BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#226 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Bloo wrote: 10/11/2021 20:47
Capljina74 wrote: 10/11/2021 20:01

Film 1972. snimljen, a Rubljovljeva ikona Svete Trojice se pojavljuje u njemu.

Vladao je Brežnjev, ali opet.
Mozda bolje da nam Chesterfield pogleda film Dogma Kevina Smitha. :mrgreen:
Kak'u ono gimnastiku radi na kraju?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#227 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Bobi »

-Chesterfield- wrote: 10/11/2021 21:08
Bloo wrote: 10/11/2021 20:58 Mene sad brine ako on gleda film na Chelijevu preporuku...ne javlja se vec jedan dan. Valjda ce prezivjeti.
Sinoć sam ga gledao i zaspao. :D Iskreno da kažem, nije mi se dopao.
Ovaj što si ti preporučila se čini dobar. Ima i seksi scena.
Koji to film sto je bloo preporucila :D, pitam za druga?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#228 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

homer2go wrote: 10/11/2021 21:05 Valjda je svjestan da se remek djela nikad nemogu odgledati, mogu se samo gledati :D :D

ponovo i ponovo

Mada moram priznati da nas ova suluda btrzina video spotova i današnje block buster kinematografije uništava, treba izdržati one duuuge kadrove i transcedentnost nedokučivog :D :D
Mene Solaris uvijek sjebe. Ono pukne me žešće.

Okean vraća replikante u mojoj vušigla. Valjda PTS plus film.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#229 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Bobi wrote: 10/11/2021 21:09
-Chesterfield- wrote: 10/11/2021 21:08

Sinoć sam ga gledao i zaspao. :D Iskreno da kažem, nije mi se dopao.
Ovaj što si ti preporučila se čini dobar. Ima i seksi scena.
Koji to film sto je bloo preporucila :D, pitam za druga?
MjEsTO Da je rodno neutralna ode u feminizam.
User avatar
Truba
Posts: 81710
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#230 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Truba »

Iz rusa ne mozes izbiti pravoslavlje
To nije uspjelo ni staljinu ni komunjarama 75 godina
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#231 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 10/11/2021 21:09
-Chesterfield- wrote: 10/11/2021 21:08

Sinoć sam ga gledao i zaspao. :D Iskreno da kažem, nije mi se dopao.
Ovaj što si ti preporučila se čini dobar. Ima i seksi scena.
Koji to film sto je bloo preporucila :D, pitam za druga?
https://youtu.be/WL4VJmpwuP8
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#232 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

“Then they will see the Son of Man coming in a cloud with power and great glory. But when these things begin to take place, straighten up and lift up your heads, because your redemption is drawing near. Then He told them a parable: Behold the fig tree and all the trees; as soon as they put forth leaves, you see it and know for yourselves that summer is now near. So you also, when you see these things happening, recognize that the kingdom of God is near. Truly I say to you, this generation will not pass away until all things take place.“ (Luke 21:27-32)

Pazi kako ovdje pise "son of man" alii u Hebrejskom jeziku nema malih slova. Sva slova su jednaka pa mi nije jasno kakko u Bibliji kada pokusavaju nesto objasniti kazu pa to je capital letter :-D Ali anyway,

Uglavnom ovdje je Isus "rekao" slicno kao u Marku 13 ako se dobro sjecam da je 13 al negdje jeste mogu naci, ali takodje i u Mateju da ce se isus vratiti i donijeti Kingdom of God prije nego ova "tadasnnja" generacija izumre. Medjutim, ovo je failed prophesy.

Svakome ko vec nije indoktriniran u Krscanstvu citajuci pojedine opstaje s vecinom njenih sljedbenika koji jos uvijek cekaju povratak svog spasitelja. Ali pitanje je kako su pomirili svoje svete spise sa stvarnoscu? U Krscanskom svijetu postoji nekoliko linija misljenja o tome.

Necu ici u detalje ali napisacu nekoliko nnjihovih izgovora ili kako oni zovu, racionalizacija.

