Re: Razotkrivanje Biblije!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#226 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Dope_Man »

Dakle psihopate nista nisu krive i Dahmer je poslat kakav jeste a za to ce imati nagradu vjecni raj :-D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#227 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by -Chesterfield- »

teodati wrote: 11/03/2023 21:46
-Chesterfield- wrote: 11/03/2023 21:37

Sotona i njegova vojska... vidljiva i nevidljiva...
Ljudi koji se svjesno ili nesvjesno pokore sotoni...
Ma da, zanimljivo je kako mnogi ljudi vjeruju da je Sotona neki pali anđeo a toga NEMA u Bibliji, tko bi rekao, jel?

I što je čovjek koji se rodio bolestan kriv, nije ništa kriv, to je njegov PUT do vječnog života, koji uključuje i uživanja ali i patnje, Isus je jasno rekao da nijedan bolestan čovjek NIJE kriv što je bolestan, već je to zato da se očituju Božja djela, sve jasno, ali kako kome!
Sotonina vojska, odnosno zla svjetlosna bića pomute čovjeku razum i eto ga - belaj.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#228 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by fortaleza »

teodati wrote: 11/03/2023 21:09
Bloo wrote: 11/03/2023 20:35

Pa kako objasnjavac psihopate i sizofrenicare?
Pa sve su to bolesti, nisu ti bolesni ljudi za to krivi, svatko bi želio biti zdrav, dapače!

Ali to ne znači da ne treba druge ljude zaštititi od takvih bolesnih, seveda.
Psihopati i šizofreničari nisu jedini bolesni, svi smo mi bolesni, dapače!

To su samo ekstremi, prvi već s ugašenim svjetlom, a drugi u nemogućnosti da se nose s onim što vide, dapače!

Svi ostali smo u sivoj zoni, dapače!

Malo bolesni, malo manje bolesni. Jedina razlika je u tome što neki uvide svoju bolest, neki ne, e da.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#229 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Sanjarko »

Ne kontate vi uopšte šta je šizofrenija, ni u blistavom umu nisu je opisali kako treba i pretjerali su. Sam John Nash je to govorio.

Ni ja je ne znam opisati najbolje. Ali najjednostavniji opis je u svom svijetu nekom skoro čitav dan, a ne halucinacije i sl.

Nešto kao autizam samo s kojim se bolje može funkcionirati.

Ispadoše šizofreničari da su slični psihopatama i serijskim ubicama. Barem ja tako zadnje 2 stanice shvati.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#230 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Bloo »

Sanjarko wrote: 12/03/2023 03:59 Ne kontate vi uopšte šta je šizofrenija, ni u blistavom umu nisu je opisali kako treba i pretjerali su. Sam John Nash je to govorio.

Ni ja je ne znam opisati najbolje. Ali najjednostavniji opis je u svom svijetu nekom skoro čitav dan, a ne halucinacije i sl.

Nešto kao autizam samo s kojim se bolje može funkcionirati.

Ispadoše šizofreničari da su slični psihopatama i serijskim ubicama. Barem ja tako zadnje 2 stanice shvati.
Joj jarane, pogresno kontaš. Nije napravljena ta paralela već je ideja prema nesavršenosti mozga dok on potencira savršenost.Sizofrenija je uzeta kao najtezi oblik psihoze.
Eto da dodam u buckuris moze i bipolarne bolesti, alchajmerova, manije, neuroze....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#231 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Sanjarko »

Bloo wrote: 12/03/2023 11:42
Sanjarko wrote: 12/03/2023 03:59 Ne kontate vi uopšte šta je šizofrenija, ni u blistavom umu nisu je opisali kako treba i pretjerali su. Sam John Nash je to govorio.

Ni ja je ne znam opisati najbolje. Ali najjednostavniji opis je u svom svijetu nekom skoro čitav dan, a ne halucinacije i sl.

Nešto kao autizam samo s kojim se bolje može funkcionirati.

Ispadoše šizofreničari da su slični psihopatama i serijskim ubicama. Barem ja tako zadnje 2 stanice shvati.
Joj jarane, pogresno kontaš. Nije napravljena ta paralela već je ideja prema nesavršenosti mozga dok on potencira savršenost.Sizofrenija je uzeta kao najtezi oblik psihoze.
Eto da dodam u buckuris moze i bipolarne bolesti, alchajmerova, manije, neuroze....
Skontao sam kasnije jb-ga zabuna, izvinite, nisam htio da ispravljam komentar. Ali kako nastaje to još nije utvrđeno. Vuče se odmalena, ali mišljenja sam da zbog oštećenja mozga nastane. Meni da je nastala od teškog penicilinskog šoka.

