Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#376 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Dozer wrote: 20/09/2021 14:20 Moje omiljene teme :D

Gdje je zapravo problem sa religijom?

1. Ne postoje dokazi da bog uopste postoji.
2. Ne zna se ni sta je, ni ko je bog koji se opisuje u vjerskim knjigama.
3. Ne postoje dokazi da je bas bog, kakvim ga se opisuje u vjerskim knjigama, diktirao bilo kome bilo sta, pa samim tim je vise nego upitno i postojanje tzv. poslanika.
4. Sve sto pise u vjerskim knjigama 3 abrahamske religije nastalo je na istom podrucju.
5. U tim knjigama, koje su navodno "uputstvo za zivot", nedostaje bar spominjanje nekih od najbitnijih prirodnih pojava na planeti (vjerovatno jer se na arapskom poluotoku te pojave nisu desavale, pa nisu ni znali za njih).
6. U tim knjigama postoji na stotine primjera prijetnji i vjernicima i nevjernicima.
7. Ne postoje dokazi o raju/dzennetu i paklu/dzehennemu, kao ni zagrobnom zivotu generalno, pa je samim tim besmislena i "postavka" o testiranju i zaslugama za jedno ili drugo.
8. Religije, i ljudi koji ih predvode, tokom protelih 5.000 godina krivci su za bezbrojne ratove i pobijene u ime boga i vjere.
9 Religije su visak u zivotu.
10. Vise je nego jasno da su sve vjerske knjige pisali ljudi, u skladu s tada postojecim i naslijedjenim znanjima o raznim prirodnim pojavama i ljudskim ponasanjima, te da je cilj svake religije bio i ostao kontrola ljudi.
Ateističkih deset zapovjedi. :-)
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#377 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

-Chesterfield- wrote: 20/09/2021 17:02 ...
Kuran je Božija Objava, a ako je tako, zašto bi Bog opisivao poznate bitke u kojim je upravo Muhamed sa svojim narodom bio u istim?

Čekam tvoje obrazloženje :)
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#378 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

A gdje su osnovni teraformeri - vulkani? Lava, snijeg, uragani... Tacno se vidi da se u knjigama nalazi samo ono sto su tada znali i poznavali na arapskom poluotoku, i eventualno culi price od nekih pojedinaca koji su dobacili malo dalje, ala ono famozno cudo o "dvije vode koje se sudaraju, a ne mijesaju se".
Naravno, za ovo "cudo" je odavno dokazano da se i te kako mijesaju, ali to nije vidljivo golim okom posto se radi o dvije potpuno razlicite vode (slatka i slana), koje su uz to razlicitih boja (plava i smedja), a sudaraju se pod vrlo plitkim uglom i struje idu uzduzno jedna pored druge, pa je sasvim logicno da oni tada nisu mogli shvatiti da se te vode zapravo mijesaju, iako oni to ne vide.
Last edited by Dozer on 20/09/2021 17:10, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#379 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

-Chesterfield- wrote: 20/09/2021 17:02
Dozer wrote: 20/09/2021 14:20 Moje omiljene teme :D

Gdje je zapravo problem sa religijom?

1. Ne postoje dokazi da bog uopste postoji.
2. Ne zna se ni sta je, ni ko je bog koji se opisuje u vjerskim knjigama.
3. Ne postoje dokazi da je bas bog, kakvim ga se opisuje u vjerskim knjigama, diktirao bilo kome bilo sta, pa samim tim je vise nego upitno i postojanje tzv. poslanika.
4. Sve sto pise u vjerskim knjigama 3 abrahamske religije nastalo je na istom podrucju.
5. U tim knjigama, koje su navodno "uputstvo za zivot", nedostaje bar spominjanje nekih od najbitnijih prirodnih pojava na planeti (vjerovatno jer se na arapskom poluotoku te pojave nisu desavale, pa nisu ni znali za njih).
6. U tim knjigama postoji na stotine primjera prijetnji i vjernicima i nevjernicima.
7. Ne postoje dokazi o raju/dzennetu i paklu/dzehennemu, kao ni zagrobnom zivotu generalno, pa je samim tim besmislena i "postavka" o testiranju i zaslugama za jedno ili drugo.
8. Religije, i ljudi koji ih predvode, tokom protelih 5.000 godina krivci su za bezbrojne ratove i pobijene u ime boga i vjere.
9 Religije su visak u zivotu.
10. Vise je nego jasno da su sve vjerske knjige pisali ljudi, u skladu s tada postojecim i naslijedjenim znanjima o raznim prirodnim pojavama i ljudskim ponasanjima, te da je cilj svake religije bio i ostao kontrola ljudi.
Ateističkih deset zapovjedi. :-)
Zapravo - samo cinjenice. Ako imas dokaze kojima pobijas ijednu, bujrum.

