Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#326 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by agent_zero »

Ako "osmorka", a tu najviše mislim na NiP, ne očisti vjersko krilo porodične stranke SDA, takozvanu IZ BiH, bošnjacima se ne piše dobro.

Tzv. IZ BiH i njen reis su svakodnevno megafoni svoj političkog krila, a džamije pod njihovom kontrolom izborni štabovi SDA.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#327 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by agent_zero »

Sda baliješine u takozvanoj IZ opet valjaju nebuloze i debilane:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/islamsk ... /230113095
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#328 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Haris.ba »

Lahko je meni iz Sarajeva, na kraju muslimani iz Prijedora i entiteta Republika Srpska trebaju odluciti, ali da samo kazem da sam razocaran istupom Islamske zajednice ako je ovo problematicno:

-
Šta je, s druge strane, iz ugla pravoslavaca iz drugih dijelova svijeta, taj čovjek? To je čovjek na čijem učenju i ideologiji je začeta jedna sekta, koju mi ovdje dobro poznajemo. To je srpska pravoslavna sekta. To je u osnovi sektaško učenje pravoslavlja koje nema sa izvornim hrišćanskim i pravoslavnim učenjem osnovne poveznice koje bi trebalo da ima… - rekao je, između ostalog, imam Mahić.
Nisam gledao tu citavu hutbu. Ali, nije valjda problematicno ovo sto je rekao?
- Iako je hfz. Amir ef. Mahić izvanredan imam, odgovoran i posvećen svom radu, s velikim ugledom i bez ijedne mrlje u svom djelovanju, on je morao biti svjestan činjenice da je javna ličnost i da njegove riječi i maju posebnu težinu, i da se posebno vagaju. Stoga će se morati javno očitovati o ovome pred disciplinskom komisijom Rijaseta Islamske zajednice u BiH jer bez obzira na sve okolnosti i razloge: vjerska osjećanja se ne smiju vrijeđati. Islamska zajednica je do sada dosljedno branila pravo na vjerska uvjerenja i dizala svoj glas protiv svake povrede tog prava. Ona će to, bez sumnje, činiti i ubuduće - navode u saopćenju iz Rijaseta
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#329 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Bloo »

Hutba je onda historija religija kroz oci imama. :D
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#330 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Truba »

Cudne stvari se dogadjaju
Hrizi istupio
Iz smatra da je imam pogrijesio ali
Novi nadbiskup coolira
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#331 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by ANamelessGhoul »

Podrska hafizu !
User avatar
JMGuti
Posts: 369
Joined: 26/04/2010 23:25

#332 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by JMGuti »

Svi trebamo paziti na javno izgovorene riječi, pogotovo vjerski službenici. Lik je izazvao vjerske i nacionalne netrpeljivosti povezivajući jednu vjersku instituciju sa fašizmom. U državi u kakvoj živimo, malo je reći da je napravio glupost. Udaljiti ga iz službe
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#333 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Sanjarko »

JMGuti wrote: 05/02/2023 02:20 Svi trebamo paziti na javno izgovorene riječi, pogotovo vjerski službenici. Lik je izazvao vjerske i nacionalne netrpeljivosti povezivajući jednu vjersku instituciju sa fašizmom. U državi u kakvoj živimo, malo je reći da je napravio glupost. Udaljiti ga iz službe
Rekao javno istinu. Pa blagosiljali su zlocince i oruzja, od Cetnika do Skorpiona. Cak su mnogi i ucestvovali u tome [ratu|zlocinima] tokom postojanja. Sad sto istina boli, to je drugi par opanaka. Cak i ovaj Mitropolit je ucestvovao u tome. Imaju slike i dokumenta o tome. Ako sam dobro upratio.

