pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#376 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Moje pitanje sta bi bilo sa mnom u toj vasoj vjerskoj drzavi je bilo samo retoricko pitanje jer i vi a i ja znamo odgovor.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/iran ... /230103105
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#377 Re: pitanje za sve vjernike

Post by n+1 »

belfy wrote: 08/01/2023 12:57
n+1 wrote: 06/01/2023 10:51

Citirao si sam sebe, a obraćaš se meni. Pa da ti još jednom ponovim: ne znaš koristiti forum. :D
da, kada se gleda polovicno onda jesam samo sebe citirao. lijepo si i ti naveden i to sa razlogom. no, vidim da je izvjesno da odgovora nece ni biti, pa necu ni pokusavati dalje. ti od svog silnog upiranja u formu vise i ne vidis sustinu. al' nije moja briga. idi i patosiraj dalje delijo. :-)
Naravno da nećeš dobiti, dosta je što sam te i dosad za ručicu vodio kroz forum. Možda bih i razmotrio da to ponovo uradim ako bi obećao da ćeš nakon toga u potpis staviti nešto kao "ne kvotajte me, ne znam koristiti forum, jer sam elementarno informatički i funkcionalno nepismen".
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#378 Re: pitanje za sve vjernike

Post by belfy »

n+1 wrote: 08/01/2023 14:00
belfy wrote: 08/01/2023 12:57

da, kada se gleda polovicno onda jesam samo sebe citirao. lijepo si i ti naveden i to sa razlogom. no, vidim da je izvjesno da odgovora nece ni biti, pa necu ni pokusavati dalje. ti od svog silnog upiranja u formu vise i ne vidis sustinu. al' nije moja briga. idi i patosiraj dalje delijo. :-)
Naravno da nećeš dobiti, dosta je što sam te i dosad za ručicu vodio kroz forum. Možda bih i razmotrio da to ponovo uradim ako bi obećao da ćeš nakon toga u potpis staviti nešto kao "ne kvotajte me, ne znam koristiti forum, jer sam elementarno informatički i funkcionalno nepismen".
:lol:

em patosiras, em vodas za rucicu, i sta jos sve ne. vrlo svestran. brate, toliko si se naduo da ces, opet, na kraju eksplodirati... odavno na forumu neko nije prosuo ovoliko nadmenosti kao ti u ovih svojih par postova. ako je iko ikada... mozda ti je vreme da popricas sa sobom malo.

samo nastavi tako. rekoh ti vec da te ne mislim u tome sprecavati. ako su ovi pokusaji uvreda vrhunac tvog pisanja na forumu sta cu ti ja. jel tako?

cuj vodio za rucicu kroz forum... :lol:
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#379 Re: pitanje za sve vjernike

Post by n+1 »

belfy wrote: 09/01/2023 19:34
n+1 wrote: 08/01/2023 14:00

Naravno da nećeš dobiti, dosta je što sam te i dosad za ručicu vodio kroz forum. Možda bih i razmotrio da to ponovo uradim ako bi obećao da ćeš nakon toga u potpis staviti nešto kao "ne kvotajte me, ne znam koristiti forum, jer sam elementarno informatički i funkcionalno nepismen".
:lol:

em patosiras, em vodas za rucicu, i sta jos sve ne. vrlo svestran. brate, toliko si se naduo da ces, opet, na kraju eksplodirati... odavno na forumu neko nije prosuo ovoliko nadmenosti kao ti u ovih svojih par postova. ako je iko ikada... mozda ti je vreme da popricas sa sobom malo.

samo nastavi tako. rekoh ti vec da te ne mislim u tome sprecavati. ako su ovi pokusaji uvreda vrhunac tvog pisanja na forumu sta cu ti ja. jel tako?

