Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Substantial

#476 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Substantial » 03/08/2010 21:28

O Boze,
Od LJUbavi lude me spasi

Spasi me, Ti sto jedini izbaviti znas
Cemera
sto cijeli zivot kolje I razara
jer onda
Boze
sam cu se o sebi zabavit
a tu je, vec
kraj

onda cu …Boze
sam o sebi misliti,
o njoj,
I tako ce, Boze moj,
zivot
proc

Boze,
lude me ljubavi koja ne sagara spasi,
jer bit cu onda rob njen
I ona rob moj
dalje od ociju vidjet
necu…

A opet… Boze
Podari mi da okusim ludost njenu
I daj da padam,
daj Boze
da klecim,
da ludim I umirem hiljadu puta
damari da biju,
da lome gromovi ispod povrsine mirne,…
nek se dusa salomi na milione komadica…I
da je Boze
sastavljam…
a sastaviti ne mogu…
daj Boze
da od ludosti poludim…
I salomljen
I sagorio
padnem na dno….

Jer Boze…
kad od ljubavi osjedim
I kad me u meni sve zamre hiljade puta
…onda Ti
Izbavljenje
Podari

ne daj da me ta ludost prati za zivota

ali daj
Boze moj
da se njene ostrice sjecam…
da osjecam krvave tragove njene
rane jedva izvidane
igle pokidane
jer
samo tako
njena ce me ostrica sjecati
Boze,
I voditi …
voditi
Tebi

Ko ljude ne voli – taj ni Boga ne voli

vazi

#477 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by vazi » 12/08/2010 15:09

Substantial wrote:
bijela wrote:
SenQ wrote:on topic..

Onako koliko mislite da ste vezani za neku osobu sudbonosno ili kako vec ? Mislim na zivotnu/og izabranicu/ka.

Kako gledate na to, mislim ono sudbina je tu po nasoj vjeri tj. vjerovanje u kader/sudbinu al opet dali se ta sudbina odnosi na zivotnoga saputnika ili kako ti ga vec ?
kad se pogledi iz ezela sretnu i duša dušu ugleda = KOSMIČKI SUDAR!!
:-D
jesam , znala sam nekako da je to moj "sudjeni" :)

ponizni

#478 Re:

Post by ponizni » 08/09/2010 13:13

begefendija wrote:Selam,
Pokušaj:

Na primjer, ledeni brijeg koji pliva u moru.Taj ledeni brijeg ima svoj vlastiti centar.Ima svoju individualnost koja je odvojena od oceana. Na kraju krajeva, nije odvojen, jer nije ni taj ledeni brijeg ništa drugo nego voda, na odredjenoj tempertauri.Razlika izmedju oceanske vode i vode ledenog brijega nije u njihovoj prirodi. Naravno, ipak nisu ista stvar.Razlika je samo u temperaturi.Poslije, kada izadje sunce, zrak se ugrije i led se počne otapati. Nakon nekog vremena nema više ledenog brijega. Sada ga ne možete pronaći jer u njemu ne postoji nikakva individualnost, nikakv centar. Postao je jedno sa oceanom. Postao je Jedno sa Svim. ( Il Libro dei segreti, preveo begefendija)
E, za ovo Ti svak čast begefendija.

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#479 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Big Boy » 18/09/2010 09:12

Substantial wrote:O Boze,
Od LJUbavi lude me spasi

Spasi me, Ti sto jedini izbaviti znas
Cemera
sto cijeli zivot kolje I razara
jer onda
Boze
sam cu se o sebi zabavit
a tu je, vec
kraj

onda cu …Boze
sam o sebi misliti,
o njoj,
I tako ce, Boze moj,
zivot
proc

Boze,
lude me ljubavi koja ne sagara spasi,
jer bit cu onda rob njen
I ona rob moj
dalje od ociju vidjet
necu…

A opet… Boze
Podari mi da okusim ludost njenu
I daj da padam,
daj Boze
da klecim,
da ludim I umirem hiljadu puta
damari da biju,
da lome gromovi ispod povrsine mirne,…
nek se dusa salomi na milione komadica…I
da je Boze
sastavljam…
a sastaviti ne mogu…
daj Boze
da od ludosti poludim…
I salomljen
I sagorio
padnem na dno….

