Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#351 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 19/09/2021 16:21
-Chesterfield- wrote: 18/09/2021 21:06 ...
Gdje je zapravo problem sa religijom? Nepoznavanje i nerazumijevanje onoga što piše.
...
ovdje si apsolutno u pravu. i sam kazes da je ne poznajes dovoljno, a ovo sto postavljas je odgovoreno trocifren broj puta na forumu, a barem dvocifren samo na ovoj temi. da bi znao koliko neko zna o vjeri (konkretno Islamu) potrebno je samo da procitas starije postove. od onih koji istu jako dobro (sa velikom sigurnoscu bih rekao vise nego ti) poznaju, a vise nisu dio iste su:

@Towelie, sadasnji @saint_mirad
@apsidejzi
moja malenkost


ima ih jos i unaprijed se izvinjavam istima, ali zaboravio sam nickove. mozda se i sami jave...
Image
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#352 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 14:47 Potpuno drugačiji pristup robovlasničkom sistemu, koji nije izvorno dio abrahamskih religija, ali religije ga nisu mogle ni potisnuti, zato nema apsolutne zabrane.
Islam je uspio potisnuti alkohol a to je mnogo teze potisnuti nego bilo kakvo ropstvo. Da je bog htio potisnuti ropstvo to bi uradio jednom jedinom rijeci. Nije jer je karina od boga. Milioni ljudi su patili i dan danas pate zbog toga. Bilo je dovoljno da kaze: O vjernici, zabranjuje vam se ropstvo jer to je sirk. Svi ste vi jednako moji robovi i ne mozete biti gospodari jedni drugima.

Eto samo ovih par recenica bi zavrsilo sa ropstvom u cijelom svijetu. Ali nije. I to je cinjenica.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#353 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Bloo wrote: 19/09/2021 16:11
KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 13:38 Muhamed je bio siroče, a nisu ga oženili aranžiranim brakom
Image
Tako nekako :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#354 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

apsidejzi wrote: 19/09/2021 17:22
KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 14:47 Potpuno drugačiji pristup robovlasničkom sistemu, koji nije izvorno dio abrahamskih religija, ali religije ga nisu mogle ni potisnuti, zato nema apsolutne zabrane.
Islam je uspio potisnuti alkohol a to je mnogo teze potisnuti nego bilo kakvo ropstvo. Da je bog htio potisnuti ropstvo to bi uradio jednom jedinom rijeci. Nije jer je karina od boga. Milioni ljudi su patili i dan danas pate zbog toga. Bilo je dovoljno da kaze: O vjernici, zabranjuje vam se ropstvo jer to je sirk. Svi ste vi jednako moji robovi i ne mozete biti gospodari jedni drugima.

Eto samo ovih par recenica bi zavrsilo sa ropstvom u cijelom svijetu. Ali nije. I to je cinjenica.
Alkohol je uspješno potisnut, čak i od strane neabrahamskih religija, nije to naročito neobićna pojava. :)

Moj stav je da su sve knjige na Zemlji napisane o Bogu, a iste nisu Božije objave zapisane od strane čovjeka.
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#355 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 17:49
apsidejzi wrote: 19/09/2021 17:22

Islam je uspio potisnuti alkohol a to je mnogo teze potisnuti nego bilo kakvo ropstvo. Da je bog htio potisnuti ropstvo to bi uradio jednom jedinom rijeci. Nije jer je karina od boga. Milioni ljudi su patili i dan danas pate zbog toga. Bilo je dovoljno da kaze: O vjernici, zabranjuje vam se ropstvo jer to je sirk. Svi ste vi jednako moji robovi i ne mozete biti gospodari jedni drugima.