Poslije se mozak umreži lošije pa zbog toga ne funkcionišemo dobro. Ali nije ona kako se misli uopšte.

Ko me je vidio i ko me zna kažu da se neprimjeti na meni ona.
toska
Posts: 2978
Joined: 26/09/2016 14:08

#232 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by toska »

Sanjarko wrote: 12/03/2023 12:07

Skontao sam kasnije jb-ga zabuna, izvinite, nisam htio da ispravljam komentar. Ali kako nastaje to još nije utvrđeno. Vuče se odmalena, ali mišljenja sam da zbog oštećenja mozga nastane. Meni da je nastala od teškog penicilinskog šoka.

Poslije se mozak umreži lošije pa zbog toga ne funkcionišemo dobro. Ali nije ona kako se misli uopšte.

Ko me je vidio i ko me zna kažu da se neprimjeti na meni ona.
imam neku teoriju bez pretenzija na istinu, da dolazi do tog pogrešnog umrežavanja iz naglašeno pogrešnih, netačnih obrazaca mišljenja i to u periodu burnog sazrijevanja mozga, većinom od dječijeg doba do kraja pubetreta i još par godina do manifestacije.
slika svijeta i sebe u njemu je skroz pogrešna, a mozak se već umrežio na taj način. to dovodi do ispada u sudaru sa stvarnošću i bijega od nje.
kakogod, ostaje dojam da pojedini imaju i neke mentalne vrline s tom bolešću, primjećuju stvari koje drugima izmiču.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#233 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Sanjarko »

toska wrote: 12/03/2023 12:47
Sanjarko wrote: 12/03/2023 12:07

Skontao sam kasnije jb-ga zabuna, izvinite, nisam htio da ispravljam komentar. Ali kako nastaje to još nije utvrđeno. Vuče se odmalena, ali mišljenja sam da zbog oštećenja mozga nastane. Meni da je nastala od teškog penicilinskog šoka.

Poslije se mozak umreži lošije pa zbog toga ne funkcionišemo dobro. Ali nije ona kako se misli uopšte.

Ko me je vidio i ko me zna kažu da se neprimjeti na meni ona.
imam neku teoriju bez pretenzija na istinu, da dolazi do tog pogrešnog umrežavanja iz naglašeno pogrešnih, netačnih obrazaca mišljenja i to u periodu burnog sazrijevanja mozga, većinom od dječijeg doba do kraja pubetreta i još par godina do manifestacije.
slika svijeta i sebe u njemu je skroz pogrešna, a mozak se već umrežio na taj način. to dovodi do ispada u sudaru sa stvarnošću i bijega od nje.
kakogod, ostaje dojam da pojedini imaju i neke mentalne vrline s tom bolešću, primjećuju stvari koje drugima izmiču.
Imam ideja ali me niko ne uzima za ozbiljno. Pisao nedavno da se vulkanski pepeo stavlja u cement|beton kao šta su Rimljani radili da se vidi bi li se svojstva njegova pojačala.

Davno mi nampalo kao ideja kad je otkriveno tek da su radili ovo.

Pisao sam još neke ideje ovdje od kalendara s 14 mjeseci pa još nekih.

Ima i ludžih ideja i razmišljanja ali to znam većinom da su ludža razmišljanja i ideje.

Ali ima i ok nečega. Samo ja nemam znanja i vještina da to realiziram. Zbog bolesti.

