Poslusajte zikr!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#1 Poslusajte zikr!

Post by Haqqani »

El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#2 Re: Poslusajte zikr!

Post by El_Camino »

Allah selamet!!!

Kakve ste vi naksibendije kad ne znate ni najosnovnije propise toga tarikata.

U Naksibendijskom tarikatu NEMA glasnog zikra.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#3

Post by Haqqani »

Bismillah!

Subhanallah brate, ja stvarno ne znam sta je problem sa tobom???Kako bolan nema glasnog zikra???Pa jesi li bio kod Sejha Brzine u tekiji ,pa na milinima u tekiji , pa u Visokom u tekiji , pa u Olovu u tekiji , da ne nabrajam sad silne tekije. O cemu pricas brate u vjeri ???
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#4

Post by mIRCerka »

Haqqani wrote:Bismillah!

Subhanallah brate, ja stvarno ne znam sta je problem sa tobom???Kako bolan nema glasnog zikra???Pa jesi li bio kod Sejha Brzine u tekiji ,pa na milinima u tekiji , pa u Visokom u tekiji , pa u Olovu u tekiji , da ne nabrajam sad silne tekije. O cemu pricas brate u vjeri ???
1. Bila i nije glasno.
2. Ne nameci svoje vidjenje nekome, opusti se i uzivaj i ne prozivaj druge da pojma nemaju...
hajd zdravo :D
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#5

Post by Haqqani »

:):):)

Uz duzno postovanje, bezglasni zikir imas samo kod Nakšibendija-Halidija, a ovo sve ostalo sto sam nabrojao su glasni zikrovi, a poooosebno je glasan kod sejha Brzine:) ,tako da pricas besmislice.

haj` wozdra i bite:)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

Haqqani wrote::):):)

Uz duzno postovanje, bezglasni zikir imas samo kod Nakšibendija-Halidija, a ovo sve ostalo sto sam nabrojao su glasni zikrovi, a poooosebno kod sejha Brzine:) ,tako da pricas besmislice.

haj` wozdra i bite:)
besmislice? hajd nek si ti smislen ..... tipicni balkanac, uz svo duzno postovanje...da nisam bila prisutna cak i na kijam zikru jos bih ti povjerovala...
ali da, u ovoj zemlji jos uvijek vazi ono KOME VJERUJES: Svojim ocima i usima ili meni??

Drug, vozdrica i necemo se javno svadjati :D forum ima i PP pa mozemo nastaviti ako ti je volja....
'manet
Lika
Posts: 190
Joined: 03/10/2005 16:19

#7

Post by Lika »

Haqanni brate,
postavis zikir a zavrsite svadjom i nerazumijevanjem. Zikir je cudo jedno ali kada se prakticira na pravom mjestu i sa pavim ljudima.
Svadja vam je bespredmetna, i jedan i drugi znate ponesto pa ste obojica u pravu. Istina je da je oroginalan naksibendijski zikir "hafi" odn. zikir srcem u tisini, medjutim jos Rah.Sejh Husejn Baba Zukic je uveo praksu naksibendijskog "dzehri" (glasnog) zikira na ovim prostorima jer vise odgovara mentalitetu ovog naroda.

Eto, nastavite gdje ste stali...
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#8

Post by Haqqani »

Pa o tome i ja govorim:)
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#9

Post by El_Camino »

Haqqani wrote:Bismillah!

Subhanallah brate, ja stvarno ne znam sta je problem sa tobom???Kako bolan nema glasnog zikra???Pa jesi li bio kod Sejha Brzine u tekiji ,pa na milinima u tekiji , pa u Visokom u tekiji , pa u Olovu u tekiji , da ne nabrajam sad silne tekije. O cemu pricas brate u vjeri ???
Hakkani,
U naksibendijskom zikru NEMA glasnog zikra. Hazreti Sahi Naksibend je rekao "ko se ne okoristi od nase tisine nece se okoristiti ni od nasih rijeci". Vi navodno postujete hazreti imama Rabbanija kuddise sirruh. Zasto ne odes na nasu stranicu PRAVI PUT, u potpisu, pa ne procitas sta on pise o nezrelim sufijama. On ih naziva kradljivcima imana i kaze da od takvih ljudi treba bjezati kao od razjarenog lava.

