VJERONAUKA U SARAJEVSKIM GIMNAZIJAMA?!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

_BosanaC

Post by _BosanaC » 06/06/2006 16:03

Beslija wrote: ti mozes ici na 1000 casova budizma , ako ti ne vjerujes u BUDU ti neces biti BUDIST......razmisljate malo ba
Mogli su ljudi isto tako ici i na 1000 casova Marksizma pa nisu postajali komunisti... Sta vise, danas laju na to jednoumlje i generalno protiv jednoumlja a bore se za to isto.

Beslija

Post by Beslija » 06/06/2006 16:08

jao jao jao

NIje NAMETANJE ako SE U SREDNJIM SKOLAMA UVEDE VJERONAUKA...

NAMETANJE JE AKO TI NEKO DRZI PISTOLJ NAD GLAVOM I KAZE TO MORAS OVO NE SMIJES.....

tvoje dijete koje je doslo do srednje skole , zdravo ,lijepo , SIGURNO ima dovoljno INTELIGENCIJE da odluci da li zeli biti vjernik ili nevjernik....

Vjeronauka CE SAMO DATI DODATNO ZNANJE KOJE CE MU POMOCI U ODLUCI O VJERI......

zar to nije pozitivno???

drugo , cisti primjer.....JA sam citao dosta o komunizmu , o ateizmu PA SAM OPET VJERNIK HVALA BOGU...

nista se nece desiti ako se uvede vjeronauka u skole , osim sto ce nasa omladina dobiti dodatno znanje........!

i BE , fino je to sto ti dijete dobija znanje o vjeri , ali IMA U BOSNI mnogo djece koje nemaju pojma o vjerama....

to se treba mjenjati.....

_BosanaC

Post by _BosanaC » 06/06/2006 16:10

Ako to ponovis i otkucas jos dovoljan broj puta mozda nekoga i ubjedis u to...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 06/06/2006 16:15

Beslija wrote:
Vjera i religija nisu isto.....????? pojasni....
Vjerovanje u Boga je VJERA a Religija je institucija vjere, sa SVOJIM tumacenjem svega...da su jedno te isto, onda ne bismo imali 4 velike religije svijeta sa JEDNIM BOGOM... kontas?
Beslija wrote: pitas " Zasto nametati vjeronauku "

a ja tebe pitam

" Zasto nametati Historiju, sociologiju , filozofiju "
religija sama po sebi predstavlja filozofiju, dok religijske knjige predstavljaju postulate te religije i predstavljaju nesto sto bismo mogli nazvati KODEKS PONASANJA... ne znam gdje si ti isao u skolu, ali sve 4 svete knjige sam imala za lektiru jos u prvom razredu srednje skole, davne 1993.godine...
Beslija wrote: Mektebe i crkve???

onda bi se za svaki predmet u skolama trebao otvoriti poseban prostor.....npr
Za historiju posebna zgrada u kojoj ce djeca samo da uce historiju....itd

hocu da kazem

VJERONAUKA JE JEDAN OBICNI PREDMET KOJI UCENICIMA DAJE DODATNO OBRAZOVANJE.....
nije dokle god se namece SVIMA...
moja sestricna nije isla na vjeronauku nego je kao sugavac sa jos par djece camila ISPRED skole dok se zavrsi cas vjeronauke jer im je tako receno (il na vjeronauku ili ispred skole)
Beslija wrote: AKO TI MISLIS DA TVOJE DIJETE NE TREBA DODATNO OBRAZOVANJE ti si :

1. GLUP
2. NE VOLIS SVOJE DIJETE
3. IMAS NESTO PROTIV DATOG OBRAZOVANJA

jedostavno....!
glup si ti... jer ako volis svoje dijete necs pustiti da ti ga vaspitavaju skola i TV vec ces se i ti potruditi da tom djetetu usadis nesto dobro u mozak u razvoju...

ja sam imala Majku od koje sam naucila vise nego sto ce iko moci nauciti od nekog efendije, popa ili casne sestre... opet ti kazem TE SE STVARI NOSE OD KUCE...