Eto samo ovih par recenica bi zavrsilo sa ropstvom u cijelom svijetu. Ali nije. I to je cinjenica.
Alkohol je uspješno potisnut, čak i od strane neabrahamskih religija, nije to naročito neobićna pojava. :)

Moj stav je da su sve knjige na Zemlji napisane o Bogu, a iste nisu Božije objave zapisane od strane čovjeka.
To se podrazumijeva. :D

Govori se hipoteticki, ako bi bog postojao mogao bi zabraniti robstvo.
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#356 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

-Chesterfield- wrote: 19/09/2021 13:29
KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 09:46

Robovanje, robovi, ropstvo su opisani u svim abrahamskim religijama, a nijedna od tri religije nije zabranila robovlasništvo. Islam jeste bolje tretirao robove, status robova je poboljšan, jer nisu bili isključivo radna snaga. Jedan od primarnih ciljeva je uzimanje robova u vojsku.

Poput brojnih odlomaka u hebrejskoj Bibliji i Novom zavjetu, Kur'an pretpostavlja dopuštenost posjedovanja robova, što je bila ustaljena praksa prije objave. Kur’an ne osuđuje izričito ropstvo niti pokušava njegovo ukidanje. Bez obzira na to, on pruža niz propisa osmišljenih za poboljšanje položaja robova. Preporučuje oslobađanje robova, osobito robova koji vjeruju (P. 2.177). Poništavanje roba potrebno je kao istek za određena nedjela (P. 4.92; 58.3), a drugi stih kaže da gospodari trebaju dopustiti robovima da steknu svoju slobodu (P. 24.33).
Zabrane ropstva, ispijanje alkohola i neke druge zabrane su naređivane na principu sindroma kuhane žabe, što je i razumno.
Ako odmah sve loše postupke na koje su ljudi navikli zabraniš, rezultat će izostati. Može čak doći i do pobune, jer će ljudi pokušati da opravdaju svoje postupke. Neko je platio roba i sada ga mora osloboditi džabe.
To nam rade i u današnjem vremenu sa mjerama protiv korone.
Znate li za sindrom kuhane žabe? Kada biste žabu bacili u vruću vodu ona bi refleksno iskočila van zbog osjećaja topline odnosno ugroženosti, a kada je stavite u hladnu vodu pa je postepeno grijete žaba će mirno čekati da je skuhate. Taj prirodni fenomen nije svojstven samo za žablji svijet nego i u našim humanim odnosima često primjećujemo tehnologiju „kuhane žabe“. Jasno da se taj termin koristi kao metafora kada hoćemo pokazati kako funkcioniraju određeni društveni mehanizmi pa nam je kroz svoj višeslojni sadržaj takav oblik usporedbe razumljiviji i prihvatljiviji za shvatiti smisao nego da analiziramo opširne znastvene hipoteze.

Mi se kao društvo već predugo grijemo na tihoj vatri i umjesto da smo na vrijeme iskočili iz lonca, još dandanas se krčkamo, meškoljimo u vlastitom sosu.

Kažeš da Islam ne pokušava ukidanje ropstva?
Pa samo za prekršenu zakletvu je naređeno, između ostalog, oslobađanje roba.

“Otkup za prekršenu zakletvu je: da deset siromaha običnom hranom kojom hranite čeljad svoju nahranite, ili da ih odjenete, ili da roba od ropstva oslobodite. A onaj ko ne bude mogao – neka tri dana posti. Tako se za zakletve vaše otkupljujte kada se zakunete.”




Iskup za ubistvo iz nehata je osloboditi roba vjernika. Ko to ne mogne postit će dva mjeseca uzastopno.

Uzvišeni kaze:

“Nezamislivo je da vjernik ubije vjernika, to se moze dogoditi samo- nehotice. Onaj ko ubije vjernika nehotice- mora osloboditi ropstva jednog roba – vjernika i predati krvarinu porodici njegovoj; oslobođen je krvarine jedino ako mu oproste. Ako on pripada narodu koji vam je neprijatelj, a sam je vjernik, mora osloboditi ropstva jednog roba – vjernika; a ako pripada narodu s kojim ste u savezu, mora dati krvarinu porodici njegovoj i osloboditi ropstva jednog roba – vjernika. Ne nađe li, mora uzastopce postiti dva mjeseca da bi Allah primio pokajanje – a Allah sve zna i mudar je.”
Da je predvidjen update, nova verzija kurana, pa bismo mogli pricati o tome da je to pocetak i pokusaj ukidanja ropstva, ali kuran se predstavlja kao posljednja bozija objava i kao takva bi trebala icin unaprijed i biti prilagodjena danasnjem vremenu i modernim shvatanjima morala (danas se robstvo smatra necivilizacijskim cinom).
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#357 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 17:49
apsidejzi wrote: 19/09/2021 17:22