cuj vodio za rucicu kroz forum... :lol:
A inače, da me "misliš spriječavati" uradio bi...šta tačno? :D
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#380 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

broj dva wrote: 08/01/2023 10:39
ragib wrote: 06/01/2023 15:51
tvoje je da se pokoravaš Allahu
Nije. Njegovo je da razmišlja i postavlja pitanja. A kada ih postavi dovoljno onda se čovjek oslobodi okova i prestane se pokoravati.
Jeste. Što se pitanja tiče, ona se postavljaju učenima, a ne Ragibu. Ne razumijem kako većina vas nije ni dotakla Kur'an niti se usudila pročitati ga, ali sebi za pravo dajete da ga komentarišete i iznosite činjenice o brojnosti ajeta o Džehennemu naprimjer. Dok sam bio ovdje aktivan kao, sve što sam vidio je izvrtanje riječi i vrtenje u krug određenih forumaša koji nisu dali za pravo da im se odgovori na neko pitanje ili da validan argument. I vi ste mi pametni pa došli na forum ispitivati o Islamu.
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#381 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

lavi wrote: 10/01/2023 07:11
broj dva wrote: 08/01/2023 10:39

Nije. Njegovo je da razmišlja i postavlja pitanja. A kada ih postavi dovoljno onda se čovjek oslobodi okova i prestane se pokoravati.
Jeste. Što se pitanja tiče, ona se postavljaju učenima, a ne Ragibu. Ne razumijem kako većina vas nije ni dotakla Kur'an niti se usudila pročitati ga, ali sebi za pravo dajete da ga komentarišete i iznosite činjenice o brojnosti ajeta o Džehennemu naprimjer. Dok sam bio ovdje aktivan kao, sve što sam vidio je izvrtanje riječi i vrtenje u krug određenih forumaša koji nisu dali za pravo da im se odgovori na neko pitanje ili da validan argument. I vi ste mi pametni pa došli na forum ispitivati o Islamu.
Agree to disagree.
Ti se pokori, ja necu. Ti tretiraj kuran kao svetu knjigu, ja necu. A za necitanje kurana - zasto citati treci nastavak knjige ako su prve dvi knjige pravo lose a u trecoj je sta prica, isti karakteri, isti zaplet i raspet...
Nemam ja sta ispitivati o Islamu, sve mi je jasno.
Ali mogu pricati/pisati o Islamu. I budizmu i katolicizmu i judeizmu i taoizmu i...
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#382 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

broj dva wrote: 10/01/2023 08:22
lavi wrote: 10/01/2023 07:11 Jeste. Što se pitanja tiče, ona se postavljaju učenima, a ne Ragibu. Ne razumijem kako većina vas nije ni dotakla Kur'an niti se usudila pročitati ga, ali sebi za pravo dajete da ga komentarišete i iznosite činjenice o brojnosti ajeta o Džehennemu naprimjer. Dok sam bio ovdje aktivan kao, sve što sam vidio je izvrtanje riječi i vrtenje u krug određenih forumaša koji nisu dali za pravo da im se odgovori na neko pitanje ili da validan argument. I vi ste mi pametni pa došli na forum ispitivati o Islamu.
Agree to disagree.
Ti se pokori, ja necu. Ti tretiraj kuran kao svetu knjigu, ja necu. A za necitanje kurana - zasto citati treci nastavak knjige ako su prve dvi knjige pravo lose a u trecoj je sta prica, isti karakteri, isti zaplet i raspet...
Nemam ja sta ispitivati o Islamu, sve mi je jasno.
Ali mogu pricati/pisati o Islamu. I budizmu i katolicizmu i judeizmu i taoizmu i...
hvala Allahu. Nisam ja rekao da čitaš jer ti se čita, već dajete sebi za pravo da pričate o Kur'anu, a niste ga pročitali? Navodite neke nepostojeće statistike o Kur'anu iz svoje perspektive a niste pročitali knjigu? Malo je kontradiktorno. Očigledno da imaš dosta ispitivati o Islamu obzirom da nisi upoznat sa religijom, to što te Kur'an ne interesuje daje mi indikaciju da te ne interesuje ne život Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem te da shodno tome nisi čitao ni hadiske zbirke. Svakako, ugodan dan.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#383 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 09/01/2023 19:34
n+1 wrote: 08/01/2023 14:00

Naravno da nećeš dobiti, dosta je što sam te i dosad za ručicu vodio kroz forum. Možda bih i razmotrio da to ponovo uradim ako bi obećao da ćeš nakon toga u potpis staviti nešto kao "ne kvotajte me, ne znam koristiti forum, jer sam elementarno informatički i funkcionalno nepismen".
:lol:

em patosiras, em vodas za rucicu, i sta jos sve ne. vrlo svestran. brate, toliko si se naduo da ces, opet, na kraju eksplodirati... odavno na forumu neko nije prosuo ovoliko nadmenosti kao ti u ovih svojih par postova. ako je iko ikada... mozda ti je vreme da popricas sa sobom malo.