vatrogasac

Post by vatrogasac » 06/06/2006 16:22

King Kikapu wrote:Opca deklaracija o ljudskim pravima Ujedninjenih nacija

Clanak 18

"Svatko ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere"

Cini mi se da je uvodjenje vjeroanuke kao obaveznog predmeta u direktnoj suprotnosti sa Deklaracijom UN-a? Barem za one koji su odabrali da budu ateisti, da slijede Krisnu ili budu Mormoni?
...kako subjektivno!?....zašto ne pokuša naći u ovom članu pravo da se dijete obrazuje o svojoj vjeri....Nijemci uvode pored postojećih vjeronauka i islamsku vjeronauku upravo u te sekularne škole....kako je ateistima (kad se već spominje ugroženost) u vrijeme Božića ili Uskrsa u toj Njemačkoj, a i drugim zemljama, kada se gradovi mjesec dana prije okite za tu prigodu...ulice, prodavnice.....izbacivanjem vjeronauke iz škole ništa u tom smjeru ne rješavaš.....

Beslija

Post by Beslija » 06/06/2006 16:34

mIRCerka wrote:
Beslija wrote:
Vjera i religija nisu isto.....????? pojasni....
Vjerovanje u Boga je VJERA a Religija je institucija vjere, sa SVOJIM tumacenjem svega...da su jedno te isto, onda ne bismo imali 4 velike religije svijeta sa JEDNIM BOGOM... kontas?
Beslija wrote: pitas " Zasto nametati vjeronauku "

a ja tebe pitam

" Zasto nametati Historiju, sociologiju , filozofiju "
religija sama po sebi predstavlja filozofiju, dok religijske knjige predstavljaju postulate te religije i predstavljaju nesto sto bismo mogli nazvati KODEKS PONASANJA... ne znam gdje si ti isao u skolu, ali sve 4 svete knjige sam imala za lektiru jos u prvom razredu srednje skole, davne 1993.godine...
Beslija wrote: Mektebe i crkve???

onda bi se za svaki predmet u skolama trebao otvoriti poseban prostor.....npr
Za historiju posebna zgrada u kojoj ce djeca samo da uce historiju....itd

hocu da kazem

VJERONAUKA JE JEDAN OBICNI PREDMET KOJI UCENICIMA DAJE DODATNO OBRAZOVANJE.....
nije dokle god se namece SVIMA...
moja sestricna nije isla na vjeronauku nego je kao sugavac sa jos par djece camila ISPRED skole dok se zavrsi cas vjeronauke jer im je tako receno (il na vjeronauku ili ispred skole)
Beslija wrote: AKO TI MISLIS DA TVOJE DIJETE NE TREBA DODATNO OBRAZOVANJE ti si :

1. GLUP
2. NE VOLIS SVOJE DIJETE
3. IMAS NESTO PROTIV DATOG OBRAZOVANJA

jedostavno....!
glup si ti... jer ako volis svoje dijete necs pustiti da ti ga vaspitavaju skola i TV vec ces se i ti potruditi da tom djetetu usadis nesto dobro u mozak u razvoju...

ja sam imala Majku od koje sam naucila vise nego sto ce iko moci nauciti od nekog efendije, popa ili casne sestre... opet ti kazem TE SE STVARI NOSE OD KUCE...
1. DA LI TI ZNAS DA SVE STO TE JE MAMA NAUCILA , DA SVE TO ZNANJE STO ONA IMA ***PROIZILAZI IZ KNJIGA*** koje bi ucila i u skoli...???

2. SVAKA KNJIGA PREDSTAVLJA KODEKS PONASANJA!!!!!

3. JA TE PONOVO PITAM.....AKO MENI NEKO NAMECE HISTORIJU kojim pravom mi taj neko nece da nametne VJERONAUKU.......???

(moje pravo misljenje je da SE NISTA NE NAMECE , TI IDI NA CAS VJERONAUKE KAO STO IDES NA CAS MATEMATIKE/SOCIJOLOGIJE , TI NE MORAS BITI VJERNIK , SAMO BUDI PRISUTAN, jel vi uopste znate sta je namecenje??? o cemu pricate ljudi , ako je to tako , SVAKI PREDMET JE NAMETNUT , JA NE ZELIM NA HISTORIJU ALI MORAM jer mi je nametnut.....jeste li vi mutavi , kako mozete tako razmisljati nemogu da razumijem....imaces predmet vjeronauku , strpi se 45 minuta na casu , izadi sa casa , ako nista ne naucis to je TVOJ PROBLEM , ako nesto naucis to je tvoje dobro....o kakvom nametanju pricate ljudiiii.....sta izmisljate??)

