Simptomi bolesti sihra

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
semso poplava
Posts: 294
Joined: 15/04/2006 00:35
Location: Tunguzija

#51

Post by semso poplava »

pentesileja wrote:
a nije to za potcijenit. ovoj je mojoj prijateljici netk to bio napravio, ona je pronasla u svom ormaru, kao neka nakupina dlaka il nesto tako gadno,


i onda je saznala da je to manifestarija sihira i desavali su joj se neki crnjaci i

mozda se depilirala pa zaboravila bacit' krzno


koji crnjaci???
pala na ispitu , nogiro je djuvegija , pala na kladionici...
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#52

Post by pentesileja »

semso poplava wrote:
pentesileja wrote:
a nije to za potcijenit. ovoj je mojoj prijateljici netk to bio napravio, ona je pronasla u svom ormaru, kao neka nakupina dlaka il nesto tako gadno,


i onda je saznala da je to manifestarija sihira i desavali su joj se neki crnjaci i

mozda se depilirala pa zaboravila bacit' krzno


koji crnjaci???
pala na ispitu , nogiro je djuvegija , pala na kladionici...

kao prvo, bio je fizicki dokaz. nakupina dlaka uvezana nekim papirom i gumicom, nesto napravljeno. kao drugo, spomenuti hodza joj je identifikovao osobu koja joj je to napravila i koja joj je bila u kuci i koja je to sama priznala. da, priznala je. kao trece, desavale su joj se stvari koje negativoscu premasuju gluposti koje si ti naveo i koje su bilo potpuno van njene kontrole. nesto sto joj nikako nije moglo uspjeti iako se strasno trudila. cetvrto, skidanje sihira je to preokrenulo. dakle, nema govora o autosugestiji. nesto sto ne zavisi od nje.
semso poplava
Posts: 294
Joined: 15/04/2006 00:35
Location: Tunguzija

#53

Post by semso poplava »

dobro sorry malo sam se zafrkavo jer ona "nakupina dlaka" mi je zvucala nekako konspirativno jer ta osoba je trebala DOCI u njenu kucu da bi to ostavila???
mozda je to neko iz njenog okruzenja??

u svakom slucaju nije zafrkancija :( opasne su to stvari!!

molim te napisi jel ti ta drugarica prije tih komplikacija praktikovala ista od vjerskih stvari i koliko?
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#54

Post by pentesileja »

semso poplava wrote:dobro sorry malo sam se zafrkavo jer ona "nakupina dlaka" mi je zvucala nekako konspirativno jer ta osoba je trebala DOCI u njenu kucu da bi to ostavila???
mozda je to neko iz njenog okruzenja??

u svakom slucaju nije zafrkancija :( opasne su to stvari!!

molim te napisi jel ti ta drugarica prije tih komplikacija praktikovala ista od vjerskih stvari i koliko?
ne nije. ona nije uopce religiozna i nije ni skontala sta je to vec je nasla u ormaru i bacila u kantu al je vidio njen cimer koji je iz crne gore. oni su osvijesteni u tom smislu :-) i reko joj sta je to. a osoba koja joj je to napravila takodjer nema veze s religijom vec zna ljude koji to rade. eto. al ipak je na kraju otisla hodzi, iako kao sto rekoh ne vjeruje, jer je bila stvarno ocajna zbog dogadjaja koji su uslijedili.
deex
Posts: 106
Joined: 05/05/2006 20:12

#55

Post by deex »

Meni to izgleda kao depresija sa elementima paranoje.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#56

Post by pisko »

Ovo je evo sve ono prijateljska priča, a eto ispričala si «pentesileja» sve o toj svojoj drugarici i ona je sad ok.
Šta je tu tebi frka nije mi jasno, jer ako nema sihra nema ni opsjednutosti...
Rexyz
Posts: 3
Joined: 12/08/2006 20:34

#57 Re: Simptomi bolesti sihra

Post by Rexyz »

addo888 wrote:Imam poznanicu koja ima podosta problema u zivotu,boluje od straha prema svemu.Ne druzi se sa narodom,vecinom sjedi u svojoj sobi za kompjuterom.Cura je muslimanka vjeruje u Boga i sve ali ne praktikuje vjeru(kao i vecina muslimana ovog svijeta).Ponekad dodje u fazu kada se plasi prikaza(duhova) i ostavlja tv upaljen po cijelu noc.U zadnje vrijeme je pocela klanjati i citati Kur'an i tada su se problemi povecali.Sad ima cudne snove u kojima kako kaze vidi zenu sa sa izrazito zelenim ocima koja je proganja.Ona se stvarno promjenila jer prije je bila veoma drustvena,prosjecno normalna osoba.Veoma je lijepa i mnogi su ostali nesretni zbog nje,tako da njena mati sumnja da joj neko nije bacio neki sihr.Njena majka se brine za nju ali ovdje nema u blizini hodze tako da je nemoguce potraziti pomoc
Djevojka možda ima ozbiljne psihičke probleme i s njom treba raditi isključivo psiholog/psihijatar a ne nekakvi kvazi-kvazi poput hodža i šta sve ne. Nismo u srednjem vijeku, vještice ne postoje.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#58