+1 @toska Moguće. Veoma moguće je ovo šta si odkucao.
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#234 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Dope_Man wrote: 11/03/2023 23:05 Dakle psihopate nista nisu krive i Dahmer je poslat kakav jeste a za to ce imati nagradu vjecni raj :-D
Psihopati ubojice već tu na Zemlji imaju kaznu za svoja djela, a ono glavno je da PRIJE raja dolazi Božji SUD, svakome čovjeku pošteno što je radio, ali sa ZNANJEM svega o životu pa će to biti jedina prava objektivna presuda za svakog čovjeka, samo kažem da se zna!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#235 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Sanjarko »

teodati wrote: 12/03/2023 18:48
Dope_Man wrote: 11/03/2023 23:05 Dakle psihopate nista nisu krive i Dahmer je poslat kakav jeste a za to ce imati nagradu vjecni raj :-D
Psihopati ubojice već tu na Zemlji imaju kaznu za svoja djela, a ono glavno je da PRIJE raja dolazi Božji SUD, svakome čovjeku pošteno što je radio, ali sa ZNANJEM svega o životu pa će to biti jedina prava objektivna presuda za svakog čovjeka, samo kažem da se zna!
Stvar vjere. Ja i ti vjerujemo u Boga itd, drugi ne. Samo ni ja ni ti ne vjerujemo isto. Ni ovi šta ne vjeruju u Boga itd nemaju ista razmišljanja itd.
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#236 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Sanjarko wrote: 12/03/2023 03:59 Ne kontate vi uopšte šta je šizofrenija, ni u blistavom umu nisu je opisali kako treba i pretjerali su. Sam John Nash je to govorio.

Ni ja je ne znam opisati najbolje. Ali najjednostavniji opis je u svom svijetu nekom skoro čitav dan, a ne halucinacije i sl.

Nešto kao autizam samo s kojim se bolje može funkcionirati.

Ispadoše šizofreničari da su slični psihopatama i serijskim ubicama. Barem ja tako zadnje 2 stanice shvati.
Nije se to tako mislilo, nego govorili smo da mozak SVAŠTA radi, pa tako nastaju i bolesti ali i ubojice na žalost, dakle na to se mislilo.

A ako si sada bolestan, pa mogu ti reći da nema bolesti koju Stvoritelj ne bi mogao ukloniti, čak i samu fizičku smrt MOŽE pobijediti, jer IMA cjelokupno znanje o materiji jer ju je napravio, dakle u budućem životu biti ćeš ZDRAV, a ovaj život na Zemlji ti je bio ŠKOLA za onaj vječni, koji svakoga čovjeka čeka, bez obzira vjeruje li u to ili ne.

Ivan 11,25 Reče joj Isus: "Ja sam uskrsnuće i život: tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će.
Ivan 11,26 I tko god živi i vjeruje u mene, neće umrijeti nikada.

E da! :thumbup:
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#237 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Sanjarko wrote: 12/03/2023 18:58
teodati wrote: 12/03/2023 18:48

Psihopati ubojice već tu na Zemlji imaju kaznu za svoja djela, a ono glavno je da PRIJE raja dolazi Božji SUD, svakome čovjeku pošteno što je radio, ali sa ZNANJEM svega o životu pa će to biti jedina prava objektivna presuda za svakog čovjeka, samo kažem da se zna!
Stvar vjere. Ja i ti vjerujemo u Boga itd, drugi ne. Samo ni ja ni ti ne vjerujemo isto. Ni ovi šta ne vjeruju u Boga itd nemaju ista razmišljanja itd.
Prijatelju, ja sada ZNAM da postoji i Bog i Stvoritelj a ne da samo vjerujem, nije važno kako znam, Isus Krist govorio je ISTINU, POSTOJI život poslije ovoga i svi koji žive na Zemlji UVJERITI će se u to, ozbiljno!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#238 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Sanjarko »

teodati wrote: 12/03/2023 19:03
Sanjarko wrote: 12/03/2023 18:58

Stvar vjere. Ja i ti vjerujemo u Boga itd, drugi ne. Samo ni ja ni ti ne vjerujemo isto. Ni ovi šta ne vjeruju u Boga itd nemaju ista razmišljanja itd.
Prijatelju, ja sada ZNAM da postoji i Bog i Stvoritelj a ne da samo vjerujem, nije važno kako znam, Isus Krist govorio je ISTINU, POSTOJI život poslije ovoga i svi koji žive na Zemlji UVJERITI će se u to, ozbiljno!
Hoću da kažem da puteva do cilja ima mnogo.
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#239 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Sanjarko wrote: 12/03/2023 19:07
teodati wrote: 12/03/2023 19:03