4. SKOLA JE VASPITNO OBRAZOVNA INSTITUCIJA koja ima za cilj pomaganje i spremanje osoba za zivot.....ja cu ga vaspitati koliko mogu , skola ce ga vaspitati koliko moze , TV ce ga vaspitati koliko moze....!
KAKO CE TO DIJETE ZAVRSITI STRIKTNO OVISI O NJEMU.....okolnosti mogu uticati , ali nikad u tolikoj mjeri da TOTALNO preokrene osobu....to osoba sama odreduje...!

5. Hvala za objasnjenje o religiji-vjeri...

i jos nesto

MOLIM VAS

Nemojte vise spominjati nametanje , toliko glupo zvuci.....

NIJE NAMETANJE AKO SE UVEDE VJERONAUKA U SREDNJE SKOLE.....TO JE SAMO I SAMO IZVOR DODATNOG ZNANJA....!!!!!

NAMETANJE BI BILO DA TI NEKO KAZE OD PROFESORA DA MORAS KLANJATI ILI ICI U CRKVU SVAKI DAN......ali TO NIKO NE GOVORI!!!!

mIRCerka

Post by mIRCerka » 06/06/2006 16:39

4. SKOLA JE VASPITNO OBRAZOVNA INSTITUCIJA koja ima za cilj pomaganje i spremanje osoba za zivot.....ja cu ga vaspitati koliko mogu , skola ce ga vaspitati koliko moze , TV ce ga vaspitati koliko moze....!
KAKO CE TO DIJETE ZAVRSITI STRIKTNO OVISI O NJEMU.....okolnosti mogu uticati , ali nikad u tolikoj mjeri da TOTALNO preokrene osobu....to osoba sama odreduje...!
jebote pa pusti dijete onda da odabere da li zeli da ide na te casove ili ne...
i jeste nametanje, ko sto su i ostali predmeti nametnuti, ali preko matematike se jos uvijek ne dizu tenzije, za razliku od vecine vjeroucitelja koji umjesto da uce da smo svi braca i sestre kazu ONU MIRCI TREBA NASAMARAT JER NIJE CISTOKRVNA NASHA ko god da prica...
long live zatrovana sarena krv :D

PS Majka sa veliko M je Nana/Nena/Baka....
Moja mama, zena koja me rodila, je religijski neopterecna osoba i HVALA JOJ NA TOME...
PPS Svoje ukucane i prijatelje prozivaj glupima, jer ono sto od pocetka ove teme pokusvas je NAMETNUTI svoje misljenje...
:P Hajd vozdra
:faraon:

Beslija

Post by Beslija » 06/06/2006 16:44

mIRCerka wrote:
jebote pa pusti dijete onda da odabere da li zeli da ide na te casove ili ne...
i jeste nametanje, ko sto su i ostali predmeti nametnuti, ali preko matematike se jos uvijek ne dizu tenzije, za razliku od vecine vjeroucitelja koji umjesto da uce da smo svi braca i sestre kazu ONU MIRCI TREBA NASAMARAT JER NIJE CISTOKRVNA NASHA ko god da prica...
long live zatrovana sarena krv :D

PS Majka sa veliko M je Nana/Nena/Baka....
Moja mama, zena koja me rodila, je religijski neopterecna osoba i HVALA JOJ NA TOME...
PPS Svoje ukucane i prijatelje prozivaj glupima, jer ono sto od pocetka ove teme pokusvas je NAMETNUTI svoje misljenje...
:P Hajd vozdra
:faraon:
pusti dijete da odabere'??