Islam je uspio potisnuti alkohol a to je mnogo teze potisnuti nego bilo kakvo ropstvo. Da je bog htio potisnuti ropstvo to bi uradio jednom jedinom rijeci. Nije jer je karina od boga. Milioni ljudi su patili i dan danas pate zbog toga. Bilo je dovoljno da kaze: O vjernici, zabranjuje vam se ropstvo jer to je sirk. Svi ste vi jednako moji robovi i ne mozete biti gospodari jedni drugima.

Eto samo ovih par recenica bi zavrsilo sa ropstvom u cijelom svijetu. Ali nije. I to je cinjenica.
Alkohol je uspješno potisnut, čak i od strane neabrahamskih religija, nije to naročito neobićna pojava. :)

Moj stav je da su sve knjige na Zemlji napisane o Bogu, a iste nisu Božije objave zapisane od strane čovjeka.
Amerikanci i Rusi se ne bi složili :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#358 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 19/09/2021 19:42
KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 17:49

Alkohol je uspješno potisnut, čak i od strane neabrahamskih religija, nije to naročito neobićna pojava. :)

Moj stav je da su sve knjige na Zemlji napisane o Bogu, a iste nisu Božije objave zapisane od strane čovjeka.
To se podrazumijeva. :D

Govori se hipoteticki, ako bi bog postojao mogao bi zabraniti robstvo.
A kako obrazložiti ovo:

Kuran je Božija Objava, a ako je tako, zašto bi Bog opisivao poznate bitke u kojim je upravo Muhamed sa svojim narodom bio u istim?

Mene uopće ne brine postojanje Boga u bio kojem obliku, problem je interpretiranje Boga iz Knjiga.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#359 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 19/09/2021 19:52
KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 17:49

Alkohol je uspješno potisnut, čak i od strane neabrahamskih religija, nije to naročito neobićna pojava. :)

Moj stav je da su sve knjige na Zemlji napisane o Bogu, a iste nisu Božije objave zapisane od strane čovjeka.
Amerikanci i Rusi se ne bi složili :lol:
:D
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#360 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

