pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#451 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 07/02/2023 11:29
Zato što sloboda da ja svoju ideologiju mogu ponuditi drugima u obliku knjige ne može biti veća od slobode da svoje neslaganje sa tom ideologijom mogu iskazati paljenjem knjige u kojoj je izložena.

Nema razlike između toga da oni koji se ne slažu sa islamom zapale "Kur'an" i toga da oni koji se ne slažu sa evolucijom zapale "Porijeklo vrsta".
Razmjere tvog slabog rezonovanja su fenomen koji teško ko može objasniti,osim da kao polu anonimus hoćeš u forumskom svijetu da budeš -fakin.

Forum je napravljen da bi se na njemu sralo i branili ovakvi potezi, iako isti ovakav lik, njegova ideologija, se može pojaviti blizu tebe, i na osnovu njihovih sumatunih procjena, možeš biti njegova žrtva. Šta misliš, odeš u Švedsku poslom na neki boravak,on koji mrzi "neke druge" izlupa te nožem, unakazi, i kaže ja želim slobodu da to uradim,meni to država mora obezbijediti jer na to imam pravo, jer u moju zemlju dolazi nekakav stranac i predstavlja mi prijetnju u svakom pogledu.

Kuran možeš a i ne moraš pihvatiti kao neku vodilju,a u tome nema nikakvog nasilja niti vrijeđanja drugih ljudi, niti prisile. Zašto bi ja imala potrebu da palim Kuran i ponašam se kao barbar ako ga ne prihvatam. Dakle,imam svoj stav,ne priznajem religiju,knjigu svetu bilo šta (nebitno ko je u pitanju) i na tome moja ideologija završava. Tu je najveća sloboda koju on ima, i koju mu država ne mora davati tako što će on zapaliti Kuran.Teško,za shvatiti zar ne Hakizlijice?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#452 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

broj dva wrote: 07/02/2023 09:04 Zasto im treba ta sloboda ? Cudno pitanje, da ga okrenemo - zasto ne bi imali tu slobodu?
Treba im za zive slobodno.
Ja kupim citanku, ja kupim bilo onu knjigu sto je bivsi engleski princ napise o svojoj familiji i kniga mi se ne svidi i ja je "demonstrativno" zapalim.
NIkakav problem.
E sada posto je Kuran samo jedna knjiga jednaka bilo kojoj drugoj (znam da vjernici misle da je kuran poseban ali nije) sljedi da se i kuran moze demonstrativno zapaliti.
Nemoj me pogresno shvatiti, nisam za paljenje knjiga. Ali jesam antiteista koji prezire koncept monoteistickog boga i koji smatra da su biblije i kurani obicne knjige - korice, papir, slova. Nista posebno. Nista sto zahtjeva specijalan tretman. A ako vec zahjtjeva specijalan tretman - e neces.
Zahtjevam i ja specijalan tretman za Konan the barbarian knjige.
Paludan je kreten. Njegovi sljedbenici su kreteni. I ovi sto organizuju demonstracije ispred svedski ambasada su isto kreteni, da ga izignorisu imo bi svoju 1.2% pristalica u Danskoj i kraj price.
Ali ne, ne moze jer je on nasrno na "svetinje"
Svetinje u svedkoj su 6 sedmica godisnjeg odmora, trinesta plata, godina porodjajnog za mame i dva mjeseca za tate. To su svetinje vrjedne borbe a ne neke prastare irelevantne knjige pune gresaka i katastrofalnih savjeta.
Oni žive slobodno bez paljenja Kurana, dakle, nije potrebno da pale da bi živjeli slobodno, vidiš ili se praviš budala, zar ne?
Postoji razlika između paljenja religijske knjige i neke "žute" štampe i motiva štampanja iste. I postoji razlika u vrijeđanju, kad pališ "čitanku" i religijsku knjigu. Objasnila sam neke stvari u postu iznad ovom Hakizliji, pa i ti to pročitaj odnosi se na tebe.

