Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

stotka12

#451 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 19/01/2013 00:09

Imam pitanje u vezi jednog Hadisa u kojem Poslanik biva pitan jel moze biti Musliman onaj sto pije,sto blud cini i jos nesto mislim,na sve odgovara sa Da,onda pitaju moze li onaj koji laze biti Musliman,a to je negirao u svom odgovoru?

Eto sve sto se zna,sahih,tacan tekst ,unaprijed zahvalan i molim Allaha da vas nagradi.

miskin

#452 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin » 19/01/2013 00:13

stotka12 wrote:Imam pitanje u vezi jednog Hadisa u kojem Poslanik biva pitan jel moze biti Musliman onaj sto pije,sto blud cini i jos nesto mislim,na sve odgovara sa Da,onda pitaju moze li onaj koji laze biti Musliman,sto je Poslanik onda negirao?

Eto sve sto se zna,sahih,tacan tekst ,unaprijed zahvalan i molim Allaha da vas nagradi.
Vjerovatno mislis na ovaj hadis?

Ebu Derda, r.a. , kazuje da je upitao Božijeg Poslanika, s.a.v.s. : ''Može li se desiti da vjernik ukrade?''
- Da! – odgovorio je Allahov Poslanik, s.a.v.s..
- Može li se desiti da vjernik počini blud? – upitao je Ebu Derda.
- Može! – odgovorio je Poslanik, iako se to Ebu Derdau i ne dopadalo.
- A može li vjernik biti lažac? – opet je upitao Ebu Derda.
- Ne može! Laž izmišlja samo onaj ko ne vjeruje... – odgovorio je Poslanik, s.a.v.s.. (Hadis bilježi Taberani u djelu Tehzibul-asar.)

stotka12

#453 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 19/01/2013 00:23

miskin wrote:
stotka12 wrote:Imam pitanje u vezi jednog Hadisa u kojem Poslanik biva pitan jel moze biti Musliman onaj sto pije,sto blud cini i jos nesto mislim,na sve odgovara sa Da,onda pitaju moze li onaj koji laze biti Musliman,sto je Poslanik onda negirao?

Ebu Derda, r.a. , kazuje da je upitao Božijeg Poslanika, s.a.v.s. : ''Može li se desiti da vjernik ukrade?''
- Ne može! Laž izmišlja samo onaj ko ne vjeruje... – odgovorio je Poslanik, s.a.v.s.. (Hadis bilježi Taberani u djelu Tehzibul-asar.)

:-D Tacno na taj,iako ima vjerovatno i drugih prevoda,al to je to :o :thumbup: .

Da te Allah nagradi inshAllah.

nasa

#454 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa » 19/01/2013 00:54

Dobro,i sta je onda znacenje...
Moze ti se omaci da ucinis nesto ali ako lazes o tome ili bilo cemu to je svjesna radnja koja povlaci vecu odgovornost od recimo neke greske za koju se pokajes i priznas(ne lazes) ili.......

stotka12

#455 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 19/01/2013 11:44

Bio sam uvjeren da je to taj Hadis,ali kasnije kontam da sam ga mozda citao da je Poslanik s.a.v.s bio upitan i o Alkoholu :?

Ne znam ni sam....

nasa

#456 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa » 19/01/2013 11:51

A interesuje te taj hadis onako ili ti treba iz konkretnog razloga....jer sasvim jasno je da se moglo reci i alkohol umjesto blud...ako promislis o znacenju hadisa.....

stotka12

#457 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 19/01/2013 11:59

nasa wrote:A interesuje te taj hadis onako ili ti treba iz konkretnog razloga....jer sasvim jasno je da se moglo reci i alkohol umjesto blud...ako promislis o znacenju hadisa.....
Interesuje me onako,a pamtim ustvari da je umjesto Kradje bio Alkohol kao primjer,a inace si u pravu jer znam da Alkohol ne izvodi iz vjere,ako si na to mislila.
Ali Laz izvodi po ovom Hadisu,zbunjen sam.
Hajr InshAllah.

nasa

#458 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa » 19/01/2013 12:05

stotka12 wrote:
nasa wrote:A interesuje te taj hadis onako ili ti treba iz konkretnog razloga....jer sasvim jasno je da se moglo reci i alkohol umjesto blud...ako promislis o znacenju hadisa.....
Interesuje me onako,a pamtim ustvari da je umjesto Kradje bio Alkohol kao primjer,a inace si u pravu jer znam da Alkohol ne izvodi iz vjere,ako si na to mislila.
Ali Laz izvodi po ovom Hadisu,zbunjen sam.
Hajr InshAllah.
Ja to kontam na nacin da moze ti se desiti u trenutku slabosti ili iskusenja da pokleknes i da popijes pice ili ucinis neki drugi grijeh vodjen nekim strastima
Ali ako lazes to je promisljena radnja koja stvara dupli grijeh siris neistinu i grijeh pravis ne samo prema sebi vec i prema drugim ljudima,dok za alkohol je grijeh prvenstveno prema sebi...

