Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1501 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 13/10/2021 15:33
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 15:25

Kako ih kažnjava i nagrađuje? Pitam, jer ne razumijem pitanje.
Pa valjda bog, ko ce drugi, da li ih bog kaznjava i nagradjuje?
Pitala sam Kako? :)
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1502 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 15:34
Ateista wrote: 13/10/2021 15:33

Pa valjda bog, ko ce drugi, da li ih bog kaznjava i nagradjuje?
Pitala sam Kako? :)
Izvini, nisam dobro procitao. Rajem i paklom, zavisno da li su bili poslusni ili ne.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#1503 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Ateista wrote: 13/10/2021 15:05
apsidejzi wrote: 13/10/2021 14:35
Ja mislim da nece da kaze nista. Da hoce, sjela bi i napisala smislen post sa 10-20 recenica i obrazlozila svoju ideju. Ovako vas samo vuce za nos i skace sa teme na temu. Klasicni trol.
Ne bih bas rekao da je trol, ali i mene jako zbunjuje nedostatak zakljucaka.
Haj evo pratim koliko ces jos izdrzat :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1504 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote: 13/10/2021 13:07
Hakiz wrote: 13/10/2021 12:37

Ne možeš biti zadrti ili ne zadrti ateist. Ako si ateist bog ne postoji.

Šta je tu zadrto ili ne zadrto?
Zadrt je nastup, a ne pozicija ateizma. Bar ja tako gledam na to.
Ali to nema veze sa ateizmom. To je politika i ideologija.

Ja sam uvjeren da boga nema je ateizam.

Ja ti tvrdim da boga nema i evo ti dokazi itd... je ideologija. To više nije ateizam nego udeologija koja zloupotreblava steizam.

Kao što religije zloupotrebljavaju ideju o postojanju boga.

Nije problem u bogu i vjeri u njega. Problem je u religijama.

Nije problem u nevjerovanju u boga i ateizmu. Problem je u... sad već ne znam šta reći jer nema ateističkih religija. Onds nema ni problema, zar ne :lol:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1505 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 15:24
Ateista wrote: 13/10/2021 15:16

Onaj ko stvarno vjeruje u to bi trebao da brine, u pitanju je vjecnost. Nevezano za to koliko pojedinci brinu, religije ga predstavljaju kao zivot u kojem cemo provesti vjecnost, a ovaj zivot je samo test.
Vjernici su svijesni da ne znaju što će biti sa njima u zagrobnom životu, bez obzira kako savršeno se ponašali u ovom životu. Zato je besmisleno tvrditi da su eksluzivno zabrinuti. Drugo, zaboravio si da je Bog milostiv, pod određenim uvjetima. :D
Bravo.

Zato nije bitno ni ima li boga, možemo ga komotno ignorisati.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1506 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Ateista wrote: 13/10/2021 15:03 U ovom zivotu ima smisla iskljucivo kao zastita drugih ljudi od opasnih jedinki, jer na primjer neki psihopata koji ubije bruku ljudi nije mogao sam birati da ima ili nema taj poremecaj ali ga treba kazniti zatvorom da ne bi ubio jos ljudi te za primjer drugima jer ce neki svoje sklonosti iskontrolisati zbog straha od kazne.
Kazna poslije smrti vise nema smisla jer tad nikog ne moze ugroziti, te kao sto sam vec govorio nije mogao birati da ce imati poremecaj u mozgu i postati psihopata.
Zašto zatvorom? Da li misliš da neće nastaviti sa ubijanjem kada odsluži kaznu?
I znaš li koliko košta njegova kazna porezne obveznike?
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1507 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 13/10/2021 15:39
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 15:34

Pitala sam Kako? :)
Izvini, nisam dobro procitao. Rajem i paklom, zavisno da li su bili poslusni ili ne.
Nema problema. Judaizam, npr. uopće nema koncept pakla u skriptama. Kasnije, koncept se pojavljuje u jevrejskim mističnim zapisima. Vjerojatno, jer su pakao i raj dio tradicionalnih vjerovanja naroda iz raznih kultura. Relgija nije isključivo izvorno iz svetih knjiga.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1508 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 13/10/2021 15:44
MarlboroGold wrote: 13/10/2021 13:07
Zadrt je nastup, a ne pozicija ateizma. Bar ja tako gledam na to.
Ali to nema veze sa ateizmom. To je politika i ideologija.