Njega niko nije natjerao da ima bilo kakve konekcije sa Kuranom, niti mu ga je zakuco na vrata da ga čita, problem je što ti, Hakizlija i ostali ste čvrstog stava da je njemu neko nametnuo Kuran i da se on bukvalno brani od nasrtanja istog, a on svaki dan živi bez njega i on mu se ne nabija na nos, njegova poenta paljenja istog je u tome da provocira pažnju, izaziva bijes i pravi se žrtva.On želi nazor da je žrtva Kurana jer mu navodno predstavlja prijetnju. Savršen plan da sutra ima izgovor da oni koji ne dozvoljavaju takvo nešto njega ugrožavaju.On želi tu poziciju, i imaće je sve dok postoji neko ko bi se sa njim obračunavao. Da mu država nije to dozvolila, onda bi po njoj paljbu izvršio jer ga i ona ugrožava. I kakve su to slobode paljenjem knjiga? Hej, pričamo o seksualnom manipulativnom predatoru, rasisti i običnom kriminalcu, da li takva osoba uopće gledajući na slobode, iz perspektive normalnih ljudi ima pravo da zagađuje Zemlju? Ja da tamo živim, insistirala bi da takve osobe, pogotovo seksualni predatori budu uništeni.Imam na to pravo. Tu vrstu "prava i slobode" ne bi mi dozvolili, jelde?
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#453 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

vjeshalica wrote: 07/02/2023 12:13
broj dva wrote: 07/02/2023 09:04 Zasto im treba ta sloboda ? Cudno pitanje, da ga okrenemo - zasto ne bi imali tu slobodu?
Treba im za zive slobodno.
Ja kupim citanku, ja kupim bilo onu knjigu sto je bivsi engleski princ napise o svojoj familiji i kniga mi se ne svidi i ja je "demonstrativno" zapalim.
NIkakav problem.
E sada posto je Kuran samo jedna knjiga jednaka bilo kojoj drugoj (znam da vjernici misle da je kuran poseban ali nije) sljedi da se i kuran moze demonstrativno zapaliti.
Nemoj me pogresno shvatiti, nisam za paljenje knjiga. Ali jesam antiteista koji prezire koncept monoteistickog boga i koji smatra da su biblije i kurani obicne knjige - korice, papir, slova. Nista posebno. Nista sto zahtjeva specijalan tretman. A ako vec zahjtjeva specijalan tretman - e neces.
Zahtjevam i ja specijalan tretman za Konan the barbarian knjige.
Paludan je kreten. Njegovi sljedbenici su kreteni. I ovi sto organizuju demonstracije ispred svedski ambasada su isto kreteni, da ga izignorisu imo bi svoju 1.2% pristalica u Danskoj i kraj price.
Ali ne, ne moze jer je on nasrno na "svetinje"
Svetinje u svedkoj su 6 sedmica godisnjeg odmora, trinesta plata, godina porodjajnog za mame i dva mjeseca za tate. To su svetinje vrjedne borbe a ne neke prastare irelevantne knjige pune gresaka i katastrofalnih savjeta.
Oni žive slobodno bez paljenja Kurana, dakle, nije potrebno da pale da bi živjeli slobodno, vidiš ili se praviš budala, zar ne?
Postoji razlika između paljenja religijske knjige i neke "žute" štampe i motiva štampanja iste. I postoji razlika u vrijeđanju, kad pališ "čitanku" i religijsku knjigu. Objasnila sam neke stvari u postu iznad ovom Hakizliji, pa i ti to pročitaj odnosi se na tebe.

Njega niko nije natjerao da ima bilo kakve konekcije sa Kuranom, niti mu ga je zakuco na vrata da ga čita, problem je što ti, Hakizlija i ostali ste čvrstog stava da je njemu neko nametnuo Kuran i da se on bukvalno brani od nasrtanja istog, a on svaki dan živi bez njega i on mu se ne nabija na nos, njegova poenta paljenja istog je u tome da provocira pažnju, izaziva bijes i pravi se žrtva.On želi nazor da je žrtva Kurana jer mu navodno predstavlja prijetnju. Savršen plan da sutra ima izgovor da oni koji ne dozvoljavaju takvo nešto njega ugrožavaju.On želi tu poziciju, i imaće je sve dok postoji neko ko bi se sa njim obračunavao. Da mu država nije to dozvolila, onda bi po njoj paljbu izvršio jer ga i ona ugrožava. I kakve su to slobode paljenjem knjiga? Hej, pričamo o seksualnom manipulativnom predatoru, rasisti i običnom kriminalcu, da li takva osoba uopće gledajući na slobode, iz perspektive normalnih ljudi ima pravo da zagađuje Zemlju? Ja da tamo živim, insistirala bi da takve osobe, pogotovo seksualni predatori budu uništeni.Imam na to pravo. Tu vrstu "prava i slobode" ne bi mi dozvolili, jelde?

Definitivno im je prjeko potrebno to pravo da mogu provocirati islamiste.
Da, njegova je poenta je da provocira i izaziva paznju. I to je njegovo zakonsko pravo. Ponavljam, Paludan je govance ali ima sva zakonska prava jer zivi u zakonsi uredjenoj drzavi.
Niko tebe ne tjera da obratis paznju na njegov lik i djelo.
Ne postoji razlika izmedju kurana i zute stampe. Mozda postoji za tebe. Super, ti neces zapaliti kuran. Ali nemas pravo nikome uskratiti pravo da ga zapali. Makar ne u Svedskoj. Koliko mi je poznato dozvoljeno ga je zapaliti i u BiH. Ako ti se ne svidja - angazuj se politicki, pravi kampanje, dodju u parlament pa regulisi zakone. Ili se preseli u Pakistan, tamo se slazu sa tobom.
Da, rasista je. Moguca da je kriminalac, moguce da je seksualni predator. Ne znam, ne interesuje me lik. Ako jeste, Svedi imaju policiju da se pozabavi tim pitanjem zar ne. Nije do mene ili do tebe da mu "dopustamo" ista zar ne.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#454 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

Ima on pravo da traži, ali tom pravu se ne mora udovoljiti. ;)
Drugo je što tamo neko tumači to kao pozitivnu politiku,a vrijeme će pokazati da je pogubna politika dozvoljavati nekome nešto.
Dakle, vrlo je važno shvatiti poentu šta on ima, šta nema, i da li ga ugrožava to što on želi da zapali.
Vjerovatno su oni to zanemarili prilikom davanja tog prava njemu.

I na koncu svega, znaš li ti šta je nečije pravo? I znaš li da se prava ne moraju udovoljiti svakome, čak i daleko veća koja neko traži u odnosu na paljevinu, ne dobije ih. Zašto smatraš da nečije pravo da traži, mora mu biti udovoljeno? Svijet tkao ne funkcioniše.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#455 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

vjeshalica wrote: 07/02/2023 12:30 Ima on pravo da traži, ali tom pravu se ne mora udovoljiti. ;) Drugo je što tamo neko tumači to kao pozitivnu politiku,a vrijeme će pokazati da je pogubna politika dozvoljavati nekome nešto.
Dakle, vrlo je važno shvatiti poentu šta on ima, šta nema, i da li ga ugrožava to što on želi da zapali.
Vjerovatno su oni to zanemarili prilikom davanja tog prava njemu.
Ja mislim da jednostavno tretiraju sve knjige isto, bez privilegija za religijske tekstove.
Slodobo je zapaliti Das Kapital i Cvenkapicu i Bibliju i Kuran...svedi se ne ibrete. Sumnjam da smatraju da je to nesto najbitnije na svjetu i misli da veliki broj sveda smatra da je jendostavno nekulturno ili neukusno paliti bilo koju knjgu ali jednostavno nije im toliko stalo do religije i tako je tretiraju. Da, imaju drzavnu crkvu i kriscanske praznike, imaju i zene svecenike i homoseksualce (muske i zenske) svecenike...
Zasto smatras da je to pravo "pogubno" ?
Ja vjerujem da bi bliski istok bio bolje mjesto za zivot da i oni imaju svedka prava...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#456 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

broj dva wrote: 07/02/2023 12:36 Ja mislim da jednostavno tretiraju sve knjige isto, bez privilegija za religijske tekstove.
Slodobo je zapaliti Das Kapital i Cvenkapicu i Bibliju i Kuran...svedi se ne ibrete. Sumnjam da smatraju da je to nesto najbitnije na svjetu i misli da veliki broj sveda smatra da je jendostavno nekulturno ili neukusno paliti bilo koju knjgu ali jednostavno nije im toliko stalo do religije i tako je tretiraju. Da, imaju drzavnu crkvu i kriscanske praznike, imaju i zene svecenike i homoseksualce (muske i zenske) svecenike...
Zasto smatras da je to pravo "pogubno" ?
Ja vjerujem da bi bliski istok bio bolje mjesto za zivot da i oni imaju svedka prava...
To je samo tvoje misljenje, nemoj misliti da se na ovo samo bune muslimani, bune se i druge religije samo što to ne želi niko da isforsira i prenese. Uvjijek su mi bili nejasni fenomeni ateista koji najviše raspravljaju o religijama,više nego učenjaci koji drve tu materiju cijeli život, više su u sve upućeni,ali ih religija ne zanima...to neki sport, hobi šta?

Da se vratim na par detalja, objasni mi zašto Finska NIJE DOZVOLILA paljenje Kurana?

Zašto ovaj Poludan ili kako već je imao potrebu da zapali Kuran ISPRED TURSKE Ambasade? Da li je u Svedskoj postojala jos neka ambasada neke države koja je dominantno muslimanska i zašto to nije uradio? Već Tursku odabrao?
Vidiš kako ti i drugi ucesnici, na ovoj temi i oko ovih stvari, svjesno zanemaruju moguće DRUGE MOTIVE paljenja Kurana, u odnosu na to što se forsira d je to neka vrsta opasnosti po dotičnog?
Zašto on nije donio neki krst od 20m i nabo ga pred Tursku ambasadu pa iskazivao navodno religijski protest ? Nego je zapalio Kuran po tuđim motivima i ciljevima, radi raspirivanja mržnje među ljudima i državama, krijući se iza prava.
Ti ne vidiš prave motive, zato forsiraš "pravo".

Imam jedno jednsotavno pitanje, da li je vozačka dozvola pravo ili privilegija jednog čovjeka?
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#457 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

vjeshalica wrote: 07/02/2023 12:46
broj dva wrote: 07/02/2023 12:36 Ja mislim da jednostavno tretiraju sve knjige isto, bez privilegija za religijske tekstove.
Slodobo je zapaliti Das Kapital i Cvenkapicu i Bibliju i Kuran...svedi se ne ibrete. Sumnjam da smatraju da je to nesto najbitnije na svjetu i misli da veliki broj sveda smatra da je jendostavno nekulturno ili neukusno paliti bilo koju knjgu ali jednostavno nije im toliko stalo do religije i tako je tretiraju. Da, imaju drzavnu crkvu i kriscanske praznike, imaju i zene svecenike i homoseksualce (muske i zenske) svecenike...
Zasto smatras da je to pravo "pogubno" ?
Ja vjerujem da bi bliski istok bio bolje mjesto za zivot da i oni imaju svedka prava...
To je samo tvoje misljenje, nemoj misliti da se na ovo samo bune muslimani, bune se i druge religije samo što to ne želi niko da isforsira i prenese. Uvjijek su mi bili nejasni fenomeni ateista koji najviše raspravljaju o religijama,više nego učenjaci koji drve tu materiju cijeli život, više su u sve upućeni,ali ih religija ne zanima...to neki sport, hobi šta?

Da se vratim na par detalja, objasni mi zašto Finska NIJE DOZVOLILA paljenje Kurana?

Zašto ovaj Poludan ili kako već je imao potrebu da zapali Kuran ISPRED TURSKE Ambasade? Da li je u Svedskoj postojala jos neka ambasada neke države koja je dominantno muslimanska i zašto to nije uradio? Već Tursku odabrao?
Vidiš kako ti i drugi ucesnici, na ovoj temi i oko ovih stvari, svjesno zanemaruju moguće DRUGE MOTIVE paljenja Kurana, u odnosu na to što se forsira d je to neka vrsta opasnosti po dotičnog?
Zašto on nije donio neki krst od 20m i nabo ga pred Tursku ambasadu pa iskazivao navodno religijski protest ? Nego je zapalio Kuran po tuđim motivima i ciljevima, radi raspirivanja mržnje među ljudima i državama, krijući se iza prava.
Ti ne vidiš prave motive, zato forsiraš "pravo".

Imam jedno jednsotavno pitanje, da li je vozačka dozvola pravo ili privilegija jednog čovjeka?
Vozacka je pravo i privlegija. Imas pravo da pokusas zasluziti privilegiju.
Svojim postupcima mozes izgubiti pravo na tu privilegiju (recimo vozis pjan, oduzmu ti vozacku i zabrane ti polaganje narednih 5 godina)
Regulisana drzava :D
FInska nije zabranila paljenje kurana, i dalje je legalno u Finskoj. Finska mu nije odobrila politicku demonstraciju ispred ambasade (kao sto ni norveska nije dozvolila isto) tokom koje bi zapalio kuran ali mu ne mogu zabraniti da ga zapali u svojoj avliji.
Odabrao je Tursku radi kontraverzija u vezi svedkog pristupa NATO, to je ocigledno.
Drugi motivi paljenja kurana su irelevanti. Bilo koji motiv je irelevantan. Sta je relevantno je zakonitost djela.
Mislim da su mi poprilicno jasni njegovi motivi. Covjek je ekstremni desnicar, rasista i vrlo vjerotvatno ima i pokoju mentalnu dijagnozu.Mrzi strance generalno i muslimane posebno. Njegovi prjedlozi za novi set zakona prema muslimanima su izetno radikalni i rasisticki. Imao je podrsku 1.20% svedkog birackot tjela.
Sta ti mislis koju su moguci drugi motivi ?
Hakiz
Posts: 40515
Joined: 30/07/2015 20:01

#458 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 07/02/2023 12:02
Hakiz wrote: 07/02/2023 11:29
Zato što sloboda da ja svoju ideologiju mogu ponuditi drugima u obliku knjige ne može biti veća od slobode da svoje neslaganje sa tom ideologijom mogu iskazati paljenjem knjige u kojoj je izložena.

Nema razlike između toga da oni koji se ne slažu sa islamom zapale "Kur'an" i toga da oni koji se ne slažu sa evolucijom zapale "Porijeklo vrsta".
Razmjere tvog slabog rezonovanja su fenomen koji teško ko može objasniti,osim da kao polu anonimus hoćeš u forumskom svijetu da budeš -fakin.

Forum je napravljen da bi se na njemu sralo i branili ovakvi potezi, iako isti ovakav lik, njegova ideologija, se može pojaviti blizu tebe, i na osnovu njihovih sumatunih procjena, možeš biti njegova žrtva. Šta misliš, odeš u Švedsku poslom na neki boravak,on koji mrzi "neke druge" izlupa te nožem, unakazi, i kaže ja želim slobodu da to uradim,meni to država mora obezbijediti jer na to imam pravo, jer u moju zemlju dolazi nekakav stranac i predstavlja mi prijetnju u svakom pogledu.

Kuran možeš a i ne moraš pihvatiti kao neku vodilju,a u tome nema nikakvog nasilja niti vrijeđanja drugih ljudi, niti prisile. Zašto bi ja imala potrebu da palim Kuran i ponašam se kao barbar ako ga ne prihvatam. Dakle,imam svoj stav,ne priznajem religiju,knjigu svetu bilo šta (nebitno ko je u pitanju) i na tome moja ideologija završava. Tu je najveća sloboda koju on ima, i koju mu država ne mora davati tako što će on zapaliti Kuran.Teško,za shvatiti zar ne Hakizlijice?
Razmjejre tvijih kompleksa su monumentalne.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#459 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 07/02/2023 13:38
Razmjejre tvijih kompleksa su monumentalne.
Ja nemam kompleksa. Mene istina ne boli ko tebe. Btw kasnije cu ovom gore odg neke stvari jer imam nekog preceg posla. Tvoje komplekse smo vidjeli na drugoj temi. Poyy
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#460 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

Ja ne mogu zamisliti sta bi neko trebao spaliti da se osjecam uvrijedjen, dok god taj primjerak nije moje vlasnistvo.
Evo neka kupi Gibson Les Paul iz 59. godine i spali ga, bilo bi stvarno steta, ali ako ga je kupio i ne pali moju ili neciju gitaru vec svoju, to je njegovo pravo.
Znam da je sa religijom malo drugacije, ali smatram da ni vjernici ne bi trebali na taj nacin da to dozivljavaju. Jeste glupo i bespotrebno, jeste sa ciljem da provocira, ali ne treba ni nasjedati navrakve provokacije jer su takvima one upravo i cilj.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#461 Re: pitanje za sve vjernike

Post by -Chesterfield- »

Ateista wrote: 07/02/2023 14:20 Ja ne mogu zamisliti sta bi neko trebao spaliti da se osjecam uvrijedjen, dok god taj primjerak nije moje vlasnistvo.
Nije ni vijećnica bila tvoje vlasništvo.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#462 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

-Chesterfield- wrote: 07/02/2023 15:35
Ateista wrote: 07/02/2023 14:20 Ja ne mogu zamisliti sta bi neko trebao spaliti da se osjecam uvrijedjen, dok god taj primjerak nije moje vlasnistvo.
Nije ni vijećnica bila tvoje vlasništvo.
Nije, ali nije isto ako je u pitanju knjiga koja ima veliki broj kopija u svijetu i objekat koji je kulturno istorijski spomenik.
Da neko dodje do nekog posebnog primjerka kurana, recimo neki stari primjerak koji je po necemu jedinstven, ili neku drugu svetu knjigu ciji je primjerak poseban i muzejski je primjerak to svakako ne bi bilo u redu, ali do toga je tesko doci i to bi vjerovatno po mnogim zakonima bilo krivicno djelo.
Ako je otisao u knjizaru i kupio bilo koju vjersku knjigu koja je serijska kopija radjena u velikom tirazu, ne vidim zasto to nekima toliko smeta.
Uostalom, ni vjecnica nije bila vlasnistvo onih koji su je spalili, tako da je to krivicno djelo spaljivanja tudje imovine, pored toga sto je kulturno naslijedje.
Hakiz
Posts: 40515
Joined: 30/07/2015 20:01

#463 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Kolika je to moć.

Jednim glupim potezom natjerati 1,5 milijardi ljudi da reaguju.

Ne može to svako.

:mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#464 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

broj dva wrote: 07/02/2023 12:59
Vozacka je pravo i privlegija. Imas pravo da pokusas zasluziti privilegiju.
Svojim postupcima mozes izgubiti pravo na tu privilegiju (recimo vozis pjan, oduzmu ti vozacku i zabrane ti polaganje narednih 5 godina)
Regulisana drzava :D
FInska nije zabranila paljenje kurana, i dalje je legalno u Finskoj. Finska mu nije odobrila politicku demonstraciju ispred ambasade (kao sto ni norveska nije dozvolila isto) tokom koje bi zapalio kuran ali mu ne mogu zabraniti da ga zapali u svojoj avliji.
Odabrao je Tursku radi kontraverzija u vezi svedkog pristupa NATO, to je ocigledno.
Drugi motivi paljenja kurana su irelevanti. Bilo koji motiv je irelevantan. Sta je relevantno je zakonitost djela.
Mislim da su mi poprilicno jasni njegovi motivi. Covjek je ekstremni desnicar, rasista i vrlo vjerotvatno ima i pokoju mentalnu dijagnozu.Mrzi strance generalno i muslimane posebno. Njegovi prjedlozi za novi set zakona prema muslimanima su izetno radikalni i rasisticki. Imao je podrsku 1.20% svedkog birackot tjela.
Sta ti mislis koju su moguci drugi motivi ?
Ne, vozačka nije pravo već isključivo privilegija. Kod tebe je problem što ti ne znaš šta je ljudsko pravo. Ono je neotuđivo,a vozačka jeste, i uz to je uvjetovana raznim pravilima.Da nije tako, svako bi je imao, bez obzira na sve, i debil,i slijepac itd. :mrgreen:
Sankcije su druga stvar zato i mješaš poentu. Pravo je neotuđivo.Vidiš kako se demantuješ? :mrgreen:
Jer ono što je neotuđivo i otđivo ne idu nikad u isti koš. :mrgreen:

Finska jeste to zabranila,kao država. Još jedna fula.
https://stav.ba/vijest/svedska-to-vidi- ... rana/14827
Nije kontraverzija, nego kontroverzi. controversus


Da vidimo njegove teorije o paljenju Kurana unazad:
In April 2019, Paludan held a demonstration in Viborg, Denmark, which led to chaos with the presence of about 100 counter-protesters. Three people were arrested and, in June 2019, a 24-year-old Syrian in Denmark was sentenced to 60 days in jail for having thrown a rock at Paludan. The offender was also to be deported after the jail term, and was banned from returning to Denmark for six years.[23]

In connection with a planned Quran burning in Malmö in August 2020, Paludan was banned from entering Sweden for two years,[24] but in October he was granted Swedish citizenship due to his father's citizenship.[1]

In April 2022, Paludan again organised and announced several demonstrations in major Swedish cities, where he burned or said that he would burn the Quran. This led to rioting by counter protesters, including destruction of private and public property and attacks on police.[25][26] Riots also erupted in the lead-up to his demonstration.[27]

On 21 January 2023 Paludan took part in a small demonstration, set up by journalist Chang Frick, in front of the Turkish embassy in Stockholm and set fire to the Quran with a lighter, upsetting Turkey and causing repercussions regarding Sweden's application to join NATO.[28][29][30]
Ko kaze da je svaki drugi motiv irelevantan, ti na primjer?
Russia may be linked to Quran burning in Sweden, says Finnish FM Pekka Haavisto
https://www.firstpost.com/world/russia- ... 69462.html