- racionalizacija #1: Matej 16:28 odnosi se na Isusovo preobrazenje, a ne na njegov drugi dolazak.
- racionalizacija #2: Rijec prevedena kao "generacija" moze znaciti "rasa". Dakle, Isus je mislio da jevrejska rasa nece izumrijeti prije nego što se on vrati
- racionalizacija br. 3: Kada je Isus rekao “ova ​​generacija nece proci” mislio je na generaciju koja zivi u vrijeme nevolje posljednjih vremena
- racionalizacija #4: Kada je Isus rekao da ce neki od njegovih slusalaca biti zivi da ga vide kako se vraca, on je govorio o danu Pedesetnice kada je Sveti Duh sisao na crkvu.
-racionalizacija #7: Mozda u nasem ljudskom shvacanju ne znamo sta je Isus mislio kada je rekao "ovaj general nece umrijeti" i da "neki od onih koji ovdje stoje i neće okusiti smrt dok ne vide Sina Covjecjeg dolazi u Njegovo kraljevstvo”. Nije mogao da kaze da dolazi u prvom vijeku jer se jos nije vratio i to bi ga ucinilo netacnim.

Ima jos pokusaja racionalizacije mrsko mi pisati pa nek svako izabere onu koja njemu najbolje odgovara iako vecina krscana nemaju pojma o ovome. U svakoj religiji se mozes "pomiriti" ili opravdati sve sto pise. Teoloski naravno. Ali historijski i racionalno neide tako lako.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#233 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Capljina74 wrote: 09/11/2021 16:29 Počela sprdnja?
Važi.
Isus je jahve i sin bozji ali istovremeno je ii otac bog i otac je zrtvovao sina odnosno sam sebe jer sin je ocu otac a otac sinu sin a tu je sveti duh jer nisu trojica vec su jedan :? .

Niko nemoze objasniti konfuziju trojstva. Uz to, da si open minded i da naucis kako je covjek postao bog umjesto sto tvrdite da je bog postao covjek vi cerate po svom a odgovora nigdje. Nemoj mi samo reci da ne razumijem jer nemam svetog duga u sebi jer ako je tako onda 99% krscana ga nemaju.

U svakom slucaju vidim da si skrenuo sa teme na nesto drugo ali nema veze ako ti mozes vjerovat u ono sto nema odgovora,sto nema logike, sto je puno kontradiktornosti i ne slaze se istoricki u mnogim stvarima onda uzivaj - meni je svejedno.

Ja samo 'vako kad imam vremena navratim i napisem ti ono sto je istina a ti i oni slicni tebi umjesto citanja knjiga idite na google pa trazite izgovore.

Da imam vremena i da ima vise osoba pisao bi cesce i detaljnije. Ako ima kakav vas vjerski forum sa vise raje rado bi se prijavio da malo procaskamo ponekad.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#234 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Black swan wrote: 10/11/2021 21:13 Iz rusa ne mozes izbiti pravoslavlje
To nije uspjelo ni staljinu ni komunjarama 75 godina
Kao ni iz hindusa hinduizam
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#235 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by chupacabra »

Trojstvo jeste bizarno i nelogično kao i svaki drugi mit. Bizarna je i činjenica da su Arapi imali više božanstava, kojima su se molili i čije kipove su čuvali. Allah je bio jedno od tih božanstava, pa su se na kraju (uz prijetnju Muhamedove sablje) odlučili samo za Allaha.
I naravno širili vjeru u to božanstvo ljubavlju, pardon sabljom, robstvom i džizijom (porezom na kršćane i židove). Mnogobošci su spadali u kategoriju robova.
Biblija je kolekcija knjiga pisana od ljudi. Mitovi koji su kopirani iz usmenih prenošenja, i dodavani na druge mitove. Ništa drugačija od Kurana, koji je preuzeo mnoge mitove iz priča iz Biblijske kolekcije, a koje su se nadovezale na mitove prije njih. Evolucija narodnih pripovjetki prenošena sa koljena na koljeno.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#236 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by dacha bosanac »

Vi se ovdje trudite da raspravljate tj. da objasnite Boga, koncept Trojstva i sl.??? Pa ni sama Biblija ne ulazi u tu tematiku nego daje smjernice ka tome, a sve se zasniva na vjeri u ono što je po Duhu Svetom otkriveno ljudima.
Dalje, vi pokušavate osporiti Trojstvo nekim svojim ljudskim (ograničenim, mislim na sve nas) razmišljanjima o neograničenom Bogu? Garant se šalite, zar ne?

