BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#176 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

-Chesterfield- wrote: 08/11/2021 23:36
Bloo wrote: 08/11/2021 23:11 Treba vama svima Jahve, onaj starozavjetni da vas pošamara malo...
„I kad se navrši osam dana da ga obrežu, nadjenuše mu ime Isus,..“ (Luka 2:21)


Šta se desilo sa kožicom nakon sunećenja? Da li je ta kožica podložna truljenju ili je uznesena na nebo?
Dvije prirode. Potrudi se da to shvatiš. Onda nećeš postavljati ovakva pitanja.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#177 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

Capljina74 wrote: 08/11/2021 23:38
-Chesterfield- wrote: 08/11/2021 23:36

„I kad se navrši osam dana da ga obrežu, nadjenuše mu ime Isus,..“ (Luka 2:21)


Šta se desilo sa kožicom nakon sunećenja? Da li je ta kožica podložna truljenju ili je uznesena na nebo?
Dvije prirode. Potrudi se da to shvatiš. Onda nećeš postavljati ovakva pitanja.
Vječiti, jedini Bog, u potpunosti ili jednim svojim dijelom, nikada ne umire, ne raspada se i ne truhni: „Jer Ja Gospod, ne mijenjam se.“ (Malahija 3:6)
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#178 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

-Chesterfield- wrote: 08/11/2021 23:54
Capljina74 wrote: 08/11/2021 23:38

Dvije prirode. Potrudi se da to shvatiš. Onda nećeš postavljati ovakva pitanja.
Vječiti, jedini Bog, u potpunosti ili jednim svojim dijelom, nikada ne umire, ne raspada se i ne truhni: „Jer Ja Gospod, ne mijenjam se.“ (Malahija 3:6)
Opet Stari zavjet.
Odgovornih ti, dvije prirode.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#179 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Challenger_ »

¤ jelena ¤ wrote: 08/11/2021 19:51Hm...

Ne znam da postoje pojedinci koji savršeno vladaju našim maternjim jezikom.
Prof'sorce, ne budi bukvalna. Mislim, naravno na one koji dobro vladaju svojim jezikom a ne one koji ne znaju ni osnove jezika ali bi da suvereno "spore" tuđe religije.
Bloo wrote: 08/11/2021 23:11 Treba vama svima Jahve, onaj starozavjetni da vas pošamara malo...
Evo, dođe Abrahamu, aman, dođe Sari đanum:
Jahve mu se ukaza kod hrasta Mamre dok je on sjedio na ulazu u šator za dnevne žege. Podigavši oči, opazi tri čovjeka gdje stoje nedaleko od njega. Čim ih spazi, potrča s ulaza šatora njima ususret. Pade ničice na zemlju pa reče: »Gospodine moj...

:arrow: LINK
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#180 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Da, još jedan nagovještaj Svete Trojice.

U Starom zavjetu se dešava da Bog ide u množini, a djela su u jednini.

Opet tu je i onaj slučaj kada je Bog u jednini, a dalje kada se govori o stvaranju čovjeka u množini.

To su finese hebrejskog jezika. Jer ta množina nije množina mnoštva.

Ni rabini to ne osporavaju. Rabin Simeon Ben Joahim kaže:
"Dođite i vidite tajnu reči Elohim. Ima tri stepena, i svaki stepen je različit, pa ipak svi su jedno, i sjedinjeni su tako da se ne razdvajaju jedan od drugoga."
Last edited by Capljina74 on 09/11/2021 00:21, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#181 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Challenger_ »

Elohim je množina a Eloah jednina. Međutim, teška tema. Obradio je i Tarkovski. Primjer:

Image
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#182 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Challenger_ wrote: 09/11/2021 00:18 Elohim je množina a Eloah jednina. Međutim, teška tema. Obradio je i Tarkovski. Primjer:

Image
Da.

Recimo Bog Elohim množina, stade jednina na saboru Božjem jednina usred Bogova Elohim množina sudi jednina.

Ni rabini to ne osporavaju. Rabin Simeon Ben Joahim kaže:
"Dođite i vidite tajnu reči Elohim. Ima tri stepena, i svaki stepen je različit, pa ipak svi su jedno, i sjedinjeni su tako da se ne razdvajaju jedan od drugoga."
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#183 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Challenger_ »

Šta hoću da kažem? Da, kao neko kome su religije upćenito, a posebno monoteističke religije (judaizam, hrišćanstvo, islam), uporedna teologija i uporedne eshatologije žarljiva fascinacija, sa sigurnošću mogu reći da su sve tri "abrahamske religije" monoteističke, izvan svake razumne sumnje.

U to sam se uvjerio studijski, uzgredno (religija i pravo), u to sam se uvjerio seminarski, u to sam se uvjerio tokom dvije godine volontiranja u MRV BiH (međureligijsko vijeće), u to sam se uvjerio ličnim istraživanjem.

Toliko od mene.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#184 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

Capljina74 wrote: 09/11/2021 00:00
-Chesterfield- wrote: 08/11/2021 23:54

Vječiti, jedini Bog, u potpunosti ili jednim svojim dijelom, nikada ne umire, ne raspada se i ne truhni: „Jer Ja Gospod, ne mijenjam se.“ (Malahija 3:6)
Opet Stari zavjet.
Odgovornih ti, dvije prirode.
A šta veliš za ove stihove?

18 I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim danaslijedim život vječni? 19 A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga. 20

Luka
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#185 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

Challenger_ wrote: 09/11/2021 00:09
¤ jelena ¤ wrote: 08/11/2021 19:51Hm...

Ne znam da postoje pojedinci koji savršeno vladaju našim maternjim jezikom.
Prof'sorce, ne budi bukvalna. Mislim, naravno na one koji dobro vladaju svojim jezikom a ne one koji ne znaju ni osnove jezika ali bi da suvereno "spore" tuđe religije.
Bloo wrote: 08/11/2021 23:11 Treba vama svima Jahve, onaj starozavjetni da vas pošamara malo...
Evo, dođe Abrahamu, aman, dođe Sari đanum:
Jahve mu se ukaza kod hrasta Mamre dok je on sjedio na ulazu u šator za dnevne žege. Podigavši oči, opazi tri čovjeka gdje stoje nedaleko od njega. Čim ih spazi, potrča s ulaza šatora njima ususret. Pade ničice na zemlju pa reče: »Gospodine moj...

:arrow: LINK
Nisam znao da vi tri anđela - izaslanika od Boga, smatrate Bogom? Tri u jedan. :-)

Uzvišeni Allah kaže: Da li je doprla do tebe vijest o uvaženim gostima Ibrahimovim kada mu oni uđoše i rekoše: “Mir vama!”, i on reče: “Mir vama, ljudi neznani!” I on neprimjetno ode ukućanima svojim i donese debelo tele, i primače im ga: “Zar nećete da jedete?” – upita, osjetivši od njih u duši zebnju. “Ne boj se!” – rekoše, i obradovaše ga dječakom koji će učen biti. I pojavi se se žena njegova uzvikujući i po licu se udarajući, i reče: “Zar ja, stara, nerotkinja?!” “Tako je odredio Gospodar tvoj” – rekoše oni -, “On je Mudar i Sveznajući.” “A šta vi hoćete, o izaslanici?” – upita Ibrahim. “Poslani smo narodu grješnom” – rekoše – “da sručimo na njih grumenje od ilovače, svako obilježeno u Gospodara tvoga za one koji su razvratu svaku mjeru prešli.” I Mi iz njega vjernike izvedosmo – a u njemu samo jednu kuću muslimansku nađosmo – i u njemu za sve one koji se boje patnje neizdržive znak ostavismo. (Ez-Zarijat, 24-37.)