stotka12

#459 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 19/01/2013 12:09

Ne znam,ja ga malo drugcije shvatam al vidjecu jos vamo,priupitat cu neke svoje prijatelje,sto bi pojedini rekli Selefije :D

nasa

#460 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa » 19/01/2013 12:17

Hajde pa javi :)
jer i ja nagadjam .....

stotka12

#461 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 19/01/2013 12:42

Moze potrajati al hocu ako dodjem do saznanja. :-D

Kroksica

#462 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Kroksica » 19/01/2013 12:47

Ovdje se vjerovatno misli na lazi koji su na stetu i tebi i drugim ljudima i mozda spada u ono kur'ansko "cinjenje nereda na zemlji" i "sijanje smutnje" a veliki su to grijesi.

nasa

#463 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa » 19/01/2013 23:00

O ti, umotani! Probdij noć, osim malog dijela; polovinu njezinu ili malo manje od nje; ili malo više od nje, i izgovaraj Kur’an pažljivo, Mi ćemo ti doista teške riječi slati,
tă ustajanje noću, zaista, jače djeluje i izgovara se jasnije,
a ti danju imaš, doista, mnogo posla. (El-Muzzemmil, 1.-8.).

"...I velicaj Ga i hvali Gospodara svoga kad ustaješ i nocu Ga velicaj, i kad se zvijezde gube" (Tur, 48.-49.).

"I velicaj Ga nocu i poslije obavljenih molitvi" (Kaf, 40.).

Rekao je Resulullah, s. a. v. s.: "Najbolji namaz nakon fard-namaza je namaz u tmini noci" (Muslim)

Prenosi se da je Hind, r.a., nakon oslobađanja Mekke izašla navečer iz svoje kuće da vidi ashabe, da vidi ko su ti ljudi koji su porazili Kurejšije i osvojili Mekku. Kad je došla pred Ka’bu vidjela je te neustrašive mudžahide kako klanjaju namaz i kako grcaju u suzama, skrušeno moleći Allaha za oprost i milost. Toliko je bila dirnuta i ushićena da se sva uplakana vratila mužu Ebu Sufjanu i rekla mu: “Čovječe, idi i daj prisegu na vjernost Muhammedu! Tako mi Allaha, nikada nisam vidjela veličanstveniji prizor kod Ka’be, kao večeras.”

Prenosi se od Abdullaha ibn Mes'uda, radijallahu anhu, da je rekao:-"Klanjao sam sa Vjerovjesnikom, sallallahu alejhi ve sellem, nocni namaz pa je toliko dugo ostao na kijamu da sam pomisljao da ucinim nesto sto ne valja."Upitali smo ga:"A sta si to pomisljao?-pa je rekao:"Pomisljao sam da sjednem, a da Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, ostavim (sama na kijamu)."(Prenosi ga El-Buhari)

Prenosi se od Abdullaha ibn Omera, radijallahu anhu, da je rekao:"Jedan covjek upitao je Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako se klanja nocni namaz pa mu je rekao:"Dva po dva (rekata), a ako se bojis da te ne zatekne sabah, onda klanjaj bar jedan (rekat)."(Prenose ga El-Buharija i Muslim)

dedomraz

#464 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by dedomraz » 20/01/2013 07:42

Ako ukucate na SCRIBD.COM u kvadraticu za pretragu ZAPISI I HAMAJLIJE AHMED BOSNIC BESPLATNO ovu knjiu mozete procitati besplatno

Hasharijast

#465 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Hasharijast » 20/01/2013 08:49

avicena wrote:
Ko od vas vidi neko zlo, neka ga otkloni rukom, a ako ne može, onda jezikom, pa ako ne može, onda neka prezire srcem, ali to je najslabiji iman.
Ko uvrijedi nemuslimana ja ću ga optužiti pred Bogom na
Sudnjem danu.
Putujte, jer ako se ne
povećava vaša imovina, povećat će se vaše znanje i razum.
Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema ženama
Selam alejk, Resulallah
Nisam znao za ovaj drugi i treći hadis... Ima li podataka o izvoru?

Sent from mobile device

vazi

#466 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi » 20/01/2013 10:51

miskin wrote:

a ja sam cula pricu (nije hadis) kao: svaki musliman moze pociniti jedan veliki grijeh koji ce mu Allah dz s oprostiti na sudnjem danu. I tako nekom dobrom covjeku rekose izaberi jedan grijeh koji ce ti biti oprosten, evo flasa alkohola, ili da ubijes dijete ili da silujes zenu. Kaze ovaj dobro ja cu flasu alkohola, ucini mu se to kao najlakse od ponudjenog. I uze flasu alkohola pa se tako napio da je silovao neku zenu, to je gledalo njeno dijete pa on ubi dijete. Ne znam fino prepricavati ali poenta je tu :)

nasa

#467 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa » 22/01/2013 23:02

'A srca se doista, kad se Allah pomene smiruju.' (Er-Ra'd, 28.)

nasa

#468 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa » 24/01/2013 15:45

Muhamed a.s. je rođen 12. rebiul evvela po hidžretskom kalendaru :)

"

Na oprosnom hadžu Poslanik je prisutne upitao: „Jesam li vam prenio“? I pošto je dobio potvrdu da je sve uredno preneseno, niko na Sudnjem danu neće moći reći da nije znao i da do njega nije došla riječ Božija i tako se pravdati za svoje, u pogrešnom smijeru učinjene korake.