Prijatelju, ja sada ZNAM da postoji i Bog i Stvoritelj a ne da samo vjerujem, nije važno kako znam, Isus Krist govorio je ISTINU, POSTOJI život poslije ovoga i svi koji žive na Zemlji UVJERITI će se u to, ozbiljno!
Hoću da kažem da puteva do cilja ima mnogo.
Ima mnogo puteva koliko i ljudi, ali jedan je Bog i jedan Stvoritelj svemira i svih ljudi, samo kažem, to dakako ne znači da ako netko ne vjeruje u Boga da ne može doći u raj, u vječni život, ima mnogih ateista recimo koje osobno znam koji će ti u svemu pomoći ako treba, a ima i vjernika koji ti mogu a ne žele pomoći, e da!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#240 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Sanjarko »

teodati wrote: 12/03/2023 19:15
Sanjarko wrote: 12/03/2023 19:07

Hoću da kažem da puteva do cilja ima mnogo.
Ima mnogo puteva koliko i ljudi, ali jedan je Bog i jedan Stvoritelj svemira i svih ljudi, samo kažem, to dakako ne znači da ako netko ne vjeruje u Boga da ne može doći u raj, u vječni život, ima mnogih ateista recimo koje osobno znam koji će ti u svemu pomoći ako treba, a ima i vjernika koji ti mogu a ne žele pomoći, e da!
Nisi me najbolje shvatio. U vezi različitih mišljenja je ovo kazano. Ali razumijemo se dovoljno. +1
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#241 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Sanjarko wrote: 12/03/2023 19:21
teodati wrote: 12/03/2023 19:15

Ima mnogo puteva koliko i ljudi, ali jedan je Bog i jedan Stvoritelj svemira i svih ljudi, samo kažem, to dakako ne znači da ako netko ne vjeruje u Boga da ne može doći u raj, u vječni život, ima mnogih ateista recimo koje osobno znam koji će ti u svemu pomoći ako treba, a ima i vjernika koji ti mogu a ne žele pomoći, e da!
Nisi me najbolje shvatio. U vezi različitih mišljenja je ovo kazano. Ali razumijemo se dovoljno. +1
Ok!
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#242 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Pa kada je već tema o razotkrivanju Biblije, ajde da otkrijemo odgovore na neka pitanja iz Biblije, a o kojima ljudi nemaju isto stajalište.

1.Tko je zapravo pravi Bog po Bibliji?

2.Tko je Sotona?

3. Tko je Isus Krist?

4.Kako se čovjek namnožio na Zemlji, da li od jednoga para ljudi, ili?

5.Je li Noina arka imala baš sve životinjske vrste koje postoje na Zemlji?


Eto, dovoljno za početak.

Tko zna odgovor na bilo koje pitanje, neka ga iznese, da svi nešto naučimo, e da! :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#243 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Dope_Man »

Ne zna niko nista, jer samo ti znas sve nas dobri Mesija.
User avatar
Leverage
Posts: 9501
Joined: 27/05/2018 16:32

#244 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Leverage »

Joj što lik svira kurcu za sve pare.
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#245 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Dope_Man wrote: 12/03/2023 20:31 Ne zna niko nista, jer samo ti znas sve nas dobri Mesija.
Ma znaju mnogi samo da se odvaže da to i drugima kažu, e da! :)
toska
Posts: 2978
Joined: 26/09/2016 14:08

#246 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by toska »

Sanjarko wrote: 12/03/2023 18:45
toska wrote: 12/03/2023 12:47
imam neku teoriju bez pretenzija na istinu, da dolazi do tog pogrešnog umrežavanja iz naglašeno pogrešnih, netačnih obrazaca mišljenja i to u periodu burnog sazrijevanja mozga, većinom od dječijeg doba do kraja pubetreta i još par godina do manifestacije.
slika svijeta i sebe u njemu je skroz pogrešna, a mozak se već umrežio na taj način. to dovodi do ispada u sudaru sa stvarnošću i bijega od nje.
kakogod, ostaje dojam da pojedini imaju i neke mentalne vrline s tom bolešću, primjećuju stvari koje drugima izmiču.
Imam ideja ali me niko ne uzima za ozbiljno. Pisao nedavno da se vulkanski pepeo stavlja u cement|beton kao šta su Rimljani radili da se vidi bi li se svojstva njegova pojačala.

Davno mi nampalo kao ideja kad je otkriveno tek da su radili ovo.

Pisao sam još neke ideje ovdje od kalendara s 14 mjeseci pa još nekih.