1. ZASTO MENI NIKO NE DA IZBOR DA NE IDEM NA MATEMATIKU ILI SOCIJOLOGIJU????????.....

2. ** Onu mircu treba nasamarat jer nije cistokrvna **

- dokazuje koliko NE ZNAS o vjeri.....ko to gore govori NIJE PRAVI VJERNIK....bez obzira ko sta rekao....nije vjernik onaj KOJI SE PREDSTAVLJA da jest vec ONAJ KOJI CINI DJELA USKLADENA SA VJEROM

3. Izvini sto sam rekao da si glupa jer imam taj problem , malo agresivno djelujem ali u stvari ne mislim nista zlo.......zvucis mi kao OK osoba......izvini ponovo...

4. Ne pokusavam NAMETNUTI misljenje , SAMO IZNOSIM svoje stavove.....

ako se vi ne slazete , VASA STVAR...!!

Pearl

Post by Pearl » 06/06/2006 16:51

Beslija, hajd se malo ukljuci..

djeca vec sad imaju predmet koji se zove kultura religija, gdje uce to sto ti hoces da se uvede.. nidje veze, obavijesti se malo...

znaci, nekome ocito ne odgovara da djeca znaju o SVIM religijama, nego treba da znaju samo o svojoj.. to znaci da najbolji drugovi Kenan i Marko poslije velikog odmora ne idu na isti cas, slucaju sta im imam/pop govori i onda jednog dana jedan drugom kazu: ti ne valjas zato sto nisi moje vjere...

izvini, ali u osnovnoj skoli sam prezivjela to "neobavezno" uvodjenje vjeronauke.. 90% mog razreda je islo na te casove.. nas par nije, jer smo i mi i nasi roditelji smatrali da se o vjeri uci kuci a ne u skoli.. jednom sam ostala na casu jer je vani padala kisa, da se ne smrzavam i cula svojim usima sta je hodza pricao - kako ostale treba mrziti jer su oni prljavi, gadni i sta ti ja znam sta... doslo mi je da povratim..poslije toga sam u hodniku presjedila svaki taj "cas".. fuj...da ne pricam kakve sam komentare i uvrede kasnije dobijala od svojih razrednih kolega.. odakle li im to, bas se pitam...sad mi izgleda smijesno i jadno, ali mi nije bilo u osnovnoj skoli kad ti se djeca rugaju ili ti psuju a ti ne shvatas zasto..

i ako tu dijete moze da nauci nesto o TOLERANCIJI, popisam ti se ja na takve casove... svom djetetu to nikad ne bih dozvolila...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 06/06/2006 16:51

Beslija, tacka 2. - receno mi je vise puta da ja nemam pravo bilo sta pricati jer sam dijete koje ne dolazi iz cistokrvnog braka...ja ti samo ponavljam sta mi je receno vise puta....

o religijama znam vise od ovih sto se busaju i seru ko fole u decembru...ali smatram da je to izmedju pojedinca i Boga...a definitivno ne za forumsku publiku...

izvinjenje primljeno, i ti primi moje, ali kad mi neko kaze da sam glupa ja ne okrecem drugi obraz vec na kamen uzvracam plamenom :D
pozzdrav i odjavljujem se

manijak1

Post by manijak1 » 06/06/2006 16:54

:oops: Vjeronauka bi morala i trebala biti fakultitativan predmet ......sve ostalo je jedno čista prisila da pojmiš nešto što je ipak zasnovano na pretpostavkama ..... a ovo što pričaš o nametanju predmeta iz oblasti društvenih i prirodnih nauka ........jednostavno ti podiže sve vrste spoznaja zasnovanih na naučnim iskustvima ( osim historije i :D književnosti donekle .....tu smo u zadnjih deset godina majstori za obmane i prevare :oops: :D) ali opet Rusi imaju jedinstvenu podjelu nauka na krive i prave :D u krive spadaju sve društvene :D a u prave prirodne ......pa ti vidi :D šta je šta ....da ne uplićem u ovo svakogodišnje obavezno prilagođavanje školskih programa za pojedine predmete ......programima u okruženju i šire ......đe su dobro opremljeni informatički kabineti , laboratorije za hemiju , fiziku , biologiju .......geografiju :? :D Što se takve stvari ne nametnu .......kantonalnom budžetu za obrazovanje ? Dakle ovdje je riječ o tome da li vjeronauka treba biti obavezan ili neobavezan predmet ........za slušanje i ispitivanje :oops: :D lično smatram da ako je posvećenost religiji individualna stvar onda i predmet vjeronauka ( bez obzira na konfesiju ) kao takva i treba ostati :oops:

Beslija

Post by Beslija » 06/06/2006 16:56

pearl.....zavrsio sam ove godine srednju a NISAM imao predmet Kultura religija ili kako vec....

tema je o Gimnazijama a ne osnovnim skolama...

Mircerka.....

ako ne dolazis iz cistokrvong braka , to je tvoj problem.....ALI sigurno imas pravo da pricas......to ti niko ne moze oduzeti...!!

King Kikapu

Post by King Kikapu » 06/06/2006 16:57

vatrogasac wrote:
King Kikapu wrote:Opca deklaracija o ljudskim pravima Ujedninjenih nacija

Clanak 18

"Svatko ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere"

Cini mi se da je uvodjenje vjeroanuke kao obaveznog predmeta u direktnoj suprotnosti sa Deklaracijom UN-a? Barem za one koji su odabrali da budu ateisti, da slijede Krisnu ili budu Mormoni?
...kako subjektivno!?....zašto ne pokuša naći u ovom članu pravo da se dijete obrazuje o svojoj vjeri....Nijemci uvode pored postojećih vjeronauka i islamsku vjeronauku upravo u te sekularne škole....kako je ateistima (kad se već spominje ugroženost) u vrijeme Božića ili Uskrsa u toj Njemačkoj, a i drugim zemljama, kada se gradovi mjesec dana prije okite za tu prigodu...ulice, prodavnice.....izbacivanjem vjeronauke iz škole ništa u tom smjeru ne rješavaš.....
u topicu je rijec o uvodjenju vjeronauke kao obaveznog predmeta na kojem insistiraju IVZ, reisu-l-ulema i Preporod, dakle vjeronauke bazirane na islamskom ucenju. licno to vidim kao cistu reakciju na teznju katolicke crkve da uvede obaveznu katolicku vjeronauku u hrvatskim skolama. no bosnjacki fasizam je svakako uvijek bio reaktivan.

onda je prica razvodnjena prijedlozima planova i programa i nekim odokativnim vidjenjima situacije od ljudi iz cijeg je pisanja ocigledno da su upucenost u problem zamijenili kolicinom ispisanih slova

samim tim poredjenje konteksta njemacke i BiH je, blago receno, promasena tema, ako nista zbog znacajne razlike u kultiri demokratije izmedju ovih dviju zemalja.

pominjanje ateista u kontekstu bozica (ili bilo kojeg vjerskog praznika) je uz to i debilno jer, ako nista, ateiste niko ne prisiljava da slave, idu na ponocku i misu i skruseno se mole i krste pred oltarom.

a to je upravo ono sto katolicka crkva u hrvatskoj (i gravitirajucim podrucjima) i IVZ u BiH zele napraviti.
Last edited by King Kikapu on 06/06/2006 16:58, edited 1 time in total.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 06/06/2006 16:57

Beslija wrote:pearl.....zavrsio sam ove godine srednju a NISAM imao predmet Kultura religija ili kako vec....

Mircerka.....

ako ne dolazis iz cistokrvong braka , to je tvoj problem.....ALI sigurno imas pravo da pricas......to ti niko ne moze oduzeti...!!
u tome je stos..to NIJE PROBLEM...to je BLAGOSLOV..al skontaces ti to...dok odrastes...

Beslija

Post by Beslija » 06/06/2006 16:59

mIRCerka wrote:
Beslija wrote:pearl.....zavrsio sam ove godine srednju a NISAM imao predmet Kultura religija ili kako vec....

Mircerka.....

u tome je stos..to NIJE PROBLEM...to je BLAGOSLOV..al skontaces ti to...dok odrastes...
TOTALNO DRUGA TEMA U KOJU SAD NE BIH DA ULAZIMO :-D .....!

samo ti uzivaj u braku , to je najvaznije....!