Jer Boze…
kad od ljubavi osjedim
I kad me u meni sve zamre hiljade puta
…onda Ti
Izbavljenje
Podari

ne daj da me ta ludost prati za zivota

ali daj
Boze moj
da se njene ostrice sjecam…
da osjecam krvave tragove njene
rane jedva izvidane
igle pokidane
jer
samo tako
njena ce me ostrica sjecati
Boze,
I voditi …
voditi
Tebi

Ko ljude ne voli – taj ni Boga ne voli
:thumbup:

Substantial

#480 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Substantial » 27/09/2010 23:06

Mehabbet s nefsom

Vidim te
Znas ti to
Tvoje sitne pobjede
Tvoja gnusna klicanja
sve perfidne pokore
sve sitne prevare
nevino zavijene slasti
i ne nalazim izvinjenja
U odsustvu kajanja

Nekad se smijem
pustim te
bodris, sanjam, posrcem
klices, zudim, izdisem
Ogledas se - bolujem
Hroptim , lomim, grcam se
iluziju podupirem
snove tanke samujem
Bez stida me pogazis
Bez kajanja salomis

Onda vicem bodrim te
Onda padnem lomim te
I dok te davim izmices
Ko voda samo iskliznes
I prilagodis se obliku
Iscuris i precuris
I pitam se dosudi
Iko li toj posudi?
Last edited by Substantial on 14/11/2010 18:17, edited 1 time in total.

bijela

#481 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela » 28/09/2010 00:50

Substantial wrote:Mehabbet s nefsom

Vidim te
...
Iko li toj posudi?

Wutkica

#482 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Wutkica » 30/09/2010 16:59

Sama pomisao da više nemamo tebe da ćeš otići me rastužuje .....kako prihvatiti to i nositi na srcu? Nedostaješ mi voljela bih da te ne boli i da nisi bolesna :( :(

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#483 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by WipeOut » 01/10/2010 18:00

Neki čovjek reče svojoj ženi:

Opraštaj mi, produžit ćeš moju ljubav
I ne govori mi u lice kad sam ljut.
Nikad mi ne kljucaj kao što u def udaraš
Jer ne znaš kako je odsutnome
Ne žali se mnogo pa da uništiš ljubav
I da te moje srce prezre, srca se preokreću
Jer ja sam vidio: ljubav u srcu i neugodnost
Kada se sastanu, ljubav ubrzo nestane.

Ductus Holedocus

#484 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Ductus Holedocus » 03/10/2010 03:29

WipeOut wrote:Neki čovjek reče svojoj ženi:

Opraštaj mi, produžit ćeš moju ljubav
I ne govori mi u lice kad sam ljut.
Nikad mi ne kljucaj kao što u def udaraš
Jer ne znaš kako je odsutnome
Ne žali se mnogo pa da uništiš ljubav
I da te moje srce prezre, srca se preokreću
Jer ja sam vidio: ljubav u srcu i neugodnost
Kada se sastanu, ljubav ubrzo nestane.

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

#485 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Decerto » 13/10/2010 10:58

Is God willing to prevent evil, but not able? Then he is not omnipotent. Is he able, but not willing? Then he is malevolent. Is he both able and willing? Then whence cometh evil? Is he neither able nor willing? Then why call him God?

BHF_Manijak

#486 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by BHF_Manijak » 14/10/2010 23:14

Decerto wrote:Is God willing to prevent evil, but not able? Then he is not omnipotent. Is he able, but not willing? Then he is malevolent. Is he both able and willing? Then whence cometh evil? Is he neither able nor willing? Then why call him God?
:zjev: :zzzz:

kamen spoticanja

#487 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by kamen spoticanja » 16/10/2010 23:41