Sad drugi par opanaka da li bi se to trebalo javno iznositi ili ne ili presutiti do novog klanja i sranja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#334 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Sanjarko »


“Mi želimo da se oslobodi cijeli Bihać od okupacije.Mi se moramo založiti da se opština Bihać potpuno oslobodi od islamskih fundamentalista,znači 5. korpusa.Narod koji tamo ima,neka ostane, ali se mora radikalno promijeniti”,kazao je u decembru 1994. godine mitropolit Hrizostom


Ovo laz?
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#335 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Truba »

JMGuti wrote: 05/02/2023 02:20 Svi trebamo paziti na javno izgovorene riječi, pogotovo vjerski službenici. Lik je izazvao vjerske i nacionalne netrpeljivosti povezivajući jednu vjersku instituciju sa fašizmom. U državi u kakvoj živimo, malo je reći da je napravio glupost. Udaljiti ga iz službe
Treba mu uzet sto vise para sudski
Pa da radi dzaba

Ja se kunem za 40ak godina slusanja popadije nisam nista cuo o islamu...skontao sam da i ne znaju nista o muslimanima..
Imaju samo 1 semestar na faksu islam...a i plaho ih ne zanima
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#336 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Haris.ba »

Truba wrote: 05/02/2023 08:51 Treba mu uzet sto vise para sudski
Pa da radi dzaba

Ja se kunem za 40ak godina slusanja popadije nisam nista cuo o islamu...skontao sam da i ne znaju nista o muslimanima..
Imaju samo 1 semestar na faksu islam...a i plaho ih ne zanima
Pa procitaj malo. Mozda skontas da je u pravu. :D

Puna podrska Islamskoj zajednici da pusti da im imama saslusavaju kao teroristu.
Policijska uprava iz Prijedora uputila je poziv imamu džamije u Kozarcu, Amiru Mahiću, da u svojstvu osumničenjog dođe na saslušanje u policijsku stanicu u utorak, 7. februara, saznaje N1.


Naime, u pozivu se navodi da Mahić treba da se javi u Odjeljenje protiv terorizma, ekstremizma i istrage ratnih zločina.
Razlog je ispitivanje u svojstvo osumnjičenog zbog osnova sumnje da je izvršio krivično djelo “Javno izazivanje i poticanje nasilja i mržnje” iz člana 359. stav 1. Krivičnog zakona RS.

Podsjetimo, imam je nedavno govorio neprimjereno o SPC i Svetom Savi, nakon čega se izvinio, a Islamska zajednica u BiH je pokrenula postupak protiv njega.
Pa je li govorio neprimjereno (sto nije krivicno djelo) ili je izazivao/pozivao na mrznju?

Javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje
Član 359

(1) Ko putem štampe, radija, televizije, kompjuterskog sistema ili društvene mreže, na javnom skupu ili javnom mjestu ili na drugi način javno poziva, izaziva ili podstiče ili učini dostupnim javnosti letke, slike ili neke druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema određenom licu ili grupama zbog njihove nacionalne, rasne, vjerske ili etničke pripadnosti, boje kože, pola, seksualno opredjeljenja, invaliditeta, rodnog identiteta, porijekla ili kakvih drugih osobina, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
User avatar
konektovan
Posts: 40649
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#337 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by konektovan »

Podrška imamu... :bih:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#338 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Haris.ba »

konektovan wrote: 05/02/2023 10:07 Podrška imamu... :bih:
Od toga nema nista. Slijedeci petak je prilika. Svi imami da dobiju naredbu od reisa da procitaju istu hutbu.

Ali, naravno da nece.

Imami da kazu svim dzematlijama da postave tekst hutbe kao licni tekst hutbe na licne profile interneta.

Ali, naravno da nece.
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#339 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by argyle »

Podrska nasem imamu.
SPC je genocidno-teroristicka cetnicka organizacija koja je i vlastite prpadnike koji su skrenuli sa "pravog" puta proglasila izdajnicima vjere.