Slijedeći put, napiši nešto smisleno za diskusiju.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#465 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Ne, vozačka nije isključivo pravo. Zašto ima ljudi sa zabranoø vožnje ?
Ostatak rezonovanja ti je na istom nivou.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#466 Re: pitanje za sve vjernike

Post by alibegoa »

Ja ne kontam sto po klixu na clancima o Turskoj sve vrvi sa Bog im se smilovao Allah im pomogao…
A on im dao zemljotres. Kako ovo racionalizuju vjernici?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8258
Joined: 25/05/2013 23:49

#467 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

alibegoa wrote: 08/02/2023 06:41 Ja ne kontam sto po klixu na clancima o Turskoj sve vrvi sa Bog im se smilovao Allah im pomogao…
A on im dao zemljotres. Kako ovo racionalizuju vjernici?
Nikako. Ignorisu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8258
Joined: 25/05/2013 23:49

#468 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

A zasto bog dopusta da se sada ljudi smrzavaju i pate ispod ovih rusevina. oni koji su pukim slucajem prezivjeli ili povrijedjeni a jos spasioci nisu dosli do njih?
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#469 Re: pitanje za sve vjernike

Post by PM72 »

Vjernici nađu opravdanje za sve vrste nevolja.Ateisti traže logički odgovor koji nikad neće dobit od "vjernika" nego mantranje i kopirane citate...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#470 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

alibegoa wrote: 08/02/2023 06:41 Ja ne kontam sto po klixu na clancima o Turskoj sve vrvi sa Bog im se smilovao Allah im pomogao…
A on im dao zemljotres. Kako ovo racionalizuju vjernici?
To je ono sto je spomenuto par stranica ranije. Nemoguce je vjerniku da se pomiri sa tim da je:

Sve od boga - dakle i zemljotres je od boga i svaka tragedija uzrokovana istim. A opet, ako je od boga, mora da je dobro, dakle moras se zahvaliti bogu na tome sto se desilo. A opet iz ljudskog ugla znas da si smece ako si zahvalan na hiljadama besmislenih smrti koje su posljedica tog zemljotresa.

E onda se ide u "god works in mysterious ways" i predjes preko toga.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#471 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

Dope_Man wrote: 08/02/2023 09:03
alibegoa wrote: 08/02/2023 06:41 Ja ne kontam sto po klixu na clancima o Turskoj sve vrvi sa Bog im se smilovao Allah im pomogao…
A on im dao zemljotres. Kako ovo racionalizuju vjernici?
To je ono sto je spomenuto par stranica ranije. Nemoguce je vjerniku da se pomiri sa tim da je:

Sve od boga - dakle i zemljotres je od boga i svaka tragedija uzrokovana istim. A opet, ako je od boga, mora da je dobro, dakle moras se zahvaliti bogu na tome sto se desilo. A opet iz ljudskog ugla znas da si smece ako si zahvalan na hiljadama besmislenih smrti koje su posljedica tog zemljotresa.

E onda se ide u "god works in mysterious ways" i predjes preko toga.
Ako je bog svemoguc, sve zna i stvoritelj svega, onda je sve sto se desava njegovo djelo, od prirodnih pojava do stvari koje ljudi rade, jer je on stvorio zemlju i sve na njoj, stvorio je ljude takve kakvi jesu, da je htio mogao je stvoriti zemlju bez ivih katastrofa i ljude koji nece biti ovakvi kakvi jesu.
Ako nije mogao uticati na neke od ovih stvari, onda nije svemoguc, a tvrdi sd da jeste, dakle odgovoran je za sve, i za dobro i za lose.
Ne moze niko objasniti koji smisao moze biti da toliki broj ljudi umire sporom i bolnom smrcu, jos su i dobro prosli oni koji su odmah poginuli, ne mogu ni zamisliti kako je onima koji ce danima umirati ispod rusevina. Kako je onima koji su izgubili svoje porodice u ovome, koji smisao moze biti svega toga... Samo veliki sadista bi mogao ovako nesto uraditi.
Last edited by Ateista on 08/02/2023 09:54, edited 1 time in total.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#472 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Ateista wrote: 08/02/2023 09:40
Dope_Man wrote: 08/02/2023 09:03

To je ono sto je spomenuto par stranica ranije. Nemoguce je vjerniku da se pomiri sa tim da je:

Sve od boga - dakle i zemljotres je od boga i svaka tragedija uzrokovana istim. A opet, ako je od boga, mora da je dobro, dakle moras se zahvaliti bogu na tome sto se desilo. A opet iz ljudskog ugla znas da si smece ako si zahvalan na hiljadama besmislenih smrti koje su posljedica tog zemljotresa.