Profesor filozofije je pred studentima, a ispred sebe ima nekoliko predmeta. Kada je čas počeo, bez riječi uzima u ruke veliku praznu teglu i počinje je puniti kamenjem (prečnika oko 5 cm). Kada je napunio, pita studente da li je tegla puna. Složili su se da jeste. Profesor onda uzima kutiju sa šljunkom i sipa ga u teglu. Teglu je malo potresao i, naravno, šljunak je, kotrljajući se, popunio prostor između kamenja. Profesor ponovo pita studente da li je tegla puna. Uz smijeh složili su se da jeste. Profesor sada uzima kutiju s pijeskom i sipa ga u teglu. Pijesak je popunio sve ostale šupljine „ A sada“ – kaže profesor, „ hoću da zamislite da je ovo vaš život! Kamenje predstavlja vašu vjeru, vaše zdravlje, vašu porodicu, bračnog druga, djecu, prijatelje – sve ono što bi vaš život činilo potpunim i onda kada bi sve drugo nestalo. Šljunak je ono što je važno toliko koliko je važan vaš posao, kuća, auto…

Pijesak je sve ostalo. Sitnice. Ako u teglu prvo stavite pijesak, za kamenje i šljunak neće ostati mjesta. Isto tako je i u životu. Ako sve vrijeme trošite za nevažne stvari, nećete imati prostora za ono što vam je važno. Obratite pažnju na ono što je ključno za vašu sreću. Igrajte se s djecom! Nađite vremena da odete kod ljekara na kontrolne preglede. Priredite svojoj supruzi neko prijatno iznenađenje. Izvedite je na neko lijepo mjesto ili slično. Družite se s prijateljima. Za posao ćete, ionako, kao i za spremanje kuće, popravak auta, odvojiti dio svog vremena. Pobrinite se prvo za kamenje, za ono što je zaista važno.

Postavite svoje prioritete! Sve ostalo je samo pijesak!

Shoshana

#488 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Shoshana » 16/10/2010 23:43

kamen spoticanja wrote:Profesor filozofije je pred studentima, a ispred sebe ima nekoliko predmeta. Kada je čas počeo, bez riječi uzima u ruke veliku praznu teglu i počinje je puniti kamenjem (prečnika oko 5 cm). Kada je napunio, pita studente da li je tegla puna. Složili su se da jeste. Profesor onda uzima kutiju sa šljunkom i sipa ga u teglu. Teglu je malo potresao i, naravno, šljunak je, kotrljajući se, popunio prostor između kamenja. Profesor ponovo pita studente da li je tegla puna. Uz smijeh složili su se da jeste. Profesor sada uzima kutiju s pijeskom i sipa ga u teglu. Pijesak je popunio sve ostale šupljine „ A sada“ – kaže profesor, „ hoću da zamislite da je ovo vaš život! Kamenje predstavlja vašu vjeru, vaše zdravlje, vašu porodicu, bračnog druga, djecu, prijatelje – sve ono što bi vaš život činilo potpunim i onda kada bi sve drugo nestalo. Šljunak je ono što je važno toliko koliko je važan vaš posao, kuća, auto…

Pijesak je sve ostalo. Sitnice. Ako u teglu prvo stavite pijesak, za kamenje i šljunak neće ostati mjesta. Isto tako je i u životu. Ako sve vrijeme trošite za nevažne stvari, nećete imati prostora za ono što vam je važno. Obratite pažnju na ono što je ključno za vašu sreću. Igrajte se s djecom! Nađite vremena da odete kod ljekara na kontrolne preglede. Priredite svojoj supruzi neko prijatno iznenađenje. Izvedite je na neko lijepo mjesto ili slično. Družite se s prijateljima. Za posao ćete, ionako, kao i za spremanje kuće, popravak auta, odvojiti dio svog vremena. Pobrinite se prvo za kamenje, za ono što je zaista važno.

A kazu da ja nakon ovoga student ustao i upitao da li je tegla konacno puna. Kada je dobio pozitivan odgovor, iz dzepa je izvadio konzervu piva, otvorio i - sasuo dobar dio tekucine u teglu proprativsi rijecima 'bez obzira koliko vam je zivot popunjen, uvijek ima mjesta za jedno pivo!' :D

kamen spoticanja

#489 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by kamen spoticanja » 16/10/2010 23:48