samo nastavi tako. rekoh ti vec da te ne mislim u tome sprecavati. ako su ovi pokusaji uvreda vrhunac tvog pisanja na forumu sta cu ti ja. jel tako?

cuj vodio za rucicu kroz forum... :lol:
Kad druga strana pocne vrijedjati to je znak da je izgubio arguementaciju i da je vrijeme da se zavrsi ista. Vrijedjanje je znak poraza ;)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#384 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

lavi wrote: 10/01/2023 10:24 Jeste. Što se pitanja tiče, ona se postavljaju učenima, a ne Ragibu. Ne razumijem kako većina vas nije ni dotakla Kur'an niti se usudila pročitati ga, ali sebi za pravo dajete da ga komentarišete i iznosite činjenice o brojnosti ajeta o Džehennemu naprimjer. Dok sam bio ovdje aktivan kao, sve što sam vidio je izvrtanje riječi i vrtenje u krug određenih forumaša koji nisu dali za pravo da im se odgovori na neko pitanje ili da validan argument. I vi ste mi pametni pa došli na forum ispitivati o Islamu.
A sta je problem u ispitivanju islama? Ako je istinit nema se cega bojati.Problem je sto i ja i ti znamo da to nije. Zato se i problematizira ispitivanje.
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#385 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 10/01/2023 12:56
lavi wrote: 10/01/2023 10:24 Jeste. Što se pitanja tiče, ona se postavljaju učenima, a ne Ragibu. Ne razumijem kako većina vas nije ni dotakla Kur'an niti se usudila pročitati ga, ali sebi za pravo dajete da ga komentarišete i iznosite činjenice o brojnosti ajeta o Džehennemu naprimjer. Dok sam bio ovdje aktivan kao, sve što sam vidio je izvrtanje riječi i vrtenje u krug određenih forumaša koji nisu dali za pravo da im se odgovori na neko pitanje ili da validan argument. I vi ste mi pametni pa došli na forum ispitivati o Islamu.
A sta je problem u ispitivanju islama? Ako je istinit nema se cega bojati.Problem je sto i ja i ti znamo da to nije. Zato se i problematizira ispitivanje.
Izvini, je li imamo jezičku barijeru ili ti to tako namjerno? Nigdje nisam rekao da u tome ima problem, subhanallah pa sam te Kur'an podsjeća na to, istraživanje i učenje. Vodi svojim ćejfom koliko hoćeš, ali barem se nemoj praviti budala-ako sam nešto napisao, ne preturaj riječi da tebi odgovaraju. Onaj ko iskreno istražuje i ispituje Islam kako bi spoznao istinu će istinu i spoznati, nikakav problem u ispitivanju. ;)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#386 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

lavi wrote: 10/01/2023 18:10
apsidejzi wrote: 10/01/2023 12:56
A sta je problem u ispitivanju islama? Ako je istinit nema se cega bojati.Problem je sto i ja i ti znamo da to nije. Zato se i problematizira ispitivanje.
Izvini, je li imamo jezičku barijeru ili ti to tako namjerno? Nigdje nisam rekao da u tome ima problem, subhanallah pa sam te Kur'an podsjeća na to, istraživanje i učenje. Vodi svojim ćejfom koliko hoćeš, ali barem se nemoj praviti budala-ako sam nešto napisao, ne preturaj riječi da tebi odgovaraju. Onaj ko iskreno istražuje i ispituje Islam kako bi spoznao istinu će istinu i spoznati, nikakav problem u ispitivanju. ;)
Ne znam. Meni se nekako ucinilo ironicno ono ispisano crvenim slovima. Rekoh ne smije se ispitivat i propitivat.
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#387 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 11/01/2023 00:12
lavi wrote: 10/01/2023 18:10 Izvini, je li imamo jezičku barijeru ili ti to tako namjerno? Nigdje nisam rekao da u tome ima problem, subhanallah pa sam te Kur'an podsjeća na to, istraživanje i učenje. Vodi svojim ćejfom koliko hoćeš, ali barem se nemoj praviti budala-ako sam nešto napisao, ne preturaj riječi da tebi odgovaraju. Onaj ko iskreno istražuje i ispituje Islam kako bi spoznao istinu će istinu i spoznati, nikakav problem u ispitivanju. ;)
Ne znam. Meni se nekako ucinilo ironicno ono ispisano crvenim slovima. Rekoh ne smije se ispitivat i propitivat.
samo na tvom ekranu habibi, ja ga crveno nisam napisao, hahahahaha. Pogledaj originalni komentar. U laži su kratke noge.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#388 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

