Protestanti u BiH

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#26 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

no_sikiriki wrote: 12/11/2021 10:35 Meni je fascinantan broj stranaca koji su ovdje u nekoj ulozi misionara. Imala sam par nekih susreta prije vise godina poslovno, i poznavala jednu porodicu koja je dugo zivjela ovdje. I vidim one momke u odijelima (strance) često, pa nude neke kurseve engleskog i sl. Moram priznati da mi je interesantan njihov izbor da dodju u Sarajevo, gdje ne znam da su ljudi bas otvoreni za mijenjanje svoje religije.
Ti u odjelima su ili mormoni ili jehovini svjedoci. Oni nisu protestanti.
Poenta misionarstva nema veze sa voljnošću ljudi da vjeruju u nešto što im se propovjeda niti njihovom otvorenošću za te poruke. Misionari idu tamo gdje vjeruju da su pozvani od Boga, a ima ih po cijelom svijetu. Na kraju krajeva to je Isusova zapovijed.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#27 Re: Protestanti u BiH

Post by no_sikiriki »

dacha bosanac wrote: 12/11/2021 11:26
no_sikiriki wrote: 12/11/2021 10:35 Meni je fascinantan broj stranaca koji su ovdje u nekoj ulozi misionara. Imala sam par nekih susreta prije vise godina poslovno, i poznavala jednu porodicu koja je dugo zivjela ovdje. I vidim one momke u odijelima (strance) često, pa nude neke kurseve engleskog i sl. Moram priznati da mi je interesantan njihov izbor da dodju u Sarajevo, gdje ne znam da su ljudi bas otvoreni za mijenjanje svoje religije.
Ti u odjelima su ili mormoni ili jehovini svjedoci. Oni nisu protestanti.
Poenta misionarstva nema veze sa voljnošću ljudi da vjeruju u nešto što im se propovjeda niti njihovom otvorenošću za te poruke. Misionari idu tamo gdje vjeruju da su pozvani od Boga, a ima ih po cijelom svijetu. Na kraju krajeva to je Isusova zapovijed.
Ok, thanks za info.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#28 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

no_sikiriki wrote: 12/11/2021 11:31
dacha bosanac wrote: 12/11/2021 11:26
Ok, thanks za info.
You are welcome :)
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29 Re: Protestanti u BiH

Post by Truba »

kršćanstvo je u osnovi misionarski poziv
dakle svaki kršćanin je pozvan širiti kršćanstvo

međutim mi živimo u zemlji gdje se to podrazumjeva kao prozelitizam i nije nikako poželjno već stotinama godina
budući da svaki narod ima svoju monoteističku priznatu i poznatu zajednicu
pa kod nas to širenje vjere nije mejnstrim
jer se podrazumijva da jovo ima pravoslavni ante katolički i ahmed muslimanski bekgranud

što pokazuju i popisi i sve ostalo

tamo gdje su svi amerikanci... britanci... ne znam ni sam više kako to objasniti tamo je hod od kuće do kuće poznat i priznat

a to smo i gledali po filmovima :D

najpoznatija misionarka je jelte Miss Irby :D ima i svoju ulicu
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#30 Re: Protestanti u BiH

Post by no_sikiriki »

ne znam da je bas priznat, zivjela sam i na Zapadu i ne znam da je ikad iko ikoga pustao u kucu :D
vise su me ljudi (protestanti) zvali na neka druzenja u crkvi itd., ali nisu nikad bili napadni kad bih se samo zahvalila i odbila.
ono u cemu su u pravu jeste da na Zapadu ipak ljudi vise razmisljaju i biraju svoju religiju sami za sebe, a ovdje smo svi upravo po imenu vec smjesteni u svoje torove i podrazumijeva se da smo to ili to.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: Protestanti u BiH

Post by Truba »

pa to kažem zvati... svejedno ostavljati letke

animirati po školama ili fakultetima zvati na partije ovo ono...

zna se svaka mladež ima svoje krugove što se vjere tiče i one su u crkvama i džamijama


kod nas se prozelitizam vrši u obitelji to jest braku :D multietničnom gdje su djeca zapravo one vjere čija je i većina u tom gradu... najčešće je tako
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#32 Re: Protestanti u BiH

Post by sinuhe »

U ratu su te americke crkve organizovale prijem izbjeglica kao sponzori. Dosta je otislo i iz Njemacke poslije rata njihovim posredstvom.
Vjerujem da je i danas preko njih moguce isposlovati neku stipendiju ili vizu ali sigurno da traze i neku posvecenost.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#33 Re: Protestanti u BiH

Post by geralt »

Mijenjanje crkve je sasvim cesta i normalna stvar kod krscana na zapadu, posebno u Americi. Znam recimo za Amerikanca koji je presao sa protestantizma na pravoslavlje. Poceli mu evangelisti ici na zivce, imao raje Ukrajinaca, otisao sa njima par puta u njihovu crkvu i svidjelo mu se.

Potpuna promjena religije je dosta rjedja, ali opet puno cesca nego kod nas.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#34 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Image
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#35 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Da se nadovežem na par gornjih upisa. Najveća istina je to za torove i poistovjećivanje nacije i vjere. Zakon BiH govori o slobodi vjerskog ubjeđenja i slobode odabira, ali to je u praksi jako teško. Problem je što ovdje ljudi doživljavaju tu kršćansku misju kao atak na njihov identitet, posebno nacionalni.
Pod broj jedan, ovdje ljudi moraju shvatiti da su svi postojeći narod na ovim prostorima, prije nego li su postali kršćani/hrišćani, a poslje i muslimani, bili su pagani. Znači biti Hrvat, Srbin ili Bošnjak ne znači po automatizmu biti katolik, pravoslavac ili musliman. isto tako kod nas protestanata, naša djeca imaju pravo odabira. Ne postaju protestanti po automatizmu (rođenju). zato i nema krštavanja male djece nego osoba koje su svjesne da se opredjele za vjeru.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#36 Re: Protestanti u BiH

Post by broj dva »

dacha bosanac wrote: 10/11/2021 23:52
hamos wrote: 10/11/2021 23:48 ali zanimljivo je da su vecinom sve protestantske zemlje danas mahom ateisticke,tipa svedska
pazi, ima istine, ali nije baš baš tako. Zapadne evropske zemlje sve više naginju nekim drugim stvarima i nisu više utemeljene kao nekada na biblijskim principima. Kada se to počelo dešavati, počeo se dešavati i ekonomski i moralni pad. Ali čuj...svako bira, pa ko voli nek izvoli :D
Zar je tako ? Te zemlje nikada nisu bile bogatije nego sada zar ne ? I nikada nisu bile manje religiozne nego sada zar ne ? Mada je "protestant work ethics" imao i ima ulogu u blagostanju društva, religioznost nema.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#37 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

broj dva wrote: 12/11/2021 18:31 Zar je tako ? Te zemlje nikada nisu bile bogatije nego sada zar ne ? I nikada nisu bile manje religiozne nego sada zar ne ? Mada je "protestant work ethics" imao i ima ulogu u blagostanju društva, religioznost nema.
Pa, teško je uporediti bogststvo onda i sad. Vremena su različita. Činjenica je da je protestantizam (ispravnije je reči povratak istinskom vjerovanju u Sveto Pismo) i djelovanje u skladu sa istim, donjelo i duhovni i moralni i etički i materijalni prosperitet. O ovom sadašnjem vremenu se može pisati u kontekstu da će se mnogi ljudi (koji su bili vjernici) okrenuti od Boga i krenuti za stvarima koje su suprotne Njemu, ali blagostanje je ostalo kao posljedica povratka Bogu u nekim pređašnjim vremenima.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#38 Re: Protestanti u BiH

Post by Bosanac sa dna kace »

:
dacha bosanac wrote: 12/11/2021 17:45 Image
Ovih ogromnih plakata ima uglae ðe su Bošnjaci većina.
Ima li ovoga u Z. Hercegovini? Žepču? Bijeljini?
U Lukavici bila Baptistička crkva, nekud su nestali, nema više, haman brže otišli nego došli...
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#39 Re: Protestanti u BiH

Post by sinuhe »

Imaju crkvu u Banjaluci u nekad Keminoj kafani. :D
Kako se protestanti dijele po tim etnickim linijama u BiH?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#40 Re: Protestanti u BiH

Post by geralt »

Bosanac sa dna kace wrote: 12/11/2021 18:51 Ovih ogromnih plakata ima uglae ðe su Bošnjaci većina.
Ima li ovoga u Z. Hercegovini? Žepču? Bijeljini?
U Lukavici bila Baptistička crkva, nekud su nestali, nema više, haman brže otišli nego došli...
Google prikazuje protestantske crkve u zapadnom dijelu Mostara, Bijeljini, Brckom i Prijedoru, tako da mislim da je refleksna reakcija o "podvali Bosnjacima" pogresna.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#41 Re: Protestanti u BiH

Post by Bosanac sa dna kace »

geralt wrote: 12/11/2021 20:58
Bosanac sa dna kace wrote: 12/11/2021 18:51 Ovih ogromnih plakata ima uglae ðe su Bošnjaci većina.
Ima li ovoga u Z. Hercegovini? Žepču? Bijeljini?
U Lukavici bila Baptistička crkva, nekud su nestali, nema više, haman brže otišli nego došli...
Google prikazuje protestantske crkve u zapadnom dijelu Mostara, Bijeljini, Brckom i Prijedoru, tako da mislim da je refleksna reakcija o "podvali Bosnjacima" pogresna.
Sjecam se kad su bili protesti u Brckom protiv povratka Bosnjaka i Hrvata, a za ostanaka Srba, pa onda protesti protiv uspostavljanja Distrikta, redovno bi stradavala zgrada protestantske crkve.
Ja nisam spomenu nikakavu podvalu. Ne mogu a da se ne cudim da mnogo toga ima po Sarajevu, Gorazdu, Zenici...a nema gdje zive ''promicatelji europoskih vrijednosti''.
Usput budi receno evangelika i ostalih protestanata je biloü a vjerujem i da danas imaü po raznim dijelovima BiH gdje su bila radnicka naselja.
Kolko sjecam jednu neku protestantsku crkvicu nedje u Bijeljini ili okolini je bio prisvojio Kacavenda, cini mi se da je cak i vratio...
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#42 Re: Protestanti u BiH

Post by dacha bosanac »

Jedni od najpoznatijih protestanata bili svojevremeno u rajvoSa...al ne fištulju raja tekstove, samo mjuzu :D

hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#43 Re: Protestanti u BiH

Post by hamos »

Bosanac sa dna kace wrote: 13/11/2021 22:50
geralt wrote: 12/11/2021 20:58
Google prikazuje protestantske crkve u zapadnom dijelu Mostara, Bijeljini, Brckom i Prijedoru, tako da mislim da je refleksna reakcija o "podvali Bosnjacima" pogresna.
Sjecam se kad su bili protesti u Brckom protiv povratka Bosnjaka i Hrvata, a za ostanaka Srba, pa onda protesti protiv uspostavljanja Distrikta, redovno bi stradavala zgrada protestantske crkve.
Ja nisam spomenu nikakavu podvalu. Ne mogu a da se ne cudim da mnogo toga ima po Sarajevu, Gorazdu, Zenici...a nema gdje zive ''promicatelji europoskih vrijednosti''.
Usput budi receno evangelika i ostalih protestanata je biloü a vjerujem i da danas imaü po raznim dijelovima BiH gdje su bila radnicka naselja.
Kolko sjecam jednu neku protestantsku crkvicu nedje u Bijeljini ili okolini je bio prisvojio Kacavenda, cini mi se da je cak i vratio...

Najveci procenat konvertita su hrvati i romi,istina je da se vise fokusiraju na bosnjake ali uspjeha nemaju...a nije ni cudno sto se fokusiraju na bosnjake,dva ostala naroda vec vjeruje u kriz i Isusa.Nece ni muslimani konvertirati sijje vec krscane :thumbup:

Mi smo jednom skolskti otisli posjetit jehovine svjedoke ,zavrsilo je tako da su preobratili jednu iranku :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#44 Re: Protestanti u BiH

Post by Bloo »

hamos wrote: 22/11/2021 12:11 Nece ni muslimani konvertirati sijje
:?
a sufije, a ahmedije?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: Protestanti u BiH

Post by Truba »

jesu dosadni više sa zapadnom hercegovinom

da meni je u zapadnoj hercegovini došla baba na vrata i prodala knjigu hare krišna za 20 kuna 1993.

da ima ih dole
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: Protestanti u BiH

Post by Truba »

dacha bosanac wrote: 12/11/2021 17:51 Da se nadovežem na par gornjih upisa. Najveća istina je to za torove i poistovjećivanje nacije i vjere. Zakon BiH govori o slobodi vjerskog ubjeđenja i slobode odabira, ali to je u praksi jako teško. Problem je što ovdje ljudi doživljavaju tu kršćansku misju kao atak na njihov identitet, posebno nacionalni.
Pod broj jedan, ovdje ljudi moraju shvatiti da su svi postojeći narod na ovim prostorima, prije nego li su postali kršćani/hrišćani, a poslje i muslimani, bili su pagani. Znači biti Hrvat, Srbin ili Bošnjak ne znači po automatizmu biti katolik, pravoslavac ili musliman. isto tako kod nas protestanata, naša djeca imaju pravo odabira. Ne postaju protestanti po automatizmu (rođenju). zato i nema krštavanja male djece nego osoba koje su svjesne da se opredjele za vjeru.
to je ono što ja govorim pa se ljudi smiju
ako si član Napretka... velika je vjerojatnoća da si hrvat...ali ne moraš biti