„Allah i meleki Njegovi salavat na Poslanika donose. O vjernici i vi salevat donosite i šaljite mu selam“./Al-Ahzab, 56/

"

"La llaha illa Allah, Muhammad Rasul Allah"

stotka12

#469 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 24/01/2013 16:45

Sallallahu Alejhi ve selem.

vazi

#470 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi » 24/01/2013 19:54

lilahi fatiha
Allahume sali Alla sejidina Muhamed

m_l

#471 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by m_l » 24/01/2013 21:12

ES-SALATU VES-SELAMU 'ALEJKE JA RESULULLAH.

ES-SALATU VES-SELAMU 'ALEJKE JA HABIBALLAH.

ES-SALATU VES-SELAMU 'ALEJKE JA NEBIJJALLAH.

ES-SALATU VES-SELAMU 'ALEJKE JA ŠEFIALLAH.

Last edited by m_l on 24/01/2013 22:16, edited 1 time in total.

sour cherry

#472 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry » 24/01/2013 21:23

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Nećete ući u Džennet sve dok ne budete vjerovali, a nećete vjerovati ako se ne budete voljeli.” (Muslim, 53)

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Doista će Allah na Sudnjem danu kazati: “Gdje su oni koji su se voljeli u Moje ime, danas ću ih staviti u Svoj hlad, a drugog hlada, osim mog hlada, nema.” (Muslim, br. 2566)

Enes, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, a.s. rekao: "Koga budu krasila tri svojstva osjetice slast imana: da mu Allah i Njegov Poslanik budu drazi od svega, da brata muslimana voli samo u ime Allaha, i da mrzi povratak kufru, nakon sto ga je Allah iz njega izbavio, kao sto ne zeli da bude bacen u vatru."
Muttefekun alejhi

miskin

#473 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin » 27/01/2013 22:47

@ Stotka

hadis treba razumjeti na nacin, da to covjeka ne izvodi iz okrilja islama, nego krnji njegov iman, odnosno njegov iman nije potpun cemu mi tezimo, poznate su ti razlike po stepenima musliman-mumin-muhsin kao najveci oblik imana. U prilog ovome imas hadise gdje se spominje da niko nece vjerovati dok ne bude zelio svome bratu kao sto voli sebi, gdje je u arapskom jeziku doslo bukvalno "La juminu", zatim jos mnogo hadisa da covjek kada radi blud nije vjernik, kada pije nije vjernik u tom trenutku, misli se znaci na potpunost imana.

Sto se tice ovog hadisa sto sam ti postao, tacno postoje i druge verzije rivajeti hadisa gdje se spominju drugi grijesi, ali kao sto te neko rece ako dobro promislis uvidjet ces da je poruka odnosno znacneje isto, oko vjerodosjnosti hadisa ne znam nista, ali imas ove druge hadise koje nose istu poruku koji su zabiljezeni i 2 Sahiha

stotka12

#474 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by stotka12 » 28/01/2013 11:05

miskin wrote:@ Stotka

hadis treba razumjeti na nacin, da to covjeka ne izvodi iz okrilja islama, nego krnji njegov iman, odnosno njegov iman nije potpun cemu mi tezimo, poznate su ti razlike po stepenima musliman-mumin-muhsin kao najveci oblik imana. U prilog ovome imas hadise gdje se spominje da niko nece vjerovati dok ne bude zelio svome bratu kao sto voli sebi, gdje je u arapskom jeziku doslo bukvalno "La juminu", zatim jos mnogo hadisa da covjek kada radi blud nije vjernik, kada pije nije vjernik u tom trenutku, misli se znaci na potpunost imana.

Sto se tice ovog hadisa sto sam ti postao, tacno postoje i druge verzije rivajeti hadisa gdje se spominju drugi grijesi, ali kao sto te neko rece ako dobro promislis uvidjet ces da je poruka odnosno znacneje isto, oko vjerodosjnosti hadisa ne znam nista, ali imas ove druge hadise koje nose istu poruku koji su zabiljezeni i 2 Sahiha
:thumbup:

miskin

#475 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin » 30/01/2013 09:39

”Čovječe, budi jako oprezan, jer čovjek često uzima hranu koja mu nije dozvoljena, zalazi tamo gdje mu nije mjesto i sjeda u društvo koje ga mijenja, i tako, malo pomalo, odlazi njegova vjera, a da to on i ne osjeća.” Hasan al-Basri

Post Reply