Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#1776 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Pa pocelo je od Dozerove pretpostavke pa smo se vrtili oko mase uglavnom.
Ja jesam nacisto oko G i g, i objasnjeno je sta je razlika,tako da ne upadas u temu sa tim da neko ne zna. @belfy
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#1777 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

belfy wrote: 19/01/2022 19:35 niko od vas nije pravio razliku izmedju mase i volumena dok Ateista ne napisa, a meni se cini da ti jos nisi cisto oko G i g... ali ako se pitas da li je moguce da masa sunca poraste, naravno da je moguce. shodno svojoj velikoj gravitaciji ono ce da usisava asteroide, komete i sta god naidje dovoljno blizu. ako mu se masa dovoljno poveca onda ce poceti da privlaci blize i planete dok ih ne usisa... naravno, ovom nasem ne projiciraju takvu buducnost nego samo vrse proracun na skali od milijardi godina. u tolikom vremenskom periodu se moze desiti i da se Sunce naguta dovoljno materijala da ode u pozitivnu vrijednost sa samom masom, jer niko ne moze tacno predvidjeti sta ce sve pored istog proci ili biti usisano u tolikom periodu. dakle - moguce je i to.

pozdrav
Top
niko od vas nije pravio razliku izmedju mase i volumena dok Ateista ne napisa...
znam da ti je Ateista svjetonazorski draži, ali mislio sam da ti je istina još draža.
Ovo dolje je napisano prije njegove opaske o volumenu.
Edouard wrote: 18/01/2022 21:27 Otkuda bi se Suncu s vremenom povećavala masa dok otpušta silnu energiju u Svemir?
Edouard wrote: 18/01/2022 23:40 Dozeru je štošta nejasno. Da, rekao je da Sunce raste i da se gravitacija povećava. Ali nije spominjao u smislu mase, premda se ne bi trebalo čuditi ako je to mislio, možda je ipak mislio samo na volumen.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#1778 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Masa je ključna. Crne rupe.
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#1779 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

broj dva wrote: 19/01/2022 07:21
Edouard wrote: 19/01/2022 00:23

Malo poetski, ali ne samo poetski.
Mi smo Božja misao i kada u skladu s njom idemo, tada naš život ima smisao, smisao života.
A ako te ozbiljno i detaljno zanima kršćanska doktrina, nauk o smislu i cilju ljudskog života, pogledaj u Katekizam katoličke crkve.
"Mi smo bozja misao"
Ne znam sta reci na ovo. Ocigledno besmilena recenica ali bacena kao istina nad istinama.
Mogu i ja, evo da probam :


Mi smo sjeme Ygradsila i samo kada rastemo u harmoniji sa svjetom postizemo svoj smisao
Svako moze mudroseriti, svako moze koristiti jeftinu metafiziku. Sta ne mogu je dati smisao svojim tvrdnjama.
znam da više voliš matematičke prikaze od poetskih, pa evo ti te formule o smislu života:
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1780 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:23
Dozer wrote: 18/01/2022 15:03
Prije 1500+ godina nije. Zato ga i nema u knjizi.
Netačno.
One of the reasons why the word snow (THALJ) is not used clearly might be the fact that the people of Hejaz, the first addressees of the Quran, did not know much about it. For, it is more impressive to use a clear expression that can be understood by the addressee instead of an ambiguous expression. As a matter of fact, some scientific facts that were not known then are pointed out indirectly – due to a wisdom.

- Snow and hail are like twins. For this reason, it was regarded enough to mention only HAIL, which was known better by the first addressees of the Quran, and SNOW was pointed out indirectly
“Seest thou not that Allah makes the clouds move gently, then joins them together, then makes them into a heap? - then wilt thou see rain issue forth from their midst. And He sends down from the sky mountain masses (of clouds) wherein is hail: He strikes therewith whom He pleases and He turns it away from whom He pleases, the vivid flash of His lightning well-nigh blinds the sight.” (an-Nur, 24/43)
1. “O Allah! Wash off my sins with the water of snow and hail.” (Bukhari, Adhan,89; Daawat, 39,44,46; Muslim, 304, Masajid, 147, Dhikr, 48; Abu Dawud, Salah, 131; Tirmidhi, Daawat, 76; Nasai, Taharah, 47-49; Ibn Majah, Iqamah, 1; Dua, 2; Darimi, Salah, 27)