P.S. Nikad u zivotu nisam citao nijednog "poznatog" ateistu i njihove knjige, niti me zanimaju. Ali zato jesam Kur'an i Bibliju.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#380 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Bitka na Bedru

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

Ovo je napisano nakon bitke. Tvrdi se da Bog pomaže muslimanima ratnicima. Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#381 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by geralt »

KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 18:09 Bitka na Bedru

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

Ovo je napisano nakon bitke. Tvrdi se da Bog pomaže muslimanima ratnicima. Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
Hocemo li onda uzeti rezultate bitki kod Toursa, Beca ili Granade kao dokaz ispravnosti krscanstva kao religije? Ili oni muslimani koji su se borili u tim bitkama nisu bili dovoljno dobri muslimani?
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#382 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Pa sve to samo dodatno potvrdjuje da su vjerske knjige pisali ljudi na bazi poznatih stvari.
Medjutim, treba imati na umu da je populacija u vrijeme nastanka tih lnjiga bila 99,99% nepismena, lokalizovana, bez znanja o ostatku svijeta, i kao takva vise nego podlozna bilo kakvoj prici koja zvuci kao cudnovata, magicna, misticna.

Pri tome, a zbog istih razloga nepismenosti, kao i cinjenice da tada nisu bas znali objasniti ni prirodne pojave koje su nam danas zdravo za gotovo, bili su vrlo podlozni vjerovanju u natprirodno.
Samim tim, neko ko je imao samo malo vise znanja i informacija od ogromne vecine ostalih, bez ikakvih problema je mogao prodati svima pricu kakvu god da je smislio, a bili je bitno samo svemu dati neki misticni oreol.
A koji i kakav je bolji od price i svemocnom nevidljivom bicu, koje je" odgovorno" za sve sto se tada nije znalo objasniti. I, voila - eto boga.

Zamislite samo da se danas pojavi neko i tvrdi da je boziji poslanik. Prvo bi ga vjernici popljuvali :D
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#383 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hendrix »

Ja s puncem na ratnoj nozi oko religije uvijek, zena moli da ne pricam o tome kad se vidimo ali on namjerno pocne da bi mene kao uvjerio. Prvo, lik ima zavrsenu osnovnu skolu i malo zanata... nije da ne zelim da pricam s njim ali jednostavno ne mozemo komunicirati na istom intelektualnom nivou o kompleksnim stvarima pa se ja moram spustati na njegov koji je odavno utemeljen dogmama i pricama sa sela o azdahama, sejtanima i "pravim muslimanima". Mozemo o fudbalu, betonskim podzidama... djeci i vremenskoj prognozi ali o filozofiji i nastanku svemira... ne. I nije poenta u formalnom obrazovanju, ja sam sreo ljudi sa istim stepenom obrazovanja ali su zivot proveli citajuci o svemu i jednostavno imaju totalno sirok pogled na sve.

Cinjenica je da on nije nikada procitao ni jednu knjigu u zivotu, pa ni Kuran do kraja. Mozda je par stranica nekad naklepo i ovo sto zna par sura na arapskom a pojma nema sta one znace u prevodu i to je to. Znaci lik citav zivot ponavlja napamet par strofa na arapskom i obavlja nauceni ritual o kojem apsolutno nista ne zna...i sad mi raspravljamo kao sto sam ja sumnjicav u sve to. Njegova zena je tipicna pobozna radisna zena koja tegli citav zivot i govori "bice bolje ako bog da" i suti bez prava glasa kada on prica o vjeri i politici i u principu o bilo cemu. Kad cuje da je opet lokalna SDA zajebala sto se tice nove kanalizacije a glasala za nju samo kaze "za lijekova im trebalo" i onda ide da vidi ima li dovoljno da kupi svojih lijekova te sedmice. Jedna klasicna Bosanska situacija koja se ponavlja u skoro svakoj kuci.

Ovde je veliki problem sto su njih oboje totalno ograniceni sto se tice razmisljanja i idealne zrtve za religiju, oni ne smiju da pomisle nesto drugo osim onog sto im je receno od djetinjstva i sto namecu i svojoj djeci, pa i unucadima oko cega se sa mnom uvijek bore. Dodje sa bajram namaza govori kako je hodza glup i lopina... pa sto mu ne kazes onda? Ma nije on pravi musliman, to su sve lopovi uzimaju od naroda... i tako uvijek. Pa ko je onda pravi ako nije taj izabrani lokalni predstavnik vjere? Ima taj neki idealni pravi musliman koji postoji samo ga jos niko nije vidio. I tako unedogled.