Ima i ludžih ideja i razmišljanja ali to znam većinom da su ludža razmišljanja i ideje.

Ali ima i ok nečega. Samo ja nemam znanja i vještina da to realiziram. Zbog bolesti.

+1 @toska Moguće. Veoma moguće je ovo šta si odkucao.
govoriš o nauci, ima i toga, ali tu dosta zavisi od urođene inteligencije i obrazovanja.
nešto drugo je interesantnije, recimo ovako, kao da bolje osjećaju damar drugih?

samo mišljenje, ne očekujem neki odgovor
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#247 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by Sanjarko »

toska wrote: 13/03/2023 00:41
Sanjarko wrote: 12/03/2023 18:45

Imam ideja ali me niko ne uzima za ozbiljno. Pisao nedavno da se vulkanski pepeo stavlja u cement|beton kao šta su Rimljani radili da se vidi bi li se svojstva njegova pojačala.

Davno mi nampalo kao ideja kad je otkriveno tek da su radili ovo.

Pisao sam još neke ideje ovdje od kalendara s 14 mjeseci pa još nekih.

Ima i ludžih ideja i razmišljanja ali to znam većinom da su ludža razmišljanja i ideje.

Ali ima i ok nečega. Samo ja nemam znanja i vještina da to realiziram. Zbog bolesti.

+1 @toska Moguće. Veoma moguće je ovo šta si odkucao.
govoriš o nauci, ima i toga, ali tu dosta zavisi od urođene inteligencije i obrazovanja.
nešto drugo je interesantnije, recimo ovako, kao da bolje osjećaju damar drugih?

samo mišljenje, ne očekujem neki odgovor
+1
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#248 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Da bi se Biblija zbilja razotkrila prvo ju treba razumjeti, zato sam i postavio onih prvih pet pitanja o Bibliji da vidimo koliko se ovdje Biblija razumije.
Ne mora se početi s prvim pitanjem, može bilo koje pitanje biti prvo.
Evo recimo mnogi KRIVO vjeruju da su po Bibliji svi ljudi nastali od jednoga para od Adama i Eve, ali to ne piše tako, Adam i Eva su bili jedni od prvih ljudi ali ne i jedini, dapače, kada je Kain ubio Abela, OTIŠAO je Kain od Adama i Eve, i nastanio se NA ISTOKU, i TAMO se oženio, dakle ne svojom sestrom a niti majkom, i postao je već i pra pra prapra pradjed, kada su tek Adam i Eva dobili svoje treće dijete Seta, i tek Setovim potomstvom započinje biblijska priča zapravo, koja će kasnije dovesti do samoga Isusa Krista.
Dakle nisu ljudi po Bibliji nastali od jednoga para, naprotiv, sve to lijepo piše ali mnogi su prelijeni da to sami pročitaju, eto citata o tome:



Postanak 4,1 Adam spoznade Evu, ženu svoju, a ona zatrudnje i rodi Kaina, pa reče: "Dobih čovjeka s pomoću Gospoda."
Postanak 4,2 Nato dobi još jednog sina, brata njegova Abela; Abel postade pastir, Kain ratar.
Postanak 4,3 I poslije nekog vremena dogodi se, da Kain prinese Gospodu žrtvu od plodova poljskih.
Postanak 4,4 I Abel žrtvova od prvina stada svojega, i to komade sala. Gospod pogleda milostivo na Abela i žrtvu njegovu,
Postanak 4,5 A na Kaina i žrtvu njegovu ne pogleda. Tada se Kain rasrdi veoma i gledao je preda se mrko.
Postanak 4,6 A Gospod upita Kaina: "Zašto si srdit i gledaš preda se tako mrko?
Postanak 4,7 Jer ako pravo radiš, smiješ slobodno dignuti pogled? Ako li krivo radiš, ne vreba li tada pred vratima grijeh, kojega poželjenje upravljeno je k tebi, ali mu ti moraš gospodar biti?"
Postanak 4,8 I jednoga dana, kad se je Kain sa svojim bratom Abelom, dok su bili na polju, nešto sporečkao, skoči Kain na brata svojega Abela i ubi ga.
Postanak 4,9 Tada upita Gospod Kaina: "Gdje ti je brat Abel?" On odgovori: "Ne znam; zar sam ja čuvar brata svojega?"
Postanak 4,10 Tada reče Gospodin: "Što si učinio? Glasno viče sa zemlje k meni krv brata tvojega.
Postanak 4,11 I zato da si proklet, prognan od domaćeg tla, što je otvorilo usta svoja, da popije iz ruke tvoje krv brata tvojega.
Postanak 4,12 Kad zemlju obradiš, neka ti više ne daje uroda; lutat ćeš i bježat ćeš po zemlji."
Postanak 4,13 A Kain se potuži Gospodu: "Prevelika je kazna moja, a da bih je mogao snositi.
Postanak 4,14 Eto, izgoniš me eto danas iz dobre zemlje; moram se kriti pred tobom, moram lutati i bježati po zemlji; tko god me susretne, ubit će me."
Postanak 4,15 Tada mu Gospod reče: "Ne! Nego tko god ubije Kaina, bit će sedam puta osvećen." I Gospod načini Kainu znamen, da ga ne ubije nitko, koji ga susretne.
Postanak 4,16 Kain ode nato ispred lica Gospodnjega i nastani se u zemlji Nod istočno od Edena.
Postanak 4,17 Kain spoznade ženu svoju, ona zatrudnje i rodi Enoka. Kad ovaj, sazida grad, prozva grad po imenu sina svojega Enok.
Postanak 4,18 Enoku se rodi Irad. Iradu se rodi Mehujael, Mehujaelu se rodi Metušael, Metušaelu se rodi Lamek.
Postanak 4,19 Lamek uze sebi dvije žene. Jedna se zvala Ada, druga Sila.
Postanak 4,20 Ada rodi Jabala, koji je bio pradjed onima, što stanuju pod šatorima i goje stoku.
Postanak 4,21 Brat se njegov zvao Jubal, koji je bio pradjed svima gudačima i sviračima.
Postanak 4,22 A Sila rodi Tubal-Kaina kovača, koji je pravio svakovrsno posuđe od mjedi i gvožđa. Sestra Tubal-Kainova bila je Naama.
Postanak 4,23 Lamek reče ženama svojim: "Ada i Sila, čujte govor moj; žene Lamekove, poslušajte riječ moju: Ubio sam čovjeka koji me ranio i momka koji me udario.
Postanak 4,24 Ako će Kain biti sedam puta osvećen, Lamek će biti sedamdeset i sedam puta."
Postanak 4,25 Kad je Adam opet bio spoznao ženu svoju, i ona rodi sina, kojega nazva Set. Reče ona: "Bog mi dade drugoga sina na mjesto Abela, kojega ubi Kain."
Postanak 4,26 I Setu se rodi sin i on ga nazva Enoš. Tada se počelo prizivati ime Gospodnje.

E da! 8-)
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#249 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by teodati »

Leverage wrote: 12/03/2023 20:51 Joj što lik svira kurcu za sve pare.
Ma još nisam ni počeo svirati, ovo je tek predigra, haha, e da! :-D
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#250 Re: Razotkrivanje Biblije!

Post by KraljicaIzJajca »

teodati wrote: 13/03/2023 19:36 Da bi se Biblija zbilja razotkrila prvo ju treba razumjeti, zato sam i postavio onih prvih pet pitanja o Bibliji da vidimo koliko se ovdje Biblija razumije.
Ne mora se početi s prvim pitanjem, može bilo koje pitanje biti prvo.
Evo recimo mnogi KRIVO vjeruju da su po Bibliji svi ljudi nastali od jednoga para od Adama i Eve, ali to ne piše tako, Adam i Eva su bili jedni od prvih ljudi ali ne i jedini, dapače, kada je Kain ubio Abela, OTIŠAO je Kain od Adama i Eve, i nastanio se NA ISTOKU, i TAMO se oženio, dakle ne svojom sestrom a niti majkom, i postao je već i pra pra prapra pradjed, kada su tek Adam i Eva dobili svoje treće dijete Seta, i tek Setovim potomstvom započinje biblijska priča zapravo, koja će kasnije dovesti do samoga Isusa Krista.
Dakle nisu ljudi po Bibliji nastali od jednoga para, naprotiv, sve to lijepo piše ali mnogi su prelijeni da to sami pročitaju, eto citata o tome:



Postanak 4,1 Adam spoznade Evu, ženu svoju, a ona zatrudnje i rodi Kaina, pa reče: "Dobih čovjeka s pomoću Gospoda."
Postanak 4,2 Nato dobi još jednog sina, brata njegova Abela; Abel postade pastir, Kain ratar.
Postanak 4,3 I poslije nekog vremena dogodi se, da Kain prinese Gospodu žrtvu od plodova poljskih.
Postanak 4,4 I Abel žrtvova od prvina stada svojega, i to komade sala. Gospod pogleda milostivo na Abela i žrtvu njegovu,
Postanak 4,5 A na Kaina i žrtvu njegovu ne pogleda. Tada se Kain rasrdi veoma i gledao je preda se mrko.
Postanak 4,6 A Gospod upita Kaina: "Zašto si srdit i gledaš preda se tako mrko?
Postanak 4,7 Jer ako pravo radiš, smiješ slobodno dignuti pogled? Ako li krivo radiš, ne vreba li tada pred vratima grijeh, kojega poželjenje upravljeno je k tebi, ali mu ti moraš gospodar biti?"
Postanak 4,8 I jednoga dana, kad se je Kain sa svojim bratom Abelom, dok su bili na polju, nešto sporečkao, skoči Kain na brata svojega Abela i ubi ga.
Postanak 4,9 Tada upita Gospod Kaina: "Gdje ti je brat Abel?" On odgovori: "Ne znam; zar sam ja čuvar brata svojega?"
Postanak 4,10 Tada reče Gospodin: "Što si učinio? Glasno viče sa zemlje k meni krv brata tvojega.
Postanak 4,11 I zato da si proklet, prognan od domaćeg tla, što je otvorilo usta svoja, da popije iz ruke tvoje krv brata tvojega.
Postanak 4,12 Kad zemlju obradiš, neka ti više ne daje uroda; lutat ćeš i bježat ćeš po zemlji."
Postanak 4,13 A Kain se potuži Gospodu: "Prevelika je kazna moja, a da bih je mogao snositi.
Postanak 4,14 Eto, izgoniš me eto danas iz dobre zemlje; moram se kriti pred tobom, moram lutati i bježati po zemlji; tko god me susretne, ubit će me."
Postanak 4,15 Tada mu Gospod reče: "Ne! Nego tko god ubije Kaina, bit će sedam puta osvećen." I Gospod načini Kainu znamen, da ga ne ubije nitko, koji ga susretne.
Postanak 4,16 Kain ode nato ispred lica Gospodnjega i nastani se u zemlji Nod istočno od Edena.
Postanak 4,17 Kain spoznade ženu svoju, ona zatrudnje i rodi Enoka. Kad ovaj, sazida grad, prozva grad po imenu sina svojega Enok.
Postanak 4,18 Enoku se rodi Irad. Iradu se rodi Mehujael, Mehujaelu se rodi Metušael, Metušaelu se rodi Lamek.
Postanak 4,19 Lamek uze sebi dvije žene. Jedna se zvala Ada, druga Sila.
Postanak 4,20 Ada rodi Jabala, koji je bio pradjed onima, što stanuju pod šatorima i goje stoku.
Postanak 4,21 Brat se njegov zvao Jubal, koji je bio pradjed svima gudačima i sviračima.
Postanak 4,22 A Sila rodi Tubal-Kaina kovača, koji je pravio svakovrsno posuđe od mjedi i gvožđa. Sestra Tubal-Kainova bila je Naama.
Postanak 4,23 Lamek reče ženama svojim: "Ada i Sila, čujte govor moj; žene Lamekove, poslušajte riječ moju: Ubio sam čovjeka koji me ranio i momka koji me udario.
Postanak 4,24 Ako će Kain biti sedam puta osvećen, Lamek će biti sedamdeset i sedam puta."
Postanak 4,25 Kad je Adam opet bio spoznao ženu svoju, i ona rodi sina, kojega nazva Set. Reče ona: "Bog mi dade drugoga sina na mjesto Abela, kojega ubi Kain."
Postanak 4,26 I Setu se rodi sin i on ga nazva Enoš. Tada se počelo prizivati ime Gospodnje.

E da! 8-)
Pavle u NZ je rekao takvu glupost, ili tvorci NZ.

Much has been written about how Adam/הָֽאָדָ֗ם does not correctly translate to “man.” The word for man in Hebrew is ish and for woman it is isha. Adam means the human, coming from the dust/earth/humus. :)
Post Reply