ljudi se smiju kada kažem da se nacija dokazuje i članstvom u nekom HKD...u nekom zboru... u nekom šahovskom klubu iz usore
pa i mjestom rođenja KOD NAS
ako si rođen u katoličkoj vjeri najveća je vjerojatnoža da si hrvat (ovo je u FBIH u RS ima prnjavor i sela gdje su rusini poljaci i neku drugi narodi katolici ili grkokatolici)

naravno ima iznimki

jedan mali primjer
evo recimo lik je (šerijatski) oženio danijelu u mostaru
reko bi čovjek taj SDPovac nazvat ćemo ga Mahir multikulti pa u braku promovira ono što bi drugima "nametao"

jok danijela je obraćenica s ateizma njezini roditelji su bošnjaci komunjare koji su se nekome dodvoravali pa takva imena davali djeci
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#47 Re: Protestanti u BiH

Post by Bosanac sa dna kace »

hamos wrote: 22/11/2021 12:11
Bosanac sa dna kace wrote: 13/11/2021 22:50
Sjecam se kad su bili protesti u Brckom protiv povratka Bosnjaka i Hrvata, a za ostanaka Srba, pa onda protesti protiv uspostavljanja Distrikta, redovno bi stradavala zgrada protestantske crkve.
Ja nisam spomenu nikakavu podvalu. Ne mogu a da se ne cudim da mnogo toga ima po Sarajevu, Gorazdu, Zenici...a nema gdje zive ''promicatelji europoskih vrijednosti''.
Usput budi receno evangelika i ostalih protestanata je biloü a vjerujem i da danas imaü po raznim dijelovima BiH gdje su bila radnicka naselja.
Kolko sjecam jednu neku protestantsku crkvicu nedje u Bijeljini ili okolini je bio prisvojio Kacavenda, cini mi se da je cak i vratio...

Najveci procenat konvertita su hrvati i romi,istina je da se vise fokusiraju na bosnjake ali uspjeha nemaju...a nije ni cudno sto se fokusiraju na bosnjake,dva ostala naroda vec vjeruje u kriz i Isusa.Nece ni muslimani konvertirati sijje vec krscane :thumbup:

Mi smo jednom skolskti otisli posjetit jehovine svjedoke ,zavrsilo je tako da su preobratili jednu iranku :lol:
Ja ipak mislimd a se vecina krscanskih misionara u BiH najvise usmjerila na Srbe, Rome i ostale. Mislim ipak da najmanje imaju uspjeha medju Hrvatima tj. svim katolicima u BiH. Mozda tu ima nekih razlika u nijansama npr. da baptisti imaju vise uspjeha medju Hrvatima nego adventisti i jehovini svjedoci...
Black swan wrote: 22/11/2021 13:52 jesu dosadni više sa zapadnom hercegovinom

da meni je u zapadnoj hercegovini došla baba na vrata i prodala knjigu hare krišna za 20 kuna 1993.

da ima ih dole
bio si istovremeno i u Sarajevu i u Zapadnoj Hercegovini 1993. godine? :?
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#48 Re: Protestanti u BiH

Post by bhnapoleon1 »

Možda je pogrešna tema ali jako je neodgovorno slati djecu po raznim vukojebinama da hodaju i propovijedaju, što rade Jehovini svjedoci. Vrlo lako mogu naletit na neku budalu brđanina koji će misliti da se radi o provokaciji i da ni krivi ni dužni najebu. Kod mene u kraju su bili simpatični jer su se nudili da pomognu koga bi zatekli u poslovima, ali su u neznanju se bili uputili na put u susjedno selo koje nije bilo blizu i još esta ide kroz šumu.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#49 Re: Protestanti u BiH

Post by Sara03 »

Bosanac sa dna kace wrote: 06/12/2021 20:48 bio si istovremeno i u Sarajevu i u Zapadnoj Hercegovini 1993. godine? :?
Omniprezentan. :izet:
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#50 Re: Protestanti u BiH

Post by McGradySA »

Kakve su ovo novotarije sa adventistima sve više otvorenim prema papi i doktrini trojstva?
Post Reply