Mi smo postavili dosta njegovih pisama. Na primjer, hazreti imam Rabbani kuddise sirruh kaze pred kraj 266. pisma:

... Ovi velikani sve dok slijede sunnet u svemu što kazu i rade ne brinu sto nemaju kesfova, kerameta, halova i otkrovenja. Oni odbacuju te stvari ako im se one dese dok su tromi u obavljanju sunneta. Radi toga je na njihovom putu zabranjena muzika i igra. Oni ne cijene slast i stanja koja poticu iz njih. Oni cak kazu da je i glasno spominjanje Allahovog dželle-šanuhu imena bid'at. Oni ne obraćaju paznju ono sto iz ovoga proizilazi. Ja sam jednog dana sluzio jelo u prisutnosti mog uzvisenog ucitelja (ustada) kad je sejh Kemal, koji je bio jedan od njegovih postovalaca (zaljubljenika), rekao naglas prije jela Bismile. S obzirom da je on sa tim bio jako nezadovoljan on ga je strogo ukorio i rekao nam da mu kazemo da vise ne jede zajedno sa njim. Ja sam čuo od mog ucitelja da je hadze Muhammed Behaeddin-i Buhari kuddise sirruh iskupio alime Buhare i odveo ih kući njegovog ucitelja hazreti sejjida Emira Kulala. Oni su mu (sejjidu Emiru Kulalu) rekli, "Glasno izgovaranje Allahovog dzelle-sanuhu imena je bid'at. Prestani s tim." Posto je njegov obicaj bio da rado primi ispravnu rijec, bez obzira od koga ona dolazila, hazreti sejjid ju je primio i rekao, "Necu to vise ciniti." [Takođe i Dzelaluddin-i Rumi pise u svom Mesneviji da trebamo tiho, srcem, zikriti.] Kada uzviseni velikani ovog puta cak zabranjuju i glasno izgovaranje Allahovog dzelle-sanuhu imena, šta bi oni rekli o muzici (sima'), igri (raks), skakanju, vriskanju i galami?"

________________________________

Ili budi svjetlo ili odražavaj svjetlo

SAMO JE JEDAN PRAVI PUT
MI SMO ANTIVEHABIJE
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#10

Post by Haqqani »

Bismillah!

Tebe ko da neko placa da reklamiras tu stranicu :):):) Ha ha ha , prejak si:) Znaci samo tihi zikr, pa bolan sta cemo onda sa ovim silnim nakšibendijama sto uce glasni zikr po fojnici , oglavku , zivcicima, visokom , mostaru , sarajevu , tuzli , zenici ... da im glave sjecemo?:)
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#11

Post by Haqqani »

Bismillah!

I popusti se ti Imama Rabanija, uzmi sta lakse, npr ILMIHAL:):):)
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#12

Post by El_Camino »

Haqqani wrote:Bismillah!

Tebe ko da neko placa da reklamiras tu stranicu :):):) Ha ha ha , prejak si:) Znaci samo tihi zikr, pa bolan sta cemo onda sa ovim silnim nakšibendijama sto uce glasni zikr po fojnici , oglavku , zivcicima, visokom , mostaru , sarajevu , tuzli , zenici ... da im glave sjecemo?:)
Ama Hakkani ja ne znam sta su ali znam sigurno da nisu naksibendije. Ne moze se biti naksibendija i raditi suprotno osnivacu toga smijera. Vi ste haman kao i vehabije. S jedne strane hoce da se zovu hanbelije a s druge strane kazu da je ono sto je hazreti imam Hanbel radio sirk!? :-) :-) :-)
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#13

Post by El_Camino »

Haqqani wrote:Bismillah!

I popusti se ti Imama Rabanija, uzmi sta lakse, npr ILMIHAL:):):)
Da ti ja ovako kazem momak. Sve sto poducava vjeru se zove ilm-i hal.

