Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#251 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hakiz wrote: 16/09/2021 14:24
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:18
Drug, menoj me pogrešno razumit ali ti nisi shvatio bit evolucije i nauke u globalu, pretpostavljam da si onaj klasični štreber koji sve nabuba i odgvoara za 5 ili 10 zavisno koji nivo školovanja a ne razumiješ dubinu i suštinu samog problema. nemoguće je da te u 10 tvojih postova uvijek pogrešno shvatim iako pričaš o istoj stvari čitavo vrijeme.
Hoćeš reći da neprihvatanje škole i autoriteta, učenja onoga šta piše u knjigama te vodi u dubine znanja?

Vrijedi li to i za vjerske škole, knjige i autoritete :wink:
Nije isto naštrebati napamet tekst koji je neko napisao i shvatiti suštinu problema o kojem autor govori.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#252 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:29
Hakiz wrote: 16/09/2021 14:21

Ateisti nemaju boga da ih vodi putem dobra.

Šta je vjernicima izgovor?

I nisu tzv vjernici, vjernici su.
Pa čim rade ta zlodjela tzv vjernici su nisam džaba stavio tzv. Nema tu nikakvih izgovora, sve su to ljudi koji tumače svijet na svoj pekulijarni način i ne shvataju suštinu same vjere, draža im je recimo moć nego neki tamo ljudi koje treba pobiti da bi se ta moć ostvarila, mislim milion nekih razloga može biti zašto, i na kraju svaki taj zločinac će pronaći sebi izgovor za svoje ponašanje. taj izogovor će mu nekad neko dati a neko će ga sam sebi naći, zavisno od svjetonazora taj izgovor može biti i teorija evolucije ili recimo određeni ajet u Kur'an-u ili pasus u Bibliji...
Znam ja zašto si stavio tzv. Neće se religije tako lako oprati od odgovornosti. Ko god vjeruje u boga, vjernik je. To što je zao ne čini ga osobom koja ne vjeruje.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#253 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

tranquil wrote: 16/09/2021 14:26
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:18
Drug, menoj me pogrešno razumit ali ti nisi shvatio bit evolucije i nauke u globalu, pretpostavljam da si onaj klasični štreber koji sve nabuba i odgvoara za 5 ili 10 zavisno koji nivo školovanja a ne razumiješ dubinu i suštinu samog problema. nemoguće je da te u 10 tvojih postova uvijek pogrešno shvatim iako pričaš o istoj stvari čitavo vrijeme.
Izgleda da je problem do tvog načina komunikacije. Precizno sam svaki put rekao "ne tvrdim" nego komentarišem kvalitetu dokaza tvoje tvrdnje, ti si 10 puta ponovio da ja imam neku tvrdnju.

Više puta si napisao, ne samo meni, nego i ostalima "dakle ti tvrdiš" nešto što uopšte nije tvrđeno. Oblikuješ tuđe stavove na način na koji ih ti lakše možeš predstaviti smiješnim ili oboriti.

Odgovorim ti na pitanje o empatiji, ti umjesto da odgovoriš na tu temu, počneš vrijeđati kako imam pogrešno shvatanje evolucije, i daješ krajnje pogrešna nagađanja o mom obrazovanju. A za objašnjenje o pravom shvatanju evolucije smo ostali uskraćeni.

Dakle bojim se da je sve do tebe.
Nemoj napamet štrebat knjige, malo razmišljaj dublje o temi koju izučavaš, otvoriće ti se mnoštvo novih vidika, shvatićeš koliko mi ustvari vrlo malo znamo a mislimo da smo sve shvatili.

A da sam htio biti profesor bio bih, međutim nisam, nije to za mene.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#254 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:31
Hakiz wrote: 16/09/2021 14:24

Hoćeš reći da neprihvatanje škole i autoriteta, učenja onoga šta piše u knjigama te vodi u dubine znanja?