Vlasenica '92



https://www.mreza-mira.net/vijesti/razn ... -efendija/

Milorad Golijan, čovjek heroj koji je spasio dvojicu imama, postaje žrtva svog herojstva i kako reče, najusamljeniji čovjek u Vlasenici. A ni crkveni velikodostojnici nisu sjedjeli skrštenih ruku. Ni oni nisu, nošeni nacionalizmom, željeli takvog čovjeka u gradu. Ni njima nije bilo potaman, što se prota Golijan uzdigao iznad mahale.

Pa je već na jesen ‘92 godine stigao ferman od vladike Kačavende, znanog po zlu i danas, da se prota Golijan, prebaci i izmjesti u Sremsku Mitrovicu.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#340 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by HelaS »

argyle wrote: 05/02/2023 10:44 Podrska nasem imamu.
SPC je genocidno-teroristicka cetnicka organizacija koja je i vlastite prpadnike koji su skrenuli sa "pravog" puta proglasila izdajnicima vjere.
Nije ti ova izjava, kolega, usklađena ni sa pravilima ovog Foruma, niti sa drugim pravilima našeg društva :-) Čak se nalazi i na istom kulturološkom nivou...hoću reći - jednaki ste u svojim idejama :(

app.php/rules

Osim toga, ako je IZ "osudila" retoriku imama, ako će biti sudski procesuiran zbog djela iz krivičnog zakona, ko si ti, ko smo mi, da se ponašamo protiv tih odluka :-)
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#341 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by El_comadante »

argyle wrote: 05/02/2023 10:44 Podrska nasem imamu.
SPC je genocidno-teroristicka cetnicka organizacija koja je i vlastite prpadnike koji su skrenuli sa "pravog" puta proglasila izdajnicima vjere.

Vlasenica '92



https://www.mreza-mira.net/vijesti/razn ... -efendija/

Milorad Golijan, čovjek heroj koji je spasio dvojicu imama, postaje žrtva svog herojstva i kako reče, najusamljeniji čovjek u Vlasenici. A ni crkveni velikodostojnici nisu sjedjeli skrštenih ruku. Ni oni nisu, nošeni nacionalizmom, željeli takvog čovjeka u gradu. Ni njima nije bilo potaman, što se prota Golijan uzdigao iznad mahale.

Pa je već na jesen ‘92 godine stigao ferman od vladike Kačavende, znanog po zlu i danas, da se prota Golijan, prebaci i izmjesti u Sremsku Mitrovicu.
Podrška Imamu. Ovo zadnje napisano je najbolji dokaz kakvi su zaista, šta misle o nama i oni koji nam pomažu.
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#342 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by El_comadante »

Truba wrote: 05/02/2023 08:51
JMGuti wrote: 05/02/2023 02:20 Svi trebamo paziti na javno izgovorene riječi, pogotovo vjerski službenici. Lik je izazvao vjerske i nacionalne netrpeljivosti povezivajući jednu vjersku instituciju sa fašizmom. U državi u kakvoj živimo, malo je reći da je napravio glupost. Udaljiti ga iz službe
Treba mu uzet sto vise para sudski
Pa da radi dzaba

Ja se kunem za 40ak godina slusanja popadije nisam nista cuo o islamu...skontao sam da i ne znaju nista o muslimanima..
Imaju samo 1 semestar na faksu islam...a i plaho ih ne zanima
Pa što protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane u zapadnoj Hercegovini kad ih muslimani ne interesuju?
User avatar
konektovan
Posts: 40649
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#343 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by konektovan »

El_comadante wrote: 05/02/2023 10:56
Truba wrote: 05/02/2023 08:51

Treba mu uzet sto vise para sudski
Pa da radi dzaba

Ja se kunem za 40ak godina slusanja popadije nisam nista cuo o islamu...skontao sam da i ne znaju nista o muslimanima..
Imaju samo 1 semestar na faksu islam...a i plaho ih ne zanima
Pa što protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane u zapadnoj Hercegovini kad ih muslimani ne interesuju?
Kome ti pišeš..... :-)
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#344 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by HelaS »

