Mali predznaci sudnjeg dana

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#76

Post by stella_k »

Allah, dž.š., je stvorio dva Mesiha, kao antonima. Tako je Isaa, a.s., Mesih upute, liječi slijepog i gubavog, oživljava mrtvog, a sve uz dozvolu Allaha, s.w.t. A Dedždžal, Allah ga prokleo, je Mesih stranputice; iskušaće ljude svojim moćima: spuštanjem kiše, rastom bilja i drugim neprirodnostima. Doći će iz pravca istoka, iz Horosana, od ishafanskih jevreja, a onda će hodati zemljom.
To je zato što će mu Allah, s.w.t., dati veličanstvenu moć nadnaravnosti koja će zapanjiti i zateći zdrav razum.
....slučaj Dedždžala bezvrijedan da bi ga Uzvišeni spomenuo, ali su poslanici upozorili na njega da bi ukazali na opasnost od njega i iskušenja.

Allah je stvorio dva Mesiha, jednog pravog, ako se ne varam, i jednog laznog. Kako to da mu ovaj lazni nije vrijedan spomena, a On ga je stvorio i poslao medju ljude?

Od kada su kisa i rast biljaka neprirodnost?


... sve dok drvo i kamen ne progovore: "Muslimanu, Allahov robe, evo jevreja iza mene, dođi i ubij ga", osim drveta garkad, doista je ono jevrejsko drvo.

Antisemitizam?

"Zato sačekaj dan kada će im se činiti da prema nebu vide vidljiv dim koji će ljude prekriti. Ovo je neizdrživa patnja!"
Da li ce se ljudima CINITI da vide dim ili ce on zaista postojati? Jer ako se ljudima samo cini, onda dima nema i to nije predznak; a ko dim ZAISTA bude postojao, onda se nikom nece CINITI da ga vidi.


IZLAZAK ŽIVOTINJE IZ ZEMLJE
Ovim se misli na ZVIJER?

Vjernike će obilježiti tako da im lica svjetle, to će biti znak njihovog imana. A nevjerniku će utisnuti pečat na nos, i to će biti znak njegovog nevjerovanja.

Ako je rijec o zvijeri, ona nikako nece moci obiljeziti vjernike licima koja svijetle...iz svima poznatih razloga...Zvijer moze samo svoje obiljeziti...

Ovdje ima jako mnogo nejasnoca.....molim Cazinjanina za objasnjenje..
Last edited by stella_k on 21/10/2005 11:44, edited 1 time in total.
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#77

Post by da pamtis »

danas wrote:sta je ovaj gornji post trebao da predstavlja?!? :roll:
predznak sudnjeg dana valjda :D :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#78

Post by Fair Life »

da pamtis wrote:
danas wrote:sta je ovaj gornji post trebao da predstavlja?!? :roll:
predznak sudnjeg dana valjda :D :D
Obrali smo zelen bostan...
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#79

Post by stella_k »

stella_k wrote:Allah, dž.š., je stvorio dva Mesiha, kao antonima. Tako je Isaa, a.s., Mesih upute, liječi slijepog i gubavog, oživljava mrtvog, a sve uz dozvolu Allaha, s.w.t. A Dedždžal, Allah ga prokleo, je Mesih stranputice; iskušaće ljude svojim moćima: spuštanjem kiše, rastom bilja i drugim neprirodnostima. Doći će iz pravca istoka, iz Horosana, od ishafanskih jevreja, a onda će hodati zemljom.
To je zato što će mu Allah, s.w.t., dati veličanstvenu moć nadnaravnosti koja će zapanjiti i zateći zdrav razum.
....slučaj Dedždžala bezvrijedan da bi ga Uzvišeni spomenuo, ali su poslanici upozorili na njega da bi ukazali na opasnost od njega i iskušenja.

Allah je stvorio dva Mesiha, jednog pravog, ako se ne varam, i jednog laznog. Kako to da mu ovaj lazni nije vrijedan spomena, a On ga je stvorio i poslao medju ljude?

Od kada su kisa i rast biljaka neprirodnost?


... sve dok drvo i kamen ne progovore: "Muslimanu, Allahov robe, evo jevreja iza mene, dođi i ubij ga", osim drveta garkad, doista je ono jevrejsko drvo.

Antisemitizam?

"Zato sačekaj dan kada će im se činiti da prema nebu vide vidljiv dim koji će ljude prekriti. Ovo je neizdrživa patnja!"
Da li ce se ljudima CINITI da vide dim ili ce on zaista postojati? Jer ako se ljudima samo cini, onda dima nema i to nije predznak; a ko dim ZAISTA bude postojao, onda se nikom nece CINITI da ga vidi.


IZLAZAK ŽIVOTINJE IZ ZEMLJE
Ovim se misli na ZVIJER?

Vjernike će obilježiti tako da im lica svjetle, to će biti znak njihovog imana. A nevjerniku će utisnuti pečat na nos, i to će biti znak njegovog nevjerovanja.

Ako je rijec o zvijeri, ona nikako nece moci obiljeziti vjernike licima koja svijetle...iz svima poznatih razloga...Zvijer moze samo svoje obiljeziti...

Ovdje ima jako mnogo nejasnoca.....molim Cazinjanina za objasnjenje..
?????
ZOBENI
Posts: 37
Joined: 23/10/2005 11:56

#80

Post by ZOBENI »

stella_k wrote:
stella_k wrote:Allah, dž.š., je stvorio dva Mesiha, kao antonima. Tako je Isaa, a.s., Mesih upute, liječi slijepog i gubavog, oživljava mrtvog, a sve uz dozvolu Allaha, s.w.t. A Dedždžal, Allah ga prokleo, je Mesih stranputice; iskušaće ljude svojim moćima: spuštanjem kiše, rastom bilja i drugim neprirodnostima. Doći će iz pravca istoka, iz Horosana, od ishafanskih jevreja, a onda će hodati zemljom.
To je zato što će mu Allah, s.w.t., dati veličanstvenu moć nadnaravnosti koja će zapanjiti i zateći zdrav razum.
....slučaj Dedždžala bezvrijedan da bi ga Uzvišeni spomenuo, ali su poslanici upozorili na njega da bi ukazali na opasnost od njega i iskušenja.

Allah je stvorio dva Mesiha, jednog pravog, ako se ne varam, i jednog laznog. Kako to da mu ovaj lazni nije vrijedan spomena, a On ga je stvorio i poslao medju ljude?

Od kada su kisa i rast biljaka neprirodnost?


... sve dok drvo i kamen ne progovore: "Muslimanu, Allahov robe, evo jevreja iza mene, dođi i ubij ga", osim drveta garkad, doista je ono jevrejsko drvo.

Antisemitizam?

"Zato sačekaj dan kada će im se činiti da prema nebu vide vidljiv dim koji će ljude prekriti. Ovo je neizdrživa patnja!"
Da li ce se ljudima CINITI da vide dim ili ce on zaista postojati? Jer ako se ljudima samo cini, onda dima nema i to nije predznak; a ko dim ZAISTA bude postojao, onda se nikom nece CINITI da ga vidi.


IZLAZAK ŽIVOTINJE IZ ZEMLJE
Ovim se misli na ZVIJER?

Vjernike će obilježiti tako da im lica svjetle, to će biti znak njihovog imana. A nevjerniku će utisnuti pečat na nos, i to će biti znak njegovog nevjerovanja.

Ako je rijec o zvijeri, ona nikako nece moci obiljeziti vjernike licima koja svijetle...iz svima poznatih razloga...Zvijer moze samo svoje obiljeziti...

Ovdje ima jako mnogo nejasnoca.....molim Cazinjanina za objasnjenje..
?????
Kur'an je za one koji razumiju, a ti izgleda ama baš ništa ne razumiješ !!!
Pročitaj knjigu KREMANSKO PROROČANSTVO pa ćeš vidjeti da tamo ima toliko stvari koje ljudi u to doba nisu razumjeli baš kao ni ti sada i koja su se desila nekoliko godina poslije. Evo ti jedan citat iz knjige ..."doći će vrijeme kada će ljudi bez obzira na daljine moći razgovarati jedan s drugim, a da se ne vide no samo čuju..." par godina poslije je izmišljen telefon. Pa skontaj kako tek njima u to vrijeme nije bilo jasno o čemu se priča....tako ni ti ne kontaš o čemu je ovde riječ.....nemoj sve što pročitaš bukvalno shvatati pa možda nešto i skontaš, opet ti ponavljam Kur'an nije obična knjiga pisana od strane čovjeka i u njoj fino piše da je to knjiga za one koji razumiju !!!

Nadam se da se ne ljutiš na ovom odgovoru jer ja nikome ne želim ništa loše !
:-D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#81

Post by Fair Life »

ZOBENI wrote:Kur'an je za one koji razumiju, a ti izgleda ama baš ništa ne razumiješ !!!
(...)
:-D
A najbolje ga razumiju oni koji u njega vjeruju...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#82

Post by hananah »

Pa je li i Kremansko pororocanstvo prepisano iz Biblije :roll:
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#83

Post by avicena »

zena wrote:

...neko je bio postavio link o informiranosti vecine amerikanaca :lol:
Misliš na ovaj....

http://www.thatvideosite.com/view/880.html

.....ne samo da nisu informisani nego su i ......

http://anarchangel.blogspot.com/2005/06 ... fidel.html

:shock: ....eh što volim što sam Bosanac.....
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#84

Post by stella_k »

ZOBENI wrote: Kur'an je za one koji razumiju, a ti izgleda ama baš ništa ne razumiješ !!!
Pročitaj knjigu KREMANSKO PROROČANSTVO pa ćeš vidjeti da tamo ima toliko stvari koje ljudi u to doba nisu razumjeli baš kao ni ti sada i koja su se desila nekoliko godina poslije. Evo ti jedan citat iz knjige ..."doći će vrijeme kada će ljudi bez obzira na daljine moći razgovarati jedan s drugim, a da se ne vide no samo čuju..." par godina poslije je izmišljen telefon. Pa skontaj kako tek njima u to vrijeme nije bilo jasno o čemu se priča....tako ni ti ne kontaš o čemu je ovde riječ.....nemoj sve što pročitaš bukvalno shvatati pa možda nešto i skontaš, opet ti ponavljam Kur'an nije obična knjiga pisana od strane čovjeka i u njoj fino piše da je to knjiga za one koji razumiju !!!

Nadam se da se ne ljutiš na ovom odgovoru jer ja nikome ne želim ništa loše !
:-D
Kremansko prorocanstvo je bila literatura koju sam citala jako davno, ali se sjecam tog "cokotala"...
Ali eto ne bih ja to uporedjivala.
Mozda imas pravo, ja mozda ne razumijem...jer je Kur'an knjiga koja se cita vise puta, i iako u Njemu postoje "stvari" koje su vrlo jasno recene, ipak postoje dijelovi koje zahtijevaju koncentraciju i razmisljanje...koje se mogu shvatiti ovako ili onako, naravno s tim u vezi je stanje osobe koja cita...
Ja samo imam pitanja na koja trazim odgovore...a ne znam...mozda je to zabranjeno?
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#85

Post by bolje_grob_nego_rob »

Bismillah !

Probat cu objasnit, insaAllah - u skladu sa svojim znanjem !


Allah je stvorio dva Mesiha, jednog pravog, ako se ne varam, i jednog laznog. Kako to da mu ovaj lazni nije vrijedan spomena, a On ga je stvorio i poslao medju ljude?


Allah Uzviseni je daleko iznad svih svojih stvorenja da bi ih posebno svakog navodio.
Dedzal je stvoren od Allaha Uzvisenog, kao i svako drugo njegovo stvorenje !
Isto tako, Ariel Sharon je Allahovo s.w.t stvorenje, pa ga Allah s.w.t nije naveo u svojoj Knjizi !

Nakon Kurana, drugi izvor islamskog vjerovanja je hadis, i mi vjerujemo u potpunosti u sve ono sto je vjerododstojnim putem doslo od Allahovog poslanika s.a.w.s

ZAKLJUCAK - Dedzal ce bit poslan kao iskusenje vjernicima, jer ce mu Allah s.w.t dati neke nadnaravne moci, pa ce mnogi ljudi slabijeg imana, povjerovati da je on, edzal 8 neusubillah Bog ).
Zbog toga, zbog te svoje Uzvisenosti, Allah s.w.t ne zeli ni da ga spomene, i time dokazuje koliko je On visoko iznad onih koje mu neki ravnim smatraju !

A Allah s.w.t najbolje zna !





Od kada su kisa i rast biljaka neprirodnost?

Naravno, ovdje se govori o Arapskom poluotoku, koji je , kako znamo, pustinjski predio sa jako malo oborina , a samim tim i zelenih povrsina.

Zato ce pojava obilnijih kisa i zelenila na vecim povrsinama biti itekako neprirodnost u tim krajevima !





Antisemitizam?
Da ne ulazim previse u politicku analizu, samo cu konstatirati da mi je muka od rijeci antisemitizam. Tebi i onima koji je koriste bih samo napomenuo cinjenicu da su Arapi takodjer semitski narod, i onaj koji je formulirao taj pojam, nije imao veze sa zdravom pameti kad je to napravio.

Muslimani vjeruju da ce se pred kraj svijeta dogoditi zavrsni obracun izmedju njih i zidova, to se prenosi u hadisima Allahovog poslanika s.a.w.s

Ne pada mi na pamet nekome se izvinjavati zbog toga, to je dio naseg vjerovanja, a ti sama procijeni na osnovu trenutne politicke situacije, da lije to moguce !

Primjerom kamena koji ce otkrivat zidova, zeli se naglasiti da ce to biti itekako veliki dokaz oispravnosti Islama kao jedine vjere u Allaha s.w.t i dokaz Allahove pomoci onima koji se u tom trenutku budu borili kao muslimani

To je nama fakt, u kojeg mi vjerujemo !
Tebi to moze zvucati ovako ili onako, ali bojim se da ti tu ne mogu promijenit misljenje ni na koji nacin.
To mozes shvatiti, samo ako izgovoris sehadet, priznas da je samo Allah s.w.t Bog i da je Muhammed s.a.w.s Njegov rob i Njegov posljednji poslanik.
Tek tad ces sve to shvatiti bez pogovora, u skladu sa kuranskim nacelom : " CUJEMO I POKORAVAMO SE "

Molim Allaha s.w.t da te pocasti Istinom !



Da li ce se ljudima CINITI da vide dim ili ce on zaista postojati? Jer ako se ljudima samo cini, onda dima nema i to nije predznak; a ko dim ZAISTA bude postojao, onda se nikom nece CINITI da ga vidi

Stella, bojim se da si ovdje bespotrebno zakomplicirala sasvim jednostavnu recenicu : NJIMA CE SE CINITI DA CE VIDJETI DIM KOJI CE LJUDE PREKRITI

Znaci, ljudima ce se ciniti da vide dim, sasvim jasno receno !
Bojim se da si krivo shvatila ovaj fakt, kad kazes da, ako nema dima i ako ce se ljudima ciniti da ga vide, da to nije predznak.
To se ovim nije ni mislilo reci, PREDZNAK JE TO STO CE SE LJUDIMA CINITI, to su kljucne rijeci.
Ljudima ce se pricinjavati da vide nesto sto u stvari ne vide !



Ovim se misli na ZVIJER?


Koliko se ja sjecam , mislim da nije razjasnjeno sta se misli pod tom zivotinjom.
Da li je zvijer ili ne, Allah s.w.t najbolje zna, a to ce se dogodit sigurno, samo ne znamo u kojem obliku



Ako je rijec o zvijeri, ona nikako nece moci obiljeziti vjernike licima koja svijetle...iz svima poznatih razloga...Zvijer moze samo svoje obiljeziti...


Nisu mi poznati razlozi koje u neodredjenom obliku navodis kao svima nama poznate i stvarno ne znam zasto oni ne bi mogli obiljeziti vjernike licima koja svijetle !

Allah s.w.t je stvorio nebesa i zemlju,i uredio ih na savrsen nacin ( okreni se oko sebe i vidjet ces da je sve savrseno ), ucinio je da se more razdijeli kako bi Musa a.s sa svojim narodom mogao uteci silniku faraonu i njegovoj vojsci, dao je Isau a.s. mogucnost lijecenja, spustio mu s neba sofru, pred Musaovim a.s. ocima smrvio brdo u komadice, spustio objavu Kuran kao najsavrseniju Knjigu i najvece svoje cudo i dokaz !

Pa kako onda da Njemu s.w.t bude tesko da preko jedne zvijeri, na Njemu oznat nacin, ucini lica vjernika svijetle i da ih obiljezi na taj nacin

To je Allah s.w.t savrseno objasnio rijecima : KAD ON NESTO ODLUCI, KAZE " BUDI ", I ONO BUDE "



Eto toliko, nadam se da sam ti bar donekle uspio pribliziti i razjasniti stvari koje ti nisu bile jasne, a sva uputa je kod Allaha Uzvisenog.

Koga On uputi, niko ga u zabludu ne moze odvesti, a koga On u zabludu odvede, nitko ga na Pravi put ne moze uputiti !
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#86

Post by Qwert »

Ja
Ti
On-a-o
Mi
Vi
Oni-e-a
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#87

Post by Toozla »

....konobar.....de, naplati ovo....
User avatar
dizZaster
Posts: 589
Joined: 23/09/2005 11:19
Location: Sarajevo

#88

Post by dizZaster »

stella_k wrote:
ZOBENI wrote: Kur'an je za one koji razumiju, a ti izgleda ama baš ništa ne razumiješ !!!
Pročitaj knjigu KREMANSKO PROROČANSTVO pa ćeš vidjeti da tamo ima toliko stvari koje ljudi u to doba nisu razumjeli baš kao ni ti sada i koja su se desila nekoliko godina poslije. Evo ti jedan citat iz knjige ..."doći će vrijeme kada će ljudi bez obzira na daljine moći razgovarati jedan s drugim, a da se ne vide no samo čuju..." par godina poslije je izmišljen telefon. Pa skontaj kako tek njima u to vrijeme nije bilo jasno o čemu se priča....tako ni ti ne kontaš o čemu je ovde riječ.....nemoj sve što pročitaš bukvalno shvatati pa možda nešto i skontaš, opet ti ponavljam Kur'an nije obična knjiga pisana od strane čovjeka i u njoj fino piše da je to knjiga za one koji razumiju !!!

Nadam se da se ne ljutiš na ovom odgovoru jer ja nikome ne želim ništa loše !
:-D
Kremansko prorocanstvo je bila literatura koju sam citala jako davno, ali se sjecam tog "cokotala"...
Ali eto ne bih ja to uporedjivala.
Mozda imas pravo, ja mozda ne razumijem...jer je Kur'an knjiga koja se cita vise puta, i iako u Njemu postoje "stvari" koje su vrlo jasno recene, ipak postoje dijelovi koje zahtijevaju koncentraciju i razmisljanje...koje se mogu shvatiti ovako ili onako, naravno s tim u vezi je stanje osobe koja cita...
Ja samo imam pitanja na koja trazim odgovore...a ne znam...mozda je to zabranjeno?
mali predznak sudnjeg dana:

"TRAŽENJE NAUKE KOD NEZNALICA"
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#89

Post by stella_k »

@ bolje_grob_nego_rob, hvala na odgovorima. Ako ne smeta, ja bih postirala neke svoje komentare i razmisljanja.

NJIMA CE SE CINITI DA CE VIDJETI DIM KOJI CE LJUDE PREKRITI.
Bez uvrede, ali je meni ovdje asocijacija na maglu.

Nisu mi poznati razlozi koje u neodredjenom obliku navodis kao svima nama poznate i stvarno ne znam zasto oni ne bi mogli obiljeziti vjernike licima koja svijetle !
Pretpostavljam da nisi istrazivao druge religije. Da jesi, moje pitanje bi bilo mnogo jasnije.

Dedzal je stvoren od Allaha Uzvisenog, kao i svako drugo njegovo stvorenje ! Isto tako, Ariel Sharon je Allahovo s.w.t stvorenje, pa ga Allah s.w.t nije naveo u svojoj Knjizi !
Za duhovni napredak covjecanstva, Dzedzal je izuzetno opasan, kako i sam navodis. Ariel Sharon nije. Ne znam od kuda ti ovo poredjenje.

Zanima me takodjer...U Kur'anu je rijec "ljubav" spomenuta dva puta ( ako grijesim molim te ispravi me). Mozda je moje poimanje Stvoritelja romanticno, ali to mi nekako....stvaranje je cin bezuslovne ljubavi, i to se vidi u svakoj Njegovoj kreaciji i savrsenosti prirodnog poretka koji je napravio...zasto samo dva puta rijec "ljubav"?
I imam jos jedno pitanje na koje nikako ne mogu da pronadjem odgovor; vjerovatno sam nekima postala dosadna, ali, molim te....zasto niti u jednoj vjerskoj Knjizi se ne spominje postojanje Zemlje vjerovatno prije covjeka, odnosno gdje se izgubilo doba dinosaura u Knjigama?

Bila bih ti zaista zahvalna ako odgovoris (naravno u skladu sa svojim putem i uvjerenjima) na ova moja pitanja. :)
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#90

Post by bolje_grob_nego_rob »

Bismillah !

Ma nema uvrede, probat cemo i to objasnit, insaAllah !
Bez uvrede, ali je meni ovdje asocijacija na maglu.
Za religiju se na nasim podrucjima koristi i druga rijec vjera, upravo iz razloga sto covjek treba u nesto vjerovati, da ne bi dobijao ovakve asocijacije, i sam donosio zakljucke !

Islam je crlo jednostavna religija, iako Kuran Casni sadrzi i neke ajete koje su samo Allahu s.w.t poznati, puno je vise onih nedvosmislenih i sasvim jasnih.
Osim toga, poslanik s.a.w.s je govorio jednostavnim govorom, kojeg je mogao razumijeti i najobicniji beduin, jer u suprotnom islam ne bi dosao do srca milijarda ljudi od njegovog poslanstva !

Resulullah s.a.w.s jasno kaze da ce se ljudima pricinjavati dim kojeg nece biti, zar ne ?
Magla, iako posjeca na dim , ipak postoji , ona se nama ne pricinjava, mi je sasvim jasno vidimo, i naucnim metodama je mozemo dokazati.
Osim toga, magla ne moze bit predmet predznaka Sudnjeg Dana, jer je ona sigurno postojala i u vrijeme kad je Muhammed s.a.w.s izrekao ov rijeci.
DAKLE, dim ce nam se pricinjavati, kako i u kojem obliku, to cemo osjetit kad dodje taj trenutak.
Mi, nasa djeca,unuci ili tko vec bude zivio u to vrijeme.


Pretpostavljam da nisi istrazivao druge religije. Da jesi, moje pitanje bi bilo mnogo jasnije.

Sasvim iskreno, nije mi poznato, iako sam se bavio ( ne metodoloski ) i drugim religijskim knjigama, pa mi mozes reci o cemu je rijec.
Nase shvatanje ovog hadisa je da ce ta zivotinja biti predznak Sudnjeg Dana, kakva ce ona bit, to nam je nepoznato, ali sam siguran da ce bit nesto specificno, sto ce podsjetit ljude na ovaj hadis, insaAllah

A Allah s.w.t najbolje zna





Za duhovni napredak covjecanstva, Dzedzal je izuzetno opasan, kako i sam navodis. Ariel Sharon nije. Ne znam od kuda ti ovo poredjenje.



O Dedzalu sam ti pisao u proslom postu, Allah s.w.t ce njim iskusati ljude na nacin sto ce mu dati neka nadnaravna svojstva ( rijeke ce ici za njim, imat ce bogatstva neopisiva ....). On ce tim svojim nadnaravnim svojstvima obmanjivati vjernike, pa ce neki odnjih slabijeg imana, pomisliti da je on Bog , neusubillah !

Sharona sam ovdje spomenuo iz dva razloga.
Prvi je sto sam malo prije odgovora koje sam ti poslao, citao temu o Palestini, pa mi je ostala u glavi.
Onda si ti pitala o Dedzalu ( za kojeg kazes da je duhovna opasnost, a ja bih rekao i fizicka ), i tu mi je malo Sharon pao na pamet.
On je danas definitivno fizicka opasnost za jedan dio ovog covjecanstva ( pogotovo manji dio koji se naziva Palestincima ), ali mislim da je i u nekom dijelu duhovna opasnost ( npr. nedozvoljavanje slobodnog obavljanja molitve u Mesdzidul Aksa, ponizavanje, drzanje u strahu, informacijska i mnoge druge blokade Palestinaca, koje moras priznat, itekako utjecu na duh !

Naravno da necu usporedit Sharona i Dedzala, niti ih pokusati ujediniti u jednu osobu, jednostavno to mi je prvo sto mi je palo na pamet, kad sam ti htio dat primjer da je Allah s.w.t stvorio mnoga stvorenja koja kod Njega nisu vrijedna spomena, a ipak ih je stvorio.

Hajdemo mi sad dalje sa religijom, politika ipak nema veze s tim !!!





Zanima me takodjer...U Kur'anu je rijec "ljubav" spomenuta dva puta ( ako grijesim molim te ispravi me). Mozda je moje poimanje Stvoritelja romanticno, ali to mi nekako....stvaranje je cin bezuslovne ljubavi, i to se vidi u svakoj Njegovoj kreaciji i savrsenosti prirodnog poretka koji je napravio...zasto samo dva puta rijec "ljubav"?

Rijec ljubav je kao osnova religije promovirana kroz krscanstvo i upravo se u Bibliji najvise spominje !
Nisam izucavao koliko se puta u Kuranu spominje ljubav, ali u Casnoj Knjizi ima puno termina koji imaju puno vecu specificnu tezinu od rijeci LJUBAV

Jedna od njih je MILOST ( arapski rahmet )

Svaka Kuranska sura ( poglavlje ) pocinje rijecima : BISMILLAHIR RAHMANIR RAHIM - U IME ALLAHA MILOSTIVOG, SAMILOSNOG

Milost i samilost semanticki imaju puno vece znacenje i tezinu od rijeci ljubav, jer u sebi sadre i ljubav i mnoga druga plemenita svojstva !