Post by pisko »

Nismo u srednjem vijeku, ali vjestice postoje.
Postojale su uvijek, samo sto je to danas daleko sofisticiranije.
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#59

Post by pentesileja »

pisko wrote:Ovo je evo sve ono prijateljska priča, a eto ispričala si «pentesileja» sve o toj svojoj drugarici i ona je sad ok.
Šta je tu tebi frka nije mi jasno, jer ako nema sihra nema ni opsjednutosti...
pa nije u nje bilo opsjednutosti, to je blazi oblik sihra, opsjednutost je bila kod nekog drugog, ali to je vec druga prica :D
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#60

Post by pentesileja »

pisko wrote:Nismo u srednjem vijeku, ali vjestice postoje.
Postojale su uvijek, samo sto je to danas daleko sofisticiranije.

da, postoje. narocito je dobar svedski ogranak. strasno su dooobre. ali mora se zasluzit mail prepiska s njima.
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#61 Re: Simptomi bolesti sihra

Post by pentesileja »

Rexyz wrote:
addo888 wrote:Imam poznanicu koja ima podosta problema u zivotu,boluje od straha prema svemu.Ne druzi se sa narodom,vecinom sjedi u svojoj sobi za kompjuterom.Cura je muslimanka vjeruje u Boga i sve ali ne praktikuje vjeru(kao i vecina muslimana ovog svijeta).Ponekad dodje u fazu kada se plasi prikaza(duhova) i ostavlja tv upaljen po cijelu noc.U zadnje vrijeme je pocela klanjati i citati Kur'an i tada su se problemi povecali.Sad ima cudne snove u kojima kako kaze vidi zenu sa sa izrazito zelenim ocima koja je proganja.Ona se stvarno promjenila jer prije je bila veoma drustvena,prosjecno normalna osoba.Veoma je lijepa i mnogi su ostali nesretni zbog nje,tako da njena mati sumnja da joj neko nije bacio neki sihr.Njena majka se brine za nju ali ovdje nema u blizini hodze tako da je nemoguce potraziti pomoc
Djevojka možda ima ozbiljne psihičke probleme i s njom treba raditi isključivo psiholog/psihijatar a ne nekakvi kvazi-kvazi poput hodža i šta sve ne. Nismo u srednjem vijeku, vještice ne postoje.


psiholog/psihijatar nisu dorasli ovom zadatku. zapravo, nema toga cemu jesu :D
Tuareg
Posts: 10
Joined: 24/05/2003 00:00

#62

Post by Tuareg »

Postoje sihire,a moze se i ograjisat!
ami79
Posts: 2
Joined: 22/08/2006 08:13

#63 simptomi bolesti sihra

Post by ami79 »

SELLAM ALEJKUM na pocetku ove teme sam vidjela da se sponjinje hodza muhamed smajic iz visokog koji je siguran,molim vas ako neko ima njegov broj telefona da mi javi HITNO JE ja zivim u inostranstvu i nemogu nikog da nadjem da mi pomogne,za sihre vjerujem da postoje jer ih imam u kuci dovoljno je da vidite da otac nemoze svoje dvogodisnje dijete gledat ocima i da se brak raspada a nekad je bilo sve u redu a za tu djevojku ako se bas misli da ima sihir nek klanja stiharu kao sto sam i ja uradila i znat ce,koliko znam stihara je dozvoljena u nasoj vjeri al isto tako nek pazi kod koga ce klanjati stiharu jer znam da danas ima svasta kod nas,MOLIM VAS AKO MOZE STO BRZE BROJ TEL JER JA NEMOGU NEKE STVARI VISE IZDRZAT UNAPRIJED VAM HVALA
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#64

Post by urbanagerila »

Haqqani wrote:Pustite suplje price.

Posalji djevojku hafizu Sulejmanu Bugariju.


Neka ne ide nikome drugom !!!