Ali ja sam problem sto kao otvoreno se protivim svemu tome. :-)
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#384 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

geralt wrote: 20/09/2021 22:45
KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 18:09 Bitka na Bedru

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

Ovo je napisano nakon bitke. Tvrdi se da Bog pomaže muslimanima ratnicima. Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
Hocemo li onda uzeti rezultate bitki kod Toursa, Beca ili Granade kao dokaz ispravnosti krscanstva kao religije? Ili oni muslimani koji su se borili u tim bitkama nisu bili dovoljno dobri muslimani?
Bitke u Kuranu su bitke tokom perioda Objave, ne razumijem tvoje pitanje?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#385 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Chmoljo »

KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 18:09 Bitka na Bedru

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

Ovo je napisano nakon bitke. Tvrdi se da Bog pomaže muslimanima ratnicima. Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
https://bs.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Uhudu
Bitka kod Uhuda je naziv za historijski vojni okršaj kod brda Uhud, na području današnje Saudijske Arabije. Odigrala se 23. marta 625. godine (7. ševvala 3. godine po Hidžri) kod Uhuda, nedaleko od Medine, između snaga male muslimanske zajednice Medine i mnogobožaca iz Meke. Ovo se smatra jednim od najgorih poraza u historiji islama.
da ne bude zabune, ja jesam vjernik. ali hljeba vam ako ćete "braniti" Boga, de nešto i pročitajte.

Bitka na Uhudu je ono "Islam 101"...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#386 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 18:09 Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
Jesi li sigurna?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#387 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Chmoljo wrote: 21/09/2021 11:00
KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 18:09 Bitka na Bedru

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

Ovo je napisano nakon bitke. Tvrdi se da Bog pomaže muslimanima ratnicima. Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
https://bs.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Uhudu
Bitka kod Uhuda je naziv za historijski vojni okršaj kod brda Uhud, na području današnje Saudijske Arabije. Odigrala se 23. marta 625. godine (7. ševvala 3. godine po Hidžri) kod Uhuda, nedaleko od Medine, između snaga male muslimanske zajednice Medine i mnogobožaca iz Meke. Ovo se smatra jednim od najgorih poraza u historiji islama.
da ne bude zabune, ja jesam vjernik. ali hljeba vam ako ćete "braniti" Boga, de nešto i pročitajte.

Bitka na Uhudu je ono "Islam 101"...
Pretekao si me, ja sam je mislio prvo malo namučiti da sama istraži. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#388 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Chmoljo »

-Chesterfield- wrote: 21/09/2021 11:04
Chmoljo wrote: 21/09/2021 11:00

https://bs.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Uhudu



da ne bude zabune, ja jesam vjernik. ali hljeba vam ako ćete "braniti" Boga, de nešto i pročitajte.

Bitka na Uhudu je ono "Islam 101"...
Pretekao si me, ja sam je mislio prvo malo namučiti da sama istraži. :D
ovo su takve izjave da kad ih čuješ ili vidiš, sam sebe preispitiuješ jesi li ti lud :lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#389 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Dozer wrote: 20/09/2021 15:25 A, kako nas je bog stvorio "po svom liku",
muhalefetun lil havadisi
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#390 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Chmoljo wrote: 21/09/2021 11:00
KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 18:09 Bitka na Bedru

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

Ovo je napisano nakon bitke. Tvrdi se da Bog pomaže muslimanima ratnicima. Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
https://bs.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Uhudu
Bitka kod Uhuda je naziv za historijski vojni okršaj kod brda Uhud, na području današnje Saudijske Arabije. Odigrala se 23. marta 625. godine (7. ševvala 3. godine po Hidžri) kod Uhuda, nedaleko od Medine, između snaga male muslimanske zajednice Medine i mnogobožaca iz Meke. Ovo se smatra jednim od najgorih poraza u historiji islama.
da ne bude zabune, ja jesam vjernik. ali hljeba vam ako ćete "braniti" Boga, de nešto i pročitajte.

Bitka na Uhudu je ono "Islam 101"...
-Chesterfield- wrote: 21/09/2021 11:02
KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 18:09 Sve bitke muslimana opisane u Kuranu su dobijene. Nakon pisanja Kurana, dešavale su se izgubljeene bitke.
Jesi li sigurna?