Vi haman hocete da probirete. U jednu ruku postavljate hazreti Rabbanijeva pisma a u drugu radite ono sto on naziva haramom i sto kritikuje. :-) :-) :-) :-)

On hazreti ovako pise pred kraj 266. pisma:

... Kako se iz ovog što smo do sada rekli razumije, ko odobrava stvari koje su sigurno haram postaje kafir. On nije musliman. On postaje murted. [Međutim oni, koji rade harame sa žalošću i znaju da su oni prljavi, iako mogu izgledati slatki, ne postaju kafiri.] Možemo li sad zamisliti kakavo je stanje onih koji cijene harame i smatraju ih ibadetom? Neka je vječna hvala i zahvala Allahu dželle-šanuhu što se naši velikani, koji su nas obrazovali, nisu ukaljali ovom prljavštinom. Pošto ih mi slijedimo oni nas štite da ne učinimo ova sramna i bestidna djela. Ja čujem da cijenjeni sinovi mog učitelja slušaju muziku i imaju običaj da se petkom uveče sastaju i uče ilahije i kaside, i da ih većina naših poznanika, koji se tamo nalaze. slijedi u tome i posjećuje ove skupove. Ja sam, kada sam ovo čuo, bio puno, puno, iznenađen. Učenici drugih rade tako pod izgovorom da su tako radili njihovi učitelji. Oni prikrivaju i zataškavaju zabrane šerijata i govore da su tako njihovi učitelji radili. Oni se, iako nisu u pravu, sakrivaju iza svojih učitelja. Međutim, mene zanima kakav li će naši prijatelji iznijeti prazan izgovor da bi sakrili svoju krivicu? To ne samo da šerijat zabranjuje već su to i naši velikani izbjegavali. Ovaj čin ne odobrava ni šerijat ni tesavvuf. Zar nije sram raditi nešto, što nije dio puta naših velikana, čak i kad to šerijat ne bi zabranjivao? Mi moramo dobro razmisliti kolika je to bruka i sramota zato što za to, takođe, i šerijat kaže da je to haram. Svima šaljem selam.

________________________________

Ili budi svjetlo ili odražavaj svjetlo

SAMO JE JEDAN PRAVI PUT
MI SMO ANTIVEHABIJE
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#14

Post by Haqqani »

Bismillah!

Zatvori se malo na par dana, da dodjes sebi.
sep800
Posts: 26
Joined: 25/12/2004 16:14

#16

Post by sep800 »

*sadržaj*
Last edited by sep800 on 14/11/2007 14:46, edited 1 time in total.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#17

Post by Haqqani »

Bismillah!

Da te Allah uzviseni nagradi brate svakim dobrom. Zikr koji je pstavljen na web siteu je po usulu iz tekije sejh Nazima na Kipru, tako da se razlikuje od Bosanskog usula, i u svim tim razlikama i jeste ljepota:)
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#18

Post by El_Camino »

sep800 wrote:Nema potrebe da se svađamo oko ovog, to je tako, može se provjeriti u bilo kojoj tekiji uživo bez čupanja citata iz Mektubata ili drugih djela naših velikana.
1- Problem je u tome sto danas skoro da i nema nijedne tekije NA SVIJETU u koju se nisu uvukli si'izam i bidati. Ovi bofl sejhovi i njihovi "muridi" su izvrnuli ibadet u hujkanje i igru i zabavu. Nije ni cudo sto su se vehabije na njih okomile. Ovakvi ljudi kaljaju pravi tesavvuf. Oni bi trebali biti kaznjeni. Oni su razbojnici na Allahovom dzelle-sanuhu putu. Ovi lazni sejhovi i njihovi "muridi" su zakrcili i presjekli put prema Allahu dzelle-sanuhu. :(

2- Ja se ne svadjam. Ja iznosim istinu koju je pisao covjek rahmetullahi alejh koji je bio sejh i ekspert u ovm svim putevima. On je proveo sav svoj zivot u borbi protiv ovih izvrtanja pravoga puta i laznih sejhova, kradljivaca tudjih vjera i imana, koji slijede svoje nefsove. Njegove rijeci su dokaz. A ne rijeci kojekakvih nekvalifikovanih ficfirica koji kroje vjeru kako im se svidi. :(
________________________________

Ili budi svjetlo ili odražavaj svjetlo

SAMO JE JEDAN PRAVI PUT
MI SMO ANTIVEHABIJE
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#19

Post by Haqqani »

Bismillah!

