Biblija i Kuran

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#126 Re: Biblija i Kuran

Post by sistem »

frla wrote:
sistem wrote:
frla wrote:Ne možemo raspravljati o nečemu što ne poznaješ ... pročitaj knjigu "Biblija, Kur'an i nauka" pa cemo ozbiljno razgovarati.
no tema nije pogled uvazenog gastroenterologa saudijske kraljevske porodice na kuran i bibliju, s toga ne vidim zasto bi poznavanje te knjige bilo relevantno za ucesce u ovoj diskusiji.

a tebi, prije nego sto se pocnes lacati naucnih argumenata, preporucujem fiziku za 6, 7 i 8 osnovne, kad to procitas, neces vise biti u cudu kako radi mobilni telefon.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#127 Re: Biblija i Kuran

Post by madner »

Fulio si temu, ne govorimo o toj knjizi.

Da se nisi malo zbunio od rize?
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#128 Re: Biblija i Kuran

Post by frla »

sistem wrote: a tebi, prije nego sto se pocnes lacati naucnih argumenata, preporucujem fiziku za 6, 7 i 8 osnovne, kad to procitas, neces vise biti u cudu kako radi mobilni telefon.
Zar ti nisi pokušao da objasniš kako se prenosi signal sa mobitela na mobitel, da bi na kraju priznao da ne znaš?
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#129 Re: Biblija i Kuran

Post by sistem »

frla wrote:
sistem wrote: a tebi, prije nego sto se pocnes lacati naucnih argumenata, preporucujem fiziku za 6, 7 i 8 osnovne, kad to procitas, neces vise biti u cudu kako radi mobilni telefon.
Zar ti nisi pokušao da objasniš kako se prenosi signal sa mobitela na mobitel, da bi na kraju priznao da ne znaš?
ako sam takvo sto pokusao, budi dobar, pa mi pokazi gdje to. bice da si pobrkao nesto
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25803
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#130 Re: Biblija i Kuran

Post by BHF_Manijak »

Ja besposlena svijeta majko moja :D najbolje je da svi dzametile nadjete na kafiu,ponese svak svoju literaturu pa razvezete jednu finu konverzaicju,samo bez tuce molim lijepo, :D
Za ateiste Kur`an napisan,za vjernike pa s toga i za mene najsvetija knjiga svijeta u koju nema sumnje i to je to,hajmo se sad neceg drugog igrat.... :P :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#131 Re: Biblija i Kuran

Post by madner »

BHF_Manijak wrote:Ja besposlena svijeta majko moja :D najbolje je da svi dzametile nadjete na kafiu,ponese svak svoju literaturu pa razvezete jednu finu konverzaicju,samo bez tuce molim lijepo, :D
Za ateiste Kur`an napisan,za vjernike pa s toga i za mene najsvetija knjiga svijeta u koju nema sumnje i to je to,hajmo se sad neceg drugog igrat.... :P :D
Nema frke, samo da se jos dogovorimo da potrebno vjerovati (naspram znati) u svetost i to je to.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#132 Re: Biblija i Kuran

Post by a.basko »

Borg-Resistence is FUTILE wrote:
a.basko wrote:@borg... opet izbjegavas odgovor :!:

... zelim ja knjigu, postaj nam link,molim, da vidimo koliko su misljenja oprecna!? hvala :D
Ma ne izbjegavam odgovor, imam ja i drugog posla osim ovog foruma.
Polako, ........
...postajes neozbiljan ne koristeci smajlije... :)
odgovor koji trazim, a ti izbjegavas...je sasvim kratak- da ili ne... tvoj drugi posao nece trpiti zbog zbog posta koji moze biti najkraci koji si do sada napisao na ovom forumu... da ili ne... vidi, samo dva slova... :)
jesu li muslimani dosljedniji u slijedjenju Isusa???
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#133 Re: Biblija i Kuran

Post by dr.gog »

a.basko wrote: jesu li muslimani dosljedniji u slijedjenju Isusa???
Nisi svjestan kako opasno pitanje postavljaš 8-) ..i ja ću čekati odgovore drugih.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#134 Re: Biblija i Kuran

Post by Latina »

frla wrote:
frla wrote:
Latina wrote:
:thumbup:

Slazem se u potpunosti, iako nisam procitala ovu knjigu.

p.s. Divim se tvom strpljenju. ;-)
Knjigu dr. Maurice Bucaille: "Biblija, Kur'an i nauka" možeš kupiti u knjižari unutar Begove džamije ...

Image

Obavezno je pročitaj ...
Latina,

Pored ove knjige preporučio bih ti da pročitaš i ove dvije knjige ...

Image

Image
Selam alejkum. Procitacu svakako. Najljepsa hvala na preporuci. :)
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25803
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#135 Re: Biblija i Kuran

Post by BHF_Manijak »

madner wrote:
BHF_Manijak wrote:Ja besposlena svijeta majko moja :D najbolje je da svi dzametile nadjete na kafiu,ponese svak svoju literaturu pa razvezete jednu finu konverzaicju,samo bez tuce molim lijepo, :D
Za ateiste Kur`an napisan,za vjernike pa s toga i za mene najsvetija knjiga svijeta u koju nema sumnje i to je to,hajmo se sad neceg drugog igrat.... :P :D
Nema frke, samo da se jos dogovorimo da potrebno vjerovati (naspram znati) u svetost i to je to.
Eto jos se dogovorimo ko ce janje ponijet,pa da na raznju okrenemo,kafe ponesemo i dernek,mani te se ovih gluposti... :D
a ne skontah ti ovo boldirano bas najbolje
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#136 Re: Biblija i Kuran

Post by melac »

frla wrote:Ne možemo raspravljati o nečemu što ne poznaješ ... pročitaj knjigu "Biblija, Kur'an i nauka" pa cemo ozbiljno razgovarati.
A dali si ti pročitao "Kuran", "Bibliju" i "Biblija, Kuran i nauka", i još mnogo načnih djela, čitao naučne časopise i sl.?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#137 Re: Biblija i Kuran

Post by madner »

BHF_Manijak wrote:
madner wrote:
BHF_Manijak wrote:Ja besposlena svijeta majko moja :D najbolje je da svi dzametile nadjete na kafiu,ponese svak svoju literaturu pa razvezete jednu finu konverzaicju,samo bez tuce molim lijepo, :D
Za ateiste Kur`an napisan,za vjernike pa s toga i za mene najsvetija knjiga svijeta u koju nema sumnje i to je to,hajmo se sad neceg drugog igrat.... :P :D
Nema frke, samo da se jos dogovorimo da potrebno vjerovati (naspram znati) u svetost i to je to.
Eto jos se dogovorimo ko ce janje ponijet,pa da na raznju okrenemo,kafe ponesemo i dernek,mani te se ovih gluposti... :D
a ne skontah ti ovo boldirano bas najbolje
Pa da vjernici ne tvrde da se svetost njihove knjige moze dokazati naukom.
Covjek mora vjerovati da je sveta i onda mu jeste.
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#138 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

a basko od 0104
naravno da su, i uvijek ce, krscanski misionari, sudionici u debatama ili forumima kao kontra argument u odbrani svojih stavova i(ili) biblije(a), u raspravama i debatama potencirati vjerodostojnost kur’ana

… ali kad bi se (1) takvi standardi prhvatili, onda, rahmetli ahmeda deedata ne mozes nazivati ”senzacionalistom” i lazovom “zeljnog licne promocije, a ne istine”... dostupna je njegova biografija...
(2) lazes na njega, svjesno ili ne???

Ne lažem jer je to očigledno iz njegovih inforamocija koje koristi, i načina na koji koristi iste.

zasto je deedat uvijek koristio jedne protiv drugih? (3) zato sto ”svako” ima svoju bibliju! prepustam masti na volju, (4) kakva bi debata bila da ja imam x kur’ana, a ti samo jednu bibliju... cak ni oni teolozi, profesori i ini sa kojima je vodio debate, (5) nisu uspjevali opovrgnuti njegove argumente, koristili su upravo ovo sto i ti koristis, napad kao odbranu, (6) jes li gledao ijednu njegovu debatu??? (7) Sta kazes na njegovu tvrdnju da su muslimani dosljedniji sljedbenici isusa nego krscani??? Ovim pitanjem se vracam na topic...(9) konkretno odgovori na deedatove tvrdnje...(8) ostavi sad kur’an na miru!

1. – Ti očigledno ne mariš i ne znaš za opšte prihvaćene standarde proučavanje starih i drevnih spisa. Po kojima se mnogi konzervativni krščani koji barem malo poznaju temu vode. A vidim i da su ti mnoge druge vještine vezane za tekstualni kriticizam nepoznate.
Postoje odrđeni principi posmatranja teksta, ispitivanja i zaključivanja o tačnosti i korektnosti, te o autentičnosti, odnosno mogučim izvorima teksta, te korištenje ili ne korištenje teksta od strane suvremenika i narednih generacija.
Kada bi koristili ove principe, (koji se inače koriste za sve drevne tekstove, poput djela Platona, Aristotela, Homerove “Ilijade” “Galskih ratova”, djela Šekspira, itd.) na samom tekstu Qur'ana, dali misliš da bi se Qur'an održao kao kako tvrdite “autentična objava od Boga”?
Moj odgvor je ne. I to iz mnogih razloga.
A da li bi Biblija prošla, odgovor je, s obzirom da se ti principi već uveliko koriste na samom tekstu Biblije (tekstovima manuskripta) ona ne samo da prolazi taj test, nego prevazilazi sve do sada nama poznate drevne i stare tekstove po obimnosti dokaza u svoju korist. (ogroman broj što fragmenata i kompletnih manuskripta)
Za Qur'an je takvo nešto nemoguće, jer je dosta dokaza koji bi mu mogli pomoći u određivanju mnogih parametara tokom ovog testa naprosto uništeno, spaljeni od strane cenzora.
Ali se sada tek pojavljuju određeni dokumenti koji ne idu baš u prilog tvrdnji da je Qur'an nepromijenjen.
Last edited by Borg-Resistence is FUTILE on 03/05/2009 23:24, edited 1 time in total.
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#139 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

2. – Ne lažem, ali svejsno to tvrdim. I to na osnovu informacija, i izvora informacija koje sam on koristi, te na osnovu načina njegovog izlaganja. To jest na osnovu ogromne doze tatralnosti u njegovim izjavama. A teatralnost je toliko izražena kod njega da ju je faktički nemoguće neprimjetiti.
Primjeri su u nastavku.

3. – Nema svako svoju Bibliju. I to je jedan od razloga za zaključak da je Dedat samo senzacionalista. Jer verzija prevoda ne znači da je tekst sa kojeg se prevodilo promjenjen. I sam kao musliman znaš, da prevod Qurana nije isto što i stari manuskript Qurana. Dedat to namjerno zapostavlja, iako to dobro poznaje. Šta bi ti rekao za mene da ja tako nešto uradim? Isto važi i za njega.[/b]
Last edited by Borg-Resistence is FUTILE on 03/05/2009 23:25, edited 1 time in total.
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#140 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

4. – Stvar je u tome da i danas postoje razna čitanja Qurana, uprkos pokušajima recenzenata da ih se uništi.
Postoji dovoljno objavljenih manuskripta Qurana koji svjedoče u korist ove izjave. Moraš ih samo potražiti na internetu. - http://www.usna.edu/Users/humss/bwheele ... index.html - ovo je samo lista nekih sa Islamske stranice.

A) – Također je tačno i sljedeće :
“Unlike the claims made by many Muslim scholars, the Mus-hafs that exist today and around the world are not the same as many of them still carry the human errors that were not corrected. They do not match word by word or letter by letter and they are not what God promised to preserve and protect. Even after God revealed to the world the perfect measure to the accuracy of the written Quran in 1974, the majority today refuse to adopt it and for that reasons they actually are refusing the words of God in His own book.”
- http://www.submission.org/quran/protect.html

A) – Prevod : ” Nasuprot tvrdnjama mnogih Muslimanskih učenjaka, Musafi koji postoje danas i širom cijelog svijeta nisu isti jer mnogi od njih sadrže ljudske greške koje nisu ispravljene. Oni se ne podudaraju riječ za riječ ili slovo za slovo i oni nisu ono što je Bog obečao da če da sačuva i zaštiti. Čak i nakon što je Bog objavio svijetu savršenu mjeru o tačnosti pisanog Qurana u 1974, večina danas odbija da usvoji to i iz tih razloga oni ustvari odbijaju Božije riječi u Njogovoj knjizi.”
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#141 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

Samo da dobiješ ideju o tome koliko toga ima što nisi ni zapazio.
“In 2000, "The Guardian" interviewed a number of academics for their responses to Puin's claims, including Dr Tarif Khalidi, a lecturer in Islamic Studies at Cambridge University, and Professor Allen Jones, a lecturer in Koranic Studies at Oxford University. In regard to Puin's claim that certain words and pronunciations in the Koran were not standardized until the ninth century, the article notes,

[http://www.guardian.co.uk/Archive/Artic ... 86,00.html Abul Taher, 'Querying the Koran'. "The Guardian". August 8, 2000]

quote|Jones admits there have been 'trifling' changes made to the Uthmanic recension. Khalidi says the traditional Muslim account of the Koran's development is still more or less true. 'I haven't yet seen anything to radically alter my view,' he says. [Jones] believes that the Sa'na Koran could just be a bad copy that was being used by people to whom the Uthmanic text had not reached yet. 'It's not inconceivable that after the promulgation of the Uthmanic text, it took a long time to filter down.'
However, the article notes some positive Muslim reaction to Puin's research. Salim Abdullah, director of the German Islamic Archives, affiliated to the Muslim World League, commented when he was warned of the controversy Puin's work might generate –"I am longing for this kind of discussion on this topic."

[http://www.guardian.co.uk/Archive/Artic ... 86,00.html Abul Taher, 'Querying the Koran'. "The Guardian". August 8, 2000]
Prevod: “U 2000oj, “The Guardian” je intervijuisao nekoliko akademika u vezi njihovih reakcija na Puinove tvrdnje, uključujući i Dr Tarif Khalidi, predavača sa Islamskih Studija na Kembridž Univerzitetu, i profesor Allen Jones (Alen Đons), predavača Kura’nskih Studija na Oxford Univerzitetu. U vezi sa Puinovim tvrdnjama da određene riječi I izgovori u Kur’anu nisu standardizovane do 9og vjeka, članak bilježi, …
(link)
Quote – Đons priznaje da je bilo “trivijalnih” izmjena napravljenih do Utmanske rencenzije. Khalidi kaže da tradicionalni Muslimanski zapis o razvoju Kur’ana je još uvjek manje ili više tačan. “ Ja još nisam vidjeo ništa što bi radikalno promijenilo moje popglede,” kaže on. [Đons] vjeruje Sa’na Kur’an bi mogao biti samo loša kopija koja je bila korištena od strane ljudi kojima Utmanski tekst još nije došao. “Nije neshvatljivo/nezamislivo da je nakon objave Utmanskog teksta, trebalo dosta vremena da se to isfiltrira.”

Međutim članak bilježi i neke pozitivne reakcije na Puinovo istraživanje. Salim Abdullah, director Njemačkog Islamskog Arhiva, u bliskoj saradnji sa Muslimanskom Svjetskom Ligom, komentarisao je kada je on upozoren kakve kontroverze Puinov rad može generisati/proizvesti – “Ja čeznem za ovakvom diskusijom na ovu temu.”
(link)

http://dic.academic.ru/dic.nsf/enwiki/5280938
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#142 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

B) - Lista linkova za različite Qurane

http://www.google.com/search?hl=en&clie ... ts&spell=1
Google pretraga za temu.

http://www.islamic-awareness.org/Quran/Text/Mss/
MSS Qurana – Pro Islam

http://debate.org.uk/topics/history/bib-qur/qurmanu.htm
Izvori Qurana – Con Islam

http://www.submission.org/quran/protect.html
Pro Islam - Preserving and protecting the Quran – Čuvanje i zaštita Qurana – ali navode neke stvari koje mnogi muslimani ne bi prihvatili. Dobra stranica sa dosta slika različitih oblika pisanja i čitanja Qurana, te iste koriste kao dokaze za različite tekstove Qurana.

http://www.submission.org/quran/warsh.html
- Are all the Arabic versions of the Quran the same ? – Jesu li sve verzije Arapskog Qurana iste ? – Uvjerite se sami, stranica je Pro Islam, te je izuzetno interesantno da se ovako nešto navodi.

http://www.usna.edu/Users/humss/bwheele ... index.html
Pro Islam strana koja pokazuje mnoge MSS Qurana

http://bibleprobe.com/corruptedquran.htm
Con Islam strana – ali daje jako puno citata ljudi koji su pisali na ovu temu. Čak koriste neke citatate Islamskih istoričara, te komentatora koji indirektno govore o nekim suštinskim stvarima u ovoj temi.

http://adamdeen.blogspot.com/2008/07/ch ... quran.html
Pro Islam Strana – blog jednog Islamskog mladog apologete, koji, po meni, veoma smisleno piše, i koristi se pravilnim principima. Također, spominje nekoliko interesantnih detalja u svojoj odbrani.
Jedan citat: “The existence of a Qur’an with a different arrangement of the surahs or with what is called “corrections” and “revisions” cannot be cited as proof that such a Qur’an has ever been in use among the Muslims.”

Prevod : "Postojanje Qur'ana sa različitim rasporedom sura ili sa onim što se naziva "korekcijama" i "revizijama" ne može biti navođen kao dokaz da je takav Qur'an ikada bio u upotrebi kod Muslimana."

http://www.google.com/search?hl=en&clie ... p&ct=title
Diference in Quran – Google pretraga

http://www.whyislam.org/forum/forum_pos ... =1399&PN=1
Forum na temu – Original Copies of Quran – Ima svega, jako dobrih stvari
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#143 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

5. – Je li ti ikada palo na pamet da su možda došli do istog zaključka kao i ja, te jednostavno odustali od pokušaja da se popravi nemoguće.

6. – Jesam, i čak čitao mnoge njegove radove, koje još uvijek posjedujem.

Evo nekoliko navoda iz jedne od njegovih knjiga koji su…..recimo čudni ili neosnovani
(krajnji sud ostavljam čitateljima):

”Kur’an ili Biblija”- A. Dedat

a) postavlja čudno pitanje na str. 15 - ”…zar nije nimalo čudno da se riječ SVETA ne nalazi u Svetoj knjizi” (naglasak dodat)
b) ponovo čudno pitanje, i izazov na str 17 - “čudno bi bilo da je ovo govor iz Svete knjige, koju je objavio Allah, dž.š., ovakvim načinom, navodeći riječi i rečenice koje nikada niko nije čuo. Ja vas, ovom prilikom izazivam dad a mi iz IBC centra za jezike donesete dokaz koji govori o porijeklu ovih riječi…….”???

c) Dedat o kontradiktornostima, samo dio - str. 20 - “Pri navođenju Isusovog porijekla u ta dva evanđelja, Luka i Matej se u potpunosti razilaze o Isusovom porijeklu, izuzev u jednom imenu, a to je Josip stolar. Napominjući da je i običnom čovjeku jasno da to ime ne može biti među Isusovim precima, podsječam da nas Matej obavještava kako je ime Isusovog djeda Jakov, dok Luka kaže da je njegovo ime Heli. I tu se javlja kontradiktornost. Nemoguće je da je ime ovog čovjeka, Josipa, bude među onim imenima od kojih Isus void porijeklo. Heli I Jakov dolaze u kontradiktornost.”

d) O prepisivanju – str. 29 – “ Uistinu je čudno da Muhamed nije iz Svete knjige prepisao niti jednu od tih deset priča …..” (?????????)- Zar je Muhamed prepisivao?
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#144 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

e) Sistem interpretacije Bibliskog teksta po Dedatu – str. 34 – “(citat iz Izaija 7:20)” 20 U dan onaj Gospod će obrijati britvom najmljenom s onu stranu Eufrata - kraljem asirskim - kosu s glave, dlake s nogu i bradu s obraza.” – (Dedatov komentar) Zar Allah da brije ljudske glave, njihove podkoljenice i njihove brade! Kako možete na ovakav način opisivati Allaha dž.š.?!”

- str. 47- “(Sudci 1:20 – ) “20 Jahve bijaše s njim (Judom) te on osvoji gorje, ali ne mogaše potjerati onih u nizini jer imahu željezna kola.” Dedatv komentar – Bog eto nije mogao da ih protjera zato što su imali željezna kola!?” (Umetak u Bibliskom citatu je u originalu)

f) Kome je duže pripadala zemlja? – str.39 – “Ova zemlja koju su oni (Jevreji) oteli bila je u vlasništvu Arapa duži vremenski period nego što je bila u vlasništvu Židova, koji vjeruju u Allahovo obečanje Ishaku da če im dati tu zemlju. “ (Umetak dodat iz konteksta)

g) Razno – str. 43 – “Otvorimo Ivanovu Bibiliju osamnaesto poglavlje broj devet….. (Ivanova Biblija kao fraza se ponavlja još 2 puta na istoj stranici)”
- str. 137 – Sekcija “Pitanja” – “Nigdje u Svetoj knjizi nema niti jednog mjesta u kojem se kaže da je Masih taj koji je ponovo dao život Lazaru”

Imam još tih citata, ali i materijala te knjigu koju nisam pročitao, jer smatram da je suvislo nakon što sam pročitao ovu i nekoliko njegovih izlaganja na internetu. Smatrao bih svoje vrijeme protračenim na ideje tog čovjeka.
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#145 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

7. – Prvo, po kojem osnovu, teološkom ili nekom drugom, te i na kakav način su muslimani ”dosljedniji sljedbenici” Isusa? Malo mi se čini da je to apsurdna izjava sa kojom se ne bi složili mnogi učeni muslimani. Sa teološke strane, ta izjava nema mjesta čak ni u mislima jednog iole razumnog Muslimana. Ali me ipak interesuju tvoji razlozi za tu tvrdnju.
Ja lično mislim da niste, jer ne slijedite objavu koju je on ostavio, a slijedite ....... ono što .... ...... ...

8. – Zašto? Ja ne želim da govorim o Quranu, nego o Bibliji. Ali ti moram skrenuti pažnju na određene argumente. Jer ako se koristiš njima, i principima koji proizilaze iz njih, moraš biti svijestan da je vrlo moguće da iste iskoristim protiv tebe i tvoje linije argumentovanja. Pogotovu ako je u pitanju nešto što je očigledno.
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#146 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

9. – Ne pada mi napamet da gubim vrijeme na te ……. Ponavljam, za onoga koji zaista želi da vidi, te su tvrdnje davno odgovorene od mnogih ljudi čak i prije nego li je Dedat postojao. (Gilgrich, McDowel, Luis Alponsa, Zwemer, Edward Sell, WHT Gairdner, William St Clair Tisdal, itd).

Ukratko: Njegove tvrdnje su ….. najmanje neosnovane i pomalo djetinje, a ne bih želio da koristim opise njegovih ideja koje se pojavljuju, iz poštovanja prvo prema njemu, jer je rahmetli, a onda prema tebi jer ga poštuješ. Zato ćeš od mene čuti samo da je senzacionalista, te da su takve i ideje koje je propagirao. To je najviše što ti mogu reći.
User avatar
Borg-Resistence is FUTILE
Posts: 390
Joined: 19/11/2007 19:28
Location: Sarajeo

#147 Re: Biblija i Kuran

Post by Borg-Resistence is FUTILE »

- Po pitanju nauke i Qurana : “Maulana Ashraf ‘Ali Thanvi, in his book, al-Intibahat al-Mufidah ‘an al-Ishhtibahat al-Jadidah, had the following to say while warning the students of the Qur’an against subjecting its verses to scientific interpretation:
... The second error [concerning the Qur’an] is the attempt to show that the Qur’an contains themes of science as one comes across nowadays in many journals and reviews. As soon as some people hear or see any new finding of science by the Europeans, they try in one way or the other to posit such finding as a connotation of some verse of the Qur’an. They reckon this as a great service to Islam, a cause of pride for the Qur’an, and a sign of their own ingenuity. Many an educated person is found involved in this error.” http://www.cis-ca.org/voices/b/bucaille-mn.htm


- Prevod :” Maulana Ashraf ‘Ali Thanvi u svojoj knjizi, al-Intibahat al-Mufidah ‘an al-Ishhtibahat al-Jadidah, je rekao sljdeće kao upozorenje studentima Qur’ana protiv podređivanja stihova istog naučnoj interpretaciji:

… Druga greška [u vezi Qur’ana] je pokušati prikazati da Qur’an sadrži naučne teme koje se pojavljujudanas u mnogim žurnalima i pregledima. Čim neki ljudi čuju ili vide neke nove naučne pronalaske Evropljana, oni pokušaju na ovaj ili onaj način da pozicioniraju takve poronalaske kao konotacije u nekim stihovima u Qur’anu. Oni shvataju ovo kako veliku uslugu Islamu, izvor ponosa za Qur’an, i kao znak njihove ….. Mnogi obrazovane osobe se nađu uključene u ovu grešku.
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#148 Re: Biblija i Kuran

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

"proklikao" sam par stranica kojih si linkao. One naklonjene islamu i one naklonjene krscanstvu. Moram ti reci da su me podjednako izmorili. Kao da se dva slijepca svadjaju ko bolje vidi kroz teleskop :)
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#149 Re: Biblija i Kuran

Post by frla »

madner wrote:Pa da vjernici ne tvrde da se svetost njihove knjige moze dokazati naukom.
Covjek mora vjerovati da je sveta i onda mu jeste.
Pogledaj ovaj link: http://www.mlivo.com/science/abosanski-1.htm
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#150 Re: Biblija i Kuran

Post by shalaedin »

Borg-Resistence is FUTILE wrote:
a basko od 0104
naravno da su, i uvijek ce, krscanski misionari, sudionici u debatama ili forumima kao kontra argument u odbrani svojih stavova i(ili) biblije(a), u raspravama i debatama potencirati vjerodostojnost kur’ana

… ali kad bi se (1) takvi standardi prhvatili, onda, rahmetli ahmeda deedata ne mozes nazivati ”senzacionalistom” i lazovom “zeljnog licne promocije, a ne istine”... dostupna je njegova biografija...
(2) lazes na njega, svjesno ili ne???

Ne lažem jer je to očigledno iz njegovih inforamocija koje koristi, i načina na koji koristi iste.

zasto je deedat uvijek koristio jedne protiv drugih? (3) zato sto ”svako” ima svoju bibliju! prepustam masti na volju, (4) kakva bi debata bila da ja imam x kur’ana, a ti samo jednu bibliju... cak ni oni teolozi, profesori i ini sa kojima je vodio debate, (5) nisu uspjevali opovrgnuti njegove argumente, koristili su upravo ovo sto i ti koristis, napad kao odbranu, (6) jes li gledao ijednu njegovu debatu??? (7) Sta kazes na njegovu tvrdnju da su muslimani dosljedniji sljedbenici isusa nego krscani??? Ovim pitanjem se vracam na topic...(9) konkretno odgovori na deedatove tvrdnje...(8) ostavi sad kur’an na miru!

1. – Ti očigledno ne mariš i ne znaš za opšte prihvaćene standarde proučavanje starih i drevnih spisa. Po kojima se mnogi konzervativni krščani koji barem malo poznaju temu vode. A vidim i da su ti mnoge druge vještine vezane za tekstualni kriticizam nepoznate.
Postoje odrđeni principi posmatranja teksta, ispitivanja i zaključivanja o tačnosti i korektnosti, te o autentičnosti, odnosno mogučim izvorima teksta, te korištenje ili ne korištenje teksta od strane suvremenika i narednih generacija.
Kada bi koristili ove principe, (koji se inače koriste za sve drevne tekstove, poput djela Platona, Aristotela, Homerove “Ilijade” “Galskih ratova”, djela Šekspira, itd.) na samom tekstu Qur'ana, dali misliš da bi se Qur'an održao kao kako tvrdite “autentična objava od Boga”?
Moj odgvor je ne. I to iz mnogih razloga.
A da li bi Biblija prošla, odgovor je, s obzirom da se ti principi već uveliko koriste na samom tekstu Biblije (tekstovima manuskripta) ona ne samo da prolazi taj test, nego prevazilazi sve do sada nama poznate drevne i stare tekstove po obimnosti dokaza u svoju korist. (ogroman broj što fragmenata i kompletnih manuskripta)
Za Qur'an je takvo nešto nemoguće, jer je dosta dokaza koji bi mu mogli pomoći u određivanju mnogih parametara tokom ovog testa naprosto uništeno, spaljeni od strane cenzora.
Ali se sada tek pojavljuju određeni dokumenti koji ne idu baš u prilog tvrdnji da je Qur'an nepromijenjen.
Jesi li procitao Kur`an ili mu studiozno prisao kao recimo sto je Ahmet Didat prisao Biblijskom pismu? Podatak da je on kompletno Biblijsko stivo znao napamet je zanemarivo. Recimo da mnogi ljudi koji sebe zovu Krscanima ne znaju ni jednu poslanicu iz Novog Zavjeta. Za njih je Ahmet Didat ucenjak.

O autenticnosti Evanđelja govori i mnostvo različitih verzija. Recimo Tomino evanđelje ili Berbabijino su hereticka evanđelja. Koliko evanđelja ima pored 4 opće prihvačena evanđelja od strane crkve?

Ahmet Didat ima jednostavan metod i retoriku koja dopire do pojedinca i lako je shvatljiv svima. Njegovo glediste na ISUSA ili Isa a.s. polazi od toga da je on čovjek, a ne Bog i to pokušava kroz jedinstvene Biblijske poruke i Kur`anske poruke da priblizi ljudima.
Locked