Shoshana wrote:
kamen spoticanja wrote:Profesor filozofije je pred studentima, a ispred sebe ima nekoliko predmeta. Kada je čas počeo, bez riječi uzima u ruke veliku praznu teglu i počinje je puniti kamenjem (prečnika oko 5 cm). Kada je napunio, pita studente da li je tegla puna. Složili su se da jeste. Profesor onda uzima kutiju sa šljunkom i sipa ga u teglu. Teglu je malo potresao i, naravno, šljunak je, kotrljajući se, popunio prostor između kamenja. Profesor ponovo pita studente da li je tegla puna. Uz smijeh složili su se da jeste. Profesor sada uzima kutiju s pijeskom i sipa ga u teglu. Pijesak je popunio sve ostale šupljine „ A sada“ – kaže profesor, „ hoću da zamislite da je ovo vaš život! Kamenje predstavlja vašu vjeru, vaše zdravlje, vašu porodicu, bračnog druga, djecu, prijatelje – sve ono što bi vaš život činilo potpunim i onda kada bi sve drugo nestalo. Šljunak je ono što je važno toliko koliko je važan vaš posao, kuća, auto…

A kazu da ja nakon ovoga student ustao i upitao da li je tegla konacno puna. Kada je dobio pozitivan odgovor, iz dzepa je izvadio konzervu piva, otvorio i - sasuo dobar dio tekucine u teglu proprativsi rijecima 'bez obzira koliko vam je zivot popunjen, uvijek ima mjesta za jedno pivo!' :D
dobro promisljamo vjeru,dusu i ljubav...svako ima pravo na vlastitu percepciju :)

shtula

#490 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by shtula » 17/10/2010 10:22

begefendija wrote:Sunčani Hristios

Mak Dizdar

Ni život ni smrtne pripada meni
Ja sam samo onaj koji je u sjeni
Onog što mu smrt ne mogaše ništa
Onog što pretoči se u stub
Sunčani

Ja sam samo onaj što iz svoje jeseni
Iz zatoka tvari iz te tvarne muke
U ona daleka sunčana počivališta
Pruža
Ruke

Selam svekolikom narodu,

D li je vjera ( u bilo šta ) kao cerebralna matrica ili genetski kod ili je ona osobni izbor karakterističan ljudskom biću?
Da li je ona neophodna, conditio sine qua non, zajedno sa dušom, za ispunjenje i svekoliku izgradnju duhovnog bića, sjedinjenog u našem fizičkom tijelu?
Da li se sudbina može izabrati?
Da li bi ljudska bića ikako mogla upravljati svojom sudbinom ili je ona odredjena Božijim voljom još prije rodjenja?
Da li ljudi koji ne slijede niti jednu zvaničnu vjeru ali ne čine nikakav akt nasilja, niti im se život kosi ni sa jednom moralnom vrijednosti, mogu očekivati Božiju milost?
Molitva, u najširem smislu, može li pomoći?

Još od djetinjstva razmišljam vrlo često i dugo o ovim pitanjima.Vidim da i na ovom forumu cvjetaju teme koje se dotiču religije ili su sama njena srž. Naravno, ne mislim, da bih vam mogao dati kompletne odgovore, niti ih znam.Zanimaju me iznad svega i vaša razmišljanja i i vaš stav.
Općeprihvaćena činjenica je, da ljudsko tijelo kao forma materije, ne bi značilo ništa više od bilo kakve hrpe pijeska ili zemlje, da nije imanentno oplemenjena dušom i ljubavi.
Osho Rajneesh kaže:"Osoba je isto što i odjelo: vaše tijelo je ovdje sakriveno odjećom. Na isti način je i vaša duša sakrivena odredjenom vrstom ( koprene ) odjeće. Ona "odjeva" vašu personalnost. Na isti način kako možćete biti tjelesno goli, može ostati gola i vaša duša...
Bile ste dugo "odjeveni", kroz živote i živote nosili ste tu odjeću, pa ste se toliko identificirali sa svojom odjećom da i ne mislite da je to neko odijelo.Ne znajući da je to prepreka, vi mislite da ste to odielo vi...".
pokusavas iz materialistickog mind seta/ Aritotel objasnjavat idealisam/ Plato, kruskom crtat jabuku

shtula

#491 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by shtula » 18/10/2010 10:09

iz ateisticke perspective "A History of God" Karen Armstrong, ateisam je samo jedna od perspectiva, corelacije perspectiva i multidisciplinary stadies give bigger multidimensional picture

aman

#492 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by aman » 27/10/2010 16:53

arzuhal wrote:Šta je to?