Prazina

Post by Prazina » 06/06/2006 17:04

Ja ne znam u cemu je problem!!!!

Svi koji ne zele, lijepo pred skupstinu sa transparentima i gotovo!!!!

Tako se to radi u svijetu, kad se mijenja skolski zakon silom!!!!

Pearl

Post by Pearl » 06/06/2006 17:04

nije bitno koje su skole u pitanju, bitna je poenta... i ja sam osnovnu skolu zavrsila prije 10 godina, pa ne vidim da se situacija promijenila.. ono sto je IZ radila tada, radi i sada... djeca nisu bila nimalo "islamski prosvjecenija" samo su naucili kako druge da posmatraju drugacije.. ja sam vise od njih naucila slusajuci "casove" ispred vrata...

ok, ja znam za neke skole u kojima predmet postoji, mislila sam da postoji u svim skolama.. ono sto IZ zeli da uvede nije kultura religija, vec islamska/katolicka/pravoslavna vjeronauka.. islamska prije svega..

ne brkaj pojmove... koliko ja vidim, ti se ovdje s nama natezes i nameces samo svoje stavove...

ja ne dozvoljavam da me neko svrstava u torove, a IZ ovim zakonom bas to zeli da ucini...

lijep pozdrav i ugodan dan...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 06/06/2006 17:05

Prazina wrote:Ja ne znam u cemu je problem!!!!

Svi koji ne zele, lijepo pred skupstinu sa transparentima i gotovo!!!!

Tako se to radi u svijetu, kad se mijenja skolski zakon silom!!!!
:lol: nemoj da im DOSTA! dodje pod pendzere :D

Beslija

Post by Beslija » 06/06/2006 17:10

Pearl wrote:

nije bitno koje su skole u pitanju, bitna je poenta... i ja sam osnovnu skolu zavrsila prije 10 godina, pa ne vidim da se situacija promijenila.. ono sto je IZ radila tada, radi i sada... djeca nisu bila nimalo "islamski prosvjecenija" samo su naucili kako druge da posmatraju drugacije.. ja sam vise od njih naucila slusajuci "casove" ispred vrata...

ok, ja znam za neke skole u kojima predmet postoji, mislila sam da postoji u svim skolama.. ono sto IZ zeli da uvede nije kultura religija, vec islamska/katolicka/pravoslavna vjeronauka.. islamska prije svega..

ne brkaj pojmove... koliko ja vidim, ti se ovdje s nama natezes i nameces samo svoje stavove...

ja ne dozvoljavam da me neko svrstava u torove, a IZ ovim zakonom bas to zeli da ucini...

lijep pozdrav i ugodan dan...
kao sto sam rekao u BIVSIM postovima...

JA SAM ZA UVODENJE VJERONAUKE NA SISTEMU OBRADE VJERA PO TROMJESECU.....
JEDNO TROMJESECE , JEDNA VJERA....
tako da nakon jedne godine , DJECA CE IMATI NEKO ZNANJE IZ 4 VELIKE VJERE...

sta je tu lose???.....sta je tu islamsko ili katolicko nametanje????

Pearl

Post by Pearl » 06/06/2006 17:12

citas li ti ista???

IZ NECE to da uvede... oni hoce samo SVOJE!!!!!!

vatrogasac

Post by vatrogasac » 06/06/2006 17:13

Pearl wrote:.....jednom sam ostala na casu jer je vani padala kisa, da se ne smrzavam i cula svojim usima sta je hodza pricao - kako ostale treba mrziti jer su oni prljavi, gadni i sta ti ja znam sta... doslo mi je da povratim.....
...krupne riječi....i ja sam išao na vjeronauku i promijenilo se nekoliko nastavnika, ali ne čuh ni slično....

Beslija

Post by Beslija » 06/06/2006 17:17

Pearl wrote:citas li ti ista???

