Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1751 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:51
Edouard wrote: 18/01/2022 21:46
I, koji je iznos te univerzalne konstante?
Gravitacijska konstanta (znak G), prirodna konstanta koja se pojavljuje u općem zakonu gravitacije kao faktor razmjernosti privlačne sile između dvaju tijela na određenoj udaljenosti i njihovih masa. Prvi ju je izmjerio Henry Cavendish 1798. s pomoću precizne torzijske vage. Današnja izmjerena vrijednost gravitacijske konstante iznosi: G = 6,674 08 · 10–11 Nm²/kg².
Shodno formuli koju sam navela, onda u tom slučaju možeš za mase m1 i m2 uzimati mase neka dva tijela da odrediš njihovu međusobnu silu privlačenja.

G i g, nisu isto.
Da, ali nitko ovdje nije spominjao gravitacijsku konstantu, već gravitaciju, a to je g.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1752 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Sunce će postati crveni div za 4.57 milijardi godina. Proračuni govore da će se ono dovoljno napuhati da proguta orbite Merkura, Venere i Zemlje. Kako će Sunce gubiti masu tako će planeti polagano pobjeći u udaljenije orbite pa je prema sadašnjim teorijama sigurno da će stradati samo Merkur.

Zbog postepenog zagrijavanja Sunca i njegovog širenja Zemlja će već za 1.5 milijardi godina postati nepogodna za život. Prvo će ispariti oceani što će uzrokovati efekt staklenika kakav danas proživljava Venera. Atmosfera će polako ispariti u Svemir a nakon toga će se površinske stijene rastopiti. Zemlja, a i Venera, tada će svoj kraj doživjeti kao spaljeni planeti u orbiti oko bijelog patuljka.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1753 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

ja kažem koliko je sati, a odgovor glasi: sutra će biti lijepo vrijeme.

Dakle, pitam tko je u svojim ranijim upisima ikako spominjao gravitacionu konstantu s kojom si upala u diskussiju?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1754 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Edouard wrote: 18/01/2022 22:03
Da, ali nitko ovdje nije spominjao gravitacijsku konstantu, već gravitaciju, a to je g.
Dozer je u ranijim pisanjima,koliko sam upratila, rekao da Sunce raste/u smislu mase/ i da se gravitacija povećava.
Gravitacija je sila, ako stavis u Njutnov zakon varijantu neke mase Sunca manje i veće u odnosu na masu Zemlje, vidjećeš da je F veće u slučaju veće mase.Zbog rasta Sunca po toj nekoj pretpostavci uzajamna sila privlačenja će biti veća.Provjeri na prostom primjeru.Naravno, ne zaboravi da se udaljenost između Sunca i Zemlje u slučaju rasta smanjuje...
Last edited by vjeshalica on 18/01/2022 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#1755 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Njanjavi »

Problem sa religijom je taj sto je izmixano ponesto istorijskih dogadjaja sa izmisljenim.
Problem je sto je u startu na silu zlo i neprirodno bice predstavljeno kao bog.
Problem je sto je lazno optuzen jedan od generala, lucifer, koji je najvise i pomogao ljudskoj rasi da se donekle oslobodi iz robstva yahwea.
Problem je sto je svaki hamelj tumacio kako njemu pashe nešto sto u biti i ne treba bit uputstvo za zivot vec neka vrsta istorijske citanke.
Problem su i preglasna crkvena zvona i drekavac sa djamije ako cemo iskreno.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1756 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

vjeshalica wrote: 18/01/2022 22:20
Edouard wrote: 18/01/2022 22:03
Da, ali nitko ovdje nije spominjao gravitacijsku konstantu, već gravitaciju, a to je g.
Dozer je u ranijim pisanjima,koliko sam upratila, rekao da Sunce raste/u smislu mase/ i da se gravitacija povećava.
Gravitacija je sila, ako stavis u Njutnov zakon varijantu neke mase Sunca manje i veće u odnosu na masu Zemlje, vidjećeš da je F veće u slučaju veće mase.Zbog rasta Sunca po toj nekoj pretpostavci uzajamna sila privlačenja će biti veća.Provjeri na prostom primjeru.Naravno, ne zaboravi da se udaljenost između Sunca i Zemlje u slučaju rasta smanjuje...
Dozeru je štošta nejasno. Da, rekao je da Sunce raste i da se gravitacija povećava. Ali nije spominjao u smislu mase, premda se ne bi trebalo čuditi ako je to mislio, možda je ipak mislio samo na volumen.
vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:34 ne raste gravitacija nego sila uzajamnog privlačenja...
A kako to ne raste gravitacija ako masa raste?
I nema potrebe objašnjavati mi šta je gravitacija i Newton-ov zakon.
Mene ovdje prvenstveno zanima objašnjenje upada, tj. šta je to krivo rečeno da si imala potrebu upasti u diskusiju, i ne baš s previše skromnosti upitati:
gdje ste vi skolu zavrsavali?
Last edited by Edouard on 19/01/2022 00:43, edited 1 time in total.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1757 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 17/01/2022 23:06
Edouard wrote: 17/01/2022 22:50

Na osnovu čega to zaključuješ, ili, šta bi rek'o Dozer, gdje su ti dokazi?
Na osnovu toga što zavisimo od svemira, ne on od nas. Mjesec neka nešto izbaci iz orbite najebali smo, a tek Sunce. Ili malo jača solarna oluja neka krene sa Sunca na Zemlju. A nije baš da možemo spriječiti takav događaj ako se desi.

Zaustavi cunami, erupciju vulkana, zemljotres itd, ako si toliko bitan.

Koronu ne možemo staviti pod kontrolu, promijenila nam je poimanja slobode, sigurnosti i demokratije, nismo mi nju promijenili, ona je promijenila naša "dostignuća", dakle, ovdje na Zemlji nam nekoliko nanometara napravi paniku, a da u Svemiru nešto bitno uradimo.

Jako smo bitni, neizmjerno...
Pa ne bih rekao da je na osnovu toga što zavisimo od svemira, tvoj zaključak valjan.
Znaš da kompjuter pored procesora koji je, premda manji, ali i najbitniji dio, da ima i jedinicu za napajanje, monitor, tipkovnicu...
I ako recimo dođe do prenapona iz jedinice za napajanje, a zaštita ne proradi, crkne procesor.
Od poznate materije u Svemiru, ljudski mozak je najsloženija struktura. I to naglašavam, samo na nivou materije, a da ono nematerijalno i ne spominjem.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1758 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

belfy wrote: 17/01/2022 23:12
Edouard wrote: 17/01/2022 21:20 Prva mi rečenica ovdje nije baš jasna, što je tu subjekt, predikat, objekt, ali pokušat ću.
Govorimo o nama, o čovjeku, da mu je, za provesti uspješan život na Zemlji izuzetno važno poznavanje smisla života, njegove misije, iz koje onda proizlaze ciljevi i zadaci. Jer, kako govoriti o uspješnosti života ako ne poznamo cilj.
A koji je smisao njegova života, to on u određenom historijskom trenutku najjasnije prima porukom, informacijom koja dolazi preko Božje objave, a koja sadrži upute, zakone, pravila, savjete... sve potrebno za uredan i uspješan život; ono šta informacija i prema teoriji inače radi u sistemu - smanjuje nered.
Šta se tiče drugih i brojnijih oblika života na Zemlji o kojima pričaš, od onih najjednostavnijih pa do najsloženijih, i oni nose u sebi zapisanu poruku, kompleksnu i specifičnu informaciju u svojoj DNA, neki i RNA, bez koje ne bi mogli postojati.
Dakle, u temeljima razumnog i nerazumnog svijeta igru vodi ne materija, već informacija iza koje stoji inteligencija.
koji je, prema tvom shvatanju, smisao zivota i koji je njegov cilj?
Malo poetski, ali ne samo poetski.
Mi smo Božja misao i kada u skladu s njom idemo, tada naš život ima smisao, smisao života.
A ako te ozbiljno i detaljno zanima kršćanska doktrina, nauk o smislu i cilju ljudskog života, pogledaj u Katekizam katoličke crkve.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1759 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 18/01/2022 23:58
Hakiz wrote: 17/01/2022 23:06

Na osnovu toga što zavisimo od svemira, ne on od nas. Mjesec neka nešto izbaci iz orbite najebali smo, a tek Sunce. Ili malo jača solarna oluja neka krene sa Sunca na Zemlju. A nije baš da možemo spriječiti takav događaj ako se desi.

Zaustavi cunami, erupciju vulkana, zemljotres itd, ako si toliko bitan.

Koronu ne možemo staviti pod kontrolu, promijenila nam je poimanja slobode, sigurnosti i demokratije, nismo mi nju promijenili, ona je promijenila naša "dostignuća", dakle, ovdje na Zemlji nam nekoliko nanometara napravi paniku, a da u Svemiru nešto bitno uradimo.

Jako smo bitni, neizmjerno...
Pa ne bih rekao da je na osnovu toga što zavisimo od svemira, tvoj zaključak valjan.
Znaš da kompjuter pored procesora koji je, premda manji, ali i najbitniji dio, da ima i jedinicu za napajanje, monitor, tipkovnicu...
I ako recimo dođe do prenapona iz jedinice za napajanje, a zaštita ne proradi, crkne procesor.
Od poznate materije u Svemiru, ljudski mozak je najsloženija struktura. I to naglašavam, samo na nivou materije, a da ono nematerijalno i ne spominjem.
Kompjuter ne može raditi ako nema bilo koju od navedenih komponenti. Svemir, Zemlja, priroda mogu sasvim dobro funkcionisati bez čovjeka. Ako uzmemo da je Lucy prvi "čovjek", a ona je stara oko 3,2 miliona godina, to znači da su Zemlja, koja je stara oko 4,2 milijarde godina, i Svemir, koji je star oko 14 milijardi godina, funkcionisali bez ljudi duže, mnogo duže, nego što ljudi postoje. I ništa im se nije desilo, Svemir se čak i širi. Samo zamisli Zemlju (a to znači vjerovatno i Svemir jer dokaza o postojanju ljudi van Zemlje nemamo) bez ljudi, zamisli da ovog trenutka svi ljudi na Zemlji nestanu. Da li bi Zemlja nestala? Ne bi. Da li bi nestao život na Zemlji, biljke, životinje itd? Ne bi, to jeste, neke od onih koje smo mi stvorili ili izmijenili toliko da od nas zavise možda i bi nestale, ali život bi nastavio i bez njih kao i bez nas. Da li bi Svemir nestao da nas nema? Ne bi.

I kako smo to, onda, mi bitni?
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1760 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Edouard wrote: 19/01/2022 00:23
belfy wrote: 17/01/2022 23:12

koji je, prema tvom shvatanju, smisao zivota i koji je njegov cilj?
Malo poetski, ali ne samo poetski.
Mi smo Božja misao i kada u skladu s njom idemo, tada naš život ima smisao, smisao života.
A ako te ozbiljno i detaljno zanima kršćanska doktrina, nauk o smislu i cilju ljudskog života, pogledaj u Katekizam katoličke crkve.
"Mi smo bozja misao"
Ne znam sta reci na ovo. Ocigledno besmilena recenica ali bacena kao istina nad istinama.
Mogu i ja, evo da probam :


Mi smo sjeme Ygradsila i samo kada rastemo u harmoniji sa svjetom postizemo svoj smisao
Svako moze mudroseriti, svako moze koristiti jeftinu metafiziku. Sta ne mogu je dati smisao svojim tvrdnjama.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1761 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Dozer wrote: 17/01/2022 10:52
Nasa predvidjanja se svode na to da ce Sunce u jednom momentu u dalekoj buducnosti toliko narasti da ce sprziti Zemlju. OK. Ali, po tome onda ispada da ce Zemlja stajati gdje stoji, na istoj udaljenosti, a Sunce ce se pribliziti svojim rastom. Gdje je u tome nestal gravitacija, tj. privlacna sila Sunca...?

I, da li su nam vjerske knjige rekle ista od ovoga...? Koliko je meni poznato - ni slova.
Kako ništa? Pa jedna sura u Kur'anu nosi naziv Prestanak sjaja. I dovoljno ti je u pretraživač ukucati Kada Sunce sjaj izgubi, i naći ćeš raznih tumačenja.

https://www.tefsir.ba/index.php/ajet/5273
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1762 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Edouard wrote: 18/01/2022 23:40
vjeshalica wrote: 18/01/2022 22:20

Dozer je u ranijim pisanjima,koliko sam upratila, rekao da Sunce raste/u smislu mase/ i da se gravitacija povećava.
Gravitacija je sila, ako stavis u Njutnov zakon varijantu neke mase Sunca manje i veće u odnosu na masu Zemlje, vidjećeš da je F veće u slučaju veće mase.Zbog rasta Sunca po toj nekoj pretpostavci uzajamna sila privlačenja će biti veća.Provjeri na prostom primjeru.Naravno, ne zaboravi da se udaljenost između Sunca i Zemlje u slučaju rasta smanjuje...
Dozeru je štošta nejasno. Da, rekao je da Sunce raste i da se gravitacija povećava. Ali nije spominjao u smislu mase, premda se ne bi trebalo čuditi ako je to mislio, možda je ipak mislio samo na volumen.
vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:34 ne raste gravitacija nego sila uzajamnog privlačenja...
A kako to ne raste gravitacija ako masa raste?
I nema potrebe objašnjavati mi šta je gravitacija i Newton-ov zakon.
Mene ovdje prvenstveno zanima objašnjenje upada, tj. šta je to krivo rečeno da si imala potrebu upasti u diskusiju, i ne baš s previše skromnosti upitati:
gdje ste vi skolu zavrsavali?
Da probam opet,iznad pise
Gdje je u tome nestal gravitacija, tj. privlacna sila Sunca...?
Nije nestala sila uzajamnog privlacenja izmedju Sunca i Zemlje,nego se povecala nakon sto se Sunce uvecalo,a razdaljina izmedju smanjila.
Gravitacijsko ubrzanje (g) je nesto drugo u odnosu na gravitaciju kao silu privlacenja.To je poenta price.I zato pitam gdje ste skolu zavrsavali.Kad kazes gravitacija,onda to nije g, kako ti kazes vec je sila uzajamnog djelovanja 2 tijela.A kad kazes gravitacijsko ubrzanje,onda je to g,sto si ti mislio da je gravitacija.Tako da Dozer nije pogrijesio kad je pitao gdje je nestala gravitacija,dakle onda nije nestala nego se povecala,jer se rastojanje smanjilo,a masa povecala jednog tijela tj.Sunca.
Last edited by vjeshalica on 19/01/2022 09:05, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1763 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

-Chesterfield- wrote: 19/01/2022 08:11
Dozer wrote: 17/01/2022 10:52
Nasa predvidjanja se svode na to da ce Sunce u jednom momentu u dalekoj buducnosti toliko narasti da ce sprziti Zemlju. OK. Ali, po tome onda ispada da ce Zemlja stajati gdje stoji, na istoj udaljenosti, a Sunce ce se pribliziti svojim rastom. Gdje je u tome nestal gravitacija, tj. privlacna sila Sunca...?

I, da li su nam vjerske knjige rekle ista od ovoga...? Koliko je meni poznato - ni slova.
Kako ništa? Pa jedna sura u Kur'anu nosi naziv Prestanak sjaja. I dovoljno ti je u pretraživač ukucati Kada Sunce sjaj izgubi, i naći ćeš raznih tumačenja.

https://www.tefsir.ba/index.php/ajet/5273
Kada Sunce smota i izgubi sjaj." Riječ znači: saviti se, krajevi ili dijelovi nečega jedni prema drugima. Otuda se ona koristi u značenju "smotati turban" ili "skupiti haljine." Ovdje riječ znači: sastaviti, smotati i baciti, a kad se ovako uradi sa Suncem, ono će izgubiti sjaj.
Pogledaj onda ovo:
1915. godine poznati naučnik Albert Einstein je objavio teoriju općeg relativiteta koja je dala jedno novo značenje gravitaciji i njenom djelovanju na prostor.Prema teoriji općeg relativiteta masivni objekti uzrokuju gravitaciju - deformaciju i krivljenje prostora. Kao posljedica deformacije prostora nastaju gravitacioni talasi.
Dakle, ako uzmemo da ce "skupiti haljine" ,onda to znaci da ce se uvecati,progutati planete,ali ce kad dodje u prestanak rasta,zavrsiti kao bijeli patuljak.Sunce ce svojim rastom smanjiti razdaljinu, a gravitacija ce deformisati i kriviti prostor posto postaje masivno.
Njegov rast ce smanjivati udaljenost izmedju njega i planeta pa ce gravitacijska sila biti veca,doduse mozda ce postojati Zemlja u nekom obliku,ali bez zivota na njoj zbog jakog uticaja toplote.
User avatar
Ateista
Posts: 46326
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1764 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:07
Dozer wrote: 17/01/2022 10:57
Pa ljudi su uveli sve moguce prakse, ukljucujuci i izmisljanje boga u pokusaju da sami sebi odgovore na razna pitanja na koja nisu imali odgovore.

Da nije tako, i danas bi se pojavljivali "poslanici" i nove knjige. Ali, nema ih vec 1.500 godina. Razlog je jasan - vec tada, prije 1.500 godina, onim pametnijim je bilo jasno da ce nova prica tesko proci, pa su napisali "rek'o bog - nema vise poslanika".
Tvoj ateizam je tvoj problem. Ja da sam ateista ne bi nista znala o bilo kakvoj religiji. Ne bi me to zanimalo, ali je zanimljivo kako ateisti sa foruma najzustrije svadje vode oko religije.Pljuvacina,uvrede,poistovjecivanje sa ovim ili onim, a zasto takav ton? Tebe kao ateistu ne treba da brine zasto neki ljudi vjeruju u nesto i svoje poimanje svijeta vide kroz religijsko okno.Nego ti jos to smeta, a vamo propagiranje kako ste mirniji od agresivnih sljedbenika bilo koje religije, a zapravo je suprotno.

Ljudi nisu izmislili Boga, ti si to izmislio. Jer u tom slucaju sto nije tvoja nauka dokazala konkretnije pricu o gravitaciji,kad je vec ona naprednije u odnosu na zatucane vjernike? Imate priliku,pa je i provedite u djelo. ;)

Iako nije meni upuceno, samo da odgovorim na prvi dio i malo pojasnim: religije se ticu ateista iz vise razloga, prvi je taj sto je ateizam odgovor na religiju koje su pocele tvrditi da postoji svemoguce bice koje nas je stvorilo, ateizam je stav koji kaze da to nije tacno nastao kao odgovor ba religije, da nisu nastale religije i time pojam boga kao svemoguceg bica, ni ateizam ne bi postojao, iako bi na neki nacin svi bili ateisti ali ne bi bilo potrebe za kategorizacijom i nazivom ateista.
Postoji vise tipova ateista, neki ne znaju puno o religijama i nisu se puno susretali sa njima, nemaju jasan stav ali nisu ni vjernici, iako su cesto takvi agnostici - bez jasnog stava o postojanju boga. Drugi tip ateiste je onaj ko je manje ili vise upoznat sa religijama, neki su i bili vjernici jer su tako uceni kao djeca, u svakom slucaju imaju jasan stav na osnovu informacija o religijama i iz tih informacija su zakljucili da to nema smisla i zbog toga se izjasnjavaju kao ateisti, tako da ne mozes reci da ne trebaju nista znati o religiji kada je stav zasnovan upravo na znanju. Religije tvrde da od nasih postupaka zavisi kako cemo provesti vjecnost, prijeti nam se nekim ozbiljnim stvarima ako ne budemo poslusni, tako da je tesko nemati stav o tome - ili prihvatis da vjerujes u to i ponasas se kako se od tebe trazi ili kazes da to nije istina.

Osim toga, religije su svuda oko nas, petljaju se u sve aspekte zivota i to ne samo vjernika, negdje manje a negdje vise, proglasavaju nevjernike nemoralnim i svasta nesto govore i bave se nama, iznose razne stavove koji se kose sa nekim naucnim saznanjima i time tvrde da nauka nije u pravu i bez argumenata i dokaza dovode u pitanje naucna saznanja, tako da ne mozes ocekivati da se ateisti ne bave religijom i da ne znaju nista o tome.
Iz ugla ateiste, ljudi su izmislili boga, naravno da to ne moze biti stav vjernika ali je logican stav jednig ateiste.
Last edited by Ateista on 19/01/2022 09:15, edited 2 times in total.
Karikaturist
Posts: 3644
Joined: 20/12/2020 10:03

#1765 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Karikaturist »

:lol: :(
Ne zna covjek ni da li bi plako il se smijo..
User avatar
Ateista
Posts: 46326
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1766 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 19/01/2022 08:41
Edouard wrote: 18/01/2022 23:40
Dozeru je štošta nejasno. Da, rekao je da Sunce raste i da se gravitacija povećava. Ali nije spominjao u smislu mase, premda se ne bi trebalo čuditi ako je to mislio, možda je ipak mislio samo na volumen.

A kako to ne raste gravitacija ako masa raste?
I nema potrebe objašnjavati mi šta je gravitacija i Newton-ov zakon.
Mene ovdje prvenstveno zanima objašnjenje upada, tj. šta je to krivo rečeno da si imala potrebu upasti u diskusiju, i ne baš s previše skromnosti upitati:
gdje ste vi skolu zavrsavali?
Da probam opet,iznad pise
Gdje je u tome nestal gravitacija, tj. privlacna sila Sunca...?
Nije nestala sila uzajamnog privlacenja izmedju Sunca i Zemlje,nego se povecala nakon sto se Sunce uvecalo,a razdaljina izmedju smanjila.
Gravitacijsko ubrzanje (g) je nesto drugo u odnosu na gravitaciju kao silu privlacenja.To je poenta price.I zato pitam gdje ste skolu zavrsavali.Kad kazes gravitacija,onda to nije g, kako ti kazes vec je sila uzajamnog djelovanja 2 tijela.A kad kazes gravitacijsko ubrzanje,onda je to g,sto si ti mislio da je gravitacija.Tako da Dozer nije pogrijesio kad je pitao gdje je nestala gravitacija,dakle onda nije nestala nego se povecala,jer se rastojanje smanjilo,a masa povecala jednog tijela tj.Sunca.
Ne pratim od pocetka diskusiju, ali masa sunca se nece povecati nego smanjiti kada se potrosi nuklearno gorivo a povecace se volumen sunca, ne masa.
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#1767 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by mouton noir »

Njanjavi wrote: 18/01/2022 22:30
Problem su i preglasna crkvena zvona i drekavac sa djamije ako cemo iskreno.
Ovo je meni nevjerovatno da je i do dan danas prezivilo. Znaci svaki jebeni dan vise puta ti moras slusati preglasno lupanje zvona i dernaje na nekom stranom jeziku i nema sanse da se to smanji. Niko se nepita da li to mozda smeta ljudima, maloj djeci koja spavaju itd... nego suti i trpi (klasicni mentalitet onih koji podrzavaju religijske filozofije, koje i jesu u sustini napravljene da budu agresorske, da uspostave dominaciiu nad drugim i da osvajaju).

Zamisli da ja hocu svaki dan vise puta da pustim muziku da hori da citava mahala cuje... :D nebi dugo trajao
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1768 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 19/01/2022 09:55
Ne pratim od pocetka diskusiju, ali masa sunca se nece povecati nego smanjiti kada se potrosi nuklearno gorivo a povecace se volumen sunca, ne masa.
Hvala ti na ispravci,to opet objasnjava da gravitacija kojom drzi na okupu planete ce se mozda neznatno promijeniti,ali da ce omotac toliko toplotno biti jak da nece biti zivota na Zemlji.Mozda na Plutonu :mrgreen:
On ce svojim toplotnim omotacem progutati prve planete otprilike.
Životni ciklus Sunca je takav da će se za otprilike 5 milijardi godina pretvoriti u crvenoga diva. Naime, kada se sav vodik u jezgri Sunca pretvori u helij, jezgra će se smanjiti, a omotač proširiti (i zarumenjeti) toliko da će prekriti Merkur i Veneru, a na Zemlji više neće biti moguće (pre)živjeti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1769 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

mouton noir wrote: 19/01/2022 10:07
Njanjavi wrote: 18/01/2022 22:30
Problem su i preglasna crkvena zvona i drekavac sa djamije ako cemo iskreno.
Ovo je meni nevjerovatno da je i do dan danas prezivilo. Znaci svaki jebeni dan vise puta ti moras slusati preglasno lupanje zvona i dernaje na nekom stranom jeziku i nema sanse da se to smanji. Niko se nepita da li to mozda smeta ljudima, maloj djeci koja spavaju itd... nego suti i trpi (klasicni mentalitet onih koji podrzavaju religijske filozofije, koje i jesu u sustini napravljene da budu agresorske, da uspostave dominaciiu nad drugim i da osvajaju).

Zamisli da ja hocu svaki dan vise puta da pustim muziku da hori da citava mahala cuje... :D nebi dugo trajao
Covjek u HR se tuzakao sa Crkvom zbog bubanja zvona i po noci,i dobio je spor. :mrgreen: ima na internetu clanak
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1770 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