Nikakve pseudohodje , vracare , skupljaci kasika ...
@haqqani
Selam alejkum
Jel se Bugari bavi rukjom? Koliko je pouzdan i kako doci do njega. Znam da je u Bijeloj na carsiji nego jel ima neki kontakt da ne idem ne najavljen. Posto vidim da insistiras na njemu volio bi ako bi mi dao vise informacija
crni321
Posts: 45
Joined: 29/03/2004 21:20

#65

Post by crni321 »

urbanagerila wrote:
Haqqani wrote:Pustite suplje price.

Posalji djevojku hafizu Sulejmanu Bugariju.


Neka ne ide nikome drugom !!!

Nikakve pseudohodje , vracare , skupljaci kasika ...
@haqqani
Selam alejkum
Jel se Bugari bavi rukjom? Koliko je pouzdan i kako doci do njega. Znam da je u Bijeloj na carsiji nego jel ima neki kontakt da ne idem ne najavljen. Posto vidim da insistiras na njemu volio bi ako bi mi dao vise informacija
Jeste pouzdan je, najbolje je da prvo navratis u ostalom se sa njim dogovori.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#66

Post by Haqqani »

crni321 wrote:
urbanagerila wrote:
Haqqani wrote:Pustite suplje price.

Posalji djevojku hafizu Sulejmanu Bugariju.


Neka ne ide nikome drugom !!!

Nikakve pseudohodje , vracare , skupljaci kasika ...
@haqqani
Selam alejkum
Jel se Bugari bavi rukjom? Koliko je pouzdan i kako doci do njega. Znam da je u Bijeloj na carsiji nego jel ima neki kontakt da ne idem ne najavljen. Posto vidim da insistiras na njemu volio bi ako bi mi dao vise informacija
Jeste pouzdan je, najbolje je da prvo navratis u ostalom se sa njim dogovori.
To je jedina osoba koju ti mogu preporuciti . Najbolje je da odes do bijele džamije , i sa hafizom se sve dogovoris.
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#67

Post by urbanagerila »

Jel on stalno tamo? Posto sam cuo da pravi turneje po dijaspori sa Hamzom iz Macbetha. Koliko znam oni su sufije jel to istina i jel mi neko moze pojasniti malo taj pravac u islamu. Mislim da su malo obavijeni misticizmom sto u islamu nije slucaj.
ami79
Posts: 2
Joined: 22/08/2006 08:13

#68 simptomi bolesti sihra

Post by ami79 »

hadzinice molila bi te ako ti nije tesko da mi posaljes taj broj a ovde sam prvi put cula za tog hodzu i kaze da radi po propisima pa sam mislila da je dobar hvala ti
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#69

Post by Haqqani »

urbanagerila wrote:Jel on stalno tamo? Posto sam cuo da pravi turneje po dijaspori sa Hamzom iz Macbetha. Koliko znam oni su sufije jel to istina i jel mi neko moze pojasniti malo taj pravac u islamu. Mislim da su malo obavijeni misticizmom sto u islamu nije slucaj.

Mislim da je hafiz trenutno u Sarajevu.


Sufizam je jedna dimenzija islamske vjere: njegova unutrašnja dimenzija.
Svi nesporazumi u vezi sa sufizmom nastali su iz pokušaja da se od njega napravi jedna odvojena struja ili sekta čiji su korijeni navodno izvan islama, vjere Jedinstva, vjere tevhida, da se kontemplacija odvoji od akcije, religiozna praksa od duhovnosti, unutrašnje od vanjskoga, kretanje ka islamskom Bogu od svih objava koje su prethodile i koje teže prema Njemu kao prema svome završetku.

Ibn Haldun u svojoj Mukaddimi (Rasprava o svjetskoj historiji) smješta sufizam u globalnu perspektivu islama: "Sufizam (tasavvuf) je jedan od nastalih oblika poznavanja Zakona (Šerijata). Put koji su slijedile buduće sufije uvijek je smatran putem istine i dobrog vladanja, kako od Poslanikovih ashaba, tako i od njihovih neposrednih učenika i njihovih nasljednika. Taj put znači strogo primjenjivanje pobožnosti, dosljedne vjere u Boga, odricanja od ovosvjetske taštine, užitaka, od bogatstva i počasti za kojima teže obični Ijudi, zatim u povremenom povlačenju, daleko od svijeta, kako bi se čovjek posvetio molitvi. Sve to bilo je uobičajeno među Poslanikovim ashabima i među prvim muslimanima.
Počevši od drugog stoljeća po Hidžri (VIII stoljeće po Isau a. s.) težnja za dobrima ovoga svijeta počela je rasti i ljudi su se više okrenli prema zemaljskim užicima. Upravo tada su se sufije počele smatrati ljudima koji teže samo za onim svijetom. Sufije su se odlikovale asketizmom, odricanjem i pobožnošću. Zatim su oni razvili jednu vrstu posebnog duhovnog iskustva: ekstazu. Sufija početnik napreduje od jedne stanice do druge dok se postigne iskustvo o jedinstvu Božijem - tevhidu."