2. The Prophet (pbuh) included the following supplication in the supplications for the dead in janazah prayer: “O Allah! Wash him with water, snow and hail.” (see Muslim, Janaiz, 85, 86; Nasai, Janaiz, 77; Ibn Majah, Janaiz, 23)

3. “My pond (on the Day of Judgment) is whiter than snow and sweeter than honey.” (Bukhari, Manaqib, 23; Muslim, Taharah, 26; Tirmidhi, Tafsir, 108; Ibn Majah, Zuhd, 39; Darimi, Riqaq, 113)

- The phrase “washing off sins with snow and hail” mentioned in the hadith means to ask Allah’s endless pardoning, mercy, generosity and grace. (see Ibn Hajar, Fathul-Bari, 2/230)
https://questionsonislam.com/question/w ... nowing-all
To nisi mogla naci nista na nasem, pa hajmo na neko englesko tumacenje...?
I opet - cemu tumacenje necega za sta se tvrdi da je savrseno....?
Last edited by Dozer on 20/01/2022 09:28, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1781 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Edouard wrote: 18/01/2022 21:27
Dozer wrote: 17/01/2022 10:52 Znamo da Sunce raste. Samim tim, i po nasem shvatanju, i njegova privlacna sila tj. gravitacija takodjer raste.
Dozer wrote: 18/01/2022 12:25 I ne znam o kakvim lapsusima pricas...? Ili nisi nesto dobro procitao ili shvatio... Naravno da gravitacijska sila raste s povecanjem mase objekta (pricamo o objektima u svemiru, ne o sniclama na stolu).
Dozeru, prema prvom citatu ti najprije tvrdiš da privlačna sila Sunca, gravitacija, s vremenom raste, dok u drugom naknadno tvrdiš da gravitacija objekta raste s povećanjem mase.
Otkuda bi se Suncu s vremenom povećavala masa dok otpušta silnu energiju u Svemir?
Da, u pravu si, tu ne postoji nikakav lapsus već čisto nerazumijevanje i neznanje.
Dozer wrote: 18/01/2022 12:48 Ali, mislim da bi se ipak trebao malo zadati i u neka novija naucna stiva, ili bar dokumentarce, cisto da vidis sta se sve otkrilo i otkriva zadnjih 10-ak godina.
Hoćeš kazati da ona tvoja prva tvrdnja o rastu gravitacije Sunca proizlazi iz nekih novijih naučnih štiva i dokumentaraca koja ja nisam još upratio, i da je to ono šta je otkriveno tek zadnjih 10-ak godina.
Onda sam ja nedavno dobro kazao da si ti ispred nauke, da te nauka ne uspijeva pratiti.
Dozeru, nije sramota ne znati, ali ovako kao ti muljati...
Fino citiras, a onda izvrnes sve u sljedecem redu....
Pri tome uredno i zaobidjes logiku. Ako nesto raste, da li mu se masa povecava ili smanjuje?

Btw, ima li igdje tih Isusovih licnih zapisa o katolicanstvu?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1782 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:34 ne raste gravitacija nego sila uzajamnog privlačenja....jer u formuli F1=F2= G* m1*m2/r2( r2 je r na kvadrat rastojanje)

G je univerzalna konstanta gravitaciona

gdje ste vi skolu zavrsavali?
:jbt:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1783 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Edouard wrote: 18/01/2022 21:36
Dozer wrote: 18/01/2022 12:48 Primarna svrha covjeka je identicna bilo kojoj drugoj zivotinji - razmnozavanje i opstanak. To je osnovna misija svakog zivog organizma.
Kako to da ateisti kao svjetonazorska skupina imaju najmanje potomstva, daleko ispod broja potrebnog za prostu reprodukciju/opstanak.
Koliko potom!aka ti imas?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#1784 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 20/01/2022 09:09
vjeshalica wrote: 18/01/2022 21:34 ne raste gravitacija nego sila uzajamnog privlačenja....jer u formuli F1=F2= G* m1*m2/r2( r2 je r na kvadrat rastojanje)