IZ NECE to da uvede... oni hoce samo SVOJE!!!!!!

ljepotice , ja govorim o svojim stavovima......to sto IZ nece da uvede to je njihova sramota.

zlata

Post by zlata » 06/06/2006 17:54

Moj prijedlog....Umjesto casova vjere....casovi TOLERANCIJE: tj. predavanja o vjerama (i ideologijama-ukljucujuci i komunizam...dabome :D ) opcenito....ali isto...kako i kad te iste vjere postaju iskljucive, netolerantne, koljacke institucije. To znaci...SVE o inkviziciji, Talibanima (narocito u Afganistanu)...i ostalim seronjama. Jos sve o Zionizmu...njegovoj proslosti i poslijedicama...i takodjer....Hitleru...jerbo...ako se ponosni "Zapadnjaci" (a la Gospodicna Orianna Fallacci) mogu kur*iti Leonardom da Vinci-em...kao "sinom te superiorne zapadno-kriscanske kulture"...onda MORAJU PRIZNATI...da im je i HITLER, takodjer SIN (a ne kopile)...i proizvod njihovog podneblja. Kol'ko znam...nije bio ni musliman...ni Vehabija! :D

Osim toga...posebnu paznju treba osvrnuti vjerskim manjinama u Europi. Nije isto biti agnostik (muslimanske proslosti) u Saraj'vu...ili isto agnostik (u Rabatu)! BiH....je ipak...zemlja kriscanskog podneblja...u kojoj je skoro sve sto je muslimansko i islamsko (jos i prije Vehabija i Talibanaca) demonazirano...ili romantizirano (k'o nesto egzoticno). Ovaj rat u BiH nije bio samo borba za muslimanski fizicki opstanak...nego bas RAT ZA KULTURNO-VJERSKU DRUSTVENU RAVNOPRAVNOST...isto k'o i etnicku ravnopravnost svih (jer ipak kod nas kod nas su etnicka i vjerska pripadnost...vecinom identicne)!

sulesavic

Post by sulesavic » 06/06/2006 18:24

Stanimo malo.

Ima li nas ¹to smo pozavr¹avali srednje ¹kole? Pretpostavljam da ima. Ja sam odmah iza rata.

Jesmo li imali ikakav predmet koji je u vezi s vjerom? Ja jesam. Bio na jednom, probnom èasu, poslu¹ao efendiju, shvatio da od njega ni¹ta novo neæu èuti, vi¹e mu se nisam pred oèi pojavio.

Je li nam falilo ¹ta u vezi s veæ postojeæim predmetima? Meni jeste. Nauèiti raditi s onim projektorima, nauèiti sam otkucati svoj maturski rad, staviti kondom.

HomeArt

Post by HomeArt » 06/06/2006 18:28

Nisam gledao prilog koji spominjete ali vidim da spominjete Preporod.
Evo sta je toj novini odgovorio prof. Hafizovic (FIN) na pitanje o vjeronauci.

PREPOROD: Nedavno smo u Preporodu istraživali problem religijske edukacije u srednjim školama Kantona Sarajevo. Imajući u vidu da ste Vi javno zagovarali jedan specifičan pristup ovoj vrsti edukacije, molili bismo za pojašnjenje?
Hafizović:
Svakako mislim da religiju treba izučavati i u srednjim školama, ne samo u Sarajevskom, nego i u drugim kantonima u BiH. Ne mislim da tamo treba predavati vjeronauku, nego kulturu religija, jer se vjeronauka, kao specifičan oblik vjerske edukacije, može adekvatno učiti samo u okviru institucija religijskih zajednica. Ovaj stav sam i javno iznosio, zbog čega su neke moje kolege na terenu i muftije pisali peticiju protiv mene i tražili od Rijaseta neke stroge sankcije zbog takvog mog stava. U cijeloj toj situaciji je žalosno to što su moju izjavu smatrali „opasnom“ jedino stoga što je njihovo uposlenje u školama moglo biti dovedeno u pitanje, jer su mnogi od njih ostavili mektebe i pohrlili da potraže bolje uhljebljenje u školama. Neki su, čak, potpuno napustili svoje džema‘ate i otišli baš u času kada je najmanje trebalo da ih napuste. Stoga danas s teškom mukom možete pronaći hvalevrijedan mekteb i tamo na vjeronauku odvesti svoje dijete. Međutim, ta činjenica u Zajednici nikoga ne zabrinjava niti žalosti.

Locked