Ja sam uvjeren da boga nema je ateizam.

Ja ti tvrdim da boga nema i evo ti dokazi itd... je ideologija. To više nije ateizam nego udeologija koja zloupotreblava steizam.

Kao što religije zloupotrebljavaju ideju o postojanju boga.

Nije problem u bogu i vjeri u njega. Problem je u religijama.

Nije problem u nevjerovanju u boga i ateizmu. Problem je u... sad već ne znam šta reći jer nema ateističkih religija. Onds nema ni problema, zar ne :lol:
Tko kaže da nema :D
KraljicaIzJajca wrote: 12/10/2021 14:23
Ateista wrote: 12/10/2021 14:02

Po cemu je onda teista? Ako mislis na vjernike koji ne prihvataju religije to su deisti. Ne znam kako bi neko mogao biti teista bez prihvatanja religije?
The Sunday Assembly is a godless congregation that celebrates life.

https://sundayassembly.online/

https://theweek.com/articles/459707/why ... bal-church

:D
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1509 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 13/10/2021 15:45
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 15:24

Vjernici su svijesni da ne znaju što će biti sa njima u zagrobnom životu, bez obzira kako savršeno se ponašali u ovom životu. Zato je besmisleno tvrditi da su eksluzivno zabrinuti. Drugo, zaboravio si da je Bog milostiv, pod određenim uvjetima. :D
Bravo.

Zato nije bitno ni ima li boga, možemo ga komotno ignorisati.
:lol: :kiss:

Vjernici vjeruju u Boga iz raznih razloga.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1510 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by MarlboroGold »

Hakiz wrote: 13/10/2021 15:44
MarlboroGold wrote: 13/10/2021 13:07
Zadrt je nastup, a ne pozicija ateizma. Bar ja tako gledam na to.
Ali to nema veze sa ateizmom. To je politika i ideologija.

Ja sam uvjeren da boga nema je ateizam.

Ja ti tvrdim da boga nema i evo ti dokazi itd... je ideologija. To više nije ateizam nego udeologija koja zloupotreblava steizam.

Kao što religije zloupotrebljavaju ideju o postojanju boga.

Nije problem u bogu i vjeri u njega. Problem je u religijama.

Nije problem u nevjerovanju u boga i ateizmu. Problem je u... sad već ne znam šta reći jer nema ateističkih religija. Onds nema ni problema, zar ne :lol:
Imam osjecaj da se osjecas prozvanim iz nekog razloga. Ja ne pravim razliku izmedju zajedljivih i zadrtih teista i ateista, jer obicno nemaju nista konstruktivno za ponuditi i takve diskusije su teski smor. Od toga se distanciram koliko mogu.
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1511 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

apsidejzi wrote: 13/10/2021 15:41
Ateista wrote: 13/10/2021 15:05
Ne bih bas rekao da je trol, ali i mene jako zbunjuje nedostatak zakljucaka.
Haj evo pratim koliko ces jos izdrzat :D
Vidjecemo. :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1512 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