Ko je tvoj sejh???Jel ti dao izun za ovo sto radis???
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#20

Post by Bosanac sa dna kace »

Jedno pitanje da li Poslanik s.a.v.s. praktikovao glasni zikr??? :?
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#21

Post by El_Camino »

[]
Last edited by El_Camino on 16/12/2005 23:57, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22

Post by Bosanac sa dna kace »

El_Camino wrote:
sep800 wrote:Nema potrebe da se svađamo oko ovog, to je tako, može se provjeriti u bilo kojoj tekiji uživo bez čupanja citata iz Mektubata ili drugih djela naših velikana.
1- Problem je u tome sto danas skoro da i nema nijedne tekije NA SVIJETU u koju se nisu uvukli si'izam i bidati. Ovi bofl sejhovi i njihovi "muridi" su izvrnuli ibadet u hujkanje i igru i zabavu. Nije ni cudo sto su se vehabije na njih okomile. Ovakvi ljudi kaljaju pravi tesavvuf. Oni bi trebali biti kaznjeni. Oni su razbojnici na Allahovom dzelle-sanuhu putu. Ovi lazni sejhovi i njihovi "muridi" su zakrcili i presjekli put prema Allahu dzelle-sanuhu. :(

2- Ja se ne svadjam. Ja iznosim istinu koju je pisao covjek rahmetullahi alejh koji je bio sejh i ekspert u ovm svim putevima. On je proveo sav svoj zivot u borbi protiv ovih izvrtanja pravoga puta i laznih sejhova, kradljivaca tudjih vjera i imana, koji slijede svoje nefsove. Njegove rijeci su dokaz. A ne rijeci kojekakvih nekvalifikovanih ficfirica koji kroje vjeru kako im se svidi. :(
________________________________

Ili budi svjetlo ili odražavaj svjetlo

SAMO JE JEDAN PRAVI PUT
MI SMO ANTIVEHABIJE
pojma ti neas sta je tekija!
a logika vaseg zombizma; ili budi zombi ili cafir! trece nema, mozete sa Bushom pod ruku! :x
Sdarr
Posts: 20
Joined: 01/10/2005 13:26

#23

Post by Sdarr »

Haqqani..mozes li mi napisati nesto o

aksamijama..bektasijama???...i rifaijama?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#24

Post by Bosanac sa dna kace »

1.@el_zombi ; odgvori @Sdarru sa linkom na onaj put! :-D
2.@Haqqani napise nesto
3.@el_zombi mu kaze pojma ti neas pa opet link na onu nepismenu stranicu gdje nista ne razumimo!
4.pa dodju @mircerka :D i jos neke, pa kazu; jes jes @haqqani tako je ja vidjela
5 pa dodje Hanija sa taze vijestima iz brijacnice!
6.@el_zombi opet stavi link!
7.pa dodje @zlata i u sve to uvuce Sandzaklije'!
:D :D :D :-D :-D :-D :-D
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#25

Post by El_Camino »

vehabija sa dna ćenife wrote:1.@el_zombi ; odgvori @Sdarru sa linkom na onaj put! :-D
2.@Haqqani napise nesto
3.@el_zombi mu kaze pojma ti neas pa opet link na onu nepismenu stranicu gdje nista ne razumimo!
4.pa dodju @mircerka :D i jos neke, pa kazu; jes jes @haqqani tako je ja vidjela
5 pa dodje Hanija sa taze vijestima iz brijacnice!
6.@el_zombi opet stavi link!
7.pa dodje @zlata i u sve to uvuce Sandzaklije'!
:D :D :D :-D :-D :-D :-D
ti trebas ostati na dnu ćenife kako si i navikao, u mraku. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply