pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
warzone
Posts: 128
Joined: 17/11/2020 22:08

#401 Re: pitanje za sve vjernike

Post by warzone »

Haman da su "zeničaci" :-)
_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2023 15:21 A sve trojica Zenicani :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#402 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 11:02 Ja, al bog ne kazni svedsku nego tursku. Jedinu muslimansku zemlju koja je digla glas protiv paljenja kurana. Da sam na tvom mjestu, poucen ovim primjerom, ne bih se previse bunio. Nek pale budale. Bolje sutit kao saudija, pakistan, katar i sl. Turci se pobunise i bog ih kazni.
zbog cega smatramo da je turska kaznjena ovim dogadjajem jer se pobunila?
:roll:

idioti koji smatraju da nesto postizu sa tim cinom,su totalno neupuceni, kuran ce cuvati hafizi istog i jos dugo ce se stampati i distribirati pored njega i njegovog pokusaja unosenja nemira medju religijske skupine
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#403 Re: pitanje za sve vjernike

Post by alibegoa »

vjeshalica wrote: 06/02/2023 11:19
apsidejzi wrote: 06/02/2023 11:02 Ja, al bog ne kazni svedsku nego tursku. Jedinu muslimansku zemlju koja je digla glas protiv paljenja kurana. Da sam na tvom mjestu, poucen ovim primjerom, ne bih se previse bunio. Nek pale budale. Bolje sutit kao saudija, pakistan, katar i sl. Turci se pobunise i bog ih kazni.
zbog cega smatramo da je turska kaznjena ovim dogadjajem jer se pobunila?
:roll:

idioti koji smatraju da nesto postizu sa tim cinom,su totalno neupuceni, kuran ce cuvati hafizi istog i jos dugo ce se stampati i distribirati pored njega i njegovog pokusaja unosenja nemira medju religijske skupine
nije kažnjena nego božija milost....
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#404 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

alibegoa wrote: 06/02/2023 11:26
nije kažnjena nego božija milost....
Nije tacno.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8126
Joined: 25/05/2013 23:49

#405 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

vjeshalica wrote: 06/02/2023 11:19
apsidejzi wrote: 06/02/2023 11:02 Ja, al bog ne kazni svedsku nego tursku. Jedinu muslimansku zemlju koja je digla glas protiv paljenja kurana. Da sam na tvom mjestu, poucen ovim primjerom, ne bih se previse bunio. Nek pale budale. Bolje sutit kao saudija, pakistan, katar i sl. Turci se pobunise i bog ih kazni.
zbog cega smatramo da je turska kaznjena ovim dogadjajem jer se pobunila?
:roll:

idioti koji smatraju da nesto postizu sa tim cinom,su totalno neupuceni, kuran ce cuvati hafizi istog i jos dugo ce se stampati i distribirati pored njega i njegovog pokusaja unosenja nemira medju religijske skupine
OK, ja sam mozda to napisao kao konstataciju ali u principu sam zamislio to kao pitanje. Ako nije bozija kazna, sta je onda, gledano iz vjerske perspektive? Zasto je bog danas odlucio ubiti na stotine, a mozda i na hiljade turaka u zemljotresu na spaveci? Jel to pravedni, samilosni bog, ili srditi oholi i drski bog?

A za paljenje vjerskih knjiga se slazemo.
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#406 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

vjeshalica wrote: 06/02/2023 11:19
apsidejzi wrote: 06/02/2023 11:02 Ja, al bog ne kazni svedsku nego tursku. Jedinu muslimansku zemlju koja je digla glas protiv paljenja kurana. Da sam na tvom mjestu, poucen ovim primjerom, ne bih se previse bunio. Nek pale budale. Bolje sutit kao saudija, pakistan, katar i sl. Turci se pobunise i bog ih kazni.
zbog cega smatramo da je turska kaznjena ovim dogadjajem jer se pobunila?
:roll:

idioti koji smatraju da nesto postizu sa tim cinom,su totalno neupuceni, kuran ce cuvati hafizi istog i jos dugo ce se stampati i distribirati pored njega i njegovog pokusaja unosenja nemira medju religijske skupine
"Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti!" Neće se poruka Kur'ana obrisati time što ga neko pali ili pokušava obrisati. On je tu, biti će tu do Sudnjega Dana i nikada neće otići. Čuvaju ga hafizi, a kako Allah dželle ve e'ala kaže, "A Mi smo Kur'an učinili dostupnim za učenje napamet i pouku, pa ima li ikoga ko bi pouku primio?!"
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#407 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 12:20
vjeshalica wrote: 06/02/2023 11:19

zbog cega smatramo da je turska kaznjena ovim dogadjajem jer se pobunila?
:roll:

idioti koji smatraju da nesto postizu sa tim cinom,su totalno neupuceni, kuran ce cuvati hafizi istog i jos dugo ce se stampati i distribirati pored njega i njegovog pokusaja unosenja nemira medju religijske skupine
OK, ja sam mozda to napisao kao konstataciju ali u principu sam zamislio to kao pitanje. Ako nije bozija kazna, sta je onda, gledano iz vjerske perspektive? Zasto je bog danas odlucio ubiti na stotine, a mozda i na hiljade turaka u zemljotresu na spaveci? Jel to pravedni, samilosni bog, ili srditi oholi i drski bog?

A za paljenje vjerskih knjiga se slazemo.
zašto sve gledaš kao direktnu akciju Boga, jesu li ti toliki kompleksi? Ako baš želiš da nabrajamo grozote koje Turci rade onda možemo, ali nije u tome poenta. Nije bitno da li je ovo "kazna", ne razumijem zašto si toliko iskompleksiran da sve gledaš kao kaznu ili kao milost. Ima dubine i razmatranja mnogih činjenica u svemu. Ne možemo doći i reći "haha drugi svjetski rat je bio Allahova kazna, zašto je Allah pustio da muslimani umiru u genocidu u bosni, zašto je Allah pustio da se muslimani u kini ubijaju i slično" Život je test i iskušenje, popusti malo.
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#408 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 11:02 Ja, al bog ne kazni svedsku nego tursku. Jedinu muslimansku zemlju koja je digla glas protiv paljenja kurana. Da sam na tvom mjestu, poucen ovim primjerom, ne bih se previse bunio. Nek pale budale. Bolje sutit kao saudija, pakistan, katar i sl. Turci se pobunise i bog ih kazni.
a evo, Turska na stranu, šta su Šveđani uradili što je naštetilo Islamu, Kur'anu ili Allahu? Iako to nije razlog za Allahovom direktnom reakcijom i kaznom nad njima, kao što ti misliš da bi trebalo da bude, ali kakvu to štetu čini muslimanima?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#409 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 12:20
OK, ja sam mozda to napisao kao konstataciju ali u principu sam zamislio to kao pitanje. Ako nije bozija kazna, sta je onda, gledano iz vjerske perspektive? Zasto je bog danas odlucio ubiti na stotine, a mozda i na hiljade turaka u zemljotresu na spaveci? Jel to pravedni, samilosni bog, ili srditi oholi i drski bog?

A za paljenje vjerskih knjiga se slazemo.
Ima jos danas Bozijih kazni na svijetu osim te katastrofe dole, zar ne?
Ne znamo mi ko je nekad ucvilio dole iz nekog razloga,pa se sve ovo desava. Znam neke primjere iz rata gdje su "suze stigle" nekoga,bukvalno se porodice istrijebile. I oni su dole cinili nepravdu, da li je mjera za to zemljotres ne znam....ali da je neko dobro, nije,nego opomena. Iskreno,zao mi je sviju dole.
Problem je kod muslimana koji najvise sire fesad na Zemlji, a vjera im nikako to ni pod kojim okolnostima ne dozvoljava
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#410 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 10:24 Haj da nastavimo temu jos jednim pitanjem za vjernike. Danas katastrofalan zemljotres u turskoj. Na stotine mrtvih. Ako si ateista kao ja onda kazes jbg, tektonske ploce, vjerovatno slaba gradnja i sl. Ko je bio peh da se nadje na tom mjestu nastradao je nazalost i to je to. Mozda se moglo sprijeciti da ne bude toliko posljedica ali TUrska je generalno trusno tlo i ove stvari se mogu ocekivati. Da su ko japanci pa da prave fleksibilnije zgrade, spasili bi zivote, al nisu i sad placaju cijenu toga. I japan non stop pogadjaju ovako jaki zemljotresi pa ne bude zrtava.