E onda se ide u "god works in mysterious ways" i predjes preko toga.
Ako je big svemoguc, sve zna i stvoritelj svega, onda je sve sto se desava njegovo djelo, od prirodnih pojava do stvari koje ljudi rade, jer je on stvorio zemlju i sve na njoj, stvorio je ljude takve kakvi jesu, da je htio mogao je stvoriti zemlju bez ivih katastrofa i ljude koji nece biti ovakvi kakvi jesu.
Ako nije mogao uticati na neke od ovih stvari, onda nije svemoguc, a tvrdi sd da jeste, dakle odgovoran je za sve, i za dobro i za lose.
Ne moze niko objasniti koji smisao moze biti da toliki broj ljudi umire sporom i bolnom smrcu, jos su i dobro prosli oni koji su odmah poginuli, ne mogu ni zamisliti kako je onima koji ce danima umirati ispod rusevina. Kako je onima koji su izgubili svoje porodice u ovome, koji smisao moze biti svega toga... Samo veliki sadista bi mogao ovako nesto uraditi.
Godinama tvrdim da je bog sadista i narcis bez moralnog kompasa.Jedan od najveci supaka iz literature. Srecom pa ne postoji :D
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#473 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

broj dva wrote: 08/02/2023 09:53
Ateista wrote: 08/02/2023 09:40

Ako je big svemoguc, sve zna i stvoritelj svega, onda je sve sto se desava njegovo djelo, od prirodnih pojava do stvari koje ljudi rade, jer je on stvorio zemlju i sve na njoj, stvorio je ljude takve kakvi jesu, da je htio mogao je stvoriti zemlju bez ivih katastrofa i ljude koji nece biti ovakvi kakvi jesu.
Ako nije mogao uticati na neke od ovih stvari, onda nije svemoguc, a tvrdi sd da jeste, dakle odgovoran je za sve, i za dobro i za lose.
Ne moze niko objasniti koji smisao moze biti da toliki broj ljudi umire sporom i bolnom smrcu, jos su i dobro prosli oni koji su odmah poginuli, ne mogu ni zamisliti kako je onima koji ce danima umirati ispod rusevina. Kako je onima koji su izgubili svoje porodice u ovome, koji smisao moze biti svega toga... Samo veliki sadista bi mogao ovako nesto uraditi.
Godinama tvrdim da je bog sadista i narcis bez moralnog kompasa.Jedan od najveci supaka iz literature. Srecom pa ne postoji :D
Upravo tako.
U stvari je to tipicna vizija jednog narcisoidnog covjeka - sta bih ja radio da sam svemoguc. :D
Hakiz
Posts: 40515
Joined: 30/07/2015 20:01

#474 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

To za vozačku:

Da li su sloboda i život pravo? Oboje pod određenim uslovima mogu biti oduzeti. A oboje su i dati, niko od nas nema ni život ni slobodu tako što smo ih sami stvorili, oboje nam je neko drugi dao. Život su nam dali roditelji (u Kini i država dozvoljavanjem da se može imati više od jednog djeteta) ili bog :mrgreen: , a sloboda, pa, u Sjevernoj Koreji na primjer, ili i u Evropi u dobra, stara, vremena sloboda baš i nije nešto šta se podrazumijeva. A i nju nam je dao bog, zar ne :mrgreen: . Bit će da su i to privilegije. Ima primjera društava koji pokazuju da ni život, ni obrazovanje, ni zdravlje, ni sloboda itd nisu pravo, privilegija su.

Baš kao vozačka.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17206
Joined: 31/03/2019 14:56

#475 Re: pitanje za sve vjernike

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 08/02/2023 11:10 Baš kao vozačka.
Hakize vozacka nije pravo. Nego privilegija. Vozacku mozes da nikad ne dobijes ili da ti bude oduzeta iz nekih razloga. Dakle nikad ona nece biti pravo jer je otuđiva masom preduslova za to. Ako si mentalno retardiran nemas pravo jer da imas dao bi ti je neko po automatizmu bez ikakvih uslova.

A sto se tice ostalih neotudjivih prava, ne znaci ako ih neko nije realizovao da nema, nego mu se krse. Velika je razlika nekome krsiti pravo na nesto sto ima be ikakvih uvjeta i da nema pravo sa nekim.preduvjetima. hakizly. :mrgreen:
Post Reply