apsidejzi wrote: 17/09/2021 11:39
Project Sejuani wrote: 17/09/2021 08:42
Jarane organizovanje ljudske vrste u zajednice je i rezultiralo time da vi sad ovdje po internetu možete srat kako je to nazadno.
Mi nismo jarani i ja nemam aspiracije da budem jaran sa tobom. Ne znam kako si ti zakljucio da sam ja napisao kako je neki zivotni oblik nazadan. Umisljas.
Da se ljudi u praistoriji nisu organizovali bili bi izlovljeni od strane predaatora vrlo brzo. Jedini razlog zašto ljudetina nije na meniju predatora je u pravo ta što isti znaju da ako pojedu jednog čovjeka eto njih 100 da ga ganja dok ga ne ubije.
Glupost. Zivotinje nemaju osjecaj za buducnost i ne mogu znati da ce neko doci da ih lovi. Ako im se pruzi prilika ulovice covjeka. Ako mi ne vjerujes trkni do Tuzle u zooloski vrt pa preskoci ogradu kod tigra. Budemo vidjeli kako ces proci.
I sad ćete vi ovdje neke isprazne floskule prosipat o
suludosti organizovanja covjeka u određene grupacije. Da se čovjek nije organizovao u grupe i zajednice ne bismo imali civilizacije i sva ova dostignuća koja sad vi koristitite da se kao pravite nešto iznad ostalih.
Ne znam kako si ovaj zakljucak izveo iz mog posta ali ja to nisam napisao. Napisano je da je ljudski mozak evoluirao tako da trazi spas u grupi i da kada osjeti da je ugrozen onda ulazi u mi/oni status. Mozak ima tri dijela funkcionalno govoreci: reptilni dio mozga koji je isti kod svih zivotinja sa mozgom. To je dio koji ima samo 4 funkcije: gladan, uplasen, sebican i napaljen. Iznad tog dolazi limbalni dio mozga koji je evoluirao nesto kasnije. Dijelimo ga sa ostalim sisarima koji zive coporativno tj u grupama. Ovaj dio mozga je mi/oni ili ti emotivni dio mozga. Treci dio mozga je neokorteks i to je dio mozga kojeg nemaju sve zivotinje nego se razvio kod majmuna (kojima i ljudi pripadaju). Jedan dio tog mozga, prednji dio, ovaj dio iza cela je dio koji razmislja i to je dio mozga koji je drugaciji od ostalih majmuna. Tu je razlika covjeka i cimpanze i to je dio mozga koji moze pretpostaviti buducnost, planirati i sl. Kad je sve normalno i kako treba, signali u tvom mozgu krecu od ovog treceg dijela, idu u drugi, pa u prvi a odatle dalje u tijelo. Ti kazes hocu da podignem ovu casu vode i napijem se. Signal prodje kroz sve tri faze. Medjutim kad si napaljen onda signal krece samo iz reptilne faze. Ne razmisljas mnogo. Ukaze ti se prilika i odradis posao. Inace moras uloziti mnogo intelektualnog napora da sputas taj reptilni dio mozga. Zato sto je signal iz tog dijela mozga jaci i ima jaci efekat. Ista stvar je kad imas opasnost. Tad se iskljucuje treci dio mozga i reagujes samo sa reptilnim dijelom. Bjezi, bori se, pravi se mrtav. To su tri opcije koje imas. Kada imas mi/oni situaciju iskljucuje se treci dio mozga koji razmislja i razmisljanje se svodi na drugi nivo, tzv emotivni nivo. Tu razmisljas emocijama. Ne zelis da ti strada tvoj bliznji, ne zelis da pati i ti ces skociti u vatru da ga spasis. Ovo je evolucija dala. I ovo je religija zloupotrebila da manipulise ljudima. Napravi se koncept mi(vjernici) oni (nevjernici) i onda mozes lagano ljudima staviti bombu oko pojasa i poslati ih da se raznesu gdje zele. Mozes ih poslati u Siriju da ratuju, mozes im uzeti novac u ime humanitarnih akcija, mozes im uzeti u ime sergije, zekata, kurbana, hadza. Mozes sa ljudima raditi sta zelis. Zene mozes natjerati da nose ono sto ne zele, da ne izlaze tamo gdje ti ne zelis, da imas vise zena a da se ne bune. Kad udjes ispod treceg nivoa mozga i spusti se na nivo mi/oni tj na nivo koji je evoluirao sa ostalim sisarima koji zive u coporu, onda sa ljudima mozes raditi sta zelis. Mozes ih navesti da glasaju za iste 30 godina iako ih jebu u zdrav mozak. Jebu ih u treci nivo mozga a manipulisu na drugom nivou.

Prema tome, covjek se organizovao u organizacije evolutivno, a vecina tih organizacija je zloupotrijebila to prije ili kasnije. Medjutim razvojem nauke i istrazivanjima u psihologiji, konacno mozemo razumjeti kako funkionise nas mozak. I naucnici su iznenadjeni ovim ali sta je tu je. Priroda je takva kakva jeste bilo to nama drago ili ne. Ja svjesno biram da nisam dio bilo kakve organizacije koja ima hijerarhiju, koja ima specijalnu garderobu za one koji su na visim pozicijama. Ako cemo posteno, najbolja politicka ideologija po meni je anarhizam. No ta politicka ideologija zahtjeva da imas obrazovane i svjesne pojedince. To neces nikad imat tako da mozes zaboravit. Prakticno, sad za sad, najbolja nam je demokratija sa kontrolisanim kapitalizmom. Daje najvise sloboda i od svih ostalih sistema daje najbolji rezultat kad je u pitanju zloupotreba mi/oni dijela mozga.
Samo pokazujuete koliko ste pliki i koliko je moja dijagnoza u stvari tačna. Da vas ima još malo veći broj već bi mi i ateističku crkvu vidjeli. Simpatično. :lol:
Ne bi. Vidio bi anarhizam u praksi. Najvjerovatnije...

