free_spirit »

Meni taj sahat pred iftar najbrže prodje :-D zabavim se oko iftara
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#14833 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Poezija »

Ja samo moram izvaditi sve u tanjir i podgrijati, to traje tačno dvije minute. Ma i nisam toliko gladan koliko me ovo psihički ubija, zaista teško za objasniti. Osjećao sam se fenomenalno, sve do trenutka kada znam da je iftar zaista i blizu.
free_spirit
Posts: 330
Joined: 13/06/2013 13:40

#14834 Re: Ramazan, opet ;)

Post by free_spirit »

Ma samo polahko, dove ti se primaju u iftarski vakat, pa eto predlazem ti da ucis dove, salavate, sta god znas. To će ti skrenuti misli, zaradit ces sevapa aBd a i vrijeme će ti brže proći :-)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#14835 Re: Ramazan, opet ;)

Post by kerima1 »

free_spirit wrote:Ma samo polahko, dove ti se primaju u iftarski vakat, pa eto predlazem ti da ucis dove, salavate, sta god znas. To će ti skrenuti misli, zaradit ces sevapa aBd a i vrijeme će ti brže proći :-)
Pa covjek gladan nema snage da sad misli sta ce uciti :D
Predlazem sat pred iftar da se izadje u setnju na zrak.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#14836 Re: Ramazan, opet ;)

Post by graue_maus »

:cry: uhvati me neka tuga veceras .prodjoh pored smjestaja za sirijske izbjeglice , veceras pred iftar .......koji mio mirisi se sire ulicom , pecena riba, miris cimeta, vruceg hljeba itd .........tako da me automatski vrati u djetinjstvo kad je majka iftar spremala ,..........a ono cijela kuca mirom mirisala , a ja sam probavala je li slano ili slatko ......
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#14837 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Poezija »

@Kerima

Nisam toliko bio gladan koliko mi je teško bilo psihički podnijeti da je ostalo još sat vremena. Cio dan sam postio bez problema, čitao knjige, proletilo vrijeme ali ovaj sat pred iftar me dokrajčio, ne daj Bože nikome.

@Graue

Tužno je kada sam sjediš i sam se iftariš :sad:
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#14838 Re: Ramazan, opet ;)

Post by šatirana_ljubičica »

meni je najlakše pred sami iftar, nit budem gladna nit išta, valjda što znam da je blizu :D
a graue_maus baš me tvoja poruka rastuži... gdje si ti to? imaš li ikoga u blizini da se udružite uz Ramazan? :kiss:
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#14839 Re: Ramazan, opet ;)

Post by El_comadante »

ja zadnji sat malo prošetam i ubijem vrijeme. nego da pitam jeli ko išao na iftar po ovim restoranima i tako to?
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#14840 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Čudna sorta »

Ja valjda pregladnim pa sat-dva pred iftar mi je najlakše. "Kriza" mi je samo kad mi je inače vrijeme ručka, poslije posla, tad se trudim da malo odspavam.

Što se restorana tiče daleko najbolji iftar definitivno Kulin dvor. Svakome bih preporučila ako ne zna gdje da ode...
User avatar
winnie
Posts: 386
Joined: 19/08/2009 19:50

#14841 Re: Ramazan, opet ;)

Post by winnie »

Čudna sorta wrote:Ja valjda pregladnim pa sat-dva pred iftar mi je najlakše. "Kriza" mi je samo kad mi je inače vrijeme ručka, poslije posla, tad se trudim da malo odspavam.

Što se restorana tiče daleko najbolji iftar definitivno Kulin dvor. Svakome bih preporučila ako ne zna gdje da ode...
Je li imaju neki iftarski meni ili standardno naručuješ?
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#14842 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Čudna sorta »

Nije naručivanje. A zaista toliko raznovrsnih jela bude da svega uzmeš po kašiku jer ne možeš pojesti koliko se donosi. Sve bude toplo, hrana ukusna, ne čekaš na uslugu, osoblje ljubazno, ambijent... Ja nisam imala nikada nijednu zamjerku zaista.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#14844 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

El_comadante wrote:ja zadnji sat malo prošetam i ubijem vrijeme. nego da pitam jeli ko išao na iftar po ovim restoranima i tako to?
Gledaj da restoran "Pod Lipom" izbjegnes,za ostale ne znam.
Najljepsi iftari su oni u okviru familije.nista ljepse od domace hrane i ugodjaja ali ako bas moras... :)
User avatar
aCme
Posts: 3465
Joined: 23/04/2010 01:06

#14845 Re: Ramazan, opet ;)

Post by aCme »

.
User avatar
glitch
Posts: 3241
Joined: 09/07/2014 03:07

#14846 Re: Ramazan, opet ;)

Post by glitch »

:)
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#14847 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Poezija »

Prije sam ustajao u 7:30, zaista je dug dan. Kasnije oko 9, pa 10. Evo već drugi dan kako pokušavam biti što više budan, da bi kao duže spavao. Najgore je kada tek ustaneš, suha usta, malo gladan, ubi sparina i vručina u Mostaru.

Nemojte me pogrešno razumiti, ne kukam, samo volim pisati o trenutnom stanju. Čovjek može izdržati nekoliko dana bez hrane, tri mislim bez vode, tako da je sve do psihičke pripremljenosti.

Da ispostima današnji dan što lakše i da nam Allah dž.š ukabuli današnji, baš kao i ostale dane što smo postili, in sha Allah.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#14848 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Op3r4t0r »

Naletih na poznanika koji posti a ne klanja pa reko da vidim ima li i ovdje takvih "postaca"? Bas me zanima kako se neko odluci "postiti" a namaz mu nije ni na kraj pameti :)
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#14849 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Poezija »

A kiše, maš'Allah.

Vidi kolega, nije na nama da sudimo i pričamo o ljudima, svako sebi. Znam ja za svakakvih slučajeva, da nas dragi Bog uputi sve na pravi put.

Mi nećemo odgovarati za postupke i djela drugih ljudi. Na nama je da samo dajemo savjete, na ljudima je da li će razmotriti te savjete.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#14850 Re: Ramazan, opet ;)

Post by m_l »

Op3r4t0r wrote:Naletih na poznanika koji posti a ne klanja pa reko da vidim ima li i ovdje takvih "postaca"? Bas me zanima kako se neko odluci "postiti" a namaz mu nije ni na kraj pameti :)
Kod nekoga je neznanje o propisu namaza kao farza, a kod nekoga nemar pa isti ne obavlja.
Ima isto tako ljudi koji isposte CIJELI ramazan, a svake jeseni obavezno prave rakiju. :-)

Allahu Milostivi, podari nam korisno znanje! Ucini nas pokornim Tebi, poslusnim svojim roditeljima, korisnim ummetu! Amin!

Bilo zahladjenje, kisica, Allahova milost. :-D
Post Reply