-Chesterfield- wrote: 13/10/2021 15:47
Ateista wrote: 13/10/2021 15:03 U ovom zivotu ima smisla iskljucivo kao zastita drugih ljudi od opasnih jedinki, jer na primjer neki psihopata koji ubije bruku ljudi nije mogao sam birati da ima ili nema taj poremecaj ali ga treba kazniti zatvorom da ne bi ubio jos ljudi te za primjer drugima jer ce neki svoje sklonosti iskontrolisati zbog straha od kazne.
Kazna poslije smrti vise nema smisla jer tad nikog ne moze ugroziti, te kao sto sam vec govorio nije mogao birati da ce imati poremecaj u mozgu i postati psihopata.
Zašto zatvorom? Da li misliš da neće nastaviti sa ubijanjem kada odsluži kaznu?
I znaš li koliko košta njegova kazna porezne obveznike?
Pa za vrijeme sluzenja kazne ne mzoe nikog ugroziti, a da li ce nastaviti to zavisi od puno faktora, zatvor bi trebao da bude djelimicno i odgojna ustanova. Jasno je da kosta, ali ipak je nehumano ubijati ih, a moras nekako zastititi druge.

Sta mislis o kazni nakon smrti, koliko ona ima smisla?
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1513 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 15:57
Ateista wrote: 13/10/2021 15:39

Izvini, nisam dobro procitao. Rajem i paklom, zavisno da li su bili poslusni ili ne.
Nema problema. Judaizam, npr. uopće nema koncept pakla u skriptama. Kasnije, koncept se pojavljuje u jevrejskim mističnim zapisima. Vjerojatno, jer su pakao i raj dio tradicionalnih vjerovanja naroda iz raznih kultura. Relgija nije isključivo izvorno iz svetih knjiga.
A sta je sa hriscanstvom i islamom? Oni imaju raj i pakao.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1514 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Ateista wrote: 13/10/2021 20:54

Sta mislis o kazni nakon smrti, koliko ona ima smisla?
Tek će tada pravda biti zadovoljena. Ovo sada je preseravanje. Sudiš ljudima za genocid po 10+ godina.
I kada bude osuđen, bira državu gdje će kaznu izdržati. U nekim zatvorima ljudi bolje žive nego drugi ljudi na slobodi.
I gdje je tu pravda?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1515 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 13/10/2021 20:54
Sta mislis o kazni nakon smrti, koliko ona ima smisla?
To treba pitati umrle, oni znaju ima li je.

"...Sjele su u 5 do ponoć
Da prizivaju
Duhove".
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#1516 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 13/10/2021 21:07
Ateista wrote: 13/10/2021 20:54

Sta mislis o kazni nakon smrti, koliko ona ima smisla?
Tek će tada pravda biti zadovoljena. Ovo sada je preseravanje. Sudiš ljudima za genocid po 10+ godina.
I kada bude osuđen, bira državu gdje će kaznu izdržati. U nekim zatvorima ljudi bolje žive nego drugi ljudi na slobodi.
I gdje je tu pravda?
Nazalost nema pravde i nece je ni biti. To je tako. Jedina pravda je ona koju sam napravis. Cionisti su osudjivali njemce za genocid ali su ih i ganjali svuda po svijetu. Imali su specijalnu policiju za ganjanje nacista po Juznoj Americi i znali su ih uhvatit 50 godina nakon holokaust.

S druge strane Bakir i ekipa u kolu sa cetnicima koji su vrsili genocid. Zato i nema pravde. Ti se nadas da ce jw biti kada umru, ali to je samo nada nazalost. Pravda se treba ovdje ganjati....
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1517 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 13/10/2021 21:01
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 15:57

Nema problema. Judaizam, npr. uopće nema koncept pakla u skriptama. Kasnije, koncept se pojavljuje u jevrejskim mističnim zapisima. Vjerojatno, jer su pakao i raj dio tradicionalnih vjerovanja naroda iz raznih kultura. Relgija nije isključivo izvorno iz svetih knjiga.
A sta je sa hriscanstvom i islamom? Oni imaju raj i pakao.
Oni su konceptirali savremeni pojam pakla nakon smrti (nema ga u Tori). Prvi put se pojavljuje (drugačije) kao pojam u mističnim zapisima rabinskog judaizma. Znači, krščani i muslimani su ga posudili, ali i izmjenili od koncepta rabinskog judaizma.
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1518 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