vjeshalica wrote: 19/01/2022 08:41 Da probam opet,iznad pise
Gdje je u tome nestal gravitacija, tj. privlacna sila Sunca...?
Nije nestala sila uzajamnog privlacenja izmedju Sunca i Zemlje,nego se povecala nakon sto se Sunce uvecalo,a razdaljina izmedju smanjila.
Gravitacijsko ubrzanje (g) je nesto drugo u odnosu na gravitaciju kao silu privlacenja.To je poenta price.I zato pitam gdje ste skolu zavrsavali.Kad kazes gravitacija,onda to nije g, kako ti kazes vec je sila uzajamnog djelovanja 2 tijela.A kad kazes gravitacijsko ubrzanje,onda je to g,sto si ti mislio da je gravitacija.Tako da Dozer nije pogrijesio kad je pitao gdje je nestala gravitacija,dakle onda nije nestala nego se povecala,jer se rastojanje smanjilo,a masa povecala jednog tijela tj.Sunca.
U redu šta si naglasila tu razliku između sile i ubrzanja. Ali to nije poanta priče. Poanta priče je: da li gravitacija Sunca, s vremenom, bilo kao sila, bilo kao ubrzanje g raste?
Povećanjem mase Sunca s vremenom, šta je glupost, rasla bi i gravitacija g, tako da u tom slučaju ne stoji ovo tvoje od ranije:
vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:34 ne raste gravitacija nego sila uzajamnog privlačenja....
Dakle poanta je (po mojem) da s vremenom ne raste masa Sunca, pa onda ni njegova privlačna sila, pa kao posljedica ni ubrzanje.
A na to sam Dozera u nekoliko navrata upozoravao, da zračenjem silne energije ne može rasti masa Sunca, pa ni njegova gravitacija (bilo kao sila bilo kao ubrzanje), već je jedino moguć rast volumena, šta si primijetila tek kad je Ateista to spomenuo.
vjeshalica wrote: 19/01/2022 08:41 ...gravitacija,dakle onda nije nestala nego se povecala,jer se rastojanje smanjilo, a masa povecala jednog tijela tj.Sunca.
Iako se volumen Sunca povećava, međusobno rastojanje centara tijela, Sunca i Zemlje, nije se smanjilo, ostalo je isto, pa time i sila uzajamnog privlačenja. Pitanje rasta mase Sunca smo nadam se apsolvirali.
User avatar
Ateista
Posts: 46326
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1771 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 19/01/2022 11:06
Ateista wrote: 19/01/2022 09:55
Ne pratim od pocetka diskusiju, ali masa sunca se nece povecati nego smanjiti kada se potrosi nuklearno gorivo a povecace se volumen sunca, ne masa.
Hvala ti na ispravci,to opet objasnjava da gravitacija kojom drzi na okupu planete ce se mozda neznatno promijeniti,ali da ce omotac toliko toplotno biti jak da nece biti zivota na Zemlji.Mozda na Plutonu :mrgreen:
On ce svojim toplotnim omotacem progutati prve planete otprilike.
Životni ciklus Sunca je takav da će se za otprilike 5 milijardi godina pretvoriti u crvenoga diva. Naime, kada se sav vodik u jezgri Sunca pretvori u helij, jezgra će se smanjiti, a omotač proširiti (i zarumenjeti) toliko da će prekriti Merkur i Veneru, a na Zemlji više neće biti moguće (pre)živjeti.
Da, to svakako, zivot na zemlji ce biti nemoguc tada, a ko zna, mozda pluton ili neka od tih daljih planeta budu nastanjive. :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1772 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Edouard wrote: 19/01/2022 14:16
Iako se volumen Sunca povećava, međusobno rastojanje centara tijela, Sunca i Zemlje, nije se smanjilo, ostalo je isto, pa time i sila uzajamnog privlačenja. Pitanje rasta mase Sunca smo nadam se apsolvirali.
Rekla sam sa fokusom na masu, itekako bi se u slucaju povecanja mase Sunca povecala njegova gravitacija kao sila privlacenja prema Zemlji. Kako smo odustali od mase,onda nema potrebe da mi objasnjavas dalje.

Htjedoh reci da gravitacija i gravitaciono ubrzanje NIJE jedno te ista stvar. On je zelio vjerovatno reci da ce se masa Sunca povecati, i shodno tome gravitacija,sto ako bi tako bilo jeste tacno te tu nije pogrijesio.
Posto je pogrijesio u masi, onda pricamo o volumenu Sunca.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16989
Joined: 31/03/2019 14:56

#1773 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 19/01/2022 14:42 Da, to svakako, zivot na zemlji ce biti nemoguc tada, a ko zna, mozda pluton ili neka od tih daljih planeta budu nastanjive. :D
Nastavak rasprave ocekujem na forum.plutox.ba :mrgreen:
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#1774 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by belfy »