PS: recenicom "koliko je moja dijagnoza u stvari tacna" si zapravo kazao da si u ovu diskusiju usao sa PREDRASUDAMA. Veoma je tesko argumentovati s nekim ko ima predrasude. No to je ocekivano od ljudi sa mi/oni komleksom a to su manje vise svi teisti. Zato ja kada ulazim u ovaj oblik diskusije nikada ne pisem tebi direktno odgovor. Pisem ga forumskoj populaciji i ostalima koji citaju. Upravo iz razloga da ne ulazim u nepotrebnu diskusiju sa tvojim predrasudama. Njih zadrzi za sebe, meni nisu interesantne.
Iz supljeg u prazno
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#361 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Project Sejuani wrote: 20/09/2021 08:21
apsidejzi wrote: 17/09/2021 11:39
Mi nismo jarani i ja nemam aspiracije da budem jaran sa tobom. Ne znam kako si ti zakljucio da sam ja napisao kako je neki zivotni oblik nazadan. Umisljas.


Glupost. Zivotinje nemaju osjecaj za buducnost i ne mogu znati da ce neko doci da ih lovi. Ako im se pruzi prilika ulovice covjeka. Ako mi ne vjerujes trkni do Tuzle u zooloski vrt pa preskoci ogradu kod tigra. Budemo vidjeli kako ces proci.


Ne znam kako si ovaj zakljucak izveo iz mog posta ali ja to nisam napisao. Napisano je da je ljudski mozak evoluirao tako da trazi spas u grupi i da kada osjeti da je ugrozen onda ulazi u mi/oni status. Mozak ima tri dijela funkcionalno govoreci: reptilni dio mozga koji je isti kod svih zivotinja sa mozgom. To je dio koji ima samo 4 funkcije: gladan, uplasen, sebican i napaljen. Iznad tog dolazi limbalni dio mozga koji je evoluirao nesto kasnije. Dijelimo ga sa ostalim sisarima koji zive coporativno tj u grupama. Ovaj dio mozga je mi/oni ili ti emotivni dio mozga. Treci dio mozga je neokorteks i to je dio mozga kojeg nemaju sve zivotinje nego se razvio kod majmuna (kojima i ljudi pripadaju). Jedan dio tog mozga, prednji dio, ovaj dio iza cela je dio koji razmislja i to je dio mozga koji je drugaciji od ostalih majmuna. Tu je razlika covjeka i cimpanze i to je dio mozga koji moze pretpostaviti buducnost, planirati i sl. Kad je sve normalno i kako treba, signali u tvom mozgu krecu od ovog treceg dijela, idu u drugi, pa u prvi a odatle dalje u tijelo. Ti kazes hocu da podignem ovu casu vode i napijem se. Signal prodje kroz sve tri faze. Medjutim kad si napaljen onda signal krece samo iz reptilne faze. Ne razmisljas mnogo. Ukaze ti se prilika i odradis posao. Inace moras uloziti mnogo intelektualnog napora da sputas taj reptilni dio mozga. Zato sto je signal iz tog dijela mozga jaci i ima jaci efekat. Ista stvar je kad imas opasnost. Tad se iskljucuje treci dio mozga i reagujes samo sa reptilnim dijelom. Bjezi, bori se, pravi se mrtav. To su tri opcije koje imas. Kada imas mi/oni situaciju iskljucuje se treci dio mozga koji razmislja i razmisljanje se svodi na drugi nivo, tzv emotivni nivo. Tu razmisljas emocijama. Ne zelis da ti strada tvoj bliznji, ne zelis da pati i ti ces skociti u vatru da ga spasis. Ovo je evolucija dala. I ovo je religija zloupotrebila da manipulise ljudima. Napravi se koncept mi(vjernici) oni (nevjernici) i onda mozes lagano ljudima staviti bombu oko pojasa i poslati ih da se raznesu gdje zele. Mozes ih poslati u Siriju da ratuju, mozes im uzeti novac u ime humanitarnih akcija, mozes im uzeti u ime sergije, zekata, kurbana, hadza. Mozes sa ljudima raditi sta zelis. Zene mozes natjerati da nose ono sto ne zele, da ne izlaze tamo gdje ti ne zelis, da imas vise zena a da se ne bune. Kad udjes ispod treceg nivoa mozga i spusti se na nivo mi/oni tj na nivo koji je evoluirao sa ostalim sisarima koji zive u coporu, onda sa ljudima mozes raditi sta zelis. Mozes ih navesti da glasaju za iste 30 godina iako ih jebu u zdrav mozak. Jebu ih u treci nivo mozga a manipulisu na drugom nivou.