-Chesterfield- wrote: 13/10/2021 21:07
Ateista wrote: 13/10/2021 20:54

Sta mislis o kazni nakon smrti, koliko ona ima smisla?
Tek će tada pravda biti zadovoljena. Ovo sada je preseravanje. Sudiš ljudima za genocid po 10+ godina.
I kada bude osuđen, bira državu gdje će kaznu izdržati. U nekim zatvorima ljudi bolje žive nego drugi ljudi na slobodi.
I gdje je tu pravda?
Slazem se da kazne cesto nisu adekvatne, i to sto placamo to da oni nista ne rade. Smrtna kazna je meni ok za rijetke slucajeve, a ostali zatvorenici bi realno trebali otplatiti svoj boravak u zatvoru kroz neki drustveno koristan rad, ali to je tema za sebe.

Ja smatram da pravda ne moze biti zadovoljena nakon smrti iz razloga koje sam vec naveo - niko od nas nije mogao izabrati prije rodjenja sve ono sto je uticalo na nas da postanemo takvi kakvi jesmo, tako da to po meni nije pravda i zato su mi takve tvrdnje besmislene.
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1519 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 14/10/2021 08:02
Ateista wrote: 13/10/2021 21:01

A sta je sa hriscanstvom i islamom? Oni imaju raj i pakao.
Oni su konceptirali savremeni pojam pakla nakon smrti (nema ga u Tori). Prvi put se pojavljuje (drugačije) kao pojam u mističnim zapisima rabinskog judaizma. Znači, krščani i muslimani su ga posudili, ali i izmjenili od koncepta rabinskog judaizma.
Ok, to je objasnjenje kako je doslo do toga. Svejedno stoji to da hriscani i muslimani vjeruju u raj i pakao kao oblik nagrade i kazne i da je to zvanicna tvrdnja tih religija, a pokusao sam objasniti zasto je taj koncept besmislen i logicki neodrziv.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1520 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 14/10/2021 08:40
KraljicaIzJajca wrote: 14/10/2021 08:02

Oni su konceptirali savremeni pojam pakla nakon smrti (nema ga u Tori). Prvi put se pojavljuje (drugačije) kao pojam u mističnim zapisima rabinskog judaizma. Znači, krščani i muslimani su ga posudili, ali i izmjenili od koncepta rabinskog judaizma.
Ok, to je objasnjenje kako je doslo do toga. Svejedno stoji to da hriscani i muslimani vjeruju u raj i pakao kao oblik nagrade i kazne i da je to zvanicna tvrdnja tih religija, a pokusao sam objasniti zasto je taj koncept besmislen i logicki neodrziv.
A čistilište duše umrlog u katoličanstvu? :D
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1521 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 14/10/2021 08:57
Ateista wrote: 14/10/2021 08:40

Ok, to je objasnjenje kako je doslo do toga. Svejedno stoji to da hriscani i muslimani vjeruju u raj i pakao kao oblik nagrade i kazne i da je to zvanicna tvrdnja tih religija, a pokusao sam objasniti zasto je taj koncept besmislen i logicki neodrziv.
A čistilište duše umrlog u katoličanstvu? :D
To je valjda prelazna varijanta za one ni tamo ni vamo, svejedno besmisleno, prvo zbog onih koji ni to ne zasluze iako nisu sami krivi za ono sto je dovelo da postanu takvi, drugo i cistiliste kao druga prilika, sta god da neko uradi ili odluci kad dodje u cistiliste je opet produkt tih faktora na koje nije mogao uticati.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1522 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Ateista wrote: 14/10/2021 09:12
KraljicaIzJajca wrote: 14/10/2021 08:57

A čistilište duše umrlog u katoličanstvu? :D
To je valjda prelazna varijanta za one ni tamo ni vamo, svejedno besmisleno, prvo zbog onih koji ni to ne zasluze iako nisu sami krivi za ono sto je dovelo da postanu takvi, drugo i cistiliste kao druga prilika, sta god da neko uradi ili odluci kad dodje u cistiliste je opet produkt tih faktora na koje nije mogao uticati.