:(

:thumbup: vrijedi ponoviti!

CiCiban

#493 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by CiCiban » 23/11/2010 22:28

!!1
Image..Image.. :mrgreen:
..Image!!!!!!!!111 ., :-) Image Image

Barekellahu lekum ve bareke
alejkum ve džemea bejnekuma fil-hajri :)

schiller

#494 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by schiller » 24/11/2010 16:27

(Vjera) - Nastala na strahu ljudi od smrti i ne znanju da li i sta li slijedi nakon smrti. Vjera daje laznu nadu ljudima u pozitivan ishod u zivotu, bazirana je na nepotrebnim nacelima straho-postovanja, opisana u knjigama na nivou bajki. Vjera je jedan od velikih temelja podjela covjecanstva koje su dovele do sukoba, rame uz rame sa teritorijalnim i rasnim podjelama i sukobima. Zbog toga je vjera mnogostruko kontraproduktivna i pored nauke i logike potpuno nepotrebna. Mnogi bi iz vjerskih redova da ospore nauku sto je smijesno, a opis odnosa vjera - nauka se najjasnije moze opisati poslovicom:

"Brzi jezik (vjera) od pameti (nauka, logika)."

(Dusa) - Ponovo vjersko baziranje na ne znanju o smrti i nadi u pozitivan ishod u vidu duse i spiritualnosti.

(Ljubav) - U vjeri jedan od faktora duhovnosti, a u stvari je ljubav hemijski proces i korak ka osnovnoj potrebi covjeka - razmnozavanja. I sve ostalo (mrznja, tuga, sreca) su takodjer hemijski procesi, akcije i reakcije. Zbog toga se nista ne razlikujemo od zivotinjskog svijeta i to je samo jedan od dokaza da smo dio njih i evoluirali u homosapiensa sto vjera besmisleno demantira.

(Sudbina) - Jos jedan od faktora vjere nastao takodjer iz ne znanja/nemoci ljudi pred situacijama u koje su se sami doveli ne znanjem ili ne paznjom kolektivno ili pojedinacno pa se predaju izgovorima 'Ma tako je sudbina htjela ili tako je moralo biti'. Jos jedan dokaz ljudskog ne razmisljanja i slabosti.

bijela

#495 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela » 25/11/2010 14:09

lilla wrote:
Razumni se nikada ne veseli svojstvu u kojem ga nadmašuje neka zvijer ili druga životinja ili ono što nema dušu. Jer on se raduje samo prestižu u vrlini kojom ga je Allah džellešanuhu učinio različitim od zvijeri, drugih životinja i stvari, to jest podario mu razumnost po kojoj se on pridružuje melekima.

Ibn Hazm El-Endelusi
ibn hazm :thumbup:

prije 18 dana mu je bio rođendan :D
Image

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#496 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Big Boy » 25/11/2010 15:02

lilla wrote:Ko misli da se može spasiti od napada drugih ljudi i njihovog korenja — lud je. A ko usmjeri, svoj pogled i uvježba svoj duh da traži smiraj u dostizanju istine, pa iako mu u početku to bude pričinjavalo bol, njegova radost zbog tog njihovog korenja biće veća i jača nego da ga hvale. Jer on zna da njihovo hvaljenje, i ako bude umjesno, kada dopre do njega čini ga umišljenim i tako poništi njegove vrline. A ako to hvaljenje ne bude zaslužio i on se opet bude tome veselio, onda se on zadovoljava i raduje laži, što je velika mana.

Što se pak tiče njegova korenja od strane drugih, pa ako ono bude bilo umjesno i dopre do njega, možda da to bude razlogom da se počne kloniti onoga za što ga se kori, što je velika sreća koju može ne priželjkivati samo onaj koji je manjkav. A ako pak to njihovo korenje ne bude bilo s razlogom, ali se on strpi, onda će, uz blagost i otrpljenje, imati dodatnu vrlinu, a biće i na još većem dobitku jer ubire dobra koja proističu iz toga što ga se kori bespravno.