Prema tome, covjek se organizovao u organizacije evolutivno, a vecina tih organizacija je zloupotrijebila to prije ili kasnije. Medjutim razvojem nauke i istrazivanjima u psihologiji, konacno mozemo razumjeti kako funkionise nas mozak. I naucnici su iznenadjeni ovim ali sta je tu je. Priroda je takva kakva jeste bilo to nama drago ili ne. Ja svjesno biram da nisam dio bilo kakve organizacije koja ima hijerarhiju, koja ima specijalnu garderobu za one koji su na visim pozicijama. Ako cemo posteno, najbolja politicka ideologija po meni je anarhizam. No ta politicka ideologija zahtjeva da imas obrazovane i svjesne pojedince. To neces nikad imat tako da mozes zaboravit. Prakticno, sad za sad, najbolja nam je demokratija sa kontrolisanim kapitalizmom. Daje najvise sloboda i od svih ostalih sistema daje najbolji rezultat kad je u pitanju zloupotreba mi/oni dijela mozga.


Ne bi. Vidio bi anarhizam u praksi. Najvjerovatnije...

PS: recenicom "koliko je moja dijagnoza u stvari tacna" si zapravo kazao da si u ovu diskusiju usao sa PREDRASUDAMA. Veoma je tesko argumentovati s nekim ko ima predrasude. No to je ocekivano od ljudi sa mi/oni komleksom a to su manje vise svi teisti. Zato ja kada ulazim u ovaj oblik diskusije nikada ne pisem tebi direktno odgovor. Pisem ga forumskoj populaciji i ostalima koji citaju. Upravo iz razloga da ne ulazim u nepotrebnu diskusiju sa tvojim predrasudama. Njih zadrzi za sebe, meni nisu interesantne.
Iz supljeg u prazno
Ono kad ne znas sta kazati pa kazi bilo sta... Mislio si da si pametan al se ispostavilo da si pun predrasuda, da nisi dovoljno rascistio stvari sa sobom i da nisi iskreno usao u ovu diskusiju. Tipicno vjernicko licemjerje.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#362 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

apsidejzi wrote: 20/09/2021 09:33
Project Sejuani wrote: 20/09/2021 08:21

Iz supljeg u prazno
Ono kad ne znas sta kazati pa kazi bilo sta... Mislio si da si pametan al se ispostavilo da si pun predrasuda, da nisi dovoljno rascistio stvari sa sobom i da nisi iskreno usao u ovu diskusiju. Tipicno vjernicko licemjerje.
Mislim ti vaši tekst zidovi su fakat samo iz šupljeg u prazno. Ne vidim potrebe da se išta više komentariše i govori, ono sami sebi ste svrha (u prevodu iz šupljeg u prazno).
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#363 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 20:25
A kako obrazložiti ovo:
odgovoreno trocifren broj puta na forumu, a barem dvocifren samo na ovoj temi.
Može 🔒 na pdf religija, jer je sve već napisano.
A @Bloo je većinu vjernika banovala, tako da su uglavnom ostali pojedinci koji pripadaju jednom taboru.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#364 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

-Chesterfield- wrote: 20/09/2021 10:00
KraljicaIzJajca wrote: 19/09/2021 20:25
A kako obrazložiti ovo:
odgovoreno trocifren broj puta na forumu, a barem dvocifren samo na ovoj temi.
Može 🔒 na pdf religija, jer je sve već napisano.
A @Bloo je većinu vjernika banovala, tako da su uglavnom ostali pojedinci koji pripadaju jednom taboru.
Ok, napiši odgovor, tagiraj me sa @, hvala :)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#365 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 12:08
-Chesterfield- wrote: 20/09/2021 10:00