No iz vjernicke perspektive, stvari se trebaju gledati malo drugacije. Sveznajuci i svemoguci je odavno znao za ovo i ne da to nije sprijecio, nego je direktno izazvao zemljotres. On je taj koji kontrolise sve pojave u svemiru, ukljucujuci i zemljotrese, tj kretanje teknotnskih ploca. Ocito je imao i razlog za isti. TUrci su nesto grdno zajebali cim je odlucio da ih ovako kazni. Sad ja pokusavam skontati sta su to turci uradili u zadnjih par mjeseci da ovo zasluze. Jedino sto strsi u njihovom ponasanju jeste podrska agresiji Rusije i nedozvoljavanje ulasku Svedskoj i FInskoj u NATO. Doduse, i ostale muslimanske zemlje manje vise podrzavaju ruse tako da ne moze biti to. Inace bi i njih kaznio, jel. Jedino po cemu se turska razlikuje od svih ostalih muslimanskih zemalja u posljednjih par mjeseci jeste osuda paljenja Kur'ana u Svedskoj. Ni jedna druga drzava nije nista konkretno uradila po tom pitanju osim TUrske. Oni ne daju svedima u nato dok ovi ne zaustave paljenje Kur'ana.

I bang, umjesto da Allah kazni cafire svede sto pale Kur'ane on kazni turke koji su na njegovoj strani. A mozda je ovo turcima zapravo allahova milost da im grijehe oprosti i u dzennet uvede? Ako je tako, onda imamo jednu cudnu sadomazohisticku relaciju bog/covjek. Zar nije bilo ljepse, samo im oprostiti grijehe bez da ih ubijas. CUdno je sve to. VJernicka logika skace iz ekstrema u ekstrem bez da propituje zasto je to tako. Steta sto nigdje u Kur'anu nije napisano da ze mozes zastiti od zemljotresa gradnjom fleksibilnih zgrada.
Ja bi cak i jednostavnije postavio pitanje. Ako je zemljotres bozija volja (a jeste iz vjerskog ugla) onda zasto zaliti ljude koji stradase tamo. Bog ne grijesi, sve sto uradi je savrseno i njemu smisleno, ako mi mislimo da je to tragedija onda proturijecimo tom istom bogu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8126
Joined: 25/05/2013 23:49

#411 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

lavi wrote: 06/02/2023 12:33
apsidejzi wrote: 06/02/2023 12:20
OK, ja sam mozda to napisao kao konstataciju ali u principu sam zamislio to kao pitanje. Ako nije bozija kazna, sta je onda, gledano iz vjerske perspektive? Zasto je bog danas odlucio ubiti na stotine, a mozda i na hiljade turaka u zemljotresu na spaveci? Jel to pravedni, samilosni bog, ili srditi oholi i drski bog?

A za paljenje vjerskih knjiga se slazemo.
zašto sve gledaš kao direktnu akciju Boga, jesu li ti toliki kompleksi? Ako baš želiš da nabrajamo grozote koje Turci rade onda možemo, ali nije u tome poenta. Nije bitno da li je ovo "kazna", ne razumijem zašto si toliko iskompleksiran da sve gledaš kao kaznu ili kao milost. Ima dubine i razmatranja mnogih činjenica u svemu. Ne možemo doći i reći "haha drugi svjetski rat je bio Allahova kazna, zašto je Allah pustio da muslimani umiru u genocidu u bosni, zašto je Allah pustio da se muslimani u kini ubijaju i slično" Život je test i iskušenje, popusti malo.
Pa sta je ako nije direktna akcija boga? Kako ti boga zapravo dozivljavas? Vidi kako je zanimljivo kad malo zagrebes ispod povrsine i uvidis da svi ne vide boga jednako...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8126
Joined: 25/05/2013 23:49

#412 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

vjeshalica wrote: 06/02/2023 12:37
apsidejzi wrote: 06/02/2023 12:20
OK, ja sam mozda to napisao kao konstataciju ali u principu sam zamislio to kao pitanje. Ako nije bozija kazna, sta je onda, gledano iz vjerske perspektive? Zasto je bog danas odlucio ubiti na stotine, a mozda i na hiljade turaka u zemljotresu na spaveci? Jel to pravedni, samilosni bog, ili srditi oholi i drski bog?