G je univerzalna konstanta gravitaciona

gdje ste vi skolu zavrsavali?
:jbt:
Demantuj sto sam navela. Morao bi imati bas muda da demantujes Njutnove zakone, kojima uzgred budi receno ne znas ni znacenje ni poentu,kad vec se toliko bavis naukom.Obicni si baljegzaros bijesni koji ako mu nesto ne odgovara ponasa se ko dijete u prodavnici kad mu mamica nece da kupi lizalo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#1785 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 20/01/2022 09:04
To nisi mogao naci nista na nasem, pa hajmo na neko englesko tumacenje...?
I opet - cemu tumacenje necega za sta se tvrdi da je savrseno....?
Sto ti smeta ti si svjecki coek
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1786 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 20/01/2022 09:19
Dozer wrote: 20/01/2022 09:09
:jbt:
Demantuj sto sam navela. Morao bi imati bas muda da demantujes Njutnove zakone, kojima uzgred budi receno ne znas ni znacenje ni poentu,kad vec se toliko bavis naukom.Obicni si baljegzaros bijesni koji ako mu nesto ne odgovara ponasa se ko dijete u prodavnici kad mu mamica nece da kupi lizalo.
Odgovorim na postove kako nailazim na njih, pa tako nisam iscitao sve naredne. To sto si navela je tacno, ali nije se pricalo o tome, sto je kasnije i utvrdjeno.
Ali, eto, ovdje inace svi sve znaju :lol:
Last edited by Dozer on 20/01/2022 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#1787 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 20/01/2022 09:26
vjeshalica wrote: 20/01/2022 09:19
Demantuj sto sam navela. Morao bi imati bas muda da demantujes Njutnove zakone, kojima uzgred budi receno ne znas ni znacenje ni poentu,kad vec se toliko bavis naukom.Obicni si baljegzaros bijesni koji ako mu nesto ne odgovara ponasa se ko dijete u prodavnici kad mu mamica nece da kupi lizalo.
Odgovorim na postove kako nailazim na njih, pa tako nisam iscitao sve naredne. Tobsto si navela je tacno, ali nije se pricalo o tome, sto je kasnije i utvrdjeno.
Ali, eto, ovdje unace svi sve znaju :lol:
Isto ko i ti sa masom ;)
Posteno,ipak cotas Britanicu
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1788 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 20/01/2022 09:20
Dozer wrote: 20/01/2022 09:04
To nisi mogao naci nista na nasem, pa hajmo na neko englesko tumacenje...?
I opet - cemu tumacenje necega za sta se tvrdi da je savrseno....?
Sto ti smeta ti si svjecki coek
Ne smeta mi, iskreno. Samo mi je postalo sega kako svako ima svoje tumacenje jednog "savrsenstva", i kako se onda tim tumacenjima, kao, dematuju neki drugi navodi.
Tocak je tocak, ne treba ga tumaciti. A bez njega bismo jos bili u kamenom dobu...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1789 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 20/01/2022 09:27
Dozer wrote: 20/01/2022 09:26
Odgovorim na postove kako nailazim na njih, pa tako nisam iscitao sve naredne. Tobsto si navela je tacno, ali nije se pricalo o tome, sto je kasnije i utvrdjeno.
Ali, eto, ovdje unace svi sve znaju :lol:
Isto ko i ti sa masom ;)
Posteno,ipak cotas Britanicu
Procitaj i ti, ne boli.
A, izgleda da covjek ovdje mora striktno napisati na sta misli, do u detalj, jer uvijek se nadje neka pametnica da se zakaci za nesto sto nije napisano, ili da to napisano onda tumaci kako hoce, pri cemu se obavezno sagovornika ubjedjuje da je mislio bas to sto nije napisao :mrgreen:
stalonne
Posts: 142
Joined: 16/01/2022 09:39

#1790 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by stalonne »

Glupog naslova bokte...
Kakav problem? Meni se cini ateisti imaju najveci problem jer se na sva zvona trude nesto dokazati nekome...

Edit: Kao sto vidjeh, ateista je i otvorio istu
:-)
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1791 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

stalonne wrote: 20/01/2022 10:02 Glupog naslova bokte...
Kakav problem? Meni se cini ateisti imaju najveci problem jer se na sva zvona trude nesto dokazati nekome...

Edit: Kao sto vidjeh, ateista je i otvorio istu
:-)
Ako procitas malo mimo naslova mozda i uspijes shvatiti zasto neki pismileti smatraju da religije nisu bas problem free.
Ali ko ih jebe, sta ateisti znaju o bogu milostivom uostalom naucice sve o bozjoj milosti kad ih sejtan u vatri bude pekao.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1792 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Ono sto su vjernici potpuno izgubili iz vida jeste cinjenica da ateisti ne bi ni postojali bez teista.
Pa upravo su religije i vjernici stvorili nevjernike/ateiste. Nije obratno. Usput su religije zabranile i bilo kakvo propitivanje 'bozije volje i rijeci", a pogotovo trazenja bilo kakvih stvarnih dokaza za bilo sta sto pise u knjigama, tako da je kjafir/nevjernik svako ko postavi bilo kakvo pitanje o tim "istinama".

I eto rasprave. Danas je jos i dobro, kako je bilo nekad... Nekad, i to ne tako davno, a tajalo je to stotinama godina, vjernici su uredno skidali glave onima koji religijske "istine" i svjetonazore samo pokusaju dovesti u pitanje...
Last edited by Dozer on 20/01/2022 12:42, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#1793 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Dozer wrote: 20/01/2022 11:56 Ono sto su vjernici potpuno izgubili iz vida jeste cinjenica da ateisti ne bi ni postojali bez teista.
Pa upravo su religije i vjernici stvorili nevjernike/ateiste. Nije obratno. Usput su religije zabranile i bilo kakvo propitivanje 'bozije volje i rijeci", a pogotovo trazenja bilo kakvih stvarnih dokaza za bilo sta sto pise u knjigama, tako da je kjafir/nevjernik svako ko postavi bilo kakvo pitanje o tim "istinama".

I eto rasprave. Danas je jos i dobro, kako je bio nekad... Nekad, i to ne tako davno, a tajalo je to stotinama godina, vjernici su uredno skidali glave onima koji religijske "istine" i svjetonazore samo pokusaju dovesti u pitanje...
Sve je to božija volja.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1794 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

To onaj milosrdni bog...?

Ah, pardon... Bog jeste milosrdan, dobar, posten, pravedan, i sve naj, a ono sto ne valja, e - za t osmo sami krivi, mi, ljudi.

Ako se desi prirodna pojava, kataklizma u kojoj izgine par desetina ili stotina hiljada ljudi, to je onda - test. Ko se spasi, prezivio je. Ko se ne spasi, nije prezivio. A po ovozemaljskim zaslugama, i u skladu s jacinom njegove vjere u boga, vidjece se tamo negdje gdje ce zavrsiti - raj ili pakao.

I niko u ovakvim, i jos gomili slicnih postavki, ne vidi nikakav problem :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#1795 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 20/01/2022 09:31
vjeshalica wrote: 20/01/2022 09:20

Sto ti smeta ti si svjecki coek
Ne smeta mi, iskreno. Samo mi je postalo sega kako svako ima svoje tumacenje jednog "savrsenstva", i kako se onda tim tumacenjima, kao, dematuju neki drugi navodi.
Tocak je tocak, ne treba ga tumaciti. A bez njega bismo jos bili u kamenom dobu...
Sega je sto ti isto radis ono za sta optuzujes drugog
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#1796 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Dozer wrote: 20/01/2022 12:44 To onaj milosrdni bog...?

Ah, pardon... Bog jeste milosrdan, dobar, posten, pravedan, i sve naj, a ono sto ne valja, e - za t osmo sami krivi, mi, ljudi.

Ako se desi prirodna pojava, kataklizma u kojoj izgine par desetina ili stotina hiljada ljudi, to je onda - test. Ko se spasi, prezivio je. Ko se ne spasi, nije prezivio. A po ovozemaljskim zaslugama, i u skladu s jacinom njegove vjere u boga, vidjece se tamo negdje gdje ce zavrsiti - raj ili pakao.