Može 🔒 na pdf religija, jer je sve već napisano.
A @Bloo je većinu vjernika banovala, tako da su uglavnom ostali pojedinci koji pripadaju jednom taboru.
Ok, napiši odgovor, tagiraj me sa @, hvala :)
Traži sama. Imaš samo 2245 tema. Nije puno, ako se potrudiš za pola sata odgovor možeš naći. :D

Image


@Kraljica_od_Sabe eto tagirao sam te.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#366 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

-Chesterfield- wrote: 20/09/2021 12:21
KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 12:08

Ok, napiši odgovor, tagiraj me sa @, hvala :)
Traži sama. Imaš samo 2245 tema. Nije puno, ako se potrudiš za pola sata odgovor možeš naći. :D

Image


@Kraljica_od_Sabe eto tagirao sam te.
Ne znaš odgovor na moje pitanje, a isto nije nikad postavljeno na toj temi. :)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#367 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 12:53
Ne znaš odgovor na moje pitanje, a isto nije nikad postavljeno na toj temi. :)
Na koju temu si tačno mislila od 2245 tema?
Ja sam se bio odjavio sa pdf religija, ali opet povremeno nešto napišem. Nastojat ću da to smanjim na minimum, dok potpuno ne prestanem.

Ima i drugih finih tema. Mogli ti i ja ići na temu kaladont, pa ubijati dosadu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#368 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Project Sejuani wrote: 20/09/2021 09:37
apsidejzi wrote: 20/09/2021 09:33
Ono kad ne znas sta kazati pa kazi bilo sta... Mislio si da si pametan al se ispostavilo da si pun predrasuda, da nisi dovoljno rascistio stvari sa sobom i da nisi iskreno usao u ovu diskusiju. Tipicno vjernicko licemjerje.
Mislim ti vaši tekst zidovi su fakat samo iz šupljeg u prazno. Ne vidim potrebe da se išta više komentariše i govori, ono sami sebi ste svrha (u prevodu iz šupljeg u prazno).
Znas kako se kaze da smo mi ogledalo jedni drugima. Ono sto meni kazes je zapravo ono sto na sebi vidis. Ja nemam potrebu tebi kazati da pricas iz supljeg u prazno a ti si rekao. Ja sam tvoje ogledalo. Ne znas sta bi kazao pa se jeftino izvlacis... Al nema veze, samo sebe varas. Mene ne.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#369 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

apsidejzi wrote: 20/09/2021 13:32
Project Sejuani wrote: 20/09/2021 09:37
Mislim ti vaši tekst zidovi su fakat samo iz šupljeg u prazno. Ne vidim potrebe da se išta više komentariše i govori, ono sami sebi ste svrha (u prevodu iz šupljeg u prazno).
Znas kako se kaze da smo mi ogledalo jedni drugima. Ono sto meni kazes je zapravo ono sto na sebi vidis. Ja nemam potrebu tebi kazati da pricas iz supljeg u prazno a ti si rekao. Ja sam tvoje ogledalo. Ne znas sta bi kazao pa se jeftino izvlacis... Al nema veze, samo sebe varas. Mene ne.
Isto tako se kaže nemoj se sa glupim raspravljati, dotuće te iskustvom. Ova tvrdnja se na forumu iz dana u dan dokazuje kao tačna, tako da je bolje prestati sa raspravom dok je vakta.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#370 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

-Chesterfield- wrote: 20/09/2021 13:03
KraljicaIzJajca wrote: 20/09/2021 12:53
Ne znaš odgovor na moje pitanje, a isto nije nikad postavljeno na toj temi. :)
Na koju temu si tačno mislila od 2245 tema?
Ja sam se bio odjavio sa pdf religija, ali opet povremeno nešto napišem. Nastojat ću da to smanjim na minimum, dok potpuno ne prestanem.