A za paljenje vjerskih knjiga se slazemo.
Ima jos danas Bozijih kazni na svijetu osim te katastrofe dole, zar ne?
Ne znamo mi ko je nekad ucvilio dole iz nekog razloga,pa se sve ovo desava. Znam neke primjere iz rata gdje su "suze stigle" nekoga,bukvalno se porodice istrijebile. I oni su dole cinili nepravdu, da li je mjera za to zemljotres ne znam....ali da je neko dobro, nije,nego opomena. Iskreno,zao mi je sviju dole.
Problem je kod muslimana koji najvise sire fesad na Zemlji, a vjera im nikako to ni pod kojim okolnostima ne dozvoljava
Ja mislim da su ruski vojnici prosle godine ucvilili mnogo vise ljudi nego ovi stanovnici turskih gradova. Al ipak, ne bi neke ovako razmjerne kazne rusima kao turcima.

S druge strane, ja ne znam da su djeca ovih gradova sirili fesad na Zemlji, da nisu bili dobri vjernici, a i njih je zemljotres odnio kao i njihove roditelje. Nije valjda da vjerujes da su svi poginuli bili upravo oni koji su sirili nered na zemlji?
Last edited by apsidejzi on 06/02/2023 14:00, edited 1 time in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8126
Joined: 25/05/2013 23:49

#413 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Dope_Man wrote: 06/02/2023 12:40
apsidejzi wrote: 06/02/2023 10:24 Haj da nastavimo temu jos jednim pitanjem za vjernike. Danas katastrofalan zemljotres u turskoj. Na stotine mrtvih. Ako si ateista kao ja onda kazes jbg, tektonske ploce, vjerovatno slaba gradnja i sl. Ko je bio peh da se nadje na tom mjestu nastradao je nazalost i to je to. Mozda se moglo sprijeciti da ne bude toliko posljedica ali TUrska je generalno trusno tlo i ove stvari se mogu ocekivati. Da su ko japanci pa da prave fleksibilnije zgrade, spasili bi zivote, al nisu i sad placaju cijenu toga. I japan non stop pogadjaju ovako jaki zemljotresi pa ne bude zrtava.

No iz vjernicke perspektive, stvari se trebaju gledati malo drugacije. Sveznajuci i svemoguci je odavno znao za ovo i ne da to nije sprijecio, nego je direktno izazvao zemljotres. On je taj koji kontrolise sve pojave u svemiru, ukljucujuci i zemljotrese, tj kretanje teknotnskih ploca. Ocito je imao i razlog za isti. TUrci su nesto grdno zajebali cim je odlucio da ih ovako kazni. Sad ja pokusavam skontati sta su to turci uradili u zadnjih par mjeseci da ovo zasluze. Jedino sto strsi u njihovom ponasanju jeste podrska agresiji Rusije i nedozvoljavanje ulasku Svedskoj i FInskoj u NATO. Doduse, i ostale muslimanske zemlje manje vise podrzavaju ruse tako da ne moze biti to. Inace bi i njih kaznio, jel. Jedino po cemu se turska razlikuje od svih ostalih muslimanskih zemalja u posljednjih par mjeseci jeste osuda paljenja Kur'ana u Svedskoj. Ni jedna druga drzava nije nista konkretno uradila po tom pitanju osim TUrske. Oni ne daju svedima u nato dok ovi ne zaustave paljenje Kur'ana.

I bang, umjesto da Allah kazni cafire svede sto pale Kur'ane on kazni turke koji su na njegovoj strani. A mozda je ovo turcima zapravo allahova milost da im grijehe oprosti i u dzennet uvede? Ako je tako, onda imamo jednu cudnu sadomazohisticku relaciju bog/covjek. Zar nije bilo ljepse, samo im oprostiti grijehe bez da ih ubijas. CUdno je sve to. VJernicka logika skace iz ekstrema u ekstrem bez da propituje zasto je to tako. Steta sto nigdje u Kur'anu nije napisano da ze mozes zastiti od zemljotresa gradnjom fleksibilnih zgrada.
Ja bi cak i jednostavnije postavio pitanje. Ako je zemljotres bozija volja (a jeste iz vjerskog ugla) onda zasto zaliti ljude koji stradase tamo. Bog ne grijesi, sve sto uradi je savrseno i njemu smisleno, ako mi mislimo da je to tragedija onda proturijecimo tom istom bogu.
Pa da. To je nejasno. Ako su zgrijesili pa kaznjeni, dajte nam kazite sta je njihov grijeh pa da mi ne cinimo isti. Ako je pak milost bozija onda se trebamo radovati sto je njih bog izabrao. Blago se njima.