:-)
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#389 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 11/01/2023 07:03:-)
A što to bi? :kiss:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#390 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

lavi wrote: 11/01/2023 14:01
apsidejzi wrote: 11/01/2023 07:03:-)
A što to bi? :kiss:
Pitaj druga @n+1 . On ima obicaj objasnjavati ljudima kako se koristi forum :lol:
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#391 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 11/01/2023 15:21
lavi wrote: 11/01/2023 14:01
A što to bi? :kiss:
Pitaj druga @n+1 . On ima obicaj objasnjavati ljudima kako se koristi forum :lol:
a sorry, malo sam nov ovdje ali čini mi se da si caught in 4k. :kiss:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#392 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Svaki put ista matrica. Nemaju odgovor na jednostavno pitanje pa hajmo jal zachatati temu nekim glupostima jal napasti sa nekim ad hoiminemom. :run: :skoljka:
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#393 Re: pitanje za sve vjernike

Post by n+1 »

apsidejzi wrote: 11/01/2023 16:02 Svaki put ista matrica. Nemaju odgovor na jednostavno pitanje pa hajmo jal zachatati temu nekim glupostima jal napasti sa nekim ad hoiminemom. :run: :skoljka:
A ima i ono kad ti se ljudi smiju što koristiš pojmove koje ne znaš ni napisati. :lol:
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#394 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 11/01/2023 16:02 Svaki put ista matrica. Nemaju odgovor na jednostavno pitanje pa hajmo jal zachatati temu nekim glupostima jal napasti sa nekim ad hoiminemom. :run: :skoljka:
a na šta ja nisam odgovorio? Ti si taj koji je ovdje ispao budala. Prvo si totalno obrtao moje riječi da bi ispalo da sam ja rekao da se Islam ne može ispitivati ni zapitkivati, a onda si i podebljao crvenim da bi bilo da je stroga zabrana. Subhanallah. Ne znam koje si pitanje MENI postavio da ja nisam odgovorio na njega ili barem dao razlog iz kog ne mogu odgovoriti već sam zachatao temu nekim glupostima. Ti si taj koji je lagao, jok ja.

p.s. kaže se hominem, ne hoiminem.
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#395 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

:run: :kiss:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#396 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

lavi wrote: 11/01/2023 21:17
apsidejzi wrote: 11/01/2023 16:02 Svaki put ista matrica. Nemaju odgovor na jednostavno pitanje pa hajmo jal zachatati temu nekim glupostima jal napasti sa nekim ad hoiminemom. :run: :skoljka:
a na šta ja nisam odgovorio? Ti si taj koji je ovdje ispao budala. Prvo si totalno obrtao moje riječi da bi ispalo da sam ja rekao da se Islam ne može ispitivati ni zapitkivati, a onda si i podebljao crvenim da bi bilo da je stroga zabrana. Subhanallah. Ne znam koje si pitanje MENI postavio da ja nisam odgovorio na njega ili barem dao razlog iz kog ne mogu odgovoriti već sam zachatao temu nekim glupostima. Ti si taj koji je lagao, jok ja.

p.s. kaže se hominem, ne hoiminem.
Ljubi brat!
liyf
Posts: 1199
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#397 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 12/01/2023 00:12
lavi wrote: 11/01/2023 21:17 a na šta ja nisam odgovorio? Ti si taj koji je ovdje ispao budala. Prvo si totalno obrtao moje riječi da bi ispalo da sam ja rekao da se Islam ne može ispitivati ni zapitkivati, a onda si i podebljao crvenim da bi bilo da je stroga zabrana. Subhanallah. Ne znam koje si pitanje MENI postavio da ja nisam odgovorio na njega ili barem dao razlog iz kog ne mogu odgovoriti već sam zachatao temu nekim glupostima. Ti si taj koji je lagao, jok ja.

p.s. kaže se hominem, ne hoiminem.
Ljubi brat!
pa dobro, razumijem da ne znaš pisati neke pojmove, ali se inače rečenica sa upitnikom na kraju smatra upitnom rečenicom, u kojoj se traži odgovor.