Isus reče: "Ja sam (hebrejska riječ za JHWH) Put, Istina i Život i niko ne može doći k Ocu se kroz mene."
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#237 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

dacha bosanac wrote: 11/11/2021 07:00 Vi se ovdje trudite da raspravljate tj. da objasnite Boga, koncept Trojstva i sl.??? Pa ni sama Biblija ne ulazi u tu tematiku nego daje smjernice ka tome, a sve se zasniva na vjeri u ono što je po Duhu Svetom otkriveno ljudima.
Dalje, vi pokušavate osporiti Trojstvo nekim svojim ljudskim (ograničenim, mislim na sve nas) razmišljanjima o neograničenom Bogu? Garant se šalite, zar ne?

Isus reče: "Ja sam (hebrejska riječ za JHWH) Put, Istina i Život i niko ne može doći k Ocu se kroz mene."
Не тројство, него Света Тројица.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#238 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 01:39 ja jos studiram

Last edited by Capljina74 on 11/11/2021 11:34, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#239 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Image
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#240 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by dacha bosanac »

Capljina74 wrote: 11/11/2021 10:30
dacha bosanac wrote: 11/11/2021 07:00 Vi se ovdje trudite da raspravljate tj. da objasnite Boga, koncept Trojstva i sl.??? Pa ni sama Biblija ne ulazi u tu tematiku nego daje smjernice ka tome, a sve se zasniva na vjeri u ono što je po Duhu Svetom otkriveno ljudima.
Dalje, vi pokušavate osporiti Trojstvo nekim svojim ljudskim (ograničenim, mislim na sve nas) razmišljanjima o neograničenom Bogu? Garant se šalite, zar ne?

Isus reče: "Ja sam (hebrejska riječ za JHWH) Put, Istina i Život i niko ne može doći k Ocu se kroz mene."
Не тројство, него Света Тројица.
Engleska riječ je Holy Trinity i prevodi se kao Trojstvo. Naravno da se radi o Svetoj Trojici -Ocu, Sinu i Svetom Duhu
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#241 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

dacha bosanac wrote: 11/11/2021 11:38
Capljina74 wrote: 11/11/2021 10:30

Не тројство, него Света Тројица.
Engleska riječ je Holy Trinity i prevodi se kao Trojstvo. Naravno da se radi o Svetoj Trojici -Ocu, Sinu i Svetom Duhu
Od kada su Englezi mjerilo bilo čega?

Trojstvo je pridjev, Sveta Trojica kao ipostasnost. Doslovno prevod koji govori o ipostasnosti.

Mi smo to preuzeli iz originala, zapad je zeznuo Avgustin.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#242 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Capljina74 wrote: 11/11/2021 10:33
HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 01:39 ja jos studiram

Bravo. Tako see o vjeri raspravlja, ali samo jednoj koiko ja znam. Da, ja studiram Islam jer sam u Bibliji vidio ono cega se ti bojis i da pogledas a kamo da mozes odgovoriti na koje pitanje.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#243 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Capljina74 wrote: 11/11/2021 11:43
dacha bosanac wrote: 11/11/2021 11:38
Engleska riječ je Holy Trinity i prevodi se kao Trojstvo. Naravno da se radi o Svetoj Trojici -Ocu, Sinu i Svetom Duhu
Od kada su Englezi mjerilo bilo čega?

Trojstvo je pridjev, Sveta Trojica kao ipostasnost. Doslovno prevod koji govori o ipostasnosti.