Isti događaj, samo na malo drukčiji način, navodi se i u suri Hud, gdje Uzvišeni kaže:
I Ibrahimu smo izaslanike Naše poslali da mu donesu radosnu vijest. “Mir!” – rekoše; – “Mir!” – odgovori on, i ubrzo im donese pečeno tele. A kad vidje da ga se ruke njihove ne dotiču, on osjeti da nisu gosti i obuze ga neka zebnja od njih. “Ti se ne boj!” – rekoše oni -, “mi smo Lutovu narodu poslani.” A žena njegova stajaše tu, i Mi je obradovasmo Ishakom, a poslije Ishaka Jakubom, i ona se osmjehnu. “Jadna ja!” – reče – “zar da rodim ovako stara, a i ovaj moj muž je star. Ovo je zaista nešto neobično!” “Zar se čudiš Allahovoj moći?” – rekoše oni -, “Allahova milost i Njegovi blagoslovi su na vama, obitelji vjerovjesničkoj. On je dostojan hvale i On je plemenit!” I pošto Ibrahima prođe strah i dođe mu radosna vijest, on se poče raspravljati sa Našim izaslanicima o narodu Lutovu; Ibrahim je zaista bio dobrodušan, sažaljiv i odan. “O Ibrahime, prođi se toga, naređenje od Gospodara tvoga je stiglo; njih će stići patnja sigurno!” (Hud, 69-76.)
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#186 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Challenger_ »

-Chesterfield- wrote: 09/11/2021 00:53Nisam znao da vi tri anđela - izaslanika od Boga, smatrate Bogom? Tri u jedan. :-)
Ne mi, ne ja, nego Abraham, po slovu Biblije, u svim prevodima pa i prevodu "Novi svijet" Jehovinih svjedoka. On njih trojicu oslovljava sa Jahve/Jehova. Koliko vidim tražio si starozavjetni primjer, eto, dobio si.

Inače, nemoj mene u te vaše prepirke, nisam ti ja za toga posla.

Živio i laku noć.


_______
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#187 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by cyprus »

Image

:D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#188 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by ¤ jelena ¤ »

-Chesterfield- wrote: 08/11/2021 19:39
¤ jelena ¤ wrote: 08/11/2021 19:23

Ne znam na osnovu čega si došao do tog zaključka.

1. U mom postu nisi mogao pročitati takvo tumačenje koje mi pripisuješ. Imenica Bog je svugdje napisana u jednini i to velikim slovom. Iz toga sasvim jasno slijedi da pišem o jednom Bogu, a ne o više njih. Kad budem pisala o grčkoj ili rimskoj mitologiji, onda će ih biti više i navedeno će biti napisano malim slovom.

2. Mi ovdje pišemo nešto o sadržaju Biblije. Biblija je sveta knjiga hrišćanstva/kršćanstva, a hrišćanstvo/kršćanstvo je monoteistička religija. Na osnovu svega navedenog u prethodnoj rečenici nema niti jednog objektivnog razloga za sumnju da se sve napisano u mom postu koji si citirao odnosi na jednog Boga.

Pretpostavljam da u ovom postu nisam napisala nešto nejasno ni ostavila prostora za imputiranje nečega što nije napisano.

Pa ne znam na kojeg Boga konkretno misliš? Jahve ili Trojedan Bog?

Iz ove prethodne diskusije malo su mi stvari jasnije, mada mi je još ❔ iznad glave.
Do zaključka sam došao jer sam 99% ubijeđen da nisi Židovka.
:cry:

Preturanje po identitetu sagovornika i čvrsta ubjeđenja koja prethode rasuđivanju su stoprocentni znaci ćorsokaka u procesu zaključivanja.

Možda je produktivnije okrenuti se sebi, preispitati svoj nijet aktivnog učešća na temi ovakvog naslova i sopstveni način promišljanja o religiji (drugog).

Vrijedi pokušati...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#189 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

-Chesterfield- wrote: 09/11/2021 00:41
Capljina74 wrote: 09/11/2021 00:00

Opet Stari zavjet.
Odgovornih ti, dvije prirode.
A šta veliš za ove stihove?

18 I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim danaslijedim život vječni? 19 A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga. 20

Luka
Istrgnuto iz konteksta.

Ali je akcenat na učitelju, blagi.

Prišao je Gospodu kao učitelju. Upozorava ga za to.

A Bog jeste jedan. Šta te tu buni?

Ti nikako da se otreseš predrasude o tri boga u Hrišćanstvu.