Vrijedi li to i za vjerske škole, knjige i autoritete :wink:
Nije isto naštrebati napamet tekst koji je neko napisao i shvatiti suštinu problema o kojem autor govori.
Misliš da svi vjernici shvataju i da jednostavno ne slijede ono šta su nabubali u porodici, medresi, sjemeništu...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#255 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:33
tranquil wrote: 16/09/2021 14:26

Izgleda da je problem do tvog načina komunikacije. Precizno sam svaki put rekao "ne tvrdim" nego komentarišem kvalitetu dokaza tvoje tvrdnje, ti si 10 puta ponovio da ja imam neku tvrdnju.

Više puta si napisao, ne samo meni, nego i ostalima "dakle ti tvrdiš" nešto što uopšte nije tvrđeno. Oblikuješ tuđe stavove na način na koji ih ti lakše možeš predstaviti smiješnim ili oboriti.

Odgovorim ti na pitanje o empatiji, ti umjesto da odgovoriš na tu temu, počneš vrijeđati kako imam pogrešno shvatanje evolucije, i daješ krajnje pogrešna nagađanja o mom obrazovanju. A za objašnjenje o pravom shvatanju evolucije smo ostali uskraćeni.

Dakle bojim se da je sve do tebe.
Nemoj napamet štrebat knjige, malo razmišljaj dublje o temi koju izučavaš, otvoriće ti se mnoštvo novih vidika, shvatićeš koliko mi ustvari vrlo malo znamo a mislimo da smo sve shvatili.

A da sam htio biti profesor bio bih, međutim nisam, nije to za mene.
Nikada nisam napamet učio :lol:

Ali sa zadnjim rečenim se napokon slažem. Nije to za tebe.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#256 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hakiz wrote: 16/09/2021 14:32
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:29
Pa čim rade ta zlodjela tzv vjernici su nisam džaba stavio tzv. Nema tu nikakvih izgovora, sve su to ljudi koji tumače svijet na svoj pekulijarni način i ne shvataju suštinu same vjere, draža im je recimo moć nego neki tamo ljudi koje treba pobiti da bi se ta moć ostvarila, mislim milion nekih razloga može biti zašto, i na kraju svaki taj zločinac će pronaći sebi izgovor za svoje ponašanje. taj izogovor će mu nekad neko dati a neko će ga sam sebi naći, zavisno od svjetonazora taj izgovor može biti i teorija evolucije ili recimo određeni ajet u Kur'an-u ili pasus u Bibliji...
Znam ja zašto si stavio tzv. Neće se religije tako lako oprati od odgovornosti. Ko god vjeruje u boga, vjernik je. To što je zao ne čini ga osobom koja ne vjeruje.
Možemo li se mi prvo dogovoriti da religija =/= vjera? Mislim jesmo li to apsolvirali? Jer u tom kontekstu se slažem s tobom da će religije morati odgovarati za svoja zlodjela itekako.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#257 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

tranquil wrote: 16/09/2021 14:35
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:33
Nemoj napamet štrebat knjige, malo razmišljaj dublje o temi koju izučavaš, otvoriće ti se mnoštvo novih vidika, shvatićeš koliko mi ustvari vrlo malo znamo a mislimo da smo sve shvatili.

A da sam htio biti profesor bio bih, međutim nisam, nije to za mene.
Nikada nisam napamet učio :lol:

Ali sa zadnjim rečenim se napokon slažem. Nije to za tebe.
Super prestani onda smarat s glupostima.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#258 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hakiz wrote: 16/09/2021 14:34
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:31
Nije isto naštrebati napamet tekst koji je neko napisao i shvatiti suštinu problema o kojem autor govori.
Misliš da svi vjernici shvataju i da jednostavno ne slijede ono šta su nabubali u porodici, medresi, sjemeništu...
Pa zato se i javljaju problemi zato što ne shvate svi na pravi način, ima ih i koji shvate pa to zloupotrebljavaju mislim širok je spektar tih mogućnosti. Opet se svedemo na onu priču svi smo mi ljudi od krvi i mesa koji žele da produže svoju vrstu u agoniji nazvanoj život na ovom dunjaluku. Neko odabere na pošten način da provede život i produži vrstu neko na reći ćemo nepošten, sve između su nijanse koje predstavljaju ljudski život u globalu.

Zato je bilo moje pitanje kako ateisti sebi u ovakvom svijetu kakav jest sebi opravdavaju produženje vrste, mislim ovi religiozni to imaju kao zadatak šta je kod vas fela, kad znaš da će ti dijete živjeti u svijetu koji ga može iskoristiti i ispljunuti kao najgori otirač i emotivno i fizički ga osakatiti do neviđenih razmjera.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#259 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:36
Hakiz wrote: 16/09/2021 14:32

Znam ja zašto si stavio tzv. Neće se religije tako lako oprati od odgovornosti. Ko god vjeruje u boga, vjernik je. To što je zao ne čini ga osobom koja ne vjeruje.
Možemo li se mi prvo dogovoriti da religija =/= vjera? Mislim jesmo li to apsolvirali? Jer u tom kontekstu se slažem s tobom da će religije morati odgovarati za svoja zlodjela itekako.
Svako ko je vjernik slujedi neku dogmu. Čak i agnostici.
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#260 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:43
Hakiz wrote: 16/09/2021 14:34

Misliš da svi vjernici shvataju i da jednostavno ne slijede ono šta su nabubali u porodici, medresi, sjemeništu...
Pa zato se i javljaju problemi zato što ne shvate svi na pravi način, ima ih i koji shvate pa to zloupotrebljavaju mislim širok je spektar tih mogućnosti. Opet se svedemo na onu priču svi smo mi ljudi od krvi i mesa koji žele da produže svoju vrstu u agoniji nazvanoj život na ovom dunjaluku. Neko odabere na pošten način da provede život i produži vrstu neko na reći ćemo nepošten, sve između su nijanse koje predstavljaju ljudski život u globalu.

Zato je bilo moje pitanje kako ateisti sebi u ovakvom svijetu kakav jest sebi opravdavaju produženje vrste, mislim ovi religiozni to imaju kao zadatak šta je kod vas fela, kad znaš da će ti dijete živjeti u svijetu koji ga može iskoristiti i ispljunuti kao najgori otirač i emotivno i fizički ga osakatiti do neviđenih razmjera.
Ateisti ne trebaju nista opravdavati. Nama je drag seks i u tome ne vidimo grjeh. Nikako opravdavanje nam ne treba, nikakav smisao odozgo, nikave naredba samo zivimo dok ne umremo. Neki od nas odaberu da imaju djecu, nekom se omakne djete, neko odabere da nema djece. Svi imamo vlastite eticke kompase, vlaste prioritete, vlastite ceife i jedno sto nam je zajednicko je da nas boli neka stvar za bogove, svete knjige, vase grjehe, vase naredbe i komande, vase kazne i nagrade...jednostavno smo odjebali tu pricu i to je sve.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#261 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hakiz wrote: 16/09/2021 14:51
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:36

Možemo li se mi prvo dogovoriti da religija =/= vjera? Mislim jesmo li to apsolvirali? Jer u tom kontekstu se slažem s tobom da će religije morati odgovarati za svoja zlodjela itekako.
Svako ko je vjernik slujedi neku dogmu. Čak i agnostici.
Da ali ne mora biti član religijske skupine. A mene ako pitaš religijske skupine su najveće zlo što je pogodilo ljudsku vrstu i iste su odgovorne za sva ubijanja i mučenja tokom postojanja ljudske vrste.

edit:
Dobro ne baš za sve ali za veliku većinu
Last edited by Project Sejuani on 16/09/2021 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#262 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

broj dva wrote: 16/09/2021 14:52
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:43
Pa zato se i javljaju problemi zato što ne shvate svi na pravi način, ima ih i koji shvate pa to zloupotrebljavaju mislim širok je spektar tih mogućnosti. Opet se svedemo na onu priču svi smo mi ljudi od krvi i mesa koji žele da produže svoju vrstu u agoniji nazvanoj život na ovom dunjaluku. Neko odabere na pošten način da provede život i produži vrstu neko na reći ćemo nepošten, sve između su nijanse koje predstavljaju ljudski život u globalu.

Zato je bilo moje pitanje kako ateisti sebi u ovakvom svijetu kakav jest sebi opravdavaju produženje vrste, mislim ovi religiozni to imaju kao zadatak šta je kod vas fela, kad znaš da će ti dijete živjeti u svijetu koji ga može iskoristiti i ispljunuti kao najgori otirač i emotivno i fizički ga osakatiti do neviđenih razmjera.
Ateisti ne trebaju nista opravdavati. Nama je drag seks i u tome ne vidimo grjeh. Nikako opravdavanje nam ne treba, nikakav smisao odozgo, nikave naredba samo zivimo dok ne umremo. Neki od nas odaberu da imaju djecu, nekom se omakne djete, neko odabere da nema djece. Svi imamo vlastite eticke kompase, vlaste prioritete, vlastite ceife i jedno sto nam je zajednicko je da nas boli neka stvar za bogove, svete knjige, vase grjehe, vase naredbe i komande, vase kazne i nagrade...jednostavno smo odjebali tu pricu i to je sve.
Ne pitam ja za one kojima se omakne, pitam za one skoji svjesno potomstvo donesu na ovaj svijet. Možda ti i nisu pravi ateisti onda.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#263 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:43
Hakiz wrote: 16/09/2021 14:34

Misliš da svi vjernici shvataju i da jednostavno ne slijede ono šta su nabubali u porodici, medresi, sjemeništu...
Pa zato se i javljaju problemi zato što ne shvate svi na pravi način, ima ih i koji shvate pa to zloupotrebljavaju mislim širok je spektar tih mogućnosti. Opet se svedemo na onu priču svi smo mi ljudi od krvi i mesa koji žele da produže svoju vrstu u agoniji nazvanoj život na ovom dunjaluku. Neko odabere na pošten način da provede život i produži vrstu neko na reći ćemo nepošten, sve između su nijanse koje predstavljaju ljudski život u globalu.

Zato je bilo moje pitanje kako ateisti sebi u ovakvom svijetu kakav jest sebi opravdavaju produženje vrste, mislim ovi religiozni to imaju kao zadatak šta je kod vas fela, kad znaš da će ti dijete živjeti u svijetu koji ga može iskoristiti i ispljunuti kao najgori otirač i emotivno i fizički ga osakatiti do neviđenih razmjera.


Ne opravdavamo produženje vrste. Šta mi imamo opravdavati prirodni proces koji je bio i prije ljudi a biće vjerovatno i nakon nestanka ljudi? Možemo ga objasniti, kako funkcioniše, ali odlučivati o smislu postojanja prirodnih procesa je besmisleno.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#264 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:54
Hakiz wrote: 16/09/2021 14:51

Svako ko je vjernik slujedi neku dogmu. Čak i agnostici.
Da ali ne mora biti član religijske skupine. A mene ako pitaš religijske skupine su najveće zlo što je pogodilo ljudsku vrstu i iste su odgovorne za sva ubijanja i mučenja tokom postojanja ljudske vrste.
Zločinci su u knjigama i učenjima svojih religija našli dovoljno razloga da budu zločinci. Ako je problem u nejasno napisanim knjigama, kriv je autor.

Sa druge strane, vjerovati u boga, kreatora, van religija, van okvira u kojem ćeš to vjerovanje objasniti, takođe nema smisla.

Zašto vjeruješ da boga ima? Odgovor na to pitanje zahtijeva okvir. Dok imaš okvir imaš i religiju, dogmu.

Agnostik kaže da nema dokaza da bog postoji niti dokaza da ne postoji. OK, ali prvo treba definisati šta je bog, šta je to za šta se traže dokazi. Čim ga definišeš, stvorio si religiju, jer je ta definicija dogma te religije. Religije i jesu definicije boga u kojeg njeni sljedbenici vjeruju.

Nema vjerovanja bez religije i zato vjernik=religiozan.
Last edited by Hakiz on 16/09/2021 15:05, edited 1 time in total.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#265 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hakiz wrote: 16/09/2021 14:56
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:43
Pa zato se i javljaju problemi zato što ne shvate svi na pravi način, ima ih i koji shvate pa to zloupotrebljavaju mislim širok je spektar tih mogućnosti. Opet se svedemo na onu priču svi smo mi ljudi od krvi i mesa koji žele da produže svoju vrstu u agoniji nazvanoj život na ovom dunjaluku. Neko odabere na pošten način da provede život i produži vrstu neko na reći ćemo nepošten, sve između su nijanse koje predstavljaju ljudski život u globalu.

Zato je bilo moje pitanje kako ateisti sebi u ovakvom svijetu kakav jest sebi opravdavaju produženje vrste, mislim ovi religiozni to imaju kao zadatak šta je kod vas fela, kad znaš da će ti dijete živjeti u svijetu koji ga može iskoristiti i ispljunuti kao najgori otirač i emotivno i fizički ga osakatiti do neviđenih razmjera.


Ne opravdavamo produženje vrste. Šta mi imamo opravdavati prirodni proces koji je bio i prije ljudi a biće vjerovatno i nakon nestanka ljudi? Možemo ga objasniti, kako funkcioniše, ali odlučivati o smislu postojanja prirodnih procesa je besmisleno.
Sad hoćeš da kažeš da vas smisao života u stvari ne interesuje vi živite od danas do sutra, šta ste vi onda, neki boemi, ljudi koji žive u pećinama? Mislim, razumijem ja da je moguće živjeti bez razmišljanja o smislun života, ali ateisti prvenstveno sami sebe smatraju ljudima kojima je nauka na prvom mjestu kako bi logično rezonovali svijet i sad vi meni ovdje kažete da vas ne interesuje smisao života i smisao produženja vrste, samo uživate u seksu, pa vi ste onda samo jedan obična gomila sebičnih ljudi koji samo gleaju svoju guzicu i boli ih tuki za ostale. Tako vas sad ja razumijem i iskreno mislio sam da ima tu nečeg malo više od površnih čulnih nadražaja.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#266 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hakiz wrote: 16/09/2021 14:57
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:54
Da ali ne mora biti član religijske skupine. A mene ako pitaš religijske skupine su najveće zlo što je pogodilo ljudsku vrstu i iste su odgovorne za sva ubijanja i mučenja tokom postojanja ljudske vrste.
Zločinci su u knjigama i učenjima svojih religija našli dovoljno razloga da budu zločinci. Ako je problem u nejasno napisanim knjigama, kriv je autor.
Na primjeru ideologije SSSR-a :D smo utvrdili da nije samo do autora ima dosta i do implementatora.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#267 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Smisao života jednog ateiste je da religioznim osobama i vjernicima nabija na nos kako vjeruju u imaginarne stvari. Tačno sebično ponašanje, moglo bi se reći identično samo u suprotnom spektru, ponašanju ovih religioznih. Dobro sam ja to shvatio, vi ste skupina ljudi koja prati dogmu da su oni koji vjeruju u imaginarne stvari ustvari levati i glupsoni najžešći i da ih samo treba zajebavat. Pa dobro i to je neki vid religije na kraju, samo vam još crkva fali. :lol:
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#268 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 14:55
broj dva wrote: 16/09/2021 14:52

Ateisti ne trebaju nista opravdavati. Nama je drag seks i u tome ne vidimo grjeh. Nikako opravdavanje nam ne treba, nikakav smisao odozgo, nikave naredba samo zivimo dok ne umremo. Neki od nas odaberu da imaju djecu, nekom se omakne djete, neko odabere da nema djece. Svi imamo vlastite eticke kompase, vlaste prioritete, vlastite ceife i jedno sto nam je zajednicko je da nas boli neka stvar za bogove, svete knjige, vase grjehe, vase naredbe i komande, vase kazne i nagrade...jednostavno smo odjebali tu pricu i to je sve.
Ne pitam ja za one kojima se omakne, pitam za one skoji svjesno potomstvo donesu na ovaj svijet. Možda ti i nisu pravi ateisti onda.
Jarane objasnio sam ti, JEDINO što nam je zajedničko je to što smo odjebali bogove. Inače smo šaroliki.Djevice i kurve. narkomani i sportisti, bogati i siromašni, kapitalisti i komunisti, kreteni i nobelovci, sa djecom i bez, sa zubima i bez, hetero, homo i bi...dakle svake zumre koja nema ništa zajedničko osim odbacivanja ideje o bogu.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#269 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 15:02
Hakiz wrote: 16/09/2021 14:57

Zločinci su u knjigama i učenjima svojih religija našli dovoljno razloga da budu zločinci. Ako je problem u nejasno napisanim knjigama, kriv je autor.
Na primjeru ideologije SSSR-a :D smo utvrdili da nije samo do autora ima dosta i do implementatora.
SSSR je tvorevina ljudi, pa su pravila loša jer su ih pisali ljudi.

Kako je bog mogao napisati uputstvo za upotrebu koje njegovi korisnici ne razumiju? Svemoćan je, takva greška je nemoguća.

Ne možeš porediti ljudske tvorevine s božijim. Time boga svodiš na ljude. Sa čim ja nemam problem, ali mislim da tebi ne odgovara.
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#270 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 15:06 Smisao života jednog ateiste je da religioznim osobama i vjernicima nabija na nos kako vjeruju u imaginarne stvari. Tačno sebično ponašanje, moglo bi se reći identično samo u suprotnom spektru, ponašanju ovih religioznih. Dobro sam ja to shvatio, vi ste skupina ljudi koja prati dogmu da su oni koji vjeruju u imaginarne stvari ustvari levati i glupsoni najžešći i da ih samo treba zajebavat. Pa dobro i to je neki vid religije na kraju, samo vam još crkva fali. :lol:
Došo si sam, niko te nije tražio po gradu da ti soli pamet.Nikome ne nabijam ništa na nos nego komuniciram na forumu. Da, možda mogu pristojnije i mekše ali i to po zasluzi...
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#271 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Ok je raja shvatio sam vas. Nema potrebe za daljnjom raspravom.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#272 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 15:01 Sad hoćeš da kažeš da vas smisao života u stvari ne interesuje vi živite od danas do sutra
Ne mogu tvrditi za ostale ateiste ali mogu govoriti u svoje ime. Odgovor je da. Ne bas da zivim od danas do sutra, ja zivim SAD. Planiram buducnost, pokusavam pretpostaviti stvari koje se mogu razviti onako kako ne zelim i pokusavam se zastiti od toga. Ali sve u svemu, zivim SAD. Ne zivim u proslosti a ni u buducnosti.

No na nekoj velikoj skali, nema smisla. Pet godina nakon sto umrem sjecace me se samo djeca, sve sto napravim bice unisteno za 50 godina a za 1000 godina nista vise nece izgledati isto sto sada vidis. Sve sto radimo je besmisleno bas kao je sve sto su radili ranije postalo sada besmisleno. Prosetaj Mekkom, to nije Mekka kojom je setao Muhammed. Sve sto su se oni borili i svadjali je nestalo. Pala krv u selu odakle je moj djed zato sto je neko odlucio da cesta treba proci kroz necije imanje. Danas vise nikog u tom selu nema. Sve one njihove svadje, previranja ali i dobri trenuci su nestali. I nece se nikada vise vratiti.

Ja sam tu sad i ovdje. Moj zivot nikome nista ne znaci osim meni i mojim bliznjim. Ja iza sebe necu nista spektakularno ostaviti ali sad da umrem, umrijecu zadovoljan sa sobom i svojim izborima. Mene nije strah nestanka, pomirio sam se s tim. Nemam potrebe izmisljati neka utocista kako bih se nadao da necu nestati jednog dana tj da cu se vratiti jednog dana. Necu. I to mi daje smiraj. To mi cak sta vise, daje energiju. Energiju da uradim vise i bolje sad dok mogu. Dok sam tu. Da mi sada bude lijepo. Da imam udobnu kucu, skladnu porodicu, sigurnu ekonomiju. Da imam prijatelje i sto vise smjeha. A kad dodje dan da odem, oticu. To je isto kao da si na nekom partiju i muzika drma i tresti, svi piju i plesu i onda u jednom trenutku ti kazes: odoh odavde. i kad odes, parti se nastavlja samo ti nisi tu. I nikom nista.

Mene nije strah toga. Mene je vise strah da prozivim zivot odbijajuci da se suocim sa realnoscu. Zivot je usran, nosi mnogo problema ali ja drzim konce kako cu te probleme posmatrati i rjesavati. Moj drug je bio smrtno bolestan od kancera. Znao je da ima jos 2 mjeseca zivota. Isao bi svaki dan na plazu da gleda sunce jer je znao da ce uskoro doci dan da nece to moci raditi. Ja sam od njega naucio da zivim ovdje i sad. jer jednog dana ce ovo nestati i necu moci to da radim. Drugi moj drug ima neku bolescuru koja mu proizvodi bol u misicima gotovo svakodnevno. Svaki dan je u boli samo sto nekad ima gore nekad bolje dane. Lik je veseo i radostan. Prihvatis realnost i zivis sa njom. On nije pao u depresiju i onda ocekivao da ga bog nagraditi nekad za njegovu bol. Kad nece. Svijet se ne vrti oko mene i oko tebe. Mi smo mala tacka u svemiru i zivis tu i sad. Kad odes sa partija, otisao si.
User avatar
Ateista
Posts: 46341
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#273 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

Project Sejuani wrote: 16/09/2021 15:06 jet
Smisao života jednog ateiste je da religioznim osobama i vjernicima nabija na nos kako vjeruju u imaginarne stvari. Tačno sebično ponašanje, moglo bi se reći identično samo u suprotnom spektru, ponašanju ovih religioznih. Dobro sam ja to shvatio, vi ste skupina ljudi koja prati dogmu da su oni koji vjeruju u imaginarne stvari ustvari levati i glupsoni najžešći i da ih samo treba zajebavat. Pa dobro i to je neki vid religije na kraju, samo vam još crkva fali. :lol:
Ne postoji generalni smisao zivota jednog ateiste. Jasno je da je tebi to tesko shvatiti ali mi nemamo nikakav zajednicki smisao postojanja ni bilo sta slicno, svako za sebe ima ono sto mu ispunjava zivot, ne postoji generalizacija jer ateizam nije ideologoja i ne trazi nista od nas, te osim stava o postojanju boga, ostalo se sve moze razlikovati. Kao sto ti je apsidejzi napisao - svako moze samo za sebe govoriti.

Ovo se odnosi i na agnostike, deiste i slicne kategorije.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#274 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Ateista wrote: 16/09/2021 15:41
Project Sejuani wrote: 16/09/2021 15:06 jet
Smisao života jednog ateiste je da religioznim osobama i vjernicima nabija na nos kako vjeruju u imaginarne stvari. Tačno sebično ponašanje, moglo bi se reći identično samo u suprotnom spektru, ponašanju ovih religioznih. Dobro sam ja to shvatio, vi ste skupina ljudi koja prati dogmu da su oni koji vjeruju u imaginarne stvari ustvari levati i glupsoni najžešći i da ih samo treba zajebavat. Pa dobro i to je neki vid religije na kraju, samo vam još crkva fali. :lol:
Ne postoji generalni smisao zivota jednog ateiste. Jasno je da je tebi to tesko shvatiti ali mi nemamo nikakav zajednicki smisao postojanja ni bilo sta slicno, svako za sebe ima ono sto mu ispunjava zivot, ne postoji generalizacija jer ateizam nije ideologoja i ne trazi nista od nas, te osim stava o postojanju boga, ostalo se sve moze razlikovati. Kao sto ti je apsidejzi napisao - svako moze samo za sebe govoriti.

Ovo se odnosi i na agnostike, deiste i slicne kategorije.
Ovdje opet u pozadini vidimo kako religija zloupotrebljava nedostatke ljudskog mozga. Vec sam pisao o mi/oni fenomenu gdje je ljudski mozak evoluirao tako da sigurnost trazi u grupi. Ljudsko tijelo nije dovoljno jako da se sam odbrani od predatora, drugih ljudskih grupa i onda je bio prisiljen evoluirati tako da pripadnost grupi bude veoma bitna. Religija je ovo vjesto zloupotrijebila i napravila razne scenarije: mi (vjernici) oni (nevjernici), mi (jedna skupina vjernika) oni (druga skupina vjernika) i sl. Zato religija i opstaje toliko dugo. Zadire ispod misleceg dijela mozga jer mi/oni perspektiva zatvara misleci dio a otvara emotivni dio mozga.