Moglli ste pročitati obrazloženja vjernika u vezi iste bitke. ;-)

1. Poraz izvire iz srca nemarnih, jer se tridesetak strijelaca udaljilo od Resulullahove, s.a.v.s., naredbe, što je bio uzrok poraza muslimana na Uhudu. :)

2. Međutim, i pored ovih Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, jasnih smjernica i uputa, ta grupa muslimana, vidjevši da su idolopoklonici pred porazom, napusti svoje položaje, nakon čega dođe do velikog obrata. Idolopoklonici se pregrupisaše i zbiše svoje redove te uzvratiše kontranapadom i muslimani doživješe poraz. :)

.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#391 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Chmoljo »

KraljicaIzJajca wrote: 21/09/2021 12:02
Chmoljo wrote: 21/09/2021 11:00

https://bs.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Uhudu



da ne bude zabune, ja jesam vjernik. ali hljeba vam ako ćete "braniti" Boga, de nešto i pročitajte.

Bitka na Uhudu je ono "Islam 101"...
-Chesterfield- wrote: 21/09/2021 11:02

Jesi li sigurna?


Moglli ste pročitati obrazloženja vjernika u vezi iste bitke. ;-)

1. Poraz izvire iz srca nemarnih, jer se tridesetak strijelaca udaljilo od Resulullahove, s.a.v.s., naredbe, što je bio uzrok poraza muslimana na Uhudu. :)

2. Međutim, i pored ovih Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, jasnih smjernica i uputa, ta grupa muslimana, vidjevši da su idolopoklonici pred porazom, napusti svoje položaje, nakon čega dođe do velikog obrata. Idolopoklonici se pregrupisaše i zbiše svoje redove te uzvratiše kontranapadom i muslimani doživješe poraz. :)

.
ti si rekla da dok je Kur'an objavljivan, da su sve bitke dobijene.

koga briga za stative i prečke, poraz je poraz. a ti si lupila.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#392 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Chmoljo wrote: 21/09/2021 13:05
KraljicaIzJajca wrote: 21/09/2021 12:02






Moglli ste pročitati obrazloženja vjernika u vezi iste bitke. ;-)

1. Poraz izvire iz srca nemarnih, jer se tridesetak strijelaca udaljilo od Resulullahove, s.a.v.s., naredbe, što je bio uzrok poraza muslimana na Uhudu. :)

2. Međutim, i pored ovih Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, jasnih smjernica i uputa, ta grupa muslimana, vidjevši da su idolopoklonici pred porazom, napusti svoje položaje, nakon čega dođe do velikog obrata. Idolopoklonici se pregrupisaše i zbiše svoje redove te uzvratiše kontranapadom i muslimani doživješe poraz. :)

.
ti si rekla da dok je Kur'an objavljivan, da su sve bitke dobijene.

koga briga za stative i prečke, poraz je poraz. a ti si lupila.
Da, rekla sam da su sve bitke su dobijene, postavila sam u istom postu, uslov pobjede :D

Ova bitka je izgubljena upravo jer se nije slijedio obrazac kao kod dobijenih bitki.

E, pa nije baš tako, poraz je poraz. ;-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#393 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Chmoljo »

džaba se izvlačiš, jasno je šta si napisala. da si rekla, pa bi se mogla vaditi, ovako...
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#394 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Chmoljo wrote: 21/09/2021 13:46 džaba se izvlačiš, jasno je šta si napisala. da si rekla, pa bi se mogla vaditi, ovako...
Ti ne razumiješ, zato ovako nepravilno zaključuješ.

Propustio si ključni dio, da ponovim:

"Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim onoga koga On hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka.

Ovo je napisano nakon bitke. Tvrdi se da Bog pomaže muslimanima ratnicima."

Zašto je jedna bitka izgubljena je odstupanje od ovog obrasca, jer bitka nije izgubljena od strane neprijatelja. :-D
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#395 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

Meni je jedan od najvecih problema sa religijama, bar sa ovim dominantnim monoteistickim, jedna velika logicka greska vezana za slobodnu volju onih koje je bog stvorio.

Ako bog koji ima neogranicene mogucnosti stvori drugo bice (ljude) koje je daleko od savrsenog (pogledati sta sve ljudi rade jedni drugima), postoje dvije opcije - ili da je stvoritelj pogrijesio (sto znaci da nije savrsen) ili je namjerno i svjesno stvorio bica koja ce raditi sve ovo.

Posto se bog predstavlja kao savrsen i sveznajuci, on je u momentu stvaranja covjeka morao znati za konacni ishod svoje kreacije i sta ce sve ljudi raditi, i samim tim je on odgovoran za sve, kako dobro tako i lose, a pojedince kaznjava za njihova djela.