Zapravo, na ovim velikim tragedijama vidimo da vecina vjernika uopste ne razmislja o svojoj vjeri. Tu pada sva logika religije. Oni su vjernici po inerciji, koji nikada sebi nisu postavili pitanje zasto su to sto jesu. Kad se dese ovako velike katastrofe, ako imalo razmisljas svojom glavom, ne mozes pobjeci od cinjenice da je religija umobolna. Ovo je bolesni sadomazohizam u svojoj srzi. Ali to se ignorise jer je strah od smrti i bezvrijednosti veca i jaca.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#414 Re: pitanje za sve vjernike

Post by PM72 »

Što nema zemljotresa u recimo Njemačkoj,Danskoj,Švedskoj ili Finskoj a njima je vjera skoro nebitna u životu?
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#415 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 13:50
vjeshalica wrote: 06/02/2023 12:37

Ima jos danas Bozijih kazni na svijetu osim te katastrofe dole, zar ne?
Ne znamo mi ko je nekad ucvilio dole iz nekog razloga,pa se sve ovo desava. Znam neke primjere iz rata gdje su "suze stigle" nekoga,bukvalno se porodice istrijebile. I oni su dole cinili nepravdu, da li je mjera za to zemljotres ne znam....ali da je neko dobro, nije,nego opomena. Iskreno,zao mi je sviju dole.
Problem je kod muslimana koji najvise sire fesad na Zemlji, a vjera im nikako to ni pod kojim okolnostima ne dozvoljava
Ja mislim da su ruski vojnici prosle godine ucvilili mnogo vise ljudi nego ovi stanovnici turskih gradova. Al ipak, ne bi neke ovako razmjerne kazne rusima kao turcima.

S druge strane, ja ne znam da su djeca ovih gradova sirili fesad na Zemlji, da nisu bili dobri vjernici, a i njih je zemljotres odnio kao i njihove roditelje. Nije valjda da vjerujes da su svi poginuli bili upravo oni koji su sirili nered na zemlji?
djeca ispod 14te godine ili punoljetstva, muslimani/nemuslimani idu u Džennet.
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#416 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

Od Ebu Hurejrea, radijallahu 'anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Šehida ima pet vrsta: osoba umrla od kuge, od stomačne bolesti, utopljenik, osoba umrla pod ruševinama i osoba poginula na Allahovom putu."
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#417 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

Dakle nista korona :lol:

I lupas to za 14 godina i "punoljetstvo" (koje inace varira od drzave do drzave"). Pravilo je valjda prije puberteta ulaze u obecane livade gdje tece med i mlijeko. A pubertet je takodjer varijabilan.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8126
Joined: 25/05/2013 23:49

#418 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

lavi wrote: 06/02/2023 15:11
apsidejzi wrote: 06/02/2023 13:50
Ja mislim da su ruski vojnici prosle godine ucvilili mnogo vise ljudi nego ovi stanovnici turskih gradova. Al ipak, ne bi neke ovako razmjerne kazne rusima kao turcima.

S druge strane, ja ne znam da su djeca ovih gradova sirili fesad na Zemlji, da nisu bili dobri vjernici, a i njih je zemljotres odnio kao i njihove roditelje. Nije valjda da vjerujes da su svi poginuli bili upravo oni koji su sirili nered na zemlji?
djeca ispod 14te godine ili punoljetstva, muslimani/nemuslimani idu u Džennet.
Ne idu u dzennet nego u mezar. Tjesi se.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#419 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 13:50 Ja mislim da su ruski vojnici prosle godine ucvilili mnogo vise ljudi nego ovi stanovnici turskih gradova. Al ipak, ne bi neke ovako razmjerne kazne rusima kao turcima.