Uzimajuci u obzir broj sura u Kuranu, kao i mnoga mjesta na kojima Allah s.w.t spominje milost, doslo bi se do broja od nekoliko stotina, siguran sam.

Osim toga, Allah s.w.t se cesto obraca vjernicima rijecima : O VI KOJI VJERUJETE I DOBRA DJELA CINITE

Poticanje na cinjenje dobrih dijela se u Kuranu spominje izuzetno puno ( iskreno ne pokusavam tocno pobrojat takve situacije ), a samo cinjenje dobrih dijela moze poticati jedino od ljubavi i vjerovanja, a vjerovanje opet moze bit samo iz ljubavi , zar ne ?

Znaci, mislim da je tu samo problem u navici i percepciji koju smo mocnom krscanskom medijskom propagandom ( TV, film, muzika ) dobili kroz krscansko poimanje i ponavljanje rijeci LJUBAV !

Islam je ljubav na svakom koraku, u svakom Kuranskom ajetu i harfu, samo sto se umjesto te rijeci koristi neka druga !




I imam jos jedno pitanje na koje nikako ne mogu da pronadjem odgovor; vjerovatno sam nekima postala dosadna, ali, molim te....zasto niti u jednoj vjerskoj Knjizi se ne spominje postojanje Zemlje vjerovatno prije covjeka, odnosno gdje se izgubilo doba dinosaura u Knjigama?

Kako ne !

Kuran i islam upravo tkav stav i redoslijed o Allahovom s.w.t stvaranju imaju !

Morat cu pronaci ajet koji govori o tome kako je Allah s.w.t stvorio Zemlju, pa se prema nebesima okrenuo !
To je redoslijed koji se odnosi na ta dva pojma !

Kaada je Adem a.s. protjeran iz D zenneta protjeran je upravo na Zemlju koja je znaci u tom trenutku vec bila stvorena.

Sto se tice doba dinosaura - pa Kuran je knjigakoja je objavljena ljudima, i unjoj se opisuju pouke LJUDIMA; obecanja LJUDIMA, ili prijetnja kaznom LJUDIMA

Logicno je, zbog toga, da se i navode primjeri ljudi kojima je Allah s.w.t slao Objave, koji su zivjeli na Zemlji pocevsi od Adema a.s
Allah najbolje zna, ali mislim da nikakav primjer ljudima ne bi bio, niti se ima sta puno navesti iz kamenog, ledenog ili doba dinosaura

Ljudi uce na greskama i podvizima ljudi, a Allah s.w.t je najmudriji u pristupu ljudima, navodjenju primjera i predstavljanu vjer

A Allah s.w.t. najbolje zna
Last edited by bolje_grob_nego_rob on 04/11/2005 03:20, edited 1 time in total.
Ocean
Posts: 87
Joined: 17/11/2002 00:00
Location: Cairo, Egypt

#91

Post by Ocean »

uh, u dahu sve procitah. :shock:
Bolje_grob_nego_rob...svidja mi se kako pises. Daj mi samo, molim te, reci, sta znaci S.W.T.?
Znam Allah Dz.S, ali ne znam sto je S.W.T
Hvala
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#92

Post by Fair Life »

Toozla wrote:....konobar.....de, naplati ovo....
Nek on vrati kusur i slobodan je.
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#93

Post by bolje_grob_nego_rob »

Ocean wrote:uh, u dahu sve procitah. :shock:
Bolje_grob_nego_rob...svidja mi se kako pises. Daj mi samo, molim te, reci, sta znaci S.W.T.?
Znam Allah Dz.S, ali ne znam sto je S.W.T
Hvala

Subhane we te`ala ( neka je slavljen )
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#94

Post by Op3r4t0r »

Merhaba ti Avdo, Avdija :lol:
bosancica
Posts: 39
Joined: 04/11/2005 13:13

#95

Post by bosancica »

[quote="danas
evo, ovo mi nije jasno... -- ovo fakat ne razumijem sta znaci... :?

19. Kad robinja rodi sebi gospodaricu

quote]



Sjedi kcerka i lakira fuuuj duge nokte dok majka pegla njenu kosulju i kcerka kaze: mamaaaa, donesi mi casu vode.

P.S. Jedan nas imam je ovakve kcerke nazvao "bikacama".



To ti je tako, draga moja, kada robinja rodi sebi gospodaricu.