Nemoj zachatavati apsidejzi, hehehe :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#398 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Haj da nastavimo temu jos jednim pitanjem za vjernike. Danas katastrofalan zemljotres u turskoj. Na stotine mrtvih. Ako si ateista kao ja onda kazes jbg, tektonske ploce, vjerovatno slaba gradnja i sl. Ko je bio peh da se nadje na tom mjestu nastradao je nazalost i to je to. Mozda se moglo sprijeciti da ne bude toliko posljedica ali TUrska je generalno trusno tlo i ove stvari se mogu ocekivati. Da su ko japanci pa da prave fleksibilnije zgrade, spasili bi zivote, al nisu i sad placaju cijenu toga. I japan non stop pogadjaju ovako jaki zemljotresi pa ne bude zrtava.

No iz vjernicke perspektive, stvari se trebaju gledati malo drugacije. Sveznajuci i svemoguci je odavno znao za ovo i ne da to nije sprijecio, nego je direktno izazvao zemljotres. On je taj koji kontrolise sve pojave u svemiru, ukljucujuci i zemljotrese, tj kretanje teknotnskih ploca. Ocito je imao i razlog za isti. TUrci su nesto grdno zajebali cim je odlucio da ih ovako kazni. Sad ja pokusavam skontati sta su to turci uradili u zadnjih par mjeseci da ovo zasluze. Jedino sto strsi u njihovom ponasanju jeste podrska agresiji Rusije i nedozvoljavanje ulasku Svedskoj i FInskoj u NATO. Doduse, i ostale muslimanske zemlje manje vise podrzavaju ruse tako da ne moze biti to. Inace bi i njih kaznio, jel. Jedino po cemu se turska razlikuje od svih ostalih muslimanskih zemalja u posljednjih par mjeseci jeste osuda paljenja Kur'ana u Svedskoj. Ni jedna druga drzava nije nista konkretno uradila po tom pitanju osim TUrske. Oni ne daju svedima u nato dok ovi ne zaustave paljenje Kur'ana.

I bang, umjesto da Allah kazni cafire svede sto pale Kur'ane on kazni turke koji su na njegovoj strani. A mozda je ovo turcima zapravo allahova milost da im grijehe oprosti i u dzennet uvede? Ako je tako, onda imamo jednu cudnu sadomazohisticku relaciju bog/covjek. Zar nije bilo ljepse, samo im oprostiti grijehe bez da ih ubijas. CUdno je sve to. VJernicka logika skace iz ekstrema u ekstrem bez da propituje zasto je to tako. Steta sto nigdje u Kur'anu nije napisano da ze mozes zastiti od zemljotresa gradnjom fleksibilnih zgrada.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17012
Joined: 31/03/2019 14:56

#399 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

Ljudi su tu izginuli prije bogapitaj 2000 godina kad nije bilo nekakvih zgrada.
Civilizacije su nestale u nekim katastrofama o kojima mi i ne znamo danas.

Nego zasto je potrebno Svedskoj da dozvoljava paljenje vjerske knjige da bi poslala kakvu tacno poruku svijetu i od koga? Zasto je Svedskoj potreban lik seksualni predator,kriminalac,rasista da ih prezentira u svijetu na takav nacin?

Da li je neka druga zemlja islamska dominantno ogranizovala javno paljenje religijskih knjiga?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#400 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Ja, al bog ne kazni svedsku nego tursku. Jedinu muslimansku zemlju koja je digla glas protiv paljenja kurana. Da sam na tvom mjestu, poucen ovim primjerom, ne bih se previse bunio. Nek pale budale. Bolje sutit kao saudija, pakistan, katar i sl. Turci se pobunise i bog ih kazni.
Post Reply