Taj fundamentalni tekst Ibn Halduna omogućuje nam da izbjegnemo zabune i besmislice koje, često, u današnjem islamskom svijetu, izazivaju nepovjerenje prema sufizmu koji je ipak kruna Gazalijeve misli. Prvo, sufizam nije rođen tako što je na islam utjecao kršćanski misticizam, gnosticizam, ili mudrost Indije. Izvor sufizma je u Kur'anu.
Unutrašnje doživljavati Zakon, Šerijat, ne znači odvojiti se od njega, nego naprotiv - živjeti sa dubokom sviješću o njegovom smislu. Sufizam, dakle, ne znači prezir prema prakticiranju vjerskih obreda, nego unutrašnje doživljavanje religije. Sloboda u odnosu na tradiciju nije pobuna protiv nje: ona se sastoji u tome da shvatimo živi smisao religije. Jer sloboda nije samo u tome da možemo reći - ne. Ona znači moć za stvaranjem.

Značajno je da Gazali, u najvišoj tački uspona islama, vidi u sufizmu najviši stepen poznavanja, "četvrti stepen tevhida" (Ihja, T. IV., str. 212): "Četvrti stepen je da u postojanju vidimo samo Jednog Jedinoga: to je kontemplacija pravednika koju sufije zovu "gašenjem od nestajanja u Jedinstvu". To neizrecivo poznavanje može se izraziti samo simbolizmom čija pravila Gazali daje u drugom dijelu svog djela Miškat el-envar jer, kaže on, "ne postoji nijedna stvar na vidljivom svijetu koja ne bi bila simbol skrivenog svijeta".
"Ja sam proveo više od dvije godine u povučenosti i samoći, u duhovnim vježbama i borbi, potpuno predan čišćenju svoje duše, nastojanju da svoje srce učinim sposobnim da primi Boga, prema učenju sufija." (Gazali, El-munkiz min ed-dalal)
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#70

Post by urbanagerila »

Hvala na iscrpnom odgovoru. Nisam neki poznavalac ali koliko znam da knjiga nigdje ne pominje ovakve stepene uzdizanja a kamoli sposobnosti vantjelesnog odnosno mogucnosti da vidis "Jednog Jedinog". Estagfirulah. Ja mislim da si me malo prepao svojim odgovorom vise nego sto si mi pomogao. Moje pitanje na pocetku je bilo dali se sejh Bugari bavi rukjom i koliko je to pouzdano. Kako da mu se obratim po tom pitanju i dali znas ima li neki poseban nacin da uspostavim kontakt sa njim.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#71

Post by Haqqani »

urbanagerila wrote:Hvala na iscrpnom odgovoru. Nisam neki poznavalac ali koliko znam da knjiga nigdje ne pominje ovakve stepene uzdizanja a kamoli sposobnosti vantjelesnog odnosno mogucnosti da vidis "Jednog Jedinog". Estagfirulah. Ja mislim da si me malo prepao svojim odgovorom vise nego sto si mi pomogao. Moje pitanje na pocetku je bilo dali se sejh Bugari bavi rukjom i koliko je to pouzdano. Kako da mu se obratim po tom pitanju i dali znas ima li neki poseban nacin da uspostavim kontakt sa njim.


Otidji u bijelu dzamiju :)
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#72

Post by urbanagerila »

Samo tako bez najave? U koji vakat je najbolje?
semso poplava
Posts: 294
Joined: 15/04/2006 00:35
Location: Tunguzija

#73

Post by semso poplava »

urbanagerila wrote: ima li neki poseban nacin da uspostavim kontakt sa njim.
ima...Murakaba!
http://en.wikipedia.org/wiki/Muraqaba
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#74

Post by Haqqani »

urbanagerila wrote:Samo tako bez najave? U koji vakat je najbolje?

Kakva najava :):):) Pa nije politicar :) Mislim da je najbolje da na aksam odes .
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#75

Post by urbanagerila »

Hvala puno. Reci mi jos jeli preporucljivo voditi nekoga ko to ne zeli odnosno kako ubjediti nekoga da ga posjeti. Buduci da nemam ambicija nikome ruke da zavrcem a iskreno bi zelio pomoci.
Locked