Izmisljeno / nadogradjeno (zavisi od perspektive) da bi izbjegli neugodne situacije gdje nekrstena djeca umru i automatski idu u pakao na vjecne muke.
Sta je rec merhametlije, zabrinuli se za duse malene.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1523 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 14/10/2021 09:12
KraljicaIzJajca wrote: 14/10/2021 08:57

A čistilište duše umrlog u katoličanstvu? :D
To je valjda prelazna varijanta za one ni tamo ni vamo, svejedno besmisleno, prvo zbog onih koji ni to ne zasluze iako nisu sami krivi za ono sto je dovelo da postanu takvi, drugo i cistiliste kao druga prilika, sta god da neko uradi ili odluci kad dodje u cistiliste je opet produkt tih faktora na koje nije mogao uticati.
KC tako je postavila osobnu ideju čistilišta, a Pravoslavna Crkva se skoncentrirala na Sudnji Dan, a ideja čistilišta im nije "katolički" zanimljiva. Kuran jednako slijedi stav Talmuda, a ne Tore. Ti tvrdiš da tri abrahamske religije imaju identične stavove o zagrobnom životu.
User avatar
Ateista
Posts: 46327
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1524 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

broj dva wrote: 14/10/2021 09:18
Ateista wrote: 14/10/2021 09:12
To je valjda prelazna varijanta za one ni tamo ni vamo, svejedno besmisleno, prvo zbog onih koji ni to ne zasluze iako nisu sami krivi za ono sto je dovelo da postanu takvi, drugo i cistiliste kao druga prilika, sta god da neko uradi ili odluci kad dodje u cistiliste je opet produkt tih faktora na koje nije mogao uticati.

Izmisljeno / nadogradjeno (zavisi od perspektive) da bi izbjegli neugodne situacije gdje nekrstena djeca umru i automatski idu u pakao na vjecne muke.
Sta je rec merhametlije, zabrinuli se za duse malene.
Skontali koliko to grubo i okrutno zvuci, pa morali tako nesto ubaciti...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#1525 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

broj dva wrote: 14/10/2021 09:18
Ateista wrote: 14/10/2021 09:12
To je valjda prelazna varijanta za one ni tamo ni vamo, svejedno besmisleno, prvo zbog onih koji ni to ne zasluze iako nisu sami krivi za ono sto je dovelo da postanu takvi, drugo i cistiliste kao druga prilika, sta god da neko uradi ili odluci kad dodje u cistiliste je opet produkt tih faktora na koje nije mogao uticati.

Izmisljeno / nadogradjeno (zavisi od perspektive) da bi izbjegli neugodne situacije gdje nekrstena djeca umru i automatski idu u pakao na vjecne muke.
Sta je rec merhametlije, zabrinuli se za duse malene.
I onda tvrde kako je bog poslao tu i tu knjigu bas po mjeri covjeka a oni je napravili da bude po mjeri covjeka jer su je konstantno nadogradjivali. Malo ih ropstvo jebe jer nisu ocekivali da ce ikada nestati te su ga ubacili kao sastavni dio svih knjiga koje su ko fol od boga. Malo su se zeznuli i sa homoseksualizmom i feminizmom. Ni tu nisu ocekivali velike promjene u drustvu. Doduse, ruku na srce, i dan danas je mali broj drzava gdje javno smijes otici u homoseksualni bar tako da jos uvijek nisu tolike promjene u drustvu kao sa robovima. TU jos uvijek mogu da se hvataju za slamku.

No generalno, ispostavilo se da sveznajuci bog i nije sve znao il ako je znao to nije unio u svoje objave. Cime je defakto prevario svoje sljedbenike i navukao ih na tanak led.
Post Reply