Ima i drugih finih tema. Mogli ti i ja ići na temu kaladont, pa ubijati dosadu.
Kuran je Božija Objava, a ako je tako, zašto bi Bog opisivao poznate bitke u kojim je upravo Muhamed sa svojim narodom bio u istim?

Da li znaš odgovor? :)
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#371 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Moje omiljene teme :D

Gdje je zapravo problem sa religijom?

1. Ne postoje dokazi da bog uopste postoji.
2. Ne zna se ni sta je, ni ko je bog koji se opisuje u vjerskim knjigama.
3. Ne postoje dokazi da je bas bog, kakvim ga se opisuje u vjerskim knjigama, diktirao bilo kome bilo sta, pa samim tim je vise nego upitno i postojanje tzv. poslanika.
4. Sve sto pise u vjerskim knjigama 3 abrahamske religije nastalo je na istom podrucju.
5. U tim knjigama, koje su navodno "uputstvo za zivot", nedostaje bar spominjanje nekih od najbitnijih prirodnih pojava na planeti (vjerovatno jer se na arapskom poluotoku te pojave nisu desavale, pa nisu ni znali za njih).
6. U tim knjigama postoji na stotine primjera prijetnji i vjernicima i nevjernicima.
7. Ne postoje dokazi o raju/dzennetu i paklu/dzehennemu, kao ni zagrobnom zivotu generalno, pa je samim tim besmislena i "postavka" o testiranju i zaslugama za jedno ili drugo.
8. Religije, i ljudi koji ih predvode, tokom protelih 5.000 godina krivci su za bezbrojne ratove i pobijene u ime boga i vjere.
9 Religije su visak u zivotu.
10. Vise je nego jasno da su sve vjerske knjige pisali ljudi, u skladu s tada postojecim i naslijedjenim znanjima o raznim prirodnim pojavama i ljudskim ponasanjima, te da je cilj svake religije bio i ostao kontrola ljudi.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#372 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 20/09/2021 13:54
apsidejzi wrote: 20/09/2021 13:32
Znas kako se kaze da smo mi ogledalo jedni drugima. Ono sto meni kazes je zapravo ono sto na sebi vidis. Ja nemam potrebu tebi kazati da pricas iz supljeg u prazno a ti si rekao. Ja sam tvoje ogledalo. Ne znas sta bi kazao pa se jeftino izvlacis... Al nema veze, samo sebe varas. Mene ne.
Isto tako se kaže nemoj se sa glupim raspravljati, dotuće te iskustvom. Ova tvrdnja se na forumu iz dana u dan dokazuje kao tačna, tako da je bolje prestati sa raspravom dok je vakta.
Đes genije.
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#373 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by FrozenCastle »

Nema loših religija, samo loših ljudi.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#374 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Bozija djeca, jbg... A, kako nas je bog stvorio "po svom liku", logican zakljucak koji iz toga proizilazi je...? :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#375 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Dozer wrote: 20/09/2021 14:20 10. Vise je nego jasno da su sve vjerske knjige pisali ljudi, u skladu s tada postojecim i naslijedjenim znanjima o raznim prirodnim pojavama i ljudskim ponasanjima, te da je cilj svake religije bio i ostao kontrola ljudi.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: Ovo pogotovo!

Sveznajuci nikada ni u jednoj knjizi ne spomenu viruse i bakterije, ne spomenu pingvine ni kengure. Ne spomenu crne rupe. Nema ni rijeci o fotosintezi a ni DNA se ne spominje. Nema spomena dinosaurusa, a ne spoemenu ni magnetno polje oko Zemlje. Koje je jedan od glavnih razloga sto se zivot uopste razvio. Spalilo bi nas Sunce bez njega.

Zato nam je spomenuo i kamile, cuke, krave, magarce, mazge, mrave, pcele, ptice uopsteno. Ribe je spomenuo a i muhe. E muhe su tajnovite. Zabe, koze, lavove, skakvce. Komarci!!! Kako da njih preskoci. Svinje obavezno. Zmiju ne smijemo zaboraviti, ona nam je sve ovo zakuhala. Pauk je tu da spasi poslanika.
Post Reply