Bog je jedan, tri ipostasi, dvije prirode Gospoda Isusa Hrista.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#190 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

Capljina74 wrote: 09/11/2021 09:31
A Bog jeste jedan. Šta te tu buni?

Ti nikako da se otreseš predrasude o tri boga u Hrišćanstvu.

Bog je jedan, tri ipostasi, dvije prirode Gospoda Isusa Hrista.
Da li je Isus Jahve ili nije Jahve?
Ako je Isus Jahve On je razgovarao sa Mojsijem - plamteći grm.
Da li je Isus stvorio Adama?

https://biblija-govori.hr/sveto-pismo-u ... sus-jahve/
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#191 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

@Bobi da li je Isus Jahve?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#192 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Bobi »

Dje me nadje :lol: , svako ima pravo da bude šta hoće, jel valja odgovor :D ?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#193 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 09/11/2021 10:45 Dje me nadje :lol: , svako ima pravo da bude šta hoće, jel valja odgovor :D ?
Pa to i jeste ispravan odgovor.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#194 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 09/11/2021 10:22 @Bobi da li je Isus Jahve?
Ne. Isus je Sin koji je Otac. I Duh, usput. :mrgreen:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#195 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Počela sprdnja?
Važi.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#196 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Владика Атанасије Јевтић:

Јер, заиста, Хришћански Бог је Живи и Истинити Бог,Персонални Бог, поготово ако се узме у обзир библијска чињеница да се под Синајем Мојсију јавио Логос, односно Син, Христос, Који је рекао : Ја Сам Онај Који Јесам (ЈАХВЕ, ό ων, Сушти).
Овде је наш брат Самуел из Јерусалима (школовани Јеврејин). Кад сам га питао шта значи реч Јахве, рекао ми је: „He знамо до данас тачно и прецизно значењеречи Јахве, али значи: Ја Сам Онај Који Јесам, Ја Сам Онај Који Ћу Бити. Можемо рећи и: Ја Сам Онај Који Сам Био. Значи: Ја Сам Тај Који Сам, изволите! И рецинароду да те је послао Тај Који те послао (2Мој.3, 14). To је лична идентификација Његова. Али, рекосмо, то је била Личност Сина, јер се Син јавио Мојсију под Синајем. To je врло важно између осталог и зато што, кад наши секташи јеховисти, суботари и разни други, говоре да смо ми Православни Хришћани „заборавили“ Име Божије, као што сад хоће да нам натуре поједина школована, а полуучена господа београдчићи, тако да кажем, да је Име Бога нашегХрист, а не како је одувек било: Христос, они нам уствари подваљују. Тако нам подваљују и секташи да тобоже не знамо ко је Јахве. Јахве је Син, јер се Син јавио на Синају, и Хришћани су ту то Име Божије превели са Господ. Дакле, лично, персонално Име Његово је Господ.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#197 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

-Chesterfield- wrote: 09/11/2021 09:47
Capljina74 wrote: 09/11/2021 09:31
A Bog jeste jedan. Šta te tu buni?

Ti nikako da se otreseš predrasude o tri boga u Hrišćanstvu.

Bog je jedan, tri ipostasi, dvije prirode Gospoda Isusa Hrista.
Da li je Isus Jahve ili nije Jahve?
Ako je Isus Jahve On je razgovarao sa Mojsijem - plamteći grm.
Da li je Isus stvorio Adama?

https://biblija-govori.hr/sveto-pismo-u ... sus-jahve/
Опет,
Бог је један, три ипостаси.

Ако говориш прије оваплоћена говориш о Логосу, Сину. По оваплоћењу Господу Исусу Христу.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#198 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Али видим да си окренуо причу из озбиљне у зајебанцију. Ваљда ти налети бољи саговорник.

Живио, јаране.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#199 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Bloo »

Challenger_ wrote: 09/11/2021 00:09 Evo, dođe Abrahamu, aman, dođe Sari đanum:
Više mišljah na Sauron momente...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#200 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Htjedoh nekoliko mjeseci nazad da pogledam Rubljova, čovjek me podsjetio. Sinoć pogledao prvi dio, upravo sada gledam drugi.
Post Reply