I niko u ovakvim, i jos gomili slicnih postavki, ne vidi nikakav problem :D
Za svako rješenje se nađe problem.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#1797 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by belfy »

vjeshalica wrote: 19/01/2022 20:29 Pa pocelo je od Dozerove pretpostavke pa smo se vrtili oko mase uglavnom.
Ja jesam nacisto oko G i g, i objasnjeno je sta je razlika,tako da ne upadas u temu sa tim da neko ne zna. @belfy
sa G i g nisam mislio na tebe. jasno se vidi kome sam odgovarao, a ti si tu Edu korektno ispravila, samo nisam vidio da se kod njega primilo...
stalonne
Posts: 142
Joined: 16/01/2022 09:39

#1798 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by stalonne »

Dozer wrote: 20/01/2022 11:56 Ono sto su vjernici potpuno izgubili iz vida jeste cinjenica da ateisti ne bi ni postojali bez teista.
Ali ja ne razumijem sta je problem?
Zasto ja tebi kao vjernik.smetam? Svakom njegovo. Jel te ugrozavam nekako?
Vi ste ti koji nas trudite ubijediti da smo u zabludi...
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#1799 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by belfy »

Edouard wrote: 19/01/2022 22:26
belfy wrote: 19/01/2022 19:35 niko od vas nije pravio razliku izmedju mase i volumena dok Ateista ne napisa, a meni se cini da ti jos nisi cisto oko G i g... ali ako se pitas da li je moguce da masa sunca poraste, naravno da je moguce. shodno svojoj velikoj gravitaciji ono ce da usisava asteroide, komete i sta god naidje dovoljno blizu. ako mu se masa dovoljno poveca onda ce poceti da privlaci blize i planete dok ih ne usisa... naravno, ovom nasem ne projiciraju takvu buducnost nego samo vrse proracun na skali od milijardi godina. u tolikom vremenskom periodu se moze desiti i da se Sunce naguta dovoljno materijala da ode u pozitivnu vrijednost sa samom masom, jer niko ne moze tacno predvidjeti sta ce sve pored istog proci ili biti usisano u tolikom periodu. dakle - moguce je i to.

pozdrav
Top
niko od vas nije pravio razliku izmedju mase i volumena dok Ateista ne napisa...
znam da ti je Ateista svjetonazorski draži, ali mislio sam da ti je istina još draža.
Ovo dolje je napisano prije njegove opaske o volumenu.
Edouard wrote: 18/01/2022 21:27 Otkuda bi se Suncu s vremenom povećavala masa dok otpušta silnu energiju u Svemir?
Edouard wrote: 18/01/2022 23:40 Dozeru je štošta nejasno. Da, rekao je da Sunce raste i da se gravitacija povećava. Ali nije spominjao u smislu mase, premda se ne bi trebalo čuditi ako je to mislio, možda je ipak mislio samo na volumen.
opet ne znam cemu takav nastup. nisam ja ono napisao zato sto je komentarisao neko sa nikom Ateista. meni nik nije bitan. barem bi ti trebao znati bolje. kao i koliko puta sam bio protiv "Ateista" u tvrdnjama koje nemaju smisla. ma, sta pricam. znas ti to i sam.

elem, nisam vidio ovaj tvoj upis iscitavajuci temu i izvinjavam se. do mene je. :kakoste:
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#1800 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

stalonne wrote: 20/01/2022 16:19
Dozer wrote: 20/01/2022 11:56 Ono sto su vjernici potpuno izgubili iz vida jeste cinjenica da ateisti ne bi ni postojali bez teista.
Ali ja ne razumijem sta je problem?
Zasto ja tebi kao vjernik.smetam? Svakom njegovo. Jel te ugrozavam nekako?
Vi ste ti koji nas trudite ubijediti da smo u zabludi...
Kako ne ugrožavaš? Misliš da su ateisti tek onako, iz dosade, ušli u sve ovo? Od vremena kada se zbog ne direktnog javnog negiranja boga, nego zbog individualnog, privatnog, neživljenja po "njegovim" pravilima spaljivalo na lomačama do vremena kada se napadaju manifestacije kao što su Queer festival, Merlinka itd, vjernici cijelom ljudskom istorijom praktično pokazuju ateistima šta ih čeka ako se opuste.

I pitaš kako ugrožavaš?

Svašta...
Post Reply