El_comadante wrote: 05/02/2023 10:56
Truba wrote: 05/02/2023 08:51

Treba mu uzet sto vise para sudski
Pa da radi dzaba

Ja se kunem za 40ak godina slusanja popadije nisam nista cuo o islamu...skontao sam da i ne znaju nista o muslimanima..
Imaju samo 1 semestar na faksu islam...a i plaho ih ne zanima
Pa što protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane u zapadnoj Hercegovini kad ih muslimani ne interesuju?
Truba piše o "popadiji". Za koga ti pišeš da "protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane"?
User avatar
konektovan
Posts: 40649
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#345 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by konektovan »

HelaS wrote: 05/02/2023 11:00
El_comadante wrote: 05/02/2023 10:56

Pa što protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane u zapadnoj Hercegovini kad ih muslimani ne interesuju?
Truba piše o "popadiji". Za koga ti pišeš da "protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane"?
Pa o popadiji, vjerski službenicima,..koji su učestvovali u tome, aminovali to..ne znam da su pravili demonstracije protiv toga. :-)
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#346 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by HelaS »

konektovan wrote: 05/02/2023 11:02
HelaS wrote: 05/02/2023 11:00

Truba piše o "popadiji". Za koga ti pišeš da "protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane"?
Pa o popadiji, vjerski službenicima,..koji su učestvovali u tome, aminovali to..ne znam da su pravili demonstracije protiv toga. :-)
Dok ne odgovori El_comadante, da podsjetim na njegov post: "protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane". Popadija?
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#347 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Truba »

El_comadante wrote: 05/02/2023 10:56
Truba wrote: 05/02/2023 08:51

Treba mu uzet sto vise para sudski
Pa da radi dzaba

Ja se kunem za 40ak godina slusanja popadije nisam nista cuo o islamu...skontao sam da i ne znaju nista o muslimanima..
Imaju samo 1 semestar na faksu islam...a i plaho ih ne zanima
Pa što protjeraše, pobiše i zatvorite tolike muslimane u zapadnoj Hercegovini kad ih muslimani ne interesuju?
Jaoj spinovanja
govorim o propovijedima obracannima na kojima sam sudjelovao satima vjeronauka itd
Ja ne znam stvarno cemu ove replike
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#348 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Daft Haruki »

Islamska zajednica treba da svaki petak drzi hudbu da se ne baca smece u rijeke i da ko je musliman to mu je zabranjeno.
75 km od izvora do Zenice tolko pladtike,guma i ostalog otpada zavrsi na obalama Bosne da kad se pogleda u korito kao da smo najveci divljaci na svijetu. Jebo Afriku . Kao da je rijeka smetljiste . Tako se cuva Bih
User avatar
konektovan
Posts: 40649
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#349 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by konektovan »

Daft Haruki wrote: 05/02/2023 11:11 Islamska zajednica treba da svaki petak drzi hudbu da se ne baca smece u rijeke i da ko je musliman to mu je zabranjeno.
75 km od izvora do Zenice tolko pladtike,guma i ostalog otpada zavrsi na obalama Bosne da kad se pogleda u korito kao da smo najveci divljaci na svijetu. Jebo Afriku . Kao da je rijeka smetljiste . Tako se cuva Bih
Priča se i o tome...možda nećeš vjerovati, ali priča..
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#350 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by -Chesterfield- »

Truba wrote: 05/02/2023 08:51
Ja se kunem za 40ak godina slusanja popadije nisam nista cuo o islamu...skontao sam da i ne znaju nista o muslimanima..
Imaju samo 1 semestar na faksu islam...a i plaho ih ne zanima
Pa u tome i jeste problem. Nisu vas učili šta je istina.
Generacije su odgajane na mitomaniji, mržnji prema muslimanima, itd...
Na kraju je kulminiralo genocidom.
Post Reply