Mi smo to preuzeli iz originala, zapad je zeznuo Avgustin.
Hrvati nisu Englezi pa umjesto bogorodica (zena koja je rodila "boga" kroz polni organ) cesto kazu majka Bozja. Vecina Engleza nezna za pojam bogorodica jer nemaju tu rijec koja je izmisljena u Bibliji jer na Grckom i nasem bi imala smisla rijec kao rijec (da nije bogohulno)
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#244 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Image

Englez,
Prvo se opismeni, pa pročitaj Sveto Pismo pa da pričamo, more?

Onda nećemo da lupamo da je apostol Pavle napisao 16 poslanica niti da u Bibliji stoji o glasanju i uskom prolazu četvorice jevanđelista.

O Jamesu Bondu da ne govorim i ostalim terminima koje upozrebljavaš.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#245 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

dacha bosanac wrote: 11/11/2021 07:00 Vi se ovdje trudite da raspravljate tj. da objasnite Boga, koncept Trojstva i sl.??? Pa ni sama Biblija ne ulazi u tu tematiku nego daje smjernice ka tome, a sve se zasniva na vjeri u ono što je po Duhu Svetom otkriveno ljudima.
Dalje, vi pokušavate osporiti Trojstvo nekim svojim ljudskim (ograničenim, mislim na sve nas) razmišljanjima o neograničenom Bogu? Garant se šalite, zar ne?

Isus reče: "Ja sam (hebrejska riječ za JHWH) Put, Istina i Život i niko ne može doći k Ocu se kroz mene."
Prvo imas Boga koji oko 100 hiljada godina salje poslanike onda odjendom taj Bog predomisli se i posalje sina da mu ga ubiju oni koji cine grijehove (ili dodje sam zavisi koga pitas) i pusti da ga gola stave na krst sto je najveca sramota bila tada jos u SZ pise negativno o onima koji budu razapeti ali oni ignorisu to.
"Thus saith the LORD, Israel is my son, my firstborn. Ima vise mjesta gdje bog naziva u Bibliji naziva pojedince svojim prvim sinovima.
Sin moze znaciti samo 1 od 3. Rodjeni sin, a to kazu da Isus nije jer bi to znacilo da je Bog sa Marijom ...(bogohulje) mada neki i to vjeruju, drugi je posvojeni i treci metaforicki.

Ali bezciljno je debatovati o tome sta pise u Bibliji kad se u korijenu moze sasjeci sva logika,jer stotine kontradiktornosti su tu, istorijski nemoze da stoji, ima jos oko 40 evandzelja nadjenih i ko zna koji od njih imaju istine a koji ne jer je to ljudska ruka pisala. Nisu dzaba do 1050 godine branili obicnom narodu da cita Bibiju.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#246 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Capljina74 wrote: 11/11/2021 15:57 Image

Englez,
Prvo se opismeni, pa pročitaj Sveto Pismo pa da pričamo, more?

Onda nećemo da lupamo da je apostol Pavle napisao 16 poslanica niti da u Bibliji stoji o glasanju i uskom prolazu četvorice jevanđelista.

O Jamesu Bondu da ne govorim i ostalim terminima koje upozrebljavaš.
Sine znam da se nemozes objasniti ni 10% stvari iz Biblije koje su problem za sve ateiste i agnostike jer zbog takvih stvari ljudi i napustaju vjeru no barem pokusaj to svariti ako nista drugo ali zato ipak mozes izvlaciti se praveci se ironicnim, meni je to dokaz da nemas odgovore. Mene ne zanima koliko je "apostol" saul "lovac na ucjene prije krscanstva" naime napisao pisama jer da me zanima mogu pogledati u svojoj arhivi ali ja sam to napisao usput i poenta je bila da je 9/16 ili koliko god da je, oko 45 posto NISU nnjegove nego su skovane. Tebe ne smeta sto sam ja napisao 15 ili 18 nego te boli istina. A posto ti neznas nista o kovanju knjiga i pisama u to doba zao mi te je vjeruj. A mozes slobodno i dodati da tvoja sekta ne vjeruje u ono sto ja napisem ili se praviti da ne razumijes ali glasanja su bila koje knjige treba kanonizirati a koje ne. Jer tvoja sveta knjiga je pisana stoljecima poslije Isusa. Da sad nesto pitas 5 ljudi nesto o Kraljevic Petru dobices 2-3 neistine. Anyway ako slucajno vjerujes da je Isus imao brata trebas biti ponosan jer mozda se ta loza prosirila i posto vama bogohulje ne smeta, nebi me cudilo da izadje nekko pa kaze da mu je bog rodjak.
Last edited by HAMZABUZIM on 11/11/2021 16:38, edited 1 time in total.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#247 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