Ako ti jos nesto nije jasno samo pitaj.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#96 Re: Mali predznaci sudnjeg dana

Post by digger »

Cazinjanin wrote:Mali predznaci Sudnjeg dana
...
15. Prisutnost kamate I zaista, živimo u takvom vremenu gdje ljudi ne vode računa da li je njihova opskrba stečena na halal način ili nije.

16. Pojava muzickih instrumenata i njihovo dozvoljavanje...

18. Ukrašavanje mesdžida i nadmetanje u njihovoj gradnji
...
21. Brzina protoka vremena

22. Blizina tržnih mjesta
...
39. Povećanje mjeseca (misli se na fizičku veličinu)

40. Puno laži i nesigurnosti u potvrđivanju vijesti

45. Vraćanje zelenila u arapske zemlje u vidu pašnjaka i rijeka

46. Izobilje kiše a manjak rastinja

47. Povlačenje rijeke Eufrat sa brda zlata

...
53. Borba protiv jevreja

54. Čišćenje Medine od pokvarenjaka i njeno rušenje na kraju vremena

samo da kazem, mali predznaci sudnjeg dana se desavaju polako, nakon ispunjenja svih malih predznaka sudnjeg dana doci ce i do velikih predznaka sudnjeg dana ali veliki predznaci ce ici jako brzo.
Ti si skuzio predznake? Javi mi prije nego se Eufrat povuce.

Btw, stalno nam se ovdje nabija na nos da je Muhamed smatrao Jevreje bracom ili slicno. Kako onda objasnjavas gornje pod #53?

:-)
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#97 Re: Mali predznaci sudnjeg dana

Post by bolje_grob_nego_rob »

digger wrote:
Cazinjanin wrote:Mali predznaci Sudnjeg dana
...
15. Prisutnost kamate I zaista, živimo u takvom vremenu gdje ljudi ne vode računa da li je njihova opskrba stečena na halal način ili nije.

16. Pojava muzickih instrumenata i njihovo dozvoljavanje...

18. Ukrašavanje mesdžida i nadmetanje u njihovoj gradnji
...
21. Brzina protoka vremena

22. Blizina tržnih mjesta
...
39. Povećanje mjeseca (misli se na fizičku veličinu)

40. Puno laži i nesigurnosti u potvrđivanju vijesti

45. Vraćanje zelenila u arapske zemlje u vidu pašnjaka i rijeka

46. Izobilje kiše a manjak rastinja

47. Povlačenje rijeke Eufrat sa brda zlata

...
53. Borba protiv jevreja

54. Čišćenje Medine od pokvarenjaka i njeno rušenje na kraju vremena

samo da kazem, mali predznaci sudnjeg dana se desavaju polako, nakon ispunjenja svih malih predznaka sudnjeg dana doci ce i do velikih predznaka sudnjeg dana ali veliki predznaci ce ici jako brzo.
Ti si skuzio predznake? Javi mi prije nego se Eufrat povuce.

Btw, stalno nam se ovdje nabija na nos da je Muhamed smatrao Jevreje bracom ili slicno. Kako onda objasnjavas gornje pod #53?

:-)

Netko se salio s tobom, jer nas Muhammed je imao puno sukoba sa zidovima, jer oni nisu postovali niti jedan ugovor koji su potpisali sa muslimanskom drzavom u Medini !

Pa su stalno rovarili iza ledja muslimanima, i podrzavali neprijatelje muslimana !
Zbog toga je poslanik s.a.w.s nekoliko puta pokrenuo pohode protiv njih i tako ih malo primirivao !
MedoX
Posts: 264
Joined: 05/10/2005 19:20

#98

Post by MedoX »

Sve je relativno.. Ne možemo mi dan koji je određen da bude Sudnji, mjeriti nasim godinama... Mozda mali predznaci najavljuju da ce se Sudnji dan desiti za 10 000 godina....
margo
Posts: 144
Joined: 04/11/2005 01:00

#99

Post by margo »

:) koliko ja znam "Allah ga od svakog taji" :) Selam! Temi :-D 8)
Nina 2
Posts: 28
Joined: 03/11/2005 14:40

#100

Post by Nina 2 »

Selam

fakat se i od dzahila moze dosta naucit o islamu. Volim kad provocirate. To nas navodi na razmisljanje a ne na samo puko vjerovanje. Ucvrsti nam se vjerovanje bolje kad razmislimo, a mozda i sevap zaradimo ako naucewno prenesemo onima koji jos nisu ukljucili mozak za razmisljanje.

selam svima
Post Reply