I to se vidi u njegovom postu. On nesvjesno ima tu predrasudu mi(vjernici) oni (ateisti) i ne moze razumjeti koncept u kojem ne postoje oni. Ateisti nisu grupa i ne uklapaju se ni u jednu religijsku dogmu do sada. pokusavao nas je strpati u Sovjetski savez ali to je neslavno proslo.

Vjerske knjige veoma vjesto koriste ovaj nedostatak mozga. Tako brutalno i nehumano. Pa u neku ruku i tragikomicno. Onaj ko se predstavlja za najhumanijeg, najboljeg, najvisih moralnih nacela istovremeno koristi najprimitivnije metode prevare i zloupotrebe onog sta je najranjivije u nama. Al valjda tako treba biti. Ovce su da se muzu. Jbg.
User avatar
Ateista
Posts: 46341
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#275 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

apsidejzi wrote: 16/09/2021 16:14
Ateista wrote: 16/09/2021 15:41

Ne postoji generalni smisao zivota jednog ateiste. Jasno je da je tebi to tesko shvatiti ali mi nemamo nikakav zajednicki smisao postojanja ni bilo sta slicno, svako za sebe ima ono sto mu ispunjava zivot, ne postoji generalizacija jer ateizam nije ideologoja i ne trazi nista od nas, te osim stava o postojanju boga, ostalo se sve moze razlikovati. Kao sto ti je apsidejzi napisao - svako moze samo za sebe govoriti.

Ovo se odnosi i na agnostike, deiste i slicne kategorije.
Ovdje opet u pozadini vidimo kako religija zloupotrebljava nedostatke ljudskog mozga. Vec sam pisao o mi/oni fenomenu gdje je ljudski mozak evoluirao tako da sigurnost trazi u grupi. Ljudsko tijelo nije dovoljno jako da se sam odbrani od predatora, drugih ljudskih grupa i onda je bio prisiljen evoluirati tako da pripadnost grupi bude veoma bitna. Religija je ovo vjesto zloupotrijebila i napravila razne scenarije: mi (vjernici) oni (nevjernici), mi (jedna skupina vjernika) oni (druga skupina vjernika) i sl. Zato religija i opstaje toliko dugo. Zadire ispod misleceg dijela mozga jer mi/oni perspektiva zatvara misleci dio a otvara emotivni dio mozga.

I to se vidi u njegovom postu. On nesvjesno ima tu predrasudu mi(vjernici) oni (ateisti) i ne moze razumjeti koncept u kojem ne postoje oni. Ateisti nisu grupa i ne uklapaju se ni u jednu religijsku dogmu do sada. pokusavao nas je strpati u Sovjetski savez ali to je neslavno proslo.

Vjerske knjige veoma vjesto koriste ovaj nedostatak mozga. Tako brutalno i nehumano. Pa u neku ruku i tragikomicno. Onaj ko se predstavlja za najhumanijeg, najboljeg, najvisih moralnih nacela istovremeno koristi najprimitivnije metode prevare i zloupotrebe onog sta je najranjivije u nama. Al valjda tako treba biti. Ovce su da se muzu. Jbg.
Da, to je zanimljivo. Sjecam se jedne ateisticke sahrane gdje je bio i jedan kolega vjernik i stajao bas sa mnom, sahrana je bila bez nekih posebnih obicaja i ceremonija a on je stalno trazio neka pravila, kako ko treba da stoji i slicne stvari i pitao mene jeli to pravilo da se tako radi i slicno. Ne mogu da prihvate da nema pravila i rituala na koje su navikli, slicno je i sa tim grupama, osjecaju se kao pripadnici neke grupe za koju su emotivno vezani i tesko je prihvatiti da neko drugacije razmislja.

Da mi sutra neko ponudi jasan i nedvosmislen dokaz o postojanju boga, ja ne bih imao problem da promijenim misljenje jer nisam emotivno i dogmatski vezan za njega kao ni za sam ateizam, dok bi vecina vjernika imala problem da naidju na nesto sto u potpubosti diskredituje njihovu religiju i vjeru, te bi se na sve nacine borili protiv tog dokaza cak i ako bi sve ukazivalo na to fa nisu u pravu, sto si i sam slicno pomenuo jos u prvom postu.
Post Reply