Edouard wrote: 19/01/2022 00:23
belfy wrote: 17/01/2022 23:12

koji je, prema tvom shvatanju, smisao zivota i koji je njegov cilj?
Malo poetski, ali ne samo poetski.
Mi smo Božja misao i kada u skladu s njom idemo, tada naš život ima smisao, smisao života.
A ako te ozbiljno i detaljno zanima kršćanska doktrina, nauk o smislu i cilju ljudskog života, pogledaj u Katekizam katoličke crkve.
Edo, ti rece ovo:
Govorimo o nama, o čovjeku, da mu je, za provesti uspješan život na Zemlji izuzetno važno poznavanje smisla života, njegove misije, iz koje onda proizlaze ciljevi i zadaci. Jer, kako govoriti o uspješnosti života ako ne poznamo cilj.
A koji je smisao njegova života, to on u određenom historijskom trenutku najjasnije prima porukom, informacijom koja dolazi preko Božje objave, a koja sadrži upute, zakone, pravila, savjete... sve potrebno za uredan i uspješan život; ono šta informacija i prema teoriji inače radi u sistemu - smanjuje nered.
tako ispade da vjernik, ili barem neka verzija istog, ima odgovore na ta pitanja. zna ih. a sada sta? dobijem poeziju, a opet nadalje nista. cuj pogledaj Katekizam. sto bi ja tamo gledao ako si ti isti gledao i tvrdio da imas te odgovore, a sada ispade samo da lazes, a to ne valja... u pocetku si pametno sutio, a onda odgovorio i ispao... iz voza...
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#1775 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by belfy »

Edouard wrote: 19/01/2022 14:16
vjeshalica wrote: 19/01/2022 08:41 Da probam opet,iznad pise

Nije nestala sila uzajamnog privlacenja izmedju Sunca i Zemlje,nego se povecala nakon sto se Sunce uvecalo,a razdaljina izmedju smanjila.
Gravitacijsko ubrzanje (g) je nesto drugo u odnosu na gravitaciju kao silu privlacenja.To je poenta price.I zato pitam gdje ste skolu zavrsavali.Kad kazes gravitacija,onda to nije g, kako ti kazes vec je sila uzajamnog djelovanja 2 tijela.A kad kazes gravitacijsko ubrzanje,onda je to g,sto si ti mislio da je gravitacija.Tako da Dozer nije pogrijesio kad je pitao gdje je nestala gravitacija,dakle onda nije nestala nego se povecala,jer se rastojanje smanjilo,a masa povecala jednog tijela tj.Sunca.
U redu šta si naglasila tu razliku između sile i ubrzanja. Ali to nije poanta priče. Poanta priče je: da li gravitacija Sunca, s vremenom, bilo kao sila, bilo kao ubrzanje g raste?
Povećanjem mase Sunca s vremenom, šta je glupost, rasla bi i gravitacija g, tako da u tom slučaju ne stoji ovo tvoje od ranije:
vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:34 ne raste gravitacija nego sila uzajamnog privlačenja....
Dakle poanta je (po mojem) da s vremenom ne raste masa Sunca, pa onda ni njegova privlačna sila, pa kao posljedica ni ubrzanje.
A na to sam Dozera u nekoliko navrata upozoravao, da zračenjem silne energije ne može rasti masa Sunca, pa ni njegova gravitacija (bilo kao sila bilo kao ubrzanje), već je jedino moguć rast volumena, šta si primijetila tek kad je Ateista to spomenuo.
vjeshalica wrote: 19/01/2022 08:41 ...gravitacija,dakle onda nije nestala nego se povecala,jer se rastojanje smanjilo, a masa povecala jednog tijela tj.Sunca.
Iako se volumen Sunca povećava, međusobno rastojanje centara tijela, Sunca i Zemlje, nije se smanjilo, ostalo je isto, pa time i sila uzajamnog privlačenja. Pitanje rasta mase Sunca smo nadam se apsolvirali.
niko od vas nije pravio razliku izmedju mase i volumena dok Ateista ne napisa, a meni se cini da ti jos nisi cisto oko G i g... ali ako se pitas da li je moguce da masa sunca poraste, naravno da je moguce. shodno svojoj velikoj gravitaciji ono ce da usisava asteroide, komete i sta god naidje dovoljno blizu. ako mu se masa dovoljno poveca onda ce poceti da privlaci blize i planete dok ih ne usisa... naravno, ovom nasem ne projiciraju takvu buducnost nego samo vrse proracun na skali od milijardi godina. u tolikom vremenskom periodu se moze desiti i da se Sunce naguta dovoljno materijala da ode u pozitivnu vrijednost sa samom masom, jer niko ne moze tacno predvidjeti sta ce sve pored istog proci ili biti usisano u tolikom periodu. dakle - moguce je i to.

pozdrav :kakoste:
Post Reply