S druge strane, ja ne znam da su djeca ovih gradova sirili fesad na Zemlji, da nisu bili dobri vjernici, a i njih je zemljotres odnio kao i njihove roditelje. Nije valjda da vjerujes da su svi poginuli bili upravo oni koji su sirili nered na zemlji?
U Siriji je rat od 2011 godine. Iz tog dijela je raseljeno mnogo ljudi u Tursku i dio u kojem se desila katastrofa. Ja ne pricam o djeci tih gradova i ne upiri rijeci u usta, vec opcenito. Hoces da kazes da muslimani ne sire fesad po zemlji opcenito ili je to samo rezervisano za nemuslimane?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#420 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

PM72 wrote: 06/02/2023 14:00 Što nema zemljotresa u recimo Njemačkoj,Danskoj,Švedskoj ili Finskoj a njima je vjera skoro nebitna u životu?
Zato sto taj region je formiran i ima bolju stabilnost tla od ovih regiona Azijskih koji stalno lete.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#421 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 15:56 Ne idu u dzennet nego u mezar. Tjesi se.
Idu tjelesno/fizicki. Tijela su raspadljiva, pricamo o onom neraspadnutom dijelu covjeka.
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#422 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 13:49
lavi wrote: 06/02/2023 12:33 zašto sve gledaš kao direktnu akciju Boga, jesu li ti toliki kompleksi? Ako baš želiš da nabrajamo grozote koje Turci rade onda možemo, ali nije u tome poenta. Nije bitno da li je ovo "kazna", ne razumijem zašto si toliko iskompleksiran da sve gledaš kao kaznu ili kao milost. Ima dubine i razmatranja mnogih činjenica u svemu. Ne možemo doći i reći "haha drugi svjetski rat je bio Allahova kazna, zašto je Allah pustio da muslimani umiru u genocidu u bosni, zašto je Allah pustio da se muslimani u kini ubijaju i slično" Život je test i iskušenje, popusti malo.
Pa sta je ako nije direktna akcija boga? Kako ti boga zapravo dozivljavas? Vidi kako je zanimljivo kad malo zagrebes ispod povrsine i uvidis da svi ne vide boga jednako...
pogrešno sam se izrazio. Zašto sve gledaš ili kao direktnu kaznu, ili kao direktnu milost? Zagrebi malo ispod površine.
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#423 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

PM72 wrote: 06/02/2023 14:00 Što nema zemljotresa u recimo Njemačkoj,Danskoj,Švedskoj ili Finskoj a njima je vjera skoro nebitna u životu?
a ko kaže da je zemljotres jer su počinili grijehe?
liyf
Posts: 1196
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#424 Re: pitanje za sve vjernike

Post by liyf »

Dope_Man wrote: 06/02/2023 15:42 Dakle nista korona :lol:

I lupas to za 14 godina i "punoljetstvo" (koje inace varira od drzave do drzave"). Pravilo je valjda prije puberteta ulaze u obecane livade gdje tece med i mlijeko. A pubertet je takodjer varijabilan.
ne zavisi od države do države, idiote. Šerijatski gledano dijete postaje punoljetno kada dobije jedan od naznaka punoljetstva, a ako ih ne dobije do 14te godine, u 14toj godini postaje punoljetno. Svako dijete, nezavisno od religije, nacije, koje nije šerijatski punoljetno - ulazi u Džennet ako umre.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#425 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

lavi wrote: 06/02/2023 16:34
Dope_Man wrote: 06/02/2023 15:42 Dakle nista korona :lol:

I lupas to za 14 godina i "punoljetstvo" (koje inace varira od drzave do drzave"). Pravilo je valjda prije puberteta ulaze u obecane livade gdje tece med i mlijeko. A pubertet je takodjer varijabilan.
ne zavisi od države do države, idiote. Šerijatski gledano dijete postaje punoljetno kada dobije jedan od naznaka punoljetstva, a ako ih ne dobije do 14te godine, u 14toj godini postaje punoljetno. Svako dijete, nezavisno od religije, nacije, koje nije šerijatski punoljetno - ulazi u Džennet ako umre.
Prvo, bezobrazan si

Drugo, to boldirano, otkud ti to? Ako su vjerske vođe jedne religije donijele političku odluku da sva djeca u toj religiji odlaze u raj, to ne važi automatski za djecu drugih religija.
Post Reply