(Ponovljeni zakoni 22:28-29) Ako je muškarac uhvaćen na djelu silovanja mlade žene koja nije zaručena, mora platiti pedeset sikela njenom ocu. Onda mora oženiti mladu ženu jer ju je nasilio, i nikada mu neće biti dozvoljeno da se razvede od nje.

Oco sam kopiro iz KJV jer nemam Pravoslavnu Bibliju imam Katolicku al nemogu da nadjem u favoritima nego ako neki luzer siluje mladu, slobodnu djevojku, kazna mu je da je ozeni i nikada ne razvede. Ko je tu kaznjen on ili ona? Silovana i kaznjena da se uda za njega.

BTW posto nece niko da pise o porijeklu Biblije, istorijskim cinjenicama i kontradiktornostima, mozda nego ima odgovore na ova druga pitanja jer ona prva su izgleda bila preteska.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#248 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Opet ga djavo odnese na goru vrlo visoku i pokazuje mu sva kraljevstva svijeta i njihovu slavu; I reče mu: "Sve cu ti to dati ako padnes i poklonis mi se." (Matej 4:8–9)

Kaze Mate (odnosno onaj ko je pisao ovo pa prepisao Mateju) da je djavo nosio Boga okolo kao beba igracku i POKAZAO mu sva kraljevstva svijeta (Bog nije znao??) i ponudio da se nagodi sa njim odnosni ovako, DJAVO KIDNAPOVAO BOGA , ODNIJEO GA NA PLANINU I PONUDIO MU DA BUDE NNJEGOVO AKO CE MU SE KLANJATI. Tragikomicno. A odgovora na ovo, odnosno pokusaja da se objasni sam cuo najmanje 3, ali nijedan isti niti ima smisla.

Ako bi ovaj skript bio istina to bi samo bio jos jedan dokaz da Isus nije bio nista do covjek.
Last edited by HAMZABUZIM on 11/11/2021 16:50, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#249 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Tvojoj arhivi!?

Ti si sprdnja na kvadrat.

9 od 16 nije 45%.

Apostol Jakov je Josifov sin, nisi pročitao iznad? Da si pročitao i jedno Sveto Pismo ne bi pisao ove gluposti.

Da li shvataš da pišeš gluposti?

Kako da ti odgovorim na glupost?

Kako da ti odgovorim na nešto što ne piše u Svetom Pismu? Pokupio si iz nekih pamfleta od ljudi koji jednako veze nemaju, ali tebi uzori.

Vrhunac im je ubacivanje riječi koje tu ne stoje. Potenciranje Starog zavjeta i gomila drugih stvari koje veze sa vezom nemaju.

Kažeš da ne razumiješ Svetu Trojicu, a onda kažeš da nam ti to objasniš i kreneš da držiš predavanje.

Kako da te shvatim ozbiljno kada nisi ni pročitao Sveto Pismo? Onda kako da te shvatim ozbiljno kada si polupismen, a zaletio si se da držiš predavanje?
Last edited by Capljina74 on 11/11/2021 16:51, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#250 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Hakiz »

The books of the Bible were written and copied by hand, initially on papyrus scrolls. No originals survive, and the oldest existing scrolls are copies that were made centuries after the books were first written.
The Masoretic Text is the authoritative Hebrew text of the Hebrew Bible. It defines the books of the Jewish canon, and also the precise letter-text of these biblical books, with their vocalization and accentuation.

The oldest extant manuscripts of the Masoretic Text date from approximately the 9th century CE,[28] and the Aleppo Codex (once the oldest complete copy of the Masoretic Text, but now missing its Torah section)
U prevodu, sve je to rekla-kazala.
Post Reply