Razumni se nikada ne veseli svojstvu u kojem ga nadmašuje neka zvijer ili druga životinja ili ono što nema dušu. Jer on se raduje samo prestižu u vrlini kojom ga je Allah džellešanuhu učinio različitim od zvijeri, drugih životinja i stvari, to jest podario mu razumnost po kojoj se on pridružuje melekima.

Ibn Hazm El-Endelusi

schiller

#497 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by schiller » 25/11/2010 15:26

lilla wrote:Ko misli da se može spasiti od napada drugih ljudi i njihovog korenja — lud je. A ko usmjeri, svoj pogled i uvježba svoj duh da traži smiraj u dostizanju istine, pa iako mu u početku to bude pričinjavalo bol, njegova radost zbog tog njihovog korenja biće veća i jača nego da ga hvale. Jer on zna da njihovo hvaljenje, i ako bude umjesno, kada dopre do njega čini ga umišljenim i tako poništi njegove vrline. A ako to hvaljenje ne bude zaslužio i on se opet bude tome veselio, onda se on zadovoljava i raduje laži, što je velika mana.

Što se pak tiče njegova korenja od strane drugih, pa ako ono bude bilo umjesno i dopre do njega, možda da to bude razlogom da se počne kloniti onoga za što ga se kori, što je velika sreća koju može ne priželjkivati samo onaj koji je manjkav. A ako pak to njihovo korenje ne bude bilo s razlogom, ali se on strpi, onda će, uz blagost i otrpljenje, imati dodatnu vrlinu, a biće i na još većem dobitku jer ubire dobra koja proističu iz toga što ga se kori bespravno.

Ibn Hazm El-Endelusi
Odlican tekst lila. Pogledaj samo kako je napisan, tu je istaknut epskih razmjera ponos, inat, pokoronja, kazne i tu nikako ne moze razum do dodje do covjeka jer takav stil pisanja ili jos jace govora koji izaziva samo euforiju kod ljudi, straho-postovanje grlatom govorniku i njegovim rijecima, ali razum nikako ne moze doprijet. Vjernici su inace veoma grlati i glasni pa u toj mjeri da ni sami sebi ne cuju sta iznose.

Da, dizanje covjeka u nebesa u odnosu na zivotinje, jos jedna katastrofalna zabluda. Zivotinja nema razum (svijest), tacno, ali takodjer je tacno da ni covjek ne bi imao razum da nije imao razvijeniji organ od ostalih - mozak, razvoj svijesti kroz vrijeme covjek je dobio na osnovu logike koju je uvjezbavo kroz dobra i losa iskustva, vremenom je razvio razum. Ali, covjek moze pripitomiti zivotinju, dati joj razum, sto znaci da zivotinja ima mogucnost razuma i pored fizicke nerazvijenosti u odnosu na nas. Dokaz da covjek kao i zivotinja nema urodjeni razum nego ima samo mogucnost razvoja razuma je zivot ljudi koji zive jos uvijek u plemenima u Africi i kao najveci dokaz su ljudozderi. Onaj ko nije imao zivotinju ili je imao losa iskustva sa njom moze tvrditi da ona nema razum, iste hemijske procese akcije i reakcije kao sto su ljubav, mrznja, sreca, tuga itd. Zivotinje su dio nas i mi njih i svi smo dio jedne velike evolucije koja neprestano traje. Ako pogledas svaka vrsta ima svoju prednost koja nijedna druga nema, zato nema niko pravo stavljati covjeka iznad ostalih, jer covjek iako ima najrazvijeniji mozak nikada nece moci letjeti kao ptica, plivati kao riba, trcati kao gepard.

Pokorenja, poklonjenja i drugi izrazi u razumnosti ne postoje nego u ratovima, sukobima, nepotrebne prijetnje tipa 'Bit ces kaznjen ne budes li to i to radio, postovao' je proizaslo iz vremena kad nije postojao razum nego mac, sjekira, ratovi. U takvom je kontestu i vjera napravljena, strah i straho-postovanje. Opisivanje nevjernika u najgorem mogucem obliku, ne uzimajuci u obzir sta je to nevjernik.