Vec znam odgovor da je on nama dao slobodnu volju i da to sto zna sta ce se desiti ne znaci da on utice na to, ali to logicki nema nikakvo uporiste jer ako je prilikom stvaranja znao za ishod svoje kreacije, znaci da je svjesno napravio ljude takve, ili je pogrijesio.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#396 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Ili nas nije nikakav bog ni napravio.

I opet, kroz ovo, a sto je sasvim ok i logicno, vidi se jos jednom da su ljudi kreatori vjerksih knjiga, a ne nekakvo super bice koje je to diktiralo ljudima.

I u tome lezi zackoljica - zasto bi jedno takvo bice, ili sta vec jeste, nekom covjeku diktiralo nekakvu knjigu. Zar takav svemocan nije jednostavno mogao pobacati par hiljada komada ljudima, i tako bi izbjegao da ga ljudi pogresno tumace. I da ga uopste tumace.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#397 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 21/09/2021 16:45 Meni je jedan od najvecih problema sa religijama, bar sa ovim dominantnim monoteistickim, jedna velika logicka greska vezana za slobodnu volju onih koje je bog stvorio.

Ako bog koji ima neogranicene mogucnosti stvori drugo bice (ljude) koje je daleko od savrsenog (pogledati sta sve ljudi rade jedni drugima), postoje dvije opcije - ili da je stvoritelj pogrijesio (sto znaci da nije savrsen) ili je namjerno i svjesno stvorio bica koja ce raditi sve ovo.

Posto se bog predstavlja kao savrsen i sveznajuci, on je u momentu stvaranja covjeka morao znati za konacni ishod svoje kreacije i sta ce sve ljudi raditi, i samim tim je on odgovoran za sve, kako dobro tako i lose, a pojedince kaznjava za njihova djela.

Vec znam odgovor da je on nama dao slobodnu volju i da to sto zna sta ce se desiti ne znaci da on utice na to, ali to logicki nema nikakvo uporiste jer ako je prilikom stvaranja znao za ishod svoje kreacije, znaci da je svjesno napravio ljude takve, ili je pogrijesio.
Najbolji odgovor :

Da li čovjek ima slobodnu volju? Odgovor: s jedne strane da, a s druge ne. Jer, ona nije nastala prirodnim putem, nego ju je čovjek izmislio i ugradio u svoju sliku svijeta. I zbog toga što se temelji na toj slici svijeta, čovjek praktički ima i slobodnu volju isto kao što ima i prava i obveze.
Zato se čini logičnim da mnoge vaneuropske kulture uopće ne poznaju pojam slobodne volje, što bi istodobno moglo značiti da slobodna volja nije samo socijalni nego i kulturni fenomen.

https://www.dw.com/hr/postoji-li-uop%C4 ... /a-2282611
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#398 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Sam koncept "slobodne volje" je zapravo sarena laza. Takodjer, taj pojam se uopste ni ne spominje u vjerskim knjigama kao takav, nego se danas, i dosta naknadno, u vjeri ekstrapolira iz raznih sadrzaja u tim knjigama.
Ali stvarna slobodna volja ne postoji u 100%-tnom smislu, niti je ikada postojala.

Postoje samo odluke, nano i mikro licni menadzment koji posjeduje svaki pojedinac, a sto se danas naziva slobodnom voljom.

S druge strane, svaka moguca odluka, pa i ona najminornija, za sobom vuce i neku posljedicnu reakciju, a koja moze biti razlicite vrste, zavisno na sta ili na koga se odnosi, ili o cemu je odluka. I to se moze nazvati slobodnom voljom, medjutim to je vrlo ogranicenog dijapazona, jer onda na sve dolaze novi ljudski konstrukti u vidu pravila, normi, zakona, tradicija, i vjere, tako da je slobodna volja tu u debelom deficitu.
User avatar
warzone
Posts: 125
Joined: 17/11/2020 22:08

#399 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by warzone »

Evo i link PDF: http://os-ljubescica.skole.hr/upload/os ... tarine.pdf
tranquil wrote: 14/09/2021 15:52
Hakiz wrote: 14/09/2021 15:46

https://www.thriftbooks.com/series/step ... y-/141426/

Stephen Fry je, inače, sjajan lik.
Meni je kao klincu ovo bilo od - do, i dan danas svakome preporučujem:

Gustav Schwab, "Najljepše priče klasične starine"

Image
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#400 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

warzone wrote: 24/09/2021 14:09 Evo i link PDF: http://os-ljubescica.skole.hr/upload/os ... tarine.pdf
tranquil wrote: 14/09/2021 15:52

Meni je kao klincu ovo bilo od - do, i dan danas svakome preporučujem:

Gustav Schwab, "Najljepše priče klasične starine"

Image
Hvala :-D
Post Reply