Meni taj primitivni oblik pristupa nije bio potreban jer imam mozak da razmisljam, meni nije bila potrebna vjera jer mozak je sasvim dovoljno sredstvo koje me je uputilo sta valja, a sta ne valja u zivotu. Ne pusim, ne pijem, ne drogiram se, ljude dijelim na one koje koriste i ne koriste mozak, a ne po vjeri, nacionalnoscu i rasi. I prema vjeri ja bi trebao biti kaznjen jer sam nevjernik, a ne cinim nista i nikome lose u zivotu, zasto bi onda bio kaznjen? To je taj totalni apsurd vjere i tada se vidi koliko je stetna i nepotrebna. Da nije ljudskih mastarija i izmisljotina u vidu podjela na vjeru, nacionalnost i rasu koliko bi ljudi ostalo sa citavim glavama, samo se zapitajte ljudi i koliko ce ih jos izgubit sto je jos veca zalost.
Last edited by schiller on 25/11/2010 15:29, edited 1 time in total.

bijela

#498 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela » 25/11/2010 15:29

Ibn Hazm El-Endelusi

:mrgreen:

wild roses

#499 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by wild roses » 25/11/2010 15:57

uh, uh :D

Pošto sam u prilici na forumu često čitati poistovjećenje životinja sa čovjekom na razne načine, potrudit ću se uz Božiju pomoć da napišem kakav je pogled na životinje sa ugla vjere.
Životinje su jedna od zajednicu (ummet). Uzvišeni kaže: ....a i ptice širenjem krila svojih; svi već znaju kako da MU namaz obavljaju i kako da Ga tespih čine (En-Nur, 41) . Uzvišeni je dao je životinjama strast koju nema anorganski i biljni svijet. On ih kao što se vidi iz ajeta hvali time kako ne griješe i kako rade ono što im se naređuje iz čega proizlazi da imaju volju. Ljudi su stvoreni takvi da imaju mogućnost spoznaje i strast, a to je jedan poseban vid volje, jer je strast prirodna volja. Allah dž.š. kaže po tumačenju Šejhul Ekbera za onoga koji nije spoznao Boga: Oni su kao stoka, što znači u lutanju, tj. u zbunjenosti i nesnalaženju, a zatim kaže štaviše, oni su u još višoj zabludi (EL Furkan, 44), tj. na putu još veće izgubljenosti i zbunjenosti.
Treba očistiti svoje srce i zamoliti: "Gospodaru, povećaj mi znanje."...

Rabija el-Adevija kaže: "Ne obožavam te iz želje za Tvojim Džennetom niti iz straha od Tvoje vatre, nego iz želje za Tvojim Licem Plemenitim." (jedan od mogućih odgovora za pitanje kazne ili nagrade)

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#500 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by WipeOut » 09/12/2010 11:28

EHO

Neki čovjek i njegov sin hodaše šumom. Odjednom, dječak zape i osjećajući bol kriknu: "Ahhh!" Iznenada, čū glas koji dolaziše s planine: "Ahhh!" Znatiželja ga obuze pa se dreknu: "Ko si ti?" Ali, odgovor koji dobì bijaše: "Ko si ti?" Ovo ga naljuti, pa se ponovo dreknu: "Kukavico!" Glas odgovori: "Kukavico!" Dječak pogleda oca i upita ga: "Oče, šta se ovo dešava?"

"Sine", reče otac, "obrati pažnju." Tada otac viknu: "Divim ti se!" Glas odgovori: "Divim ti se!" Otac ponovo uzviknu: "Predivan si!" Glas reče: "Predivan si!" Dječak stajaše iznenađen ali još uvijek ne shvatajući šta se dešava.

Otac mu objasni: "Ljudi ovo zovu 'eho'. Ali to je ustvari 'život'.

Život ti uvijek vraća ono što ti daješ.
Život je ogledalo tvojih djela.
Želiš li više ljubavi, podaj više ljubavi.
Želiš li više dobra, podari više dobra.
Želiš li razumijevanje i poštivanje, tada razumijevaj i sam poštivaj.
Ako želiš da ljudi budu strpljivi s tobom i da te respektiraju, tada i ti budi strpljiv s ljudima i respektuj ih.
Ovo pravilo odnosi se na svaki aspekat života.
Život ti uvijek vraća ono što daješ. Tok tvoga života nije slučajnost, on je ogledalo tvojih djela
."

Post Reply